redden Kampioene zwemmend Schrijfacties beslist zinvol Bezuiniging redt milieuplan dagmenu... Hasjvangst bij inval Terneuzen I GGD waarschuwt artsen voor kans op polio-gevallen Gedeputeerde De Vries dl trimmers op acefietsen aanpakken Üeuwe ombuigingsoperatie levert geld voor Kerend Tij op Proefabonnement Boegel van onze verslaggever VLISSINGEN - Europees kampioene en Nederlands re cordhoudster. Vlissingen heeft er sinds kort een sport held bij. De 22-jarige Conzuela Navest nam vrijdagmiddag in het stadhuis de felicitaties van wethouder van sportza ken L. C. Poppe-de Looff in ontvangst. Zij werd gehuldigd vanwege haar prestaties op het Europees kampioenschap zwemmend redden, waar ze goud won op het onderdeel balgooien. Het Europees kampioenschap zwemmend redden vond begin september plaats op Sicilië. Het bestond uit vier zwemon- derdelen en een onderdeel roeien en balgooien. Conzuela Navest veroverde haar titel op het onderdeel balgooien door een afstand van 25,68 m te wer pen. Daarmee verbeterde ze het Nederlands record. Bij het balgooien wordt een basketbal aan een lijn van 40 meter zo ver mogelijk weggegooid. Zo wordt het gooien vön een boei naar een drenkeling gesimu leerd. Conzuela Navest scoorde ook goed op de andere onderdelen. Bij de estafette 4 x 25 meter vervoeren werd zij tweede en met de dames estafette-ploeg veroverde ze brons. In het to taalklassement van 68 zwem sters was zij beste Nederlandse met een vijftiende stek. De gemeente Vlissingen be loonde haar daarvoor met een speciale speld en een schildje met het wapen van de stad. Conzuela Navest was blij met de huldiging. „Het zwemmend redden is een ondergewaar deerde sport. Het redden van mensen is geen sport, maar de beoefening van de onderdelen die je daarvoor moet beheer sen wel. Ik steek er veel tijd in. Ik hoop dat ik met deze huldiging een beetje reclame voor mijn sport heb gemaakt." Sportheldin Conzuela Navest (links) en wethouder Poppe-de Looff. „Het zwemmend redden is een ondergewaardeerde sport." foto Oscar van Beest PZC zeeland ft' ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 De tachtigjarige Oostkapellenaar B. II. Berrier: „Die regimes willen niets liever dan de zaak in de doofpot stoppen." foto Oscar van Beest B. Berrier (80) stopt met werk voor Amnesty van onze verslaggever OOSTKAPELLE - „Natuur lijk hebben schrijfacties van Amnesty International zin. Elke maand worden rond de vijftig politieke gevangenen overal ter wereld vrijgela ten." Het is niet vanwege het gebrek aan succes dat B. H. Berrier (80) uit Oostkapelle stopt met de coördinatie van de maandelijkse schrijfacties op Walcheren. Hij is echter de laatste van het team van drie mensen dat ruim acht jaar de leiding had over de acties en het is te zwaar om het alleen te doen. „Bovendien komt er toch een moment dat ik moet stoppen, dus waarom zou ik dat nu niet doen." Berrier is zelf al 25 jaar lid van de mensenrechtenorganisatie. Hij zat eerst bij schrijfgroepen in Haarlem en Zandvoort. tot hij elf jaar geleden in Oostka pelle neerstreek. „De groep Vlissingen had toen de super visie over de schrijfacties. maar er zat niet zo veel struc tuur in. Wil je succesvol brie- venacties houden, dan zul je ervoor moeten zorgen dat elke maand de voorbeeldbrieven die de leden moeten over schrijven. klaar zijn. Ik had de tijd en ik vond het belangrijk dat de schrijfacties goed ver liepen. dus heb ik de coördina tie op me genomen." Inmiddels schrijven op Wal cheren zo'n twintig groepen van gemiddeld tien personen iedere maand drie brieven. El ke maand gaan rond de zes honderd brieven naar totali taire regimes. Vermenigvuldi gend met het aantal groepen over het hele land. komt Ber rier op minimaal vijftigdui zend brieven per maand. „Na tuurlijk maakt zoiets indruk, want de regimes daar willen niets liever dan de zaak in de doofpot stoppen. Als ze men sen vrijlaten, schreeuwen ze dat wel van de daken. En dat is precies wat we willen." Salon-socialisme Het kan Berrier weinig sche len of schrijflustigen bereid zijn naar een centraal punt te komen of dat ze thuis schrij ven. „Als mensen dat salon-so cialisme noemen, vind ik het best. De schrijvers moeten er toch elke maand voor gaan zit ten? Er zijn genoeg mensen die erg gemotiveerd zijn om uit bewogenheid met de verdruk ten alles te doen wat in hun macht ligt om die personen vrij te krijgen." Voorlopig heeft Berrier geen opvolger. Hij hoopt dat vooral gepensioneerde leraren bereid zullen zijn zich in te spannen voor dit werk, zeker ook voor het vertalen van de brieven. „Wil je het goed doen. dan heb je al gauw twee briefopstellers nodig, twee vertalers voor En gels. voor Frans en voor Spaans en een paar typisten. Dan kan immers altijd een re serve inspringen in geval van ziekte of vakantie. Maar ja. vind maar eens zoveel men sen. want het kost veel tijd." Als er een nieuwe commissie komt. trekt Berrier zich terug. Hij zal het waarschijnlijk niet kunnen laten om op de achter grond stiekem mee te kijken, maar wil de anderen wel ge woon hun gang laten gaan. Het schrijfwerk blijft hij elke maand trouw doen. onze verslaggever ert* DDELBURG - Gedeputeerde de Vries-Hommes (PvdA, re en toerisme) wil de re- tn op racefietsen aanpak- IVc;§i Het stoort haar dat derge- ie Irimmers vaak over fiets- razen en daarbij hinder Tuorcaken voor andere wiel- ders. Ze beschikken in veel niet eens over een bel, Tkte ze vrijdagmiddag in de ilencommisie economische fcnop. ï2 «n toelichting vroeg ze zich et wel nodig is dat dergelij- i trimmers altijd gebruik ma- Advertentie ken van fietpaden waar het toch al druk is. Ze heeft daar al ver schillende klachten over gekre gen. Als voorbeeld noemde ze de fietspaden langs de kust en pa noramaroute over de zeedijk in west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze kunnen veel beter over de rusti ger binnenwegen rijdem dan ko men ze ook aan hun kifometers, gaf ze aan. Mevrouw De Vries wil eerst con tact opnemen met de politie om te kijken wat er aan de overlast van racende trimfietsers kan worden gedaan. Ze wil onder meer een beroep op de verschil lende verenigingen van trim- en toerfietsers om rekening te hou den met andere gebruikers van de fietspaden. N Kassa gestolen bij tennisclub MIDDELBURG - Bij een in braak in de nacht van donder dag op vrijdag in het vereni gingsgebouw van de tennisclub in Middelburg is een kassa ge stolen. De dader kwam binnen door een ruit aan de achterkant van het gebouw aan de Kruitmo- lenlaan te verbreken. De kassa werd in de omgeving van het ge bouw leeg teruggevonden. In de kassa zat ongeveer honderd gul den. De inbraak moet gepleegd zijn tussen 22.00 uur donderdag avond en 8.00 uur vrijdagmor gen. RESTAURANT/WINTERTUIN FOUR SEASONS HOTELBAR 6 Degrees en de -nde zaalaccommodatie :®ien u alle mogelijkheden voor fes, buffetten, koffietafels, «"angsten en vergaderingen. Ügrionze verslaggever TERNEUZEN - Bij een inval meen woning aan de Greml in in Terneuzen heeft de Mitie donderdagavond om acnt uur vijf hasjdealers aan- ^houden. De politie nam Vod barbij een halve kilo hasj en R; is er*kele weeg-, reken- en ver- P^tangsspullen in beslag. "Wendien werden er in de a op I""1 v'an het huis een aantal «•tl ^"neppianten aangetroffen isicf feop last van de officier van 11» zÖn vernietigd, zee er|ige tijd geleden hadden °pi jonenden geklaagd over tü door de dealers en hun ko- pers veroorzaakte overlast. De politie hield het pand daarom al enkele weken in de gaten. Donderdagavond achtte de politie de tijd rijp om met vijf man een inval te doen toen de vijf dealers zich in het huis hadden verza meld. De 24-jarige C. K„ 33- jarige Y. F. en de 20-jarige K., alle drie in Terneuzen woon achtig. zijn daarbij samen met de 30-jarige Gentenaar C. K. en de 25-jarige K. Y. die geen vaste verblijfplaats heeft naar het politiebureau overgebracht. Het vijftal is daar verhoord en vervolgens op vrije voeten gesteld. (l «ze verslaggever DDELBURG - Het provin- Sfstuur probeert het finan- fi if gat in het milieuplan Ke- 4Tijd alsnog op tijd te dich- tDal gaat ten koste van het iu\vs voorzieningenpeil. Een 3È[. „Wc ornbuigingsoperatie, >bedoeld is om de provincie lenige financiële speelruim- helpen, moet ook geld ople- „nvoor Kerend Tij. nieuwe bezuinigingsronde l al onder meer fors in subsi- ssorden gesneden) moet een jijles budget van 4 miljoen r Ben opleveren. Daarvan gaat fjewart miljoen naar het mi- g!an. Hiermee, zo verwacht, -A-gedeputeerde D. Brui ne ifinanciën) is de tijdige coring van het milieuplan zo ej fals veilig gesteld, ea gedeputeerde maakte dit gis- jfoekend. Hoewel de provin- ie bezuinigingsoperatie van .1 gelopen anderhalf jaar de rc rede 6 miljoen gulden zal op- i{ gén, kampt de provincie nog edsraet geldgebrek. Net voor a zomervakanties kondigde in aooge al aan dat opnieuw va j!n allerlei voorzieningen zal ■j"! reen gesneden. Welke dat zijn sig niet bekend. Medio 1993 ten tot men knopen door te hak- Hi j s. Bruinooge: „Het zullen be- •noi («ijkpijnlijke keuzes worden, tn izal er links en rechts fors in kgi Sen." rast hill gebrek bracht het dagelijks crinciebestuur er eerder deze erg and toe om bij de uitvoering 12 d bet milieubeleid een jaar vi itraging voor lief te nemen: ngi send Tij zou niet in 1994, maar ?adi sin 1995 volledig zijn uitge- i ad. Daarover ontstond veel mor. In de staten gingen stem- en op dergelijk uitstel niet te «pteren. Door van de op- fógstvan de komende ombui- cpoperatie op voorhand een el voor Kerend Tij te bestem- en,hoopt het dagelijks provin ciebestuur zich uit de situatie te redden. Bruinooge: „Het moet duidelijk zijn dat het werkelijk ernst is." Het duurt echter nog minstens anderhalfjaar (tot begin 1994) al vorens de komende ombuigings operatie het eerste geld begint op te leveren. Maar, aldus Brui nooge 'voor ons staat het als een paal boven water dat de eerste 7,5 ton bestemd is voor de uit voering van Kerend Tij'. Hij deed alle moeite de indruk weg te nemen als zou het dagelijks provinciebestuur geen hoge voorrang meer willen geven aan het milieubeleid. Ondanks het geldgebrek, zo benadrukte hij, stijgen de uitgaven voor milieu beleid nog steeds. Zo was al be sloten om het jaarlijks bedrag voor Kerend Tij komend jaar met 4 ton te verhogen. Niet vol doende. Want er gaapt nog een gat van 8 ton, voor de helft ver- WESTDUIN Klduin 1.4371 PE Koudekerke (Vlissingen) Nederland Tel. 01185-2510 Telefax. 01185-2776 oorzaakt door tegenvallende rijksbijdragen. De statencommissie voor alge meen bestuur leek zich gisteren aardig te kunnen vinden in de aankondiging dat de komende ombuigingsoperatie gebruikt zal worden om het ontbrekende bedrag zo snel mogelijk bijeen te schrapen. PvdA-woordvoerder G. de Kok was er zelfs mee in zijn nopjes: „7,5 ton lijkt mij een mooi bedrag. Een prima zaak." Maai- VVD-er J. van Zwieten zag nog wel wat haken en ogen. Hij wees erop dat de ombuigings operatie toch eerst geld zal moe ten opleveren voor het nakomen van enkele andere nog lopende afspraken en verplichtingen. Bruinooge bevestigde dat. Tijdens de commissievergade ring drong zich de vraag op of Kerend Tij werkelijk is geholpen met extra geld. Er zijn aanwij zingen dat het geld niet meteen nodig is omdat de uitvoering van het milieuplan zou achterlo pen op het schema. Bruinooge, daartoe uitgedaagd dooor het CDA-statenlid J. de Boe. wilde niet gezegd hebben dat een der gelijke achterstand is ontstaan. Maar tevoren had hij wel een kanttekening gemaakt die an ders suggereerde: „Men moet er organisatorisch wèl aan toe zijn dat geld heel snel en adequaat te gebruiken." van onze verslaggever VLISSINGEN - Na het bekend worden van een vermoedelijk geval van kinderverlamming (poliomyelitis) bij een 14-jarige jongen uit de Alblasserwaard, heeft de Gemeenschappelijke Gezondheids Dienst Zeeland gisteren voor de hele provincie een 'verhoogde waakzaamheid' afgekondigd. Hiertoe is beslo ten omdat een aantal Zeeuwse kinderen dezelfde school in Rot terdam bezoekt als de nu in een ziekenhuis in Dordrecht opge nomen jongen. En Zeeland is - met relatief veel niet-gevacci- neerde inwoners - een risicoge bied, verklaarde GGD-direc- teur V. Slenter gisteravond. Nadat gistermiddag om half vier het bericht over het vermoedelij ke polio-geval de GGD Zeeland bereikte, is een legertje GGD- medewerkers ijlings in de tele foon geklommen om zoveel mo gelijk huisartsen, kinderartsen, neurologen en ziekenhuisdirec ties in de hele provincie in te lichten, met het verzoek om een eventueel vermoeden van polio onmiddellijk te melden. Alle huisartsen krijgen vanochtend nog een brief van de GGD in de bus. De dit weekeinde dienst doende huisartsen zijn in elk ge val allemaal al telefonisch op de hoogte gesteld, aldus de Zeeuw se GGD-directeur. Vaccinatie Omdat pas maandag de uitslag bekend is van het virusonder- zoek bij de jongen (een ongevac cineerde patiënt) uit de Alblas serwaard, kunnen nu geen stap pen worden ondernomen. Als het nodig is volgt een vaccinatie campagne, heeft het ministerie van WVC laten weten. Slenter: „Het is nu ook voor ons verder afwachten tot maandag. Als het inderdaad om een polio-geval blijkt te gaan. zullen we met de geneeskundige inspectie in Zee land overleggen of er locale aan vullende vaccinatiecampagnes nodig zijn." Welke gebieden in Zeeland daar dan eventueel voor in aanmerking zouden ko men. kon de GGD-directeur gis teravond niet aangeven: „Dat moet nog worden bepaald. Daar voor hebben we gegevens nodig over de vaccinatiegraad in ver schillende gemeenten," De laatste keer dat ons land door een polio-epidemie is ge troffen was in 1978, toen 110 pa tiënten zijn gemeld. De besmet ting werd toen voor het eerst vastgesteld bij twee 3-jarige kin deren in Uddel en in Elspeet. Al le patiënten waren om godsdien stige redenen niet tegen polio in geënt. De toenmalige staatsse cretaris van volksgezondheid Veder-Smit schreef een open brief aan alle ouders in Neder land waarin ze opriep tot een massale inenting. In 1956 ging het om heel wat meer slachtoffers: het virus trof toen 2.206 mensen. Dankzij mas sale inenting in 1957 is kinder verlamming sindsdien sterk te ruggelopen. In 1971 volgde in Staphorst een kleine epidemie met 39 slachtoffers. DKTP Het polio-virus kan onder meer worden doorgegeven via de keel of via ontlasting. In Nederland worden overigens vrijwel alle zuigelingen tegen kinderverlam ming ingeënt via de zogenoem de DKTP-prik. waar de P voor polio staat. Het is een ontste king van de grijze stof van het ruggemerg. De eerste verschijn selen zijn meestal verkoudheid, misselijkheid, diarree of hoofd pijn. Hierna kunnen verlammin gen optreden, waardoor ook ademhalingsstoornissen kun nen ontstaan. De Zeeuwse GGD-directeur wil overigens op voorhand bena drukken dat, mocht zich in de provincie ergens een geval van polio voordoen, het geen enkele zin heeft om kinderen van school te houden of een school te slui ten, aangezien eventuele be smetting dan al geruime tijd te voren heeft plaatsgehad. Advertentie Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02 vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder posczegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Tussen de stapel post die da gelijks de redactie bereikt zat pas een lesbrief van de Bond tegen het Vloeken. En, eerlijk is eerlijk, we moesten het met de schrijver eens zijn. Er ivordt veel te vaak gevloekt. Gelukkig staan er tips in de folder met alternatieven. Voor als iemand bijvoor beeld in een vieze appel bijt. ..Roep maar iets anders als je in die appel bijt", leert de brief ons. „Bah-bah-baggel- de-boegel of zoiets." We zijn aan het oefetien. Elke dag overhoren we el kaar. ivant het valt niet mee om een nieuwe krachtterm vlekkeloos uit hel hoofd te le ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 49