Kuuroord Cadzand komt er toch Echtpaar Hamelink naar de ballroom-top Richard Pollet: als je hulp verleent moet je 't goed doen Wethouder Thomaes: De champagne kan alvast koud worden gezet Danscarrière begon op 45-jarige leeftijd Lingerie Konijnen Hu welij ksbureau van onze verslaggever Marcel Modde CADZAND-BAD - De één be schouwt het als een project van rrote importantie waar de streek wel bij zal varen. Een volwaardige 'elkweervoorzie- die de duur van het toeris tisch seizoen zonder twijfel zal verlengen en nieuwe werkgele genheid met zich meebrengt. De ander meent dat de gemeente Oostburg de kleren van de kei- is aangepraat. Het kuu roord. dat naar alle verwach- volgend jaar in Cadzand- Bad zal verrijzen, is volgens de lfr tegenstanders pure volksver lakkerij, in werkelijkheid niets neer dan een luxe hotel, waar tan de de West-Zeeuws-Vlaam sebadplaats er al velen rijk is. maar gewoon leidingwater in een ondiep bad en Zeeuwse zeeklei, zo menen ze. Het hele kuuroord is gebaseerd op een 'leugenachtige voorstelling van zaken', verwoordde directeur C. Kostense van streekziekenhuis Walcheren (tevens voorzitter van natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje) onlangs de voornaamste twijfels van de be zwaarmakers. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad was tot dusver echter overtuigd van de goede bedoelingen van de projectont wikkelaar en de geslaagde opzet van het plan Maar toen een aan tal raadsleden een maand gele den wakker werd en tot de ont dekking kwam dat het hoofdge bouw de in de gemeente voorge stane maximumhoogte van 25 meter zou overschrijden, dreig de het hele project alsnog in het water te vallen. De projectont wikkelaar koos evenwel eieren voor z'n geld en haalde één verdieping van het gebouw af. De raad ging (met uitzondering van de PvdA) akkoord. 80 miljoen Daarmee lijkt de weg naar reali satie van het centrum - met z'n ruim drieduizend vierkante me ter oppervlakte aan kuurvoor- zieningen (beautj-farm, verschil lende sauna's en baden, fitness, massage en fysiotherapie) - na vier jaar plannenmakerij einde lijk geplaveid. Thomaes ver wacht niet dat eventuele be zwaarmakers nog roet in het eten kunnen gooien. Ook gede puteerde staten heben zich vol gens de wethouder in het infor mele circuit positief uitgespro ken over de bouw van het meer dan 80 miljoen gulden kostende kuur- en recreatiecentrum (in clusief 250 bungalows) tussen de Noorddijk en de Lange Strink- weg. Thomaes is blij, héél blij, dat het nu toch nog de goede Ruim vier jaar houdt de nage leefde bouw van een kuur- en recreatiecentrum de gemoede ren in de kuststreek al bezig. De be- jerste plannen, die in maart 1989 iee! door de Maastrichtse project ontwikkelaar Bovex werden ge presenteerd, verdwenen na tal jan tevergeefse aanpassingen uiteindelijk in de prullebak. hei .Een luchtkasteel", zegt verant- toordelijk wethouder J. Tho- jna aaes (recreatie, WD en voorzit- td- ter van de stuurgroep) nu, terug- takkend op het oorpsronkelijke ontwerp. „Financieel volstrekt oud onhaalbaar", werd hem bij de presentatie van het plan al snel duidelijk. „Bovex introduceerde sjn ideeën bij ons met kaviaar -3 champagne. Van dergelijke partijtjes aan het begin van de planvorming hou ik niet. Dan begin ik al bij voorbaat te rillen. Dat soort opsmuk moetje bewa ren voor het eindstadium, wan neer het zeker is dat het project zal komen." ixe hotel oen werd het stil rond de kuu- -1? -oord-ambities van de gemeente Oostburg. Maar niet voor lang. Het speciaal voor dit doel opge- chte bureau Cadzand Projec- n (onderdeel van Pomas BV) ikte de handschoen op en lan terde een beduidend minder fu- iristisch ontwerp. Dit tot grote ivredenheid van de PvdA-ge- interaadsfractie en de zeven inigde Cadzandse hoteliers, in het nieuwe, 'uitgeklede', •oord niets méér zien louter een luxe hotel. Geen ie bronwaterbaden en ge- oeeskrachtige modderpoelen. r Het allernieuwste ontwerp voor het in Cadzand-Bad te bouwen kuuroord. kant opgaat met zijn 'petekind'. Voor het 'gemillimeter' van ver schillende raadsleden bij de tot standkoming van het plan heeft de wethouder evenwel geen goed woord over. „Bij dit soort projecten, die ongelofelijk be langrijk zijn voor de streek, moet je niet eindeloos discussiëren over allerlei futiliteiten, zoals nu is gedaan. Wanneer beleggers onze gemeente met dergelijke grote plannen benaderen, moet je dat initiatief met beide han den aangrijpen. Doe je dat niet, dan riskeer je een tweede Oost- Groningen (of erger) te worden. We zijn in West-Zeeuwsch- Vlaanderen nu eenmaal voor een meer dan belangrijk deel af hankelijk van de toeristische sector. We mogen God op onze blote knieën danken dat de beleggers van projecten als het kuuroord en de Vossekaai onze streek hebben uitgekozen. Want ze kunnen net zo makkelijk aan de Cote d'Azur of zo terecht. Dan moetje niet moeilijk gaan zitten doen. Als de raad primair de vooruitgang van ons kustgebied voor ogen had gehouden, weet ik zeker dat het kuuroord op dit moment in de steigers had ge staan. Nu zal de eerste paal waarschijnlijk niet eerder dan oktober volgend jaar de grond in gaan. Als het meezit..." Moed Thomaes erkent dat de moed over de goede afloop van het plan hem de afgelopen jaren ver schillende malen in de schoenen is gezonken. „Soms nog door m'n zolen heen. Wanneer je als wethouder niets onderneemt, krijg je al snel het verwijt naar je hoofd geslingerd dat je geen vi sie hebt. Werk je mee aan iets moois, dan scheppen sommige raadsleden er blijkbaar een vreemd soort genoegen in om op iedere meter een barrière op te werpen. Om de één of an dere voor mij onverklaarbare re den. klampt een aantal raadsle den (de PvdA-fractie en een deel van D&T) zich vast aan het oor spronkelijke plan. Maar dat was financieel gewoon volstrekt on haalbaar. Het huidige ontwerp getuigt van realiteit en stoelt wèl op een goede financiële basis. Dus waarom ze dan zo dwars liggen, ik weet het ook niet. Gelukkig heeft een meer derheid van de raad nu het hoofd koel gehouden. Wat mij betreft kan de champagne alvast koud worden gezet." van onze medewerkster Nora van Bambost TERNEUZEN - Op 45-jarige leeftijd nog bezeten raken van de danssport en daarin binnen afzienbare tijd het hoogst mo gelijke niveau behalen is niet voor iedereen weggelegd. Wèl voor Adrie Hameling en Rie Hamelink—de Rijke. In 1981 maakte het echtpaar Hame link tijdens een dansavond sa men de eerste danspassen en sinds die tijd weten ze van geen ophouden meer. Adrie Hamelink (56): „Mijn vrouw Rie danste altijd graag, maai' ik hield meestel de boot af, was er niet enthousiast voor te krijgen. Op die bewuste avond, toen we met vrienden naar een dansfestijn gingen, gebeurde er blijkbaar iets met me en was ik niet meer te stui ten. Ik was niet meer van de dansvloer te krijgen. We na men les bij een plaatselijke dansschool, waar mijn echtge note en ik eenmaal per week dansten. Het dansen is toen in een stroomversnelling geraakt. Rie en ik behaalden respectie velijk brons, zilver en goud voor de categorieën stijldan sen en Latijns-Amerikaanse dansen." Wedstrijden Dat het echtpaar hoge dans kwaliteiten in huis heeft, bewe zen ze tijdens de vele danswed strijden waaraan ze vanaf het eerste leerjaar hebben deelge nomen. „Tijdens onze eerste wedstrijd, de Zeeuwse kam pioenschappen brons, waren we behoorlijk zenuwachtig. Toch werden we tweede. Het jaar daarop, in 1983. werden we eerste tijdens de Zeeuwse kam pioenschappen zilver in Ter- neuzen. Het ging daarbij hoofd zakelijk om het uitvoeren van de standaarddansen: Engelse wals, tango, quick-step en slow—foxtrot." Om het niveau te verbeteren namen Adrie en Rie Hamelink al vrij snel privé-lesen bij hun dansschool in Temeuzen. wat resulteerde in het behalen van vele prijzen tijdens grote wedstrijden. Bokalen Na het behalen van goud werd de dansschool, en daarmee ook het echtpaar Hamelink, lid van de Belgische dansliga. Daar mee oogstten ze veel succes. „In die periode hebben we heel België en Nederland door kruist. Ook hebben we toen ve le mooie prijzen bij elkaar ge danst". Dat blijkt uit de om vangrijke bokalen, die in huize Hamelink te vinden zijn. In to taal hebben ze 24 kilo aan be kers gewonnen. Toen de Temeuzense dans school het danspaar niets meer kon leren, werden zij lid van een andere regionale dans school. Adrie Hamelink. „Maar daar konden ze ons echt niets meer bijleren. Dus haakten we snel af." Outfit Adrie en Rie Hamelink beslo ten na deze stormachtige en succesvolle ballroom—danspe- riode hun dans-outfit even op te bergen om thuis de zaak op orde te brengen. Het bloed kroop echter waar het niet gaan kon, zodat het echtpaar in 1989 toetrad tot het dansin stituut van Paul Doorme in Gent. Daar bereikte het Ter- neuzense danspaar het hoogte punt van zijn carrière. „De ze inmiddels al 78-jarige dans- leraar. die het WK rumba-dan sen op zijn naam heeft staan, heeft ons gevormd en ontzet tend veel op allerlei gebied bij gebracht vanuit de professio nele danswereld. We konden zowat overnieuw beginnen. Hij streefde perfectie na. in tegen stelling tot vele andere dans scholen. die puur commercieel zijn ingesteld", aldus Hame link. In het Belgische Gent namen zij wekelijkse privélessen om een zo hoog mogelijk resul taat te kunnen behalen. ..We werden getraind op de drie fa cetten van het dansen: rich ting. techniek en houding. Het kon soms maanden duren voordat men een bepaald fi guur onder de knie had. Het ge beurde ook wel dat men één uur nodig had om slechts één stap aan te le ren. Het hele lichaam is ermee gemoeid", zegt Rie Hamelink. Conditie Om goed te kunnen functione ren op wedstrijden is een per fecte conditie onontbeerlijk. Zowel Adrie als Rie hebben er tijdens hun hele danscar rière veel voor moeten doen en laten. „Het wedstrijddansen is geestelijk en lichamelijk zeer uitputtend. We doen en deden veel aan sport, joggen en zwem men, en de vegetarische voe- Adrie i UlLciL Is n Rie Hamelink: punt gezet achter (late) danscarrière. diverse demonstraties oplever de. Over de leeftijdscategorie is Hamelink duidelijk teleurge steld: „Het is jammer dat de leeftijdsindeling niet interna tionaal gelijk is. Er zijn name lijk vier categorieën: youth, junioren, middle age en senio ren. In sommige landen is men op 30-jarige leeftijd al senior, terwijl in België de senior 50 -plus is." De reizen naai' Rusland vor men de hoogtepunten uit de carrière van het echtpaar uit Temeuzen. „Diverse keren werden we daar alleen voor de monstraties uitgenodigd. We hebben op deze uitstapjes, die we overigens meestal tot een vakantie maakten in verband met de kosten en verlofdagen, vele steden van Rusland be zocht: Sint Petersburg. Mos kou. Irkoetsk en Pjerm en Sverlovsk in Siberie. We wer den daar, ondanks de grote te korten, als een vorst ontvan gen. Dergelijke indrukken zul len we niet snel vergeten", al dus Rie Hamelink. Kleding ding die we nuttigen is ook aan gepast. We doen er alles aan om zo fit mogelijk te blijven. Het is zwaar, maar als je eenmaal in dat wereldje zit, leef je automa tisch ook zo." Het lidmaatschap bij het Belgi sche Doorme-instituut heeft voor het echtpaar Hamelink veel teweeg gebracht. Zij wer den uitgezonden naar wedstrij den in onder meer België, foto Camile Schelstraete Nederland. Duitsland, Italië en vier maal naar Rusland. Ook tijdens deze wedstrijden wisten Adrie en Rie vele prijzen in de wacht te slepen in de se niorencategorie. wat hen weer De voor het ballroomdansen benodigde kleding is erg be langrijk. Adrie en Rie werden hierin met advies bijgestaan door het echtpaar Doorme van het dansinstituut. Rie Hame link schafte ieder jaar een nieuwe, op maat gemaakte, jurk aan, wat een slordige ƒ3000.- kostte. „De kle- dingkosten waren enorm hoog. Het herenkostuum bedroeg ook iedere keer een kleine 2000.-. Samen een hele investering, wat we er overi gens graag voor over hadden", zegt Adrie Hamelink. Enkele maanden geleden acht ten Adrie en Rie de tijd aange komen om voorgoed een punt te zetten achter hun danscar rière. „We hebben de top be haald, veel gewonnen, gezien, gereisd en meegemaakt. Het door ons voor ogen gestelde doel was bereikt en dat was vol doende. Vele jaren stonden voor ons alleen maar in het te ken van dansen Daar hebben we sinds kort verandering in gebracht. Het kostte steeds meer moeite om zo gediscipli neerd te leven. Desondanks hebben we een fantastische pe riode gehad", besluiten Adrie en Rie eensgezind. Adrie en Rie hebben zich nu gestort op het geven van dansles aan een hon derdtal danslustigen van een bedrijf in de Kanaalzone. Richard Pollet vierde zatetrdag zijn vijftigjarig EHBO-jubileum. foto Peter Verdurmen van onze medewerker Peter Verdurmen IJZENDIJKE - I)e EHBO'er Ri chard Pollet uit IJzendijke heeft een belangrijke stelregel: 'Als je hulp verleent moetje we ten wat je doet, anders moet je eraf blijven.' De IJzendijkenaar is om die re den voorstander van een 'pit tige' opleiding. Wat hem betreft wordt de huidige EHBO-cursus flink uitgebreid. „Hoe meer ken nis je hebt, des te beter kun je een diagnose stellen", zo meent hij. Zaterdag werd Richard Pollet in het zonnetje gezet vanwege z'n 50-jarig jubileum als EHBO'er Dat gebeurde tijdens de jubi leumreceptie van de IJzendijkse EHBO-vereniging in het Hof van Koophandel. Wethouder J. Tho maes van Oostburg overhandig de Pollet bij die gelegenheid een tinnen bord. Tien jaar geleden was de IJzendijkenaar al eens koninklijk onderscheiden voor z'n inspanningen. Een gouden jubileum is onder EHBO'ers een unicum i Richard Pollet: 'De bond heeft er zelfs niet eens een medaille voor'). Richard Pollet (76) werd gebo ren in Westdorpe, maar groeide op in Sas van Gent. Hij was de zoon van een veehandelaar. Dokter Van Looy uit Sas van Gent was een goede vriend van zijn vader. Hij strikte Richard Pollet in 1942 voor de EHBO- cursus. De jubilerende EHBO'er bewaart bijzonder goede herin neringen aan de wat eigenzin nige Sasse huisarts. Vooruitziend „Het was een bijzondere man. Patiënten vertelde hij precies wat ze mankeerden. Dat was niet gebruikelijk in die tijd." Van Looy had een vooruitziende blik: hij was ervan overtuigd dat als het uur van de bevrijding eenmaal was gekomen, er veel EHBO'ers nodig zouden zijn. Dat kwam ook uit. Eind 1944 werd Sas van Gent 'over stroomd' door gewonden: op de vlucht geslagen Duitsers, ge wond geraakt in Frankrijk en ook veel West Zeeuws—Vlamin gen, die het slachtoffer waren ge worden van het oorlogsgeweld. Ze werden opgevangen in een noodhospitaal. Richard Pollet hielp zoveel als in zijn vermogen lag. „Er is kritiek op gekomen dat we ook Duitse gewonden verzorgden. Ik vind dat je daar als EHBO'er niet naar mag kij ken. Je moet mensen helpen zonder aanzien des persoons. Het is doodeenvoudig je plicht." Dokter Van Looy gaf de leergie rige veehandelaarszoon in de avonduren apart les. „Die man heeft me enorm veel geleerd. Hij heeft me aangespoord om arts te worden. Ik had het graag gewild, maar het zat er jammer genoeg niet in. Mijn vader vond dat ik thuis moest werken." Na de hectische bevrijdingspe riode bleef Richard Pollet de EHBO trouw ('Het was m'n enige hobby'. Hij werd voorzitter en instructeur van de Sasse EH- BO-afdeling. Dat bleef Pollet tot 1964. In dat jaar verhuisde hij naar IJzendijke, waar hij verte genwoordiger werd van de plaat selijke melkfabriek. In zijn nieuwe woonplaats was ook een EHBO-vereniging. die de ac tieve Sasse EHBO'er in de ar men sloot. Pollet werd gebom bardeerd tot voorzitter (dat zou hij blijven tot 1987) en instruc teur Hij had inmiddels de nodige EH- BO-diploma's gehaald. Pollet gaf niet alleen les in IJzendijke. maar ook in een aantal omlig gende plaatsen. Ook werd hij door de BB Bescherming Bevol king) in Oostburg en Temeuzen gestrikt als docent. Vrije tijd „Ik was doordeweeks geen avond vrij. De EHBO slokte alle vrije tijd op." Richard Pollet her innert zich een grote Zeeuwse BB-oefening in Sas van Gent waaraan hij met 'zijn' mannen deelnam. Met succes. Het team van Pollet eindigde glansrijk op de eerste plaats. De overwinning hadden de Zeeuws-Vlaamse- BB'ers volgens Pollet met name te danken aan het gediscipli neerde optreden. „Iedereen had zijn taak. Bij de andere teams ging alles veel rommeliger." Pol let vindt dat regematig oefenen een must is voor EHBO'ers. „In zo'n praktijksituatie leert men enorm veel." Als EHBO'ers fou ten maken, moet daar door de leiding niet negatief op worden gereageerd. „Je moet mensen niet op hun nummer zetten van wege gemaakte fouten. Kritiek moet opbouwend zijn. Het ge vaar bestaat anders dat men af knapt. Het is tenslotte vrijwilli gerswerk." Hij voelt zich nog steeds nauw betrokken bij het wel en wee van de EHBO IJzendijke „Ik ga nog steeds naar de herhalingslessen. Je moet alert blijven", aldus de 76-jarige. O O BERCHEM - Lingeriezaken blijken in trek te zijn bij dievenbendes in Vlaanderen. In de afgelopen maanden werd er in maar liefst tien zaken die gespecialiseerd zijn in de verkoop van sexy onderkleding ingebroken. Een Berchemse lingeriehandelaar die de dupe is geiuor- den van een diefstal denkt niet dat de dieven de lingerie voor eigen gebruik mee naar faiis nemen. „Volgens mij zijn er georganiseerde bendes aan het iverk". stelt de Berchemse ondernemer. „Er worden namelijk enorme aantallen gestolen en die kunnen de dieven zonder een goede organisatie nauwelijks slijten. Er moeten dus helers zijn. Ik vermoed zelfs dat alles tiaar het voormalige Oostblok gaat want daar zijn ze gek op die pikante spulletjes." GENT - Een tiental jagers van een Gentse jachtvereniging is niet erg succesvol geiveest bij een klopjacht op de honderden konijnen die in het stedelijk sportcentrum Blaarmeersen voor overlast zorgen. De langoren vreten alles kaal en maken door het graven van holen en gangen de looppistes en sportvelden onveilig. Burgemeester en wethouders hadden maandag een klopjacht geor ganiseerd om in één keer aan alle ellende een einde te maken, maar om vijf uur 's middags kon er nauwelijks gejuicht worden. Niet meer dan 15 konijnen hadden het loodje gelegd onder het geweld van de met fretten en geweren bewapende jagers. De konijnen waren name lijk veel te snel voor de jagers en bovendien hadden ze een goede bondgenoot in het dichte kreupelhout. De schrale buil werd na af loop van de jacht broederlijk verdeeld. Alle jagers en drijvers kregen een konijntje mee dat ze zich ongetivijfeld goed hebben laten sma ken. ST. GILLES - Een aantal Vlaamse trouwlustigen heeft een klacht ingediend tegen een huwelijksbureau Ui St. Gilles. Deze klanten had den bij inschrijving bij het bureau een hele papierwinkel moeten on dertekenen. Achteraf bleken de mensen onder meereen machtiging te hebben getekend waarmee het huwelijksbureau automatisch geld van de rekening van de cliënt koii opnemen. Volgens de klagers kun nen die bedragen tot 100.000 francs oplopen, ook al loopt een ont moeting tussen tivee potentiële verliefden op niets uit. Op bevel van de onderzoeksrechter in Brussel is er huiszoeking gedaan in het hoofdkantoor en de filialen van het huwelijksbureau. Daarbij is de hele boekhouding in beslag genomen. Deze wordt binnenkort gron dig doorgelicht op zoek naar onregelmatigheden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31