Diplomaat in een roerige wereld Puzzel ;odewijk van Gruuthuse reportage zaterdag 19 september 1992 29 Gruuthuse herdacht Als Nederlander in Bel gië raak je soms op on verwachte momenten even de kluts kivijt, bijvoorbeeld tijdens iets bariaals als het oplosse?i van de kruisivoor- draadsels in de Vlaamse bladen. Hun puzzels stellen mij voortdurend voor raad sels. Neem 'onderdeel van een damesfiets', drie letters Rokzadel paste van geen kant. Het tegenovergestel de van stang, specifiek on derdeel van een mannelijk rijmel, leverde evenmin een clou op. Totdat zich uit de omringende woorden de oplossing opdrong: REM. Hier was onmiskenbaar een humorist aan de gang geioeest. Toen kwam 'de helft van een derde van een dozijn', drie letters. Wat ik ook re kende. twee bleef mijn uit komst en dat kon niet. De oplossing? DUO natuurlijk, zodat twee dagen later de vraag 'het vierentwintigste van het derde van een gros' tdrie letters) nog maar een koud kunstje ivas. Begon ik het door te krijgen? Geenszins. Zo meende ik dat TIKTAK een Vlaams tv -programma voor kinderen was. maar in een van de Brussel Aly Knol puzzels die ik onder ogen kreeg, bleek het te staan voor arme Vlaamse kleu ters 'geluid dat de voor- bijrazende tijd hoorbaar maakt'. 'Vergoeding voor een portie labeur' was niet salaris of inkomen, maar DAGLOON. 'Net zo ver als de anderen, niet achter dus' had als op lossing BIJ. een 'voonverp van slap materiaal ivaar je iets in kan stoppen' werd een ZAK, een 'onderdeel van een vliegtuig' een ROER. 'Porties krant of an der bedrukt papier die be- ivaard worden' bleken KNIPSELS te zijn en 'zij die een heel oud beroep uitoe fent' was een SNOL. Kivam het dan gewoon op enige lo gica aan? Ja en nee. Dat 'smart waar tegen woordig nogal wat poli tieke partijen als de dood voor zijn' KIESPIJN moest zijn, is niet direct voor de hand liggend. En de om schrijving 'heimelijke stro- vuurrelatie' kreeg pas de volgende dag, ondanks alle omschrijvingen in de Van Dale omtrent strovuur. enige betekenis toen de op lossing SLIPPERTJE bleek te zijn. f Toch begon langzaam maar zeker de charme van deze raadsels tot me door te dringen en daarom waagde ik mij deze week aan het enige puzzelboekje dat spe ciaal voor Vlaanderen ivordt samengesteld en dan ook 'Puzzels van bij ons' heet. Het zag er prima uit, met tal van soorten puzzels. Maar na een korte 'opeen volging van momenten' TIJD dus) begon ik me een beetje ongemakkelijk te voelen. Ik stuitte namelijk op opgaven als: 'medekl. uit kin' (twee lettersen 'bo ze vrouw (omgek.)' (ook twee letters). Kon men hier 'kn' en 'ak' hebben be doeld? Achterin het boekje werden de somberste vermoedens bewaarheid. Daar stond namelijk een index afge drukt „van de gebruikte woorden in dit nummer", in alfabetische volgorde en onderverdeeld naar hun aantal lettertekens. ..opdat u hen zou kunnen terugvin den mocht u moeilijkheden ondervinden bij het oplos sen van een kruiswoor draadsel". Voor het gemak waren ,.de zelfstandige en bijvoeglijke naamwoorden volgens hun eventuele vervoeging ge rangschikt" en kon men er tevens „de afkortingen, symbolen en delen van woorden (bv medeklinkers van dak: dk)" in vinden. Nou en of: 'kn' stond in de index en 'ak' ook. Als het zo gemakkelijk gaat. dan hoeft het niet. Dan maar liever gewacht op de nieuwe Knack om te weten wat 'koegoear' ivijj letters) moet zijn. En De Standaard gaf ook weer veel voldoening met zijn op gave: 'land in de branding' (zes letters) De oplossing? BELGIE natuurlijk. Lodewijk van Gruuthuse (1427- 1492). In Brugge is hij vermaard, vooral vanwege zijn nalatenschap: honderden middeleeuwse handschriften. In Zeeland daarentegen heeft de geschiedenis hem niet kunnen vasthouden. Toch was hij heer van Haamstede, stadhouder van de provincies Holland, Zeeland en Friesland en de echtgenoot van Margaretha van Borsele. Volgende week zaterdag treedt hij echter uit de historische anonimiteit. Op slot Haamstede wordt er die dag een Lodewijk van Gruuthuse-bijeenkomst gehouden. In het Gruuthusepaleis in Brugge wordt zijn sterfdag met een tentoonstelling herdacht. Livre de Ia chasse, met tekening van Lodewijk van Gruuthuse. foto Camile Schelstraete In Zeeland zijn de sporen van Lodewijk van Gruuthuse nagenoeg uitgewist. Slot Haamstede is gebouwd op de funda menten van het machtige Gruuthuse-kas- teel. Dat is een feit. Maar hoe het bouw werk er uitzag en hoe vaak Lodewijk er met zijn gevolg vertoefde, de bronnenon- derzoekers kunnen er weinig van zeggen. Over de bouw en de dramatische onder gang van het slot is meer bekend. Gruuthuse verwierf de heerlijkheid nadat Floris van Haamstede in 1454 de Vier schaar van Zierikzee door Filips de Goede in de ban was gedaan. Wangedrag, luidde de officiële beschuldiging. In werkelijk heid vertrouwde machtshebber Filips van Bourgondië, die in 1426 tijdens de slag van Brouwershaven had afgerekend met Ja- coba van Beieren, de hoeksgezinde Floris voor geen cent. Vandaar dat Filips het verstandig vond om op het onrustige en anti-kabeljauws gezinde Schouwen een vertrouweling te hebben. Hij vond die in Gruuthuse, aanhanger van het Bourgon dische hof en dus van de kabeljauwse frac tie. Deze edelman uit Brugge bouwde de bescheiden woontoren in Haamstede uit tot een burcht van formaat. Of hij in aan zien stond bij de bevolking valt moeilijk te zeggen. ..Op het Hoeksgezinde Schouwen zal hij hij geen blij welkom hebben gekregen", stelt mr F. T. Dijckmeester. ex-burge meester van Zierikzee en voormalig bewo ner van het slot, in een boekje over de ge schiedenis van het kasteel in Haamstede, voorzichtig. Een onbekend gebleven kro niekschrijver meent dat de plaatselijke bevolking juist baat had bij de komst van Gruuthuse, al zegt hij er wel bij dat er over 'de Vlaming werd gemompeld'. Volgens hem kreeg Haamstede, 'omdat Gruu thuse deelde in de gunst van de keizer', be langrijke voorrechten, zoals het recht van een eigen plaatselijk zegel, wat het aan zien van het Schouwse dorp aanzienlijk verhoogde. Vreugdevuren Het kasteel Haamstede zal door drie gene raties Gruuthuses bewoond worden. Re- né, kleinzoon van Lodewijk, is de laatste heer. Hij laat in 1515 om de overwinning van Karei V op zijn rivaal Frans I te vieren de vreugdevuren een tikkeltje te hoog op laaien, waardoor de burcht een prooi van de vlammen wordt. De kroniekschrijver kan het drama mooi beschrijven: „En naarmate het donkerder werd, vlamden de vreugdevuren in smeerpotten en teer tonnen hoger op en bestraalden met hun rooden gloed de joelende burchtdienaren en wapenknechten, daar binnen op het plein en de nieuwsgierige huislieden daar buiten aan de zoomen der gracht. Maar uiteindelijk verhieven de vlammen hunne Purperen tongen zoó hoog dat ze als een ontzettende fakkel over het gantsche ei land lichten, en alle vrienden van Haam stede met rauw vervulden." In tegenstelling tot Haamstede heeft Lo dewijk van Gruuthuse in Brugge de eeu wen getrotseerd. Zijn paleis, van waaruit bij de missen in de naastgelegen Onze- Lieve-Vrouwe kerk kon volgen, staat er nog en doet dienst als het Gruuthusemu- seum. Hier is hij vijfhonderd jaar geleden overleden. Waar hij ter wereld is gekomen staat echter niet vast. Historici nemen aan dat hij in 1427 in Brugge is geboren, maar zeker weten doen ze dat niet. In ie der geval komt hij bij zijn geboorte direct m een gespreid bedje terecht. Dankzij het bier. ook in de late Middeleeuwen al dé drank voor de Vlaming. Óm een goed bier tje te brouwen was gruut. een kruiden- Hengsel. nodig. De Gruuthuses hadden, zoals de naam ook aangeeft, het erfelijke racht op de verkoop van gruut verkregen, en dat had de familie geen windeieren ge legd. Carrière J^odewijk maakt geheel volgens het adel lijke boekje de verwachtingen waar. Van af 1450 speelt hij aan het Brugse hof een voormame rol. Hij is loyaal aan Filips de Goede, de hertog van Bourgondië. en zijn «gen carrière is hem meer waard dan de Vlaamse zelfstandigheid. Dat blijkt in 1453 als de machtige stad Gent vanwege belastingverhogingen in opstand komt te gen Filips. Door de poorten van Brugge te sluiten voorkomt Gruuthuse dat de op stand overwaait naar de hanzestad. Gent staat er zodoende alleen voor en moet de rebellie bekopen tijdens de slag van Ga vere. Er vallen ongeveer 10.000 doden, de meeste aan Gentse kant. Door zijn 'neutraliteit' in deze strijd kan Lodewijk niet meer stuk bij Filips. Zijn naam is gevestigd, zijn carrière gemaakt, zeker als hij in 1455 huwt met Margretha van Borsele. dochter van de invloedrijke Hendrik van Borsele. heer van Veere. In 1461 wordt hij lid van de Orde van het. Gul den Vlies, het prestigieuze gezelschap van vooraanstaande adviseurs, en twee jaar later volgt zijn benoeming tot stadhouder van de noordelijke gewesten Holland. Zeeland en Friesland. Volgens de Vlaamse historicus dr M. P. J. Martens kreeg Gruuthuse het stadhou derschap niet in de schoot geworpen. Het was een politieke zet van Philips: „Er was een conflict onstaan tussen Filips en zijn zoon Karei de Stoute. Karei had zich te ruggetrokken in Gorichem en ijverde voor meer politieke zelfstandigheid voor de noordelijke provincies. Stadhouder Jean de-Lannoy was in zijn ogen veel te Frans gezind. Om een uitbarsting te voorkomen werd Gruuthuse aangesteld als stadhou der. Hij gold als een absoluut neutraal per soon." Lodewijk van Gruuthuse, heer van Haamstede, stadhouder van de provin cies Holland, Zeeland en Friesland en echtgenoot van Margaretha van Borsele. foto Groeningemuseum Als stadhouder blijft Gruuthuse een ge trouw volgeling van de Bourgondische koers. Als Filips in 1467 sneuvelt en wordt opgevolgd door Karei verandert zijn loyale houding niet. Hij bemiddelt in het huwelijk tussen Karei en Margaretha van York, zuster van de Engelse koning Ed ward IV. Als Edward van de troon wordt verdreven, staat Gruuthuse in Alkmaar klaar om hem op te vangen. Uit dank hier voor schenkt een in ere herstelde Edward hem later de titel van Graaf van Winches ter, een uitzonderlijk feit in de geschiede nis van de Engelse heraldiek. Gruuthuse zal zijn rol van diplomaat en bemiddelaar geleidelijk verliezen als na de dood van Karei in 1477 troonopvolgster Maria van Bourgondië er niet in slaagt om de Vlaamse en Hollandse steden te beteu gelen. Deze profiteren van de zwakte van de jonge Maria door veel verloren gegane privileges te heroveren. Gruuthuse kiest de zijde van Maria, maar wordt daardoor als stadhouder omstreden. De machtige steden willen geen Vlaming meer in Den Haag en Gruuthuses rol in de noordelijke Nederlanden is voorgoed uitgespeeld. Hij is wel zo slim om een handje te hebben in de benoeming van zijn zwager, Wolfert VI van Borsele als nieuwe stadhouder. Het conflict tussen de steden en Bourgon dië loopt op als Maria in 1477 in het huwe lijk treedt met aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, zoon van Lodewijk III. keizer van het Duitse rijk. Maximiliaan wordt als een vreemde heerser beschouwd en Gruuthuse heeft zijn handen vol aan het normaliseren van de banden tussen Bourgondië en de steden. Een paar jaar gaat het redelijk, maar na de plotselinge dood van Maria (zij overlijdt na van een paard te zijn gevallen) is de verzoenende rol van Gruuthuse uitgespeeld. Maximi liaan eist niet alleen de voogdij over zijn zoon Filips de Schone, maar ook over de Vlaamse steden. Gruuthuse probeert nog een confrontie te vermijden en zijn neu trale positie te redden, maar uiteindelijk kiest Lodewijk van Gruuthuse voor zijn Vlaanderen en zijn Brugge, wat hij in 1485 met gevangenschap moet bekopen, De Gulden Vliesridders springen voor hem in de bres en weten de doodstraf te voorko men. Na drie jaar komt Gruuthuse be rooid uit het gevang, maar veel vrijheid heeft hij niet meer. In 1491 nemen de Gul den Vlies ridders het niet langer voor hem op. Door het kapittel van de orde wordt hij beschuldigd van verraad jegens zijn vorst Maximiliaan. Tot een nieuwe veroorde ling komt het echter niet. Op 24 november 1492 komt hij te overlijden. Mecenas Dat Gruuthuse sindsdien niet in de verge telheid is beland, heeft hij niet zozeer te danken aan zijn reputatie als diplomaat, maar aan zijn faam als mecenas en verza melaar van rijkelijk versierde handschrif ten. Vooral het Gruuthuse-handschrift, een verzameling veertiende eeuwse liede ren. is befaamd geworden. Na Filips de Goede had Gruuthuse de grootste biblio theek van de Nederlanden In totaal zijn er 145 Gruuthuse-codices bewaard geble ven, waarvan er 120 in het bezit zijn van de Bibliothèque Nationale in Parijs. Gruuthuse verzamelde van alles: pedago gische literatuur, handleidingen voor het goede aristocratische leven, liturgische teksten, heiligenlevens, enkele weten schappelijke werken, maar vooral oude ridderverhalen en historische werken. Een verzameling die veel zegt over de per soon Gruuthuse. Martens: „Brugge was het belangrijkste handelscentrum van West-Europa. De kiemen van een begin nend kapitalisme waren er al zichtbaar. Gruuthuse had hier echter weinig oog voor. Hij was het prototype van een ridder op een moment dat het tijdperk van de ridder eigenlijk al voorbij was." Jaap Versluis Het Lodewijk Gruuthusepaleis in Brugge. De tentoonstelling 'Lodewijk van Gruuthuse, mecenas en Europees diplomaat' loopt van vandaag (zaterdag) tot en met zondag 29 november in het Gruuthusepaleis. Maria- straat in Brugge. De tentoonstelling heeft acht thema's: zijn leven en carrière, het gruutrecht en het gruutbier, militaria en steekspelen, het Bourgondische hof, het Gulden Vlies, de bibliotheek, het Brugse kleermakersambacht en muziek. Het museum is dagelijks van 9.30 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Donderdags en vrijdags is het mu seum ook van 19.30 tot 22.00 uur geopend. In de Onze-Lieve- Vrouwe kerk zijn er gelijktijdig met de tentoonstelling reli gieuze en liturgische kunstwerken uit de tijd van Gruu thuse te zien. Zaterdag 26 september: herdenking Lodewijk van Gruu thuse op Slot Haamstede. Lezingen van dr M. P. J. Martens en prof dr F. P. van Oostrom vanaf 11.00 uur over het leven en de nalatenschap van Gruuthuse. In verband met de grote belangstelling zullen deze lezingen in de kerk van Haam stede worden gegeven. Tussen de middag is er een zogehe ten lopend noenmaal. Daarna staat ondermeer een bezoek aan Slot Moermond in Renesse op het programma. foto Camile Schelstraete Kamer in het Gruuthusepaleis, die vroeger 'bidtribune' werd genoemd. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 29