Begroting brandweer niet reëel NS onder hoogspanning om de Vlakebrug te installeren Zilveren Schor en Nebas werken samen voor gehandicaptensport Oostburg krijgt extra uitkering van 2,1 miljoen Vijf bijeenkomsten Nive voor managers Rijden met flinke slok op bestraft met lange ontzegging provincie Bestuur wijst meerjarenraming af lezers schrijven VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 "12 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De meerjaren begroting 1993-1997 van de Re gionale Brandweer Zeeland is te onduidelijk over de kosten stijgingen die de Zeeuwse ge meenten de komende vier jaar kunnen verwachten in hun bij dragen. De vergadering van het algemeen bestuur van de RBZ, gevormd door alle Zeeuwse ge meenten. accepteerde de meer jarenbegroting donderdag in Vlissingen niet. In de begroting werd een kosten stijging voorspeld van 5.04 gul den per inwoner in 1993 tot 6.35 in 1997 Maar daarin waren za ken als de gevolgen van het FLO i functioneel leeftijdsontslag op 55-jarige leeftijd) of eventuele overname van de huisvesting van de brandweer niet verre kend. merkte L. Wille. PvdA- raadslid van de gemeente Oost burg. op. Meerekenen van die posten zou het bedrag dat elke gemeente per hoofd van de be volking voor de brandweer mee betaalt op zeker een gulden meer brengen. Beter een hogere, maar reële bijdrage in de meer jarenplanning die wellicht later kan meevallen, dan alsnog een forse verhoging in de toekomst. was de mening van de verzamel de vertegenwoordigers van 29 Zeeuwse gemeenten. De nieuwe, meer precieze meerjarenraming moet in februari ter tafel komen in de volgende bestuursvergade ring van de regionale brand weer. De begroting voor 1993 haalde de eindstreep donderdag wel. De gemeenten gaan komend jaar 21 cent meer betalen per inwoner. De verhoging van de kosten wordt veroorzaakt door hogere loonkosten binnen de brand weer. Oorspronkelijk was een verhoging van 36 cent nodig, maar door enkele aanschaffin gen voor materieel uit te stellen tot 1994 bleef de bijdrage in 1993 'beperkt' tot 5,04 in plaats van 5.29. Ditmaal haalde de vergadering wel het benodigde quorum om besluiten te kunnen nemen. Tij dens een vergadering in mei wa ren te weinig gemeenten verte genwoordigd om dat te kunnen doen. Meerdere leden van de ver gadering vroegen de voorzitter van het dagelijks bestuur, bur gemeester J. van der Doef van Vlissingen. om na te gaan welke gemeentebesturen er het vaakst verstek laten gaan. MIDDELBURG - Het Nive. de Nederlandse Vereniging voor Management, verzorgt het ko mende jaar vijf themabijeen komsten voor leden en andere belangstellenden. Centraal staan daarbij de verbetering van efficiency, produktiviteit, motivatie en het terugdringen van ziekteverzuim. Elke bijeenkomst is gewijd aan een een thema, getoetst aan de dagelijkse praktijk. De lezingen zijn zowel bedoeld voor mana gers uit het midden- en kleinbe drijf als voor leidinggevenden uit grotere arbeidsorganisaties. De eerste bijeenkomst is gewijd aan efficiency-optimalisatie. Ze wordt gehouden op dinsdag 27 oktober in het Arneville hotel in Middelburg en begint om 17.00 uur. Dinsdag 24 november is het thema optimalisatie van het produktieproces. Dinsdag 2 februari komt het kai- zen-principe aan de orde, conti nue stapsgewijze verbetering. Dinsdag 9 maart komt total re ward management aan bod; strategie en methodiek om ge drag te sturen. De laatste bijeen komst is dinsdag 20 april en gaat over ziekteverzuim. Wereldklasse die u toekomt De Jager Tolhoek GOES Stanleyweg 2 tel. 01100-46600. MIDDELBURG Lange Noordstraat 67 tel. 01180-36254. Onderdeel van de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de ondertekening van de overeenkomst was een discussie onder leiding van televisie-verslaggever Victor Deconinck (tweede van rechts). foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Het Nationaal Centrum voor Sportvorming (NCS) Het Zilveren Schor in Arnemuiden en de Nederlandse Bond voor Aangepaste Sportbeoefening (Nebas) gaan voortaan nauw samenwer ken voor de gehandicaptensport-beoele ning. Donderdag ondertekenden de twee partijen een convenant waarin de samen werking wordt bekrachtigd. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bij eenkomst in Het Zilveren Schor, waarbij KNOV-voorzitter J. Kamminga ook het startschot gaf voor de eerste Zeeuwse Nachthemden Loterij. Met die loterij wil Het Zilveren Schor de plannen voor het NCS onder de aandacht van de Zeeuwse bevolking en het bedrijfsleven brengen. De opbrengst is bedoeld om de verblijfs- en slaapaccommodaties in het centrum te verbeteren en toegankelijk te maken voor gehandicapten. Voor dertig gulden wor den loten en nachthemden verkocht met de opdruk 'Slapend rijk worden voor het goede doel'. De loterij is de eerste grote ac tie van NCS Het Zilveren Schor. Voor 1993, als Het Zilveren Schor op volle toe ren gaat draaien, staan nog meer van der gelijke acties op het programma. Fondsenwerving Het samenwerkingsconvenant met Nebas is een logisch gevolg van de vaststelling dat beide organisaties zonder elkaar niet kunnen bestaan. NCS Het Zilveren Schor, een soort Papendal voor gehandicapten, beoogt de aangepaste sport onder de aan dacht van gehandicapten te brengen. De Nebas, met alle aangesloten sportvereni gingen, moet de mensen opvangen zodra die kennismaking achter de rug is. Beide organisaties zij afhankelijk van geld- schiers; of het nu de overheid is of spon sors, het geld moet ergens vandaan ko men. NCS en Nebas hebben nu afgespro ken elkaar niet in de wielen te zullen rij den bij de fondswerving. Sterker nog: ze zullen elkaar aanvullen om verantwoorde voorstellen te kunnen doen aan eventuele geldschieters. MMHHN HMHinMHHi van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg kan in 1993 rekenen op een financiële meevaller van ruim 2,1 miljoen gulden. Het geld komt beschikbaar door een verhoging van de algemene uit kering van het ministerie van binnenlandse zaken aan Oost- burg. De extra uitkering betekent ech ter niet dat de gemeente nu ook meer geld kan uittrekken voor diverse projecten. Het totale be drag moet namelijk worden ge bruikt voor vier door het minis terie aangewezen posten. Volgens de richtlijn is het leeu- wedeel (1,5 miljoen gulden) van de verhoging bestemd voor een herverdeling van de financiële middelen voor het wegenbeheer. Dit in verband met het overdra gen van 'buitenkomse wegen' aan het waterschap. Een deel van het bedrag is bedoeld om de overdracht te kunnen bekosti gen. De wegen moeten namelijk voor die tijd technisch in een goede staat verkeren. Het res tant van de 1,5 miljoen dient als compensatie voor de inkomsten die de gemeente na de over dracht misloopt door het ophef fen van de Wet Uitkering Wegen. Loonstijging Van de extra uitkering moet vol gend jaar 372.000 gulden worden gebruikt voor looncompensatie van de gemeentelijke perso neelskosten, in verband met de verwachte loonkostenstijging. Een bedrag van 201.000 gulden wordt aangewend voor compen satie van prijsstijgingen in het algemeen. Burgemeester en wet houders van Oostburg willen van dit geld 48.650 gulden ge bruiken om de kostenstijging van de afvalstortplaats in de Koegorspolder op te vangen. Het resterende bedrag (152.350 gulden) wordt toegevoegd aan de algemene reserve van de ge meente. Daarnaast wil het col lege 32.600 gulden uit de ver hoogde uitkering gebruiken als dekkingsmiddel voor de geste gen kosten van het gemeentelijk bedrijfsafval. De begrotingswijziging wordt behandeld in de raadsvergade ring van donderdag 29 oktober. Het beraad in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Advertentie De op één na beole manier om kennio te maken met Aliele keukeno. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons, als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven ES5H5H3 Miele-Keuken-Centrum "Terneuzen". Axelsestraat 25 tel 01150- 13533/96496 St. Maartensdijk Miele-Keuken-Centrum "Tholen" Markt 55 tel 01666 -2335 De nieuwe spoorbrug bij Hansweert Willem Mieras van onze verslaggever HANSWEERT - Zondagmor gen rijdt de eerste passagiers- trein over de nieuwe Vlake brug bij Hansweert. De Ne derlandse Spoorwegen begin nen zaterdagavond om 23 uur met de omschakeling van oud naar nieuw spoor. Die nacht is het traject Roosendaal-Vlis- singen aan de beurt. Voor NS- personeel staat er een enorme druk op de ketel. „Het plan ningsschema moet tot op de minuut nauwkeurig doorlo pen worden om op tijd klaar te zijn voor de eerste vroege trein. Daarom kunnen we ook niet later beginnen", vertelt NS-projectontwikkelingslei- der A. Speelberg van de Infra- regio Zuid. De nieuwe stalen boogbrug vervangt de oude spoorbrug, die moet wijken door de ver breding van het Kanaal door Zuid-Beveland. NS is eind 1988 begonnen met het-leggen van leidingen en de bekabe ling van de aarden spoorba nen. die hoog boven het land schap uittorenen. Sinds de plaatsing van de spoorbrug in juli vorig jaar heeft het spoor bedrijf hoofdzakelijk gewerkt aan de bovenleidingen en het elektrisch circuit op het 1460 ton zware gevaarte. Hoogtepunt Zaterdag komt het hoogte punt. 's Nachts sluiten NS de lijn Roosendaal-Vlissingen aan op het nieuwe baanvak. „Het gaat in feite om een grote bochtverlegging, waarbij je al tijd eerst het buitenste spoor aanpakt omdat je daar de meeste ruimte hebt", licht Speelberg toe. Het werk begint zaterdag om 23 uur. waardoor tussen Ril- land-Bath en Goes geen trein verkeer mogelijk is. Voor late reizigers in de richting Vlissin gen staan bussen klaar, die al le tussenliggende stations aandoen Ook in de richting Roosendaal rijden bussen, die eveneens bij alle stations op het traject stoppen. Vanaf Ril- land-Bath gaat wel weer een stoptrein naar Roosendaal, die om 23.59 uur vertrekt. Speelberg: „We kunnen niet de laatste trein afwachten, an ders zijn we 's morgens niet op tijd klaar. In de nacht van 24 op 25 oktober volgt het andere spoor, precies volgens hetzelf de draaiboek." ATB De stalen boogbrug ligt op Rijnvaarthoogte (9.10 boven NAP), waardoor de bascu- leklep minder vaak open hoeft. De beperktere strem ming op de spoorlijn, zal vol gens Speelberg niet leiden tot aanpassing van het spoor boekje. „Zeeland is niet zo druk bereden, dat het trein- schema straks moet worden veranderd." De brug is doelbe wust geen centimeter hoger dan voorgeschreven. Een me ter extra in de hoogte bete kent dat, de opritten honderd meter langer moeten worden. En dat kost meer ruimte en meer geld. Het nieuwe baanvak is met een. zoals dat met de totale lijn is gebeurd, beveiligd met Au tomatische Trein Beïnvloe ding (ATB). Dit systeem zorgt ervoor dat de trein automa tisch stopt als een machinist een rood sein negeert. ATB is versneld ingevoerd na het treinongeluk bij Rilland in ju ni 1988. Voor Nederlandse Spoorwe gen is het karwei na 24 oktober nog niet geklaard. De sloop van de oude spoorbrug vergt nog de nodige bemoeienis. „De aannemerscombinatie die het kanaal aanpakt zorgt voor het grote werk. Wij ver wijderen bruikbare construc ties zoals draden en leidingen. Ook de brugbediening moet uiteraard weg. De nieuwe brug wordt straks op afstand be diend door Rijkswaterstaat vanaf het sluizencomplex in Hansweert." van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 27-jarige D. R. uit Serooskerke (W) veroordeeld tot een jaar rij ontzegging waarvan drie maan den voorwaardelijk en dertig uur dienstverlening voor rijden onder invloed met een ademal- coholgehalte van 1135 micro gram (gelijk aan 2.58 promille). Als bijzondere voorwaarde bij het voorwaardelijk deel van de ontzegging is hem het volgen van de alcohol-verkeerscursus (ave) opgelegd. R. werd 24 juli in de straat waar hij woonde ge controleerd door de politie. Zijn rijbewijs werd onmiddel lijk ingenomen. Hij zei op de zitting dat hij zo'n elf biertjes had gedronken om het begin van zijn vakantie te vieren. Officier van justitie mr J. J. A. Groen hield hem voor dat hij ruim vijf maal het maxi maal toelaatbare alcoholgehal te scoorde bij de ademanalyse. „De kans op een ongeval is daar bij vijftig keer zo groot als wan neer men nuchter is", haalde de officier aan uit een wetenschap pelijk rapport, „U moet bijna be wusteloos in uw auto hebben ge zeten." Zijn eis was twee weken en een jaar ontzegging, maar hij had geen bezwaar tegen vervanging van de vrijheidsstraf door dienstverlening. Een matiging van de ontzegging omdat R. zijn auto gebruikt om naar zijn werk in Middelburg te gaan vond hij niet nodig: „Van Serooskerke naar Middelburg is goed te doen per fiets." Twintigtonner De vrachtwagenchauffeur T. C. J. van S. (31) uit Noordwijk botste 26 juli met zijn twintig tonner op een voorligger in dé fi le, die zondag 26 juli rond half ne gen bij Rilland langzaam rich ting Brabant reed. Getuigen za gen dat hij zich al slalommen een weg door het verkeer baaillE de. Na de aanrijding, die oven t-or gens alleen lichte schade verow tn zaakte. gooide hij volgens getia de gen een plastic zak met bierblik *ei jes naar buiten. Hij reed met 6ij microgram (1.55 promille) alco hol in zijn bloed. Ook hij moest zijn rijbewijs leveren, maar kreeg het niet lari ;i daarna terug zodat hij zijn wer o kon blijven doen. Zijn baas ha av hem tijdelijk vervangende wert «t zaamheden gegeven, maar kq r hem als chauffeur slecht misse 2. VanS. zei dat hij zes biertjeshai jji gedronken, maar volgens deoE its* cier wezen de microgrammenoj meer. „U moet als vrachtwagen chauffeur beseffen dat u een gn> tere verantwoordelijkheid hee dan een gewone automobilis omdat een ongeluk met zo"i zware auto ernstige gevolge; kan hebben." Het vonnis wa conform de eis 3000 gulda boete, zes maanden voorwaar delijke ontzegging en het volgen van de ave. Er werd rekem mee gehouden dat hij nog g< strafblad had. Zes biertjes P. C. J. (21) uit Middelburg ver- qE loor op 24 juli op de Meinerswej aa bij Koudekerke de macht over a het stuur nadat hij met zijn wie- ,v( len in de rechterberm raakte. B:j ,or een poging zijn auto weer op de per weg te krijgen kwam hij aan de [en andere kant in de sloot terecht j„g Hij had zes flesjes bier gedron- ken met als resultaat 590 micro- gram bij de ademanalyse (geljjl |t aan 1.34 promille). Het rijbewijs jej werd hem afgepakt, maar hij loe heeft het op zijn verzoek weer te- ruggekregen omdat hij het no- jjaa dig heeft voor zijn werk. Hij werd op veroordeeld tot 1250 gulden boete en zes maanden voorwaar delijke ontzegging. De ave, waartoe de officier hem wilde n verplichten, vond politierechter jdc mr B. J. R. P. Verhoeven nietno dig. :enin| r gee 1 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. Fluor-uitstoot Dankzij de medewerking van de provincie Zeeland mag Hoechst gewoon doorgaan met het lozen van een te hoge hoeveelheid fluoride (PZC 18 september). De ze fluor-uitstoot is zo hoog dat er volgens de Inspectie voor Volks gezondheid in Zeeland een reëel gevaar voor de gezondheid aan wezig is. Het is reeds lang be kend dat koeien en schapen van fluoride botafwijkingen krijgen. Boeren in de omgeving van het Sloegebied ontvangen van Hoechst medicijnen om de ziek teverschijnselen bij hun vee te gen te gaan en bovendien krij gen ze jaarlijks een som geld als zoethoudertje. Dat fluoride ook schadelijk is bij de mens moge duidelijk zijn. Is het nog wel ver antwoord groente uit eigen tuin te eten? Hoe lang gaat de Pro vincie Zeeland nog door met het geven van een speciale vergun ning om door te gaan met deze ziekmakende giflozingen? M. Spruit Schippersweg 24 Nieuwdorp Polio II Met belangstelling las ik het in terview dat uw verslaggeefster had met ds Weststrate uit 's- Gravenpolder. Speciaal de Wij adviseren onze leden niet om zich te laten inenten omdat we geloven dat wat van de hand van de Vader komt goed is. trok mijn aandacht. Het zal ds Weststrate ongetwij feld bekend zijn dat het zich niet laten inenten tegen polio in som mige gezinnen veel leed heeft veroorzaakt. Het is onvoorstel baar dat de mens dankzij Gods goedheid getroffen wordt door polio of andere vreselijke ziek tes. Het is absurd om te denken dat de lijdensweg die vele kan ker- en aidspatiënten hebben te gaan. het resultaat is van Gods goedheid. Daarom vind ik het onbegrijpelijk dat ds Weststratefcn Polio I zo passief in zijn gemeente bezig is. Wanneer de leerstellingen i van een kerk tot dogma worden verheven, en dus door het blin-fdi delings toepassen van deze re gels de gezondheid van de mens in het geding komt, is er iets >:r goed mis. De krant-en stonden er vol van; er was een geval van polio gecon stateerd bij een jongen van 14 jaar: en ineens werd iedereen wakker geschud. Zelf heb ik al 59 jaar polio, zit met beide benen in beugels; zonder deze hulpmid delen kan ik helemaal niets. In 1935 kreeg ik het op de leeftijd van 8.5 jaar. zo van de ene op de andere dag. Door de inspanning van mijn ouders ben ik een heel eind gekomen. Ze hebben me vier jaar in een karretje achter de fiets naar de mulo gebracht; dat was - gedeeltelijk in de oor logstijd - van 1938 tot 1942. Daarom begrijp ik niet dat er ou ders zijn die het geloof erbij ha len en daardoor hun kinderen een menswaardig leven onthou den. Het is zonde als je je plicht als ouders verzaakt, grote zonde. God is liefde en hij zou het wel goed vinden om ze in te enten. Daarom schrijf ik dit ingezon den stuk omdat ik het zelf aan den lijve heb ondervonden met alle lasten vandien. Ondanks al les ben ik opgewekt door het le ven gegaan, mede in mijn kin dertijd door vooral de steun van mijn ouders. Ik ben getrouwd en heb drie flinke kinderen. Dus een dringende oproep: laat uw kinderen inenten, geef ze een goede toekomst; er zitten al ge noeg mensen in een rolstoel die ook graag anders zouden willen. Voorkomen is beter dan gene zen. Mevr. J. Neurink-Schouwink Sibculobrink 15 Enschede kt bo ifd K. Adriaansi Duinweg li Zoutelandt i Polio III Eén enkel geval van polio. De overheid reageert. Als een kok die een groot gezelschap van eten moet voorzien en vergeet dat hij - op twee eieren na - niets in huis heeft. Zo'n omeletje gauw op. Staatssecretaris Simons ver klaart dat alles in de hand wordt gehouden: de hand van de over heid. Dat we rustig kunnen gaan slapen. Hij zegt dat het scenario klopt. En dat doet het. Op P* pier. In de praktijk blijkt dat er van beide entstoffen veel te weinig voorhanden is. Zo werkt dat bi) de overheid. Altijd kloppen ll Den Haag de scenario's. Totdat ze in de praktijk getoetst wor den. Maar ja. 't is mensenwerk. Straks gaat er wat mis met een kerncentrale. Dodewaard (klopt momenteel niet op papier). 01 Borssele. Daar liggen de draai boeken óók voor klaar. En ook dan zal Simons verklaren dat we ons vooral geen zorgen moet® maken. En dat we rustig kunnen gaan slapen. Voorgoed, naar ik aanneem. Tony van Verrt Markt H Veert Iets moois

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 12