Leven in de jeugdliteratuur Ik teken de verbeelding Kinderboekenweek in Zeeland PZC Ook voor echte boekenhaters... Herman Kakebeeke kunst cultuur 21 Lidia Postma illustreert FANOY AHOY VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 Hoeveel jaar hij nou al op pad is als het geweten van de jeugdliteratuur? Herman Kakebeeke zou het niet precies weten. Hij strijdt nog steeds in de voorste gelederen als het om het belang van kinderboeken gaat. Met zijn lesbrieven die tijdens de kinderboekenweek in een oplage van 13.000 exemplaren worden verspreid. Met zijn Pluim van de Maand, die uitgereikt wordt aan nieuwe, in het oog springende prentenboeken. En dan zijn er nog de aanschafadviezen voor het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum, redactiewerk voor De Zonnewijzer waarin poëzie voor jongeren wordt opgenomen, publicaties in Jeugd in School en Wereld en het handboek over jeugdliteratuur voor pedagogische academies. Het onderwijs was een bijna van zelfsprekend toekomstperspectief. Herman Kakebeeke leerde het klappen van de zweep op de Bis schoppelijke Kweekschool in Den Haag. Daarna haalde hij zijn M.O. -A Nederlands. Tien jaar onderwij zer, vijf jaar hoofd van de katho lieke lagere school De Jonge We reld in Den Haag. Het gemeentebe stuur wist hem vervolgens te strik ken voor de afdeling kunstzinnige vorming van het Haags Centrum voor Onderwijsbegeleiding. ,,Ik was altijd al met kunst bezig ge weest. Veel naar concerten, musea, ik speelde zelf toneel, ik schreef af en toe iets." Momenteel is hij part time docent literaire vorming van het Koorenhuis, het Haags cen trum voor kunst en cultuur. Elke vakantie ontvlucht hij zijn woonplaats Den Haag. West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostburg, is dan de vaste bestemming. „Ik weet ook niet precies wat het is. Het land, de ruimte, de combinatie met het Zeeuwse licht, dat echt be staat..." Herman Kakebeeke werd 60 jaar geleden in Oostburg gebo ren. Zijn vader was er onderwijzer op de katholieke lagere school. „Nog altijd als ik daar rondstap zijn er mensen die zich mijn vader herinneren als de meester met de viool. Die reacties dragen vast bij aan het thuisgevoel." Toen Her man 3 j aar was verhuisde het gezin naar Hillegom. Herman Kakebeeke: Jeugdliteratuur is voor mij een rugzakje, dat ik mijn hele leven meeneem. foto Willem Mieras Als onderwijzer, als kunstzinnig vormer, als docent: de jeugdlitera tuur loopt als een rode draad door zijn leven. Op school slaagde hij er in zijn leerlingen tijdens voorleesu ren enthousiast te maken voor het kinderboek. „Voorlezen is ontzet tend belangrijk. Doe je het goed, dan ontstaat er een hele speciale sfeer in een groep. Ik merk het ook met volwassenen op ouderavon den, ze zitten altijd ademloos te luisteren. Dat heeft me gestimu leerd. Jeugdliteratuur is voor mij een rugzakje, dat ik mijn hele leven meeneem." Lesbrieven De CPNB - Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek - ontdekte de kwaliteiten van Kake beeke in 1976, toen hij werd ge vraagd mee te draaien in de Werk groep Kinderboekenweek. Sinds dien heeft hij vijftien lesbrieven ge schreven voor de leerkrachten van de basisscholen, over gevarieerde thema's als Wonen in boeken, Stad en land, Boeven en Musea. In 1988 kreeg hij de Zwijsenprijs voor zijn inspanningen voor de leesbevorde ring. De laatste jaren wordt de propa ganda voor het jeugdboek steeds meer gezien als een niet aflatende strijd tegen de oprukkende televi sie. Kakebeeke heeft het liever niet over een gevecht. „Maar", zegt hij, „natuurlijk is het zo dat televisie voor veel kinderen vanzelfspre kender is dan een boek. Je moet dus moeite doen om het jeugdboek tot zijn recht te laten komen. Ik vind dat er een traditie hoort te zijn, een traditie die vooral door leerkrachten gedragen dient te worden. Zij kunnen kinderen en thousiast maken. En het is echt be langrijk dat er een leescultuur blijft. Een boek kun je in je eigen tempo lezen, je hoeft niet hijgend achter de filmbeelden aan te lopen. Ik zie het boek als een stilte-eiland je, waar een kind zich terug kan trekken in een hectische wereld." „Overigens verwacht ik dat het boek een eigen plaats behoudt. Denk ik aan mijn jeugd, dan sprin gen er prachtige herinneringen naar voren. Het geheim van de Bamsteengroeve, een verhaal over het opvissen van barnsteen in de buurt van Koningsbergen. Prach tig, prachtig. Ik was het boek veer tigjaar kwijt. Enkele jaren geleden kreeg ik het van iemand cadeau. Dat soort ervaringen gun je toch iedereen?" Jan van Damme Lidia Postma werd bekend met haar prenten bij sprookjes van Andersen en Grimm. Nadat ze een paar jaar gestopt was met illustreren, maakte ze het afgelopen jaar prachtige prenten bij het boek Nachtverhaal van Paul Biegel. Haar werk heeft een heel eigen, dromerige, bijna onwerkelijke sfeer die mooi aansluit bij Biegels sprookjesachtige vertelling. Lidia Postma woont op een plekje dat bij haar past, op een grote woonboot helemaal aan de rand van Amsterdam. De boot ligt verstopt tussen het groen, de vo gels en de weilanden. Ze heeft aan de weilandkant een groot atelier met veel uit hoge ramen binnen stromend licht. De stad lijkt hier ver weg. Maar aan de andere kant van het water raast het verkeer ge haast voorbij. Lidia's illustraties voor Nachtver haal, het nieuwe boek van Paul Biegel. betekenen haar terugkeer als illustrator nadat ze zich een aantal jaren met ander werk - boetseren en het maken van por tretten in opdracht - heeft bezigge houden. Nachtverhaal is een Sche- herazade-achtige vertelling over een kabouter die op een zolder een poppenhuis bewoont en daar een fee met verfrommelde vleugels op bezoek krijgt. Eigenlijk wil de ach terdochtige kabouter niks met die vreemde fee te maken hebben, maar tegelijkertijd wordt hij on weerstaanbaar door haar lieftal lige persoon en haar spannende verhalen aangetrokken. Hij pro beert wel (tevergeefs) haar bezoek jes geheim te houden voor zijn kaartvrienden Pad en Rat, een ta melijk banaal tweetal. Aanlokkelijk Op verzoek van Biegel zelfheeft Li- dia Postma de illustraties bij Nachtverhaal gemaakt. Na een moeilijke periode die volgde op haar vertrek als docent bij de Riet veldacademie - 'de hele afdeling il lustratie is in 1990 wegbezuinigd' - was het voor Postma meteen een aanlokkelijk aanbod: „Paul belde me vorig jaar augustus op om te vragen of ik zin had om Nachtver haal te illustreren. Ik vond het enig. Zijn werk heeft een heel apar te sfeer: ouderwets, intiem. Nacht verhaal is een bijzonder boek in zijn oeuvre, en daarom wilde hij ook graag dat het er bijzonder uit zou zien. Ik had een tijd niets ge daan op dit gebied, dus voor mij was het een schitterende gelegen heid om weer op gang te komen." Lidia Postma is vooral bekend ge worden met haar zeer gedetailleer de, fijnzinnige illustraties bij onder meer de Sprookjes van Andersen (waarvoor ze in 1976 een Gouden Penseel kreeg) en de Sprookjes van Grimm (1986). Ze kreeg haar opleiding indertijd op de Rietveld -academie, en koos daar heel be wust voor de richting illustratie. Van 1981 tot 1989, tot de afdeling opgeheven werd. gaf ze zelf ook les op de Rietveld Acadamie. Postma's werkwijze - laag over laag. zeer minutieus, in acquarel- verf, soms in combinatie met an dere technieken - brengt echter met zich mee dat ze veel tijd be- Illustratie van Lidia Postma in Nachtverhaal van Paul Biegel. steedt aan één kleurenillustratie. Zo is ze met het werk voor Nacht verhaal - de omslagillustratie, vier kleurenplaten en een aantal zwart -wit tekeningen - zeven maanden bezig geweest. Dienstbaar „Ik heb een bepaald resultaat voor ogen en dat gaat soms wel eens wat vlugger dan anders, maar het kost me over het algemeen toch nogal wat tijd en moeite." Over haar werkwijze zegt ze: „Ik ben abso luut dienstbaar in die zin dat ik me houd aan wat, in dit geval, Paul Biegel beschrijft; ik wil me ook houden aan de sfeer van het ver haal. Maar verder kom je er niet onderuit dat je als illustrator heel concreet vormgeeft. Bij woorden kan iedereen zich verschillende dingen voorstellen, een illustrator maakt de verbeelding concreet." Postma heeft ook wel eens werk geweigerd, bijvoorbeeld een kin derboek van Miep Diekmann. „Ik weet dat ze bekend, beroemd en geliefd is, maar ik kon er niks mee. Die stoere stijl spreekt me hele maal niet aan. Als ik me zo weinig herken in iemands persoonlijkheid voel ik me ook niet gerechtigd om er iets bij te maken. Als je je niet herkent in wat iemand anders schrijft, worden je illustraties een soort witte plekken op de kaart. En het moet niet zo zijn dat de schrij ver iets anders zegt dan de illustra tor. anders gaat de boodschap van de een of die van de ander verlo- Inge van den Blink Nachtverhaal door Paul Biegel, met il lustraties van Lidia Postma. Uitgeverij Holland, 159 pag.. gebonden, prijs f29,90. Dinsdag 6 oktober Lezing Peter Spier, schrijver van 'Vader mag ik mee?', boek in het kader van het boekenweekthema DE TOVENAAR VAN SPIEGELLAND Johanna Kruit, met teksten en tekeningen van Zeeuwse kinde een uitgave van DE KOPEREN TUIN' Gasthuisstraat 12 Goes Telefoon: 01100-31072 Land in Ziiicht, Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, 20 uur. Woensdag 7 oktober Johanna Kruit schreef voor de Zeeuwse boekenweek 'De Tove naar van Spiegelland'; in biblio theek De Stolpe in Zierikzee geeft ze een workshop voor kinderen van 10 tot 13 jaar; aanvang 14.30 uur. Oud-loods Doeke Roos vertelt over schepen en varen. Openbare Bibliotheek Vlissingen om 14 uur. aansluitend (ca. 15 uur) biblio theek Oost-Souburg. Donderdag 8 oktober Jacques Vriens, auteur van het -boekenweekgeschenk 'Het raadsel van de Regenboog", signeert en vertelt: 10 tot 11.30 in Boekhandel De Vries in Zierikzee; 14 tot 15 uur voor leerlingen van basisschool De Burch in Middelburg op een boot in het Kanaal door Walcheren; 15.30 tot 17.30 uur in Boekhandel Fanoy in Middelburg. Poppentheater 't Poppenkotje van Dingemans Steijns, van 16 tot 16.45 uur in de Openbare Biblio theek van Vlissingen. voor kinde ren van 4 tot 8 jaar. (Zaterdag 10 okt. zelfde programma van 10 tot 11 uur in de Openbare Bibliotheek van Temeuzen. maandag 12 okt. om 16 uur in filiaal Diepenbrock Temeuzen. dinsdag 13 okt. om 16 uur in basisschool De Hoeksteen Wemeldinge, woensdag 14 okt. om 10.30 uur in bibliotheek Oost-Sou burg en 14 uur in de bibliotheek van Goes, donderdag 15 okt. om 16 uur in basisschool Het Honk in Ka- pelle). Zondag 11 oktober Midas Dekkers is de eerste gast van de nieuwe serie Lurv-lezingen; 16 tot 17.30 uur in de Kloveniers doelen in Middelburg. Dinsdag 13 oktober In St. Annaland maken kinderen na schooltijd een excursie naar een vissersboot. De scouting in Tholen verzorgt in de bibliotheek een thema-avond over boten en water, voor kinderen vanaf 9 jaar, 18.30 tot 20 uur. Woensdag 14 oktober Schrijfster Els van Delden bezoekt bibliotheek De Zaete in Bruinisse (10 tot 12 uur) en bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede (14 tot 16 uur): kinderen van 6 en 7 jaar zijn welkom. Drie rondleidingen in Maritiem In stituut De Ruyter in Vlissingen voor kinderen van 8 tot 12 jaar. door de instructie-radarruimte, om 14.30. 15.15 en 16 uur. Vanuit St. Maartensdijk, 's mid dags excursie naar pontje Goris- hoek-Yerseke, vervolgens bezoek aan mosselkwekerij. Donderdag 15 oktober Max Velthuijs, griffel- en penseel- winnaar met 'Kikker en het vogel tje'. signeert en vertelt: 13 tot 14.30 uur in Boekhandel De Koperen Tuin in Goes. 15.30 tot 17.30 uur in Boekhandel Fanoy in Middelburg; lezing voor de afdeling pabo van de Hogeschool Zeeland in Middel burg om 19.30 uur. Doorlopende activiteiten Bibliotheken in Zeeland spelen in op het boekenweekthema Land in Ziiicht met piratenmiddagen, ex posities en voorleesbijeenkom- sten. Boekhandel Fanoy in Mid delburg zoekt 'het meest belezen kind': een puzzel met vragen over kinderboeken wordt op grote schaal verspreid. >Het programma biedt een selectie van de activiteiten, wijzigingen voorbehouden). Illustratie uit Vader, mag ik mee? van Peter Spier. Vanaf 7 oktober is elke boekhandelaar tien dagen lang ook nog Sinterklaas: 'Alsjeblieft, dit boek krijg je cadeau van je boekverkoper!' staat voorin Het raadsel van de Regenboog. Met het voor een luttel bedrag aan te schaffen prentenboekje Vader, mag ik mee? erbij kunnen ouders hun kind bovendien het lekkere gevoel geven dat het dit jaar twee keer jarig is. Na Paul Biegel, Annie M. G. Schmidt en Thea Beck- mann is Jacques Vriens de vier de auteur, die sinds 1989 van de CPNB (Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek) de vererende opdracht kreeg in 96 pagina's een mooi verhaal te vertellen dat als Kinderboe kenweekgeschenk cadeau ge daan kan worden. Hij behoort met zijn voorgangers en enkele anderen tot het kleine groepje favoriete auteurs van heel ve len en kreeg voor Tommie en Lotje lopen weg in 1988 van de jongste leden van De Neder landse Kinderjury de prijs voor het mooiste boek. Een jaar la ter werd hij met Een bende in de bovenbouw achter Roald Dahl gedeeld tweede in de leef tijdscategorie 10 tot en met 13 jaar. Dat zijn werk ook door li teraire jury's gewaardeerd wordt, blijkt uit de Zilveren Griffel voor Zaterdagmorgen! Zondagmorgen (1979) en Tinus —in—de—ivar (1991). De mime opdracht waarmee de CPNB 'de gaafste meester die de mooiste boeken schrijft' aan het werk zette leidde tot Het raadsel van de Regenboog, dat echter zonder de zoge naamde schaalvergrotings plannen van staatssecretaris Wallage (die de kwaliteit van het onderwijs verbetert door scholen af te breken) niet ge schreven had kunnen worden. Want wat de kinderen van de Regenboogschool overkomt, hangt tot 1996 tienduizenden leerlingen van basisscholen bo ven het hoofd. Omdat er te weinig kinderen op school zitten, moet De Re genboog dicht. De aangeslagen meesters en juffen hadden dat slechte nieuws nog even stil willen houden, maar moeten toestaan dat de kinderen van groep 7 en 8 het heft in eigen hand nemen. Het zou natuur lijk te gek voor woorden ge weest zijn als die het voor el kaar gekregen hadden hun school te redden, maar dat het op de Professor Einsteinschool ('daar zitten ze in rijtjes en ze doen er stom tegen buitenland se kinderen') reuze blijkt mee te vallen is toch mooi meegeno men. Jacques Vriens zal met dit al leraardigste boekje zeker zijn fans een groot plezier doen en ongetwijfeld ook iedereen die nooit eerder iets van hem gele zen heeft, maar zich wel graag door een boek laat meeslepen. En heel misschien weet hij Met het raadsel van de Regenboog zelfs een klein deel te bereiken van de grote groep kinderen voor wie lezen niet meer bete kent dan een 'leuke-vrijetijds besteding maardan - voor —anderen'. Het verhaal is er spannend genoeg voor: het leest lekker, biedt veel herken baars en heeft een onverwacht maar o zo graag gewild slot. Peter Spier Ook de achtendertigste Kin derboekenweek kent een lan delijk thema waarbinnen zowel fictie als non - fictie past en dat hartstochtelijke lezers, maar ook kinderen die zelden met een boek in de handen zitten kan interesseren. Dit jaar liet de CPNB zich inspireren door de reis van Columbus in 1492 naar Cathay. Men vroeg de in 1951 naar Amerika geëmigreer de prentenboekkunstenaar Pe ter Spier een boekje te maken dat aansluit bij het thema 'Land in ziiicht!' Vader, mag ik mee? is niet zo als de prentenboekjes in vorige jaren een uitgave voor kleu ters, maar een informatief prentenboek voor kinderen vanaf een jaar of acht. Het boekje bevat twee duide lijk van elkaar gescheiden ver halen. Het eerste gaat over Sietze Hemmes, die in 1687 de bemanning van een redding boot alarmeert over een ge strand zeilschip voor de kust van Terschelling, maar vanaf een duintop moet toezien hoe vijf zeelui veilig aan l^nd ge bracht worden. Meer dan drie honderd jaar later mag een na komeling en naamgenoot van hem wel mee naar een ronddrij vende tjalk met vierenzestig kinderen uit Harlingen aan boord. Het stripachtige karakter, de gedetaileerd uitgewerkte tafe reeltjes en de (geestige) over eenkomsten tussen de beide verhalen vormen niet alleen een aansprekende invulling van het thema, maar zullen bij kinderen ook interesse wekken voor het gevarieerde werk van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij, die sinds 1824 meer dan 30.000 mensen heeft gered en daarom door Peter Spier met dit boekje in het zonnetje wordt gezet. Jan Smeekens Jacques Vriens: Het raadsel van de Regenboog met tekeningen van Ju liette de Wit Kinderboekenweekge schenk 1992, CPNB. Amsterdam Gratis bij aankoop van tenminste 19,50 aan kinderboeken Peter Spier Vader, mag ik mee? CPNB. Amsterdam, J 3,95 AGENDA KINDERBOEKENWEEK 7 t/m 17 oktober 1992 dinsdag 6 oktober 20.00-21.30 uur PETER SPIER IN DE ZEEUWSE BIBLIOTHEEK donderdag 8 oktober 15.30-17.30 uur JAQUES VRIENS BIJ BOEKHANDEL FANOY zondag II oktober 1992 16.00-17.30 uur MIDAS DEKKERS IN DF. KLOVENIERSDOELEN donderdag 15 oktober 1992 15.30-17.30 uur MAX VELTHUIJS BIJ BOEKHANDEL FANOY donderdae 15 oktober 1992 19.30-21.00 uur MAX VELTHUIJS IN DE PABO en.... Doe mee met de grote Zeeuwse Kinderboekenpuzzel, en win een van de vele prijzen: misschien ben jij wel het meest hele/en Zeeuwse kind. Haal de gratis Fanoy Ahoy krant bij: BOEKHANDEL FANOY NIEUWE BURG 22 - 28 MIDDELBURG 01180 - 12114

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 21