\dvocaat haalt Oranje overhoop Middelburg toch de favoriet Arbiter Lampert fond verder spelen liet verantwoord Marco van Basten ligt niet wakker van de kritiek Karpov trekpleister Hoogovens-toernooi rank Rijkaard terug in rol van mandekker )efenwinst oor België 195 3d onze verslaggever Albert Geesing PZC MAANDAG 12 OKTOBER 1992 sport AMSTERDAM - De wegen van londscoach Dick Advocaat blij- ondoorgrondelijk. Dat o^ek zaterdagmiddag nog eens j jhet Olympisch stadion, waar lel Nederlands elftal ter voor leiding op de WK-interland jgen Polen een oefenwedstrijd geelde tegen Jong Oranje (3-D. et bijna ieders verrassing ont- 1 »k Gerald Vanenburg in de usisopstelling, speelde Frank ijkaard als voorstopper en VVim Jonk de rol van spel- ;erdeler toebedacht. n elftal wijkt daarmee op vijf iaatsen (Van Aerle, Jonk, Win s', Van Vossen en Numan) af de ploeg, die drie weken ge iden van Noorwegen verloor (2- Van het EK-elftal in Gothen- :arg tegen Denemarken zijn er nog maar vijf over (Koeman, :ijkaard. Wouters. Van Basten, Sergkamp), van wie er woens- iigavond in de Kuip nog slechts ine (Koeman, Wouters, Van asten) op hun oude positie spe- iterland iergeleken met de eerste inter- ind onder zijn supervisie, begin iptember tegen Italië, heeft 'dvocaat flink de bezem door iranje gehaald. Zowel wat be reft de samenstelling van de se- Ktie als de speelwijze en de po- van sommige spelers. Het leest opmerkelijk is echter de eslissing van de bondscoach m Rijkaard in de twaalfde in land van dit jaar als mandek- er te laten spelen. De laatste dat de middenvelder van >.C Milan als voorstopper speel- was op het WK '90 tegen de luitsers. Samen met Voller Rijkaard toen van het veld estuurd en bedankte hij vervol- jens voor Oranje. Het maakt mij allemaal niet zo veel uit", riep de ondoorgronde- lijkste van alle internationals vorig jaar september. Maar een week eerder had hij zich nog la ten ontvallen dat zijn hart op het middenveld lag. En hoe ligt het dit keer? „Ik heb er niet met hem over gesproken, dit soort dingen bepaalt de bondscoach", was za terdagmiddag de laconieke reactie van Advocaat. „Frank heeft het zonder morren geac cepteerd, hij is een goede profes sional". Debutant Numan is op links ze ker van z'n plaats, op rechts twij felt de bondscoach nog tussen Winter en Vanenburg. De keuze van de PSV'er zou het meest voor de hand liggen. Op basis van z'n individuele kwaliteiten is Vanenburg, veel meer dan Winter, in staat een tegenstan der uit te spelen en de achterlijn te halen. Vooral daaraan ont brak het zaterdagmiddag volle dig. Peter van Vossen Tegen het sterk defensief inge stelde Polen bestaat nu het ge vaar dat de vleugels onbezet ra ken en de aanvals-driehoek Van Vossen, Van Basten en Berg kamp in een flessenhals loopt. Advocaat had het allemaal an ders gezien. „Er zat ontzettend veel beweging in de ploeg en er ontstonden in beide helften een paar hele goede kansen. Het dieptespel was nu ook een stuk beter dan in Noorwegen. Nee, echte vleugelspelers staan er niet, maar ze kwamen d'r toch", doelde de geirriteerd geraakte bondscoach op Van Basten, Van Vossen en Numan. Ten aanzien van Peter van Vossen had Advo caat het gelijk aan zijn zijde. Zijn enthousiasme en beweeglijk heid deed de bondscoach zicht baar goed. „Zijn acties heb ik in de laatste twee interlands ge mist. Zoals hij zich vanmiddag heeft gemanifesteerd, is hij een vaste waarde". „Bij winst op Polen", weet Advo caat, „hebben we alles weer in ei gen hand. Bij elk ander resultaat zijn we afhankelijk van de an dere ploegen. Dat moet ten kos te van alles voorkomen wor den". Amsterdam, Nederland - Jong Oran je 3-1 (1-0). Doelpunten Nederlands elftal: Koeman. Van Basten (straf schop) en Rijkaard. Jong Oranje: De Freitas. Opstelling Nederland: Menzo, Van Aerle i Frasen, Koeman en Winter (Vanenburg), Jonk ters, Bergkamp en Numan; ten en Van Vossen (Kieft). Rijkaard; en Wou- Van Bas- Marco van Basten probeert Erwin van de Looi van de bal te houden. foto Cor Mulder/ANP B9HHÜH Iwart Wit-Excelsior M. gestaakt Formatie van Kees Vermunt veegt bikkelhard DESK van het veld: 6-1 'an onze verslaggever ROTTERDAM/BIGGEKERKE Scheidsrechter Piet Lampert «eft zaterdag de wedstrijd Iwart Wit'28 - Excelsior Maas luis (eerste klasse A zaterdaga mateurs) gestaakt. Nadat de Spelleider uit Biggekerke in de iOe minuut Ben Rüter van de Ibuisclub van het veld had ge duurd, bleef de sfeer binnen de lijnen zo onvriendelijk, dat hij [el onverantwoord achtte het luel uit te spelen. Lampert beleefde weinig plezier ian de derby Zwart Wit '28-Ex- tflsior Maassluis. De arbiter sprak een dag later van „een enzijdig onsportieve wed- trijd." Voordat hij Rüter voor ie tweede keer een gele kaart ad voorgehouden had hij al vijf bekeuringen' uitgedeeld aan «Iers van Zwart Wit. fc inleiding tot het vroegtijdig eeindigen van de wedstrijd was Je tweede gele kaart, die Ben Rüter kreeg. Terwijl na de char- je van Rüter een speler van Ex- Klsior door een verzorger werd Pgelapt, ontstond er een op- ootje. Ook trainer Frank Fran- jten van Zwart Wit '28 was langs ■te zijlijn niet tot bedaren te pngen. Zowel Lampert als één |anzijn grensrechter trachtte de zenmeester de dug-out in te Pjgen. Franken weigerde, taarop Lampert beide teams de kleedkamer in stuurde, motiveerde zijn gedrag Jiet de opmerking, dat hij een loor arbiter Lampert opgelegde tissel aan het voorbereiden was. zou de aanvoerder van Wit '28 gezegd hebben, zijn trainer ook de broer van Ruter (Patrick) moest wis- elen. [olgens Piet Lampert is het zo iet gegaan. „Ik heb inderdaad de aanvoerder gezegd, dat RUSSEL (ANP) - Het Belgi- fre voetbalelftal heeft zaterdag 'Brussel een oefenwedstrijd te- in de beloften (Jong Belgie) et 1-0 gewonnen. Alex Czernia- nski scoorde in de eerste helft, tt duel. dat werd afgewerkt in Heizelstadion, gold voor de °eg van bondscoach Paul van 'tost als voorbereiding op de ^'kwalificatiewedstrijd van tegen Roemenie. zijn trainer er verstandig aan zou doen om nog een speler te wisselen, maar ik heb geen naam. zelfs geen rugnummer ge noemd. Wel heb ik de aanvoer der gezegd, dat hij zijn ploegge noten en zijn trainer moest kal meren. Vervolgens heb ik de trainer verzocht plaats te nemen in de dug-out. Ook mijn grens rechter heeft dat geprobeerd, maar de trainer weigerde. Toen was voor mij de maat vol." Lampert heeft daarna niet meer overwogen om het duel te her vatten. „Voor mij is néé ook echt néé. In de twaalf jaar. die ik nu fluit, heb ik nooit eerder een wedstrijd hoeven staken. Ik vind het triest, dat ik deze beslissing heb moeten nemen, maar ik sta er nog steeds volledig achter. In de zeventig minuten heb ik geen moment plezier beleefd aan de wedstrijd. Ik was geen spellei der, maar een politieagent. Des- alnietemin vond ik, dat ik tot het bewuste moment perfect en con sequent floot." Averechts Lampert heeft niet overwogen om Frank Franken achter de af rastering te sturen. „Zoiets werkt meestal averechts." Ook is hij door niemand bedreigd, maar „de sfeer in de wedstrijd was voor mij de reden om ermee te stoppen. Het gevaar bestaat, dat na zo'n incident er nog meer vervelende overtredingen wor den gemaakt met alle gevolgen van dien. Ik vond het daarom onverantwoord om verder te gaan." Na dit voorval overweegt Lam pert niet om te stoepen met het leiden van wedstrijden, maar: „Zoiets moet me natuurlijk geen tweede keer overkomen. Fluiten is een hobby. Je bent er op zater dag vanaf 's morgens vroeg mee bezig. Ik bereid me op elke wed strijd goed voor, neem er alle tijd voor. Je hoopt dan op een plezie rige wedstrijd, maar zatredag heb ik er heel weinig plezier aan beleefd." Het duel werd bijgewoond door Leo van der Kroft, adviseur van de scheidsrechterscommissie en enkele rapporteurs. Zij zullen net als het arbitrale trio een rap port opmaken voor de tucht- commissie. De tuchteommissie moet beslissen of de wedstrijd wordt uitgespeeld of opnieuw wordt afgewerkt. Lampert zal komende zaterdag gewoon weer fluiten. Hij heeft dan de leiding bij het duel in de tweede klasse tussen Bevelan ders en ASWH. van onze verslaggever Joop van den Berg MIDDELBURG - Eindelijk heeft Middelburg bewezen tot de absolute toppers van de eerste klas E te behoren. Gis teren werd DESK uit Kaats heuvel, vorig jaar nog spelend in de hoofdklas, op Zeeuwse bodem kansloos van het veld geveegd: 6-1. Die opmerkelij ke overwinning was voor geen greintje geflatteerd. Integen deel: met iets meer preciese in de aanval had Middelburg met dubbele cijfers kunnen winnen van deze bikkelharde tegenstander, die bijna voort durend volledig werd over klast. Het uitbundige succes kwam voor heel Middelburg als een bevrijding. In het begin van dit seizoen maakte niemand bij de club er een geheim van dat dit seizoen bekroond moest wor den met promotie naar de hoofdklas. Een vermetele voor spelling leek dat niet eens, want de formatie van Kees Vermunt kreeg er zo'n lading aan talent bij, dat succes bij voorbaat verzekerd scheen. VCV Zeeland Gistermiddag bijvoorbeeld stonden zeven spelers in het veld die er vorig seizoen nog niet bij waren: Jaap Pijnen burg, Adrie Belfroid, Johan Molenaar, Paul Schipper, Daan Eikenhout, Steven Seedo en Albert Slinger. Met daarbij gevoegd nog de routi niers Arold Back, Ron van Dam. Geert Bouwman en Chris Mounthaan was gister middag een elftal actief, dat bij wijze van spreken als de VCV Zeeland ook in de eerste divisie zou kunnen meedraaien. Maar Middelburg leek de laat ste weken ten onder te gaan aan de spanning, die veroor zaakt werd door de torenhoge verwachtingen. De ploeg hing als los zand aan elkaar, speelde tam en zonder een greintje zelf vertrouwen en stuntelde ie dere wedstrijd weer. Daarom was het Zeeuwse team gister middag plotseling bijna onher kenbaar. Een voorbeeld: spe lers als Geert Bouwman en Jo han Molenaar, die in de voor gaande wedstrijden nog speel den als bezadigde heren, voch ten nu als jonge honden en wil den, zoals dat in de voetbal sport heet, het gras wel opeten. Meer durf' Bovendien speelde Middel burg ineens met veel meer durf: geen twee. maar drie spit- Johan Molenaar (links), zwaar gehinderd door Gijsbert van Etten, brengt de stand op 5-1 voor- Middelburg. foto Ruben Oreel sen (Schipper, Eikenhout. Seedo), geen angstig defensief spel, maai- voortdurend opko mende verdedigers, die naar voren durfden te gaan, omdat de ploeg zo koelbloedig was el- kaars taken over te nemen. Ty perend en symbolisch voor het spel van Middelburg was het derde doelpunt, een co-pro- duktie van de twee vleugelver dedigers. Uitblinker Adrie Bel froid rukte op topsnelheid over rechts naar voren en de over links meegekomen Chris Mou- thaan schoot onhoudbaar raak. Daarentegen schroom den de spitsen Paul Schipper en Daan Eikenhout niet om in eigen verdediging te assiste ren. Totaal-voetbal derhalve: verdedigers die ook aanvielen en aanvallers die ook verdedig den. Dan was er nog een factor: de rentree van de lang geblesseer de Albert Slinger, die in een prachtige stijl na rust uit groeide tot een van de grote uitblinkers en die met zijn gril lige acties voor een extra toe gevoegde waarde zorgde. Slechts één domper was er: het uitvallen van Adrie Belfroid onmiddellijk na rust na een wel zeer laakbare aanslag door Gijs Heesbeen van DESK Bel froid moest zelfs per ambulan ce worden afgevoerd naar het ziekenhuis, maar röntgen-on- derzoek wees uit dat er in het uiterst pijnlijke been niets ge broken of gescheurd was. Trainer Kees Vermunt („ik ben als voetballer en als trainer nooit geschorst") is absoluut geen voorstander van bikkel hard voetbal: „We worden ie dere wedstrijd weer hard aan gepakt en daarom hebben we in de afgelopen week met el kaar afgesproken meer fysieke kracht in ons spel te brengen". Dat bleek inderdaad nodig, want DESK speelde meedo genloos met angstaanjagende slidings en met voortdurend vastgrijpende handen. Middel burg schuwde de hardheid niet, liet zich niet intimideren en was wel in staat om meer techniek aan het spel toe te voegen. Dat gaf de doorslag. Een enigszins fortuinlijk doel punt brak al snel de ban. Paul Schipper rukte in de 12e mi nuut op met een niet te stuiten solo. Hij bediende de op rechts opkomende Johan Molenaar, die de bal half raakte, waar door het als voorzet bedoelde diagonale schot ineens resul teerde in een doelpunt: 1-0. Nog geen twee minuten later leek de beslissing al gevallen. Slinger ving op links de bal op na een corner, speelde twee te genstanders uit en mikte de bal precies op het hoofd van Paul Schipper: 2-0. Vervolgens was het de beurt aan Mou- thaan: 3-0. Even leek de Middelburgse machine te haperen toen Frank van Brunschot uit een vrije trap ineens scoorde (3-1). Paul Vermoer mocht daarna nog alleen op het Middelburg se doel afgaan, maar de uitge lopen Pijnenburg redde schit terend. Al in de 7e minuut ging DESK definitief door de knieën toen Seedo uit een voorzet van Bouwman raak kopte. DESK vreesde een de bacle en maakte de meest gro ve overtredingen om Middel burg af te stoppen. Het hielp maar ten dele, want Johan Mo lenaar en invaller Alex Lou- rens konden nog scoren: 6-1. Eén ding is na deze eclatante overwinning duidelijker dan ooit: Middelburg behoeft voor geen enkele tegenstander in deze klas bang te zijn. De hoofdklas lonkt nog altijd. Middelburg-DESK 6-1 (3-1) 12 Jo han Molenaar 1-0. 14. Paul Schip per 2-0, 28 Chris Mouthaan 3-0. 37 Frank van Brunschot 3-1. 53. Ste ven Seedo 4-1.59. Johan Molenaars -1. 82 Alex Lourens 6-1. Scheids rechter J.M. Dassen uit Geldrop. 800 toeschouwers. Gele kaarten voor Gijsbert van Etten en Gijs Heesbeen. beiden van DESK, en voor Albert Slinger en Paul Schip per. beiden van Middelburg, m alle gevallen voor het neerleggen van een tegenstander. Ik hoop dat Van Vossen speelt van onze verslaggever Jan Mennega NOORDWIJK - Als aanvoer der van het Nederlands elf tal begint Marco van Basten woensdag tegen Polen aan zijn 58e interland. „Wij moe ten de juiste instelling zien te vinden en er op een spor tieve manier de beuk in gooien". zegt de opvolger van Ruud Gullit als captain van het vlaggeschip van het vaderlandse voetbal. Dat klinkt strijdlustig, maar hoe anders is vaak de prak tijk? En moeten er zoetje saan geen vraagtekens ge plaatst worden bij Van Has tens eigen instelling? Wie kan zich nog een interland herinneren waarin de Utrechter er 'de beuk in gooide'? Voor zijn laatste doelpunt in Oranje is zelfs al een goed ge heugen vereist. Dat kwam acht interlands geleden tot stand in de met 4-0 gewon nen oefenpartij tegen Wales. Daarna hield hij tegen ach tereenvolgens Frankrijk. Schotland, het GOS. Duits land, Denemarken, Italië en Noorwegen zijn kruit droog. Nog wat getallen: Van Bas ten scoorde sinds zijn de buut in het Nederlands elftal op 7 september 1983 (IJs land. 3-0 zege) tot dusver 24 keer. Dat betekent een ge middelde van iets meer dan 0,42 doelpunten in de 57 in terlands tot nu toe. Een be hoorlijk percentage, maar hij schoot en kopte zijn Oranje-oogst in slechts 18 duels bij elkaar. Een eenvou dig rekensommetje leert der halve dat hij in 39 interlands niet scoorde. En dat is een veel minder imponerend, zeg maar gerust een slecht cijfer. Zeker voor iemand die door velen wordt beschouwd als de beste aanvaller ter we reld. En dat qua aanleg ook is. Trefzekerste Van Basten bewijst dat ook wekelijks in Italië, waar hij de doelpunten tot een flon kerend parelsnoer aaneen rijgt. Hij is in de Serie A de trefzekerste schutter van de afgelopen dertig jaar. In 136 competitieduels scoorde hij 83 keer: een gemiddelde van ruim 0,61 doelpunt per wed strijd. Van Basten laat we ten zich zelf ook meermalen te hebben afgevraagd waar om hij bij AC Milan wel soe peitjes scoort en bij het Ne derlands elftal veel minder trefzeker is. „Maar ik kan het zo één, twee, drie niet uitleg gen." Van Basten, in het Noord- wijkse Huis ter Duin, Oran- je's pleisterplaats aan de vooravond van de WK-kwa- lifïcatiewedstrijd tegen Po len, omringd door een pelo ton journalisten, oogt rela xed. Hij komt er eerlijk voor uit onlangs in de met 3-2 ver loren oefenpartij tegen Italië een baaidag te hebben opge nomen. Maar hij spreekt met klem tegen dat zijn instel ling bij Oranje te vaak te wensen overlaat, ook al wekt hij dan nogal eens de indruk het Nederlands elftal er even bij te doen. „Ik ben qua instelling en mo tivatie nu anders dan toen ik 19 was." zegt Van Basten, die aan het eind van deze maand 28 jaar wordt. Hij legt uit dat die opmerking niet in het ne gatieve moet worden getrok ken. „Aan de andere kant heb ik nu ook meer ervaring dan toen en laat mij daar door minder snel uit mijn evenwicht brengen." En wat de met 2-1 verloren wedstrijd tegen Noorwegen betreft? „Toen was ik absoluut ge motiveerd." Van Basten denkt dat zijn scoringsdrift hij AC Milan en Oranje wellicht geen gelijke tred met elkaar houden van wege het verschil in speel stijl. „Bij Milan," oordeelt hij, „zijn de taken wat duide lijker vastgelegd en er zitten ook meer automatismen in het spel. Echte automatis men krijg je er bij het Neder lands elftal natuurlijk ook moeilijk in. Dat wil alleen bij een EK of WK, als je al een maand bij elkaar zit. Nu moetje in drie, vier dagen de beste opstelling proberen te vinden en dan maar hopen dat het lukt." Vuil werk Met de selectie van Peter van Vossen heeft bonds coach Dick Advocaat met meer dan een scheef oog ge keken naar de aanvallende speelwijze van AC Milan. Daar. bij de wellicht beste club ter wereld, rendeert Van Basten het best met de gedienstige Massaro, die zonder morren bereid is veel vuil werk voor 'San Marco' op te knappen, als maatje in de punt van de aanval. Te gen Polen moet Van Vossen de rol van blimsemafleider vervullen. Van Basten ont kent op de komst van de Zeeuwse onruststoker van Anderlecht te hebben aan gedrongen. „Ik ken hem niet zo goed. Ik heb hem alleen in de interland tegen Joegosla vië (op 25 maart van dit jaar. Van Basten zat toen gebles seerd op de tribune, red) zien voetballen. Toen maakte hij een goede indruk. Ik hoop dat hij woensdag weer zo speelt." Van Basten verklaart 'don dersgoed' te begrijpen dat het publiek teleurgesteld is in het spel van het Neder lands elftal. En dat er de laatste tijd karrevrachten vol kritiek op de hoofden van de spelers van Oranje neer daalt. vindt hij logisch. Aad de Mos. voormalig trainer van ondermeer Ajax en An derlecht. sprak na de neder laag tegen Noorwegen in het weekblad VI van 'volgevre ten vedetten die naar inter lands komen om zich te ont spannen'. Met de opvattingen van De Mos is Van Basten, het moge duidelijk zijn, het volstrekt oneens. „Iedereen," stelt hij minzaam vast, „heeft recht, op zijn eigen mening en ik vind ook dat iedereen die moet kunnen zeggen. Maar het zijn kreten die ik niet zo belangrijk vind. Er wordt ook vaak gesproken over verjonging van het Neder lands elftal, maar wat zegt leeftijd nou. De besten moe ten spelen, ongeacht de leef tijd. Arnold Mühren was al 37 toen hij Europees kam pioen werd." BEVERWIJK (GPD) - Anatoli Karpov is een van de publieks trekkers van het 55e Hoogovens Schaaktoernooi. De voormalige wereldkampioen zal van 15 ja nuari tot en met 31 januari in Wijk aan Zee met zeven top- grootmeesters, onder wie Je roen Piket, acte de presence ge ven. Zestien andere schakers begin nen niet een nieuwe vorm van knock-out wedstrijden. Eenzelf de soort toernooi - de schakers worden net zoals bij het tennis naar speelsterkte aan elkaar ge koppeld - wordt momenteel af gewerkt in Tilburg. Na de eerste ronde worden de acht topgroot- meesters aan het speelschema toegevoegd. Verder komt er een 'open' toernooi waarin de afval lers van de knock-out wedstrij den een plaats krijgen. Jan Tim man doet niet mee aan het Hoogovens toernooi Hij speelt op dat tijdstip de finale van de kandidatenmatches tegen de Engelsman Nigel Short. Gascoigne biedt excuses aan LONDEN (Reuter) - Paul Gas coigne heeft zondag zijn excu ses aangeboden aan het Noorse volk. De Engelse voetballer, die woensdag zijn rentree in het na tionale elftal hoopt te vieren in de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Noorwegen, had een aan tal beledigingen geuit. Gascoigne werd na een training opgewacht door een camera ploeg van de Noorse televisie. Of hij een boodschap had voor het Noorse volk. wilde men weten. „Ja. oprotten", aldus Gascoigne die niet bemerkte dat de micro foons al aanstonden. Later bood de clubgenoot van Aron Winter bij Lazio Roma zijn verontschul digingen aan. „Het was duidelijk een fout van mij. Had niet mo gen gebeuren. Ik heb er spijt van", aldus het enfant terrible die vervolgens de Noorse tv- ploeg -een exclusief interview- gaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11