Vlaams 'ia' voor grote Euregio mj zlm in goes Lustrumvierders in de sloep dagmenu... Veel vacatures nog onvervuld Fusie kost banen Veilingen over op tele-veilen i&rfSyjfes. Voormalig slavenfort in Ghana wordt centrum voor wetenschap Hond (2) ]remier Van den Brande maakt historisch gebaar naar Z-Nederland Proefabonnement Auto-Lease Walcheren B.V. PZC zeeland VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 y van onze verslaggever ZLM, het ULG en de GD ;onze verslaggever IASTRICHT De Vlaamse £ering wil samen met Zuid- «ierland in de 'frontlinie van wordend Europa' gaan ujn, Daartoe is een gezamen- lie toekomstvisie nodig. Die [oet de leidraad zijn voor sa- unwerkingprojecten. Met die istorische' aankondiging libte de minister-president de Vlaamse regering, Luc den Brande, gistermiddag ju Nederlandse provinciale [ren, Zeeland, Brabant en enburg, de hand. «Vlaamse regering", zo zei „zou het ten zeerste verwel ken, mocht Zuid-Nederland hechte partner worden in voorbereiden van de volgen eeuw." jden Brande deed zijn uit haken tijdens een studiemid- ig in het Limburgs provincie- jis te Maastricht. Een groot sl van de statenleden uit Zuid 1 Nederland was daar voor de eer- je keer bijeen om de nog prille menwerking tussen hun drie ravincies met elkaar te bespre- a tor op zoveel mogelijk terrei- 2'zinvol' samen op te trekken, ist ook met Vlaanderen erbij, oberen Zeeland. Brabant en m'ourg een sterke vuist te ma ai temidden van Europese 'naalvergroting en Hollands andstad-denken. Negen maan teerder werd dit interprovin- ale pact bekrachtigd met de ndertekening van het 'Verdrag an Den Bosch'. Ipzichtig oen al lonkte Zuid-Nederland izichtig naar Vlaanderen. Van n Brande ging gisteren gretig die grensoverschrijdende rances in. Hij sprak de hoop uit 'een duidelijk traject kan itgetekend worden voor con- ete samenwerking in Zuid-Ne- irland en met Vlaanderen'. Dat reven wordt vergemakkelijkt isinds afgelopen week de fede ralisering van de Belgische staatsstructuur is beklonken. Tot dusver verzandden gesprek ken tussen Vlaamse en' Neder landse (lagere) overheden veelal in onduidelijkheid over de vraag hoe in België de bevoegdheden over de bestuurslichamen ver deeld zijn. ,,De federalisering", aldus Van den Brande, „zal on getwijfeld een duidelijker zicht brengen." Zo krijgt zijn regering nu de bevoegdheid internatio nale verdragen te sluiten, een ei gen milieubeleid te voeren en al lerlei landbouwkwesties te rege len. Van den Brande beloofde Zuid-Nederland op een briefje te geven welke bevoegdheden de Vlaamse provincies, gemeenten en andere lagere bestuursorga nen toebedeeld krijgen. De Vlaamse regering verbindt één voorwaarde aan samenwer king met Zuid-Nederland: „Het moet het Europese eenmakings- proces opnieuw geloofwaardig maken bij de burgers." Hoe Door te streven naar 'eenheid in verscheidenheid'. En door een dam op te werpen tegen 'over dreven' Europees en nationaal centralisme. Hij sprak in dat ver band over 'het Europa van de re gio's en de culturen'. Brei De studiemiddag bepaalde zich gistermiddag vooralsnog tot de onderlinge samenwerking tus sen Zeeland, Brabant en Lim burg. De statenleden hoorden een brei van woorden, die ze het afgelopen jaar ook al konden le zen in intentieverklaringen, voortgangsrapporten en andere paperassen vol goede bedoelin gen. Verdeeld over een viertal groepen diepte men vervolgens het twintigal samenwerkings projecten, waartoe inmiddels aanzetten zijn gegeven, wat ver der uit. De Zeeuwse'gedeputeerde L. Ne- derhoed-Zijlstra, die samen met haar collega J. Hennekeij één van de groepen leidde, stelde vast dat de statenleden de sa menwerking 'positief-kritisch' benaderen. Ook de Limburgse commissaris E. Mastenbroek liet zich in die trant uit. „Men ziet de noodzaak in. maar zegt daarbij meteen: alleen samen werkingsprojecten die zinvol zijn." Los van dit alles willen de provincies de vrijheid houden met anderen samen te (blijven) werken. Zo wil men niet tornen aan de Euregio Scheldemond, waarbinnen Zeeland samen werkt met de twee buurprovin cies Oost- en West-Vlaanderen. HTS/HLO-lustrumvierders manoeuvreren een PSD-sloep door het Kanaal door Walcheren. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het hei-hup klonk vaak professione ler dan de wijze waarop de riemen door het water van het Kanaal door Walcheren werden gehaald. De witte sloepen, geleend van de PSD, moesten vanaf de Keer sluisbrug tot vlak voor de halfhoge brug worden ge varen, worden gekeerd en teruggeroeid. „Dat keren, dat levert de meeste problemen op. Het zijn best gro te sloepen," zegt René Romijn, één van de leden van de lustrumcommissie van de HTS/HLO van de Hoge school Zeeland in Vlissingen. Zijn notitiebord toont vaartijden van twaalf minuten tot een klein kwartiertje. Ondertussen wuift hij een nieuwe ploeg studenten op weg voor het volgende on derdeel van de zeskamp waarmee de HTS'sers en. HLO'ers donderdag het negende lustrum van hun school vierden. Met twee tandems en vier hardlopers gaan ze op weg voor een 'rondje Souburg'. Verder op het programma staan een krattenrace met peper- koekhap-handicap, zaklopen, de zeephelling, een eyenwichtsbalk over het opblaasbare zwembad op het schoolplein en een parcours dat met het wrak van een Mini moet worden aflegd. Zeventig studenten waagden zich donderdag aan dat programma. De avond tevoren, tijdens een tropisch zwemfeest in het Sportfondsenbad. waren enkele hon derden studenten present. 's Middags hield de HTS/HLO een receptie voor het Zeeuwse en buitenprovinciale bedrijfsleven. Donder dagavond trad de Nederlandse band The Scene op tij dens een groot studentenfeest in discotheek Cosmo. van onze verslaggeefster KAPELLE - De veiling CHZ in Kapelle en de veiling Gelder- malsen willen nog vóór het volgende afzetseizoen hun klok ken koppelen en gaan 'televeilen'. De besturen van de vei lingen hebben onlangs besloten dat dit in maart 1993 zal gebeuren. Door de koppeling kunnen de kopers alle dagen van de week kiezen uit een grote hoeveelheid fruit. Het aanbod van de zes belangrijkste fruitsoorten (appels, peren, framboos, prui men, bramen en rode bessen) is dan het grootste in Ne derland. De veildagen van de veilingen sluiten op elkaar aan. In Kapelle zijn de veildagen op dinsdag en donderdag en in Geldermalsen op maandag, woensdag en vrijdag. onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02* vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Plaats: Handtekening: H enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnemencen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 *Pri|S per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Een zij-aanzicht van het hoofdgebouw van het fort. tekening Karei Nijboer Vlissingse architect Nijboer werkt aan nieuwe bestemming van onze verslaggever VLISSINGEN - Het voorma lige Zeeuwse slavenfort St. George d'Elmina in Ghana wordt geen toeristisch bol werk, maar krijgt een weten schappelijke functie binnen een totaalplan voor de gehele omgeving. Dat is de Vlis singse architect Karei Nij boer duidelijk geworden na een gesprek in Engeland, be gin deze week, met professor A. D. C. Hyland van het Cen tre of Architectural Research and Development Overseas, dat verbonden is aan de Uni versiteit van New Castle upon Tyne. Ook twee andere forten in de nabijheid, het Hollandse fort Koenraads- burg, nu St. Jago en het Engel se Cape Coast Castle, maken onderdeel uit van het plan, dat die regio nieuwe economi sche impulsen moet geven. De Vlissingse architect heeft inmiddels zijn rapport over het architectonisch onderzoek naar zijn opdrachtgevers in Ghana verstuurd, een halfjaar later dan de bedoeling was, om'dat het drukken bij de pro vincie langer duurde dan hij had verwacht In dit geval was dat niet rampzalig, omdat in Ghana nieuwe ideeën zijn ont staan over de ontwikkeling van het kustgebied. Daarvoor bestaan nu nog twee organisaties, the Ghana Mo nument Board en de Central Region Development Com mission (CEDECOM). die op dracht heeft gegeven tot de studie over het fort Elmïna. Beide instellingen zullen op gaan in een nieuwe organisa tie, waarvan de vorm nog niet vast staat. Daarover worden pas beslissingen genomen na de verkiezingen in januari. De verwachting is dat de huidige machthebber Jerry Rawlings dan het veld zal moeten rui men, waardoor weer geheel nieuwe situaties ontstaan. Hoofdkwartier Nijboer is zeer tevreden over de nieuwe bestemming. „El- mina is het grootste slavenfort in Afrika en het hoofdkwartier van de West Indische Com pagnie (WIC) geweest. Dat mag je niet verknallen met een hotelfunctie. Dan sla je de hele sfeer kapot, die toch wel een beetje luguber is", verklaart hij. Het is nu volgens hem redelijk zeker dat die hotelfunctie wordt toebedeeld aan het fort Koenraadsburg, van waaruit de Zeeuwen het fort Elmina beschoten toen dat nog in Por tugese handen was. Elmina zal een rol spelen bij het weten schappelijk onderwijs voor re novatie en restauratie, wel licht als onderdeel van de uni versiteit in de hoofdstad Ac cra. Ook wordt gedacht aan in ternationale congressen, waaraan het onderdak kan bieden. Het rapport van Nijboer past uitstekend in het totaalplan voor de drie forten en de omge ving, zo heeft prof Hyland la ten weten. Die heeft ook soort gelijke rapporten over de twee andere forten. De studie naar fort Koenraadsburg heeft de Engelsman zelf verricht met enkele studenten. Het rapport over Cape Coast Castle is op gesteld door J. en F. Johnston Overseas Limited, een afde ling in Ghana van een archi tectenbureau in Edinburgh. „Hyland heeft met opzet ge wacht met het uitbrengen van adviezen over die andere rap porten tot ik ook klaar was. omdat ze een eenheid vormen. Uitstel was kennelijk toch geen probleem. Gezien de ont wikkelingen in Ghana is een snelle uitvoering van het plan niet mogelijk. Daarom heeft Ghana ook nog geen verzoek tot financiële steun gericht aan de provincie. Het kan best een jaar duren voor aan de vol gende fase kan worden begon nen". aldus Nijboer. Infrastructuur Het streekplan omvat niet al leen restauratie van de drie forten, die een nieuwe bestem ming krijgen, maar ook verbe tering van de infrastructuur, zoals de aanleg van goede we gen naar Accra, het verbete ren van het vliegveldje in de buurt zodat een goede verbin ding met Accra ontstaat, aan leg van telefoon in het plaatsje Elmina. waar bovendien riole ring en drinkwaterleidingen moeten worden aangelegd, en voorzieningen voor de verwij dering van afval, dat nu nog overal wordt gedeponeerd. „Ik sta nu veel minder scep tisch tegenover het plan dan een halfjaar geleden, omdat ik me toen zorgen maakte over de bereikbaarheid vanuit Ac cra. Het is nog steeds de be doeling dat het gebied een toe ristische trekpleister wordt, maar niet alleen het fort op zich zelf. Het stadje is immers ook de moeite waard. Er staan veel Zeeuwse koopmanshui zen in Elmina. die ook moeten worden gerestaureerd. Er zijn plannen voor een olifantenre servaat. Daarvoor is allemaal veel geld nodig. De Verenigde Naties hebben deze architec tonische studie betaald. US Aid heeft financiële steun toe gezegd voor de volgende fase. Nederland, Portugal, Enge land, Duitsland en Amerika zal ook subsidie worden ge vraagd. wanneer de plannen rond zijn. Daarvoor moeten al le onderdelen als een legpuzzel in elkaar vallen en daarvan is Elmina er één van. Dat is nu bijna achter de rug. Maar er zijn nog veel politieke beslis singen nodig. Het wordt heel spannend, heel groots, maar ik wacht gewoon af. Dergelijke projecten hebben veel tijd no dig", aldus Nijboer. GOES - Bij de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) in Goes zal een aantal arbeids plaatsen verdwijnen. Dat is het gevolg van de op handen zijnde fusie van de ZLM met het Utrechts Landbouw Genoot schap (ULG) en de Geldersche Maatschappij van Landbouw (GMvL). Een woordvoerder van de ZLM verklaarde donderdag, dat het uitdrukkelijk de bedoe ling is gedwongen ontslagen te voorkomen. Bij de ZLM in Goes werken (inclusief negen sociaal -economische voorlichters) 22 mensen. Daarnaast heeft de ZLM nog drie medewerkers op een bijkantoor in Zevenbergen in dienst. Volgens ZLM-woordvoerder Jil- le staat op dit moment nog niet geheel vast hoeveel banen uit Goes verdwijnen. In een voorlo pige eindrapportage over de voorgenomen fusie wordt er van uit gegaan dat in Goes slechts zes formatieplaatsen over blij ven. Onduidelijkheid bestaat echter nog over de toekomstige positie van de sociaal-economi sche voorlichters en de struc tuur waarin zij komen te werken. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte •ff 01184-19610 De ZLM. het ULG en de GMvL zullen straks, als de fusie beklon ken is. gezamenlijk een nieuwe hoofdvestiging betrekken. De vestigingsplaats van het hoofd kantoor is nog niet bekend. Ge zocht wordt naar een lokatie in de driehoek Utrecht-Arnhem- Den Bosch. Daar komen onge veer achttien mensen te werken. Medewerkers van de ZLM zullen in de gelegenheid worden ge steld mee te verhuizen. De fusie plannen voorzien verder in een aantal bescheiden provinciale kantoren (Utrecht, Noord-Bra bant, Gelderland, Zeeland). Eindrapport De plannen voor een fusie tussen de Zuidelijke Landbouw Maat schappij. het Utrechts Land bouw Genootschap en de Gel dersche Maatschappij van Landbouw krijgen steeds meer vaste vorm. Een stuurgroep die de zaak voorbereidt, heeft in middels een voorlopig eindrap port uitgebracht. Daarin wor den de opbouw en werkwijze van de toekomstige organisatie be schreven. Het rapport wordt deze maand in de kringen en afdelingen van de ZLM, GMvL en ULG bespro ken. Daarna gaat een definitief voorstel de deur uit. Op dinsdag 1 december nemen de ledenra den van de GMvL en ZLM en de algemene ledenvergadering van de ULG een beslissing. Indien de hoogste organen van de drie or ganisaties 'ja' zeggen tegen het rapport, zal de nieuwe land bouworganisatie per 1 januari 1994 een feit zijn. Tot haar werk gebied behoren de provincies Gelderland, Utrecht, Noord- Brabant en Zeeland Het aantal leden zal ruim 18.000 bedragen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De werkloos heid in Zeeland is gestegen en het bedrijfsleven wordt nog steeds geconfronteerd met veel moeilijk vervulbare vacatures. Vooral technisch-ambachtelij- ke functies staan lang open. Ook in de detailhandel, horeca en handel is het moeilijk aan de vraag naar personeel te vol doen. De personeelsvoorziening in de verzorging en verpleging verloopt eveneens moeizaam. Van de in totaal 10.000 vacatu res in 1991 leverde een kwart problemen op bij de vervulling. Het Zeeuwse regionale stafbu reau voor de arbeidsvoorzie ning heeft dit donderdag be kend gemaakt. De groei van de werkgelegen heid zal het komende jaar met meer dan de helft afnemen. Op basis van deze prognose komen er 2.200 arbeidsplaatsen bij. voornamelijk in de detailhandel, metaal, bouw en zakelijke dienstverlening. Werkgevers in de bouwmaterialenindustrie, nutsbedrijven, onderwijs en tex tiel verwachten de komende tijd een verlies aan arbeidsplaatsen. Vergrijzing De vergrijzing van de beroepsbe volking zet verder door. Het aan tal jongeren neemt af en er stro men ook steeds minder leerlin gen van het voortgezet en mid delbaar beroepsonderwijs door naar de arbeidsmarkt. De totale beroepsbevolking stijgt de ko mendejaren licht. Een rol hierbij speelt de grotere deelname van vrouwen aan de arbeidsmarkt. Vorig jaar steeg de werkloosheid voor het eerst sinds 1985. Deze stijging zette in de eerste maan den van 1992 sterk door. De cijfers zijn terug te vinden in de populaire versie van de Ar- beidsmarktschets 1992. De schets is gebaseerd op een groot arbeidsmarktonderzoek <iat is uitgevoerd in opdracht van het Regionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (RBA) in Zee land. Het bestuur is verantwoor delijk voor het reilen en zeilen van de Zeeuwse arbeidsbureaus en de Centra Vakopleiding. De onderzoeksresultaten vormen een belangrijke informatiebron bij de beleidsplanning voor het komende jaar. De schets werd donderdag ge presenteerd tijdens de vergade ring van het RBA. De ongeveer 5.200 bedrijven die meewerkten aan het onderzoek krijgen de brochure toegestuurd. Het RBA zal met de werkgeversorganisa ties verdere afspraken maken over een plan om de problemen bij de personeelsvoorziening aan te pakken. Roompot Recreatie Familie Restaurant 10 oktober dansen m.m.v. SURVIVE OKTOBER maandmenu: Gebonden kippesoep Speenvarkenkoteletjes met provencaalse saus IJs met advocaat en chocoladesaus 29,50 p.p. (graag reserveren) Onbeperkt mosselen eten, met frites, salade en 2 sausjes voor 22,50 p.p. Iedere zaterdag steengrill-buffet, vanaf 17.00 uur, voor 25 - p.p. Iedere zondag van 11.00 tot 14.00 uur brunch a 21,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel. 01107-4240. Een jonge hond die een gro tere hond of een mens ziet naderen heeft vaak de nei ging op de rug te gaan lig gen en zich op die manier te ondencerpen. En dan wil een vermeende lolbroek nog icel eens quasi vrolijk op merken: Wat doen alle meisjes in Parijs?' Dat jonge hondje uit Ove- zande heeft inmiddels een tiveede vaardigheid onder de knie. Als het op het strand aan het wandelen is en de baas vraagtWat doen alle Duitsers hier?', kijkt het hondje even om zich heen en graaft binnen de kortste ke ren een enorme kuil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9