Voorlichting ouderen moet beter PZC Monumentale boerderij wordt grondig opgeknapt 30 TOT 70 Symphonie in eiken van Citymeubel 1595. Woonwinkelen van 't weekend? streek Project op Schouwen-Duiveland behelst folders, informatiepunten en themamiddagen Waterschap Tholen blij met herverdeling wegen U bent van harte welkom bij: VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 14 weekenddiensten T. T. I I II I van onze verslaggever BURG H-H AAMSTEDE - De voorlichting aan ouderen op Schouwen-Duiveland wordt de komende tijd aanzienlijk verbe terd. Ouderenorganisaties en zorginstellingen laten nieuwe folders drukken, er komen di verse informatiepunten en er worden themamiddagen geor ganiseerd. Deze voornemens staan in het voorlichtingsplan dat donderdagmiddag in het verzorgingstehuis Duinoord in Burgh-Haamstede werd gepre senteerd. Het plan is in opdracht van het Zorgoverleg Schouwen-Duive land door Janet Kleis en Saskia Lunter. twee studentes van de Landbouw Universiteit Wage- ningen. in samenwerking met de GGD Zeeland opgesteld Voor Kleis en Lunter betrof het een af studeerproject. Zij hebben Commissie over vakantiehuizen in Bruinisse BRUINISSE - De commissie al gemeen bestuurlijke zaken van Bruinisse vergadert donderdag 15 oktober over de mogelijke permanente bewoning van re creatiewoningen. Uitgangs punt is dat hiervoor geen toe stemming wordt gegeven. Een ander agendapunt is de evalua tie van de gemeentelijke com missies. Verder komen aan de orde het medegebruik van het clubge bouw van de vogelvereniging De Nachtegaal door de teken- en schilderclub De Tekenaars, de plaatsing van een PTT-zend- en ontvangmast en de wijzinging van de algemene plaatselijke verordening Dit laatste gebeurt aan de hand van de modelveror dening van de Vereniging van Nederlandse gemeenten en heeft onder meer betrekking op de bestrijding van de iepziekte. B en w willen van de modelveror dening afwijken op het punt van de vergunningplicht voor evene menten. die zij niet willen veran deren in een meldingsplicht. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. voortgeborduurd op een eerder onderzoek naar de behoefte aan ouderenvoorlichtmg op Schou wen-Duiveland. Hieruit bleek dat de voorlichting op velerlei gebied haperde Kleis en Lunther denken dat met name speciale informatie punten hierin verandering kun nen brengen. Deze punten ko men in de wijkgebouwen van Haamstede en Bruinisse. in het woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven en in het toe komstige woonservicecentrum in Nieuwerkerk. De informatie punten zullen enkele uren per week geopend zijn. In het kan toor van de Stichting Welzijn Ouderen in Zierikzee komt het centrale informatiepunt Hier kunnen ouderen elke dag te recht. Het voorlichtingsplan gaat offi cieel per 1 februari 1993 in. Er is gekozen voor een thematische aanpak. In de eerste drie maan den draait het om geld, vervol gens komen in het eerste jaar de onderwerpen huisvesting, ge zondheid en zorgvoorzieningen aan de orde. De voorzitter van de projectgroep A. C. M. Schouw, sprak van een uniek plan: „Op Schouwen-Duiveland lopen we voorop met deze aanpak en ik ben er van overtuigd dat het plan een voorbeeldfunctie kan hebben voor andere regio's in de provincie." De kosten die aan de uitvoering verbonden zijn, zoals het druk ken van nieuw foldermateriaal en het inrichten van de informa tiepunten, worden grotendeels door de deelnemende zorginstel lingen en ouderenorganisaties zelf opgebracht. Voor de aanvul lende financiering doet de pro jectgroep een beroep op de ge meenten en diverse service clubs Schouw: ..Een indicatie commissie voor een bejaarden huis bijvoorbeeld is een gemeen telijke taak. Dus ga ik er van uit dat de gemeente ook geld over heeft voor goede voorlichting over deze commissie." Dat bij de verbetering van de in formatie-overdracht aan oude ren ook een belangrijke rol is weggelegd voor de voorlichter, werd duidelijk tijdens een fo rumdiscussie. die na de presen tatie werd gehouden. Een verte genwoordigster van de Stich ting Welzijn Ouderen liet vanuit de goed gevulde zaal weten dat een avondje voorlichting net zo leuk kan zijn als een avoncfje bingo „Maar dan moet de voor lichter de ouderen zelf meer aan het woord laten van onze verslaggever SINT-ANNALAND - Het water schap Tholcn is tevreden over de herverdeling van wegen in het gebied dat het schap be heert. Dat zei dijkgraaf I. C. Ha- ge donderdag in Sint-Annaland tijdens een vergadering van het waterschap. Gemeenten en pro vincie hevelen per 1 januari 1993 ongeveer 30 kilometer aan wegen over naar het water schap. „Het heeft 26 jaar geduurd, maar met het uiteindelijke resultaat zijn we gelukkig", aldus Hage. Forumlid J vam Wezel, voorzit ter van de ANBO-Zeeland, haak te hierop in: „Op voorlichtings avonden is het te vaak éénrich tingsverkeer. Voorlichters moe- „Door een aanzienlijk ruimere rijksbijdrageregeling in het we- genonderhoud zullen de finan ciële gevolgen positief uitval len." De herverdeling van wegen is overigens niet een zuiver Thoolse aangelegenheid, het speelt ook elders in het land. De dijkgraaf meldde verder dat tijdelijk enige vertraging is ont staan bij de werkzaamheden aan de basisvoorziening voor zoet water in het zogeheten Deelplan Noord. De berijdbaar heid van dit gebied rond Sint- Annaland laat op sommige plaatsen te wensen over door de ten eens leren luisteren, ze pra ten veel te veel." Hij kon het dan ook niet nalaten kritiek te spuien op de langdra dige presentatie-bijeenkomst: overmatige regenval in augus tus. De aannemer die het werk uitvoert, kan elders in het ge bied wel verder maar moet z'n werkschema aanpassen. Dé ba sisvoorziening bestaat onder meer uit een netwerk van water lopen. Het geheel dient om zoet water in te laten uit het Zoom meer. Dat water wordt gebruikt om bijvoorbeeld in droge zomers vochttekorten aan te vullen. Heksenjacht Het opsporen van milieu delic ten met moderne opsporings middelen vindt Hage een goede „We zitten hier nu al bijna drie uur en de ouderen zijn zelf hoog uit een kwartier aan het woord geweest. Dat vind ik een slechte zaak." zaak. Maar de inzet van vliegtui gen daarbij mag niet ontaarden in een heksenjacht op pietlutti ge overtredingen. De dijkgraaf merkte dat op naar aanleiding van de irritatie die milieuvluch- ten oproepen bij sommige inwo ners. Volgens hem berusten klachten over vlieggedrag overi gens wel vaak op misverstan den. „Op een bepaalde dag kre gen we veel klachten over vluch ten boven Tholen en Poortvliet. Het bleek een vliegtuig te zijn wat rondcirkelde om luchtfoto's te maken van woningen en boer derijen." 10 EN 11 OKTOBER 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. 01110-12280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 Geen boete voor lesje vuurwerk van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het plan was mooi mislukt. De dertiger J. J. J. uit Noordgouwe had twee opge schoten dorpsgenoten eens pre cies zullen laten zien hoe ge vaarlijk vuurwerk is, en hoe je er verstandig mee om kunt gaan. Maar helaas: hij werd aangehouden door de politie. J. zei donderdag tijdens de zit ting van het kantongerecht in Zierikzee, dat hij in de nacht van oud op nieuw een melkbus met carbid aan pleegt te steken. Op de dijk bij het Industrieterrein in Zierikzee geeft dat doorgaans een paar prachtige knallen. Om dat hij de twee jongens - die naar hem nog weieens willen luiste ren - onder de indruk wilde laten komen van het verschijnsel vuurwerk, had hij half december een demonstratie voorzien bij de Slikken van Bommenede bij Zonnemaire. Dat had de Noordgouwenaar ook kunnen doen midden in de polder, of bij hem achter, maar hij wilde zo weinig mogelijk overlast bezorgen. Daarom ook had hij vijf minuten gewacht tot dat twee wandelaars op de Slik ken ver genoeg uit de buurt wa ren. voordat hij het spul afstak. Dat deed J. met een gasbrander en propaangas. Zo veilig als wat. want hij zat in het vak. Dat kon hij niet zeggen van de twee po litieagenten die hem hadden aangehouden. Die hadden het carbid dom genoeg gewoon in de auto gegooid. De opvoedkundige waarde van de actie ontging kantonrechter mr A. L. R. Melens. Het inbe- slaggenomen materiaal krijgt J. niet terug, maar een boete hoeft hij niet te betalen. Officier van jusitie mr S. Tempel veronder stelde dat J. zijn lesje wel geleerd had. „Ik denk dat u oud genoeg bent om te zeggen: laat ik daar nu ook maar mee ophouden." 'Hl uur: L. A. M. Bruel en J. J, R0th Markt 32, Brouwershaven te 01119-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur 1 en van 16.30-17.00 uur, zat. a Scharendijke, zon. in Brouwers- haven. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg j Bruinisse, tel. 01113-2120. Tandartsen: M. F. de Booij, Oudehaven 51 l Zierikzee, tel. 01110-12693. Spreekuur 16.30-17.30 uur. J r Apotheken: t Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906, geopend za.varl s 09.00-12.30 uur en van 16.30 1 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur 1 en 18.00-18.30 uur. 1 1 Wijkverpleging: r Schouwen-Duiveland: Tel 1 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Won- 1 dergem, Zonnemaire, tel. 01112- 1880. 1 1 Brand in naaiatelier Heinkenszand van onze verslaggeefster j HEINKENSZAND - Een naaia- telier aan de Van Cittersstraatte Heinkenszand is donderdag- avond ernstig beschadigd door j brand. Het korps Heinkenszand kreeg de melding rond acht uur 1 binnen. Aanvankelijk vreesde i de brandweer voor slachtoffers. Twee met lucifers spelende kin- deren die de brand hadden ver oorzaakt, werden vermist. Zij bleken echter op tijd naar buiten gevlucht te zijn. Binnen een kwartier had de twaalf man sterke brandweer ploeg het vuur onder controle Er werden twee bluseenheden ingezet. De schade bedraagt en kele duizenden gulden. Natuurexcursie - De na turnvereniging Tholen houdt za terdag 10 oktober een excursie voor de jeugd in het kader van de nationale vrije vogeldag. Thema is spieden en speuren. De deel nemers vertrekken om 08.30 uur met de fiets van de Markt te Tho len. De eigenlijke excursie be gint om 09.00 uur bij de karrevel- den aan de Oesterdam. im .v mtsm ••••- -m&K-- Voorzitter van de projectgroep Schouw (rechts) overhandigt het voorlichtingsplan aan Van der Maas, voorzitter van het Zorgoverleg Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever NOORDWELLE - Nu de monu mentale hereboerderij huize Zelandia in Noordwelle einde lijk een nieuwe eigenaar heeft, is begonnen met een omvangrij ke restauratie. Eerst krijgt de schuur een heurt. wegens de be labberde staat. Voor een dikke drie ton wordt het bouwwerk weer als nieuw èn als vroeger. Pet Rijk vergoedt 60 procent van de kosten, uit de restaura- tiepot van de provincie komt 15 procent en de gemeente Wester- schouwen heeft besloten van het resterende bedrag nog eens de helft (40.870 gulden) te betalen. Dit omdat ze vindt dat de nieu we eigenaren „alle medewerking verdienen bij hun streven dit perceel weer het aanzien te ge ven dat het verdient". Op termijn moeten ook de wo ning en het koetshuis een grote beurt krijgen, aldus gemeente ambtenaar M. Jonker rbouw- en woningtoezicht). Volgens hem is de toestand van de gebouwen er niet beter op geworden in de lan ge tijd dat ze te koop hebben ge staan. In deze jaren is weinig on derhoud meer gepleegd Hij vindt de periode die nodig is ge weest om een koper te vinden wel begrijpelijk, gezien het type huis en de prijs die ervoor moet worden opgebracht. Vroeger kon een boer met vijftig hectare land zich dit onderko men veroorloven. In de vorige eeuw gold dit als een enorme op pervlakte,, waarvan de hereboer een bruin leven kon leiden. Hoe oud de gebouwen zijn, is niet be kend. De geschiedschrijving gaat niet verder dan het begin van de negentiende eeuw, toen er, de zaken gingen blijkbaar goed. een verdieping bovenop de oude woning werd gezet Huize Zelandia heeft in de loop van haar bestaan verschillende eige naren gekend en is in de oorlog door de bezetter gebruikt als hoofdkwartier. In 1951 heeft de toenmalige eigenaar de grond van de hand gedaan. Boerderij Zelandia werd villa Zelandia. De werkzaamheden aan de schuur zijn in volle gang. Dak en stutten worden voor een groot deel vervangen omdat ze zijn verrot. Het nieuwe hout ver dwijnt straks onder de oude pan nen en een verse laag stro. Ook de muren worden gerepareerd. Deze verkeerden in slechte staat, met beschadigingen va riërend van kapotte stenen tot grote scheuren. Jonker gaat er van uit dat de restauratie nog voor de jaarwisseling kan wor den voltooid. Rommelmarkt - Het Mid delburgs Muziekkorps houdt za terdag 10 oktober vanaf 12.00 uur een rommelmarkt aan de Driewegenhof in Middelburg. De opbrengst is bestemd voor het uniformen- en instrumenten- fonds. Discussie-avond D66 in Veere VEERE - De werkgroep D66 Veere houdt donderdag 15 okto ber een politieke discussie avond in 't Waepen van Veere. Ab Pouwer, gemeenteraadslid voor D66 in Veere, zal ingaan op zijn werkzaamheden in de ge meente. D66-gedeputeerde Alex Dijkwel spreekt over 'De be stuurlijke organisatie van Ne derland'. Er is gelegenheid tot discussie. Aanvang 20.00 uur. Inbreker pakte sleutel weg uit schuurtje NIEUWLAND - Een woning aan de Van Akenstraat in Nieuw-, en Sint Joosland is woensdagoch tend bezocht door een inbreker De ongewenste bezoeker ging aan de haal met 300 gulden. Hij kwam de woning binnen met de sleutel van de achterdeur die de bewoners in het schuurtje had den verstopt. Lang hoefde hij niet te zoeken: op de trap lag een portemonnee met geld. De in braak is gepleegd tussen negen en tien uur 's ochtends. De schuur komt*fr*rrste aan de beurt bij de restauratie van huize Zelandia. foto Pieter Honhoff STUNTVERKOOP VAN 100 EXCLUSIEVE MODELLEN BRUIDSJAPONNEN COLLECTIE '92-'93 diverse accessoires kortingen van 20 tot 60 JAPONNEN AL vanaf 295,- fKfAl OPHEFFINGSUITVERKOOP VAN 500 STUKS EXCLUSIEVE LEDEREN KLEDING!! KORTINGEN T® alles in diverse kleuren en maten fl DAMES HERENJACKS AL V.A. 179,- f DAMES HERENJASSEN AL V.A. 199,- PILOTEN MOTORJACKS AL V.A. 299,- DIVERSE LAMMYCOATS AL V.A. 349,- PROFITEER NU, WANT DE AANBIEDING GELDT SLECHTS 1 DAG!! WAAR: Zierikzee Het Huis van Nassau, Hogenmolenstraat 1, 01110-12012 WANNEER: woensdag 14 okt. van 11 tot 6 uur. BEL VOOR INFO: 08380-23577 van Citymeubel De nazomer maakt dromen waar en nog vóór de winter is uw bedje piekfijn gespreid! Want Citymeubel presenteert slaapkamer- nostalgie in een aantrekke lijke prijsklasse. Een aan bieding om zonder aarzelen 'ja' op te zeggen! Eiken bedkombinatie met massieve panelen in hoofd- en voetbord. ledi kant (140 x 200 cm) met I 2 nachtkastjes Bijpassend toiletmeubel met veel bergruimte en een in eiken lijst gevatte spiegel leverbaar. SLECHTS Ook leverbaar in 160 x 200 err. en 180 x 200 cm Driedeurskast met paneeldeuren en gestyleerde kaplijst. 1995- Ook leverbaar als 2- of 4 i 'i i v/mii i ii ii i Uil THCUDCL RUKSWEG 26 NIEUWERKERK (Z) 01114-1268 RUKSWEG26 NIEUWERKERK(Z) 01114-1268

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 38