Tienduizenden herdenken ramp Misschien wel onze zwaarste tocht Harde aanpak schaadt Bush Economie eist snel stappen G DUBBELPRINT kle groepen rouwen op eigen manier bij getroffen Bijlmer-flats Duitsers pakken smokkelaars van radio-actief materiaal 17 11 Proefabonnement lonnige perioden Inde ochtend nog tvolkenvelden, gelei- lelijk meer zon. De noordoostelijke lfind is matig omstreeks 3 Bft. De ma nmum temperatuur: 12 graden. 235e jaargang no. 241 jjj laandag 12 oktober 1992 Uw kleurenrolletjc twee keer afgedrukt up Kodak Roval Paper voor maar f 3,75 in plaats van 7,50 extra? luist! FOTO VERSCHOORE door Maarten Pennewaard AMSTERDAM - Oog in oog met het gat dat het El Al-vliegtuig in haar leven heeft geslagen, wordt het de Surinaamse te Grote aandacht tijdens de her denking in de RAI. Van links naar rechts: premier Lubbers, prinses Juliana, kroonprins Willem-Alexander, de Suri naamse president Venetiaan, commissaris in Noord-Holland Van Kemenade en burgemees ter Van Thijn. foto ANP veel. Huilend, schreeuwend probeert ze in de stromende re gen over het met bloemen be hangen hek te klimmen. Fami lieleden leiden haar weg van de plek des onheils, het Rode Kruis tracht troost te bieden in een van de speciaal daarvoor inge richte cabines. Amsterdam, een week na de ramp. „Misschien wel de zwaarste tocht van ons leven" - zo noemt burgemeester Ed van Thijn de stille rondgang door de Bijlmer. Op een dan nog zonovergoten plein voor het Bijlmersportcen trum, waar slachtoffers en nabe staanden de hele week zijn opge vangen. nodigt hij de duizenden aanwezigen mee te lopen. De meesten in stilte, anderen zingend en dansend Surinaam se vrouwen met betraande ge zichten en. ten teken van rouw. witte hoofddeksels. De Ghanezen zijn te herkennen aan zwarte kleren en een brede rode band om hun hoofd. Verschrikkingen De schatting over het aantal aanwezigen loopt uiteen van tien- tot twintigduizend. Het is in elk geval een veelkleurig ge zelschap, een afspiegeling van de tientallen nationaliteiten die in de Bijlmermeer wonen. Over levenden en nabestaanden zijn er. evenals de ziekenbroeders, reddingwerkers, brandweerlie den en politieagenten. Ze heb ben allemaal een week vol ver schrikkingen achter de rug, en het is ze goed aan te zien. Maar de emoties komen eigen lijk pas echt boven op het plan kier voor de getroffen flats Groe- neveen en Kruitberg Waar een week geleden een vuurzee woed de. gaapt nu een gat. De brokstukken van de neerge storte Boeing-747 en de ingestor te woningen zijn opgeruimd, de geblakerde grond is weer geëga- 1MSTERDAM (ANP) - Tienduizenden men- ien hebben zondag de slachtoffers van de liegramp in de Bijlmermeer herdacht. De neeste van hen liepen 's ochtends mee in een wht door de buurt op weg naar de plek waar plet El Al-toestel een week geleden neerstort- 's Middags woonden ruim 12.000 mensen sn herdenkingsbijeenkomst in de RAI bij. De herdenking in de Bijl- E nermeer zelf begon om r; wart over elf voor het Opvangcentrum voor ge- ra Iroffenen en nabestaan- itn- lurgermeester Van Thijn van imsterdam gaf daar in sobere ewoordingen aan ruim 20.000 U men het beginsein voor de jj. ocht. die voerde naar de plaats a tan de ramp, de flats Kruitberg li n Groene veen. Langs de route stonden diverse podia opgesteld waarop Suri- aamse, Antilliaanse, Ghanese - n Nederlandse koren en mu- - ekgezelschappen de stoet mu- - kaal begeleidden. In de stoet aarin ook veel mensen van bui tri de Bijlmermeer meeliepen. - verheerste de gedragen stem- Ding van een Nederlandse be- rafenis. Hier en daar klonken ook spontaan gevormde koren raaraan vooral met witte hoofd doeken getooide Surinaamse rouwen deelnamen. Groepjes Hianese rouwenden, met een ixie band om het hoofd, bewo- {en zich dansend op het geluid ran trommels door de stoet. Bloemen Ook vice-premier Kok, minister D'Ancona (wvc). staatssecreta- B Heerma (volkshuisvesting) p de Antilliaanse premier Libe- È-Peters liepen mee. Bij de plaats van de ramp legde burge meester Van Thijn de eerste bans, onmiddellijk gevolgd door nabestaanden van de ttaehtoffers. Ook tal van instan ts. instellingen, bewoners-or- pnisaties eerden de slachtoffers eet een krans. Onder hen El Al Schiphol. Duizenden particu- aren brachten bloemen mee. ïoor de getroffen flats gaven di- tct betrokkenen vrijelijk uiting ran hun verdriet. In een enkel feval werden rouwenden door imilie en Rode Kruis-personeel ran de plaats van de ramp weg gevoerd. 2mm 12.000 mensen bezochten middags de herdenkingsbij- lenkomst in de RAI. In hun ge nschap bevonden zich ook Pnnses Juliana en kroonprins Willem-Alexander. De aanwezi gen werden toegesproken door wrgermeester Van Thijn en pre ker Lubbers, die met name in- Sng op het grote aantal slacht offers dat op dit moment niet is leidentificeerd. „Wat is dit hard je van hen zelfs geen afscheid bn nemen." Ook de Surinaamse president 'fnetiaan. de Antilliaanse pre mier Liberia-Peters, de Ghanese ambassadeur Abankwa en de Is raëlische verkeersminister Kes- sar voerden het woord. Mevrouw Liberia-Peters oogstte applaus toen zij halverwege haar toe spraak van het Nederlands over ging op het Papiaméntu. de taal die op de Antillen het meest wordt gesproken. Veel indruk maakte ook de in de Bijlmer meer wonende en werkende op bouwwerker Ton Borst die met tranen in zijn stem verhaalde hoe het hart van de buurt op die fatale zondagavond in brand stond. Zowel in Suriname als op de Ne derlandse Antillen en Aruba werden gelijktijdig met de rouw- plechtigheid in Nederland druk bezochte bijeenkomsten gehou den. De Nederlandse bijeenkom sten werden er bovendien recht streeks op de televisie uitgezon den. Verkeerstechnische problemen hebben zich bij de massale toe loop op de Bijlmermeer zondag nauwelijks voorgedaan. Veel mensen kwamen met het open baar vervoer. Tussen de Bijlmer meer en de RAI werd zondag middag een gratis pendeldienst van de metro onderhouden. WASHINGTON AFP) - De Was hington Post heeft zondag kleur bekend in de Amerikaanse ver kiezingsstrijd en zich achter de democratische kandidaat Bill Clinton gesteld. Het land heeft nieuwe energie nodig en moet een nieuwe weg inslaan, zo meende het dagblad. De enige kandidaat die dat zou kunnen, is Clinton, aldus een commen taar in de krant. De campagne van George Bush mist vaak richting, richt stoten onder de gordel en getuigt van een gebrek aan visie van de re publikeinse presidentskandi daat, aldus het commentaar De Washington Post onderbouwt zijn keuze met te wijzen op wat Clinton als gouverneur in zijn ei gen staat Arkansas heeft be reikt, vooral op het gebied van onderwijs en sociale program ma's. Wel vraagt de krant zich ai of Clinton het begrotingstekort wel krachtig genoeg zal aanpak- FRANKFURT (DPA) - De Duitse autoriteiten zijn er dit weekeinde 111 geslaagd enkele smokkelaars van hoog radio-actief materiaal op fepakken. In Hessen arresteerde de politie drie Polen en in Bochuni ■"Nordrhein-Westfalen werd een Duitser opgepakt. De vier aange houden personen hebben volledige bekentenissen afgelegd, jnde nacht van zaterdag op zondag wist de politie van Frankfurt de "and te leggen op twee houders met hoogradio-actief materiaal. In tnbagagekluis op het centraal station werd een 17 kilogram zware loden container gevonden, waarin zich Caesium 137 bevond. In de «offerruimte van een BMW met Pools kenteken werd een tweede, vijf Bogram zware, houder gevonden met daarin drie capsules Stron- dum 90. De drie Polen werden opgepakt op het vliegveld van Frank- tot De houders zelf waren niet radio-actief, zo zei de minister van milieu |"on Hessen. Joschka Fischer. „Van een bedreiging van mens en mi- feu is in de voor ons overzienbare periode geen sprake geweest «at precies de bestemming was van het radio-actief materiaal is nog "fel helemaal duidelijk Waarschijnlijk was het voor een weten- 'toiappelijk of medisch doel bestemd ken en zij raadt hem aan daar mee te beginnen zodra hij zijn in tree doet in het Witte Huis. Wat buitenlandse politiek be treft heeft de Washington Post alle vertrouwen in Clinton. Clin ton zal niet toegeven aan de pro tectionistische vleugel van zijn partij, meent de Washington Post. Tweeenzeventig procent van de Amerikaanse kiezers is van me ning dat de aanvallen van presi dent George Bush op het anti oorlogsverleden van zijn Demo cratische uitdager Bill Clinton onterecht zijn. Dat blijkt uit een opiniepeiling door het onder zoeksbureau Gallup dat zater dag in het Amerikaanse tijd schrift Newsweek is gepubli ceerd. Bush uitte afgelopen week harde kritiek op een door Clinton gemaakte reis naar Mos kou en zijn deelneming aan de monstraties tegen de Vietnam- oorlog, meer dan 20 jaar geleden. Tv-debat Uit de Gallup-peiling komt naar voren dat Clinton momenteel kan rekenen op de steun van 44 procent van de kiezers, negen procent meer dan Bush. De onaf hankelijke kandidaat Ross Pe rot komt niet verder dan 12 pro cent Afgelopen nacht werden de drie kandidaten, Clinton. Bush en Perot, in Saint-Louis onder vuur genomen door een aantal jour nalisten in een live uitgezonden televisiedebat dat negentig mi nuten duurde. i Advertentie i Centraal akkoord dichterbij Bij een bloemenzee voor de plaats van de ramp voeren vrouwen een rouwritueel uit. foto Cor Mulder. ANP liseerd. Op deze plek. waar tien tallen rouwkransen en honder den bossen bloemen worden neergelegd, krijgen veel mensen het te kwaad. Psychologen Het Rode Kruis is er op voorbe reid. Ziekenbroeders en psycho logen staan klaar om ingestorte mensen weer op de been te hel pen. „De mees ten komen er wel weer bovenop. We geven ze wat te drinken, iemand van de RIAGG praat met. ze, we halen er familieleden bijDat helpt nog het best. die spreken dezelfde taal", vertelt Wim Nucolet Tegen twaalf uur arriveert de stoet. Symbolischer kan het niet: op het moment dat een trompettist de 'Last Post' blaast begint het hard te regenen. „Nu huilt de hemel mee 't Is echt hui len nu", zegt een Surinaamse. Vrijwilligers In de stoet lopen ook de met hun oranje helmen getooide vrijwilli ge reddingswerkers van de brandweer. Dagenlang zochten ze in het puin naar stoffelijke overschotten of delen daarvan. Sommigen hebben van hun ei genlijke werkgevers op hun kop gekregen omdat het bergings werk zoveel tijd kostte. Een fabrieksdirecteur heeft zelfs zeven vakantiedagen ingehou den van een van de vrijwillig sters „Als je lijken wilt bergen moet je dat maar in je vrije tijd doen. de fabriek mag er niet on der lijden", had hij haar te ver staan gegeven Verdriet Burgemeester Van Thijn memo reert de steeds wisselende be richten over aantallen slachtof fers, „Vele getallen, wanhopig werden we ervan, maar gelukkig daalde het aantal. Maar bij een ramp als deze is het niet primair het getal dat telt. Want daarach ter schuilt het verdriet van indi viduen." Slachtofferslijst telt nog 67 namen AMSTERDAM (ANP) - De drie lijsten met slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmermeer telde zondagavond nog 67 na men. Daarvan zijn 16 als slacht offer van de vliegramp geïden tificeerd. De overige namen gel den mensen die worden ver mist. Van de 51 vermisten staan er 39 op de lijst van vermisten die zich op het moment van de ramp in of in de onmiddellijke omgeving van de getroffen flats hebben be vonden. Van de twaalf overige vermisten staat de verblijfs plaats op het moment van de ramp niet vast Advertentie Record Hendrik Redant heeft zondag de wielerwed strijd Parijs-Tours ge wonnen. De Belg haalde een gemiddelde van 46.337 km per uur en brak daarmee het re cord van Ger- ben Karstens. Oranje Bondcoach Advocaat heeft voor het. duel tegen Polen flink de bezem ge haald door Oranje. Frank Rijkaard ivordt mandekkcr en Peter van Vossen komt vrijwel zeker in het veld. 11 REPARATIE 1 WASAUTOMATEN OOK K I V - VIDEO - HI-FI Radio en televisie: 2; Binnen- en Buiten land: 3 en 5; Provincie: 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18. GOES - TERNEUZEN DEN HAAG (GPD) - Spoed overleg tussen een kabinetsde legatie en de overkoepelende organisaties van werkgevers en werknemers heeft zaterdag middag een gezamenlijke aan pak van de sociaal-economi sche problemen in de komende jaren dichterbij gebracht. In al le drie de kampen klonk na af loop van de beraadslagingen optimisme door over de kans dat binnen een paar weken cen traal overleg tot stand komt waarin voor een reeks van jaren afspraken kunnen worden ge maakt. Tot een dergelijk akkoord zullen in elk geval afspraken horen over gematigde loonstijgingen in de komende jaren en over werkgelegenheid. FNV-voorzit- ter Johan Stekelenburg erkende zaterdagmiddag echter dat de loonsverhogingen die in een groot aantal tweejarige cao's zijn voorzien voor 1993. daarbij een probleem vormen. Van een zijdig openbreken van cao's kan geen sprake zijn, liet Stekelen burg al weten. Vakbonden zijn in hun opstel ling voor het komende cao-sei zoen uit gegaan van loonstijgin gen die de oplopende kosten van hel levensonderhoud (de infla tie) opvangen en tevens drie kwart tot een procent werkelijke verbetering van de bestedings mogelijkheden opleveren. In de metaalnijverheid zijn begin dit jaar afspraken gemaakt over een verhoging van de lonen in 1993 met 4.75 procent Daarbij werd er van uit gegaan dat de inflatie volgend jaar in de buurt van de 4 procent zou liggen Handhaving vu/i deze cao-af spraak zou inhouden dat de me taalnijverheid uit de pas raakt met cao's die straks gebaseerd zouden worden op het nieuwe in flatiecijfer. Volgens het CPB ligt dat aanzienlijk lager dan waar van eerder werd uitgegaan. Voor 1993 zou het tot tussen de 2 en 2.5 procent kunnen dalen. Afspraken Voor de vakbeweging zal cen traal overleg pas kunnen slagen indien de ondernemers bereid zijn tot harde afspraken over de bevordering van de werkgele genheid. zowel in aantallen ba nen als in verbetering van de ar beidsomstandigheden vermin dering van werkdruk, tegengaan van ziekteiverzuim) en langdu rige arbeidsongeschiktheid. Premier Lubbers had de onder nemersverbonden en de vakbe weging naar zijn werkkamer in Het Torentje op het Binnenhof uitgenodigd na de alarmerend slechte cijfers waarmee het Cen traal Planbureau vorige week in eens kwam. De recente valuta crisis en andere internationale economische ontwikkelingen noodzaken het kabinet tot een grondige herziening van de Mil joenennota, die deze week in de Tweede Kamer wordt bespro ken. Er wordt gesproken van be zuinigingen van vier miljard gul den. Eerdere pogingen om tot een centraal overleg tussen de werk gevers, de vakbeweging en het kabinet te komen, strandden omdat de ondernemersorgani saties eerst in de Sociaal-Econo mische Raad tot zaken wilden komen. De SER bereidt een ad vies aan de regering voor over de strategie van Nederland in het straks verenigde Europa. Daar bij komt de hele Nederlandse overleg-economie aan de orde Europa ^St'e Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02 vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlosmgen Bellen gaat sneller! 01 184 84218 "Prip per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1