PZC zeeland Ouders zijn vreselijke mensen ïandelskamers teveel concurrent Recron is tegen komst nieuwe minicampings Publiek blijft weg bij Terneuzens eenakter-festival Schemeren op brulboei tlarmlijn tussen lentrale Doel en irandweer Brabant zeeuwse almanak Dropje "NV zet voor- en nadelen fusie op een rij 199! MAANDAG 12 OKTOBER 1992 Een scène uit Bobby van de Amateur Comedie Zierikzee. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - De sfeer was goed en de verrichtingen van de acteurs en actrices waren van hoge kwaliteit. Er was eigenlijk maar één ding mis met het eer ste Interprovinciaal Amateur Eenakter-festival, zaterdag in het Zuidlandtheater in Terneu- zen: er was nauwelijks publiek. De zes toneelgezelschappen uit Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland trokken niet meer dan ruim twintig bezoekers. In de zaal zaten verder vooral geno digden en leden van de deelne mende toneelgroepen. Ook E. de Cuyper. lid van de bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen die het festival zou openen, liet verstek gaan: hij was ziek. Ook vertegenwoordigers van het Zeeuwse provinciebestuur en bijvoorbeeld van 'gastheer' Ter- neuzen waren in geen velden of wegen te bespeuren. In de och tenduren was wethouder W. de Zeeuw (cultuur) van Terneuzen wel even in de schouwburg, maat dat was voor de repetitie van een toneelstuk waarin hij zelf meedoetHet eenakterfes tival werd geopend door Gerard Baijens, vice-voorzitter van het Zeeuws Centrum Amateurto neel. Hij wees erop dat Zeeland en Vlaanderen elkaar niet voor het eerst ontmoetten. Al sinds '79 is er sprake van culturele uit wisselingen. Het eenakter-festi val moet uitgroeien tot een jaar lijks terugkerende gebeurtenis. bij toerbeurt in een van de drie provincies. Willem Huybrechs van het Zeeuws steunpunt voor kunst zinnige vorming over het gebrek aan publieke belangstelling: ..We maken dat in Zeeuwsch- Vlaanderen wel vaker mee: het ligt echt aan deze regio. Hou je zo'n festival bijvoorbeeld op Schouwen, dan zit de zaal stampvol. In Zeeuwsch-Vlaan- deren kiezen de mensen kenne lijk voor andere dingen. Wat je daaraan kunt doen. weet ik ook niet. Maar jammer is het wel, want zo'n festival kost natuur lijk toch een aardige cent. Overi gens vind ik het voor een eerste keer wel degelijk geslaagd. De kwaliteit van het gebodene was hoog en de sfeer tussen de groe pen onderling uitstekend." Goedkoop Willy de Meijer, hoofd exploita tie van het Zuidlandtheater. noemt het 'goedkoop' de Zeeuwsvlamingen de schuld in de schoenen te schuiven. ..Wij hebben het al zo vaak gezegd: Als je hier zo'n festival houdt, zorg dan dat er ook een toneelge zelschap uit deze contreien op de planken staat, dan trekje wèl publiek. Je moet daar bij de se lectie van de groepen rekening mee houden. En dat is nu duide lijk niet gebeurd." De Zeeuwse deelnemers aan het festival waren de Amateur Co medie Zierikzee (met 'Bobby') en de stichting Middelburgs Theater ('Nadien'). van onze verslaggever VLISSINGEN - Een rem op de ontwikkeling van nieuwe kam peerterreinen betekent dat er ook geen nieuwe mini-cam pings bij mogen komen. De Re cron, de belangenvereniging van campingexploitanten, vindt dat een logisch gevolg van het voornemen van het pro vinciaal bestuur geen nieuwe kampeerterreinen aan de kust toe te staan. In een reactie op het nieuwe Pro vinciaal Beleidsplan Recreatie en Toerisme wijst de Recron er op dat staatssecretaris Gabor van natuurbeheer het kamperen bij de boer als een gewone vorm van kamperen beschouwt. En daarmee vallen minicampings volgens de campinghoudersor ganisatie onder de beperking die het provinciaal bestuur in het re- creatiebeleid wil invoeren. De Recron vindt dat in het be leidsplan de indruk wordt ge wekt dat er tot nu toe almaar kampeerterreinen zijn bij geko men. De belangenvereniging stelt dat alleen maar - en dan nog mondjesmaat - medewer king wordt verleend aan uitbrei ding van bestaande campings. De Recron dringt er bij het pro vinciaal bestuur op aan cam pinghouders meer gelegenheid te geven uit te breiden, niet om meer kampeerders te kunnen herbergen maar om aan kwali teitsverbetering te. doen. Het nieuwe beleidsplan legt vol gens de organisatie teveel na druk op de kust. Het achterland blijft daardoor onderbelicht. De Recron dringt er daarom op aan naast het project Zeelandboule vard een apart project voor het achterland te maken. Die Vlissingse mevrouw had dit weekeinde een grote boodschappenlijst af te werken. De bakker, de sla ger. de supermarkt en tot slot de drogist. Het schoot allemaal vlugger op dan ze had verwacht en eenmaal bij de drogist nam ze zelfs even de tijd om een gezellig praatje te maken. Gedachteloos nam, ze een klein, zacht dropje uit de pot die de drogist haar voor- I hield. Al kauwende verbaas de het haar wel dat er in het kokinje een hard stukje zat Dat hoorde niet en ze haalde het terstond uit haar mond en schoot het met haar vin gers ver weg. Toen ze even later afreken de. keek de drogist haar nog eens oplettend aan. ..Er is iets met uw tanden me vrouw." zei hij wat onzeker. Mevrouw voelde daarop met haar vinger langs haar ge bit. dat gedeeltelijk uil een plaatje bestaat. Tot haar schrik Juiste ze een kies uil het plaatje. Het raadsel was gauw opge lost. maar het duurde wel even eer de kies weer gevon den was: ze had het namelijk nogal ver weg geschoten met het dropje.... onze verslaggevers BOSCH - De regionale Iweer in Roosendaal is de- dagen door middel van een V tciale telefoonlijn recht- iretks verbonden met de icentrale in Antwerpen, [ingezien die centrale ook itreeks is aangesloten op ;emcentrale in de Belgische eente Doel, kan de brand- r bij een calamiteit onmid- ijk worden gewaarschuwd, woordvoerder van de pro- de Noord-Brabant heeft dit lerdag meegedeeld. commissaris van de koningin _i Noord-Brabant mr F. Houben eelt volgens de woordvoerder ïeugd gereageerd op de tele- nverbinding. Houben heeft afgelopen jaren bij de minis- 150,- gestolen 5INGEN - Bij een inbraak een garage aan de Roosevelt- 52 an in Vlissingen is in de nacht zaterdag op zondag een 'istje met 150 gulden mee- 11an met mes estoken bij echtpartij in ntrum Goes lonze verslaggeefster ter van Binnenlandse Zaken veelvuldig gepleit voor een di recte verbinding tussen Roosen daal en Doel. De telefoonverbinding wordt naar verwachting volgend jaar augustus weer opgeheven. Dan wordt het Nederlandse Natio nale Noodnet gekoppeld aan een vergelijkbaar Belgisch alarm- net, waarmee een permanente verbinding met Belgié ontstaat. In de provincie Zeeland is (nog) geen directe telefoonverbinding met de kerncentrale in Doel in gebruik. Zoals zaterdag gemeld in de PZC is voorzitter J. van der Doef van de Brandweer Zeeland (hij coördineert de rampenbe strijding in Zeeland wanneer een calamiteit gemeentegrenzen overschrijdt) een warm pleitbe zorger van de totstandkoming van een 'hotline' tussen de ram pencoördinatiecentra in Ter- neuzen, Gent. Antwerpen en Roosendaal. Via zo'n hotline kan automatisch informatie worden uitgewisseld. Van der Doef sprak van een 'urgente zaak' die in het kader van de Eu- regio verwezenlijkt moet wor den. ZIERIKZEE - Terwijl de avondschemering al inzet, posteren vier spelende meisjes zich bovenop de decoratieve brulboei op het Kraanplein in Zierikzee. foto Pieter Honhoff ES - Bij vechtpartijen in de binnenstad is zondag- wrgen omstreeks vier uur de jarige J. P. S. uit Colijnsplaat stoken in zijn rechterboven- en en rechterborst. Hij moest rden opgenomen in het Oos- rscheldeziekenhuis in Goes, politie heeft drie mannen uit aangehouden op verden- van openlijke geweldple- dgens de politie was het de he- Zaterdagavond onrustig in de «L De politie hield dan ook n extra oogje in het zeil. Om- reeks vier uur raakten in de ngeving Wijngaarstraat/Koe- ort 25 a 30 mensen slaags. om de politie in wilde grijpen, Sitte de woede zich op de agen- fflen hun wagens. Er werd met ïnen naar ze gegooid. Een poli- tfagen werd daarbij bescha- Ji politie nam drie Goesenaren voor verhoor. E. J. A. (21), C.(21)en R. van de L. (22)wer- n ingesloten in het bureau in ses, De politie sluit niet uit dat ■nog meer mensen aanhoudt. ongen met mes ledreigd en leroofd van ttributen jnonze verslaggever ISHOEK - Een 16-jarige jon- nuit Koudekerke is zaterdag- ®tend omstreeks elf uur be loofd van zijn hengel en een tas Mvisattributen. Twee tot nog W onbekende mannen bedreig en de knaap met een mes. De vond plaats op de duin- pergang bij Dishoek. kKoudekerkse jongen was van om op het strand het uit te oefenen. Toen hij de opliep, werd hij taande gehouden door de twee "annen. Volgens een woord eerder van de rijkspolitie is het too tussen de 18 en 24 jaar. Eén 30 hen heeft een donkere en is ongeveer 1,80 •eter lang. Hij was gekleed in to spijkerbroek en een wit t- tort. De andere overvaller meet Hgeveer 1,90 meter en droeg trainingspak. politie verzoekt getuigen totact op te nemen met het toepsbureau in Serooskerke •>.01189-1910. Kinderboekenschrijver!columnist Midas Dekkers: van onze verslaggever MIDDELBURG - Hel is druk, héél druk. In de hal van de Kloveniersdoelen staat een twintigtal kinderen. Kaartjes voor het praatje van kinder boekenschrijver/columnist Midas Dekkers hebben ze niet. De honderdvijftig beschik bare toegangsbewijzen waren in een mum van tijd uitver kocht, weet Dick Anbeek van boekhandel Fanoy. Hij strijkt over zijn hart. De kinderen mogen alsnog én voor niets naar binnen. De ouderen moe ten dan maar plaatsnemen in de foyer. Het tekent een beetje de sfeer als Midas Dekkers het zaaltje binnenloopt. Een oud, versle ten bruin koffertje in de hand. Nonchalant wandelt hij naar de microfoon. De andere hand in de broekzak. Alsof hij op be zoek is bij goéde vrienden. Waarom hij kinderboeken schrijver is geworden? „Omdat m'n uitgever belde." In eerste instantie zag hij geen brood in het schrijven van kinderboe ken. „Ik heb geen kinderen, ik ken geen kinderen. Eigenlijk ben ik een beetje bang voor kinderen. Maar je kunt er veel geld mee verdienen, zei m'n uitgever. Ik kom vanmiddag langs, zei ik." Vaderpester Midas Dekkers lapt alle peda gogische regels aan z'n laars. De ouders van de kinderen die zondag aanwezig waren, zullen de komende dagen moeite heb ben om spruitjes op tafel te zet ten. En wat moet vader wel niet denken van de volautoma tische vaderpester, waarmee Dekkers een demonstratie gaf. En menig ouder zal de wenk brauwen fronsen als zoonlief vraagt om bruine bonen op het menu en om een leeg jampotje om een 'windenzichtbaar- maakmachine' te maken. De natuur, daar heb je niks aan, weet Dekkers. Je mag niet eens aan takken rukken of een egel doormidden hakken. „Misschien heb je zelf wel zo'n vader, zo'n vogelkenner. Hij is een beetje lang, heeft een ver rekijker op de borst en hij heeft een verkeerd baardje, 's Och tends trekt hij erop uit om de paarsgestreepte dwarsfluit te zien. Het enige dat hij ziet is een stipje. Als je vogels wilt be studeren, moet je naar AH. Daar koop je een kip, dan pas weet je hoe lang het duurt om z'n poten uit te trekken en of een vogel kan stuiteren. Je Kinderen luisteren gebiologeerd naar de boodschap die Midas Dekkers hen meegeeft. Midas Dekkers:„Waarom stinkt de ene wind wel en de ander niet? weet zelfs hoe een vogel smaakt. Je vader niet. Die kijkt alleen maar naar de paarsgestreepte dwarsfluit." Kinderen, zoveel is wel duide lijk na het praatje van Midas Dekkers, moeten zich niet la ten ringeloren door hun ou- foto Oscar van Beest ders. Weg met de boswandelin gen, die alleen vader en moe der leuk vinden. Weg met spruitjes, die zwavel bevatten foto Oscar van Beest waar ouderen niet vatbaar voor zijn, maar kinderen wel. Weg met de onderwijzers, die zelfs de leukste vakken nog saai weten te maken. Wat heb je er nu aan om te weten waar je zwevende rib zit. Het is toch véél leuker en interessanter om te weten waar snot van daan komt en waarom de ene wind wel stinkt en de ander niet? Nou dan! Wonden Ouders zijn vreselijke mensen: ze sturen je zelfs naar school. Midas Dekkers weet raad. De afgrijselijkste wonden maak je niet met ketchup, maar met het sap van uitgeperste rode bieten. Eerst een beetje slaolie op je hand. achter je oren of bij je mondhoek en dan het sap er op. Succes gegarandeerd. En de afzichtelijkste zweren maak je met een beetje haargel en een rondje uit een papieren zakdoek. Je ouders moeten wel héle erge mensen zijn, willen ze je dan nog naar school sturen. De onderwijzers zijn gewaar schuwd. De laatste boodschap van Midas Dekkers. „Ik wens jullie veel plezier morgen, op je vrije dag." nonze verslaggever IDDELBURG - De FNV in dand maakt zich zorgen over gebrek aan samenwerking jen de Kamers van Koop- sdel in Zeeland. De vakcen- i,Ie is van plan na te gaan" of fusie tussen de kamers zin- is. Op die manier kan wor- afgerekend met onderlinge enwerking en versnippe- Kamers van Koophandel ïïen een hoop energie in het bekampen en in de weg stelde FNV-bestuurder Strous zaterdag tijdens de jrictsraadvergadering van de iScentrale vast. Het werkplan 1992-1993 van de FNV-Zeeland - aan de orde in die vergadering - formuleerde het iets voorzichti ger: „De samenwerking tussen de kamers in Zeeland was de af gelopen jaren als zwak te betite len. Daarin moet de komende ja ren beslist verbetering worden gebracht, met name ook vanuit de noodzaak om Europees in de race te blijven." Tot een uitspraak over de wen selijkheid van een fusie kwam het nog niet. De districtsraad wil daarover liever een weloverwo gen oordeel vellen. Het bestuur van het district zal eerst de voor- en nadelen van een fusie op een rijtje zetten. De FNV heeft trou wens ook twijfels over de zin van haar betrokkenheid bij Kamers van Koophandel. Daarom zal de vakcentrale in het geval van va catures bezien of een nieuwe ver tegenwoordiging moet worden geleverd. Projecten De districtsraad toonde zich te vreden over de resultaten die met de nieuwe opzet van de ar beidsvoorziening zijn geboekt. Van het aantal werkzoekenden dat het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening zich had voor genomen in 1992 aan een baan te helpen, was halverwege dit jaar al driekwart bereikt. Een uitzon dering vormen langdurig werk lozen, voor wie het veel moeilij ker blijkt werk te vinden dan was gedacht. Verder slaagt de arbeidsvoorziening er steeds meer in projecten op maat te ontwikkelen voor afzonderlijke sectoren van de arbeidsmarkt. Alleen over het gebrek aan klantvriendelijkheid en klantge richtheid van de arbeidsbureaus is de FNV nog niet te spreken. Ook de vakcentrale FNV ont komt in deze tijd van bezuinigin gen niet aan de noodzaak doel matiger te gaan werken. In ver band daarmee is even een her verkaveling van de negen FNV- districten in het in het land ter sprake geweest. Het gevolg daarvan zou mogelijk opheffing van het Zeeuwse district zijn. Deze bedreiging is evenwel afge wend. Het districtskantoor in Middelburg blijft bestaan. Het is wel de bedoeling dat voor een aantal taken wordt samenge werkt met het district Zuid-Hol land in Rotterdam. Strous zei zich te kunnen voorstellen dat nader wordt bekeken of die sa menwerking niet beter met Noord-Brabant en Limburg op touw kan worden gezet, gezien de banden die ook op andere ter reinen met deze provincies ont staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23