Leges Arnemuiden gaan omhoog nZfS£l De Windroos bouwkundig en inhoudelijk aangepast Veerenaar verkiest PROFILZ Sloebrug Vlissingen was donderdag weer enige tijd gestremd Rechter wijst kraker deur van rechtszaal Mini-onderneming van Delta College schenkt kapitaal fiets boven de auto 30 TOT 70 KIND» EIEREN STADS- FIETSEN ÏÜHï®, flEIS- t KLEDING' dames- FN heren. fietsen streek 14 Maatregel levert gemeente 16 mille per jaar op TOT 30% KORTING '"•«"iïMt'l VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Arnemuiden schroeft de leges op alle ge meentelijke diensten omhoog. In totaal levert dat de gemeente ruim 16.000 gulden per jaar meer op. Het college van b en w wil de maatregel nog vóór de behandeling van de gemeente begroting doorvoeren, al zijn enkele van de verhogingen al WESTKAPELLE Geboren: Dirk-Jan, zv J. Faasse en M. de Bruin. Getrouwd:K. M. Staal. 19 jr. en R. de Jonge, 21 jr.; P. Aangeen- brug, 24 jr. en J. Houmes, 23 jr. Overleden: N. J. Roelse, 43 jr.; J. de Visser, 83 jr.; D. Lievense, 62 jr.; S. Verhage, 82 jr. VLISSINGEN Geboren: Denise Veenhof; Anouk Sneller; Richard van den Boomgaard; Yeliz Kaygun; Ra- win Bisoen; Angela Boone; Che- relle van de Walle; Dennis Ro- dermond; Mick Goedegebuur; Simone B. Lamper; Stefan Stro bos; Eva E. M. van den Boogert; Ratna P. Nagessar; Kemy A. M. Weber; Sharon Vreeke; Gerrit C. van der Wal; Maurice van Dalen; Ashwin R. Smith; Chelsey L. Kuijt. Getrouwd: E. J. Klap, 25 jr. en P. S. O. M. Roets, 24 jr.; B. Hoek, 23 jr. en M. C. Zeebregts, 25 jr.; B. H. R. Winter, 22 jr. en U. M. Ster man, 22 jr.; Ch. Lassaad, 34 jr. en M. E. J. van Geel, 34 jr. Overleden: M. A. van Fraeijen- hove, 69 jr.; E. Jobse, 98 jr.; B. P. van Belzen, 67 jr.; W. den Engels man, 83 jr. MIDDELBURG Boekenmarkt - De Zeeuwse stichting Steun aan Israël houdt zaterdag 17 oktober van 10.00 tot 15.00 uur een boekenmarkt onder de Graanbeurs op de Dam in Middelburg. Er wordt een uit gebreid assortiment gebruikte boeken te koop aangeboden. De stichting levert met de op brengst van de boekenverkoop een bijdrage aan de kosten voor de opvang van Joden van buiten Israël, onder meer uit de voor malige Sowjetunie en Ethiopië. Dat gebeurt in samenwerking met de Collectieve Israël Actie in Amsterdam. Sinds 1990 be stemt de stichting Steun aan Is rael de baten van haar acties (tot nu toe een bedrag van 90.000,-) voor dit doel. meegerekend in de financiële staat voor volgend jaar. De verhogingen zijn nodig om de gemeentelijke reserves op peil te brengen. Die waren in 1992 aan de erg krappe kant, reden voor de provincie om de gemeente te waarschuwen dat die situatie in 1993 beter moet zijn. Alle docu menten en diensten van de bur gerlijke stand, zoals reisdocu menten, rijbewijzen en huwe lijksvoltrekkingen worden duur der. Een nieuwe legesheffing geldt voortaan voor uittreksels uit persoonsregisters: vijf gul den per informatieverstrekking. Ook nieuw is de legesheffing op aanvragen voor gemeentegaran ties voor bestaande én nieuw ge bouwde woningen (75 gulden). Een forse verhoging tot 4400 gul den van de leges op bouwver gunningen waarvoor een onthef fing van het bestemmingsplan Inbreker pakte sleutel weg uit schuurtje NIEUWLAND - Een woning aan de Van Akenstraat in Nieuw-, en Sint Joosland is woensdagoch tend bezocht door een inbreker. De ongewenste bezoeker ging aan de haal met 300 gulden. Hij kwam de woning binnen met de sleutel van de achterdeur die de bewoners in het schuurtje had den verstopt. Lang hoefde hij niet te zoeken: op de trap lag een portemonnee met geld. De in braak is gepleegd tussen negen en tien uur 's ochtends. nodig is, wordt veroorzaakt door een hogere heffing die de provin cie de gemeente daarvoor re kent. In het algemeen zullen bouwleges vijf procent stijgen. Aanvragen van hinderwetver gunningen worden tien procent duurder. De commissie financiën be spreekt de tarievenverhoging tijdens de vergadering op maan dag 12 oktober vanaf 16.15 uur. Even tevoren vergadert die dag de commissie gemeentewerken, vanaf 15.30 uur. Schrikhekken Beide commissies bespreken een voorstel om de Van Citters- weg ter hoogte van de ingang van het sportcomplex opvallen der en veiliger te maken. Vooral op de zaterdag onstaan er onhei lige situaties door rijen gepar keerde auto's in de bermen. Met geleidebanden, witte belijning, witte markering van een over- steekpunt en rood-witte 'schrik hekken' moet autoverkeer tot langzamer rijden verleid wor den. Vroegere bermparkeerders worden door borden gewezen op de terreinen aan de Koren bloemlaan en bij de Groen markt. De maatregelen kosten in totaal 29.000 gulden. Na de verbouwing kreeg het dagcentrum De Windroos een prima ingerichte keuken. foto Ruben Oreel 10 EN 11 OKTOBER 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandy- straat 6, tel. 65498. zon. 0.00-24.00 uur: J. L. R. H. van Pelt, Julianalaan 7, tel. 12225. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Middelburg, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: G. J. H. Meyjer, De Krammer 14, tel. 39933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Patiënten Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuwland, tel. 01182-1340. zon. 0. 00-24. 00 uur: R. G. G. Groot, Dr. v. d. Moerstraat 15, Arnemuiden, tel. 01182-1308. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, Vroon straat 11, Serooskerke, tel. 01189-1212. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoutelan de, tel. 01186-1282. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwen se, Valkenisseweg 14, Biggeker ke. tel. 01185-2190. Tandartsen: Walcheren: M. Gerbrandystraat 176, gen, tel. 01184-65326. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: S. v. d. Kaaden, tel. 01185- 3254. Middelburg, zat. 09.00-ma. 09,00 uur: J. Drijdijk, Gandhistraat 5 tel. 26045. iOEi (uil- fed. jtstf (oer Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: 01180-33803. Kleine huisdieren: A. Ruys, Stadsschuur 1, Middelburg, tel 01180-13118. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostka- pelle': Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle, tel. 01188- 1443. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: R. Roskam, Kelderweg 1, 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren: Kor te Noordstraat 61, Middelburg, tel. 01180-37077. Spreekuur zat 10.00-11.00 uur. Apotheken: Middelburg: Stromenwijk -t Zand, Maasstraat 56, tel. 35565, Vlissingen: Apotheek Paau- wenburg, Troelstraweg 2a, tel. 70717. Wij k verpleging: Voor geheel Walcheren via' Alarmcentrale tel. 01184-11877. tel,.: KM lif- uno ■en. van onze verslaggever MIDDELBURG - De tijd dat breien, tekenen en een gezellig uitstapje naar het strand de voornaamste activiteiten wa ren van De Windroos, het Mid delburgse dagcentrum voor verstandelijk gehandicapten, is definitief voorbij. De deelne mers nu zijn, zoals hoofd Bert van Sabben het uitdrukt, zin voller bezig. Ze maken schaak spelen. leren koken en bakken of leggen zich in de tuin van De Windroos toe op het telen van groenten. Gedeputeerde A. J. Dijkwel heropent maandag het grootscheeps verbouwde dag centrum. Tegelijk met de ver bouwing is de dagelijkse gang van zaken aangepast, in de hoop integratie in de samenleving te bevorderen. Het dagcentrum heeft in zijn 21- jarig bestaan al een aantal ver andering meegemaakt. In het begin stonden gezelligheid en plezier voorop. In de jaren tach tig kwam het accent te liggen op activiteiten. Beide vormen van integratie bleven naast elkaar bestaan. Een duidelijke keus werd niet gemaakt. De titel 'dag verblijf voor ouderen' maakte vanaf 1 oktober plaats voor de naam 'dagcentrum'. „De wijzi ging dekt meer de lading", meent Van Sabben. „Nu is er meer sprake van arbeidsmatige opvang." Eigenwaarde De 57 deelnemers van het dag centrum zijn ruwweg te verdelen in twee groepen: zij die veel be hoefte hebben aan een vast dag ritme en een vaste leiding, en deelnemers die actief bezig zijn met houtbewerking, schilderen. koken en bakken. Een deel van de produkten die zij maken pro beert De Windroos aan de man te brengen. Hout voor de open haard, dat door de deelnemers wordt gehakt, is bijvoorbeeld erg in trek. Ook de schaakspelen vinden gretig aftrek. „We heb ben een ommezwaai gemaakt", vindt Van Sabben. Niet uitgeslo ten is dat een beperkt aantal deelnemers van De Windroos uiteindelijk doorstroomt naar het Arbeidsproject Walcheren, dat verstandelijk gehandicap ten voorbereidt op hetzij een plaatsje in een sociale werk plaats of in het vrije bedrijfsle ven. Volgens Van Sabben reageerden de deelnemers overwegend posi tief op de veranderde werkwijze in het dagcentrum. „Het ver groot de eigenwaarde van de mensen als ze kunnen zeggen van een produkt: kijk, dat heb ik gemaakt. Ze hebben het gevoel dat ze nuttig bezig zijn geweest." Na de verbouwing zijn de twee dependances verdwenen. Daar voor in de plaats is één bijge bouw gekomen, de voormalige Admiraalschool aan de Tromp straat. Voor recreatie en vor- van onze verslaggever VLISSINGEN - Het blijft behel pen met de bruggen over het Ka naal door Walcheren bij Vlissin gen. De Keersluisbrug ligt er door herbestratingswerk nog steeds uit en de Sloebrug was donderdagmiddag door weg werkzaamheden opnieuw enige tijd buiten bedrijf. Ruim twee weken geleden was dat ook al het geval, door onverwachte ac tiviteiten van Rijkswaterstaat. De gemeente Vlissingen liet donderdag - onaangekondigd - een nieuwe slijtlaag op de Sloe brug aanbrengen. Voorzorgs maatregelen waren wel getrof fen. Het autoverkeer kon tijde lijk gebruik maken van de Keer sluisbrug. H. van Housselt, chef sectie be heer wegen van de gemeente Vlissingen. vindt dat een verge lijking met de door Rijkswater staat veroorzaakte chaos niet opgaat. Rijkswaterstaat was zonder de gemeente Vlissingen te raadplegen aan het werk ge gaan en wist niets van de afslui ting van de Keersluisbrug. Auto mobilisten konden op twee ach tereenvolgende dagen een paar uur de Sloebrug niet over en moesten over Middelburg rij den. De overeenkomst tussen de werkzaamheden van Rijkswa terstaat en die van Vlissingen is dat ze niet vantevoren zijn aan gekondigd. „Als we dat hadden gedaan, hadden we valse voor lichting verstrekt", verklaarde Van Housselt. „We hebben woensdagmiddag besloten het Rommelmarkt - Het Mid delburgs Muziekkorps houdt za terdag 10 oktober vanaf 12.00 uur een rommelmarkt aan de Driewegenhof in Middelburg. De opbrengst is bestemd voor het uniformen- en instrumenten fonds. Gereformeerde kerk viert feest GRIJPSKERKE - De gerefor meerde kerk in Grijpskerke viert zaterdag feest van 13.30 tot 17.30 uur. De nieuwe bijgebou wen aan de kerk worden die dag geopend. Jong en oud kunnen bij de kerk aan de J. Catsstraat allerlei spel letjes doen. Er is een bloemen- stand en er wordt een loterij ge houden. L. Vlieger exposeert schilderijen en tekeningen. De opbrengst van de activiteiten moet de gereformeerde kerk hel pen bij de financiering van de nieuwe bijgebouwen. werk uit te voeren, maar de defi nitieve beslissing is donderdag morgen gevallen. Tóen pas was duidelijk dat het weer goed was. Zo'n slijtlaag kan niet worden aangebracht met regen of een te lage temperatuur." Slechts een gedeelte van de weg over de Sloebrug is van een nieu we slijtlaag voorzien. Twee rij stroken bleven beschikbaar. Al leen 's middags ging de brug er drie keer een kwartier helemaal uit. De contragewichten van de brug moesten opnieuw worden afgesteld. De politie leidde het verkeer over de tijdelijk berijd bare Keersluisbrug. „De strem ming duurde niet langer dan een gewone brugopening", aldus Van Housselt. Dat het werk te gelijk met de herbestrating van de wegen bij de Keersluisbrug gebeurde, was volgens hem on vermijdelijk. „De zomer valt af, dan is het te druk, en later kan niet, omdat het weer dan te slecht wordt." Het werk is don derdag afgerond. Jules Deelder treedt op in Middelburg MIDDELBURG - De Rotter damse dichter, schrijver en ca baretier Jules Deelder treedt vanavond, vrijdag, op in de aula van de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg. De 'nachtburgemeester van Rot terdam' speelt de voorstelling 'Deelder draait door'. De show, die bestaat uit gedichten en ver halen, begint om 20.30 uur. Van af 19.30 uur is de zaal open. Na afloop van de voorstelling verzorgt de L-band een optre den. De band bestaat uit drie le raren en een lid yan het onder steunend personeel van de school en speelt hoofdzakelijk hits uit de jaren zestig VEERE Excursie - De afdeling Wal cheren van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging houdt zaterdag 17 oktober een excursie naar de Schotsman. Onder leiding van Wim Kuys worden paddestoelen bekeken. De start is om 14.00 uur op het parkeerterrein aan de Veerse Dam tegenover de Schotsman. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een onderne ming die haar eigen aandelen kapitaal aan een goed doel schenkt, komt zelden tot nooit voor. Zeker niet als dat bedrijf ook nog verlies heeft gemaakt. Toch gebeurde het donderdag avond in Middelburg, in het Delta College. De leerlingen Kim Goedegebure en Petra de Klerk uit Vlissingen overhan digden het Vlissingse echtpaar Den Besten een cheque van 1129,35 gulden. Het geld is be stemd voor een weeshuis in het Roemeense Oradea, waar A. den Besten en zijn vrouw B. den Besten-Holtkamp zich al ruim twee jaar om bekommeren. Het bedrijf waarom het gaat, is geen gewone commerciële on derneming. 't Was een mini-on derneming, opgezet op initiatief van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). Zestien leerlingen van de mid delbare handelsschool van het Delta College zetten de schou ders onder het project. Ze moes ten in de praktijk leren wat on dernemen inhoudt. van onze verslaggever MIDDELBURG - De kraker van een woning aan de Falckstraat in Vlissingen wordt bij verstek veroordeeld, hoewel hij donder dagmiddag bij de rechtszitting aanwezig was. Mr H. van Breda, president van de Middelburgse rechtbank, raadde de kraker aan te verdwijnen, omdat hij niets tegen de argumenten van woningbouwvereniging Basco kon inbrengen. „Als u niet weg gaat, kost dat u 250 gulden grif fierecht", stelde hij de kraker voor het blok. De kraker koos onder de toevoeging 'het is een rare constructie' eieren voor z'n geld en verliet de zaal. Het was donderdagmiddag niet de eerste keer dat een afvaardi ging van Basco, de Eindhovense kraker F. G. K. (29) en recht bankpresident Van Breda elk aar ontmoetten. K. was al eerder in een kort geding gedagvaard, omdat hij illegaal in een leeg staande flat aan de Van Bosse- straat woonde. Hij moest ver trekken. Op zoek naar andere gratis woonruimte dook hij op in een leegstaande woning aan de Falckstraat. Basco wil die hui zen verbouwen; de aannemer is al aan de slag. Mr Van Breda gaf K. opnieuw weinig kans. Hij wijst dinsdag vonnis. De Eindhovenaar was niet onder de indruk. „Ik ben jaren op vakantie geweest in Zeeland", zei hij, „en ik wist dat er in Vlis singen veel woningen leegston den. 't Is hier leuk. Paauwen- burg - waar de Falckstraat is - ligt lekker dicht bij het strand. Ik ga er vaak met m'n hond heen. Ideaal." Als hij uit zijn wo ning moet, zal hij zeker opnieuw iets kraken. Inschrijven bij Bas co doet hij niet. „Ze zien wel waar ik zit. En als ik opnieuw weg moet, vind ik wel weer wat." ming komen die deelnemers wel naar De Windroos, dat is geves tigd op het terrein van Vijver vreugd. Tijdens de verbouwing, die 1,6 miljoen gulden kostte, zijn al leen de buitenmuren blijven staan. Het gebouw is intern grondig verbouwd en opnieuw ingericht. Zo kreeg het dagcen trum een splinternieuwe keuken en de groep deelnemers die zich bezig houdt met agrarische werkzaamheden een prachtige schuur. Voor de dubbel gehandi capten is een snoezelruimte in gericht. Discussie-avond D66 in Veere VEERE - De werkgroep D66 Veere houdt donderdag 15 okto ber een politieke discussie avond in 't Waepen van Veere. Ab Pouwer, gemeenteraadslid voor D66 in Veere, zal ingaan op zijn werkzaamheden in de ge meente. D66-gedeputeerde Alex Dijkwel spreekt over 'De be stuurlijke organisatie van Ne derland'. Er is gelegenheid tot discessie. Aanvang 20.00 uur. van onze verslaggever VEERE - De inwoners van de gemeente Veere willen dat het autoverkeer in de verschillende centra wordt teruggedrongen ten gunste van de fiets. Dat blijkt uit de enquête die het ad viesbureau Werkgroep 2000 af gelopen zomer hield onder 1200 inwoners en toeristen in Veere. Eind november publiceert de werkgroep Masterplan Fiets Veere. Daarin worden voorstel len gedaan voor investeringen in fietsvoorzieningen voor de komende twee jaar. De enquête maakt deel uit van het fietsplan. Vierenzeventig procent van de ondervraagden is voor het terugdringen van au toverkeer in Veere, Serooskerke en Vrouwenpolder. Met name in het hoogseizoen zijn ze de auto's liever kwijt dan rijk. Tachtig procent van de mensen vond het echter geen goed idee de stads kernen permanent autovrij te maken. Snelheidsbeperkingen en 30 kilometer-zones worden wel door vrijwel iedereen ge wenst. Van de ondervraagden sprak 89 procent zich uit voor meer fiets paden en 90 procent voor betere stallingsmogelij kheden Korte ritjes Aan hun wensen komt Veere al tegemoet. Deze week zijn fiet- senstandaards geplaatst op het Oranjeplein, bij de Grote Kerk en bij het VVV-kantoor. De plaatsing van fietsboxen bij de het sluizencomplex door het Ka naal van Walcheren, aan de kant van Arnemuiden, begint binnen twee weken. Uit de enquête kwam eveneens naar voren dat inwoners en toe risten vaak gebruik maken de auto voor ritjes korter dan vijf kilometer. Voor het woon-werk. verkeer pakt de helft van de woners de auto. Dertig procent van de ondervraagden zei het werk te fietsen. 'Met meer en betere fietsvoorzie ningen, naast zorgvuldige auto- beperkende maatregelen waar fietsers worden gehinderd, moet een gedragsverandering mogelijk zijn', schrijft Werk groep 2000 in een voorschotje op het Masterplan Fiets. Drieënzeventig aandelen a 25 gulden vonden hun weg onder familie en bekenden. De leerlin gen noemden hun bedrijf Deco- gé en gingen aan de slag met on der meer sieraden en haarban den. Die kochten ze in, verpak ten ze netjes en probeerden ze te verkopen aan winkeliers in Mid delburg, Vlissingen, Terneuzen en Goes. Bij afsluiting van het project waren de aandelen in waarde gedaald, tot 16,13 gul den. Petra de Klerk: „We hebben in elk geval geleerd dat het on dernemerschap niet altijd zo ge makkelijk is." De tien leerlingen die het tot het einde volhielden, wilden hun mi- ni-ondememing nog een laatste keer laten opvlammen. Zo kwa men ze op het idee het aandelen kapitaal aan een goed doel te schenken. Ze wisten via via van de actie van het echtpaar Den Besten. De aandeelhouders za gen af van hun rechten. Het weeshuis in Oradea, waar vijf honderd kinderen van nul tot drie jaar verblijven, kan mede dankzij dat gebaar in het voor jaar ventilatoren voor de keuken en houten kinderbedjes in ont vangst nemen. STUNTVERKOOP VAN 100 EXCLUSIEVE MODELLEN BRUIDSJAPONNEN COLLECTIE '92-'93 DIVERSE ACCESSOIRES KORTINGEN VAN 20 TOT 60 JAPONNEN AL VANAF 295,- OPHEFFINGSUITVERKOOP VAN 500 STUKS EXCLUSIEVE LEDEREN KLEDING!! KORTINGEN ffl alles in diverse kleuren en maten DAMES HERENJACKS AL V.A. 179,- DAMES HERENJASSEN AL V.A. 199,- I PILOTEN MOTORJACKS AL V.A. 299,- t: DIVERSE LAMMYCOATS AL V.A. 349,- PROFITEER NU, WANT DE AANBIEDING GELDT SLECHTS 1 DAG!! WAAR: Middelburg Arneville Hotel, Buitenruststr. 22, tel. 01180-38456. WANNEER: donderdag 15 oktober van half 2 tot 9 uur. BEL VOOR INFO: 08380-23577 O.a. C'rtYbike i fiks voordeel voor rappe donders! Diverse modellen i nu kopen betekent \w geld bBspsr^n. KOWtN iPROfflttf Als u een snelle beslisser bent, kunt u nu handenvol geld verdienen. Wegens ruimtegebrek moeten wij een deel van onze voorraad supersnel afstoten. Deze eenmalige kans krijgt u nooit meer! Het is vrij rondkijken! Sportieve Met honderden 1 Widens keihard i foordeel! Wat je ook wilt met je fiets Fietsen. Kleding. Accessoires. JAN VAN DEN DRIEST Zusterstraat 22-24 Middelburg Telefoon 01180-12410

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 14