iVaterstaat in trek bij publiek üteltkluut wil meer eugdleden werven 12,13 en 14 Uitstel van bouw loods Breskens Interculturele vrouwendag trok 200 deelneemsters CONTACTA zaken in Zeeland In*'^ Zeelandhallen, Goes B en w Sas van Gent willen tarieven voor afval fors verhogen uim 1.500 bezoekers op open dag in Zeeuwsch-Vlaanderen onze verslaggever lEK - ..Papa, wat is didde vader glimlachte en gaf snel !verlössend antwoord: „Och, is zomaar een stukje zee- Vader en zoon keken za- jag hun ogen uit op het ter- ivan het steunpunt Maurits- van Rij'ks water staat bij grai rov.- e st sr gunden de dienstkring °lot (Uwsch-Vlaanderen van wa- tfor >laat,de we6en) en dienst- losselroom-soep esa xrsonen) Janny van der Lee lekookte mosselen kunt u Jkant en klaar bij de visman pen, maar misschien heeft, u irestje. Eventueel kunt u ook toevlucht nemen tot mosse- uit een potje. Laat deze in zeef goed uitlekken, over- g| ze dan met koud water en üze opnieuw uitlekken. [rediënten: [orteltjes ttlepels boter jeelepels kerriepoeder dlepel bloem dl kippebouillon dl slagroom 200 gram mosselen «gemalen peper lerselie. mding feilen en fijn snipperen, wor sts schrappen en in de lengte plakken snijden. Plakken in ufjes snijden, boter verhitten hierin uisnippers, wortel tjes en kerriepoeder zacht- fruiten. Bloem toevoegen, mee laten fruiten en al roe- iid bouillon bijschenken. pen roeren tot een gladde ge- nden soep is ontstaan. Slag- om en mosselen toevoegen en tp nog enkele minuten door ifn warmen. op op smaak brengen met gemalen peper, eventueel f wat kerriepoeder en de soep or het serveren bestrooien !l fijngehakte peterselie. kring Kanaal van Terneuzen (sluizen en kanaal) de bezoekers een blik achter de schermen. Hoe wegen worden aangelegd bijvoorbeeld en hoe de marke ring, die witte strepen, daar op wordt aangebracht. Hoe autobo ten door de te kleine zeesluis ma noeuvreren, hoe slib kan worden geborgen, hoe snelheidsovertre ders kunnen worden aangepakt. Dat soort zaken dus. Dat alles onder het motto: 'Rijkswater staat doet meer'. Ruim honderd medewerkers van de dienstkringen offerden er hun vrije zaterdag voor op. Ook een groot aantal aannemers, re gelmatig in de arm genomen door waterstaat-, werkte mee aan de open dag. Aannemingsbedrijf De Bruijn bv uit Terneuzen bijvoorbeeld maakte van de gelegenheid ge bruik om een ultramodern 'on dergronds' boorsysteem te pre senteren. Tevreden 's Ochtends en 's middags keken ruim 1.500 bezoekers hun ogen uit. Hoofd J. van Maarschalker- weerd van de dienstkring Zeeuwsch-Vlaanderen was er dik tevreden mee. Want het was het dubbele aantal van wat hij had verwacht. „Mensen wisten inderdaad niet wat wij allemaal doen. Daar zijn ze vandaag ach- Vliegeren voor Amnesty NIEUWVLIET - Een veertigtal jongeren heeft zondag deelge nomen aan de vliegerwedstrijd, die de afdeling West-Zeeuwsch -Vlaanderen van Amnesty International hield op het strand van Nieuwvliet. De wedstrijd vormde een onder deel van een landelijke Amnesty -campagne, die zich richt op jon geren. De deelnemers lieten zelf gemaakte vliegers op. Twee Russische kunstenaars, zelf vluchtelingen, beoordeelden de vliegers. Bij de jeugd tot en met veertien jaar ging de overwin ning naar Sigrid Verdonck, tweede werd Carla Verhage. De derde prijs werd gewonnen door Noortje Van de Voorde. Bij de oudere jeugd was er slechts één prijswinnaar, Ralph van de Wijnckel. De categoriewinnaars kregen een vrijkaartje voor het Amnesty-popfestival in Gent. tergekomen en er werd heel en thousiast op gereageerd. Ik ge loof dat Rijkswaterstaat in den lande nog nooit een dergelijk ini tiatief heeft genomen; nou, ik denk dat dit navolging verdient. Nabootsing van het schutten van een autoschip in de zeesluis van Terneuzen. foto Camile Schelstraete van een medewerkster BRESKENS - De bouw van een loods en een kantoor op het plein aan de Middenhavendam te Breskens wordt voorlopig uitgesteld tot april van het vol gend jaar. Dat maakte F. Rosen- daal, van het gelijknamige be drijf met de bouwplannen, za terdag bekend. Volgens Rosen- daal heeft het uitstel te maken met het stormseizoen. „De be strating mag er van Rijkswater staat niet uit in de periode tus sen 15 oktober en begin april," vertelt Rosendaal. Het kan zijn dat er, tegen die tijd, op die plaats helemaal niet meer gebouwd wordt door hem. Zoals eerder gemeld zijn er veel bezwaren tegen de bouwplan nen. Van diverse kanten wordt momenteel gezocht naar een an dere locatie voor Rosendaal. Momenteel zit zijn bedrijf voor hydrauliek, reparatie en con structie aan de Middenhaven dam. Uitbreiden op die plaats is niet mogelijk. Twee jaar geleden begon Rosen daal al met zoeken naar een an dere ruimte. „Omdat die toen niet te vinden was heb ik beslo ten om nieuwbouw te plegen," verklaart hij. Nu is hem andere ruimte aangeboden door de Breskense Scheepsbouw en Ma chinefabriek (BSM). „Ik heb de directeur van BSM zelf gebeld. Maar ik weet nog niet hoe groot de ruimte is, wat het kost enzo voort. We praten daar deze week verder over," aldus Rosendaal die zelf ook naai' een andere op lossing zoekt. Als de locatie van BSM niet geschikt is, is er vol gens hem aan de haven nog een andere locatie waar hij zou kun nen bouwen. Zaterdag was er tevens overleg met een delegatie van de omwo nenden die tegen de bouw van de loods zijn. Bressiaander F. Gittenberger had met beide par tijen een gesprek omdat er vol gens hem procedure-fouten zijn gemaakt. Volgens Gittenberger, die planologie als hobby heeft, kreeg Rosendaal toestemming om op een perceel te bouwen vlak naast zijn huidige bedrijf en niet op de locatie waar hij wil bouwen. „Uittreksels van de ka dastrale kaart wijzen dat uit. Als Rosendaal op die plaats aan de weegbrug gaat bouwen heeft hij daar, volgens mij, geen toestem ming voor." aldus Gittenberger. Hij ontdekte verder dat er vol gens het reglement van politie op de waterkering een bebou wingsafstand van 30 meter geldt. „Nu zou er gebouwd wor den op 24 meter. Ik vraag me af of hierop ontheffing is gegeven." aldus Gittenberger. low schenkt geld voor apparatuur onze verslaggever HAAKMAN - Natuurbescher- ingsvereniging De Steltkluut l de jeugd in Oost-Zeeuwsch laanderen porren toch vooral 1 le worden. Want het aantal igdleden (30) steekt verhou- ngsgewijs schril af bij het lo- I aantal leden (600). GD gaat door et vaccinatie gen polio 'ES - Het Kruiswerk en de 1GD zetten deze week (12 tot en 117 oktober) in Zeeland de tcinatiecampagne tegen po- voort. maandag en woens- 14 oktober wordt tussen CO en 20.00 uur gevaccineerd ruisgebouwen in Terneuzen usgebouw Van Steenbergen- bn65). Oostburg (kruisgebouw derstraat 23), Goes (kruisge- W Beukenstraat 6) en Mid- burg (kruisgebouw Roozen- glaan 13). Op zaterdag 17 ok er wordt eveneens in boven- ande kruisgebouwen gevac eerd en wel van 10.00 tot 11.00 Voor vaccinatie komen ook te week in aanmerking: perso- p) van dertien tot en met veer- [fcjaar. die om principiële rede- n nooit of onvolledig zijn in ent. Voor informatie kan van tndag 12 tot en met vrijdag fi oktober tussen 9.00 en 12.00 ir gebeld worden naar de polio fefolijn. Het telefoonnummer is >0564. 'J. A. Jobsen lieuwe consulent ar landbouw SSINGEN - Ir J. A. Jobsen 9 is per 1 november benoemd Aconsulent voor de landbouw ["Zeeland. Dit heeft het Minis- 'ievan Landbouw, Natuurbe- :n Visserij bekendge- P- heer Jobsen, Zeeuw van ge- We, is momenteel werkzaam P senior beleidsmedewerker n de directie gewasbescher- E")g van het ministerie. Hij is Rder meer werkzaam geweest P) de plantenziektenkundige en bekleedde bestuurs- bij de provincie en wa De meeste jeugdleden komen uit de Kanaalzone. Die trekken er regelmatig op uit om door de verrekijker kennis te maken met de broedende fuut en de caprio len van de kiekendief. Het be stuur van De Steltkluut bereidt nu een grote ledenwerf-actie in het Land van Hulst voor. Woordvoerder Adrie Pauwe: „Onze jeugdleden concentreren zich inderdaad vooral in de Ka naalzone. Daarom willen we in december een actie beginnen om in Hulst en omstreken nieuwe jeugdleden te werven." De Steltkluut gaat huis-aan- huis een folder verspreiden. Pauwe zei dat zaterdagmiddag vlak voor aanvang van een ex cursie in het noorder Braakman- bos. Zaterdag werden overal in het land in het kader van de ac tie 'vrije vogel' soortgelijke ex cursies gehouden. Die van De Steltkluut kreeg een bijzonder tintje. En daar zorgde chemie-gigant Dow Benelux voor. Een van de prijzen van een wereldwijde wedstrijd onder Dow-medewerkers was in Ter neuzen terecht gekomen. De prijzen werden toegekend aan medewerkers of teams die op de een of andere manier een bij drage leverden aan verbetering van het milieu. Drie teams van Dow Terneuzen kregen een eer volle vermelding, één team kreeg de 'award'. De prijs van 2000 dollar die daaraan was ver bonden. dienden de winnaars door te sluizen naar 'een goed doel'. De prijswinnaars van Dow Terneuzen kozen voor De Steltkluut. Prijswinnaar Peter Varco, on- derzoeksmanager. overhandig de zaterdagmiddag in De Braak man een cheque aan de twaalfja rige Peter-Paul de Gucht, een van de jeugdleden van De Steltkluut. Het geld wordt ge bruikt voor de aanschaf van alle mogelijke apparatuur (kijkers, microscopen en dergelijke). Pauwe stelde vast dat Dow al heel veel doet op milieu-gebied, maar voegde er direct kritisch aan toe dat het bedrijf nog véél meer kan doen. Prijswinnaar Peter Varco overhandigt de cheque aan jeugdlid Peter-Paul de Gucht. foto Camile Schelstraete Advertentie Tot vanavond op de grootste receptie voor handel en industrie. van onze verslaggever OOST-SOUBURG - In wijkge- bouw De Zwaan te Oost-Sou burg is zaterdag voor de tweede maal een provinciale intercul turele vrouwendag gehouden. De bijeenkomst werd bezocht door ongeveer tweehonderd deelneemsters. Zij hielden zich onder meer bezig met buikdan sen, exotisch koken, fotografe ren, zang en muziek. Doel van de interculturele vrouwendag is dat vrouwen van diverse natio naliteiten elkaar ontmoeten. Het idee voor een interculturele vrouwendag ontstond vier jaar geleden. „Naast verschillen", vertelde Anneloes Steglich van het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking, „hebben de vrouwen ook een overeenkomst. Ze zijn vreemd in de Zeeuwse sa menleving. maar ze moeten zich daarin wel staande houden." De eerste vrouwendag was nog beperkt van opzet. Pas sinds vo rig jaar. toen een provinciale werkgroep werd opgericht, kreeg de bijeenkomst meer in houd. Vorig jaar bezochten zo'n tweehonderd vrouwen en zeven tig kinderen de bijeenkomst die in Middelburg werd gehouden.' Het waren vooral vrouwen, die op wat voor manier dan ook be trokken zijn bij allerlei activitei ten in hun woonplaats, die zater dag naar Oost-Souburg waren gekomen. Vrouwen die nauwe lijks geïntegreerd zijn in de Zeeuwse samenleving werden niet bereikt. „Die bereik je toch niet met een provinciale dag. Die moet je be reiken via wijkgerichte projec ten. die aansluiten op hun be hoeftes". aldus Steglich. „Daar moet je stap voor stap naartoe werken." I Ondernemend Zeeland en actieve collega's I ontmoeten elkaar op Contacta 92 .Bots* CoW' oktober Misschien doen we het ooit nog af met een gezamenlijke maal- een keer." tijd. verzorgd door de perso- Het personeel sloot de open dag neelsvereniging. van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het college van b en w van de gemeente Sas van Gent wil het tarief van de afvalstoffenheffing voor de bur gers in 1993 met 26 gulden ver hogen. Het college vindt deze verhoging ten opzichte van 1992 noodzakelijk omdat de stort- en verwerkingskosten van het af val dit jaar drastisch zijn ver hoogd. Bovendien moet de ge meente de komende jaren veel geld investeren in verband met de invoering in 1994 van het ge scheiden inzamelen van gft-af- val. Bij het opstellen van de beleids begroting voor 1993 heeft de ge meente er rekening meegehou- den dat de stort- en verwerkings kosten van het huishoudelijk- en bedrijfsafval volgend jaar 75.000 gulden hoger zullen zijn dan in 1992. Daarbij is nog geen reke ning gehouden met de invoering van het gescheiden inzamelen van groente-, fruitt- en tuinafval vanaf januari 1994. Alleen al de aanschaf van de containers voor gft-afval en het overige huishou delijk afval gaat de gemeente 838.550 gulden kosten. Stijging kosten In het beleidsplan 1993-1996 heeft de gemeente vastgesteld dat de stijgende kosten van de afvalverwijdering- en verwer king doorberekend in de tarie ven moeten worden doorbere kend. Het college bepleit dan ook de afvalstoffenheffing met ingang van 1993 met 26 gulden te verhogen tot een bedrag van 156 gulden. Voor zover het de financiële bij dragen aan de gesubsidieerde instellingen en verenigingen in 1993 betreft, stellen b en w in ver gelijking tot dit jaar een aantal wijzigingen voor. Zo kan kinder opvang Het Zonnehuisje in Sas van Gent voor volgend jaar op een bijdrage van 63.000 gulden rekenen. Dit bedrag krijgt de ge meente echter terug van het mi nisterie van WVC. dat stimule ringsmaatregelen voor de kin deropvang ondersteunt. De financieringsvoorstellen van b en w worden donderdagavond 15 oktober en maandagavond 19 oktober om 19.00 behandeld door de leden van de commissie financiën in het gemeentehuis aan de Westkade Politie pakt alcoholrijders van onze verslaggever IIULST - De rijkspolitie heeft zaterdag en zondag in het Land van Hulst verschillende auto mobilisten geverbaliseerd die met een slok teveel op achter het stuur zaten. De Belg W. G. uit Borsbeek maakte daarbij de nodige brok ken. Zondagochtend om half twee reed hij over De Verrekijker in Sint Jansteen. Daar vergat hij een bocht naar links te nemen. Hij reed door een plantsoentje, ramde een boompje en kwam tot stilstand in de voortuin van een woning. Onderzoek wees uit dat hij had gedronken. De auto liep schade op aan de voorzijde Zaterdagochtend tussen twee uur en half drie hield de politie in de binnenstad van Hulst twee autoi«.'»bilisten aan die teveel hadden gedronken. In de Steen- straat kreeg J. K. uit Sas van Gent daarvoor een proces-ver baal, in de Zoutestraat werd W. M. uit Kapellen (B) geverbali seerd. Evenementen AXEL - De Halle, 15.30 uur: Gijs Wanders signeert zijn boeken (i.k.v. kinderboekenweek): MIDDELBURG - Molenwater. 9.30-17 uur: Miniatuur Walche ren; Abdijcomplex. 10-18 uur: Histo- rama; Loskade. 10-17 uur: Ramschip De Schorpioen: VW. 13.30 uur: Stadswandeling met gids: TERNEUZEN - Filiaal Diepen- brock, 16 uur: Poppentheater 't Poppenkot van Dingemans Steijn; VLISSINGEN - Bellamypark. 14-17.30 uur: Reptielenzoo. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Patriot games; 20 15 uur: California man: Cinemactueel. 20 uur: Universal soldier. 12 jr 20 uur: Lethal wea pon 3. 12 jr., 20 uur: Hamlet; GOES - Grand, 20 uur: Wayne's world: HULST - De Koning van Enge land, 20 uur: Patriot games. 12 jr.; 20 uur: Universal soldier; 20 uur: California man; 20 uur: Me dicine man: 20 uur: Basic in stinct: MIDDELBURG - Electro. 20.30 uur: Basic instinct: Schuttershof. 20.30 uur: Raise the Red Latem; TERNEUZEN - Luxor. 20 uur: Lethal weapon 3; 20 uur: Fred dy's dead; VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: Patriot games; 20 uur: Un lawful entry; 20 uur: Medicine man; 20 uur: Final analysis. Tentoonstellingen BURGH HAAMSTEDE - De Be- waerschole. 13.30-16.30 uur: 'Tussen hemel en aarde', werken Toine Horvers (/m 24/10); GOES - Oosterscheldezieken- huis: Schilderijen van John Ver schuren (t/m 16/11); Restaurant De Landbouw, 10-21 uur: Pentekeningen van J.C. Weststraete (t/m 31/12), Firma Jacobse. 9-17 uur: Staal- touw plastieken van Anneke Ruimschotel: Bistro Het Elfde Gebod: Aqua rellen van Rie Baauw t/m 31/12); GROEDE - Slijkstraat. 10-17 uur: Historische snoepwinkel en schilderswerkplaats; HEINKENSZAND - Gemeente huis. 9-12 en 13-16.30 uur: Werken Tonnie Outermans (t/m 16/10); KAPELLE - Gemeentehuis. 8.30-12 en 13-16 uur: Houtsnij werk van de Houtsnijclub Ka- pelle (t/m 23/10): KLOETINGE - PZZ. 8.30-17 uur Hout. olieverf en keramiek van Henny van Baarle (t/m 31/10). KRl ÏNINGEN - Gemeentehuis 8 30-17 uur: Werken van Piet Vis- scher (t/m 8/l/'93): MIDDELBURG - Zeeuws Mu seum, 13.30-17 uur: Tijd is geld ook tijd worden' (t/m okt.i en 'Luthers Zeeland' (t/m 8/2/'93>. Zeeuwse bibliotheek. 17.30-21 uur: Ando-expositie 1992 (t/m 12/10); Jacob Roggeveenhuis. 10-16 uur: Aquarellen, tekeningen en olieverfschilderijen van bewo ners it m 11/10); Koffiehuis. 10- 17.30 uur: Aquarellen van A.N. Minderhoud (t/m 17/11); Deltan-galerie. 7.30-17.30 uur: Schilderijen van Toos van Agt- maal <t/m 30/10); Roskam, 8.30-17 uur. Wandkle den van Ien van den Berg (t/m 30/11); Hoofdkantoor Rabobank. 9-17 uur: Beelden door leerlingen van Hansje den Hollander (t/m 28/ 11»; Galerie Het Gouden Briefke. 13.30-18 uur: Schilderijen van Luba en marionetten en machi- neriën van Jawik Krudde (t/m 28/11); ABN/AMRO (Markt), 9-17 uur: Werken van Ludmila Michailov- na Kalmaeva (t/m 30/11); NEELTJE JANS - Topshuis. 10- 17 uur: Cartografie, wisselexpo sitie van en over kaarten en Del ta Expo (t/m dec.): OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland. 14-16 uur Olieverf schilderijen van Gerard Menken (t/m 11/10); OOSTBURG - Den Hoekzak. 10-17 uur: Werken diverse kun stenaars, thema Portret en Mo del (t/m 18/10); TERNEUZEN - Bibliotheek, 12-20 15 uur: Scheepsmodellen (t/m 29/10); Stadhuis. 9-12 en 13-16 uur Ten toonstelling Rederij Lensen (t/m 9/11); VEERE - Grote kerk. 10-17 uur: 150 werken van Zeeuwse ama teurkunstenaars (t/m 25/10r. De Schotse Huizen. 13-17 uur 'Tegelijkertijd', inkt op papier van Jean Bei Ning (t/m 24/10): VLISSINGEN - Bellamy 19. 10- 17 uur: Schilderijen van Piet Dieleman (t/m 10/11): WILHELMINADORP - Caf 't Hoekje. 11-21 uur; Pentekenin gen van J.C. Weststraete tt/m 31/12); WOUW - Zijdemuseum. 10-17 uur: 'Van hobby tot zijdemu seum' en werken Thea de Lange (t/m 30T2); IJZENDIJKE - Streekmuseum. 10-12 en 13-17 uur: Kleder dracht. mutsendozen en merklappen (t/m 1/11); ZIERIKZEE - Stadhuismu seum. 10-17 uur: De geschiede nis van Zierikzee (L'm 31/10). Triptiek in duplo, lotgevallen van het Zierikzeese drieluik' 11/ m 29/10) en 'Schatten in de bo dem'. muntvondsten (t/m 30/10): Maritiem Museum. 10-17 uur: De maritieme geschiedenis en Ne- halennia it/m 31/10): Galerij. 14.30-15.30 uur: Post te )ard project van Johan van Ge- luwe (t/m 22/10). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: lel 01184-12323 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood. tel. 01180-36251 van 10.00-24.00 uur - weekends van 20 00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land. tel 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen'. tel 01100-32233. Kinder- en Jeugdlelefoon Zeeland, tel 01180-38080. dag. van 14-20 uur Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel 01180-28800 Aids Infolijn: tel. 01180-38384

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31