Talenten op weg naar de A-status Polderman mag naar de wereldspelen Hoek gaat van een punt uit Nathalie Tijssen en Marion Copier zetten nu alles op tennis Poolbiljarters spelen nu ook in competitie Zondag eerste loop van De Wielingen Hersenbeschadigingen vormen een groot gevaar in de sport Hoekstra: geen nieuwe baas, wel nieuwe job I van onze medewerker HOEK - Nathalie Tijssen en Ma rion Copier trokken deze zomer met grote regelmaat het land in om tijdens de grote tennistoer nooien hun krachten te meten met speelsters van nationaal ni veau. Met succes, want de kans is groot dat de goede resultaten worden vertaald in een A-sta tus. Het zelfvertrouwen, dat ze daardoor hebben opgedaan, deed de speelsters besluiten zich meer dan ooit op het tennis te richten. Nathalie Tijssen zelfs volledig. Marion Copier in combinatie met haar studie. Beide meisjes kenden een stormachtige binnenkomst op de nationale ranking. Vanuit het niets kwam een plaats bij de eer ste zestig binnen bereik, waar door de felbegeerde A-status lonkt. „We hebben dit jaar ont zettend veel geleerd", stelt de in het Belgische Stekene woonach tige. maar veelal in Zeeuwsch- Vlaanderen opererende Marion Copier vast. Omdat het Zeeuwse spelpeil niet al te hoog ligt, werd ook ge kozen om in competitieverband in Brabant uit te komen, waar de tegenstand aanmerkelijk groter is. ze spelen nu dus allebei bij een hoofdklasser: de zestienja rige Marion voor het Eindhoven- se ELTV en de één jaar oudere Nathalie voor Frisselstein uit Veghel. Een overstap die goed bevallen is en een prima basis vormde voor een sterk toernooi- seizoen. „In het begin ben je bang als je tegen een A-speelster de baan op moet", weet Marion „Je bent een nieuweling en je moet je waarmaken. Maar we werden goed opgevangen en hebben nu leuke contacten." Toernooi winst was er voor haar in Am sterdam, daarnaast bereikte ze diverse malen kwart- en halve fi nales. Het laatste was ook het geval voor Nathalie Tijssen, die bovendien een toernooi in Velp op haar naam schreef. Handenvol geld De in Heikant woonachtige Tijs sen besloot daarom, na het be halen van het MAVO-diploma. het komende jaar alles op het tennis te zetten. „Ik ga via de avondschool verder voor de deelcertificaten HAVO. maar de nadruk komt te liggen op tennis. Groot probleem is natuurlijk het geld. Ik ben dan ook op zoek naar een sponsor, want het kost handenvol geld. Neem alleen maar de vliegreizen naar het bui tenland." Marion Copier volgt een wat an dere weg. Zij maakt dit jaar haar studie wetenschappelijk A, ver gelijkbaar met het Nederlandse VWO af. „Daarna probeer ik in de Verenigde Staten op een uni versiteit aan de slag te komen. Ik ben er al geweest om wat rond te kijken en heb contacten met twee universiteiten. Vooral die in Alabama, met veel sportfacili teiten. lijkt me wel wat." Daarbij heeft ze als voordeel dat ze in Amerika een goede indruk maakte door een toernooi te winnen. „Dat gaat daar razend snel rond. je krijgt gelijk meer contacten". Dat de rol van de ouders daarbij ontzettend belangrijk is kunnen beiden slechts beamen. Tijssen: „Zonder de steun van je ouders is dit gewoon onmogelijk. Ik heb overigens nooit het gevoel ge had dat ze me onder druk heb ben gezet. Ze helpen me gewoon waar mogelijk is." Een visie die door Copier volledig wordt on derschreven. Beiden krijgen in het Ador Sport -centrum in Hoek training van de broers Simon, waarbij Rob vooral de begeleiding verzorgt. Ze maken deel uit van de top- en selectietraining, die aan alle fa cetten van de tennissport aan dacht besteedt. Tot tevreden heid van de twee speelsters. „Het is in de buurt en we zijn ver zekerd van een goede coaching", zegt Tijssen. Er wordt vanzelfsprekend veel aandacht besteed aan de zwak kere punten. „Ik speel te veel verdedigend, ik moet me meer aanvallend opstellen", weet gra- vel-liefhebster Copier. „Bij mij is het tegenovergestelde het geval, in mijn aanvallende spel gaat soms door overmoedigheid de trucendoos te vlug open", bekri tiseert Tijssen zichzelf. Om daar na samen te vatten: „Bij Marion moet er gas bij, bij mij gas te rug". Rob Simon ziet goede mogelijk heden voor zijn pupillen om door te stoten in het tenniswereldje. „Ze kunnen, samen met Sandra Begijn en Stephanie Rottier, re clame maken voor het Zeeuwse tennis. Het is toch opvallend dat in zo'n dun bevolkte streek straks enkele A-speelsters rond lopen". Full-time De stap van Tijssen en Copier naar full-time tennis juicht hij toe. „Laat ze maar eens alleen met tennis bezig zijn. Je kunt dan kijken of het je leven is". Zijn eigen begeleiding be schouwt hij kritisch. „We trai nen niet bijzonder, onze aanpak is niet de enig goede, maar ons systeem wérkt blijkbaar. We wil len een winnaarssfeer scheppen. Zeeuwen zijn vaak te braaf, te schuchter. Daar moet je boven uitkomen, op topniveau is ten nis een jungle waarin alleen de mentaal sterksten overeind blij ven". Een standpunt dat Tijssen en Copier („we hebben er de pest aan om tegen elkaar te moeten spelen") onderschrijven. „Wij zijn mentaal sterk", zegt Tijssen resoluut. „Daarom hebben we de stap nu gemaakt. „Ik ben vooral taai, in alles ben ik taai", concludeert Copier. Beide meisjes zijn ambitieus, zelfverzekerd, maar allerminst overmoedig. De goedlachse Tijs sen reageert dan ook fel op de vraag of ze de streek is ont groeid. „Ontgroeid? Hoezo, ik ben hier toch? Ik vind tennis fan tastisch. maar er is meer in de wereld. Ik ga graag met mijn schoolmaatjes een avondje stap pen. Ik doe aan paardrijden. Ik wil een leuk leven leiden, als het kan met tennis als hoofdzaak. We zien wel waar het eindigt". van onze medewerker AXEL - Vorige week is in Zeeuwsch-Vlaanderen een com petitie poolbiljart van start ge gaan. Op het initiatief van de Engelsman John Hayward om een competitie in het leven te roepen, reageerden acht vereni gingen, die inderhaast zijn op gericht. In een gezamenlijke bij eenkomst werd onlangs in hotel -café-restaurant 's Lands Wel varen in Axel de Poolvereni- ging Kanaalzone opgericht. Het dagelijks bestuur van de nieuwe vereniging (John Hay ward, Frits Dorka en Peter Lu- casse) toonde zich slagvaardig en draaide in minder dan geen tijd een wedstrijdkalender in el kaar. De teams (die bestaan uit minstens 4 en maximaal 7 spe lers) van 's Lands Welvaren, De Witte Leeuw en La Chouette uit Axel. De Tukker uit Westdorpe, Ambassadeur en De Groote Slock uit Terneuzen, Les Amies uit IJzendijke en Café Sport uit Sint Jansteen ontmoeten elkaar deze winter in uit- en thuiswed strijden. Inzet is het algemeen kampioenschap van de divisies I en n. Ron Erkelens van 's Lands Wel varen is er van overtuigd dat de nieuwe sport groeikansen heeft. „In deze streek is het poolbiljar ten nog tamelijk onbekend, maar we gaan daar wel wat aan doen. Eerst en vooral via de com petitie die nu op stapel staat en die tot half januari de belang stelling moet vasthouden. Daar naast geven we door het houden van individuele toernooien de kans om kennis te maken met de sport." Marion Copier (links) en Nathalie Tijssen (rechts) met hun trainer/coach Rob Simon. „Tennis op topniveau is een jungle." foto Camile Schelstraete Blindenbond vraagt hem voor de marathon in Japan op 6 december van onze medewerker AXEL - De Axelaar Arnold Pol derman is één van de atleten die door de nationale blindenbond zijn uitgenodigd om op 6 decem ber de marathon in Japan te lo pen. als onderdeel van de eerste wereldspelen voor visueel ge handicapten. Op het eiland Na gasaki zal Polderman worden bijgestaan door Frank Ver- schorre. met wie hij al twee jaar samen loopt en zonder wie hij de wedstrijd niet wil beginnen. De trip van Polderman wordt door de bond betaald, die van Verschorre niet. Frank Ver- schorre heeft er niettemin alle vertrouwen in dat het tweetal toch aan het vertrek zal staan in het land van de rijzende zon. Zeven jaar geleden veranderde Arnold Poldermans leven prac- tisch van de ene dag op de an dere. Een infectie doofde het licht in zijn ogen. Het gevolg was dat hij uiteindelijk nog een zicht had van slechts vijf procent. Hij wilde echter met bij de pakken neerzitten en pakte na verloop van tijd de draad weer op. Pol derman reed aanvankelijk veel wedstrijden op de tandem en be gon vervolgens met lopen, een oude hobby. „Het was natuurlijk niet te ver gelijken in het begin", kijkt Pol derman terug op die periode. „Je loopt nooit meer zo ontspannen als vroeger, al ken je de weg nog zo goed." Na zo'n vijfjaar met vele behulp zame collega-joggers te hebben opgetrokken, ontstond in 1990 de samenwerking tussen Arnold Polderman en Frank Verschor re. „Het klikte gelijk", vertelt Polderman. „Frank voelt goed aan wat hij doen moet en hij schroomt ook niet om te vragen wat hij op bepaalde momenten het beste kan doen. Ik besef dat dat elke keer toch weer een flin ke opgave voor hem is, en ik ben hem daar dan vanzelfsprekend dankbaar voor." Mede daardoor kon de Axelaar zich in positieve zin manifeste ren tijdens wedstrijden van de NIS: de Nederlandse Invaliden Sportbond, die nu heeft plaats gemaakt voor de Nebas. Niet al leen zijn prestaties bij het lopen, maar ook op de tandem, hebben hem de uitnodiging voor de eer ste wereldspelen voor visueel ge handicapten opgeleverd, ver moedt de 39-jarige Polderman. Marathon Arnold Polderman werd door de Nebas voorgedragen om voor Nederland uit te komen op de marathon, die op 6 december op Nagasaki gelopen wordt. De uit nodiging betekent dat de Axe laar zijn reis en verblijf vergoed krijgt. „Het is een kans die ik waarschijnlijk maar één keer in m'n leven zal krijgen", realiseert hij zich. Honderd procent zeker is de reis echter nog niet. „Ik ga alleen als Frank ook meekan". verklaart Polderman vastberaden. „Als je als atleet alleen gaat. wordt er daar ter plaatse wel voor een be- geider gezorgd, maar ik denk niet dat ik daar echt op af zou kunnen gaan. Frank ken ik. hij kent mij en in zo'n wedstrijd is dat onontbeerlijk om zo ont spannen mogelijk te lopen. Als hij niet meekan. dan heeft het weinig zin." Natuurlijk ziet Verschorre de trip wel zitten. „We zaten alleen met het probleem om het finan cieel rond te krijgen, want die 5000 gulden die de reis kost is na- turlijk geen peuleschil", vertelt de postbode uit Breskens. „Voor één keer ben ik daarom de boer opgegaan. Ik ben bij bedrijven, instellingen en gemeenten langsgeweest om daar ons pro bleem voor te leggen. Gelukkig niet voor niets, want we hebben al zo'n 2000 gulden binnen." De enthousiaste Frank Ver schorre heeft Polderman echter nu al op het hart gedrukt dat zijn inzamelingsactie eenmalig is. „Als je eens wist wat een hekel ik er aan heb. om te bedelen... Want daar lijkt het wel op. Maar voor deze ene keer had ik het er graag voor over. Bovendien, wat we eventueel over hebben gaat naar de Nebas." Trainingsschema Hoewel de tocht naar Japan dus nog niet voor de volle honderd procent zeker is, zijn de beide Zeeuws Vlamingen al volop in training. Meestentijds doen ze dat apart, want de afstand Axel -Breskens is van dien aard. dat gezamenlijke trainingsarbeid onbetaalbaar zou worden. Ze werken naar een schema toe van om en nabij de 2 uur en 45 minu ten. „Dat houdt voor mij in dat ik op het ogenblik rond de 110 kilome ter in de week zit, een aantal ki lometers dat geleidelijk groter zal worden. Er zullen ook nog wat wedstrijden tussen zitten, maar de voornaamste zaak is om heel te blijven tot die tijd." Voor die wekelijkse kilometers is Ar nold Polderman grotendeels aangewezen op zijn vriendin, die vaak met hem meefietst, en an dere Axelse trimmers. „Maar soms ga ik toch ook alleen. Op bekend terrein red ik me goed. dus waarom niet." Veel van het succes in Japan zal er van afhangen hoe de tandem Verschorre-Polderman functio neert. „Wat dat betreft zit het ook wel goed", meent Arnold Polderman. „Frank is net zo fa natiek als ik, en we zijn ongeveer even sterk." Zelf liet de visueel gehandicapte kilometervreter als beste tijd 2.48 klokken, vier jaar geleden in Graauw, waar hij de beste van zijn acht marathons tot nu toe liep. Frank Verschorre zit er iets boven, als scheelt het niet veel. „Mijn beste tijd is 2.52", vertelt de 34-jarige Bressiaander. „Dat liep ik twee keer in drie weken tijd, in Barcelona en Rotter dam." Hoewel ze een bepaalde tijd in gedachten hebben, is het voorlo pig nog even gissen of die werke lijk haalbaar zal zijn. Het zal van vele factoren afhankelijk zijn, waaronder vanzelfsprekend ook het weer, „We hebben geen idee hoe het daar is in die periode van het jaar", aldus Arnold Polder man. Zaterdag de uitwedstrijd tegen Katwijk van onze medewerker HOEK - Trainer Rinus Zegers van Hoek kent nauwelijks problemen met zijn selectie voor de uitwedstrijd van morgen (zaterdag) tegen Katwijk. Deze week zijn Jack Scheele en Adriaan Nieuwenhuyse, die in de afgelopen weken door blessures niet beschikbaar wa ren. begonnen met de looptraining. Maar vooralsnog verwacht doelman Wim Verpoor- te dat de opstelling tegen Katwijk niet veel zal afwijken van het elftal in de wedstrijd te gen Zwart Wit'28. die een 3-1 overwinning op leverde. Wim Verpoorte is vooraf tevreden met een punt. „Ik weet zelf eigenlijk niets over Katwijk Ik houd alleen de ranglijst in de gaten. Als ik dan bekijk dat de ploeg vijf punten uit drie wedstrijden heeft behaald, dan schat ik ze ze ker in op het niveau van Noordwijk en Zwart Wit." „Het is", zegt Verpoorte. „een kwestie van ge concentreerd blijven voetballen, wantje moet maar afwachten hoe zo'n wedstrijd loopt. We hebben wat moeten schuiven met de veldbe- zetting. maar ik denk dat er nu voldoende evenwicht binnen het elftal is." Voor Verpoorte staat het vast, dat Hoek zich dit seizoen moet kunnen meten met veel an dere ploegen. „De uitschieter is Quick Boys. Die ploeg steekt met kop en schouders boven de rest uit, Daaronder is er vanalles mogelijk, ook voor Hoek. Het klinkt misschien wat voor barig, maar ik ben aan het eind van het seizoen pas tevreden als we meer dan een punt gemid deld per wedstrijd hebben behaald. Van tegenstander Katwijk is bekend, dat de club binnen een korte tijd van de derde klas is doorgestoten naar de top van het zaterdag voetbal. De club heeft dat grotendeels te danken aan de komst van veel spelers van Quick Boys, die daar net buiten het eerste elftal vielen. Hans Zwaan (ex-Rijnsburgse Boys). Kees Kraaye- noord en Leen Guyt behoren tot de belangrijk ste spelers bij Katwijk. van onze medewerker NIEUWVLIET - Ook in de komende wintermaanden houdt de atletiekvereniging De Wielingen weer een serie Natuurlopen. De eerste wordt zondagmorgen al ge houden en gaat onder de naam 'Tarvoloop', in het Bos van Erasmus tussen Nieuwvliet en Cadzand van start. De Natuurlopen van De Wie lingen waren vorig seizoen niet alleen een aardige afwis seling voor de wekelijkse zondagmorgentrainingen van de lopersgroep van de West Zeeuws-vlaamse atle- tiekvereiging. Ook bij de niet aangesloten lopers bleek de serie trimlopen aan te slaan. Het was een reden om het initiatief dit jaar voort te zetten, zodat er voor de komende wintermaanden weer vijf wedstrijden op de kalender prijken. Onder de naam Tarvoloop wordt zondagmorgen de eer ste uit de vijfdelige serie ge lopen. In het Bos van Eras mus gaat om 10.15 uur de jeugd van start over 1500 me ter. Een kwartier kater vol gen de 5 en de 10 kilometer. Inschrijven is ter plaatse vanaf 9.15 uur mogelijk. De overige Natuurlopen worden op 29 november, 31 december en 21 februari ge houden, beurtelings in Cad- zand-Bad en het Bos van Er asmus. Op 7 februari staat de tweede editie van de Mid winter Halve Marathon op de kalender. Van de Natuurlopen zal een puntenklassement worden opgemaakt. De punten zijn te verdienen in de catego rieën mannen senioren, mannen veteranen (vanaf 40 jaar), dames, jongens en meisjes tot en met 12 jaar en jongens en meisjes van 13 tot en met 16 jaar. JSSl> iiere siert de leva i ornr s eei Seen |tr v knd ,ue ||ing HO t ,..u .1 U>1 nn Bou rit 8' n i 1929 Hing «ver peen lijn Isam j de de GELDROP (ANP) - Het maken van een hersenprofiel voordat iemand begint met een sport- carriere, met risico van hersen beschadigingen, en regelmatige controle in de loopbaan kunnen veel ellende voorkomen. Tot die conclusie kwam neurospycho- loog Erik Matser tijdens het mi ni-symposium „Hersenletsel in de sport", dat in Geldrop werd gehouden. Matser. die in de Verenigde Sta ten en Nederland onderzoek heeft gedaan, gaf aan dat de eer ste tekenen van beschadigingen van de hersenen zeer subtiel en gecompliceerd zijn. Uit het on derzoek van de Nijmeegse we tenschapper bleek dat hersen letsel in de sport zich vooral openbaart na het herhaaldelijk incasseren van stoten tegen het hoofd. De eerste signalen van hersen letsel, opgelopen tijdens beoefe nen van sport, zijn neuropsycho- logische stoornissen, die door de sporter zelf in aanvang zelden worden bemerkt. De meest aan gedane functies zijn het geheu gen, aandacht, concentratie en de snelheid van het verwerken van informatie. Regelmatige controle en vergelijking met het basis hersenprofiel. dat bij de aanvang van de sport is ge maakt, leidt tot snel ontdekken van afwijkingen. De sporter kan dan het advies krijgen te stop pen met zijn sport of het onder deel van de sport, dat het letsel veroorzaakt. Bijna eentiende gedeelte van de letsels die in een ziekenhuis moeten worden hehandeld, zijn veroorzaakt door sportbeoefe ning. De afgelopen jaren is steeds duidelijker geworden dat ook nadelige effecten voor het mentaal functioneren kunnen optreden tijdens en na het beoe fenen van sport. In 1926 werd door Martland reeds gepubli- »u «ere KNj neli; w; intig deE ceerd over de nadelige effectei van profboksen. Het wordt ech ter steeds duidelijker dat het op lopen van hersenletsel niet al leen van toepassing is voor conf t tactsporten zoals boksen. Profboksen Sporten die hoog scoren in vet 4 band met hersenletsel American Football, i paardrijden, profboksen. nen, honkbal, worstelen schoonspringen en hang-gl! ding. Bij een onderzoek van 1901 gevallen van hersenletsel opge lopen door sportbeoefening J bleek dat voetbal zeer hoo „scoorde". In Europa is voetbal oorzaal van de helft van alle sportletsels die in een ziekenhuis behandt >t df ling behoeven. Knie- en enkel .gou letsels komen daarbij het mees (gwe voor. Letsels aan het hoofd zijl echter niet onaanzienlijk. Vol gens een publikatie van Hughc j|*»1 uit 1974 stierven 55 Engels ft voetballers tijdens een we( j| strijd. De doodsoorzaak van 2 van hen was hoofdletsel, ach stierven na het koppen van d bal. Volgens Matser kan bij vele, w im schuldig lijkende spelelemente IIC een vorm van hersenletsel on staan. De gevolgen worden don r trainers en behandelende nil dici niet opgemerkt of send genomen. Ook wanneer ea sporter klaagt over duizeligheid hoofdpijn en misselijkhes wordt hij weer snel overgehaal te spelen. Matser noemt als voorbeeld va zo'n miskenning een voorval bi j"1 Egevi inhe het jongste EK voetbal in Zwe den, waarbij de Duitser Buci) wald het bewustzijn verloor n een kopduel met een Schot, speler verklaarde later zich eel periode van tien minuten niet to kunnen herinneren. Drie dagei later speelde hij weer en kopti daarbij veelvuldig. je intil lur): 'pal et i un ge 'A rr sü,1 n&SESSmr Arnold Polderman (links) en Frank Verschorre zitten nu al volop in de voorbereiding van de marathon in Japan. foto Camile Schelstraete HOLTE (GPD) - Zijn werkge ver blijft dezelfde, zijn functie wordt een geheel andere. Piet Hoekstra verlaat de damesse lectie van de KNWU om de ama- teurploeg te gaan begeleiden. De kersverse bondscoach is door de Koninklijke Nederland se Wielren Unie voor twee jaar benoemd. De 45-jarige Holte- naar. die bovendien de taak van technisch coördinator krijgt, heeft een optie voor nog eens twee jaar. De ex-cipier volgt Piet Kuys op. Deze kreeg onlangs van de KNWU te horen dat hij niet voor contractverlenging in aanmer king kwam. Dat Hoekstra bondscoach wordt, is geen ver rassing. Aan de vooravond van dit seizoen werd al gespeculeerd dat Kuys aan zijn laatste jaar be gon en Hoekstra de belangrijk ste gegadigde was om hem op te volgen. Hoekstra wil het, in de afgelopen jaren stroef verlopende, contact met de ploegleiders van de spon- sorploegen aanzienlijk verbete ren. Dat zei hij ook al in februari: „Ik geloof dat ik, als ik amateur- bondscoach zou zijn, met die he ren snel tot een compromis zou kunnen komen over het vrijge ven van jongens voor de selec tie". En nu: „Dat punt stond inder daad bovenaan mijn lijstje, toen ik gevraagd werd om over deze functie na te denken. Ik weet ze ker dat het. gezien mijn achter grond (Hoekstra was jarenlang ploegleider van de Batavus- amateurploeg. red.), geen pro bleem wordt". Inkrimpen Hoekstra zal de huidige selectie behoorlijk inkrimpen. „Sowieso. Ik ga werken met een kern van acht man en een werkgroep van tien, tot vijftien renners". Bo vendien wil hij in de bondsploeg louter toppers onderbrengen Kuys werkte met een grote se lectie, waarbij vraagtekens ge plaatst konden worden bij mige coureurs. „Ik vind dat d selectie dient te bestaan uit echte toppers. Of ze nu al in d bondsploeg rijden of dat ze voa een sponsorploeg uitkomen Jongens die eenmaal in de selee tie zijn opgenomen, zitten nietii een glazen hokje en moet plaatsmaken als er betere c( reurs voorhanden zijn". I ■=- Vraag Of Hoekstra met zijn ploeg alk Nederlandse klassiekers zal den, is ook voor hem zelf nog eet vraag. Kuys liet, tot woede vat veel organisaties, regelmate verstek gaan. Hoekstra: Jt weet wel dat, wil ik op het WK goed presteren, deelname de Nederlandse wegwedstrijde niet van doorslaggevende waar- j de is". Hoekstra krijgt tevens de taak van technisch coördinator. zal daarbij waarschijnlijk het gei hele pakket amateurfietsen (in clusief junioren en dames) ondet zijn hoede krijgen. ,We zullen proberen met alle trainers, in clusief de scouts, zoveel moge lijk op één lijn te komen. Ik ze? k altijd maar: alleen weet je niét veel, met zijn allen weten wei licht meer". Integratie Integratie tussen baan en vormt een belangrijk belei punt Afgelopen jaren boekl Dri Hoekstra daar bij de dames vej R3fl succes mee. Zo werd LeontiS riii van Moorsel onder de vleugtyJ van baancoach Eric GesericH" t Hoekstra wereldkampioefl achtervolging en werd Inp^ Haringa op WK's en in Ba lona behangen met eremet Kuys was. op zijn zachtst gt zegd. niet gecharmeerd vand baansport. IJ tio- 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 48