Rottier maakt favorietenrol waar Oranje nog niet klaar met Noorwegen Peter van Vossen scoort twee keer RBC helpt er weer een ploeg bovenop leeuwse tennisster slaat zich naar Nederlandse titel \dri van der Poel lonkt naar ploeg van Jan Raas Snelrecht Goed begin Zwerver PZC MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 sport onze verslaggeefster faith Ramakers gOORN_Na haar laatste, win- undeslag keek Stéphanie Rot- i>r zaterdag triomfantelijk uarhaar nieuwe privé-trainer Hujo Ekker. De opluchting was [root voor de 18-jarige tennis ser uit Sint-Jansteen toen ze in joom nationaal kampioen terd door Maaike Koutstaal uit Barendrecht in de finale te ver- ilaan: 6-4,6-2. Rottier stak haar mist in de lucht en een bevrij- Bende lach verscheen op haar [fzicht. Ze had de druk van hui- lenhoge favoriete doorstaan. jk moest die verwachting wel lerst waar maken. Maaike Kout- jtaal mocht ik geen moment on- erschatten. Zij had van mijn tootste rivale Diane Niemants- lerdriet gewonnen in de halve fl ik wist dat ik op moest let- zei de Zeeuws-Vlaamse na p. Stéphanie Rottier was et aan haar stand verplicht om et gedevalueerde nationale ampioenschap tennis te win- en. Ze begon aan de titelstrijd :et plaatsingscijfer één achter üarnaam. omdat concurrenten ii Brenda Schultz, Nicole Ja- Boksbond steunt 'ools protest HEN HAAG (ANP) - De Neder- indse Boks Bond heeft beslo- m een protest te steunen, dat 'alen tegen de jurering bij het Ihmpisch- toernooi heeft inge- liend bij de wereldboksbond tooramateurs (AIBA). let bestuur van de boksbond temt tevens contac t op met het lederlands Olympisch Comité m te kunnen vaststellen in hoe- trre de beheerder van het Urks bad in het Olympisch lorp in Barcelona aansprake- jk kan worden gesteld voor de ilessure van bokser Peter Zwe- erijenn. De bokser uit Nieuwe- gein. INDHOVEN (ANP) - Adri van der Poel onderhandelt met Jan Raas ner een verbintenis voor het nieuwe wielerjaar. De routinier oopt binnen twee weken zijn handtekening te zetten. „De ploeg in Raas is een van de gegadigden", bekende de winnaar van de itemationale veldrit in Eindhoven. an der Poel zou eveneens met buitenlandse ploegen onderhande- n De renner uit de Tulip-ploeg wil ook bij zijn nieuwe werkgever lijven veldrijden. „Met Raas moet er nog over gesproken worden." va der Poel ziet de nieuwe formatie van de Zeeuw wel zitten. „Ik wil ietmeer alleen kopman zijn. De structuur bij de ploeg van Raas ligt swel Ik kan nog waardevol voor die ploeg zijn." an Raas heeft zondag de Franse sprinter Frederic Moncassin ge; witracteerd voor zijn nieuwe wielerploeg Word Perfect. De 23-jarigè roureur uit Toulouse tekende voor twee jaar. german en Manon Bollegraf het af lieten weten. Rottier, die beter uit de voeten kan op hardcourt dan op gravel- banen, liet er in de finale geen twijfel over bestaan dat Maaike Koutstaal (17) nog te onervaren is om voor haar een bedreiging te zijn. „Ik heb deze titel altijd al graag willen winnen. Dit jaar kreeg ik daarvoor de kans en ik heb hem gelukkig gegrepen", zei Rottier. Zelfstandigheid De titel komt voor Rottier op een uitgelezen moment. Samen met Mirjam Oremans heeft ze 'de weg naar zelfstandigheid' in geslagen. Twee jaar lang maak ten beide speelsters deel uit van het Jong Oranje team. Rottier en Oremans stappen 1 oktober uit het nationale jeugdteam om daarna met Hugo Ekker, tenni strainer van Amstelpark, een jaar samen te gaan werken. „Ik heb geweldig veel geleerd van Stanley Franker, Fred Hemmes en Marian Laudin. maar de tijd was rijp voor een overstap naar een privé-trainer." Rottier koos voor Hugo Ekker omdat ze een goede indruk van hem had gekregen toen zij on langs enkele competitiewed strijden speelde voor Amstel park. „Ik kende hem daarvoor ook al omdat hij Nicole Jager man begeleidde. Zijn manier van trainen vind ik prettig, hij is rustig, kortom het klikt geloof ik wel tussen ons. Ik denk dat ik met hem nog veel vorderingen kan maken." Afwijkend Hugo Ekker kijkt er naar uit om het tweetal te begeleiden. Vol gens de tennistrainer bezit Sté phanie Rottier de mogelijkhe den om nog veel te groeien. „Haar stijl is afwijkend van veel topspeelsters, maar dat wil niet zeggen dat die niet effectief is. Als je op je achttiende jaar tot de top 80 van de wereld behoort, dan heb je veel capaciteiten in huis." De Amsterdamse tennistrainer verwacht nog veel aan haar voe tenwerk in combinatie met haar slagen te kunnen verbeteren. Volgens Ekker heeft haar ser vice de laatste jaren veel aan kwaliteit gewonnen. „Bij deze kampioenschappen liep die re delijk goed, maar toch zullen we daar nog meer rendement uit kunnen halen. Het programma voor komend jaar zal vooral ge richt zijn op het spelen van toer nooien op hardcourt, omdat ze op die ondergrond met haar vlakke slagen veel succes kan boeken." Wisselvallig Die strakke, vlijmscherpe slag was in de eindstrijd in Hoorn een belangrijk wapen voor Rottier. Ook al deed Maaike Koutstaal in 'hardhitten' niet onder voor Rottier De linkshandige Kout staal bracht Stephanie Rottier in de eerste set even in de proble men. Bij een 2-0-voorsprong in games gaf Rottier het initiatief uit handen. Koutstaal. die als A2 - en ongeplaatste speelster het hoofdtoernooi bereikte, bewees in die fase veel in haar mars te hebben en terecht voor Jong Oranje te zijn geselecteerd. Stéphanie Rottier balt lachend haar vuist na haar laatste winnende slag tegen Maaike Koutstaal in de finale van het nationale tenniskampioenschap. foto Toussaint Kluiters/ANP De jeugdige tennisster nam een 3-4-voorsprong. maar verloor de game toch met 6-4 omdat ze te wisselvallig speelde. „Maaike kan geweldig hard slaan, maar ik had van te voren met Hugo de finale doorgesproken. Ik wist dat ik me niet ongerust hoefde te maken als ik op achterstand zou komen, want Maaike springt nog te slordig om met kannen." De finale was aantrekkelijk. Lange rally's, diep geslagen bal len die over het net scheerden en een oppermachtige Rottier wat volleren betrof. In de tweede set spartelde Koutstaal nog even te gen, maar bij een stand van 4-2 in het voordeel van Rottier brak haar weerstand. Met 6-2 schreef Rottier de tweede set en de wed strijd op haar naam. Koel „Aan het einde van de laatste set werd er op hoog niveau ge speeld Ik ben tevreden met het spel van Stéphanie. Ik moet haar natuurlijk nog beter leren kennen, maar ik geloof dat ze de juiste mentaliteit heeft om een topspeelster te worden. Ze is nuchter, toont op de baan wei nig emoties, ze blijft koel", rea geerde Hugo Ekker. Hugo Ekker zal Rottier en Ore mans meestal op hun buiten landse trips begeleiden. „Ze in vesteren in hun toekomst en dat is de enige manier om de top te bereiken. Bij Jong Oranje maak ten ze deel uit van een groep, dan kun je aandacht te kort krijgen. Voor de bond is dit ook een ide aal vervolg van een Jong Oranje -opleiding", zei Ekker. Hoorn. NK Vrouwen enkelspel. Fi nale: Rottier (li - Koutstaal 6-4 6-2 Dubbelspel. Finale: Hoogendoorn/ Van den Berg (2) - Van Exel/Schu- trops 6-1 6-2 Mannen enkelspel Hal ve finales Kok - Troost 4-6 6-4 6-4 6-0, Schaap (2) - Feenstra 6-3 6-2 7-5, fi nale: Kok - Schaap 1-6 7-5 6-4 3-6 6-3 Dubbelspel. Finale: Van Gelderen/ Reuter - Troost/Kok 7-6 6-1 Gemengd dubbelspel Finale: Van den Berg/Vekemans (1) - Hoogen- doom/Troost (2) 6-2 6-4 ROTTERDAM (ANP) - Een van de Feyenoord-supporters die woensdagavond rond het Euro pacup-duel tegen het Israëli sche Hapoel Petach Tikva wer den aangehouden wegens racis tische uitingen, moet zich zeer binnenkort voor de rechter ver antwoorden. Officier van justi tie mr. H.J. Moraal heeft dat za terdag meegedeeld. De man werd tijdens de wed strijd door de politie van de tri bune gehaald omdat hij op joden schold. Moraal sluit niet uit dat justitie een gevangenisstraf eist Hallvar Thoresen voorspelt Nederlands elftal moeilijke avond Het is al negentien jaar geleden <12 september 1973) dat het Nederlands elftal tegen Noorwegen speelde. Oranje won destijds in Oslo met 1-2 door doelpunten van Johan Cruijff en Barry Hulshof, die drie minuten voor tijd de winnende treffer scoorde. In totaal stonden beide landen dertien keer tegenover elkaar, waarvan zeven keer in Noorwegen. Het Nederlands elftal won en verloor twee keer en speelde drie keer gelijk. De laatste twee thuisduels '53, '721 eindigden in een doelpuntenregen, respectievelijk 7-1 en 9-0. van onze verslaggever Albert Geesinq OSLO - Hallvar Thoresen, de «-speler van FC Twente en PSV, al weer vier jaar weg uit Nederland, blijft wie hij is: ai- nabel en bescheiden. Geen Praatjesmaker dus. Zo voet balde hij ook: degelijk en plichtsgetrouw, nooit te be roerd om de handen uit de mouwen te steken. Precies als de Noorse nationale ploeg, woensdagavond in het al we kenlang uitverkochte Ulle- v'aal-stadion (26.000 toeschou wers) van Oslo de eerste tegen stander van Oranje in de aan loop naar het WK '94 in de Ver fde Staten. °nze nationale ploeg kan heel gedisciplineerd spelen en moet bet vooral hebben van werk- jjjst en fysieke kracht", vat Thoresen de sterke punten van -Noorwegen in een notedop sa- jjien En minder van de indivi duele kwaliteit, zo weet de 50- voudige ex-international. „In d31 opzicht is Nederland na tuurlijk sterk in het voordeel. Noorwegen heeft Brathseth. dut is onze beste speler, maar jhj hebben geen spelers van dW kaliber Van Basten. Rij- fuurd. Koeman en Berg- Kamp". -Toch", durft Thoresen de san- -is het Neder- nog lang niet klaar met Noorwegen. Natuurlijk is jullie land op papier veel ster ker. maar dat zegt met zoveel in de voetballerij. Dat zag je wel aan Italië dat hier met 2-1 verloor en daardoor het EK miste. Normaal gesproken ver liest Noorwegen, maar Neder land zal het zeker niet gemak kelijk krijgen. Dat zou mij al thans heel erg verbazen". Ergernis Tot ergernis van de internatio nale voetbalfederatie (FIFA) werd San Marino drie weken geleden in Oslo met 10-0 van het veld geblazen en kende Wa les geen pardon met de Faroer (6-0). „Dat soort grote uitsla gen". klaagde FIFA-perschef Guido Tognoni daags na het doelpuntenfestival, „zijn niet representatief voor het voetbal en niet goed voor ons imago". Daarin heeft de FIFA volgens Thoresen geen ongelijk. „Als je eerlijk bent. horen dit soort landen niet in zo'n toernooi thuis. Het was vreselijk slecht wat San Marino liet zien". Jarenlang gold ook Noorwegen als een heuse voetbaldwerg, die internationaal weinig voor stelde en slechts bij hoge uit zondering. als de tegenstander met het hoofd in de wolken liep. voor een verrassing kon zorgen. Die tijd behoort defini tief tot het verleden, denkt Thoresen. „Een grote voetbal- IIallvar Thoresen (midden) was in 1987 te zien in Breskens toen hij met PSV tegen Club Brugge speelde in het Zeeuwsch-Vlaanderend-toernooi. foto archief PZC natie zal Noorwegen natuurlijk nooit worden, maar zo klein als toen zijn we niet meer Het Noorse elftal speelde jarenlang op z'n Engels, maar dat heeft weinig resultaten opgeleverd" Door impulsen vanuit Duits land. Nederland en Italië heeft trainer Egil Olsen geprobeerd een eigen stijl te ontwikkelen. Eén spits „Dat vind ik belangrijkzegt Thoresen. „en daarin is de bondscoach heel redelijk ge slaagd. Dan blijkt ook dat je met de kwaliteiten die Noorse voetballers hebben heel ver kunt komen. Olsen laat de ploeg heel realistisch voetbal len en kent de sterke en zwakke punten van de spelers op z'n duimpje". Neerlands bondscoach Dick Advocaat vergeleek de speel stijl van Noorwegen na de re cente oefeninterland tegen Zweden i2-2) met die van Dene marken. „Het verschil is alleen dat De Denen met Povlsen en Laudrup nog met anderhalve spits spelen en Noorwegen maar met een. Verder speelt Noorwegen heel gegroepeerd, met een viermans-achterhoede en een vijfmans-middenveld waar moeilijk doorheen te ko men is. De ploeg geeft weinig kansen weg. maar verschijnt zelf ook niet vaak voor het doel van de tegenstander". Hallvar Thoresen kan zich wel vinden in die analyse, maar is het oneens met de conclusie dat Noorwegen erg defensief is ingesteld. „Op papier speelt het nationale elftal inderdaad met slechts één spits. Goran Sorloth of Frank Strandli. maar de middenvelders krijgen meestal alle vrijheid om de aanval te zoeken Dat kun je niet echt defensief noemen. Noorwegen speelt naar z'n mo gelijkheden En die zijn nu een maal beperkt. De Deense inter nationals zijn balvaster en heb ben veel meer inidividuele kwaliteit Toch gaat het met het Noorse voetbal de goede kant op, vindt de linkerspits van weleer, die ooit op de bonnefooi naar En schede kwam. „Vergeleken met vier. vijfjaar geleden is het niveau bij de clubs een stuk omhoog gegaan en daarvan profiteert nu ook de nationale ploeg. Clubs als Rosenborg en Lillestrom hebben spelers vrij gekocht van hun werk en gaan nu een stuk professioneler te werk Daar wordt nu ook over dag getraind. Ze verdienen een behoorlijk salaris. Niet zoveel als voetballers in Nederland gewend zijn. maar genoeg om behoorlijk van te leven". Thoresen noemt dat ook de verdienste van de Noorse bond. „Er is een paar jaar geleden een goed jeugdplan gemaakt dat nu wordt doorgetrokken naar de clubs. Daardoor ontstaat er vanzelf een profklimaat". Dat ontbreekt bij tweede klasser Strömgodset, de Noorse beker winnaar. waar Thoresen nog tot medio volgende maand als trainer op de loonlijst staat. Dan verhuist hij naar Brann Bergen, de populairste club van Noorwegen, waartegen Thoresen met FC Twente ooit nog eens voor de Europa Cup speelde. „De resultaten in Ber gen vielen de laatste jaren ech ter bitter tegen. Samen met Anders Giske i oud-speler FC I Kölm. die commercieel mana- B ger wordt, ben ik nu ingehuurd om daarin verandering te bren gen". Dat mag je nog eens een snelle carrière noemen voor een trai ner. die nog maar net 35 jaar is. Als kenner van het Nederland se voetbal zit Hallvar Thoresen woensdagavond als co-com- mentator voor de Noorse tele visie op de tribune in Oslo. zijn tegenwoordige woonplaats. ROME (ANP) - Ron Zwerver is zijn echte professionele vol leybal-loopbaan met winst begonnen. Treviso, waar ook Jan Posthuma speelt, opende het Italiaanse seizoen met een overwinning van 3-2 bij Modena. Zwerver paste uitstekend in zijn nieuwe ploeg Tofoli, spel verdeler van het Italiaanse team. maakte graag gebruik van de slagkracht van de Amsterdammer, die in de vijfde set ook het winnende punt sloeg. Volleybal in Italië is ook voor de televisie aantrekkelijk. Ieder weekeinde, zowel op zaterdag als zondag, zal één wedstrijd uit de serie-A live worden uitgezonden. Het contract, dat voor twee jaar is afgesloten, kost de televisie meer dan vier miljoen gulden per jaar. BRUSSEL (ANP) - De topclubs in de Belgische competitie heb ben op de zesde speeldag weinig problemen gehad in uitwed strijden. Cercle Brugge - Ander lecht eindigde in 2-5, Lokeren - Standard in 1-4. Lommei - Club Brugge in 0-2. Anderlecht heeft twee punten voorsprong op Standard. Peter van Vossen, die het EK in Zweden miste door een blessure, verkeert in uitstekende vorm De Zeeuw scoorde twee keer voor Anderlecht. De andere Brusselse doelpunten waren van Boffin. Nilis en Albert Pas op 0-4 had nummer laatst Cercle suc ces via Wellens. De laatste tref fer was van de Kroaat Weber. John Bosman, afgelopen week grieperig, voetbalde pas in de tweede helft. Verdediger Rutjes komt niet meer in aanmerking voor een plaats in de basis. Arie Haans Standard Luik won bij Lokeren met 4-1. Doelpun ten: Wilmots. Bettagno en de 18 -jarige Goossens twee keer. Club Brugge versloeg Lommei met 2- 0. De spelers van de thuisclub waren in rouw gedompeld door het ernstige auto-ongeluk van Marc Gielis. die inmiddels is overleden. Het was toch een goede dag voor de gastploegen, want naast de grote drie wonnen ook AA Gent en Germinal Ekeren op vreemde bodem. Gent had dat vrijdag al gedaan bij Beveren. Simon Ta- hamata's Ekeren sloeg toe bij KV Mechelen. 0-2. Voor de club van René Eykelkamp. die mee deed ondanks droeve gebeurte nissen in de familie, was het de derde nederlaag in de competi tie. Claesen en Dheedene scoor den. Een opmerkelijk incident bij Club Luik-Lierse. 1-1. De gasten kwamen op voorsprong uit een indirecte vrije trap. gegeven na een Luikse terugspeelbal op de doelman. De verdediger kopte de bal echter terug, hetgeen mag. De Noor Rekdal profiteer de van de blunder van scheids rechter Moons. Club Luik - Lierse SK 1-1. Lommei - Club Brugge 0-2. KV Mechelen - Ger minal Ekeren 0-2. Antwerp - Charle roi 5-3. Cercle Brugge - Anderlecht 2- 5. Waregem - Racing Genk 0-0, RWD Molenbeek - Boom 2-1. Lokeren - Standard Luik 1-4, Beveren - AA Gent 0-2, Stand: Anderlecht 7-13, Standard Luik 7-11, Club Brugge 6-10, AA Gent 7-9, Beveren 7-9, KV Mechelen 7-8. Charleroi 7-8, Antwerp 6-7. Germinal Ekeren 7-7, Lierse SK 7-7, Waregem 7 -6. RWD Molenbeek 7-6. Lokeren 7-5. Racing Genk 7-5. Boom 7-4. Club Luik 7 4, Lommei 7-3, Cercle Brugge 7-2. SW nu weg bij Dordrecht DORDRECHT - Cemal Yilmaz had een voorgevoel. De gebles seerde middenvelder van RBC uit Roosendaal liep voor de be kerwedstrijd tegen Dordrecht'90 wat rond op het veld, snoof de 'voetbalgeur' op die hij al drie weken mist, keek naar boven en sprak de profeti sche woorden: „Wij slagen er al tijd in om ploegen die proble men hebben er weer bovenop te helpen..." Het werd 3-0 voor de Dordtse ploeg. Dordreoht'90, dat in de competi tie gemakkelijker kaarten verza melt dan punten, moet zich ver baasd hebben over de geringe te genstand die RBC bood. Na veertien minuten keken de tob bende Dordtse spelers hun ogen uit: 2-0. Een ongekende weelde voor een ploeg die in de competi tie 450 minuten nodig had om er twee te maken. RBC was zaterdagavond de red der in nood. gaf hulp waar die no dig was. en bespaarde trainer Han Berger heel wat moeizame praatsessies De Roosendalers schonken Dordrecht de doel punten. uit medelijden leek het wel. Eerst was het Schmidt die een slecht weggewerkte bal van af zestien meter op zijn slof mocht nemen. En acht minuten later liet Kort zich er simpel uit lopen door Breetvelt die met een stiftje Van Campenhout voor de tweede keer tot een figurant de gradeerde. RBC vond het nog niet genoeg en daarom mocht Langerak ei; dertig seconden na de pauze 3 -0 van maken. Daarna was het welletjes en deelden de Roosen dalers zelfs enkele plaagstootjes uit, maar zonder de bedoeling er daadwerkelijk eentje achter Joop Hiele te schieten, want die had er in de competitie tenslotte al twaalf om zijn oren gehad. Niet goed voor zijn zelfvertrou wen dus. Grijze muizen De meeste RBC'ers weten ook niet meer wat zelfvertrouwen is. Ze lopen er bij als stuurloze grij ze muizen. Enige lijn in het spel is niet meer te ontdekken. De meevoetballende verdedigers raken tegenwoordig in paniek zodra ze de bal in de voeten krij gen. de creatieve middenvelders zijn verworden tot domme dra vers en de snelle spitsen zijn het scoren verleerd Aanvaller John Mutsaers. die twee keer door Hans Kraay door midden werd geschopt hetgeen 'junior' slechts één keer geel opleverde, hekelde na afloop de taktiek. We voetballen op dit moment niet meer. Het is allemaal veel te verdedigend. RBC is een ploeg die moet doordrukken, een te genstander moet afjagen. Zo is het niks." Trainer Wally Jansen deed niets en bracht pas in de 62ste minuut Voets en Roovers voor Kepers en Kort binnen de lijnen. Toen geloofde hij al nergens meer in. Nee. de wedstrijd was gelopen. Ik wilde die twee wedstrijdritme laten opdoen." Als een trainer al nergens meer in gelooft, waar moet de ploeg dan nog in gelo ven. Het was slechts aan het povere Dordrecht'90 te danken dat RBC soms nog in de zestien kwam. De band tussen SVV, dat Dor drecht '90 door de fusie als SVV Dordrecht '90 in de eredivisie bracht, is zaterdag definitief ver broken. Na het vertrek van de oude Schiedamse bestuurders Van Dijk en Eijkenbroek. vroeg voorzitter Den Braven de KNVB toestemming zijn club verder Dordrecht'90 te mogen noemen Die toestemming is zaterdag in Dordrecht ontvangen. SVV is daarmee definitief uit het be taalde voetbal verdwenen. Dordrecht '90 - RBC' 3-0 (2-0). 6 Schmidt 1-0. 13 Breetveld 2-0. 46 Langerak 30 Scheidsrechter Schaap Toeschouwers 1132 Gele kaart Kraay (Dordrecht '90i. Hen- driksen en Kort (RBCi Trainer bedreigd met slagersmes DEVENTER (ANP) - Trainer Piet Buter van Eindhoven heeft zater dag tijdens het beker duel met Go Agead Eagles een avond vol moeilijkheden gehad. De Eindhovense coach kreeg ruzie met Adrie Steenbergen, de elftallei der van Go Ahead Eagles. Buter wond zich zo op dat hij Steenber gen te lijf wilde. Scheids rechter Theelen stuurde de trainer naar de tri bune. waar hij een woor denwisseling kreeg met een toeschouwer. De emoties laaiden zo hoog op dat de supporter Bu ter met een slagersmes bedreigde. De supporter werd gearresteerd. Buter deed daarna geen aangif te bij de politie. „Een moordwapen op de tri bune, dan ben je toch ge stoord". aldus Buter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11