[huiszorg verkoopt vaak nee zwakzinnige veel meer leren ftïoriidloL Klaar voor paleizen-estafette Perot op kieslijst in alle staten VS Zigeuners vragen boycot Duitsland IK Kerk is meest seculariseerde fcloofsgroepering' Meer binnen- en buitenland Kankerpatiënt scoort in de Nederlandse zorg beter dan oudere chthebbende mensen krijgen geen hulp Ouders krijgen informatie over weggelopen kind met Japanse astronaut ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 ~J APELDOORN - Kroonprins Willem-Alexander staat klaar om het startschot te lossen voor de traditionele 'paleizen-estafetteloop' van Het Loo naar Soestdijk. Teams van de diverse paleisdiensten verschenen gisteren aan de start voor de race, die is georgani seerd door de Veiligheidsdienst Koninklijk Huis. foto Marcel Antonisse/ANP WASHINGTON (API - De Te- xaanse miljardair Ross Perot is door aanhangers in Arizona op het stembiljet gezet, waardoor hij in november in alle vijftig staten van de VS mee kan doen aan de presidentsverkiezingen. Hoewel Perot formeel zijn cam pagne heeft opgeschort, geeft zijn registratie hem het recht om toch mee te doen aan de verkie zingen van 3 november. De jong ste opiniepeilingen wijzen uit dat 18 procent van de kiezers op de onafhankelijke Perot zou stemmen als hij tegen president George Bush en diens Democra tische uitdager Bill Clinton in het veld zou komen. Perot zou bij Bush 5 tot 8 procent van de Republikeinse kiezers weg kun nen zuigen en bij Clinton 7 tot 10 procent, marges die cruciaal kunnen zijn in fel bevochten sta ten. De Los Angeles Times meldde eerder dat Perot overweegt zijn campagne te hervatten. Perot trok zich in juli terug en zei toen dat een driemansrace het poli tieke stelsel in moeilijkheden zou kunnen brengen als geen van de kandidaten een meerder heid zou halen en de verkiezing van een president een zaak van het Congres zou worden. Ook meende hij dat de Democrati sche Partij een nieuwe dyna miek heeft gevonden, waardoor de race tegen de Republikeinen meer inhoud heeft gekregen Perot hield de deur echter op een kier Hij heeft gezegd dat hij te rugkomt als Clinton en Bush in hun campagnes geen prioriteit maken van de bestrijding van het Amerikaanse begrotingste kort. Clinton staat volgens een pei ling van het tv-station CNN en de krant USA Today 25 punten voor op Bush in Califomie. Na tionaal gaat de Democratische gouverneur van Arkansas met 9 punten aan kop. waarbij hij Bush met 51 tegen 42 procent te rugwijst. In vijf grote nationale peilingen die de afgelopen we ken zijn gehouden haalt Clinton 51 tot 54 procent van de stem men. een gemiddelde voor sprong van 12 punten op Bush. UTRECHT (ANP» - Het is triest dat het onderzoek naar en voor oude mensen wegens geldge brek niet kan worden uitge voerd. Dat geldt vooral voor ouderen die door verminderde mobiliteit in een isolement ra ken. ..Deze patiënten waren beter uit geweest met kanker, een hart- of een nierziekte, waarvoor ruime fondsen bestaan voor onder zoek. Wat niet met enig drama aan het publiek kan worden ge toond, scoort niet." Dat stelde vrijdag in Utrecht prof dr S. Duursma. hoogleraar klinische geriatrie en gerontolo gie. in zijn inaugurele rede. Eer der die dag was in het Acade misch Ziekenhuis Utrecht de nieuwe afdeling door Duursma geleide geriatrie geopend. De hoogleraar beveelt iedereen aan te beseffen dat men zelf ook oud wil worden. Titel van zijn re de was dan ook ..Hoe wilt li oud worden?" Duursma stelde voor dat iedereen boven de 50 jaar per jaar tien gulden bijdraagt aan een researchfonds voor geria trie. Jaarlijks komt er dan ruim 25 miljoen beschikbaar. In ons land verblijven van de mensen tussen 65 en 70 j aar er op de 100.000 ongeveer 400 in een verpleeghuis. Tussen 85 en 90 jaar is dit ongeveer 8.500 en bo ven het 95e jaar loopt het op tot ongeveer 16.500. Huisartsen krijgen volgens Duursma binnenkort steeds meer te maken met geriatrische patiënten. De hoogleraar ziet hier een belangrijke taak voor de thuiszorg, maar volgens hem ligt ons land hierbij achter op an dere landen, vooral in organisa torisch en kwantitief opzicht. Eenzaamheid is één van de grote problemen van het oud worden, aldus Duursma. Van de 75-plus- sers in Almere bij voorbeeld woont 16 procent van de man nen en de helft van de vrouwen alleen. Van de 65-plussers krijgt eenderde vrijwel nooit bezoek. Reorganisatie treft Palthe ALMELO (ANP) - Het stomerij en textielveredelingsbedrijf Palthe staat voor een reorgani satie, waarbij echter het aantal ontslagen uiterst beperkt zal blijven. In de leidinggevende sector verdwijnen circa vijftien arbeidsplaatsen, maar dat leidt niet in alle gevallen tot gedwon gen ontslag. Daarnaast krijgen ongeveer der tig filialen een franchise-for- mule, waarbij het betrokken personeel in de gelegenheid zal worden gesteld te blijven. Dit verklaarde adjunct-directeur A. Fiolet gisteren desgevraagd. Palthe kwam in het eerste half jaar van 1992 in de rode cijfers te recht. De te verwachten verbete ring zal niet genoeg zijn om in de tweede helft van het jaar weer winst te maken. lEGEIN (ANP) - De vraag naar thuiszorg sterk terwijl de budgetten vrijwel gelijk Veel instellingen zien zich genoodzaakt lijsten aan te leggen en prioriteiten te stel- (lienten die onbetwistbaar recht hebben op jorg. krijgen daardoor geen hulp. Vooral de ipen maanden nam het krapteprobleem ern- t- smemend voorzitter van de Landelijke Ver voor Thuiszorg (kruiswerk en gezinsver- ïi.drs H. Tjassing, zei dit gisteren op de le- f>adering van de LVT in Nieuwegein. Vol- «an zijn ..achter veel voordeuren in het land p*nde situaties ontstaan bij mensen die het 2traeer redden". ^instellingen vooral de laatste tijd vaak nee b verkopen, schreef hij toe aan de korting .0miljoen gulden per jaar die de thuiszorg in het kader van de tussenbalans is opgelegd. De eer ste fase van ongeveer 35 miljoen is dit jaar inge gaan. Het kabinet ging er van uit dat deze korting zou kunnen worden opgevangen doordat de lopende integratie van de instellingen voor gezinsverzor ging en kruiswerk doelmatiger werken mogelijk maakt. De LVT heeft indertijd al gewaarschuwd dat fusies de eerste jaren alleen maar extra geld kosten. Dat blijkt nu inderdaad het geval. De effi- ciency-winst moet nog komen, er kan minder thuiszorg worden gegeven en de cliënt betaalt het gelag, zei Tjassing. Geharrewar Hij hekelde ook het politieke geharrewar over het plan-Simons. Het bedenken van steeds weer nieuwe varianten op de aanvankelijk met de stel selwijziging ingezette koers, bedreigt volgens hem de kwaliteit en de continuïteit van de zorg. Zo zouden de nieuwe maatregelen voor de thuis zorg (marktwerking, ruimte voor nieuwe zorgaan bieders. zorgcontracten met verzekeraars) oor spronkelijk op 1 januari 1992 ingaan. Op het laat ste nippertje werd tot een jaar uitstel besloten. Maar het is nog steeds niet zeker of de modernise ring nu op 1 januari '93 wél doorgaat. De LVT heeft het plan-Simons vanaf het begin be schouwd als een noodzakelijke operatie en begon daarom aan een ingrijpend vernieuwingsproces. Als niet op ..ultrakorte termijn" knopen worden doorgehakt, is ook de datum van 1 januari onhaal baar. Dat zal dan volgens Tjassing opnieuw min stens een jaar uitstel betekenen van dringend ge wenste mogelijkheden om beter in te spelen op de vraag naar zorg. Hij zei dat de thuiszorg geen speelbal mag worden van de politiek. Die komt steeds met voorstellen die in deze sector „verbazing en ontzetting" ver oorzaken: Het weghalen van de zuigelingen- en peuterzorg uit het basispakket (CDA en PvdA), aantasting van het pakket gezinsverzorging (CDAi en het overhevelen van de thuiskraamzorg naar de aanvullende verzekering (kabinet). De LVT gaat door met de vele projecten die ze in gang heeft gezet ter voorbereiding op de stelsel herziening. Tjassing kondigde aan dat het bestuur binnenkort ook voorstellen zal doen om van de LVT geleidelijk een ..bedrijfstakorganisatie" te maken die toegankelijk is voor nieuwe, al dan niet commerciële aanbieders van thuiszorg. DEN HAAG (ANP) - Mensen of instellingen die on derdak bieden aan een weggelopen minderjarige, worden verplicht onmiddellijk of de ouders of de Raad voor de Kinderbescherming in te lichten. Het kabinet ging gisteren akkoord met een wets voorstel van deze strekking. Als de Raad voor de Kinderbescherming wordt in gelicht moet deze de ouders direct berichten dat het kind terecht is. Ouders moeten daarnaast in alle gevallen kunnen beschikken over naam en adres van de instelling of de persoon die het kind opvangt. De Raad van State moet nog adviseren over het wetsvoorstel. onderwijs onterecht [CHT (ANP) - De rooms eken zijn de meest gese- •rde geloofgroepering rland. Bijna de helft van irandkerkelijk en gaat zel- nooit naar de kerk. De geloven dat God niet is dan het goede in de «endat mensen zelf zin aan leven moeten geven. jat conclusie komen gods- Ksociologen uit Nijmegen i snog niet gepubliceerd on- tek. Eén van hen. prof dr J. c. deelde gisteren de be- ■ikste resultaten mee op [symposium van het katho- mderzoeksbureau KASKI Hecht. iskelijk Nederland vormen felholieken, samen met de «inden, zonder enige twij- 4 minst actieve godsdien- t groepering, aldus Peters. daarmee duidelijk te mer de gereformeerden en Mme de 'streng gerefor- rien'. die in alle opzichten ast godsdienstige groepe- rormen. :als het gaat om de inhoud liet geloof, bestaan de groot- lerschillen met de gerefor- tien. De meeste katholie- taden er een 'binnenwe- Sjke levensbeschouwing' op raarin „de mens zelf, zonder zing naar God, het ant- dmoet zien te vinden op de ^^anentele levensvragen". De meeste gereformeerden daar entegen geloven in een persoon lijke God. Gewone mensen „Katholieken zijn dus net ge wone mensen", concludeerden veel symposiumgangers na van Peters' toespraak. Als het om waarden gaat, onderscheiden zij zich slechts van andere Neder landers door het grotere belang dat zij hechten aan „het gezin met alles wat daarbij hoort". Be roep, carriere en financiële ze kerheid en het genieten van het leven vormen voor hen net als voor de doorsnee-Nederlander verreweg de belangrijkste waar den. Ook op sociaal-economische ter rein huldigen katholieken de zelfde opvattingen als andere Nederlanders. Alleen op 'cultu reel terrein' zijn er lichte ver schillen: katholieken zijn ster ker gekant tegen onbeperkte vrijheid van meningsuiting, wij zen in sterkere mate allerlei in grepen in het leven af en hebben een traditioneler beeld van de rol van mannen en vrouwen. Wat de sociale positie van ka tholieken betreft, verschillen de katholieken op drie punten. Hun gemiddelde leeftijd is iets hoger, hun opleidingsniveau is lager en zij oefenen vaker beroepen uit met een lagere sociale status, al dus Peters. Qoese Stuur informatie over Het Goese Meer aan Naam Adres; Plaats-, pcd Telefoon Deportatie naar Roemenië Goese Meer Promotions, Kattendijksedljk, voor brieven zonder postzegel antwoordnummer 386.4460 VB Goes, tel. 01100 -33156 Informatiecentrum geopend maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.30 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Andere tijden op afspraak. van onze correspondent BERLIJN - Het Roma National Congress in Duitsland heeft de buurlanden van de Bondsrepu bliek opgeroepen Duitse pro- dukten te boycotten uit protest tegen de voorgenomen uitwij zing van tienduizenden zigeu ners. Vanaf november wil Duitsland illegaal in het land verblijvende zigeuners terug sturen naar Roemenie. Dat land is daarmee akkoord gegaan. In een gisteravond verspreide verklaring noemt voorzitter Rudko Kwawczynski van het RNC het akkoord tussen Duits land en Roemenië over de uit wijzing van illegale vluchtelin gen „de voorbereiding voor mas sale deportaties". „De Rijks- kristalnacht van Rostock wordt nu gevolgd door deportaties naar het Oosten, een voortzet ting van de nationaal-socialisti- sche politiek met andere midde len", aldus Kwawczynski. Minister van binnenlandse za ken Rudolf Seiters reist volgen de week donderdag naar Buka- rest om daar een akkoord te on dertekenen, waarin wordt gere geld dat Roemenie vanaf 1 no vember ook vluchtelingen die geen papieren meer hebben te rug zal nemen. Welke tegenpres tatie Bonn hier voor levert is on bekend. De actie is maanden lang in het geheim voorbereid. De maatregel is vooral bedoeld om de vluchtelingen en crimi nele bendes die de zigeuners ille gaal over de Duits-Poolse en Duits-Tsjechisch grens brengen, af te schrikken. De Sinti en Ro ma zijn hoofdzakelijk afkomstig uit Roemenië, waar ze naar ei gen zeggen niet alleen worden gediscrimineerd maar ook wor den mishandeld Sinds het begin van dit jaar zijn 43.000 zigeuners illegaal Duitsland binnen geko men De organisatie van Sinti en Ro ma in Duitsland reageerde ui terst verontwaardigd op de plannen. Volgens woordvoerder Rudo Kawczynski vindt er in Roemenië een stelselmatige ver volging van zigeuners plaats. Hij spreekt van regelrechte pro- groi is. „Dorpen worden in brand gesto ken en de mensen worden ver dreven. Onder druk uit Bonn verstrekt de Roemeense rege ring geen paspoorten meer aan Sinti en Roma om een vlucht naar Duitsland onmogelijk te maken", zei hij. Volgens het mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn heeft 70 procent van de vluchtelingen, al dan niet moed willig. geen papieren. Geweld Volgens de organisatie van Sinti en Roma worden aan de Poolse kant van de grens speciale een heden opgeleid en uitgerust door de Duitse Bundesgrenz- schutz om illegale grensover- schrijders aan te houden. Aan de Oder-Neissegrens schrikt de Bundesgrenzschutz niet terug voor geweld bij de poging vluch telingenfamilies ervan te weer houden Duits grondgebied te bereiken, meldt de organisatie. Er zouden al minstens 20 men- sen zijn verdronken. Een woordvoerder van de vluch telingenorganisatie in Berlijn zei dat de politiek door de knieën is gegaan voor het ge weld van de straat dat zich steeds meer tegen de Sinti en Roma richt. „Duizenden vluch telingen uit Roemenië leven per manent in doodsangst dat nu bij hen een molotowcocktail naar binnen kan vliegen", aldus de woordvoerder. Er wordt sterk betwijfeld of deze nieuwe repressieve politiek suc ces zal hebben. In de eerste plaats laten de vluchtelingen zich niet afschrikken door nieuwe maatregelen op papier. Meestal zijn ze daar absoluut niet van op de hoogte. In de tweede plaats is bekend is dat vluchtelingen die aan de Pools- Duitse grens worden opgepakt, steeds opnieuw proberen de grensrivieren te overschrijden. De Polen zetten de berooide mensen, die meestal hun laatste geld aan gidsen hebben betaald, op de trein richting Warschau. In de praktijk stappen ze echter na een of twee stations uit om het opnieuw te proberen. UIOORN (ANP) - Verstan- gehandicapten krijgen prof dr P. Duker veel te likelijk ontheffing van de licht. Een eenmalige vast- dat iemand niet ge il is voor onderwijs wordt op betrouwbaarheid ge- hoogleraar orthopedago- un zwakzinnigheid in Nij- zei dit gisteren in Apel- op een congres van de J J. Dondorp Fonds, ttade het onjuist er van uit in dat kinderen die gewei- orden door ZMLK-scho- ierwijs voor zeer moeilijk kinderen) inderdaad i®nen leren. kinderen kunnen vak- zelfredzaamheid, leren boeren, sociaal gedrag ^tijds-bezigheden van fciang zijn. Maar de regu- «akzinnigenzorg biedt gelijk pakket niet buiten "Klom aan. „Nog veel ern- noemde Duker het dat Tizinnigenzorg het door fok niet nodig vindt dat gehandicapten soort onderwijs een deel kan terug- Zo blijven veel verstan delijk gehandicapten onnodig hun hele leven onzindelijk. Al leen al aan luiers kost dat per persoon 40.000 gulden. Duker zei dat een orthopedagoog of psy choloog maar een paar dagen nodig heeft om een ernstig zwak zinnig persoon te leren volledig zindelijk te zijn. Volgens hem maakt nauwelijks iemand in Nederland gebruik van de op dit gebied beschik bare kennis. Hetzelfde geldt voor de mogelijkheden die er zijn om te voorkomen dat „zwakzinnigen zestig tot zeven tig jaar lang, dag in dag uit. on nodig worden geholpen bij het aankleden, eten en drinken", al dus Duker. Gebaren In de inrichtingen verblijven on geveer 2.000 verstandelijk ge handicapten met -soms levens- bedreigend- zelfverwondend ge drag. Ze kunnen meestal niet praten. Eigen onderzoek van Duker wees uit dat het pro bleemgedrag met ruim 40 pro cent vermindert als deze men sen leren zich met gebaren te ui ten. Ze,kunnen dan bij voor beeld vragen om eten. drinken of muziek. Ook deze kennis wordt volgens Duker nauwelijks toege past. Hij constateerde dat sinds de in voering van de leerplicht aan grote groepen van de bevolking geen onderwijs is verstrekt, wat de overheid miljarden moet heb ben bespaard. Daarom sugge reerde Duker internaten voor verstandelijk gehandicapten een premie of beloning te geven voor resultaten die ze met hun bewoners bereiken, net zoals universiteiten worden beloond voor het aantal promoties. De hoogleraar vindt dat de onder wijsinspectie in de instituten het leerprogramma moet vaststel len en er voor moet zorgen dat het wordt uitgevoerd. Ouders zouden een proefproces kunnen uitlokken voor het recht op onderwijs van hun ernstig zwakzinnige kinderen. Maar Du ker vreest dat dan gebrek aan kennis over het aanleren van vaardigheden bij deze kinderen als excuus zal worden aange voerd. Net als bij de „bescha mende Jolanda Venema-af- faire". toen werd beweerd dat er te weinig bekend is over pro bleemgedrag bij zwakzinnigen. „Terwijl er in 1988 welgeteld al 258 studies waren verricht op dit gebied", aldus Duker De Japanse premier Kiichi Miyazawa via een directe satelliet-verbinding in gesprek iMHri ndffeno°t Mamoru Moliri (rechts op het tv-scherm), die in het ruimteveer Endeavour 0fleaarde vliegt. fotoAFP Bouwen naar eigen inzicht op een zeldzame locatie met lage grondprijzen. Ideaal en dichtbij de Rand stad, Brussel en Parijs. Hier heeft men alle voor delen van Zeeland met de meeste zonne-uren naast de deur. Het plan zelf voorziet in een 18-holes golfbaan. Het Goese Meer, verbonden met de Oosterschelde, Is een uitzonderlijk villaproject van landschappelijke schoonheid op wandel afstand van het historisch stads- en winkelcentrum. Een exclusief villaplan voor permanent Europees wonen in een perfecte en veilige ambiance en architectuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7