i Verbondenheid kenmerk in RAI 'Als de zon is heengegaan...' PZC binnen- en buitenland Tienduizenden in 'stille tocht' Onzekerheid op Antillen bij lerdenking ramp Venetiaan: route van rampvlucht onvoorstelbaar Wonen Wensen het weer j^TT\ in zeeland "iNederlanders en niet-Nederlanders tonen solidariteit SMOG Vandaag Een hogedrukgebied op de oce aan ten westen van Schotland en een lagedrukgebied boven noordoost-Europa houden bo ven Zeeland een oostnoor- doostelijke stroming in stand. In deze stroming wordt koele lucht meegevoerd en de vorst heeft in het weekeinde langs de oost grens van Nederland reeds toe geslagen, al was het licht. In Zee land gelukkig nog niet. maar denk aan de planten Dan het weer voor vandaag. Achter een naar het zuiden wegtrekkend koufront krijgt de zon weer kans. Wel zijn er vanmiddag sta pelwolken. Het kwik loopt op naar rond de 12 graden. De oost- noordoostelijke wind is matig 3 tot 4 Bft. en neemt vanavond af en ivordt zuidoost. De minimum temperatuur vannacht aan de kust omstreeks 6 graden, verder landinwaarts omstreeks 3 gra den. Er kan zich mist vormen. Nautisch bericht Wind: noordoost tot oost draai end in de avond, zuidoost 3 tot 4 Bft., zicht: goed, temperatuur kustwater: 14 graden, afwijking waterstanden: geringe verla ging, maximum golfhoogte mon ding Scheldes: omstreeks een meter. Vooruitzichten Voor morgen: een rug van hoge- luchtdruk boven Zeeland zorgt voor rustig zonnig herfstweer Wel blijft het nevelig na het op trekken van de mist. Het kwik loopt op naar 12 graden. De wind vanochtend en een deel van de middag zwak uit het zuid oosten, vanavond ivestelijk en in kracht toenemend. Ook de be wolking neemt toe. zodat het de komende nacht niet zo koud meer wordt. Voor woensdag tot en met vrij dag: een depressie trekt naar de Noordzee. In de westelijke stro ming komt veel bewolking naar de regio, waaruit het af en toe re gent. De temperatuur overdag rond de 11 graden 's Nachts om streeks 7 graden. De wind vrij krachtig tot hard aan zee. Hoog water Maandag. 12 oktober Vlissingen 02.02 241 14.16 241 Temeuzen 02 27 263 14 36 263 Bath 03 27 305 15 41 305 Roompot-buiten 02 10 184 14 20 179 Zierikzee 03 45 174 16.00 169 Yerseke 03.50 182 16.00 176 Philipsdam-West 04 00 184 16.15 177 Dinsdag, 13 oktober Vlissingen 02 35 246 14 46 247 Temeuzen 02 56 269 1508 270 Bath 03.56 310 16.12 310 Roompot-buiten 02 35 187 14.50 184 Zierikzee 04.20 175 16 30 171 Yerseke 04.25 182 16.35 177 Philipsdam-West 04 40 184 16.55 177 I Laag water uur cm uur cm Maandag, 12 oktober Vlissingen 0815 175 20 39 197 Terneuzen 0849 187 21 13 209 Bath 09 53 211 22.18 231 Roompot-buiten 08.10 123 20 35 143 Zierikzee 09.35 120 21.55 141 Yerseke 09 35 127 21.55 148 Philipsdam-West 09 40 132 21 55 152 Dinsdag, 13 oktober Vlissingen 08 50 178 21 16 195 Temeuzen 09 22 190 21 43 207 Bath 10 32 211 22 53 227 Roompot-buiten 08 45 125 21 05 141 Zierikzee 10 05 122 22.25 139 Yerseke 10.05 129 22 30 146 Philipsdam-West 10.10 133 22.30 150 ZON EN MAAN 13 oktober Zon op 07 01 onder 17.49 Maan op 18.05 onder 09.07 OKTOBER SAUNA MAAND 1 x SAUNA 20.- Postbus 2258,4460 MG Goes of bel: 01100-23505 HILVERSUM (ANP) - De Surinaamse president Venetiaan vindt het „onvoorstelbaar" dat het EL Al-toestel vorige week zondag nog twee keer een rondje boven Amsterdam heeft gemaakt, hoewel be kend Was dat het toestel in nood was. Dat zei de president zondag avond voor de televisie. „Het is onvoorstelbaar dat de organisatie in het luchtverkeer zo is dat een toestel in nood boven een bebouwde en bewoonde stad zo'n omzwerving maakt", aldus Venetiaan. „Wij zijn gelovig in Suriname en leggen ons neer bij de wil van God maar aan de andere kant is het zo, dat we de organisatie van zaken door mensen onder de loep moe ten nemen." President Venetiaan zei ook nog zich te kunnen voorstellen dat men sen niet langer in de Bijlmermeer willen wonen als er geen reorgani satie van de vluchtroutes naar Schiphol toe. „Menig Bijlmer-bewo ner zal zich gaan bezighouden met de vraag: zit ik hier wel op een veilige plek." Volgende week in de Zeelandhallen 23 t/lTl 26 oktober Vloeren en dakbedekking Vrije tijd, huis, mode De beun voor het hdc pain AMSTERDAM - In de Bijlmermeer liepen gisteren tienduizenden mensen mee in de tocht om de slachtoffers van de ramp met de El Al-Boeing te herdenken. Dansend en zingend trokken de mensen rouwend aan de getroffen flats voorbij. foto Cor Mulder MAANDAG 12 OKTOBER 1992 kap. en in europa twee uur wanneer de tiende en laatste spreker aan het woord komt. Voorzitter R P Janssen van stadsdeelraad Zuidoost wijst erop dat het gapende gat de noodzaak van verdere hulp symboliseert. Terwijl het Con certgebouworkest de treurmars „Eroica" uit de 3e symfonie van Beethoven speelt, loopt de zaal langzaam leeg. 'Troostdienst' in Nederlands en Surinaams AMSTERDAM (ANP) - Zondag ochtend is een speciale kerk dienst van de Evangelische Broedergemeente en van de Evangelisch-Lutherse Gemeen te Amsterdam Zuid-Oost ge houden in de Open Scholenge meenschap in de Bijlmer. De ruim honderd kerkgangers, die de „troostdienst" hadden bijgewoond, sloten zich vervol gens aan bij de stille tocht. Bij de plaats van de ramp legden ze ro zen neer die tijdens de dienst op de avondmaalstafel stonden. De dienst, waarin zowel in het Nederlands als het Surinaams werd gezongen, werd bijge woond door praeses ds. K. van der Horst van de Lutherse sy node. Van de 20.000 leden van de Broedergemeente in Nederland wonen er 2.500 tot 3.000 in de Bijlmermeer. Zeer veel leden van de Broedergemeente zijn van Surinaamse afkomst. Koningin Beatrix en Prins Claus woonden zondagmorgen in de Kloosterkerk in Den Haag de zondagochtendienst. bij. die de ze keer grotendeels in het teken stond van de vliegramp in de Bijlmermeer. Advertentie Advertentie (metingen van gistermiddag} T Maximale Ozon -concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog stee l jr? jMSTERDAM (ANP) - Pas in fct Papiamentu kan de Antil- LL liianse premier Liberia-Peters iïf jjar emoties kwijt. De herden- jjngsdienst in de RAI is al een iur aan de gang als zij zich bij prinses Juliana en kroonprins Killem-Alexander verontschul- jigt dat zij zich in de eigen taal ul haar landgenoten richt. jj legt haar toespraak terzijde a roept haar landgenoten op sist nu met elkaar één te zijn en •oor hun verdriet troost bij God zoeken. „Wij richten ons woor dloos tot God die nooit last en üuis geeft zonder de kracht om ie te dragen." Voor het eerst la ai de 9.000 aanwezigen hun ge- kelens blijken door voor de pre fer te applaudiseren. jlode grote hal, waar af en toe al- jjen het huilen van een kind te toren is, proberen de aanwezi gen ook hun solidariteit met de iachtoffers uit Ghana te tonen, k jpplaus klinkt er voor een per- assie-groep van Amsterdamse a Shanezen die rouwmuziek ten 2» shore brengt, en voor ambassa- feur Alex Ntim Abankwa. Hij spt van de mensen uit de Derde Wereld die naar Nederland zijn gekomen om de ellende daar te P Btvluchten. „Zij leefden hier in ralstrekte anonimiteit. Zij droe- gen bij aan de economie zonder ff voldoende voor te worden ge compenseerd. Misschien kun nen we in wat we vandaag doen, hun bestaan erkennen." Hulp De verbondenheid van Neder- inders en niet-Nederlanders, de riees dat de hulp nooit toerei- iend zal zijn en de religieuze on dertoon in bijna alle toespraken kenmerken de bijeenkomst in de RAI. „De Bijlmer is een deel van ons. wij zijn een deel van jullie 5 Bijlmer." zegt de Surinaamse - president Venetiaan tot de be woners van de Bijlmermeer. Een van hen. Ton Borst, sinds jaar en dag werkzaam als op bouwwerker in de Bijlmermeer en bewoner van de getroffen flat Groeneveen, verhaalt door zijn tranen heen hoe het hart van de buurt in brand stond. „Het is nu zo leeg, het is zo kaal." En naar links en rechts kijkend, smeekt hij bijna: „Help ons verder, jullie allemaal. Door jullie ondersteu ning wordt die diepe kloof mis schien smaller." Onder de sprekers bevindt zich ook de Israélische minister Kes- sar van verkeer. Hij spreekt van „een catastrofe die ons allen heeft getroffen" en biedt zijn „deelneming en solidariteit" aan. Een gospel-gezelschap, een joodse voorzanger, een islami tisch koor - de veelkleurigheid van de Bijlmermeer blijkt ook op religieus gebied - wisselen de sprekers af. Politici halen bijbel teksten aan, een rabbijn leest het joodse gebed voor de overle venden voor en een imam citeert uit de Koran. De bijeenkomst duurt al bijna van onze correspondente Stella van Rijn WILLEMSTAD - Met pijn in het hart zijn de door de Bijlmer- tamp getroffen An til lianen ooit van hun eiland weggegaan naar Nederland in de hoop daar een betere toekomst te vinden. Kin deren werden door ouders in hun eentje naar familie overzee gestuurd omdat men veronder stelde dat hen in Nederland een kansrijker leven wacht. Door de fliegramp in de Bijlmer op 4 ok tober is aan die illusie abrupt einde gekomen. Vrijwel alle sprekers tijdens de herden kingsdienst op Curacao, die te gelijkertijd met de herdenking de RAI plaatsvond, refereer den aan dit wrange gegeven. de tweeduizend mensen stroomden zondag samen op het historische Brionplein in Wil lemstad om de slachtoffers te ge denken en steun te geven aan de nabestaanden. Het plein was in gericht voor een oecumenische Puin flats in Bijlmer naar stortplaats NAUERNA (GPD) - Op de pro vinciale stortplaats Nauerna tussen Westzaan en Beverwijk) 'orden de grootste puinresten van de vliegramp in de Bijlmer gestort. De brokstukken bevat ten geen asresten. Er is voor de stortplaats gekozen omdat het puin daar gecontroleerd gestort kan worden. Het gaat alleen om stukken die zo groot zijn dat ze niet in de zo geheten granulatie-molens kun nen worden vermalen. rouwdienst en voor steunbetui gingen uit de gemeenschap. Wie niet op het plein was, kon de ce remonie via televisie en radio volgen. Ook op de andere eilan den vonden tegelijkertijd her denkingsdiensten plaats. Lijst Heftige emotionele uitingen ble ven op Curacao achterwege. Niet omdat men niet rouwt om de slachtoffers en niet meeleeft met de nabestaanden, maar om dat men in veel gevallen nog niet weet wie tot welke categorie be hoort. Van veel Antillianen is nog steeds niet bekend of ze bij de ramp betrokken waren. Per sonen die niet op de vrijdag ge publiceerde lijst staan, worden door familie overzee vermist en personen die wel op de lijst staan blijken in meerdere gevallen nog in leven. Het totaal aantal Antil liaanse slachtoffers kan pas over enkele dagen bij benadering worden vastgesteld. Die onzekerheid vergroot het leed. Sprekers namens alle ge zindten en uit diverse maat schappelijke geledingen spra ken zondag de hoop uit dat dit leed niet individueel gedragen hoeft te worden. Er werd een groot beroep gedaan op de be volking voor solidariteit met de getroffenen, zowel in emotio nele, als in materiele zin. De nationale rouwdag werd zon dag op Curacao in stemmige rust doorgebracht. Op radiozen ders werd klassieke muziek ge draaid. De televisie staakte zelfs geheel haar uitzendingen na de live verslagen van de stille tocht in Amsterdam, de rouwdienst op het Brionplein en de herdenking in de RAI. Feesten en andere openbare festiviteiten waren veelal afgelast, de vlaggen han gen tot maandag halfstok. Twee vrouwen rouwen in stilte om de doden. door Thea van Beek AMSTERDAM - „Als de zon is heengegaan en de nacht geko men", zingt een ijle kinderstem op het podium bij de Bijlmer sporthal. Het gaat me door merg en been. Amsterdam rouwt. Burgemeester Van Thijn roept de mensen op hem te volgen, in wat wellicht de zwaarste tocht in ons leven wordt". Uit de sport hal komt een van de vele slacht offers. Verdwaasd kijkt hij om zich heen. Het gezicht verstard. Wie alles wil weten over Contacta leest in DE DELTA BEDRIJVEN beurskrant over het Arbeidsbureau - Autolease Zeeland - Colijn beveiliging en telecom - Delooze - CRN - Centrum Vakopleiding - Flexibedrijven bv - Gemeente Borsele met De Blauwe Reiger, Steketee Bedrijvencentrum, Las- en Montagetechniek Holland, De Koebel, Jan Rijk, Stelleplas, Adfranse, De Borselse Bode/Drukkerij Farr, Sportfondsen Borsele - Gemeente Kapelle - Gemeente Middelharnis - Gemeente Reimerswaal met o a.( Aannemer Dronkers, de Visser Systeembouw, Rasenberg Wegenbouw, Van Doom Krabbendijke, Schildersbedrijf Van Iwaarden - Gemeente Goes met Florad, Sponsors v.v. Goes, HWZ Zeeland, Lakwijk Kunststoffen, De Business Guide, 'Waiko •Nederland - Het Innovatie Centrum Zeeland met 10 innovatieve bedrijven - Koninklijke Schelde groep - La Grand - Takenman Ochtman - Lavold Schoonmaak - LBC Legal and Busmess Consultants - PTT Telecom -'Drukkerij Pieters - .Qutility - Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland - SGS EcoCare bv - Uitzendbureau Start - Vervoersmanagement - Van [Gend Loos - Wagenvoorde Lastechniek, bezoek deze stands op 12,13 en 14 oktober in de Zeelandhallen Succes gewenst op Contacta florad marketing reclame de ogen dood. Hij ziet niets van de immense menigte die zich in beweging zet. De een met om de arm een zwarte rouwband, de ander een rood gescheurd lint om het hoofd. In witte of bonte gewaden of in het sobere zwart. Mensen, zwart, geel, bruin, wit, joden, moslims, christenen en atheïsten. Groepen politiemen sen, brandweerlieden, bergings werkers. het Rode Kruis en het Leger des Heils. Hoeveel zijn het er. vijf-, tien-, twintigduizend? Wat doen aantallen er nog toe. Een groep kinderen loopt trots met een wit bloemstuk. Om beurten mogen ze het een stukje dragen: het heeft bijna iets feestelijks. Rozeblaadjes Flier bosdreef, Bijlmerdreef. Groesbeekdreef, Karspeldreef. Een week geleden heerste hier de chaos. Sirenes, blauwe zwaai lichten, de lucht zwart van rook. Langs de weg huilt een vrouw Op de vele podia die langs de rouwroute staan opgesteld, uit elke cultuur haar ziel in muziek. „Het is waarde-, waardevol wat we hier gaan doen", zingt een Antilliaans koor. Op de weg lig gen rozeblaadjes Op de balkons en voor de vele ra men staan mensen. Hier en daar hangt een vlag halfstok. We na deren de rampplek waar lange rijen wit gedekte tafels staan op gesteld met talloze bloemstuk ken. De regen begint te vallen. Tra nen vermengen zich met regen druppels. 'Wat woorden niet kunnen zeggen', vermeldt een rouwlint. Steeds dichter, steeds dichter naderen we de plek van de ramp Daar waar de flats Groeneveen en Kruitberg als een rotte, zwarte kies beschuldi gend naar ons lijken te wijzen. Daar waar mensen elkaar omar men, huilen. Vrouwen gillen, krijsen en worden met zachte hand weggevoerd. Anderen kun nen alleen maar roerloos staan. Met stomheid geslagen De hek ken zijn volgehangen met bloe men en ook de ruimte daarvoor ligt bezaaid met bloemen, veel bloemen. In de lucht een zweem van wierook. Bladeren dwarre len van de bomen. Rouwkleuren Het gezicht van hoofdcommis saris Nordholt is bijna witter dan zijn handschoenen Daar waar nodig verleent hij de hel pende hand. Verderop uit een vrouw haar emoties in woede: „Wat moeten ze hier die hoge gasten. Vroeger zagen we ze ook nooit". Een meter verder staan mensen te bidden. Weer even verder gaan bijna juichend en zingend vuisten omhoog. Grote trossen zwarte en witte ballons, de rouwkleuren van verschillen de culturen, worden losgelaten. Niets is hier vreemd. Ghanezen bidden 'Jezus, Amèn'. Surina- mers zingen stampvoetend 'In de Gloria' 'Ga je mee. ga je mee Als Jezus je roept, ga je mee'. Voor de zoveelste keer vertellen bekenden elkaar hun verhaal van een week geleden. Bloemen worden dansend omhoog gesto ken en verdwijnen over het hek als een laatste groet. Tam-tams zuchten, kreunen, heffen zich op tot een opzwepend rouwbeklag. Geen afscheid Een Ierse collega komt huilend naar me toe. Fotografen journa listen, cameramensen, radiover slaggevers. allen kampen met hun emoties na een week van af schuwelijk nieuws brengen. De blik op oneindig. Doorgaan, doorgaan. Velen kunnen geen afscheid ne men van de plaats van de ramp. Komen terug en voor de zoveel ste keer zweept de muziek hen op in het rouwen... DUBUN*, LONDEN TUNIS Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Madeira: Wolkenvelden en een enkele bui. Maxima circa 23 gra den. Canarische Eilanden: Wolken velden en vooral op de westelij ke eilanden enkele buien. Ma xima circa 25 graden. Tunesische kust: Enkele regen en onweersbuien. Maxima ca. 26 graden. Frankrijk: Ten noorden van Bordeaux-Lyon periodqn met zon en droog. Ten zuiden half tot zwaar bewolkt en langs de Mid dellandse Zee kans op een bui. Maxima van 13 graden langs de Kanaalkust tot rond de 20 aan de Middellandse Zee. Corsica en Sardinië: Aanhou dend wisselvallig met enkele re gen- en onweersbuien. Maxima ongeveer 23 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk langs de Cos ta's en op de eilanden rond Mal- lorca een enkele regen- of on weersbui Maxima langs de Mid dellandse Zee tussen 21 en 25 graden. Portugal: Wolkenvelden en vooral in de Algarve ook wat zon. Vrijwel overal droog. Ma xima ongeveer 20 graden, maar dinsdag wat hoger. Italië: Half tot zwaar bewolkten enkele regen- of onweerbuien. Dinsdag ten noorden van Flo rence droog. Maxima 17 graden in de Povlakte. 23 bij Rome en 27 op Sicilië. Griekenland en de Turkse west en zuidkust: Op Kreta. Rhodos en langs de Turkse zuidkust pe rioden met zon en droog Elders van het noorden uit enkele regen - en onweersbuien. Maandag nog maxima van 25 tot 30 graden. YVeerrapporten 11 okt 19 uur: Amsterdam zwaar bew. 11 Aberdeen zwaar bew 9 Athene zwaar bew 22 Barcelona half bew 19' Berlijn zwaar bew 10 Budapest zwaar bew. 11 Bordeaux half bew 13 Brussel regen 11 Cyprus zwaar bew 24' Dublin motregen 11 Frankfurt licht bew 11 Genève zwaar bew. 12 Helsinki sneeuw 1 Innsbruck motregen 10 Istanbul half bew 21 Klagenfurt zwaar bew 11 Kopenhagen onbewolkt 8 Las Palmas zwaar bew 24 Lissabon licht bew 15 Locarno motregen 14 Londen zwaar bew 11 Luxemburg licht bew 5' Madrid regen 10 Malaga half bew 19 Mallorca zwaar bew 18 Malta zwaar bew 25 Moskou sneeuwbui 1 Miinchen zwaar bew. 10' Nice licht bew 15 Oslo onbewolkt 6 Parijs licht bew 11 Praag zwaar bew 10 Rome licht bew 19 Split niet ontv Stockholm licht bew •Uj Warschau regen -k*. Wenen halfbew Zurich zwaarbew 9 Tunis half bew 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5