Introspection was onverwacht succes De agenda kunst cultuur 22 lllll Gemengd koor Madrigaalkoor Nits Visser Swinging Eenakters Scoutrock Madrigaalkoor Magister Cantat Helder Thijs van Leer Gore Inity Quatre-mains Clavecimbel Van Rillaer Jan Blok Vioolbouwer Kamerkoor Kindertheater Parabel Komedie Van't Hek Pianoconcert Ballet VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 uit I I I I I I I I IT Het Hulster gemengd koor onder leiding van Jo Ivens geeft van daag, vrijdag, een concert in de rk kerk van Sas van Gent (20.00 Het Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool o.l.v. Titia Dijkstra en het Madrigaalkoor van het conservatorium uit het Zwitserse Winterthar o.l.v. William Dickinson geven vandaag, vrijdag, een gezamenlijk concert in de Koorkerk te Middelburg (20.00 uur). Op het programma staan werken van Thomas Campion, Thomas Morley, John Wilbye, Jacques Arcadelt. Claudio Monteverdi. Hans Leo Hassler. Adriano Banchieri. John Farmer. Thomas Weelkes. John Dowland. Henry Purcell. William Byrd, Josquin de Prés, Claude le Jeune, Orlando de Lasso. Pierre Passereau en Clément Janequin. De Nits treden vandaag (vrijdag) op in de Middelburgse Stads schouwburg (20.00 uur). De Nederlandse popgroep maakt voor de vierde keer een toernee door Nederland en Belgié. De musici brengen een combinatie van theater en popmuziek. Iedere keer zorgt de groep ook voor een inventief ontworpen toneelbeeld. De uitgave van een nieuwe cd begeleidt de serie optredens in het land. Hans Visser en vrienden brengen vandaag, vrijdag, in dorps huis Luctor et Emergo in Rilland hun avondvullend program ma Acoustic Swing (20.00 uur). De formatie bestaat naast gitarist-componist Hans Visser (mede -oprichter Flairck) uit Wiro Mathieu (contra-bas). Martin Fonsen (piano). Frank Nielander (saxofoon) en de Amerikaanse zangeres Marian Rolle. In het programma staat de geschiedenis van de zwarte Amerikaanse muziek centraal. Hans Visser en vrienden Discocafé La Plaza in Goes presenteert vandaag, vrijdag, de band Swinging on the Boulevard (22.00 uur). De groep speelt covers van onder anderen James Brown, Eric Clapton, Prince, The Police. Queen en vele anderen. ZATERDAG Het eerste interprovinciaal Amateur Eenakter Festival wordt zaterdag gehouden in het Zuidlandtheater in Terneuzen (13.30 uur). Na een forumgesprek begint om 14.45 uur de eerste voorstelling Onbespreekbaar van dramastudio De Werf uit Aalst. Lever en Eendracht uit Menen brengen om 15.45 uur De Honderdste Nacht. De Amateur Comedie uit Zierikzee sluit het eerste gedeel te af met Bobby, dat om 16.45 uur begint. Ongehoord uit Hamme brengt vanaf 19.30 uur Een stukje tango, de Katharinekring uit Oostende begint om 20.30 uur met de voorstelling Het Aanzoek en de stichting Middels Theater sluit het programma af met Na dien. dat om 21.30 uur begint. Scouting Heinkenszand houdt zaterdag het popfestival Scou trock in de feesttent aan het dijkje te Heinkenszand (17.30 uur). Vier bands nemen deel aan het festival. Nine bo Four produceert stevige rock. Custom speelt naast eigen nummers, covers van de Rolling Stones, The Clash en Neil Young. Uit Den Haag komt de driemansformatie Midnight Temptation, met muziek uit de ja ren '60. Bob Color speelt een komische mengeling van snelle funk, soul, rock 'n roll en rhythm 'n blues. Het Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool o.l.v. Titia Dijkstra en het Madrigaalkoor van het conservatorium uit het Zwitserse Winterthur o.l.v. William Dickinson geven zaterdag een gezamenlijk concert in de muziekschool aan de Van de Spie gelstraat in Goes (20.00 uur). Het Zwitsers koor neemt het grootste deel van het concert voor zijn rekening met muziek over de Eenhoorn, waarbij dia's worden vertoond. Verder werken van Hans Leo Hassler. Thomas Cam pion. Thomas Morley, John Wilbye. Adriano Banchieri, Guil- laume Dufay. Johannes Ockegem. Ghirardellus de Florentia, Josquin des Prés, Heïnrich Schutz. Melchior Franck en Giovanni Palestrina. Het koor Magister Cantat o.l.v. Arie Eikelboom geeft zaterdag een koorconcert in de hervormde kerk van Kapelle (20.00 uur). De zang wordt afgewisseld met soli van de vaste organist in Ka pelle Henk G. van Putten, tevens stadsbeiaardier van Middel burg en Vlissingen. Op het programma staan werken van ver schillende telgen uit de familie Bach, maar ook van Reger, Bruckner en Schütz. Marlies Helder brengt zaterdag haar kleinkunstprogramma Song of a bitch in de Goese Prins van Oranje (20.00 uur). Marlies Helder wordt bijgestaan door bassist Peter Sambros, toetsenist-zanger Bas Odijk en drummer Pierre van der Linden Advertentie Stadsschouwburg Middelburg 20.30 ul, 09 THE NITS Zeer beperkt aantal kaarten f 32.00 op 9 okt. van 15-16 uur uitsluitend telefonisch te reserveren via (01160) 115001 Stadsschouwburg Middelburg 20 00 uur CONNY JASSEN DANST...moderne dans door de Rotterdamse J choreograte en haar ensemble118,00 (passen 114.50) 'De theaterlljn (01180) 11511: dag en nacht aktuele informatiel I Tenzij anders vermeld voorverkoop Middelburg a/d Stadsschouwburg,1 Goes/Vlissingen/Zienkzee bij de VVV's ter plekke 1 Telefonisch reserveren Middelburg 01180-11500. Goes. 01100-15154.1 Vlissingen 01184-12345, Zierikzee (van 19-20 uur)" 01110-12192^* Muziek die ontroert, nummers die sluimerend bekend zijn. 't Is of je Thijs van Leer hoort praten. En dat is ook zo. We kunnen hem ook weer horen spelen, in het theater, maar ook op een nieuwe CD. Hij maakte er al vier in het onderhavige genre. Nu is Introspection '92 uit. Met Thijs en Louis van Dijk, met Lettie de Jong, Lisa Boray, Wanda van der Hoofd en Julia Loko en met als orkestleider en arrangeur: Dick Bakker. De voorlaatste Introspection da teert uit 1979. Net als de drie an dere draagt de plaat zwaar het stempel van Rogier van Otterloo. Er waren in de jaren tachtig al plannen om nog een plaat in het inmiddels zeer populaire Introspection-genre te maken. Maar Rogier werd ziek en overleed in 1988. Thijs: ,,Ik vond het niet kies om meteen weer een plaat te maken die in de sfeer zou liggen van Rogiers talent. Nu, vier jaar later, zijn de wonden enigszins ge heeld. Bovendien hebben we in Dick Bakker een waardige opvolger van Ro gier gevonden. Hij is een leerling van Van Otterloo, heeft jarenlang met hem gewerkt." „Hij begrijpt waarom het gaat bij pro jecten als deze. Bovendien hebben we verder met het vaste team gewerkt: John Vis die de plaat heeft geprodu ceerd. Louis van Dijk die de basisarran gementen heeft gemaakt en zelf ook meespeelt. We kennen elkaar allemaal al jaren". „Ook nu weer hebben we gepoogd een evenwicht te bewerkstelligen tussen moderne songs en klassieke muziek. Vandaar, bijvoorbeeld 'Wachet auf van J. S. Bach en 1 dreamed a dream", een impromptu van Schubert, maar ook 'Go on forever' oftewel: "We zullen door gaan' van Ramses Shaffy.' Het titel nummer heb ik zelf geschreven, als hommage aan Rogier." Zodat alle oude vrienden toch weer min of meer zijn verenigd. Want bij Ramses Shaffy is Van Leer z'n muzikale loop baan ooit, eindjaren zestig, begonnen. Hoofdzaak „Ik studeerde kunstgeschiedenis in Amsterdamn. Ik hield me wel met mu ziek bezig, maar het was geen hoofd zaak. Zo zijn we ook opgevoed: 'Muziek is leuk, maai-je moet er nietje vak van maken.' Echter, de studentenvereni ging AVSV vierde haar lustrum en ik kreeg de hoofdrol in een toneelstuk van Webster, een tijdgenoot van Shakes peare. We repeteerden in een van de za len van Felix Meritus, het theater van Shaffy. Iemand gaf me toen de tip: Je moet Ramses eens bellen: die zoekt jon ge mensen voor z'n nieuwe program ma." „Ik durfde eigenlijk niet te bellen. Ik had kort daarvoor de laatste voorstel ling van Shaffy Chantant in de Kleine Zaal van het Concertgebouw gezien en ik was zo onder de indruk, zo vol ontzag dat ik bij wijze van spreken in de pauze niet eens om een handtekening durfde vragen." „Ik toch gebeld, maar nee: Ramses had het druk en bovendien had hij al talent volle jonge mensen genoeg, zei hij. Maar als ik binnen een kwartier bij hem kon zijn dan wilde hij wel even naar me luis teren. In twintig minuten was ik bij hem. Ik speelde en zong hem wat voor aan de piano. En hij zei: 'Ongelooflijk...' En ik was aangenomen. De maandag erop zat ik in de studio van Chanowski te repeteren met al die mensen tegen wie ik zo had opgekeken." Focus Na Shaffy kwam Focus. „Die studie kunstgeschiedenis heb ik nooit afge maakt. net zo min als het conservato rium waar ik later was aangenomen. Ik had in m'n werk steeds een mooi excuus om die opleidingen niet af te maken. En het was echt druk. Het succes van Fo cus, eerst met 'House of the King' en la ter met 'Hocus Pocus' was gigantisch, ook in Engeland en ook in de Verenigde Staten. We hebben heel wat toernees gemaakt, traden op voor een publiek van 15.000 tot 20.000 man." „Dat is een paar jaar fanastisch gegaan. Totdat we een soort, zeg maar, metaal moeheid bemerkten. Jan Akkerman, onze gitarist, merkte het het eerste. Die haakte als eerste af. Wij hebben toen met een vervanger voor Jan nog wel een toernee naar Engeland gemaakt, maar het was op." „In de tijd dat Focus op volle toeren draaide waren we al begonnen met solo projecten. Die vrijheid hadden we el kaar in de groep gegeven, mits Focus maar op de eerste plaats kwam." „Een van mijn soloprojecten was 'In trospection'. het was een idee van Ruud Jacobs en John Vis van CBS. de platen maatschappij waar we toen onder con tract stonden. Ik had volstrekt niet ver wacht dat die plaat zo'n succes zou wor den. Ik bedoel ook: bij zo'n groot pu bliek, bij mensen van alle gezindten. Ik geloof dat ik rustig kan stellen dat nie mand, in Nederland zeker niet. nooit in aanraking is geweest met die plaat." Bruiloften „Hij is voor allerlei doelen geschikt ge bleken: als achtergrondmuziek, als luistermuziek, bij bruiloften en crema ties, in liften als geruststeller, in waren huizen om de kooplust te bevorderen, in restaurants als appetizer." - Met steeds de stem van Lettie de Jong. „Het is me wel duidelijk geworden dat je of falikant voor of mordicus tegen haar stem erbij bent. Ik wilde haai- er heel graag bij hebben. Er is iets heel bij zonders met haar stem, een bepaalde klankleur: mystiek, dat is het woord." „Ik vind dat zij en nu ook de drie andere zangeressen heel veel toevoegen aan de muziek." - Volgens mij ben je heel bij met je nieuwe plaat. „Heel erg. Ik luister hem zelfs af, in de auto. En als hij is afgelopen, wil ik hem weer horen. Dat zegt iets. want meestal ben ik op m'n eigen muziek gauw uitge- luisterd." Els Smit Thijs van Leer speelt zaterdag 17 oktober niet Klavervier tLouis van Dijk en Pim Jacobs op piano. Ruud Jacobs op basi in de Stads- schouicburg in Middelburgaanvang 20 uur Het pianisten-echtpaar Marcela en Jaco Simons geeft zondag een quatre-mains piano-uitvoering in de gereformeerde kerk van Koudekerke (12.30 uur). Het programma vermeldt Noorse dansen van Grieg. Weense wal sen van Fuchs, Six Morceaux van Rachmaninov en werken van de Amerikaan Cole Porter. Marjies Helder. foto Dick Frederiks (ex-Brainbox en ex-Focus). De Franse, Italiaanse, Engelse, Duit se en Nederlandse teksten van Song of a bitch zijn van Marlies Helder zelf. Het programma heeft elementen van een jazzy-pop concert, een ouderwetse revue, Oosterse klanken. Marlène Die- trich-achtige composities en nummers a la Nina Hagen. Remy Syriër, docent clavecimbel aan het conservatorium van Maastricht en organist van de Lutherse Kerk in Maastricht, geeft zaterdag een clavecimbelconcert in huis 's-Hertogenbosch in Middelburg (20.30 uur). Het programma omvat werken van Frescobaldi. Böhm. coupe- rin, J. S. Bach en D. Scarlatti. De organisatie is in handen van de werkgroep Muziek van het Zeeuwsch Genootschap. De Vlaamse theatermaker Ronald Van Rillaer treedt zaterdag samen met de, eveneens Vlaamse muzikant Ron de Rauw op in jongerencentrum Brogum in Zierikzee (21.00 uur). Van Rillaer was al eerder in Brogum met zijn programma Hoog spanning. Deze keer brengt hij een produktie waarin twee extre men. een rocker en een bureaucraat, tot elkaar komen. Swingen de muziek en spitse teksten. In het café van De Piek in Vlissingen treden zaterdagavond Jan Blok en Din Dijkgraaf op (22.00 uur). Het duo brengt rock- en rollmuziek met zang en akoestische gi taar. Ronald Van Rillaer en Ron de Rauw (links) Poppenspeler Godfried Beumers en de musici van het Valerius Ensemble brengen zondag de familievoorstelling De vioolbou wervan Venetié in het Terneuzense Zuidlandtheater (15.00 uur). De sprookjesachtige muziektheatervoorstelling bestaat uit het bekende Verhaal van de Soldaat (l'Histoire du Soldat) van Stra vinsky en een sprookje over een vioolbouwer die een letterlijk betoverende cello bouwt. Maskers, poppen, kostuums uit het Ita liaanse verleden en live muziek vormen de ingrediënten van dp voorstelling. Het Middelburgs Kamerkoor o.l.v. Peter Arts geeft zondag zijn najaarsconcert in de Lutherse Kerk in Middelburg, samen met de Thuredrecht Cantorij uit Dordrecht o.l.v. Trudi Koeleman. Het programma omvat veel werk van Henk Andriessen, omdat die honderd jaar geleden werd geboren, zoals Tre Canzoni, Son net. Qui habitat en Magnificat. Verder Cantiones sacrae. Lobe den Herren en Jauchzet de Herren van Heinrich Schutz en delen uit de vierstemmige mis Missa Sine Nomine van William Byrd lj Mr Diamond presenteert woensdag theater voor kinderen van! -12 jaar in ontmoetingscentrum De Stenge in Heinkenszand (14.30 uur). Het programma bestaat uit vuurspuwen, goochelen, ballons, een quis en een zangwedstrijd. In het kader van de kinderboekenweek speelt poppentheater Parabel woensdag de schimmenspelen 'De beer en het varken tje' en 'Kikker is verliefd' in de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg (15.00 uur). De verhalen zijn ontleend aan prentenboeken van Max Velthuijs en voorzien van muziek, die Ruud van Leerzem speciaal voor de ze spelen heeft gecomponeerd. John Lanting's Theater van de Lach brengt woensdag de kome die Kink in de kabel in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). In deze komedie van Ray Cooney speelt Lanting een taxichauf feur die getrouwd is met twee vrouwen, beide vrouwen weten niets van elkaar af. totdat er iets mis gaat. Naast John Lanting spelen Niek Pancras. Flip Heeneman, Diana Dobbelman. Marja Lieuwen en Paul van Soest. Youp van 't Hek geeft woensdag een leesvoorstelling (try-outi van zijn nieuwe programma Ergens in de verte in Meulvliet in Tholen (20.15 uur). Pim Jacobs en Louis van Dijk geven donderdag een pianocon cert in de Zierikzeese Concertzaal (20.00 uur). Het duo brengt een gevarieerd programma met een knipoog naar jazz met onder meer populaire songs van bekende componisten als Fats Waller, Duke Ellington, Michel Legrand. Amusante, ver bale intermezzi completeren het programma. Conny Janssen en haar groep treden donderdag op in de Middel burgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De jonge Rotterdamse choreogafe' (ex-Djazzex) brengt samen met een door haar samengestelde groep van negen dansers en danseressen drie moderne balletten. Op het programma staat een reprise van het opvallende Eloï, Eloï, waarmee Conny de aan dacht trok tijdens het Arts on line for Aids en het Seropositive Ball in Amsterdam en twee nieuwe balletten. Eloï, Eloi is geent op het thema vriendschap, want de choreografe wilde geen pa thetische klacht over Aids creeëren. Podium 't Beest in Goes brengt zaterdag weer twee groepen voor het voetlicht: Gore uit Venlo en Captain Nemo uit Gronin gen (22.00 uur). De reggae-formatie Inity uit Amsterdam treedt zaterdag op in jongerencentrum De Botte Hommel in Bergen op Zoom (22.00 uur). Stadsschouwburg (Theaterplein 1): Ensemble KNS Raamtea- ter met De Revisor van Nikolaj Gogol. Een ambtenaartje wordt aangezien voor de regeringsfunctionaris die incognito de finan cien komt controleren; vandaag, vrijdag, 13.30 uur), zaterdag (20 El uur), zondag (15 uur), woensdag (20 uur) donderdag (20 uur). Provinciaal Centrum Arenberg (Arenbergstraat 28): Toon Hermans' one-man-show met als thema 'Ik heb je lief: vandaag vrijdag, (20.15 uur), zaterdag (20.15 uur). Koninklijke Vlaamse Opera (Frankrijklei 3): De Vlaamse Ope ra met Turandot van Pucini. vandaag, vrijdag. (20 uur), zondag (15 uur), woensdag (20 uur). Fakkelteater (Hoogstraat 12): A slice of Saturday night, musi cal van de Heater Brothers in regie van Robert Sian. vandaag, vrijdag, (20.30 uur), zaterdag (20.30 uur) en zondag (15.30 uur). Zaal Koningin Elisabeth (Koningin Astridplein 23-24): James Last en zijn band. vandaag, vrijdag, (20.30 uur). Zaal Koningin Elisabeth (Koningin Astridplein 23-24): Ko ninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen met Spaanse rit men. zaterdag (15 uur). Het Klokhuis (Parochiaanstraat 4-4a): Kroniek van een aan gekondigde dood van Gabriel Garcia Marquez, bewerkt door Da vid Cohn, in regie van Catrien Hermans, vandaag, vrijdag (20.30 uur), zaterdag (20.30 uur), woensdag (20 uur), donderdag (20 uur). Stadsschouwburg (Theaterplein 1): Compagnie Bolek Polivka in samenwerking met het Ensemble KNS-Raam Teater met Don Quichote van Cervantes; maandag (20 uur). Het RO-Theater speelt vrijdag 16 oktober Zomerdans in de Middelburgse Stadsschouwburg 120.00 uur). Hans Dagelet brengt vrijdag 16 oktober het solotoneelstuk Me mories van een zak in 't Beest in Goes (20.30 uur). Het Bommel Kwartet en Lieuwe Visser treden vrijdag 16 okto ber op in het Terneuzense Zuidlandtheater 20.00 uur). Het theaterconcert Klavervier piano) is zaterdag 17 oktober te horen in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Introdans brengt zaterdag 17 oktober vier balletten in het Ter neuzense Zuidlandtheater 20.00 uur). Het strijktrio l'Archibudeli concerteert dinsdag 20 oktober it, De Vierschaar in Zierikzee (20.00 uur). De Hoofdstad Operette speelt dinsdag 20 en woensdag 21 okto ber Der Vogelhandler in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Ockham's Scheermes is woensdag 21 oktober te zien in /if», Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). De komedie De Markiezin is donderdag 22 oktober te zien in at Middelburgse Stadsschouioburg 20.00 uur). Het duo Echte Mannen brengt donderdag 22 oktober Hendrv. VII in het Vlissingse Vestzaktheater (20.30 uur). Thijs van Leer: Evenwicht tussen moderne songs en klassieke muziek. foto Roy Beusker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 22