Brand legt sportschool in de as Feestelijke kapsels ter ere presentatiedag jeugdwerk PZC P Valkenisse geeft informatie over herbestrating Open dag AZC 'aardige afwisseling' Rijk moet meer geven aan brandweer Culturele Raad Goes karig met subsidies Krachtenbundeling voor bejaardenzorg Walcherse tehuizen Inwoners Valkenisse moeten volgend jaar rioolrecht betalen streek Enkele tonnen schade Ook balletstudio prooi van vlammen .1 5 Westerschouiuen MAANDAG 12 OKTOBER 1992 Als de Zeeuwse Koorschool eij slaagt het 40-jarig bestaan j 1994 voornamelijk in het op% baar te vieren, dan kan zij ge krijgen voor het jubileumpr |Rti gramma, aldus het dagelijks i> stuur. Een verzoek van Afroi 3C voor een tentoonstelling in g« "D! wil het dagelijks bestuur in ok weging nemen. Het Zeeuws Mannenkoor zal he( kerstconcert als het aan het d* gelijks bestuur ligt. moeten nancieren zonder bijdrage de Culturele raad. De raad ve "lre gadert voorts over subsidie ®e£ voor het vijfde muziekfestivale 11100 de zomertentoonstelling 199^ die is voorzien in de Grote of Mi ria Magdalenakerk. van onze verslaggeefster Z1ERIKZEE - Schoolgebouw De Kluut in Zierikzee, waarin een sportschool en een ballet studio waren gehuisvest, is in de naeht van vrijdag op zater dag nagenoeg geheel uitge brand. Uit onderzoek is de poli tie gebleken dat de brand in het gebouw op de hoek Caustraat/ Mulockstraat is aangestoken. Brandweercommandant H. Fie- rens schat de schade op enkele tonnen,. Toen de brandweer omstreeks kwart voor drie de melding kreeg, was er al haast geen red den meer aan. De judozaal aan de Mulockstraat stond in lich terlaaie en de brandweer trof volgens Fierens twee of drie brandhaarden aan. hetgeen het werk niet vergemakkelijkte Bo vendien brandde het dak van teer geweldig en was het moei lijk werken doordat de school ook als opslagruimte diende. Het korps rukte uit met twee blusvoertuigen en gebruikte drie stralen hoge en zes stralen lage druk. Tevens richtten de spuitgasten een waterkanon op het gebouw, dat 3000 liter water Schaap gedood bij aanrijding van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Een losgebroken schaap is vrijdagavond om streeks tien uur op de provin ciale weg tussen Zierikzee en Se- rooskerke gedood bij een bot sing met de auto van B. uit Zie rikzee. De auto werd totaal ver nield en moest worden wegge sleept. De inzittenden kwamen, nadat de auto op de kop in de sloot was beland, met de schrik vrij. NIEUWERKERK Commissievergadering - Voor het aanpassen van het be drijventerrein in Oosterland is 30.000 gulden nodig. De commis sie financiën en onderwijs van de gemeente Duiveland verga dert donderdag vanaf 16.30 uur over het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders, dat bedrag beschikbaar te stellen. per minuut levert. Dat kon even wel niet voorkomen dat het ge deelte aan de Mulockstraat vol komen in rook opging. De muren werden 's morgens vroeg met een kraan omver gehaald, om dat de restanten dreigden in te storten. Het gedeelte aan de Caustraat staat nog wel over eind. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Eigenaar Wim Geelhoed heeft al gezien hoe dat erbij staat. Het gebouw zit volgens hem helemaal onder het roet, de ramen zijn gesprongen en alles is gaan branden en smelten. De ju do- en balletlessen kunnen in elk geval voorlopig niet doorgaan. Hij klopt vandaag 1 maandag) aan bij de gemeente om hulp. Verslagen Geelhoed heeft de voormalige landbouwschool zes jaar gele den gekocht. Het gebouw was toen naar zijn oordeel volledig vernield door vandalisme. Met eigen handen heeft hij het scha mel verzekerde pand gemaakt tot wat het was. En het liep best lekker, zegt hij. Of hij het weer op kan brengen zo'n 'levens werk' op te bouwen, is maar zeer de vraag. Verslagen: „We moe ten dit maar eerst eens laten be zinken." Volgens de politie is er sprake van brandstichting. Brandweer commandant Fierens vermoed de dat zaterdag ook. Hij leidt dat af uit het feit dat er verscheidene brandhaarden waren. Ook de brand in het zonnescherm aan de Nieuwe Haven, waarvoor de brandweer dezelfde nacht moest uitrukken, is volgens hem geen toeval. Net zomin als het brand je in de Hem in Zierikzee, zater dagavond omstreeks half zeven. In een van de slachterijen was papier in brand gestoken. Of de branden te maken hebben met de reeks waarmee Zierikzee de afgelopen maanden te kampen had, kan de commandant met geen mogelijkheid zeggen. Vrijwel onmiddellijk nadat het karwei aan de school om onge veer tien uur voorlopig geklaard was, gingen acht man van het korps naar Zwijndrecht, voor de landelijke kampioenschappen technische hulpverlening. Het Zierikzeese korps werd achtste. 'Dat vond de commandant een geweldige prestatie, zeker ge zien de geringe omvang van.het Zierikzeese korps en gezien het feit dat de mannen de hele nacht hadden gewerkt. van onze verslaggever KOUDEKERKE - De bewoners van de Tramstraat en West- straat in Koudekerke kunnen volgende week meepraten over werkzaamheden aan hun Schouws strand opgeruimd van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Eenendertig vrijwilli gers hebben zaterdag morgen het vuil op vijf kilometer Schouws strand in kaart gebracht en opgeruimd. De gege vens worden gebruikt voor het internationale kustonderzoek, dat jaar lijks langs de Europese kust wordt uitgevoerd. Per halve kilometer strand zijn er volgens coördinator Jan Mida- vaine zo'n zeven vuilnis zakken rommel verza meld. De onderzoekers stuitten vooral op plas tic flacons en kartonnen pakken, maar ook op ny lonkabels en scheeps- netten. De dienst gemeentewer ken van de gemeente Westersehouwen haalt de zakken vandaag, maandag op. De ge meente had daarnaast nog een aardigheidje voor de vrijwilligers. Mi- davaine kreeg vrijdag van de Westerschouwse burgemeester H. Tees tien t-shirts met de tekst 'Westersehouwen, we houden het schoon'. Hoewel hij dat een leuk gebaar vond, stelt de coördinator vast dat het er 20 te weinig waren. „Ik ga proberen of ik er nog een paar kan versieren De vijf kilometer strand tussen rotonde en vuur toren is het enige Zeeuw se kustdeel dat onder de loep is genomen, Voor de rest van de stranden kon de Werkgroep Noordzee die de actie in Nederland coördineert, geen vrijwil ligers vinden. Verslagen neemt eigenaar Geeldoed de ravage in ogenschouw die overbleef van zijn sportschool annex balletstudio. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Terwijl in de grote zaal van sporthal De Stenge in Heinkenszand de rockband Kamjehaar een swin gende show verzorgt, zit Maar ten Landegent (12) in een zaaltje verderop bij de kapper. Z'n haar hoeft niet gekamd. Er er moet een kuif in. Hij krijgt een paarse, en de rest van zijn haar wordt verzilverd. Lydia en Anita van kapsalon Dzjell uit 's Heerenhoek hebben het zaterdag hartstikke druk. Honderden kinderen komen er af op Kom j'ok, een presentatie dag van het jeugdwerk in de ge meente Borsele. Een flink ge deelte van hen wil graag een ei gen feestkapsel laten maken. Meters strik gaan er in de haren, en liters lak. Meewind De kuif van Maarten is op de fietstocht van zijn woonplaats 's Heer Arendskerke naar Hein kenszand lelijk in elkaar gezakt. „Want ik had meewind." Lydia brengt hem weer keurig in mo del. Een beetje kijken en een beetje loltrappen, daarvoor zijn Maar ten en zijn maat Jaap Schrier (11) uit Heinkenszand in De Stenge. Ze vermaken zich best. De sozen, jeugdclubs, speeltuin verenigingen. en de kinder kamporganisaties doen er sa men met het kwart eeuw oude Borsels orgaan voor samenle vingsopbouw (BOS) alles aan de kinderen zo leuk mogelijk bezig te houden. Het clownsduo Rijn en Trijn vermaakt 's morgens een tot de nok toe gevulde zaal. 's Middags treden daar bandjes op. Niks te vroeg. Kamjehaar bijvoorbeeld weet al tegen straat. De gemeente Valkenisse belegt dinsdag 13 oktober een informatie-avond over de Tramstraat en woensdag 14 ok tober een bijeenkomst over de Weststraat. Beide beginnen om 19.30 in het gemeentehuis. De problemen met de Tram straat bestaan al jaren. De bewo ners hebben diverse keren ge klaagd over de trillingen die het zwaar verkeer veroorzaakt. Vooral de passerende bussen veroorzaken veel overlast. Vorig jaar dienden de bewoners een petitie aan de gemeente aan. waarin ze vroegen om maatrege len. Het gemeentebestuur liet daarop een onderzoek naar de trillingshirder instellen, waar uit naar voren kwam dat de overlast inderdaad onaccepta bel was. De gemeente heeft nu een plan gereed. De slechte ondergrond en de fundering van de straat worden flink onder handen ge nomen. Er komt een betonnen onderbestrating. Het gedeelte van de Tramstraat tussen de Kerkhoflaan en de Dishoekse- weg wordt geasfalteerd en er ko men snelheidremmende maat regelen. De kosten zijn geraamd op 550.000 gulden. In het oorspronkelijke plan is een verhoogde kruising opgeno men. zoals bij de entree van de bebouwde kom uit de richting Middelburg het geval is. De kans bestaat echter dat streekver voerder ZWN hiertegen bezwaar aantekent. De plannen worden niet voor de lente van het vol gend jaar uitgevoerd, vooropge steld dat de bewoners akkoord gaan. Als er massale kritiek is. zijn veranderingen nodig en laat de uitvoering nog langer op zich wachten. Ook over de plannen met de Weststraat mogen de bewoners meedenken. De oorzaak van de problemen is daar hetzelfde: een slechte ondergrond en wegfun- dering Hier treedt echter in plaats van trilhngshinder spoor vorming op. De gemeente wil de ondergrond ook hier verstevi gen. De klinkerbestrating die er nu ligt. komt terug. Wel komt er een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen en wordt het voetpad verbreed. Daardoor ko men de kosten op 135.000 gul den. Concert De Johan Willem Friso Kapel geeft vrijdag '23 ok tober een concert, in de Grote Kerk van Veere. Hef concert is een programma-onderdeel van de Stichting Delta Cultureel. De aanvang is 20 uur. De jonge vluchtelingen vermaakten zich tijdens de open dag op het springkussen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Van de drie Ma cedonische jongeren mag het elke dag wel open dag zijn in hun tijdelijk verblijf, het asielzoekerscentrum in Burgh- Haamstede. Gezellig, vinden ze het, met zoveel bezoek. Alleen hadden er wel iets meer jongeren mogen zijn. Voor de zusjes Jasmina 116) en Jachiza 18) betekent de open dag een aardige afwisse ling in hun bestaan. Hun broer Elviz (14) gaat al naar school. Zij nog niet. Hun da gen brengen ze door met 'kaarten, wande len en volleyballen.' Zaterdag tijdens de open dag proberen ze met zoveel mogelijk mensen te praten. En ze hebben een taak: ze passen op de kinderen in de crèche. Dat is bewust zo geregeld, meldt directeur Paul Wezenberg. In overleg met de verte genwoordigers van de 278 bewoners - meest mensen uit het voormalige Joego slavië - zijn de bewoners ingeschakeld om de dag tot een succes te maken. Ze helpen bij de rondleidingen, zitten bij het gasten boek. ruimen op. maken hapjes, en ze ge ven de hele dag demonstraties volksdan sen, belegeleid door zang en muziek. „Daardoor is het niet alleen een dag voor de mensen van buiten, maar ook hun dag", veronderstelt Wezenberg Zo'n 300 a 400 mensen, de meesten uit Burgh-tede maar ook een flink aantal van daarbuiten, nemen zaterdag een kijkje in het asielzoekerscentrum. Wachtend op een rondleiding, zegt een inwoonster van Burgh-Haamstede een bezoek niet meer dan logisch te vinden: „Er is zoveel over gepraat, dan wil je tóch eens kijken hoe de mensen hier leven Maandag 9 november is het overigens weer een bijzondere dag in het derde asiel zoekerscentrum in Zeeland. Het wordt dan officieel geopend door de commissa ris van de koningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Trots heb ben de brandweerkorpsen van Heinkenszand en Nieuwdorp zaterdagmorgen in Heinkens zand elk een nieuwe brand weerwagen in gebruik geno men. De gloednieuwe voertui gen kosten samen ruim een half miljoen. De burgemeester van Borsele, ir J L M. Mandos, zei tijdens de feestelijke ingebruikname, blij te zijn dat de gemeenteraad dit niet geringe bedrag beschikbaar stelde voor de brandweer. Hij voegde daaraan toe. dat dat in de toekomst weieens moeilijker zal worden. Hij vreest dat de brandweer in toenemende mate zal moeten concurreren met an dere doelen. Volgens Mandos is het ook daar om zaak. nog meer druk uit te oefenen op het Rijk om meer geld beschikbaar te stellen voor de regionale brandweer. Hij sloot zich in dat verband aan bij zijn Vlissingse collega J. van der Doef. die vindt dat hef Rijk de bijdrage ten onrechte baseert op het aantal inwoners. De al dan niet riskante omgeving zou vol gens de burgemeesters een beter criterium zijn. Met het oog op de bedrijvigheid in de buurt, zei de groepscom mandant van Nieuwdorp, Ron Bayens, zeer ingenomen te zijn met het nieuwe voertuig. Snel en met goed materieel uitrukken is voor zijn korps van hef grootste belang, aldus Bayens. van onze verslaggeefster GOES - De culturele Raad Goes behandelt dinsdag 20 oktober een aantal subsidieverzoeken. Het dagelijks bestuur stelt voor, voor de feestelijke viering van het 20-jarig bestaan van peuterspeelzaal De Polderrak kertjes geen geld beschikbaar te stellen, onder andere omdat het geld in eerste instantie naar culturele organisaties moet. De Stichting Trechter 5 hoeft evenmin op geld te rekenen, al thans. een vaste subsidie voor de projecten zit er niet in, want daar is het Cultuurfonds niet voor bestemd. r< foto Pieter Honhoff twaalven de zaal aan het swin gen te krijgen; geen geringe prestatie. Om zes uur neemt Scoutrock de organisatie naadloos over. Dat is per slot van rekening ook jeugd- en jongerenwerk, vindt opbouwwerker Ad Boonman van het BOS. Achthonderd be zoekers komen op Scoutrock af. De meesten, zegt organisator Hans Huisman, zijn scouts uit den lande, maar het aantal niet- padvinders schat hij toch altijd ook nog op een paar honderd. En Bob Color zet de zaak net als al tijd weer lekker op zijn kop. van onze verslaggever VLISSINGEN - Vier Walcherse stichtingen voor bejaardenzorg hebben besloten de krachten te bundelen. Zij willen door een intensieve samenwerking de doelmatigheid vergroten, de kwaliteit van de zorg op peil houden en nieuwe vormen van zorgverlening ontwikkelen. Ook denken ze samen beter te kunnen inspelen op bezuinigin gen die op de bejaardenzorg af komen. De stichtingen zijn van plan een overkoepelend orgaan in het leven te roepen. De organisaties die zich hebben verenigd exploiteren vijf verzor gingstehuizen: Ter Veste en Rustenburg in Middelburg, De Zoute Viever in Oost-Souburg en Scheldehof en Ter Reede in Vlissingen. Vier andere Walcher se stichtingen voor bejaarden zorg hebben interesse getoond iel voor samenwerking, maar rao? f*11 ten zich intern nog beraden D( nre' vier hebben de verzorgingste fl huizen Eben Haëzer. Sint-Wilt brord, Jacob Roggeveen. Bui 3 tenrust en Swerfrust in Middd burg en Nieuw-Sandenburg Veere onder hun hoede. Aan dl signatuur en cultuur van elk vet (re(l zorgingstehuis wordt niet ge tornd, is nadrukkelijk afgesproltort ken. De directeuren van de vier stiet 'lliee' tingen presenteren in novemba wl'e een werkplan en een voorstel t« M I oprichting van één overkoepê^1" lende rechtspersoon. De organ! saties willen in elk activiteit^ op grotere schaal opzetten al ,lers dat voordeliger is en een verste king van het managemen !re'c bevorderen. Bij het ministeii Pel' van WVC is subsidie gevraag ®es voor professionele hulp bij desf menwerking. Mondeling 90.000 gulden toegezegd. uil pla hi O# idt iijvei I'S ÜJUJi van onze verslaggever KOUDEKERKE - De onroe- rend-goedbelasting (OGB) voor de inwoners van de gemeente Valkenisse gaat in 1993 met vier procent omhoog. Het rioolrecht doet, als het aan het college van burgemeester en wethouders ligt, ook zijn intrede. Alle huis houdens moeten veertig gulden per jaar gaan betalen. De ge meente moet in 1993 goed op de centen letten, zo blijkt uit de be- grotingsbrief van b en w. De in komsten vallen tegen en de uit gaven blijven stijgen. Dat de OGB omhoog gaat. was eerder dit jaar al duidelijk. De gemeenteraad stemde in met de bouw van een sporthal en accep teerde daarbij een verhoging van het tarief met anderhalf pro cent. Daar is nog 2,5 procent bij gekomen. De stijging zou nog hoger uitvallen als de fracties in voering van het rioolrecht afwij zen. De opbrengst daarvan is 132.000 gulden. Een deel van het bedrag wordt gebruikt voor het stichten van een fonds waaruit nieuwe riolering bekostigd wordt in de komende jaren. De rest komt beschikbaar voor an dere uitgaven. Nieuwe projecten zitten er het komende jaar niet in. De bedra gen op de begroting moesten al lemaal met een vergrootglas be keken worden, om de begroting sluitend te krijgen. Met aller hande maatregelen is ruim 66.000 gulden bespaard. Boven dien wordt het betaald parkeren ingevoerd op de Westkapelse- weg bij Zoutelande en de Dis- hoekseweg in Koudekerke. Het geld dat overschiet door de besparingen en door hogere op brengsten van diverse leges, zo als van de paspoorten, wordt vrijwel uitsluitend gebruikt voor al bestaande plannen. Enkele straten krijgen een opknap beurt, het Dorpsplein van Kou- 1IIK nl L ■oei X dekerke wordt verder gerecon:ör strueerd en het milieubelei krijgt extra aandacht. De verbt tering van de verlichting op p! keer- en zomerhuizenterreine wordt wegens geldgebrek even opgeschort. Hoe het verder gaat met de voei gangersoversteek bij verplee? huis Der Boede is nog niet duidf n lijk. Het college is nog steedsI* reid 125.000 gulden mee te betil len. maar werkt in dit plan se men met de provincie. VVV fsT De VW's van Zoutelande Koudekerke moeten volgens overkoepelende organisat i. ANW gaan samenwerken. We mi dat betekent voor de subsidiei nog niet bekend. Het colleefori stelt daarom voor nog een jas een overbruggingsregeling I handhaven, hoewel er regelmi tig kritiek is op deze wijze vani nancieren. Aan het begin vi het jaar bestaat er namelijk g« n vast subsidiebedrag. Het collea gaat voor 1993 uit van 50.000 gultser' den meer dan de VW's in lüff^ a kregefi. Er zitten nog meer verhoginge ind voor de inwoners in het vat. B !l bijdrage voor het schoolzweme 11 wordt verdubbeld van één naü 'e,n twee gulden per les. Bovendie Ml; zal het gescheiden inzamele <xl' van afval fors duurder zijn dz 1 de huidige inzameling. De inv ners moeten daarvoor volg het principe 'De vervuiler taalt' extra betalen. Hoeveel! reinigingsrechten stijgen is no niet bekend. :nir. DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT Commandant. P. Romeijnse van de groep Heinkenszand had de geneugten van de nieuwe wagen reeds ervaren, toen zijn korps precies zo'n voertuig eens mocht lenen van de collega's in Bors- sele. Romeijnse zwaaide zijn mannen alle lof toe. Ze hebben vele vrije uren besteed aan het inbouwen van het materiaal in de nieuwe wagen, aan poetsen, schilderen. En aan discussie, kon hij niet laten Le zeggen, over de vraag waar de spullen moes ten staan. RECREATIEGEMEENTE De burgemeester van Westersehouwen brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 13 oktober 1992 gedurende één maand ter gemeentesecreta rie te Burgh-Haamstede voor een ieder ter inzage liggen de bij besluit van de gemeenteraad d.d. 21 september 1992 vastgestelde bestemmingsplan nen: - Hogeweg en: Hoogenboomlaan. Gedurende de genoemde termijn kunnen zij. die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Postbus 6001. 4330 LA Middelburg, be zwaren tegen die bestemmingsplannen indienen. Gelijke bevoegheid komt toe aan een ieder die be zwaar heeft tegen de wijzigingen, welke bij de vaststelling van de plannen in het ontwerp'zijn aangebracht. Burgh-Haamstede. 12 oktober 1992. De burgemeester voornoemd. H. Tees. ■00 «l Ige: >rm >em Hst mie ij 't aal aar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 24