York zucht onder massatoerisme Spreekwoorden komen tot leven in Muiderslot Stormloop [na brand in kathedraal Best bewaard kasteel uit middeleeuwen ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 vrije tijd De scholen zijn begonnen, de toeristen verdwenen. York, de Noordengelse vestingstad, herademt. Tweehonderdduizend bezoekers schuifelden er deze zomer elke dag in dichte drommen over het middeleeuws plaveisel, tweemaal zo veel als het aantal inwoners. Peter Berry, pr-directeur van de Noordengelse gemeente, probeert zich diplomatiek uit te drukken. „We willen toeristen niet ontmoedigen naar York te komen. Natuurlijk verschaffen ze werkgelegenheid hier. Haar vergeet niet wat het ons kost de stad schoon te houden. In plaats van 2,5 miljoen toeristen die elk een pond uitgeven, zouden we liever één bezoeker hebben die 2,5 miljoen pond uitgeeft." Twintig jaar geleden was York weinig meer dan een stip op de kaart, thans heeft de stad vier keer zo veel hotelbedden als Cambridge. De meeste toeristen zijn Engelsen, maar in toenemende mate klin ken ook vreemde talen in de nauwe straatjes van de stad. „Paradoxaal ge noeg was het de brand in de kathedraal, acht jaar geleden, die wereldwijd de aan dacht op York vestigde", zegt Berry. York Minster, die inmiddels in zijn oude glorie hersteld is. is slechts één van de trekpleisters. De katedraal heeft meer ge brandschilderde glas-in-lood-ramen dan enige andere kerk ter wereld. Bij de brand van 1984 werden de meeste van die ramen gespaard, maar een ervan sprong door de hitte. De restauratie ervan vergde vele ja ren - het raam bleek uit 40.000 delen te be staan. Zelfs in dit jaar van de recessie zwol de toe- ristenstroom opnieuw met tien procent, en de voorspelling voor de nabije toe komst luidt: meer van hetzelfde. Vanaf volgend jaar zal Barley Hall. een minu tieus gerestaureerd middeleeuws gebouw, een nieuwe magneet zijn. In het huis zul len bezoekers middeleeuws voedsel kun nen nuttigen dat door echte middeleeu wers wordt bereid en geserveerd. .Alles is authentiek", zegt initiatiefnemer Iveson Wheatley. „Water halen we uit de waterput, want kranen zijn er niet. Het bier is hetzelfde bier dat 800 jaar geleden- werd gedronken. En het personeel loopt in middeleeuwse kleding." Wheatley houdt niet van kitsch. „Als ik middeleeuwse kleding zeg. bedoel ik ook middeleeuwse kleding", zegt hij streng. „Voor het vrouwelijk personeel betekent dat: geen ondergoed. Je kunt er niet aan beginnen onder de oude kostuums onder goed van Marks and Spencer te dragen. Want wie ondergoed aantrekt, kan nooit de juiste instelling hebben." Relikwie Een dergelijke compromisloze houding werd deze zomer niet aan de dag gelegd bij een ander relikwie uit de middeleeuwen: de Mystery Plays. Deze theatrale vertol king van het bijbelse verhaal wordt sinds de vroege Middeleeuwen in York opge voerd, maar dit jaar met een paar kleine wijzigingen. Zo droegen de aartsengelen een money-belt als vijgeblad en werden de Betlehemse kinderen gewoon met mitrail leurs afgeslacht. De kruisiging van Jezus werd gefilmd door een toerist met video camera. In de Middeleeuwen waren de Mystery Plays in York het voornaamste volksver maak, samen met de heksenverbrandin gen. Er waren 46 verschillende toneelstuk ken, die in de juiste volgorde gezien moes ten worden. Elk gilde nam een onderdeel De nauwe straatjes in de binnenstad van York. foto British Tourist Authority van het bijbelse verhaal voor zijn reke ning. waarbij optimaal gebruik werd ge maakt van het aanwezige vakmanschap. Zo voerde het gilde der spijkermakers de kruisiging op en deed het scheepsmakers- gilde de scène met de Ark van Noah. Elk gilde had een toneel op wielen dat door paarden werd voortgetrokken, zodat de inwoner van York maar op een bepaalde straathoek hoefde te gaan staan om alle 46 bedrijven aan zijn ogen voorbij te zien komen. Vele eeuwen konden de inwoners van York aldus van de kruisiging en andere verschrikkingen genieten, totdat de pest in 1569 zo veel levens eiste dat niet genoeg acteurs meer konden worden gevonden Drie decennia geleden werd de Mystery Plays echter nieuw leven ingeblazen, en tot op de dag van vandaag worden ze elke vier jaar opgevoerd. Deze zomer was de vertolking voor het eerst binnenshuis, in het oude Theatre Royal, maar een aantal authentieke ele menten bleef bewaard. Evenals vroeger waren de acteurs afkomstig uit het ge wone publiek. In de traditie van jaren her offerden 120 timmerlieden, dominees, no tarissen en andere vaklieden een halfjaar lang elke vrije avond op om te repeteren, alleen maar om gedurende een maand el ke avond vier uur lang onbezoldigd op de planken te mogen staan. Betaald Slechts één acteur werd betaald, maar die moest zich dan ook 28 keer laten kruisi gen. „Eerst dacht ik: dit wordt het toneel stuk van mijn leven", zegt acteur Robson Green. „Jesus Christus - dat was de enige rol waar iedereen zich onmiddellijk iets bij kon voorstellen." Maar Green had buiten de beulen gere kend. „Oké, mijn kruisiging was mis schien niets vergeleken met Sarajevo. Maar het was nog altijd de voltrekking van een doodvonnis. Het was het vuurpe- leton. Elke avond voelde ik de angst die een jood moet hebben gevoeld in een van de concentratiekampen als hij naar de gaskamer werd geleid." Green bekent: „Nee. ik denk niet dat ik nog in God geloof." York Minster, de kathedraal van de Engelse vestingstad. foto British Tourist Authority Cees van Zweeden Je moet de oploop van eigentijdse bruidsparen en fotografen even omzeilen, ®»ar dan sta je midden in de vaderlandse Stschiedenis, daar in het Muiderslot. Het is bet best bewaarde middeleeuwse kasteel van ^'«Ierland en dat is te zien ook - al oogt het na «laatste restauratie, een jaar of twintig ftleden beëindigd - heel anders dan ruim tienhonderd jaar geleden, toen graaf Floris V van Holland het liet bouwen. Floris V heeft zelf niet veel plezier aan het Muiderslot beleefd. De graaf had namelijk een daverende ruzie gekregen •net Gijsbrecht van Aemstel. Die wist. sa men met de edelen Herman van Woerden en Gerard van Velsen, Floris op 23 juni 1296 tijdens een jachtpartij bij Utrecht ge vangen te nemen. De samenzweerders slo ten graaf Floris op in zijn eigen kasteel en brachten hem vervolgens, bij een poging mt het inmiddels door boeren en burgers omsingelde slot te ontkomen, zo zware verwondingen toe - Gerard van Velzen sloeg hem beide handen af - dat 'der keer- 'en god' kort daarop stierf. Alleen Gerard van Velsen moest zijn me deplichtigheid met de dood bekopen. Hij zou door de straten van Leiden zijn gerold in een met spijkers doorboorde ton. wat leidde tot het spreekwoord: „Hij zit erin als Van Velsen in het vat" om aan te geven dat iemand echt in moeilijkheden is ge raakt. Van Floris zijn er op het slot niet zoveel herinneringen overgebleven. Wel zijn er nog de rood en gele luiken, de kleuren van de graven van Holland. Maar de inrichting is in zeventiende-eeuwse stijl, dat wil zeg gen de tijd dat de dichter Pieter Come- liszn. Hooft hier slotvoogd was. Bezichtiging van het Muiderslot is alleen mogelijk tijdens de rondleidingen die elk uur gehouden worden. Het aardige daar van is dat de gidsen bij hun tekst en uitleg gebruik maken van oude spreekwoorden, die aan de hand van het tentoongestelde meteen verduidelijkt worden. Zo bij voor beeld het 'in de luren leggen'. In Hoofts tijd leden kinderen vaak aan rachitis, waarbij hun ledematen door gebrek aan vitamine D dreigden krom te groeien. De dikke enkels die hiervan vaak het gevolg waren, deed het volk spreken van 'enkel ziekte', wat later werd verbasterd tot 'En gelse ziekte' Om dat kromgroeien tegen te gaan. wer den de kinderen stevig in doeken - luren of luiers - gewikkeld of 'ingebakerd'. De lu ren werden vaak warm gemaakt om het kind tegen de kou te beschermen. Werden die doeken tè warm gemaakt, dan was het kind 'te heet gebakerd'. In de wapenkamer van het Muiderslot kan men een half peloton geharnaste figu ren aantreffen - 'gestaalde kaders', om een communistische term uit het jongste ver leden nog eens te misbruiken. Ook dat geeft de rondleidsters de gelegenheid weer allerlei gezegden los te laten, voor ie mand in het krijt treden (het met krijt af getekende strijdperk), iemand die vast in het zadel denkt te zitten, toch uit dat za del te lichten zodat hij in het zand moet bijten, met open vizier strijden, dus met opgeslagen voorste gedeelte van de helm het kruit verschieten, enzovoorts. Dat wordt allemaal verteld tussen een indruk wekkende collectie antiek wapentuig. In de prinsenkamer van het slot wordt duidelijk 'waar op het kussen zitten', dus aan het bewind zijn. vandaan komt. In de zeventiende en achttiende eeuw zaten de regenten gewoonlijk op zo n kussen, bij voorbeeld wanneer ze zich moesten bezig houden met hete hangijzers. Wat dat nu weer is blijkt in de keuken, waar nog zo'n hangijzer te zien is: het voorwerp waar- De rondleiding door het Muiderslot voert ook naar de wapenkamer. foto Paul Dijkstra mee boven het vuur hangende potten ho ger of lager gesteld konden worden. Zo'n rondleiding van drie kwartier kan voor iemand die er gevoelig voor is, niet alleen een lust voor het oog, maar even zeer voor het oor worden, zeker wanneer de gids haar gezelschap - in dit geval een groep leraren - begint te testen op kennis van de in het Muiderslot terug te vinden spreekwoorden en gezegden. Geëindigd wordt dan met 'tot ziens in de pruimen- tijd'. waarmee Hooft ooit zijn vrienden ge dag zij, hen uitnodigend om nog eens langs te komen als de pruimen rijp waren. Om de gevolgen van dat pruimen eten weg te werken, moest men op de balk van de latrines plaatsnemen, het 'over de balk smijten', waarna men 'de hoop kon laten varen' zoals een kien nonnetje er bij een vroegere rondleiding aan toevoegde Wie na de rondgang nog even nazit in de taveerne, hoort alom dat de bezoekers kennelijk plezier hebben beleefd aan dit bezoek. En dit soort ongevraagde mede delingen van de consumenten bewijzen wel dat een bezoek aan deze historische plek de moeite waard is. Chris Kruisinga Muiderslot. Muiden Toegang 4. voor volicas- senen. 2.50 voor kinderen Rondleiding van apnl t!m. september van 10 tot 16 uur, op zater dagen. zon- en feestdagen van 13 tot 16 uur De rest van het jaar zijn de rondleidingen van 10 tot 15 uur en inde weekeinden en op feestdagen van 13 tot 15 uur. Gesloten met Kerstmis en op Nieuwjaarsdag. Skiën Voor nog geen 250 gulden een week skiën in Oosten rijk. Dat is één van de in het oog springende jubi leumaanbiedingen in de wintersportbrochure van de 65-jarige NBBS. De reis moet begin januari worden gemaakt. Liefhebbers die pas later in de maand ivil- len vertrekken, hebben ook geen klagen, want tot en met 6 februari blijft de prijs laag - op z'n hoogst 265 gul den. De reis gaat naar Zeil am See en er is door de NBBS gecalculeerd op ba sis van logies en ontbijt. Wie er 's avonds nog een diner bij wil hebben en drie keer sauna, dient 165 gulden meer over te maken. Ande re jubileumofferte: skibus reizen in het laagseizoen waarbij voor 2 Royal Corn- fortstoelen 65.- moet ivor- den betaald in plaats van fllO,-. Quebec De NBBS organiseert ook relatief goedkope winter sportreizen naar Canada. Niet naar de meest specta culaire gebieden aan de icestkust iBlackcombl Whistler Mountaint. maar naar Quebec in het oosten van het land. De twee 're sorts' op circa 100 kilome ter van Montreal doen wat Noors aan. Ze zijn niet hoog (Mont Tremblant reikt tot 945 en Mont St. Saveur tot slechts 463 metermaar vrij sneeuwzeker. Het pisteplan is zo slim opgezet dat de skiër redelijk veel afdalin gen tot zijn beschikking ■heeft, alleen is het hoogte verschil ('vertical drop' wordt dat op het noordame- rikaanse continent ge noemd) zo gering dat van echt lange afdalingen geen sprake is. De cowboy-sfeer i totaal anders dan die in de Alpen, vergoedt veel. Prij zen ivoor groepen van mini maal 4 personen) vanaf 1375 gulden per persoon en er wordt gevlogen vanaf Brussel. Boheemse woud Kras heeft vorig jaar zoveel succes gehad met goedkope wintersportreizen naar Tsjechosloivakije. dat de reisorganisatie uit Ammer- zoden het land het komen de seizoen heeft uitgeroe pen tot 'speerpunt'. Gevolg, een negendaagse busreis naar het in het Boheemse ivoud liggende Zadov (lo gies op basis van half pen sion, een liftabonnement, 5 ochtenden les, 3 excursies - onder meer naar Praag wordt in de gids aangebo den voor prijzen tussen de 698 (laagseizoen) en 779 (hoogseizoen) gulden. De kosten van een biertje (f 0,80) en een kopje koffie (f 0,40) moeten goedmaken wat Zadov als skigebied voor gevorderden te kort komt (4 slepers en 1 stoel- tjeslift). Het is wel uiterma te geschikt voor beginners. Langlaufsafari's Betrekkelijk uniek zijn de achtdaagse langlaufsafa ri's die Kras in Oostenrijk aanbiedt. Vanuit twee plaatsjes Brandenberg en Wörgl) worden lange toch ten gemaakt onder leiding van een Nederlandse gids. Prijzen vanaf559 gulden op basis van logies en half pen sion. De busreis (Tourist Class) is eveneens inbegre pen, net als drie ochtenden les. De tocht gaat pas door als zich 30 of meer deelne mers hebben gemeld. Marathon De marathon van New York blijft de belangrijkste bestemming van de Flying Athletes Stichting (FAST), de organisatie die Neder landse trimmers geheel ver zorgde reizen aanbiedt naar marathonlopen 'all over the world'. Er schij nen. ondanks andere be richten, nog enkele plaat sen beschikbaar voor deze befaamde loop dwars door Manhattan die dit jaar plaats vindt op 1 november prijzen voor deze meer daagse trip vanaf 2425). Maar ook kan er nog wor den ingeschreven voor de marathons van Athene (18 oktober - prijzen vanaf 1203 guldeni. Parijs 18 ok tober - prijzen vanaf 315 guldeni. Bangkok 29 no vember - prijzen vanaf2325 gulden) en Honolulu <13 de cember - prijzen vanaf3395 gulden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31