Oppositie wil bibliotheek helpen HAAGSTI ENZINE-PRUSJ JAN BRUUNS st HERFST... KÜK HOEVEEL HET SCHEELT PZC Intens literair genot en een toefje theater qTB Sloebrug Vlissingen was donderdag weer enige tijd gestremd WIE KAN HET ZES KEER PER WEEK? Streek VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 b 14 Algemene beschouwingen Goes Waterschap Tholen blij met herverdeling wegen mmmmmmmmmmtrnm 6EEN2aoïSa. w voorde nieuwe helden KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD van onze verslaggever GOES - De beslissing van het Goese college van b en w om de openbare bibliotheek geen ex tra geld te geven, stuit bij de op positiepartijen VVD en Groen Links in de gemeenteraad op he vig verzet. Beide fracties vin den dat de bibliotheek meer fi nanciële armslag moet krijgen om uit de problemen te komen. De twee fracties schrijven dat in hun algemene beschouwin gen over de gemeentebegroting voor 1993. Of hun pleidooi veel uithaalt, is twijfelachtig. D66 en SGP/GPV/ RPF lijken te berusten in het college-standpunt, dat de biblio theek eerst maar eens in eigen huis orde op zaken moet stellen. Doorslaggevend is de houding van de PvdA en CDA. Zij zijn de grootste fracties en maken bin nen het college de dienst uit. PvdA en CDA reppen in hun al gemene beschouwingen echter met geen woord over de proble matiek rond de bibliotheek. De openbare bibliotheek heeft te kampen met een tekort aan personeel. Als gevolg daarvan laat de serviceverlening te wen sen over. B en w willen de biblio theek volgend jaar een subsidie geven van 1.189.000 gulden. Vol gens het bibliotheekbestuur is dat een ton te weinig. Wensenlijst De raad confronteert het college van burgemeester en wethou ders met een lange wensenlijst. De gemeenteraad erkent, dat de financiële positie van de ge- van onze verslaggever VLISSINGEN - Het blijft behel pen met de bruggen over het Ka naal door Walcheren bij Vlissin gen. De Keersluisbrug ligt er door herbestratingswerk nog steeds uit en de Sloebrug was donderdagmiddag door weg werkzaamheden opnieuw enige tijd buiten bedrijf. Ruim twee weken geleden was dat ook al het geval, door onverwachte ac tiviteiten van Rijkswaterstaat. De gemeente Vlissingen liet donderdag - onaangekondigd - een nieuwe slijtlaag op de Sloe brug aanbrengen. Voorzorgs maatregelen waren wel getrof fen. Het autoverkeer kon tijde lijk gebruik maken van de Keer sluisbrug. H. van Housselt, chef sectie be heer wegen van de gemeente Vlissingen. vindt dat een verge lijking met de door Rijkswater staat veroorzaakte chaos niet opgaat. Rijkswaterstaat was zonder de gemeente Vlissingen te raadplegen aan het werk ge gaan en wist niets van de afslui ting van de Keersluisbrug. Auto mobilisten konden op twee ach tereenvolgende dagen een paar uur de Sloebrug niet over en moesten over Middelburg rij den. De overeenkomst tussen de werkzaamheden van Rijkswa terstaat en die van Vlissingen is dat ze niet vantevoren zijn aan gekondigd. „Als we dat hadden gedaan, hadden we valse voor lichting verstrekt", verklaarde Van Housselt. „We hebben woensdagmiddag besloten het werk uit te voeren, maar de defi nitieve beslissing is donderdag morgen gevallen. Tóen pas was duidelijk dat het weer goed was. Zo'n slijtlaag kan niet worden aangebracht met regen of een te lage temperatuur." Slechts een gedeelte van de weg over de Sloebrug is van een nieu we slijtlaag voorzien. Twee rij stroken bleven beschikbaar. Al leen 's middags ging de brug er drie keer een kwartier helemaal uit. De contragewichten van de brug moesten opnieuw worden afgesteld. De politie leidde het verkeer over de tijdelijk berijd bare Keersluisbrug. „De strem ming duurde niet langer dan een gewone brugopening", aldus Van Housselt. Dat het werk te gelijk met de herbestrating van de wegen bij de Keersluisbrug gebeurde, was volgens hem on vermijdelijk. weekenddiensten 11 111 1111111111111 i 1111111 li i 10 EN 11 OKTOBER 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Goes/Kloetinge: vrij. 18.00-zat. 19.00 uur: R. Posthumus. M. Smallegangesbuurt 38a, Goes, tel. 01100-30318. Goes/Kloetinge: zat. 19.00-zon. 23.00 uur: D W Thijssen, Heer- nisseweg 87, Goes, 01100-15003. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arends- kerke, Heinkenszand,Nieuw- dorp, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: D. P. van Driel. Vermetstraat 23,*s-H. Arendskerke.tel. 01106- 1202 Heinkenszand e. o. vrij. 17.30- ma. 08.30 uur: C. T. Miermans, Kloetingseweg 3, 's-H. Abtsker- ke, tel. 01103-2089. Hansweert, Schore en Yerseke. vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: J. Kok. Zeeburg 1, Yerseke, tel. 01131- 3520. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: J. D. Elzin- ga. Krabbendijke, tel. 01134- 1544. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoede- kenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek: A. Korstanje. Langeweg 40, 's-Gra venpolder. tel 01103-1747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 19.00-zon 23.00 uur J. A. de Jong. Kapelle. tel. 01102-41290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Noordbeveland: Kortgene, Co- lijnsplaat. Kamperland en Wis- sekerke: B. J. H. Hasken, Kam perland. tel. 01107-1338. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Zuid- en Noord-Beveland: R. W. A. H. du Toy van Hees, Prunus straat 42, 's-Gravenpolder, tel. 06-52771398. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: Geopend zat. 8.30-17.30 en zon. 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur. De Zeeuwsche Apotheek, Grote Markt 10. tel. 01100-15255. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbedijke. A. C. Mosselman. Hogenakker 8. Kruiningen. tel. 01130-81233. Spreekuren zat 08.00-09.00 uur tin Goes. Kapelle en 's Graven- polderi. Goes, Heinkenszand en Noord- Beveland: M P C. Karelse, 's-H H. Kinderendijk 118. Goes, tel 01100-20656 Biezelinge: R. H. G Aalfs, meente nog steeds weinig reden tot juichen geeft. Maar. rede neert een aantal fracties, met enige creativiteit moet er nog wel wat geld te vinden zijn om een aantal aardige dingen te kunnen doen. D66. PvdA. Groen Links en het CDA maken zich sterk voor een verbetering van het cultureel (jongeren (centrum 't Beest. Een oplossing voor de Goese schouwburgproblematiek staat eveneens hoog genoteerd. Hoe wel VVD en SGP/GPV/RPF de bouw van een geheel nieuwe schouwburg als onhaalbaar be schouwen, houden de meeste raadsfracties de weg naar een nieuwe stadsschouwburg in de verdere toekomst nadrukkelijk open. Zorgen bestaan er over de ont wikkelingen in het Goese bin- nenstadsgebied. WD en Groen Links bijvoorbeeld zijn allesbe halve gerust op een goede afloop van het Bekhofproject. Ook heerst onvrede over de gang van zaken rond het zogeheten Terp- rapport. waarin de mogelijkhe den worden geschetst om de aantrekkingskracht van het Goese winkelgebied te vergro ten. Concrete resultaten laten te lang op zich wachten. De gemeenteraad maakt zich eveneens zorgen over de ver keersproblematiek èn de toena me van criminaliteit en vanda lisme in de binnenstad. D66 voelt er voor in Goes stadswach ten de straat op te sturen. Een aantal fracties dringt aan op maatregelen om het autover keer in het centrum te beperken ten gunste van voetgangers, fiet sers en openbaar vervoer. De een (Groen Links) wil daarin verder gaan dan de ander (CDA). Groen Links wijst de recente herinrich tingsplannen voor de Grote Markt resoluut af. Volgens die fractie betekenen de plannen (600.000 gulden) nauwelijks een oplossing voor de verkeerschaos die zich daar vaak voordoet. Er rijst verzet tegen de plannen voor de aanleg van een rondweg vanaf de Ringbaan naar de Mar conistraat) om Nieuw-West. D66 en PvdA zien er het nut niet van in om voor een dergelijke verbin ding 4 miljoen gulden uit te trek ken. VVesselopark Binnen de raad heerst verdeeld heid over de noodzaak om het Wesselopark in Kloetinge uit te breiden (kosten: negen ton). D66, Groen Links en het CDA zijn daar uitgesproken voorstan ders van. De SGP/GPV/RPF is - vooral uit financiële overwegin gen - tegen. De PvdA zoekt de oplossing in een andere richting. Volgens de PvdA kan de vv Kloetinge heel goed uit de brand geholpen worden door de aanleg van een voetbalveld met kleed lokalen op een bestaand sport veld. Daarbij denken de socialis ten aan het sportveld van het Goese Lyceum, Volgens de PvdA is dat een stuk goedkoper. Met name de fracties van het CDA, Groen Links en D66 vin den dat Kloetinge nu eindelijk een volwaardig dorpshuis moet krijgen. De PvdA bepleit boven dien een nieuw wijkgebouw voor Goes-Oost. Groen Links wil op termijn in al le kernen en wijken invoering van 30-kilometer zones, 's Heer Hendrikskinderen zou als proef gebied kunnen dienen. Dezelfde fractie vraagt het college meer ruimte beschikbaar te stellen voor asielzoekers. Groen Links wil ook dat in de Hollandsche Hoeve een heemtuin (proeftuin voor wilde planten) wordt inge richt. Het CDA, Groen Links en D66 spreken zich uit voor een door trekking van de NS-voetgan- Het VVesselopark in Kloetinge. Niet alle fracties in de Goese raad voelen er voor het sportpark uit te breiden. foto Willem Mieras gerstunnel naar Goes-zuid. D66 toont zich een uitgesproken voorstander van de komst van regio-taxi's. De SGP/GPV/RPF eist meer duidelijkheid over de financiële consequenties die voortvloeien uit de bestuurscrisis waarmee Goes dit jaar te maken kreeg. Geen boete voor lesje vuurwerk van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het plan was mooi mislukt. De dertiger J. J. J. uit Noordgouwe had twee opge schoten dorpsgenoten eens pre cies zullen laten zien hoe ge vaarlijk vuurwerk is, en hoe je er verstandig mee om kunt gaan. Maar helaas: hij werd aangehouden door de politie. J. zei donderdag tijdens de zit ting van het kantongerecht in Zierikzee, dat hij in de nacht van oud op nieuw een melkbus met carbid aan pleegt te steken. Op de dijk bij het Industrieterrein in Zierikzee geeft dat doorgaans een paar prachtige knallen. Om dat hij de twee jongens - die naar hem nog weieens willen luiste ren - onder de indruk wilde laten komen van het verschijnsel vuurwerk, had hij half december een demonstratie voorzien bij de Slikken van Bommenede bij Zonnemaire. Dat had de Noordgouwenaar ook kunnen doen midden in de polder, of bij hem achter, maar hij wilde zo weinig mogelijk overlast bezorgen. Daarom ook had hij vijf minuten gewacht tot dat twee wandelaars op de Slik ken ver genoeg uit de buurt wa ren. voordat hij het spul afstak. Dat deed J. met een gasbrander en propaangas. Zo veilig als wat, want hij zat in het vak. Dat kon hij niet zeggen van de twee po litieagenten die hem hadden aangehouden. Die hadden het carbid dom genoeg gewoon in de auto gegooid. De opvoedkundige waarde van de actie ontging kantonrechter mr A. L. R. Melens. Het inbe- slaggenomen materiaal krijgt J. niet terug, maai- een boete hoeft hij niet te betalen. Officier van jusitie mr S. Tempel veronder stelde dat J. zijn lesje wel geleerd had. „Ik denk dat u oud genoeg bent om te zeggen: laat ik daar nu ook maar mee ophouden." van onze verslaggever SINT-ANNALAND - Het water schap Tholen is tevreden over de herverdeling van wegen in het gebied dat het schap be heert. Dat zei dijkgraaf I. C. Ha- ge donderdag in Sint-Annaland tijdens een vergadering van het waterschap. Gemeenten en pro vincie hevelen per 1 januari 1993 ongeveer 30 kilometer aan wegen over naar het water schap. „Het heeft 26 jaar geduurd, maar met het uiteindelijke resultaat zijn we gelukkig", aldus Hage. „Door een aanzienlijk ruimere rijksbijdrageregeling in het we- genonderhoud zullen de finan ciële gevolgen positief uitval len." De herverdeling van wegen is overigens niet een zuiver Thoolse aangelegenheid, het speelt ook elders in het land. De dijkgraaf meldde verder dat tijdelijk enige vertraging is ont staan bij de werkzaamheden aan de basisvoorziening voor zoet water in het zogeheten Deelplan Noord. De berijdbaar heid van dit gebied rond Sint- Annaland laat op sommige plaatsen te wensen over door de overmatige regenval in augus tus. De aannemer die het werk uitvoert, kan elders in het ge bied wel verder maar moet z'n werkschema aanpassen. De ba-] sisvoorziening bestaat onder meer uit een netwerk van water lopen. Het geheel dient om zoet water in te laten uit het Zoom meer. Dat water wordt gebruikt om bijvoorbeeld in droge zomers vochttekorten aan te vullen. Het opsporen van milieu delic ten met moderne opsporings middelen vindt Hage een goede zaak. Maar de inzet van vliegtui gen daarbij mag niet ontaarden in een heksenjacht op pietlutti, ge overtredingen. De dijkgraaf, merkte dat op naar- aanleiding, van de irritatie die milieuvluch- ten oproepen bij sommige inwo ners. Volgens hem berusten klachten over vlieggedrag oven- gens wel vaak op misverstan den. „Op een bepaalde dag kre gen we veel klachten over vluch ten boven Tholen en Poortvliet Het bleek een vliegtuig te zijn wat rondcirkelde om luchtfoto's te maken van woningen en boer derijen." Rommelmarkt - Het Mid- delburgs Muziekkorps houdt za terdag 10 oktober vanaf 12.00 uur een rommelmarkt aar. de Driewegenhof in Middelburg, De opbrengst is bestemd voor hei uniformen- en instrumenten- fonds. Hoofdstraat 2. tel. 01102-41783. Spreekuur zat. 10.00-11.00 uur. Yerseke e.o. Mevr. L. Huiskes- Cornelisse en S. Verhoeven, Mo lenlaan 24. Yerseke, tel. 01131- 2756. Wijkverpleging: Voor geheel Noord- en Zuid-Be- .veland via tel. 01100-51177. Verloskundigen: Goes: Vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: Mw. J. Stevens, van Hogendorp- laan 24, tel. 01100-32698. Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse: J. M. v.d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-2400. St. Philipsland en Nieuw Vosse- meer, vrij 18.00-zon. 23.00 uur: C. H. M. de Groot, Nieuw Vosse- meer, tel. 01676-2545. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen en Scherpenisse: R. C. de Smalen, Molenvlietsestraat 11, Tholen, tel. 01660-2016. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. 01662- 2596. Weekendspreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poortvliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tho len van 11.00-12.00 uur op Boter- mark 10. Wijkverpleging: Tholen en St.-Philipsland: Tel. 01100-51177. Brand in naaiatelier van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Een naaia telier aan de Van Cittersstraat te Heinkenszand is donderdag avond ernstig beschadigd door brand Het korps Heinkenszand kreeg de melding rond acht uur binnen. Aanvankelijk vreesde de brandweer voor slachtoffers. Twee met lucifers spelende kin deren die de brand hadden ver oorzaakt, werden vermist. Zij bleken echter op tijd naar buiten gevlucht te zijn. Binnen een kwartier had de twaalf man sterke brandweer ploeg het vuur onder controle. Er werden twee bluseenheden ingezet. De schade bedraagt en kele duizenden gulden. Natuurexcursie - De na- tuurvereniging Tholen houdt za terdag 10 oktober een excursie voor de jeugd in het kader van de nationale vrije vogeldag. Thema is spieden en speuren. De deel nemers vertrekken om 08.30 uur met de fiets van de Markt te Tho len. De eigenlijke excursie be gint om 09 00 uur bij de karrevel- den aan de Oesterdam. Commissie over vakantiehuizen GOES, 'T BEEST 'Droomijs', een literair programma met Remco Campert en Jan Mulder door Willem Nijssen Droomijs is ons beloofd als theater, eerder dan als een voorlees-avond. Ingrediënten voor theater waren voorhan den, een klassieke voorlees avond mag het programma ook niet genoemd worden. Toch is de rol van de theatercriticus snel gespeeld, en komt het er bij 'Droomijs' vooral op aan te kun nen genieten van wat - ja, dus - voorgelezen werd. Remco Campert en Jan Mulder zijn met uitzondering van twee gepersifleerde interviews beur telings onder het licht. Zij lezen voor: Remco Campert vanuit de buik, rustig en volleerd. Jan Mulder vanuit het ruggemerg. gespannen en licht struikelend. Het werk van de een kenmerkt zich door een geserreerde ironie, door verkapte en onverhulde poëzie. De ander. Jan Mulder, is vinniger van verhaal en rechtlij niger. Dat samen te zien op de planken, is in ieder geval 'een theatrale zet'. In de ambiance van "t Beest, waar de deur tussen de kleedka mer iexcusez le moten het to neel meepiept in de voorstelling en een late bezoeker langs de au teur terzijde naar zijn stoel sluipt, komt de ontspannen pre tentieloosheid van het program ma prachtig uit de verf. Het vol ledig ontbreken van elke Haag se, Gooise en grachtengordelij- ke bluf is volgens mij een essen tieel onderdeel van 'Droomijs' en hierbij tot tweede 'theatrale zet' verheven. De schaarse pogingen tot sa menspraak behoren niet tot de onvergetelijke hoogtepunten. Alleen wanneer Jan Mulder op de basregisters van de accor deon een gedicht van Remco Campert probeert te begeleiden, klikt het en groeit het wonder van het moment. Het is dan ook een overdonderend mooi ge dicht. Lamento, te vinden in de Jongste bundel van Remco Cam pert: Rechterschoenen. Lamento zou het verdienen om in zijn geheel geciteerd te wor den. Eén woord, één zin er uit weglaten zou ook de poging om de ontroering te duiden ont krachten. Nooit eerder heb ik in een gedicht de onveranderlijk heid en de onherstelbaarheid van de verliefdheid beter horen verwoorden. Nooit eerder is het lijden van de dichter - ononder broken tussen 'zestien en zestig' - zo hopeloos hoopgevend uitge drukt. De door Campert voor voor dracht uitgekozen poëzie grenst in lengte en toon aan geïnspi reerd proza, zijn beste prozabij dragen grenzen aan klinkende poëzie. Dat was zeker zo in het openings- en titelverhaal Droomijs: „Als alles met geluk vervuld is. is het woord overbo dig". In de latere bijdragen, veel al persiflages op (telefoon)ge- sprekken en TV-shows, over heerst de ironie. De bijdragen van Jan Mulder - sarcastischer van toon - blijven daarbij in de schaduw Wel zit er een duidelijker lijn in zijn bijdra gen en kan hij na een treurig stemmend verhaal over de Bre- diusweg, zijn huidige adres, later over zijn jeugd uitroepen: „Ik wou dat ik al op de Brediusweg woonde Dat intensiveert de melancholie van het leven tot op gelukzalig-masochistisch ni veau. Zijn parels waren echter zeldzamer dan die van Remco Campert. Weinig theater, een hartvullend menu van berusting en verzet, en veel, of in ieder geval hoog staand, literair genot; het is ge noeg om over de zwakkere plek ken heen aan Droomijs een wel bestede avond te beleven. BRUINISSE - De commissie al gemeen bestuurlijke zaken van Bruinisse vergadert donderdag 15 oktober over de mogelijke permanente bewoning van re creatiewoningen. Uitgangs punt is dat hiervoor geen toe stemming wordt gegeven. Een ander agendapunt is de evalua tie van de gemeentelijke com missies. Verder komen aan de orde het medegebruik van het clubge bouwvan de vogelvereniging De Nachtegaal door de teken- en schilderclub De Tekenaars, de plaatsing van een PTT-zend- en ontvangmast en de wijzinging van de algemene plaatselijke verordening. Dit laatste gebeurt aan de hand van de modelveror dening van de Vereniging van Nederlandse gemeenten en heeft onder meer betrekking op de bestrijding van de iepziekte. B en w willen van de modelveror dening afwijken op het punt van de vergunningplicht voor evene menten, die zij niet willen veran deren in een meldingsplicht. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Volop keuze in sportieve en geklede WINTERJASSEN REGENJASSEN EN JACKS. In verschillende modellen en stoffen waaronder leer en suède. Kom eerst kijken bij ROB JACOBS MANNENMODE Ganzepoortstraat 21 4461 JX Goes Tel. 01100-13329 Fax 01100-11060 Jules Deelder treedt op in Middelburg MIDDELBURG - De Rotter damse dichter, schrijver en ca baretier Jules Deelder treedt vanavond, vrijdag, op in de aula van de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg. De 'nachtburgemeester van Rot terdam' speelt de voorstelling 'Deelder draait door'. De show, die bestaat uit gedichten en ver halen, begint om 20.30 uur. Van af 19.30 uur is de zaal open. Na afloop van de voorstelling verzorgt de L-band een optre den. De band bestaat uit drie le raren en een lid van het onder steunend personeel - WINKELCENTRUM "DE BUSSEL" GOES-ZUID 6EZOCHT: DAGBLADBEZORGERS M/V Wij zoeken voor direct te Goes en Wilhelminadorp die graag snel iets willen verdienen. Voor informatie kun je bellen PZC Goes Tel. 01100-31800 Na kantoortijden: Han Machielse tel. 01114-2643.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 34