Frankrijk remt doorbraak Gatt §ratis 06 nummer PZC Pleegouders: meer inspraak en realistische vergoeding PZC Kindertelefoon met Kohl vraagt Moskou reisvergunning roor Gorbatsjov ïroep gewapende ïeo-nazi's in Vrnhem in arrest <o>- Paus veroordeelt wandaden tegen Indianen 5 STERTEL Sjevardnadze wint verkiezing Georgië Theorie rijexamen vanaf april 1994 verhoogd naar 18 binnen- en buitenland linde aan zeven jaar onderhandelen nog niet in zicht Kom kijken: keuken korting! OfMfRMHOfK Dag voor liefhebbers metaaldetectoren MAANDAG 12 OKTOBER 1992 «JB UTRECHT (ANP) - De Kinder- dan geen problemen m lülüfnnn u".iqp L'inHnrpn nnn. Hpn *7.iin nvpr pplirpL* sa in onze correspondent [gt'SSEL - De Franse regering Keft dit weekeinde een moge- |ke doorbraak in het slepende lereldhandelsoverleg zwaar #hinderd. Aan de vooravond in nieuwe gesprekken tussen VS en de EG zette Parijs een domper op het ontstane ptimisme door te verklaren lit „de kloof te groot is" en ^et tot elke prijs" een akkoord willen. EG-delegatie had zondag in jru^sel een met uiterste ge- fcimzinnigheid omgeven ge brek met de speciale Ameri- öanse gezant Carla Hills en jndbouwminister Madigan. jet overleg, waarover geen en- iele mededeling werd gedaan, rordt vandaag voortgezet, erschillende EG-landen lieten r;ak voor dat gesprek weten topvol uit te zien naar een ijorbraak in het wereldhandels- verleg Gatt. De Nederlandse vi- -premier Kok zei in Brussel jat het verder afbreken van han- «lsbelemmeringen een brood nodige stimulans kan geven aan de haperende Europese econo mie. Maar de Fransen vinden de Amerikaanse eis dat de EG haar subsidies aan boeren terug brengt en minder graan expor teert „niet redelijk", aldus mi nister van buitenlandse zaken Dumas. Volgens EG-diplomaten is het ondenkbaar dat de Franse be zwaren terzijde worden gescho ven. De Franse verklaringen be vatten volgens hen „inhoudelijk niets nieuws, maai' ze komen op een weloverwogen moment". Speelruimte De onderhandelaars voor de EG, de commissarissen Andriessen (buitenlandse handel) en MacS- harry (landbouw) gaan er vanuit voldoende speelruimte te heb ben om „substantiële vooruit gang" te boeken. Landbouw commissaris MacSharry zei zon dag bij het begin van de bespre kingen dat „als de politieke wil er is, de zaak in een paar minu ten geklaard kan zijn". Een mis lukking zou de onderhandelin- ran onze correspondent BERLIJN - De Duitse kanselier Helmut Kohl zou aanwijzingen Sebben gegeven ervoor te zor- [en dat de vroegere Sovjet-pre- a'dent Gorbatsjov zaterdag de iaatsbegrafenis van oud-kan- dier Willy Brandt in Berlijn iin bijwonen. Dat hebben ver killende kranten zondag ge- aeld. Verder wil de Duitse rege- ingsleider op 9 november, de lag dat het drie jaar geleden is lat de Muur viel, samen met kirbatsjov het ereburgerschap an de Duitse hoofdstad in ont- angst nemen. lesnoods wil Kohl persoonlijk ij de Russische president Jelt- in interveniëren om de ophef- ng van het reisverbod te be- ïrkstelligen. Gorbatsjovs be wegingsvrijheid is drastisch be- erkt. omdat hij weigert als ge lige op te treden in een proces rer de rol van de vroegere com munistische partij. Al geruime tijd wordt op diplomatiek ni veau druk overleg gepleegd over het opheffen van het reisverbod. Blijkbaar zijn de resultaten van uit Duits standpunt gezien zó mager dat nu besloten is op het hoogste niveau druk uit te oefe nen. Vrijdag nog had in Berlijn een hooggeplaatste functionaris van de Moskouse Gorbatsjovstich- ting, Irina Malkikowa, het Duit se volk opgeroepen de drager van de Nobelprijs voor de Vrede te beschermen tegen de 'per soonlijke wraak van Jeltsin'. Midden vorige week had de Franse president Mitterrand Moskou al opgeroepen Gorbats jov diens paspoort terug te ge ven. De vroegere Russische pre sident overweegt behalve naar Berlijn ook naar Frankrijk en Italië te gaan. SNHEM (GPD) - In de bin- nstad van Arnhem zijn zater- igmiddag acht, met vlinder essen, boksbeugels en honk- ilknuppels gewapende neo- izi's gearresteerd. De arres- nten maakten deel uit van een oot aantal rechts-extremis- n -volgens tellingen van de ilitie meer dan 65- die in eine groepen door het stafis- ntrum liepen. j waren afkomstig uit Arnhem, ormerveer, Groningen, Zaan- im en Enschede en varieerden leeftijd van 18 tot 34 jaar. ilgens de politie waren de chts-extremisten van plan het e Vonk Festival' in het sociaal iltureel centrum Willemeen n het Willemsplein in Arn- m, te verstoren. Op deze mani- ■tatie, die tot diep in de nacht lurde, stond in de middaguren t Nederlands asielbeleid cen- ial. politie werd zaterdagmorgen oniem getipt over mogelijk oblemen in Arnhem met een Dep skin heads, die uit het hele ld op weg waren naar de Gel- rse hoofdstad en 'wilde plan- n hadden'. Volgens de politie- wdvoerder werd daarop di- :t het 'voetbalsupporters- m' uit de kast gehaald en een ntal extra mensen in dienst roepen. t politie gaat er vanuit dat het i een gecoördineerde actie n de rechts-extremisten ging. en duidelijk werd dat de Am- I Advertentie i hemse politie niet van plan was de neo-nazis hun gang te laten gaan, dropen zij als groep af. Een deel vertrok per trein, de rest stapte in personenauto's. Vol gens de woordvoerder zijn deze auto's daa nog tot buiten Arn hem begeleid. De acht arrestan ten zijn in de loop van zaterdag avond op vrije voeten gesteld. iAdvertentie Tot 1 november geven wij aantrekkelijke extra korting op onze Alfinette keukens Stanleywcg 2 Lange Noordstraai 67 Goes Middelburg (bij de Zeelandhallen) - Geopend: di t/m za en koopavond - gen daarentegen voor .jaren op houden". Over de Gatt wordt al zeven jaar vruchteloos onderhandeld. Het overleg zit sinds 1990 vast op de Amerikaanse opstelling dat de EG haar landbouwsubsidies moet verlagen, en de EG-eis dat de VS hun markt voor diensten (met name telecommunicatie) verder openstellen. De EG meent met de recente hervor mingen van het landbouwbeleid ver tegemoet te zijn gekomen aan de eisen van Washington. In het EG-kamp is de hoop ge groeid dat de Amerikaanse pre sident Bush, vlak voor de verkie zingen, bereid is een akkoord te sluiten. Twee nonnen krijgen voor de mis van een veiligheidsofflcier aanwijzingen. fotc SANTO DOMINGO (CIC/RTR) - Tijdens een mis in de Domini caanse hoofdstad Santo Domingo ter gelegenheid van 500 jaar 'ontdekking' en evangelisering van Amerika heeft paus Johan nes Paulus II zondag „de zeer ernstige wandaden" tegen de In dianen veroordeeld. Tegelijkertijd prees hij tijdens de mis in de nabijheid van het omstreden Columbus-monument de ontdekking op 12 oktober 1492 als een van de belangrijkste gebeurtenissen in de geschiede nis van de mensheid en hij riep ertoe op God te bedanken voor 500 jaar evangelisatie. Hij riep verder op, te strijden tegen armoe de, honger, werkloosheid en gebrek aan onderwijsmogelijkheden in Latijns-Amerika en hij ondersteunde de inspanningen om de verschillende landen van het continent te integreren. Sprekend over de onderdrukking van de inheemse bevolking door de Europese veroveraars, bracht de paus de heilige Toribio de Mogrovejo in herinnering, patroon van het Latijnsamerikaan- se episcopaat, die in 1582 zijn diepe treurnis uitte over het feit dat ..tegen deze arme Indianen niet slechts in het verleden zeer ern stige wandaden werden gepleegd, maar dat velen hiermee door gaan in onze tijd.". De mis werd door 15.000 mensen bijgewoond. Bij zijn aankomst op het vliegveld van de hoofdstad zei de paus vrijdagavond dat de kerk de viering van 500 jaar ontdekking en' evangelisatie van het continent met de „deemoed der waarheid" zou ondergaan, „zonder triomfalisme, maar ook zonder valse schaamte". wFjrV: - - 'si f.5>A?5fj *4?. L ELBURG - Een deelnemer aan de tweede landelijke zoekdag voor metaaldetectorliefhebbers bekijkt zaterdag een opgespoord voorwerp. Bijna honderd deelnemers speurden in een akker bij Elburg, dat bekend staat om zijn rijkdom aan oudheden, naar vondsten. foto Arthur Bastiaanse/ANP UTRECHT (GPD) - „Pleegou ders zijn geen actievoerders", weet Hans van Vonderen, voor zitter van de Nederlandse Ver eniging voor Pleeggezinnen (NVP). Dat de protestbijeen komst van de NVP zaterdagoch tend toch nog zo'n tweehonderd mensen naar de Utrechtse Vei linghal trok, zegt dus wel iets over de onrustgevoelens die er leven. Een betere kwaliteit van de pleegzorg, een gelijkwaar dige rechtspositie en een realis tische onkostenvergoeding, dat is wat men van de overheid ver wacht. Voor een kind dat om sociale of justitiële redenen wordt 'uitge- plaatst', zijn er twee opvangmo gelijkheden: een tehuis of een pleeggezin. Van de 20.000 kinde ren die jaarlijks buiten de boot vallen, verblijft bijna de helft in pleeggezinnen. De vrijwilligers die zich tijdelijk of blijvend over de kinderen ontfermen, worden begeleid door maatschappelijk werkers van instellingen voor gezinsvoogdij. Deze gezinsvoog den bepalen wat er met de kin deren gebeurt. De pleegouders, als enigen in het hulpverlenings proces 24 uur per dag betrokken bij het kind. mogen formeel niet eens meepraten. Bij een conflict met de gezinsvoogd lopen ze het risico het kind kwijt te raken. Het is deze volstrekte onmon digheid die zelfs een club van idealisten de barricades opdrijft. „Wie van u is pleegouder?", vroeg Van Vonderen zaterdag tijdens zijn openingsrede. Bijna alle aanwezigen staken juichend de arm omhoog. „En wie is maat schappelijk werker of directeur van een instelling?" Toch nog twee armen. Een demagogisch trucje, maar de boodschap kwam wel over. Scholing Al in 1988 overhandigde de NVP een 'Statuut voor de Pleegzorg' aan de regering, bedoeld om de kwaliteit van de pleegzorg te waarborgen. Daarin werd onder meer gepleit voor een betere se lectie. scholing en begeleiding van pleegouders. Drie jaar later verscheen een rapport van de ministeries van WVC en Justitie, waarin werd geadviseerd pleeg ouders een eigen positie te ge ven, als gelijkwaardige partner van de hulpverlener. De mede zeggenschap zou geregeld kun nen worden door pleegouderra den binnen de hulpverleningsin stellingen op te zetten. Verschillende werkgroepen en overlegorganen, met of zonder inbreng van de NVP, kwamen los van elkaar tot dezelfde con clusies en aanbevelingen. Maar er gebeurde niets. ..Dezelfde re gering die de mond vol heeft van sociale vernieuwing en een zorg zame samenleving, wenst onze taak niet te erkennen", stelde Van Vonderen zaterdag vast. „De NVP wil een wettelijke basis voor de met de mond beleden ge lijkwaardigheid". Uit eigen zak De belangenorganisatie maakt zich ook sterk voor het verhogen van de pleegzorgvergoeding, die al sinds 1984 niet meer is aange past. Het gevolg is dat pleegou ders alleen al voor strikt noodza kelijke dingen als kleding, voed sel en opleiding gemiddeld 150 gulden per kind per maand uit eigen zak moeten bijpassen. Met het verhogen van de vergoeding naar een realistisch, kostendek kend niveau zou zo'n vijftien miljoen gulden gemoeid zijn. Toch was de vergoeding, hoe noodzakelijk ook. ook voor deze pleegouders niet de belangrijk ste drijfveer om naar Utrecht te komen. Erkenning, daar gaat het om. „We willen al zo lang se rieus worden genomen", zegt Anthony „Maar met zo'n groot gezin heb je het altijd te druk om actie te voeren" UTRECHT (ANP) - De Kinder telefoon, waar kinderen ano niem over hun problemen kun nen praten met hulpverleners, krijgt een gratis nummer: 06- 0432. Dit heeft de Kindertele foon zaterdag bekendgemaakt. Een jaar hebben de Kindertele foons met veel succes gewerkt met een speciaal nummer tegen kindermishandeling tijdens de campagne „Over sommige ge heimen moetje praten" De Kin dertelefoons hadden al langer de wens om met een algemeen 06- nummer, met alleen voor ge sprekken over kindermishande ling. maar voor alle onderwer pen die kinderen willen bespre ken. Ze wilden graag dat dat nummer gratis zou zijn omdat er dan geen problemen meer zou den zijn over gebrek aan kwar tjes in de telefooncel, over ver melding op de telefoonrekening thuis, omdat een kort nummer gemakkelijker te onthouden is en omdat zo'n nummer overal in het land te bellen is. De financiering van het gratis nummer is voor een deel tot stand gekomen door een aanbod van PTT-Telecom. dat voor twee jaar de aansluitings- en abonneekosten en de helft van de gesprekskosten betaalt met een uitloop van een jaar De rest van het geld, ruim 140.000 gul den, wordt betaald door WVC, het nationaal Activiteitenfonds en het fonds Kinderpostzegels. TBILISI (RTR/DPA/AFP) - De Georgiers hebben zondag, on danks de oorlogstaferelen in de len van de voormalige Sovjve- trepubiek, een nieuw parle ment en een nieuwe parle mentsvoorzitter, die tevens staatshoofd wordt, gekozen. Het voorzitterschap van het parlement kan Edoeard Sje vardnadze bijna niet ontgaan. Hij was zondag de enige kandi daat voor deze functie en heeft genoeg aan een derde deel van de stemmen om gekozen te wor den. Een peiling onder de kie zers in de hoofdstad Tbilisi duidde op grote steun voor Sje vardnadze. Terwijl in de meeste delen van Georgië werd gestemd, woed den in Abchazië in het noorden van Georgie gevechten tussen regeringstroepen en naar af scheiding strevende Abchaziers. In het zuiden van Abchazië werd gevochten om de stad Ocham- chira en bij de Abchazische hoofdstad Soechoemi werd een Georgisch gevechtsvliegtuig neergehaald met een luchtdoel raket. De opkomst bij de verkiezingen lag volgens voorlopige cijfers van de centrale kiescommissie op ongeveer 65 procent. Aan de parlementsverkiezingen deden 48 partijen mee. die zich in 36 coalities hadden verenigd. Vol gens peilingen hebben de coali ties Mir (Vrede). Jedinstwo (Een heid). de Groenen en de Bond van Nationaal Begrip en Weder geboorte veel stemmen gekre gen. Verdreven In acht van de in totaal 84 kies districten kon volgens interna tionale waarnemers niet worden gestemd. In door Abchaziërs be zette gebieden werd niet ge stemd. evenmin als in Zuid-Os- setié en in Mingrelië, waar de aanhangers van de afgezette president Gamsachoerdia hun bolwerk hebben. Gamsachoerdia werd in mei 1991 met grote meerderheid ge kozen, maar negen maanden la ter verdreven tijdens een gewa pende opstand. Hem werd een dictatoriale regeerstijl verwe ten. Neo-nazi's in Duitsland weer in actie tegen asielzoekers MAGDEBURG (REUTER) - Neo-nazi's hebben hebben het afgelopen weekeinde stenen en brandbommen gegooid naar vier pensions voor asielzoekers in het oosten van Duitsland. In Magdeburg arresteerde politie zondagochtend 60 neonazisti- sche skinheads. De politie deed zondag in alle vroegte een inval in een cafë-res- taurant in Magdeburg waar veel neo-nazi's komen. Zij pakte 60 skinheads op en nam een hoe veelheid messen en knuppels in beslag. De meeste arrestanten werden na een identiteitscon trole vrijgelaten, maar drie ble ven in arrest. Twee van hen wor den ervan verdacht onlangs een linkse jongeman te hebben doodgeslagen bij een ruzie in een jongerencentrum. De derde wordt verdacht van verschei dene gewelddaden. Extreem rechtse jongeren be laagden ook het afgelopen week einde weer een aantal pensions voor asielzoekers. Tussen vrij dagavond en zondagochtend waren pensions in vier Oostduit- se steden het doelwit. De daders gooiden stenen en brandbom men, maar probeerden niet bin nen te dringen. Er ontstonden kleine brandjes die geblust kon den worden door bewakers, al dus de plaatselijke politie. Ge wonden vielen er niet. Serviërs zetten offensief tegen Gradacac voort SARAJEVO (REUTER/AFP) - De stad Gradacac in Bosnie- Hercegovina, die in handen is van de moslims, is zondag zwaar onder vuur komen te lig gen van Serhe eenheden. De Serviërs zijn bezig versterkin gen aan te voeren. Dit heeft de Kroatische radio gemeld. De belangrijke stad Bosanski Brod viel dinsdag in handen van de Serviers. Het nabijgelegen Gradacac is een van de weinige plaatsen die een totale controle van de Serviërs van een strook in het noorden van Bosnië in de weg staat. Een zegsman in het deel van Brcko dat in handen is van de Serviërs, zei dat Servische troe pen bepaalde delen van de bui tenwijken van Gradacac hebben ingenomen en daar de lijken van 20 Kroaten en moslims vonden die waren achtergebleven toen de verdedigers hun stellingen moesten ontvluchten. Een te genaanval op door Serviërs ver overde dorpen in de omgeving van Brcko zouden zijn afgesla gen. nrv u A A f Vorrior uinrHI hol mntnrpv DEN HAAG (GPD) - De mini mum leeftijd voor het theorie examen voor het rijbewijs wordt verhoogd van 17 naar 18 jaar. Dit is noodzakelijk, omdat anders de theoretische kennis over verkeersregels bij het praktijk-examen te ver kan zijn weggezakt. Jongeren kunnen immers pas vanaf 18 jaar prak tijk-examen doen voor hun rij bewijs. Deze norm is opgenomen in het nieuwe Reglement Rijbewijzen, dat nog moet worden goedge keurd door de rijschoolbranche. Het is een onderdeel van de Nieuwe Wegenverkeerswet, die 1 april 1994 van kracht gaat. Het theoriecertificaat blijft slechts een jaar geldig. Hiermee wil het ministerie van verkeer en water staat voorkomen dat de kennis van de regels bij het praktijkex amen te zeer is vervaagd. Ook moeten er volgens de nieuwe wet verschillende theorie-examens worden afgelegd voor rijbewij zen voor auto's, bussen, motoren en vrachtauto's. Verder wordt het motorexamen aangepast. Kandidaten tot 21 jaar kunnen alleen op een lichte motor i400 CC) examen doen en mogen dus ook alleen op zo'n licht voertuig rijden. Wie voor z'n 21e examen doet, moet hier na drie jaar ervaring opdoen voordat hij op een zwaardere motor mag overstappen, Het mi nisterie van verkeer en water staat wil hiermee voorkomen dat jonge mensen na het beha len van hun rijbewijs direct op een zware motor gaan rijden. Amerikaan vrij KUWAYT (AFP/RTR)- De Ame rikaan Chad Hall, die vrijdag uit Kuwayt was ontvoerd door Iraakse veiligheidsmensen, is weer vrij. Volgens een woord voerder van de Verenigde Na ties in Kuwayt is Hall zaterdag middag overgedragen aan de VN-waamemersmissie (UNI- KOM) in Baghdad. De Iraakse regering besloot tot de vrijla ting na een verzoek van de Ver enigde Naties. Directie K Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie M P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt1 Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058 Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag I'm vrijdag vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht m te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80. automatische afschrijving 79.30. franco per post 100.00. per maand 28,00. automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307.00; jaarabonnement franco per post 390.00. losse nummers maandag t m vrijdag 1,45. zaterdag 1.85 p st., (alle bedragen inclusiel 6 pet. btw) Postrek nr 3754316 t.nv PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23.40; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3