belastingverhoging in Kortgene 12,13 en 14 Aanstekelijke Tafelmanieren Dertig mille schade bij brand hCTA zaken in Zeeland Interculturele vrouwendag trok 200 deelneemsters Zeelandhallen, Goes I en w houden al rekening met samenvoeging Wissenkerke Vliegeren voor vrede een fiasco agenda onze verslaggeefster ORTGENE - Inwoners van de ineente Kortgene moeten re ding houden met een belas- verhoging van vier procent. college van burgemeester S^fïiwelhouders stelt in de begro- voor het komend jaar te- de afvalstoffenheffing met jntig gulden te verhogen. Het oolrccht gaat per aansluiting reneens met twintig gulden ohoog. recept Janny van der Lee losselroom-soep personen' ekookte mosselen kunt u Jkant en klaar bij de visman open, maar misschien heeft u hi restje. Eventueel kunt u ook toevlucht nemen tot mosse- uit een potje. Laat deze in n zeef goed uitlekken, over- loel ze dan met koud water en itze opnieuw uitlekken. grediënten: worteltjes ■eetlepels boter |Bieelepels kerriepoeder eetlepel bloem dl kippebouillon !5dl slagroom 50 - 200 gram mosselen ersgemalen peper eterselie. Mding: pellen en fijn snipperen, wor- Ujes schrappen en in de lengte plakken snijden. Plakken in lajjes snijden, boter verhitten hierin uisnippers, wortel- ifjes en kerriepoeder zacht- fruiten. Bloem toevoegen, rt mee laten fruiten en al roe- nd bouillon bijschenken. lijven roeren tot een gladde ge- rnden soep is ontstaan. Slag- wm en mosselen toevoegen en pep nog enkele mimiten door ten warmen. oep op smaak brengen met its gemalen peper, eventueel )gwat kerriepoeder en de soep ior het serveren bestrooien tl fijngehakte peterselie. De begroting sluit weliswaar met een post onvoorzien van bij na 250.000 gulden, maar als daar de lasten van dit jaar en de extra uitgaven voor volgend jaar in worden doorberekend, resteert een bedrag van nog geen 20.000 gulden. B en w zien zich derhalve ge noodzaakt met belastingmaat regelen te komen. Tesamen met verhoging van de heffingen leve ren die 120.000 gulden op, waar mee er naar het oordeel van het college voldoende geld in kas moet zijn om de voorzieningen te handhaven en zo mogelijk wat uit te breiden. De op handen zijnde samenvoe ging met buurgemeente Wissen kerke loopt als een rode draad door de begroting. Bij tal van plannen moet nu reeds rekening gehouden worden met de toe komstige situatie. Zo moet het gemeentehuis het bijvoorbeeld doen met een 'noodverband'. Renovatie van het dakbeschot en van de torenspits en het uur werk is thans niet meer verant- wooord, menen b en w. Met het oog op de samenvoeging kan de gemeente de ambtswo ning, waarvan oud-burgemees ter E. J. Hoogendijk-van Duijn tot 1 januari gebruik mag ma ken, verkopen, worden investe ringen in computers voor de ge meentesecretarie opgeschort en moet de raad 'kritisch' omsprin gen met het aannemen van nie uw personeel. De aandacht van de raad moet wat b en w betreft volgend jaar onder andere uitgaan naar de to ren van de kerk van Kortgene. Ir J. A. Jobsen nieuwe consulent voor landbouw VLISSINGEN - Ir J. A. Jobsen (52) is per 1 november benoemd tot consulent voor de landbouw in Zeeland. Dit heeft het Minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij bekendge maakt. De heer Jobsen. Zeeuw van ge boorte, is momenteel werkzaam als senior beleidsmedewerker bij de directie gewasbescher ming van het ministerie. Hij is onder meer werkzaam geweest bij de plantenziektenkundige dienst en bekleedde bestuurs functies bij de provincie en wa terschappen. LISSINGEN, iSTZAKTHEATER tfelmanieren', van Alan Ayck- urn, door De Zeeuwse Komedie, ItCorien de Witte, Alexandra Jan- i René Visser, Henk Geelhoed, mard van de Berge en Erna Kole. igie van Willem Huijbreghs lor Willem Nijssen l lan Ayckbourn staat be- lkend als „niet zomaar een imedieschrijver". Zijn schijn- ar zeer luchtige stukken ge- n achteraf misschien toch il te denken. Mits in de juiste pseringen gespeeld mag een als 'Tafelmanieren' uitein- lijk dan ook niet tot de nie- lendalletjes gerekend worden, et samenleven is slechts met :n laagje vernis bedekt, zoals felmanieren vaak ordinaire aatzucht verhullen. Dat is de oodschap. De Zeeuwse Kome- is er uitstekend in geslaagd over te brengen. et afgewogen spel. door de uit streken typetjes grotendeels mijden hebben spelers en re- sseur daarbij een andere Ayck- 'um-essentie kunnen behou- en: 'niemand begrijpt ons'. Wij- lf onszelf nog het minst. Of dat n opluchting, een verklaring een domper is. mag de toe- houwer zelf uitmaken en dat is genlijk het enige verschil met in tragedie. esituaties die Alan Ayckbourn sëert, de woorden die hij zijn ■rsonages laat zeggen, zijn - op Én detail na - altijd verbluffend ledaags. Dat detail bestaat uit tgene wat bij de Engelsen in ie cupboard' blijft en wat bij is 'vuile was' heet. Wat zij ach- !r de deur en wat wij binnens- amers houden, dat legt Ayck- ourn meteen aan het begin ach- 'loos op tafel: jonge vrouw feft relatie met haar zwager. 'zien daarvan is alles heel 'aal, en misschien zelfs dat 'kwel. ïe moralistische reacties van de fetstelde schoonzus, de begrip- nonchalance van de broer, ijzige onverschilligheid van 'bedreigde' zus, het is alle- ttaal verschrikkelijk herken- Pr- Daartegen afgezet, zijn de Meesterlijke manoeuvres van de schalkse spil van dit mini-drama, verfrissend. Wat deze 'Reintje de Vos van de fami lie' gedurende een familieweek end-per-ongeluk doet en zegt, mag dan niet deugen, hij heeft wel onze sympathie. Hij redt zich niet alleen onver stoorbaar uit steeds nieuwe nes ten, hij maakt gebruik van elke zwakke plek die hij in wie dan ook kan vinden. Hij zet alle an deren te kijk zonder dat ze het zelf weten, laat ze praten terwijl ze willen zwijgen en blijft zelf aardig buiten schot. De grootste schurk in de ogen van de wereld blijkt (of lijkt) de meest oprechte te zijn. Alleen levert het allemaal niks op, en blijft aan het slot ie dereen tot iedereen veroordeeld zonder dat er ook maar iets ver andert. Tempo is in dit soort situaties een onmisbaar ingrediënt: wie de kans krijgt om te beseffen dat hij in zijn blootje staat, slaat nog gauw een handdoek om. De Zeeuwse Komedie speelt 'op de metronoom' en vertraagt ner gens. Hoewel niet alle spelers op dat vlak even begenadigd zijn, zijn de dialogen doorgaans lek ker snedig. Daar is meer voor no dig dan ritme, de toon waaróp telt ook, en het gezicht moet daar weer bij passen. Wat dat be treft. waren er opvallend veel prachtige 'naturel-momenten' te beleven: momenten waarop tempo, dictie en uitstraling per fect samenvallen. Het spel van Corien de Witte en Leonard van de Berge verdient in dat opzicht een aparte vermelding, omdat die momenten daarin vaker voorkwamen. 'Tafelmanieren' speelt volledig in de tuin van een klein land huis. Op zich lijkt dat er weinig toe te doen. maar het wordt meer dan interessant in de we tenschap dat het stuk niet alleen staat. Het is onderdeel van een trilogie. The Norman Conquests (1974), waarin - nog tweemaal avondvullend - ook nog aan de orde komt wat er in datzelfde weekend in de eetkamer en zit kamer tussen dezelfde mensen gebeurt. 'Tafelmanieren' wordt zo aanstekeüjk gespeeld, dat ik die andere stukken ook wel zou willen zien. Aan de andere kant kan ik me maar al te goed voor stellen wat zich op die andere plaatsen heeft afgespeeld, en ook dat is een aanbeveling voor deze vertolking. 'Tafelmanieren' van Alan Ayck bourn ivordt nog llm maart 1993 gespeeld. De eerstvolgende speeldata zijn: 24 oktober, S no vember matineei, 21 en 28 no vember, steeds in het Vestzak theater te Vlissingen. Die heeft dringend een onder houdsbeurt nodig. De abri's en praathuisjes moeten beter wor den onderhouden. Op sociale woningbouw hoeft de gemeente niet meer te rekenen, weet het college. De toewijzing gaat volledig zitten in de ver bouw van het Pensiontehuis in Kortgene tot bejaardenhuisves ting. Voor asielzoekers willen b en w een woning extra in Kort gene beschikbaar stellen. De raad behandelt de begroting in zijn vergadering van 5 novem ber. De commissie financiën neemt donderdag 15 oktober een voorschot op de discussie. Die bijeenkomst in het gemeen tehuis begint om 13.15 uur. De vlammen slaan uit het dak van het leegstaande pand aan de Spiegelstraat. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - De bovenverdieping van een leegstaand pand aan de Goese Spiegelstraat is zaterdagmiddag omstreeks vijf uur uit gebrand. Op de begane grond ontstond enorme rookschade. De plaatsvervangend groepscommandant van de Goese brand weer, M. Kloet, vermoedt dat de brand is aangestoken. Het Goese brandweerkorps rukte vlak na de melding uit met twee tankautospuiten, een autoladder en een hulpverlenings voertuig. Doordat het op dat tijdstip erg druk was in de buurt, had de brandweer enige moeite bij de brand te komen. De brand weer kon om diezelfde reden rekenen op een groot aantal toe schouwers. De brandweerlieden waren om half zeven terug in de kazerne. Het is naar het oordeel van Kloet aan het windstille weer te dan ken dat de schade beperkt bleef tot het lege gebouw. Het vuur had zo weggekund, aldus Kloet, omdat alles open stond. Hij schat de schade op 30.000 gulden. Het pand is dichtgespijkerd. r V Een jeugdige vliegeraar gebaart berustend dat het vliegeren echt niet wil lukken. foto Ruben Oreel Advertentie Tot vanavond op de grootste receptie voor handel en industrie. Wet onder andere. Ondernemend Zeeland en actieve collega's ontmoeten elkaar op Contacta 92 oktober van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Het zat de deelnemers aan de wereld- vredes-vliegerdag zondag te gen. Op de Veerse Gatdam bij Vrouwenpolder stond zo weinig wind, dat de vliegers nauwe lijks de lucht inkwamen. Alleen de echte vasthouders zagen hun inspanningen beloond. Slechts een handjevol vliegers ging de lucht in. In Zeeland werd zondag voor de zevende maal deelgenomen aan de wereld-vredes-vliegerdag. Elk jaar. op de tweede zondag in oktober, wordt in de grote vliegerlanden als China, Japan, Australië en de Verenigde Sta ten, maar ook in Europa voor de vrede gevliegerd onder het mot to 'One World, One Sky'. De deelnemers aan de bijeenkomst willen de nadruk leggen op het feit dat er maar één wereld is. In de provincie lag het initiatief bij de Zeeuwse Vliegervrienden, het RK Jongerenpastoraat en het RK Maatschappelijk Active- ringswerk. Voorafgaand aan het vliegeren werd op Noord-Beve land een oecumenische viering gehouden. Museum in Goes alleen nog 's middags open GOES - Het museum voor Zuid en Noord-Beveland in Goes moet mogelijk 's morgens zijn deuren sluiten wegens geldge brek. Volgens het dagelijks be stuur valt de pijn voor de bezoe kers nog wel wat mee, omdat die toch voornamelijk 's mid dags op het museum afkomen. Het algemeen bestuur vergadert woensdag 14 oktober over het plan de openingsuren te beper ken. De bijeenkomst in het stad huis in Goes begint om 14.30 uur. Het bestuur meldt dat het on derzoek naar elektronische be veiliging nog steeds gaande is. Mogelijk kan, als tot elektroni sche beveiliging wordt besloten, bezuinigd worden op de twee suppoosten en komt er geld vrij voor een museumassistent. Di recteur F. H de Klerk heeft drin gend behoefte aan een medewer ker. enerzijds omdat hij maar een aantal uren in het museum is. en anderzijds om het educa tieve deel vorm te geven. Het algemeen bestuur benoemt woensdag tevens een nieuwe voorzitter. Het museum zit sinds het vertrek van drs G. H. Heere bout als wethouder van Goes zonder voorzitter. Op de nomi natie staat wethouder H. W Hoogerland. van onze verslaggever OOST-SOUBURG - In wijkge- bouw De Zwaan te Oost-Sou burg is zaterdag voor de tweede maal een provinciale intercul turele vrouwendag gehouden. De bijeenkomst werd bezocht door ongeveer tweehonderd deelneemsters. Zij hielden zich onder meer bezig met buikdan sen, exotisch koken, fotografe ren, zang en muziek. Doel van de interculturele vrouwendag is dat vrouwen van diverse natio naliteiten elkaar ontmoeten. Het idee voor een interculturele vrouwendag ontstond vier jaar geleden. ..Naast verschillen", vertelde Anneloes Steglich van het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking, „hebben de vrouwen ook een overeenkomst. Ze zijn vreemd in de Zeeuwse sa menleving, maar ze moeten zich daarin wel staande houden De eerste vrouwendag was nog beperkt van opzet. Pas sinds vo rig jaar, toen een provinciale werkgroep werd opgericht, kreeg de bijeenkomst meer in houd. Vorig jaar bezochten zo'n tweehonderd vrouwen en zeven tig kinderen de bijeenkomst die in Middelburg werd gehouden. Tweetal wegens vernieling aangehouden ZIERIKZEE - De politie heeft zondagmorgen omstreeks vier uur aan de Zierikzeese Janne- wekken twee maVmen aange houden en naar het bureau mee genomen voor verhoor. De heren R. en P uit Zierikzee worden er van verdacht woningen en au to's te hebben vernield Ze zijn nadat ze ontnuchterd waren, op vrije voeten gesteld. Het waren vooral vrouwen, die op wat voor manier dan ook be trokken zijn bij allerlei activitei ten in hun woonplaats, die zater dag naar Oost-Souburg waren gekomen. Vrouwen die nauwe lijks geïntegreerd zijn in de Zeeuwse samenleving werden niet bereikt. „Die bereik je toch niet met een provinciale dag. Die moet je be reiken via wijkgerichte projec ten. die aansluiten op hun be hoeftes". aldus Steglich. ..Daar moet je stap voor stap naartoe werken." GGD gaat door met vaccinatie tegen polio GOES - Het Kruiswerk en de GGD zetten deze week (12 tot en met 17 oktober) in Zeeland de vaccinatiecampagne tegen po lio voort. Vandaag, maandag en woens dag 14 oktober wordt tussen 19.00 en 20.00 uur gevaccineerd in kruisgebouwen in Terneuzen (kruisgebouw Van Steenbergen laan 65». Oostburg (kruisgebouw Volderstraat 23). Goes (kruisge bouw Beukenstraat 6) en Mid delburg (kruisgebouw Roozen- burglaan 18). Op zaterdag 17 ok tober wordt eveneens in boven staande kruisgebouwen gevac cineerd en wel van 10.00 tot 11.00 uur. Voor vaccinatie komen ook deze week in aanmerking: perso nen van dertien tot en met veer tig jaar, die om principiële rede nen nooit of onvolledig zijn in geënt. Voor informatie kan van maandag 12 tot en met vrijdag 16 oktober tussen 9.00 en 12.00 uur gebeld worden naar de polio -infolijn. Het telefoonnummer is 06-0564. 111 li 11111 111111 M i h- Evenementen AXEL - De Halle. 15.30 uur: Gijs Wanders signeert zijn boeken (i.k.v. kinderboekenweek); MIDDELBURG - Molenwater. 9.30-17 uur: Miniatuur Walche ren: Abdijcomplex. 10-18 uur: Histo- rama; Loskade, 10-17 uur. Ramschip De Schorpioen; WV. 13.30 uur: Stadswandeling met gids: TERNEUZEN - Filiaal Diepen- brock. 16 uur: Poppentheater 't Poppenkot van Dingemans Steijn; VLISSINGEN - Bellamypark, 14-17.30 uur: Reptielenzoo. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Patriot games: 20.15 uur: California man: Cinemactueel, 20 uur: Universal soldier. 12 jr.: 20 uur: Lethal wea pon 3, 12 jr.; 20 uur Hamlet; GOES - Grand, 20 uur: Wayne's world; HULST - De Koning van Enge land, 20 uur: Patriot games. 12 jr.: 20 uur Universal soldier. 20 uur: California man; 20 uur: Me dicine man; 20 uur: Basic in stinct; MIDDELBURG - Electro. 20.30 uur: Basic instinct; Schuttershof. 20.30 uur: Raise the Red Latern; TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Lethal weapon 3; 20 uur: Fred dy's dead; VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: Patriot games; 20 uur: Un lawful entry; 20 uur: Medicine man; 20 uur: Final analysis. Tentoonstellingen BURGH HAAMSTEDE - De Be waerschole, 13.30-16.30 uur: 'Tussen hemel en aarde', werken Toine Horvers </m 24/10); GOES - Oosterscheldezieken- huis: Schilderijen van John Ver schuren (t/m 16/11); Restaurant De Landbouw, 10-21 uur: Pentekeningen van J.C. Weststraete (t/m 31/12): Firma Jacobse. 9-17 uur:*Staal- touw plastieken van Anneke Ruimschotel; Bistro Het Elfde Gebod: Aqua rellen van Rie Baauw (t/m 31/12); GROEDE - Slijkstraat. 10-17 uur: Historische snoepwinkel en schilderswerkplaats; HEINKENSZAND - Gemeente huis, 9-12 en 13-16.30 uur: Werken Tonnie Outermans (t/m 16/10); KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Houtsnij werk van de Houtsnijclub Ka- pelle (t/m 23/10); KLOETINGE - PZZ. 8.30-17 uur: Hout. olieverf en keramiek van Henny van Baarle (t/m 31/10); KRUININGEN - Gemeentehuis. 8.30-17 uur Werken van Piet Vis- scher it/m 8/l/"93); MIDDELBURG - Zeeuws Mu seum, 13.30-17 uur; Tijd is geld ook tijd worden' it/m okt.) en 'Luthers Zeeland' (t/m 8/2/'93); Zeeuwse bibliotheek. 17.30-21 uur; Ando-expositie 1992 (t/m 12/10): Jacob Roggeveenhuis, 10-16 uur Aquarellen, tekeningen en olieverfschilderijen van bewo ners «t/m 11/10): Koffiehuis. 10- 17.30 uur: Aquarellen van A.N. Minderhoud (t/m 17/11): Deltan-galerie. 7.30-17.30 uur: Schilderijen van Toos van Agt- maal (t/m 30/10); Roskam. 8.30-17 uur Wandkle den van Ien van den Berg (t/m 30/11); Hoofdkantoor Rabobank. 9-17 uur: Beelden door leerlingen van Hansje den Hollander (t/m 28/ 11); Galerie Het Gouden Briefke, 13.30-18 uur: Schilderijen van Luba en marionetten en machi- neriën van Jawik Krudde it/m 28/11): ABN/AMRO (Markt), 9-17 uur. Werken van Ludmila Michailov- na Kalmaeva (t/m 30/11 NEELTJE JANS - Topshuis. 10- 17 uur: Cartografie, wisselexpo sitie van en over kaarten en Del ta Expo (t/m dec.); OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland. 14-16 uur: Olieverf schilderijen van Gerard Menken (t'm 11/10): OOSTBURG - Den Hoekzak. 10-17 uur: Werken diverse kun stenaars. thema Portret en Mo del it/m 18/10): TERNEUZEN - Bibliotheek. 12-20.15 uur: Scheepsmodellen (t/m 29/10); Stadhuis. 9-12 en 13-16 uur: Ten toonstelling Rederij Lensen (t/m 9/11): VEERE - Grote kerk, 10-17 uur: 150 werken van Zeeuwse ama teurkunstenaars (t/m 25/10), De Schotse Huizen. 13-17 uur: 'Tegelijkertijd', inkt op papier van Jean Bei Ning (t/m 24 10): VLISSINGEN - Bellamy 19. 10- 17 uur: Schilderijen van Piet Dieleman (t/m 10/11); WILHELMINADORP - Caf 't Hoekje. 11-21 uur: Pentekenin gen van J.C. Weststraete (t/m 31/12); WOUW' - Zijdemuseum. 10-17 uur: 'Van hobby tot zijdemu seum' en werken Thea de Lange (t'm 30/12): IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Kleder dracht, mutsendozen en merklappen (t/m 1/11): ZIERIKZEE - Stadhuismu seum. 10-17 uur: De geschiede nis van Zierikzee (t/m 31/10). 'Triptiek in duplo, lotgevallen van het Zierikzeese drieluik' (t/ m 29/10) en 'Schatten in de bo dem'. muntvondsten (t/m 30/10): Maritiem Museum. 10-17 uur: De maritieme geschiedenis en Ne- halennia (t/m 31/10); Galerij, 14.30-15.30 uur: Post ic )ard project van Johan van Ge- luwe (t/m 22/10). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: lel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 01184-12323 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251. van 10 00-24 00 uur - weekends van 20 00-24.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land. tel 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen'. tel. 01100-32233 Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland. tel. 01180-38080. dag van 14-20 uur Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling. tel 01180-28800 Aids Infolijn: tel. 01180-38384

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 21