Waddenzeeclub kritiseert beleid Brandweercommandant neemt afscheid in T-Ford BAX PZC Schelde zou op «ude Rijkswerf Den Helder azen De Kuil: nog steeds plezier in het traditionele cabaret Z-Vlaanderen is kandidaat voor Toerisme Trofee KIJKDAG IN GOES provincie vrijdag 9 oktober 1992 13 Ministers gevraagd om sluiting droge delen voor mosselzaadvisserij Kom kijken: keuken korting! mmn-mHM lezers schrijven FAASSE An onze Haagse redactrice HAAG - De verantwoorde- jke ministers besteden te wei- rj aandacht aan de natuur- ijarden in de Waddenzee. Dit [hrijft de Landelijke Vereni- mg tot Behoud van de YVad- imzee aan de Tweede Kamer in jjnreactie op de Structuurnota j^en kustvisserij. Volgens de itreniging moeten alle droog- illende platen in de Wadden- worden gesloten voor mos- dzaadvisserij. Die sector zal jooreen sluiting van deze pla- jn alleen nog plaats kunnen nnden op permanent onder wa ll gelegen zaadbanken. Hier- loor zullen de natuurlijke mos banken weer herstellen, i'olgens de vereniging is deze saatregel voor de visserij 'nau- rtlijks ingrijpend', omdat 80 tracent van het opgeviste mos selzaad doorgaans van de onder rater gelegen banken afkomstig t De vereniging wil verder dat de «voor 70 procent wordt geslo- voor de mechanische kok- ielvisserij. Het is geen goed idee s per jaar te bekijken of de rDorraad kokkels voor de vogels roldoende is,, aldus de vereni- ang. Het is voor de sector duide- nbraken op laarlichte in flats MIDDELBURG - In drie flatwo- 1 in de Middelburgse Ma- pstraatwijk is woensdag over- iag ingebroken. Er zijn geen Jraaksporen in de flats aange- iroffen. De daders profiteerden in alle gevallen, van het feit dat je bewoners de deur niet op het uchtslot hadden gedaan. een flat in J. P. Boreelstraat rerden cheques, voor 2100 gul- jen aan sieraden, een foto-uit- msting ter waarde van 2200 gul den en kleingeld meegenomen. In een flatgebouw aan de Sta- tenlaan werden twee woningen bezocht. Eén bewoner mist che ques en een girobetaalkaart. Uit de andere flat verdwenen betaal kaarten, paspoorten. 50 gulden aan muntgeld, een kostbare zon nebril en diverse sieraden. De waarde van het gestolen goed is nog onbekend. De politie adviseert de flatbewo ners in Middelburg met nadruk om voortaan de deur op slot te doen als ze de woning verlaten. lijker dat 70 procent van de zee wordt gesloten. Bovendien wordt alleen op die manier per manent een voedselvoorraad voor de vogels gereserveerd. Overigens vindt de vereniging dat de handkokkelvisserij niet over één kam geschoren mag worden met de mechanische vis serij. De handkokkelaars rich ten relatief weinig schade aan, zo schrijft de vereniging. Verder meent de vereniging dat verplaatsing van de mosselper celen naar de oostelijke Wad denzee, zoals de minister van visserij voorstelt, schade toe brengt aan dat deel van de zee. De mosselvissers willen graag naar het oostelijke wad, omdat de percelen daar stabieler zijn. De vereniging ontkent dat: „De bezwaren van onstabiliteit waardoor het oostelijk deel van de zee bij vele mosselvissers be rucht is, gelden voor de gehele Waddenzee." De vereniging zit op één lijn met de natuurbeschermingsorgani saties in Nederland en de Na- tuurbeschermingsraad. Zij heb ben al eerder laten weten dat de natuur in de Waddenzee beter beschermd dient te worden. De voorgestelde maatregelen, met name ten aanzien van mos sel- en kokkel visserij, zijn vol gens de vereniging 'volstrekt on voldoende om de natuur in de Waddenzee te behouden'. De vereniging beticht de minister ervan geen visie te hebben over de te beschermen natuur in de Waddenzee. Na het verwerken van de in spraakreacties zal de nota ter behandeling aan de Tweede Ka mer worden gezonden. Advertentie Tot 1 november geven wij aantrekkelijke extra korting op onze Alfinette keukens Stanleyweg 2 Lange Noordstraat 67 Goes Middelburg (bij de Zcelandhallen) - Geopend: di t/m za en koopavond - Brandweercommandant Vlieger met echtgenote tijdens de rondrit door de gemeente in de T-Ford-brandweerauto. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MARIEKERKE - Het afscheid van J. Vlieger, commandant van de vrijwillige brandweer van Mariekerke, trok woensdag veel bekijks. In Grijpskerke kwamen de mensen hun huizen uit, toen burgemeester mr B. J. van Putten de commandant met een ori ginele T-Ford brandweerauto van huis kwam halen. Na een rondrit door Grijpskerke en Aagtekerke, zette de antieke brandweerwagen Vlieger af bij het gemeentehuis in Melisker- ke. Daar kreeg hij een receptie aangeboden. Vlieger is bijna 24 jaar bij de vrijwillige brandweer geweest. Eerst in Grijpskerke en sinds 1980 als commandant van het korps van Mariekerke. Hij was zeer verrast, toen de oude T-Ford voor zijn huis stopte. De gemeente had de bluswagen voor deze gelegen heid geleend van C. C. Wüst, garagehouder in Oud Beijerland. Hij kocht het antieke voertuig in 1959 van Grijpskerke. Daar had het sinds 1936 dienst gedaan. Vlieger: „Ik heb dat ding nog brandjes zien blussen. Wat leuk dat ze hem nog een keer hier naartoe hebben gehaald." De vertrekkende brandweercommandant vertélde dat de brand weer van Mariekerke ongeveer tien keer per jaar uitrukt. Zelf was hij meestal als eerste bij de blusauto, omdat hij vlak bij de brand weergarage woont. „Vorig jaar hebben we met zwaar onweer nog zo'n grote brand gehad dat we assistentie van Middelburg moes ten inroepen." In de gemeente Mariekerke hebben in de loop der tijd flink wat boerderijbranden gewoed. Volgens Vlieger is het een hele kunst dergelijke branden snel onder controle te krijgen. „Wanneer je bij een woning komt die brandt en je weet het vuur binnen te hou den, heb je pas echt voldoening van je werk. Dan heb je ervoor gezorgd dat de brand niet kan overslaan. Maar om te zien is een uitslaande brand natuurlijk het mooist van al." Binnen, in het gemeentehuis van Meliskerke, haalt Vlieger herin neringen op en schudt hij handen van collega's uit omringende gemeenten. Buiten, op de stoep, staat de jeugd van Meliskerke zich aan de T-Ford te vergapen. van onze verslaggevers DEN HELDER - De Koninklij ke Schelde Groep in Vlissingen heeft volgens wethouder E. Kip Den Helder gezegd interes se te hebben in de oude Rijks werf Willemsoord in Den Hei ier. Kip meldde dit donderdag- Jvond in de raadsvergadering ian de Noordhollandse gemeen te. Op 14 oktober heeft de wet houder een gesprek met de di rectie van De Schelde. heeft van de belangstelling De Schelde onlangs ook in het besloten deel van een com missievergadering melding ge maakt. In de lokale politiek van Den Helder is het nieuws sinds dien een even 'hot' als geheim gespreksonderwerp. waaraan hoge verwachtingen worden ver- Keuring voor politiehonden CUNGE - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederland se Politiehond Vereniging IKNPV) houdt morgen, zater dag, op het terrein van de poli tiehondenvereniging Saeftinge in Clinge een keuring voor de certificaten Politiehond I en Objectbewakingshond. Zes combinaties (één voor PH I en vijf voor objectbewaking) doen eraan mee. De verrichtingen van de combi naties worden beoordeeld door «kende KNPV-keurmeesters en met medewerking van officiële :Pakwerkers van de organisatie. Het ochtendprogramma bevat kt 'kleine' werk, zoals voorwerp zoeken en bewaken, en begint Mn 9.00 uur. Rond 14.00 uur be gint het spectaculaire stelwerk. aaarbij de hond een vluchtende «i zich verwerende pakwerker jot stilstand moet brengen. Be- 'angstellenden hebben vrij toe- ?ang tot het keuringsterrein. CDA gelast manifestaties af TERNEUZEN - De landelijke manifestaties om het twaalfjarig bestaan van het Christen Demo cratisch Appel (CDAi te vieren sjn afgelast uit pieteit en mede- pen met de slachtoffers en na bestaanden van de vliegramp in óe Bijlmermeer Ook de Zeeuw se bijeenkomst over de gebieds- genchte benadering, die zater dag in Terneuzen zou worden ge houden. zal geen doorgang vin bonden. De komst van het Vlis- singse bedrijf - eigendom van de Staat - zou honderden banen met zich meebrengen en ook een zuigende werking hebben op an dere grote concerns zoals Stork. In de plaatselijke scheepsbouw sector van Den Helder wordt echter met verbazing op het be richt gereageerd. Directeur O. Visser van de gelijknamige scheepswerf, die namens de klei nere werven lid is van het hoofd bestuur van de Nederlandse Scheepsbouw Vereniging, is al thans uiterst benieuwd naar de beweegredenen van De Schelde. Hij kan zich niet één motief voorstellen, of het zou een tacti sche manoeuvre moeten zijn ten opzichte van scheepswerf Da- men. De gemeente onderhan delt al geruime tijd met de Go- rinchemse werf over vestiging op de oude Rijkswerf. Damen heeft aanvankelijk aangegeven op Willemsoord casco's van coasters af te willen bouwen. Al gemeen wordt evenwel aangeno men dat het de bedoeling is om via de oude Rijkswerf vaste voet op de Nieuwe Haven te krijgen. Schelde-woordvoerder mr T. L. van de Poel bevestigde donder dagavond dat de Vlissingse on derneming belangstelling heeft voor de mogelijkheden die de oude Rijkswerf kan bieden. Voorbarig Hij vond het evenwel 'ietwat voorbarig' aan die interesse al enige conclusie te verbinden. Van de Poel: „We willen eens kij ken of die werf iets voor ons zou kunnen zijn. Meer dan een kijkje nemen en een eerste gesprek met vertegenwoordigers van de gemeente Den Helder is het niet." Hij wees erop dat De Schelde Groep de afgelopen ja ren in het kader van het streven naar verbreding van activiteiten vaker bedrijven heeft overgeno men. Volgens hem moet de be langstelling van De Schelde voor de Rijkswerf in hetzelfde licht worden gezien. Den Helder vormt bijvoorbeeld een gunstige uitvalsbasis voor de offshore in dustrie. een onderdeel van de metaalsector waarop De Schel de sinds enkele jaren actief is. Vorige maand vertelde voorzit ter drs B. P. Hiddinga van de raad van bestuur van de Schelde Groep de staten van Zeeland nog dat de onderneming van plan is activiteiten in Vlissingen op middellange termijn naar het Sloegebied te verplaatsen. De interesse van De Schelde voor de Rijkswerf verandert daar vol gens Van de Poel niets aan. Cabaretgroep De Kuil:...bij ons draait het om de liedjes en westellen hoge eisen aan de zang- foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - „Het cabaret als gen re ouderwets? Kan best zijn, maar wij hebben er al elf jaar plezier in. En wat belangrij ker is: er is nog steeds een pu bliek voor. Zolang wij in het seizoen gemiddeld twee keer per week optreden voor een enthousiast publiek, zal het ons een zorg wezen of cabaret ouderwets is of niet." Jos Rampart richtte, samen met Ton van de Rijt, Lauran Casteleyn en enkele anderen, in 1981 cabaret De Kuil op. Nu, elf jaar later, werkt het cabaret, inmiddels versterkt door Anita Vink, Peter Boot en Eric Holm, aan het zoveel ste nieuwe programma. „Traditioneel cabaret, jaze ker! In de stijl van Ivo de Wijs en Don Quishocking. Dat pro fessionals zich daar niet meer mee bezighouden, wil niet zeggen dat het niet leuk meer is Het betekent gewoon dat er geen droog brood meer mee te verdienen valt. Daar waren wij ook al achter. Maar wij verdienen onze boterham tóch wel. Aan de commercie hoefje dan geen concessies te doen. Dat is luxe", zegt Lau ran Castelijn Ton van de Rijt vat het sa men: „We zijn amateurs in de goede zin van het woord. We streven naar een professio neel niveau maar we zijn niet van het cabaret afhankelijk. Natuurlijk moeten de voor stellingen wel wat geld in het laadje brengen want we huren steeds meer professionele diensten in. Affiches, regie, kleding, decor, tekstschrij vers, bewerkingen en arrange menten, je kunt op een gege ven moment niet meer alles zelf doen. Jos schrijft nog steeds veel van onze teksten, maar we hebben ook een aan tal schrijvers dat liedjes maakt. Daarom vind je in on ze programma's weinig confe rence. Dat kan een ander nooit voor je schrijven. Bij ons draait het om de liedjes en we stellen hoge eisen aan de zang." Brabant Met de meeste programma's gaat De Kuil een kleine twee jaar de podia af. In Brabant staan ze vaker op de planken dan in Zeeland. Eric Holm: „Hier zijn niet zoveel kleine podia. Het Mimtheater in Middelburg. Vestzaktheater in Vlissingen en 't Beest in Goes. In Brabant wemelt het van de theatercafés. Het Zeeuwse publiek vinden we vaker bij personeelsfeestjes en vieringen van allerlei slag." Naast het cabaretprogramma 'Wees je eigen vriendje', brengt De Kuil een kort lied jesprogramma van Louis Da vids. „We doen ook liedjespro gramma's apart, meestal in bejaardenhuizen. Daar ne men we cabaretiers en schrij vers van voor de oorlog voor Een uitzondering is ons lied jesprogramma rond Annie M. G. Schmidt." Volgens Anita Vink en haar collega's zijn die voorstellingen waardevol voor de stemoefening en de podiumroutine van de groep. Passievruchten De Kuil werkt nu voortvarend aan een nieuw programma. De werktitel is Passievruch ten en het thema moet sterker in een verhaallijn naar voren komen dan in Wees je eigen vriendje, waardoor alleen een rode draad loopt. „We willen uitgaan van een science fic- tion-achtig gegeven: een emo tieloze samenleving waarin iemand passie als lucratieve koopwaar opnieuw introdu ceert. Dat moet natuurlijk misgaan en Jos is inmiddels, samen met alle tekstschrij vers. bezig dat te bewerkstel ligen". aldus Ton. Op een doorbraak zitten ze niet te wachten, want tijd om meer op te treden dan ze nu al doen, hebben ze niet. Maar wensen zijn er nog genoeg. „Een nieuwe piano", zegt Jos. „En een andere oefenruimte, want uit de laboratorium- school in Goes, waar we al elf jaar zitten, moeten we weg." De groep zou ook graag wor den opgenomen in de pro gramma's van Uit in Zeeland, maar tot nu toe is dat niet ge lukt „We moeten, denk ik. wat meer aan onze bekend heid werken, meedoen met festivals en zo. Dit jaar gaan we daarmee beginnen", be looft Ton van de Rijt. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZG verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dei-gelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. Horizon In de PZC van 29 september rea geert drs J. M. P. Nix uit Vlissin gen op wel zeer ongenuanceerde wijze op de opmerkingen van dr Boom (PZC 19-9), waarbij Nix blijk geeft van weinig begrip en respect voor psychiatrische pa- tienten, hun vaak machteloos staande omgeving en de hulp verleners. Met de stelling dat 'door het al leen maar lezen van de eenzij dige bijbel en de PZC, de horizon niet voldoende wordt verwijdt', gaat Nix duidelijk voorbij aan het feit dat psychische proble men (en dus ook patiënten) aan getroffen worden in alle lagen van de bevolking. Dat door sommigen de bijbel zwaarmoediger wordt geïnter preteerd. neemt niet weg dat juist diezelfde bijbel voor velen wel de inspiratiebron van het le ven is. (Waarbij absoluut geen sprake is van 'een onmenselijk te keer gaande boze God' zoals Nix aangeeft, i Volgens Nix is een verblijf van 'een paar dagen in het brons groen eikenhout' de meest ge schikte medicijn tegen opname in een psychiatrisch ziekenhuis. Dat het op z'n tijd er eens lekker tussenuit zijn voor ieder goed is. staat buiten kijf, echter bij be paalde vormen en fasen van psy chische problemen ervaart de patiënt zelfs de meest stralende zomerdag nog als volkomen duisternis. Gezien de respectabele titel neem ik aan dat doctorandus Nix een gedegen kijk op de we reld heeft, maar refererend aan zijn ingezonden brief heeft hij, mijns inziens, absoluut niks van de psychiatrie begrepen. A. D. Feijtel Noordhoeklacin 13 Goes Waalbrug Een hel van vuur, water en bloed (PZC 3 okt.i: zondag 17 septem ber 1944 daalden de luchtlan dingstroepen in en om Nijme gen. De Waalbrug is behouden gebleven, omdat Jan van Hoof met opoffering van zijn leven dy namiet en trotiel onder de brug heeft weggehaald. Op de rech terkant van de Waalbrug staat een monumentje voor Jan van Hoof. Ik heb alles meegemaakt aangezien ik tolk bij de 82ste luchtlandingsdivisie was. Wie van mijn generatie heeft in de bevrijdingsperiode 1944-1945 niet ervaren hoe wij ons verbon den voelden met de jongens uit Amerika-Engeland-Schotland- Canada-Polen. Bij duizenden zijn zij gevallen en duizenden zijn verminkt teruggekeerd Het leek of er vriendschapsbanden voor het leven waren ontstaan. Nooit zouden wij elkaar meer in de steek laten, door hen werden we eindelijk opgenomen - zo voelde menigeen het toen in een wereldomvattende alliantie, in een broederschap van volke ren. Maar helaas zijn wij het ver geten. ik denk aan het sterk op komend racisme, antisemitisme en de vreemdelingenhaat. J. B Charles had gelijk, toen hij schreef dat wij de oorlog niet ge wonnen hebben met de geest., maar door de macht, alléén maar omdat onze vliegtuigen beter waren en meer benzine hadden. „Wij hebben geen oor log gewonnen, maar slechts een gevechtspauze bereikt." Niet Nederland heeft de oorlog ge wonnen. maar anderen hebben dat voor ons gedaan. Dit in een gevechtspauze vergeten, kan fa tale gevolgen hebben. T.H. Smits Gerbrandylaan 40 Middelburg Platform voor telecommunicatie van onze verslaggever VLISSINGEN - Om het beleid van PTT Telecom beter op het beleid van de regionale over heid af te stemmen is in Zeeland het Platform Telecommunica tie in het leven geroepen. In de bijeenkomsten van het plat form wordt onder meer gespro ken over de afstemming van en samenhang tussen ruimtelijke economische ontwikkelingen in de regio en het investerings beleid van PTT Telecom. Ook de ontwikkeling van nieu we telematicadiensten in de re gio is onderwerp van bespre king. In het Regionaal Overleg Platform Zeeland zitten gedepu teerde D. J. P. Bruinooge als voorzitter, de directeur van PTT Telecom district Breda, mr P. Verburgt, burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen. voorzitter drs C. Hartog van de Kamer van Koophandel en Fa brieken Midden en Noord-Zee land. directeur ing R. H. ter Hei de van de provinciale VW, de voorzitter van de ZLM. H. C. van der Maas. burgemeester H. Tees van Westerschouwen en R. Ruu- les namens de Kring van Werk gevers in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaandcren is donderdag genomineerd voor de ANWB/NBT Toerisme Trofee 1992. De jury van de ANWB/ NBT vond het watergebonden project van de Zeeuws-Vlamin gen origineel en veelzijdig ge noeg om samen met vier andere finalisten mee te dingen naar de toeristische prijs die op 9 de cember wordt uitgereikt. „We hebben enorm hard ge werkt aan dit project", vertelt coördinatrice Tiny Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen. „Alle acht Zeeuws-Vlaamse gemeen ten zijn betrokken geweest bij onze inzending. Daardoor is er alleen al in het overleg met de gemeentelijke bestuurders enorm veel tijd gaan zitten. We zijn dan ook enorm blij dat we net als vorig jaar genomineerd zijn voor de prijs." In 1991 greep het Toeristisch Bu reau net naast de Toerisme Tro fee met een project over cultuur historische routes. Dit jaar heeft de Toerisme Trofee water en re creatie als thema. De Zeeuws- Vlamingen dienden daarom on der de titel 'Zeeuwsch-Vlaande ren grenzeloos waterrijk' een wa tergebonden project in dat is on derverdeeld in vier assen. De strand-as is een onderdeel van de Zeelandboulevard en heeft een duidelijk toeristische functie. De krekenas loopt vanaf het land van Saeftinghe tot aan het Zwin en heeft met name een natuurfunctie met recreatief medegebruik. De kanaalas loopt vanaf Gent tot aan Terneuzen en is volop in ontwikkeling met onder meer het Portaal van Vlaanderen. De Westerschelde- as loopt vanaf het havengebied Antwerpen tot aan Breskens Bij die laatste as ligt de nadruk vooral op de beleving van na tuur en landschap. Van de projecten die de Finale hebben bereikt worden binnen kort opnamen gemaakt voor het Avro-programma Land in zicht. Maenhout: „We hebben nog geen flauw idee hoeveel aan dacht er in het programma aan ons project besteed zal worden In ieder geval is het wel zo dat Zeeuwsch-Vlaanderen op de te levisie komt en voor de bekend heid van onze regio is dat na tuurlijk een prima zaak." Op zaterdag 10 okt. van 12.00 uur tot 16.00 uur in plan "Oostmolenpark" (Kloetinge) aan de mooi gelegen Roland Holstlaan, geven wij u op de bouwplaats informatie van de in het begin '93 te bouwen 2 oIe kap- en vrijstaande woningen. Prijsklasse ƒ219.000,- tot 293.000,- vrij op naam. makelaars Wijngaardstraat 53 Goes Tel. 01100-50555 ONTWIKKELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 33