Taxibedrijfjes vrezen keuze ZWN Is Muffin nou 'n pitbull of niet? Boer in het nauw door lage prijzen PZC provincie Verholen pleidooi voor verbouwing Grote Kerk Veere Rode Kruis helpt asielzoekers bij herstel contacten lulpvraag aan Rode [ruis erg veranderd ontract busmaatschappij voor regiotaxi kan kleintjesbuitenspel zetten UMOH/IMKV TAPIJT- EN MEUBELCENTRUM Oktober Woonmaand een unieke gelegenheid om u op de hoogte te stellen van het allerlaatste nieuws uit onze meubelkollektie (meubelcen trum te Kruiningen) en onze tapijt- en gordijnenkollekties (Goes, Middelburg). U vindt bij ons een boeiend geheel van nieuwe modellen, kleuren, strukturen en dessins. Maak daarom tijdens de woonmaand eens vrij voor een boeiend bezoek aan één van onze zaken. EEN EXTRA BOEIENDE MAAND BIJ DE LEUKSTE WONING INRICHTERS VAN ZEELAND Meubelccntrum voor al uw meubelen tapijt en gordijnen. Sloapafdcling: Zandweg lb Tel. 01130-82626 Speciaalzaak voor al uw tapijt, karpetten en gordijnen. Slaapstudio. Couwervestraat 51 Tel 01100-13525 1-HH'liH Speciaalzaak voor al uw tapi|t, karpetten en gordijnen. Slaapstudio. Korendijk 34 Tel. 01180-23632 TMC.DE SFEERMAKERS VAN HUIS UIT.1 Enkele nieuwigheden: NIEUWE ROMANTISCHE WOONPROGRAMMA'S waann^lles op elkaar is afgestemd in vele kleuren te leveren zoals blank, honing, white wash en blank eiken patine Om te stelen. Zo mooi! NIEUWE PARADE POOLTAPIJT INTRODUKTIEPRIJS bij TMC in 5 kleuren uit voorraad leverbaar, Geen 299,- per meter gelegd maar nu voor de introduktic-pri|S van 229.- GORDIJNEN- KOLLEKTIES geheel vernieuwd en aangepast aan de hedendaagse trends en kleuren Dat moet u zien en u weet wij meten en maken alles gratis. De verschillende soorten aardappelen zijn dit jaar bijzonder goedkoop voor de consument. foto Willem Mieras Consument lachende derde van onze verslaggever jFrank Balkenende GOES - De consument plukt de vruchten van de lagere prijzen voor aardappelen, groente en fruit, de boeren ko men echter in het nauw. De Europese markt is verzadigd, terwijl de teelt van vrije land- bouwprodukten toeneemt. Het gevolg is overproduktie en dus lagere prijzen. Eén van de grote boosdoeners is de Eu ropese landbouwpolitiek. Door de gekelderde graan prijs vluchten boeren in an dere gewassen. Ze hebben weinig keus, maar die om schakeling leidt wel tot ver dringing op de markt. „Dit jaar exporteren we geen aard appel naar Spanje." Droge zomers versluierden de afgelopen twee jaar het sterk gegroeide Europese aardappe lareaal. Gedwongen door een 'agere graanprijs plantten boeren in met name Belgie, Noord-Frankrijk en Duitsland grote schaal piepers aan, maar door het slechte weer werd deze uitbreiding nog niet in een monsterproduktie om gezet. Dit seizoen groeiden de aardappels, de ruggegraat van menig akkerbouwbedrijf, voortreffelijk. De markt werd overspoeld, waarop de prijs naar een bedroevend niveau zakte: vi jf tot zes cent voor een kilo bintjes, een kwart van de normale opbrengst. „Door de redelijke prijzen werd het veel te grote areaal in Europa verdoezeld. Nu heb je de poppen aan het dansen. Als die overproduktie zich nou nog maar beperkte tot Noord- West-Europa viel het allemaal nog mee. maar ook landen als Spanje, Portugal en Italië zit ten tegenwoordig flink in aardappelen. Traditioneel zijn dat onze exportlanden, maar dit seizoen gaat er geen aard appel naar Spanje", zegt direc teur C. Meijer van aardappel- handel en -verwerker Meijer BV in Kruiningen. Ligt in de Europese schuren een aardappeloverschot van een miljoen ton, ook de fruit bomen hangen veel te vol. De Coöperatieve Groente- en Fruitveiling Holland-Zeeland iCHZi in Kapelle draait dage lijks tienduizenden kilo's ap pels door om de prijzen enigs zins op peil te houden. Een kilo James Grieves brengt momenteel niet meer op dan 30 tot 40 cent. de helft tot een derde van de normale prijs. Oorzaken: de oogsten in Eu ropa, vooral in het zuiden, zijn overvloedig. Bovendien moe ten Nederlandse appelen en peren in de schappen concur reren met goedkoop ander fruit zoals nectarines, druiven en kiwi's. Voorzitter C Hame link van de tuinbouwcommis- sie van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLMi is bang dat de overproduktie structureel van aard is. ..Er is zoveel hout in Europa, dat je zonder calamiteiten zoals nachtvorst voortdurend een lage prijs kan verwachten. Daarnaast zit je met een stuk vrijhandel. Voor al dat exoti sche fruit uit verre landen is maar één markt: het rijke wes ten. De fruitteler moet dus op twee fronten concurreren." Verzadiging Ook in de fruitteelt ijlt de la gere graanprijs na. Akkerbou wers zoeken het naast aardap pelen steeds vaker in appelen, peren en groente. De volle- grondsgroenteteelt mag dan tot nu toe de dans zijn ont sprongen. de angst voor verza diging van de markt is reëel. ..Het gaat ons niet alleen om het volume, maar ook om de matige kwaliteit die akker bouwers soms aanvoeren. De Nederlandse groenteteler heeft slechts toekomst als hij hoogwaardige gewassen voor export produceert, zoals bij voorbeeld radicchio rosso die naar Amerika en Japan gaat", licht Th. Jaspere van CHZ in Barendrecht toe. De malaise in de witlof is volgens Jasperse een incident. Frankrijk heeft de afgelopen jaren teveel ge teeld en dat verstoort de prijs. „Dat maak je eens in de tien jaar mee. het is een golfbewe ging. Straks krijg je een sane ring en dan komt het weer goed. De witlof trekt overigens nu weer aan." De lachende derde is de consu ment. De winkelprijs voor bij voorbeeld een kilo aardappe len is een dubbeltje tot vijftien cent lager dan vorig jaar. Veel verder zal de prijs niet zakken. „De handel heeft zijn vaste kosten om het produkt in de schappen te krijgen. Boven dien pakt elke winkel zijn ei gen marge", verklaart direc teur A. W. Bierens van de coö peratie Aardappel BV in Zie- rikzee. Evenals Meijer ver wacht hij dat de markt zich uiteindelijk weer zal herstel len. omdat bij de huidige weg- geefprijzen gelegenheidstelers zich de relatief kostbare pro- duktie van aardappels niet meer kunnen veroorloven. Dat helpt het gros van de akker bouwers voorlopig niets, zij verdienen nu amper het droge brood Hamelink waarschuwt dat ook in de fruitteelt klap pen zullen vallen. „Zuid-West -Nederland heeft de laatste ja ren niet slecht geboerd Maar ik weet dat verschillende be drijven financieel in de proble men zitten. Telers zullen moe ten stoppen. De sector, dat wil ik ontzenuwen, is niet zo sterk als men wel denkt," VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 1 1 ipnze verslaggeefster ISEMUIDEN - Veel meer dan wjer zullen Rode Kruis-vrij- illigers te maken krijgen met msen in psychische nood. lartot voor kort de organisa- nvas ingedeeld in verschil- ode bestanden als de ehbo-co- lane en welfare, vallen nu de iheidslijnen meer en meer goslavische vluchtelingen en ramp in de Bijlmer hebben igetoond dat het Rode Kruis al zijn geledingen behulp- m kan zijn. Het gaat erom er vrijwilligers blijven die ge ïnd zijn om mensen op te van- Kringdag voor de Zeeuwse ifare en telefooncirkels, don- dag in het Zilveren Schor in Arnemuiden, stond in het teken van hulpverlening dichtbij huis. Met de komst van de Joegosla- ven en de ramp in de Bijlmer is het Rode Kruiswerk plotseling geen oefening meer maai' reali teit. Uit inleidingen van J. P. Wieldraaijer, directeur van het Informatie-bureau en C. W. H. Peeters, van de afdeling voor lichting en werving, bleek dat de internationale hulpverlening- naast de deur een veranderde hulpvraag te zien geeft. Ont heemden en mensen die een traumatische ervaring achter de rug hebben, vragen een ander soort hulp dan slachtoffers van ongelukken. Het Rode Kruis wil zich daar steeds meer op richten. Aan de Kringdag. die ook een feestelijk tintje droeg vanwege het 125-jarig jubileum, namen bijna 250 vrijwilligers deel. van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - De Kring Zee land van het Rode Kruis begint, in nauwe samenwerking met het landelijke informatiebu reau, een proefproject informa tievoorziening in het asielzoe kerscentrum in Middelburg. In de asielzoekerscentra ontstaat steeds meer behoefte aan het herstel van contacten met fami lie en vrienden in het land van herkomst of elders op de we reld. Het Rode Kruis kan daar bij behulpzaam zijn. Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis werkt al jaren aan contactherstel bij grote vluchtelingenstromen en rampen. Tot nu toe gebeurde dat vooral op landelijk niveau en gebruik makend van de infra structuren in de centrale Rode Kruis-kantoren. Nu de stroom asielzoekers voortdurend toe neemt, zeker uit landen waar het nauwelijks mogelijk is contac ten te handhaven, groeit ook de behoefte aan de speciale Rode Kruisdienst. Volgens mr J. P. Wieldraaijer, di recteur van het Informatiebu reau. is het noodzakelijk dat de zorg van zijn bureau naar de kringen en afdelingen in Neder land gedecentraliseerd wordt, wil het Rode Kruis de continuï teit van de service handhaven. Het is de bedoeling dat via de kringen vrijwilligers uit de afde lingen worden getraind om de eerste pogingen tot contacther stel te begeleiden en door te spe len. Bij het zoeken naar contac ten kan het Rode Kruis gebruik maken van informatiebureau's in de hele wereld. Het kringbestuur van het Rode Kruis moet het experiment in het asielzoekerscentrum nog goedkeuren, waarna de afdelin gen bij het project zullen worden betrokken. Militair hospitaal, 23 oktober 1813, in de Grote Kerk van Veere. Afbeelding Zeeuws Documentatiecentrum, Middelburg van onze verslaggeefster BRUINISSE - De gemeente Bruinisse laat nog eens uitzoeken wat voor hond inwoonster Priscilla Meijer precies heeft. Tot nu toe is de gemeente ervan uitgegaan dat ze een pitbull-achtige heeft, maar Meijer bestrijdt dit. Ze heeft een advocaat in de arm genomen omdat ze vindt dat ze haar hond ten onrechte moet aanlijnen en muilkorven. Bovendien: als haar hond officieel wordt aangemerkt als een pitbull, dan komt die zo meteen ook onder de nieuwe, strengere wetgeving voor pitbulls te vallen. En dat wil ze al helemaal niet. Muffin heeft in haar eerste levensjaar reeds voor behoorlijk wat commotie gezorgd in Bruinisse in het algemeen en in de Hertsbe- kestraat in het bijzonder. Bewoners van de Hertsbekestraat sloeg de schrik om het hart toen ze de nieuwe aanwinst van buur vrouw Meijer zagen. Ze hielden een handtekeningenactie en vroegen de gemeente om maatregelen tegen de hond. die zij voor een pitbull aanzagen, maar die door Meijer steevast een kruising tussen een bullterrier en een Amerikaanse Staffordshire wordt genoemd. De gemeenteraad evenwel hield het. op advies van deskundigen, op een pitbull-achtige en bepaalde dat Meijer haar hond moest aanlijnen en muilkorven. Meijer is daartegen in het geweer gekomen. Ze heeft een advo caat ingeschakeld. De bazin blijft op het standpunt staan dat haar hond geen pitbull is, en ze vindt dat de gemeente zich op volstrekt verkeerde deskundigen verlaat. Ze heeft de gemeente onlangs gevraagd de zaak nog eens te bekijken, maar tot haar grote woede heeft ze tot nu toe niets gehoord. Burgemeester A. Vogelaar bevestigt dat. Het college heeft beslo ten nogmaals te laten onderzoeken welk soort hond Muffin is. maar de geraadpleegde onafhankelijke deskundige heeft nog niet gereageerd. Dat nieuwe onderzoek is niet zozeer ingegeven door twijfel over de vorige beslissing, aldus Vogelaar, maar door de wens zorgvuldig te handelen tegenover alle burgers. Geen en kele burger moet bang zijn voor een loslopende hond in de buurt, en anderzijds dient er gegronde reden te zijn voor het muilkorfge- bod. Meijer is inmiddels het gedoe over Muffin - 'een ontzettend lieve hond die nog nooit iemand wat gedaan heeft' - goed zat. Ze over weegt een proces. Ook daarin voelt ze zich gedwarsboomd. Ze heeft, zegt ze, een bekeuring nodig die ze kan aanvechten. Ze was van plan Muffin voor een keer 'vrij' te laten lopen. Om de rust in de buurt, waarmee ze naar eigen zeggen op weer wat betere voet staat, te handhaven wilde ze de politie vooraf inlichten. „Maar die hebben gezegd dat ze niet komen." De waarnemend groepscommandant van de rijkspolitie Schou- wen-Duiveland wil niets over de zaak kwijt en verwijst naar bur gemeester Vogelaar. Die zegt dat de politie pas kan optreden als vaststaat wat voor hond Meijer heeft. Ondertussen wacht de bur gemeester een proces rustig af. van onze verslaggever Harmen van der Werf VEERE - Het stadje Veere is ge schiedenis en de gemeente wil dat graag zo houden. De afwij zende reactie op het plan van de Rijksgebouwendienst om in de Grote Kerk van Veere apparte menten te bouwen, was geen verrassing. Het zou historisch niet verantwoord zijn. P. J. Smallegange toont - onbewust - in zijn boek 'De nood der tij den, Veere in de eerste helft van de negentiende eeuw' het tegen deel aan. Hij heeft een tekening van het Frans militair hospi taal uit 1813 opgediept. De over eenkomsten met het voorstel van de Rijksgebouwendienst zijn treffend. Smallegange legt niet het ver band tussen verleden en heden. Hij houdt het in zijn boek. dat woensdag officieel werd gepre senteerd. bij pure geschiedenis. Hij constateert in het kielzog van het gemeentebestuur: Veere heeft een prachtig verleden. Die zinsnede staat aan het begin van het hoofdstuk een. Prominent. Dat is niet voor niets. Het stadje Veere heeft zijn bewoners in de eerste helft van de negentiende eeuw al niets meer te bieden, be halve oude gebouwen die aan glorievolle tijden herinneren en zijn verworden tot een last. Fransen De Grote Kerk is zo'n last. die af en toe tot lust dient. Smallegan ge gaat er uitgebreid op in. De Fransen nemen de Grote Kerk grondig onderhanden. Ze bren gen vier verdiepingen met negen ziekenzalen aan en metselen de ramen dicht. Kleine ramen ko men ervoor terug. Hoe er ook over de forse ingreep van de Fransen mag worden gedacht, ze hebben het vervallen visite kaartje van Veere wel een nieu we functie gegeven en misschien voor de ondergang behoed. Tot 1822 blijft het gebouw leegstaan. Dan wordt het provinciaal werk huis erin gevestigd. Zeshonderd bedelaars vinden er tot 1827 werk. Van 1832 tot 1866 huist er een garnizoen in. Smalleganges speurwerk kan gemakkelijk worden uitgelegd als een plei dooi voor het plan van de Rijks gebouwendienst. Wat is immers het verschil tussen de huisves ting van militairen en van welge- stelden, die een peperduur ap partement kunnen kopen in een historische gebouw Verfrissend De gemeente Veere is in de eer ste helft van de negentiende eeuw blij met de nieuwe functies die de Grote Kerk krijgt. Het aonze verslaggeefster ;£S-De Bevelandse taxi-on- pemers zien goede mogelijk- jin om tot samenwerking de autobusmaatschappij Kfe komen. Ondanks het op- lisme over de haalbaarheid ,zo'n project heerst bij de inere bedrijven de vrees dat ZlVN met een of twee 'grote «ens' in zee gaal, en daarmee platlelandstaxibedrijven itenspel zet. ZWN hoopt voor een experi- Dt met de zogenaamde regio- nop de Bevelanden subsidie j het ministerie van verkeer raterstaat binnen te halen. ;oeling is de bezuinigingen het openbaar vervoer en het jappen in de dienstregeling ondervangen door een sys- 5i waarbij taxi's de mensen ireen opstappunt van bus- of sennet brengen. t precieze plannen geven ze [niet vrij", zegt taxi-onderne- tfV.van Hoek uit Rilland. Hij iptop een uitnodiging van de SN om eens te komen praten, jar is bang 'dat er maar één of üe worden uitverkoren'. Ook j, Jacobusse uit Heinkens- pd. die mede namens zijn col- rs's uit Ellewoutsdijk en Le- wedorp spreekt, ziet de zaak op die manier Zowel in de gemeen te Reimerswaal als in Borsele bestaat al samenwerking tussen een aantal taxibedrijven. Een goede basis om verder te gaan, aldus Jacobusse: „Wij zijn heel positief, maar we zijn bang dat de pap al gestort is." Als zij ge passeerd worden, gaat dat ten koste van hun inkomsten, meent Jacobusse: „We zitten echt niet te wachten op busjes vanuit Goes. Dan kunnen wij het hier wel schudden." De ZWN is, zoals hoofd alge mene zaken J. R. Nienhuis eer der liet weten, al in gesprek met 'taxi-ondernemingen'. Navraag leert dat de enige die met de ZWN en de vervoersregio Zee land om de tafel zit. directeur J. Meulpolder van taxicentrale Midden-Zeeland is. Hij stelt ech ter. dat hij meepraat namens de landelijke organisatie Taxi Ver voer Nederland, en dus in feite de belangen van alle taxi-onder nemingen in de regio vertegen woordigt. Treintaxi Ook andere taxi-ondernemin gen kunnen meedoen aan dé re giotaxi - 'dat ligt nog helemaal open' - maai' voor Meulpolder is stadsbestuur grijpt elke stro halm aan. Smallegange be schrijft het wel en vooral - wee van Veere zakelijk, soms tot in details, gelardeerd met citaten uit negentiende eeuwse geschrif ten. Een lijn is in het boek niet te ontdekken. Waarom het is ge schreven, wordt ook niet duide lijk. Veere is al te vaak onder werp van studie geweest. Verf rissend zijn de citaten, die een inkijk geven in het Veere van toen. 'Zeiden wij te veel', eindigt F. Nagtglas zijn bijdrage, 'wan neer wij Veere een bouwval in Nederland noemden A. H. den Boon. burgemeester van Veere. neemt woensdag in het stadhuis van Veere het eer ste exemplaar in ontvangst. De tekening van het Frans militair hospitaal in de Grote Kerk zal hem zeker treffen. Smallegange. P. JDe nood der tij den. Veere m de eerste helft van de negentiende eeuw, Waleherenreeks no.5. Heemkundige Kring Walche ren. 114 pag... 18.50 gulden Inbreker werd betrapt in mosselbedrijf YERSEKE - Een inbreker in een mosselbedrijf aan de Korringa- weg te Yerseke werd in de nacht van woensdag op donderdag op heterdaad betrapt door een chauffeur van de onderneming. De dief vluchtte door de glazen deur van de kantine en liep daar bij snijwonden op. Hij kon alleen een paar sleutels meenemen. De rest van zijn buit bleef achter in het bedrijf. Van de dader ont breekt elk spoor duidelijk dat 'enkelingen zullen doorgaan'. Hij stelt zich bij de re giotaxi een systeem voor, dat naadloos aansluit op de trein taxi en het aanvullend vervoer. „De treintaxi is met een klein beetje gebiedsuitbreiding eigen lijk al een regiotaxi." De trein taxi-dienst wordt overigens voornamelijk door het bedrijf van Meulpolder uitgevoerd. Dat kleinere bedrijven, als ze niet mee mogen doen, zwaar te lijden zullen hebben onder de concurrentie, ontkent Meulpol der. „De ervaring is dat in trein taxi-steden het gewone taxiver voer juist is gestegen." Jacobus se uit Heinkenszand kijkt daar anders tegenaan. Hij merkt de concurrentie van de treintaxi (die onder meer Wolphaartsdijk en 's-Heer Arendskerke bedient) aan den lijve: „Wij mogen ko men als het zó vroeg is dat er nog geen treinen rijden, om de men sen naar een of andere bus te brengen." Echt somber is hij nog niet. Eén dezer dagen belandt een uitgewerkt plan van zijn hand op de ZWN-burelen. „Ik ben zeker dat het een haalbare kaart is, en ik hoop gewoon dat we ons zegje mogen doen." Een taxibusje en een grote bus zorgen in Kapelle voor het vervoer van scholieren. Een dergelijk taxi busje zou in de toekomst ook als regiotaxi kunnen worden ingezet. foto Willem Mieras (Advertentie) pas ■V 'etwp\e,nb' betoon de\a9er 2 436^°- QA302* Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11