bindt strijd aan met mafia PZC Indiase kinderen betogen tegen slavenarbeid in tapijtindustrie PZC Problemen voedselvluchten Somalia lulp-instellingen ruziën om woord kankerbestrijding Beesten gestolen uit Dierenpark commentaar Kijkt Franse kiezer achterom of vooruit? binnen- en buitenland loord op oud-mafialeider op Sicilië toegeschreven aan Corleonesi Export varkens opgeschort ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 „nnze correspondenten IIISSEL, ROME - De Britse ajster van Justitie Kenneth irkedurfde nog niet zeggen of i leden van de mafia nu 's (lilS wakker in hun bed" zou- j liggen. Maar volgens hem ei de mafia er wel „goed aan jworgen te maken" na de bij- ilomst in Brussel van de Eu- p(se ministers van Binnen de Zaken en Justitie over de ölrijding van de georgani- trde criminaliteit, penover de internationale sdaad willen de ministers ^overschrijdende politio- je en justitiële maatregelen iüen. Een werkgroep van des- cdigen uit politie en justitie ^de twaalf EG-lidstaten moet iaën zes maanden een strate gen de mafia uitwerken, samenwerking in Europol jet worden versneld, opdat op anuari 1993 werkelijk met de iste taak kan worden begon- ji: de bestrijding van de aan pjgs gekoppelde misdaad, het uiteindelijke land van ging van Europol - Neder- id en Frankrijk maken beide agoede kans - is nog geen be dt gevallen. Maar volgens mi ster Clarke moeten beide lan- nnade bijeenkomst van giste- jwel degelijk de druk voelen 1 zo snel mogelijk een 'beslis te nemen. eltaliaanse minister van justi- Martem had van de bijeen- j,nst van gisteren veel meer smacht. Hij vindt dat er een chte 'Europese anti-mafiawet' komen, dat de wetgeving deEG-landen op het gebied au de bestrijding van de inter zonale misdaad op elkaar Boet worden afgestemd, dat er en soort Europese onderzoeks rechter moet komen en dat de procedures voor de uitlevering van misdadigers worden vereen voudigd. Mafia-moord Inmiddels heeft de mafia op nieuw toegeslagen. Zij ver moordde in Palermo Ignazio Salvo, 60 jaar en tot aan het be gin van de jaren '80 de machtig ste man van Sicilië. De moord vertoont veel overeenkomst met die op de christendemocraat Salvo Lima, de vertrouwensman van ex-premier Andreotti en grote vriend van dezelfde Igna zio Salvo. Ignazio Salvo hoorde tot wat de 'oude mafia' wordt genoemd. Een 'onaanraakbare', die, sa men met zijn neef Nino Salvo, de schakel vormde tussen mafia, politiek en zakenwereld. De re gering in Rome vertrouwde aan hen de inning van de belastin gen toe. waaraan ze hun bijnaam 'de heren van de 10 procent' dankten. Dit percentage ver dween in de zakken van de twee neven, die een imperium op bouwden dat bestond uit ban ken en talloze ondernemingen. De positie van de Salvo's stond nooit ter discussie. Ze waren de meest gerespecteerde heren van het eiland. De contacten met 'Rome' waren uitmuntend en op Sicilië hadden ze een ijzeren vriendschap met Salvo Lima en Vito Ciancimino, twee vooraan staande leden van de christen democratische partij die het po litieke leven in en rond Palermo beheersten. Spreken over banden met de mafia was een belediging. Dege nen die het wilden aantonen - onderzoeksrechter Chinnici en politiecommissaris Cassarra' - werden vermoord. Het was de opvolger van Chinnici, rechter (Advertentie) ORGANISATIE EN DVIESBURO ZEELAND B.V. 1 Personeel- en j organisotie- management. i'V i ill VOOR INFORMATIE ORGANISATIE- IN ADVIESBURO ZEELAND B.V. 01100-12810 OTTERDAM (GPD) - Het con- iet tussen het Koningin Wil- ilniina Fonds (KWF) en de Stichting Kleding Inzameling SKI) over de vraag of SKI wel il niet de woorden 'tot steun unde kankerbestrijding in Ne- irland' mag gebruiken, sleept n» lot vrijdag voort. Dan geeft «uitspraak in een kort geding oidelijkheid over de vraag of SKI de woorden wel of niet wet schrappen. üjhetpubliek en de 100.000 vrij- ffligers van KWF is grote ver eng ontstaan, sinds SKI bij ft inzamelen van kleding ook Zwoorden 'tot steun aan de Mkerbestrijding in Nederland' ïbruikt. zo vindt KWF. Het flds, dat daarom het kort ge- aanspande, stelt dat het m oudsher en als enige instel- in Nederland het begrip kankerbestrijding in Neder ig hanteert. Maar het in 1990 pgerichte SKI weigert evenwel ^'oorden weg te laten bij haar cues, k raadsman van KWF, mr. NAIROBI - Een VN-vliegtuig gooit voedsel uit boven duizenden hongerende Somaliërs in een afgelegen gebied 500 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Moqdisho. De droppings zijn de enige manier om de verafgelegen gebieden te bereiken. De Verenigde Staten hebben vrijdag hun voedselluchtbrug op het vliegveld van Belet Huen in het westen van Somalia tijdelijk stopgezet, nadat een Amerikaans vliegtuig was geraakt door een kogel en Amerikaanse soldaten, die bezig waren het vliegtuig te lossen, werden bedreigd door een gewapende bende. De vluchten op andere plaatsen gingen echter gewoon door, zo zeiden Ameri kaanse functionarissen. Rivaliserende groepen in Belet Huen ruziën al enige tijd over de vraag wie het afgeleverde voedsel van de landingsbaan naar de opslagplaatsen mag rijden. foto Alexander Joe/AFP H.W. Wefers Bettink, voerde aan dat mensen SKI met het fonds associëren. „Het publiek kijkt niet verder dan de woorden 'kan- kerbestrijding in Nederland'. Toen in Den Haag een aantal volle SKI-kledingzakken niet werden opgehaald belden de mensen het KWF, zo vertelde hij. „Er is dus duidelijk verwar ring bij het publiek." Volgens Wefers Bettink zijn er tal van terreinen waarop kan kerpatiënten te helpen zijn zon der de aanduiding 'kankerbe strijding' te voeren." De raadsman van de tegenpar tij, mr. E. A. Echter, voerde aan dat het KWF niet zomaar een woord kan monopoliseren. Kan kerbestrijding is een gangbaar Nederlands woord, pleitte Ech ter. Dat SKI vertrouwen heeft bij het publiek, leidt Echter af uit de opbrengsten en uit de driehonderd vergunningen die de stichting kreeg om in Neder landse gemeenten in te zamelen. Rechtbankpresident L.F.D. ter Kuile doet vrijdag uitspraak. RHENEN/EMMEN (ANP) - Het Dierenbevrijdingsfront (DBF) heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zes ratten, twee fretten, twee chinchilla's, een vleermuis en een nerts gestolen uit het Ouwehands Dierenpark in «nenen. Dat heeft het DBF ln een schriftelijke verkla ag aan het ANP laten we ten. De politie van Rlienen bevestigde de diefstal. Volgens de verklaring van DBF werden de dieren ge- SgMin de „Zoo zijn dieren now" In Ouwehands en werden ze slecht behandeld. Vo°i'ts is het DBF niet te preken over de algemene ««omstandigheden van de dieren m Ouwehands. De "Gevrijde" dieren zouden in middels verblijven op 'soeae opvangadressen". -ir G. Baars van Ou- h| nands verwacht niet dat •J de dieren nog terug ziet. J ontkent alle aantijgin- sen van het DBF als zou de dierentuin beesten in „ellen dige omstandigheden" hou den in veel te kleine hokken zonder daglicht. Ook van verminkingen onder de die ren is hem niets bekend. Krokodillen Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrij dag vier kleine pantserkro kodillen gestolen uit het Noorder Dierenpark in Em- men. De krokodillen waren het afgelopen weekend ge boren en zaten in een spe ciaal aquarium. De dieven kwamen het be trokken gebouw binnen door vernieling van een ruit. Volgens bioloog drs. H. Hid- dingh van het park worden in het illegale circuit forse prijzen voor krokodillen be taald. Het Noorder Dierenpark is overigens niet al te gedu peerd want er kropen don derdagnacht nog meer pant- serkrokodillen uit hun ei. Giovanni Falcone, enkele maan den geleden zelf vermoord, die het lukte de Salvo's, in 1984, voor het gerecht te krijgen. Het veroorzaakte een politieke en economische aardbeving. Oude structuur Falcone handelde op aanwijzing van de beroemde 'spijtoptant' Tomasso Buscetta, die uitge breid vertelde over bijeenkom sten van de grootste mafialei- ders in de villa van Ignazio Sal vo. Dezelfde villa waar de man gisteren, voor de ogen van zijn vrouw, werd vermoord. Ignazio Salvo werd tijdens het eerste 'maxi-proces' tegen de mafia, veroordeeld tot 7 jaar wegens banden met de mafia. De straf werd later teruggebracht tot driejaar. De Italiaanse onderzoekers vra gen zich af wat de moord op Sal vo betekent. Hij maakte deel uit van de oude machtsstructuur van Sicilië die ten onder ging na de mafia-oorlog die woedde tus sen 1981 en 1983 en gewonnen werd door de clan van de Corleo nesi. Deze is tot op de dag van vandaag de absolute heerser binnen Cosa Nostra en wordt verantwoordelijk gehouden voor alle belangrijke moorden uit de afgelopen maanden. Colombiaanse rechter vermoord MEDELLIN (RTR/DPA) - Bij een aanslag in Medellin is vrij dag een Colombiaanse rechter om het leven gebracht. De 38-ja- rige Miriam Rocio Velez Perez werd op weg naar haar werk door vier mannen met geweer kogels vermoord, zo heeft de po litie meegedeeld. Daarbij kwa men ook enkele lijfwachten om het leven. De rechter zou op korte termijn een vonnis uitspreken in de zaak van de moord op Guillermo Ca- no, uitgever van de krant El Es- pectador. Cano werd in 1986 in opdracht van Colombia's be ruchtste drugsbaron Pablo Es cobar gedood. Velez Perez vaar digde in maart dit jaar een arres tatiebevel tegen Escobar uit en zou hem zo goed als zeker voor deze moord veroordelen. Escobar ontsnapte in juni uit de zwaarbewaakte gevangenis En- vigado en is nog steeds spoor loos 'Waarom zijn we slaven' staat op een bord dat een Indiase jongen omhoog steekt tijdens een demonstra tie door kinderen, vrijdag in New Delhi. De jeugdige betogers riepen de regering op kinderarbeid aan te pakken. foto AFP NEW DELHI (RTR) - Indiase kinderen heb ben vrijdag tijdens een demonstratie in New Delhi de regering opgeroepen tot af schaffing van kinderarbeid in de op export gerichte tapijtindustrie. De in vodden ge hulde groep, begeleid door politie en men sen van de kinderbescherming, riepen leu zen voor het ministerie van Sociale Zaken. Ook boden zij de Indiase premier P.V. Nara- simha Rao een petitie aan, waarin werd ge vraagd de tapijtweverijen aan te pakken. Een dertienjarige jongen uit de stoet. Vidya- nand Ram. zei dat hij vier jaar lang gevan gen was gehouden in een tapijtfabriek, voor hij dinsdag werd bevrijd door het Zuidaziati- sche Verbond tegen Kinderslavernij (SACCS): „We kregen nooit betaald, hadden geen vakantie en aten één roti (Indiaas brood) met zout per dag." Volgens de jongen duurde een werkdag van de vroege ochtend tot de late avond. De kinderen sliepen op matrassen in de fabriek. Bij hun bevrijding waren minstens vijf kin deren nachtblind omdat zij nauwelijks bui ten kwamen. Volgens Ram gaf zijn vader hem samen met zijn broertje mee voor dui zend roepia's (zestig gulden). Daarna zou de fabriek zijn vader regelmatig betalen, maar dat is nooit gebeurd. Veel kinderen worden op deze manier van het platteland gehaald. Wanneer hun ouders hen wilden terughalen, stuitten zij op gewapend verzet. TFFF Het wordt een spannend weekeinde voor de toe- k Maij dreigt 20 miljoen mis te lopen DEN HAAG (GPD) - Minister Maij-Weggen van verkeer en Waterstaat dreigt volgend jaar twintig miljoen gulden aan in komsten mis te lopen. Dit om dat de Tweede Kamer moeilijk doet over haar voorstel om ook lozing van fosfor en zware meta len onder de heffing op water verontreiniging te brengen. Daardoor dreigt er vertraging op te lopen bij het schoonmaken van waterbodems. Een meerderheid van de Kamer heeft in het bijzonder moeite met de heffing op fosfor. Dit om dat de lozers van fosfor toch al kosten moeten maken om de lo zingen terug te dringen. De minister stelt nu voor om de lozingsheffing op fosfor voorlo pig achterwege te laten, en al leen de heffing op zware metalen in te voeren. Zo kan toch nog veertien miljoen gulden worden binnengehaald. Dat moet wor den opgebracht door betrokken bedrijven en huishoudens. Voor huishoudens werkt de heffing door in de tarieven van de ver ontreinigingsheffing. Loongrens 2.250 gulden omhoog UTRECHT (ANP) - De loon grens voor het verplichte zie kenfonds moet op 1 januari 1993 omhoog van 54.400 tot 56.650 gulden. De Ziekenfondsraad be cijfert dit in een concept-ad vies, op grond van de loonstij ging in de periode 31 juli 1991 - 31 juli 1992. Het maximumbedrag waarover premie moet worden betaald zou moeten stijgen van 178 tot 185 gulden per dag. De raad be handelt het advies volgende week donderdag. i^£iT Vj I Xikomst van het verenigd Europa. Of het vorig j jaar gesloten Verdrag van Maastricht overeind blijft, I hangt af van de vraag of een meerderheid van de Fransen morgen, zondag, achterom of vooruit kijkt. De kiezers moeten in het referendum uitspreken of zij bereid zijn de vaderlandse grenzen nog een stuk verder te laten ver vagen dan binnen de bestaande Europese gemeenschap al is gebeurd. Van hen wordt verwacht dat ze duidelijk maken of ze vertrouwen hebben in eenvoudige wetmatigheden als 'wat goed is voor Europa, is óók goed voor Frankrijk'. Morgen staan 38 miljoen Franse kiezers in feite voor een zelfonder zoek of zij de cultuuromslag kunnen maken naar het Euro pa-van-morgen, dat hoe dan ook sterk zal verschillen van het Frankrijk van gisteren en vandaag. Bij herhaling is de afgelo pen maanden vastgesteld dat Frankrijk in de aanloop naar het referendum het grote voordeel heeft gekend van een uit voerig en diepgaand publiek debat over de betekenis van de Europese economische, monetaire en politieke unie. In de meeste andere lidstaten van de EG is dat debat niet verder gekomen dan onder de elite van Europees geïnteresseerde politici, idealisten, hobbyisten en zeer verklaarde tegenstan ders. Maar datzelfde Franse referendum heeft in de campag ne de voordelen en de nadelen van een verder reikend ver enigd Europa onder een scherp vergrootglas gelegd. Met als direct effect een hoogst onzekere uitkomst. Niemand anders dan Frangois Mitterrand zelf zal precies kunnen aangeven onder welke motieven en met welke verwachtingen de Franse president een paar maanden gele den plotseling besloot om dit referendum uit te schrijven. De meeste kenners uit zijn omgeving houden het op binnenland se politieke overwegingen. Mitterrand dacht een slim middel in handen te hebben om zijn inmiddels sterk gedaalde popu lariteit te kunnen opvijzelen. Hij zag in het referendum een uitgelezen kans om zijn politieke tegenstanders, de gaullis ten van Chirac en de liberalen van Giscard d'Estaing uit elk aar te spelen. Voor Mitterrands binnenlandse prestige heeft de campagne, zo is inmiddels komen vaststaan, goed ge werkt. De politieke oppositie is inderdaad in verwarring ach tergebleven. De korte termijn-strategie van Mitterrand is ge slaagd. Maar voor het verschaffen van zicht op de Europese unie van straks heeft de Franse president met dit referendum een groot risico genomen. De taxaties tot nu toe duiden erop dat het 'ja' of 'nee' tegen het Verdrag van Maastricht een to taal ander verloop krijgt dan langs de geëigende politieke voetpaden. Onder de kiezers tekent zich een tweedeling af tussen Fransen die zijn meegegroeid met de snelle ontwikke lingen in de periode na de tweede wereldoorlog en Fransen aan wie de welvaart is voorbijgegaan en aan wie het perspec tief op betere tijden ontbreekt, sterker nog Fransen die in het nieuwe Europa een grote bedreiging zien. Daarbij komt na tuurlijk nog dat de platte demagogie en de opgepookte emo tie van de uitgesproken vijanden van het Verdrag van Maas tricht altijd gemakkelijker scoren dan een genuanceerd stuk voorlichting over de betekenis van Europese unie bij de voor standers. Het Europese 'buitenland' kijkt intussen met ingehouden adem naar wat er zondag in Frankrijk gebeurt. De uit slag van de volksraadpleging van Mitterrand is beslissend voor de vraag of het; Verdrag van Maastricht levensvatbaar zal blijken of dat Europa niet verder zal komen dan een eco nomische gemeenschap van verder in alle opzichten vol strekt soevereine staten. De Franse president heeft zich aan de ene kant met 'zijn' referendum in een ongewis avontuur gestort. En hij zal tevoren toch wel niet hebben gedacht dat hij bij de verdediging van het belang van de Europese unie in eigen land de rechtstreekse steun van de Duitse bondskanse lier Kohl en die in de Troonrede van de Nederlandse koningin Beatrix nog zo hard nodig zou hebben. Toch is het Franse referendum - ondanks alle onzekerheden er omheen - een in teressant examen, waarin de politici van de grote topconfe renties kunnen aantonen of ze hun bedoelingen met Europa ingeburgerd hebben gekregen, of niet. Want bij dat laatste staat of valt op de lange termijn immers de nuchtere Europe se werkelijkheid van wat nu nog een pak papier van Maas tricht is. vdM. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van maandag mogen geen varkens meer uit Nederland geexporteerd worden. Minister Bukman (land bouw) heeft tot deze maatregel besloten wegens de problemen als gevolg van het voorkomen van blaasjesziekte bij Nederlandse var kens in Italië. De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees geeft sinds vrijdag geen exportcertificaten meer af. De voor mensen niet gevaarlijke blaasjesziekte (Swine Vesicular Disease) is in de praktijk niet te onderscheiden van mond- en klauw zeer, dat wel gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid. Om iedere vergissing uit te sluiten worden alle varkens van besmette bedrijven gedood en vernietigd. Blaasjeziekte is dit jaar voor het eerst vastgesteld op 3 juli in Ede. Bij 160 bedrijven loopt nog een bloedonderzoek. Het hoofd van het SACCS. Kailash Satyar- thi, heeft gezegd dat alleen al in de noordelij ke provincies naar schatting 300.000 kinde ren van tussen de vijf en veertien jaar. in de tapijtindustrie werken. In de gehele indus trietak verdeeld over India. Nepal en Pakis tan. zou in totaal één miljoen kinderen werken. Satyarthi heeft de nationale en in ternationale tapijthandelaren opgeroepen deze landen te.boycotten, tenzij een fabriek het certificaat toont dat geen kinderen wor den gebruikt. De Indiase wet verbiedt kinderarbeid onder de veertien jaar. maar dit verbod wordt over al genegeerd. Volgens Satyarthi werxen in India ruim 55 miljoen kinderen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse-» weg 10, Postbus ri 8, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg- Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen. Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur: in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten, maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79,30, franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307.00; jaarabonnement franco per post 390,00. losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p st(alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr,; 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet- btw). Giro: 35 S3 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3