Pieterburen zeult met zeehonden Zwijgzaam zakenduo in popconcerten )e slag om je huilers reportage ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 25 50, 00, 00, oo, 00, 00, 00, 00, [Trijwel geen mens blijft 51 onberoerd bij de aanblik van een 00 jeurig zeehondje. De nationale 3 tunpioene zeehondenredden Lenie 't M llart kan dan ook rekenen op warme 10 iteun van de bevolking. 1 deienschappers benaderen zaken het I iefst los van emoties. De Denen en ^Duitsers, ook niet ongevoelig voor jjllot van zeehonden, blijken uniddels heel anders te denken dan ^vermaarde crèche in Pieterburen. [dar wil men van de kritiek niet ren. Vanuit het buitenland voert men een schandalige lastercampagne tegen de zeehondencrèche in Pieterburen. Het zee- hondenbeleid in Sleeswijk-Holstein en in Denemarken is beangstigend. Daarin is geen ruimte voor dierenbescherming, voor de ethische kant van het verhaal. Ik weet dat zeehonden wilde dieren zijn en geen knuffelbeesten. Maar ik houd van ze. Als de jonge dieren hun moeder kwijt zijn. of ziek op de stranden aanspoelen, dan ben je toch verplicht ze op te vangen en te verzorgen? Dat is goed rentmeesterschap. Ik heb de publieke opinie achter mij. Jaar lijks bezoeken ruim tweehonderdduizend mensen de crèche. Een nieuwe discussie over ons werk is daarom volstrekt overbo dig. Zelfs als het ministerie van landbouw, natuurbehoud en visserij de subsidie in trekt gaan we gewoon door." Lenie 't Hart, wereldwijd bekend als de 'zeehondenmoeder uit Nederland' is des duivels. Vorige week bracht de tienjarige Waddenadviesraad (WAR) een visite aan de Duitse en Deense waddenkust. De Waddenadviesraad geeft het kabinet ge vraagd en ongevraagd advies over onder werpen die betrekking hebben op de Wad denzee. In Sleeswijk-Holstein en in Dene marken werden de leden van de WAR on der meer geïnformeerd over de wijze waar op in die regio's tegen zeehondenopvang wordt aangekeken. Het beleid wijkt sterk af van hetgeen in Nederland gebeurt. Maar het aantal zeehonden neerrit er wel sneller toe dan in ons land. Zodat de WAR het Duitse en Deense beleid bepaald niet afkeurt. Lenie 't Hart vreest dat de WAR coördinerend waddenminister H. Alders zal adviseren de steun aan de zeehonden crèche in te trekken dan wel te beperken. WAR-lid dr Norbert Dankers. verbonden aan het Instituut voor Bos- en Natuuron derzoek (IBN) op Texel, weet nog hele maal niet of het zover zal komen. „Maar zelf sta ik heel dicht bij de aanpak waar voor men in Sleeswijk-Holstein en in De nemarken gekozen heeft. Typisch Duits. Het beleid is daar wel gebaseerd op ecolo gische principes. De actieve wijze waarop Lenie 't Hart jonge en zieke zeehonden naar de crèche haalt, dreigt in de nabije toekomst een groot probleem te worden. Zowel de populatie gewone zeehonden als die van de grijze zeehonden ontwikkelt zich momenteel goed. De aantallen groeien onverwacht snel. Na de massale sterfte door het zeehondenvirus in 1988 zijn er kennelijk sterke dieren overgeble ven die zich prima voortplanten. Als Pie terburen het beleid niet wijzigt, zal binnen enkele jaren de crèche veel te klein zijn." Het grootste deel van de Waddenzee voor de kust van de Duitse deelstaat Sleeswijk -Holstein valt binnen de grenzen van het in 1986 ingestelde Nationaal Park. In dit gebied, waarin in 1988 nog vele duizenden zeehonden stierven, wordt de populatie van de gewone zeehond thans geschat op 2800 a 3000. Het aantal groeit snel. Er is zelfs sprake van een flinke verhuizing rich ting het Nederlandse deel van de Wadden zee. Volgens woordvoerder dr Helmut Grimm is het beleid er nadrukkelijk op ge richt zo min mogelijk jonge en zieke zee honden naar het opvangcentrum in Frie- drichskoog te brengen. Daartoe is met een groep van tien ex-zeehondenjagers (de re guliere jacht op zeehonden is in Sleeswijk -Holstein sinds 1974 verboden) een over eenkomst gesloten. Huilers Tegen een vergoeding van 100 mark per dier brengen ze jonge zeehonden (huilers), waarvan vermoed wordt dat ze hun moe der kwijt zijn, terug naar de zandbanken waarop ze geboren zijn. Volgens Grimm zijn lang niet alle huilers die aangetroffen worden echt hun moeder kwijt. De jagers merken de dieren voor ze weer losgelaten worden. Strandt een gemerkt dier na enige tijd weer op een plek waar ze niets te zoeken hebben, dan wordt bekeken of het beestje goede overlevingskansen heeft en kan opname in het zeehondenopvangcen trum in Friedrichskoog plaats hebben. Daarvoor krijgt een jager echter maar 50 mark per dier. Zieke of ernstig verzwakte zeehonden worden gedood. In Denemarken is helemaal geen opvang van zeehonden meer. Woordvoerder Sven Tougaard: „De groei maakt opvang over bodig. Het is uit oogpunt van natuurbe heer zelfs zeer ongewenst. De Waddenzee is een zichzelf regulerend natuurgebied. Zeehonden, wilde dieren, maken daar deel van uit. Je moet ze met rust laten. Over dreven bezorgdheid voor een individueel dier. zoals Lenie 't Hart koestert, is in onze visie onjuist. Jonge en zieke zeehonden die gevonden worden, gaan naar een die renarts die ze met een injectie doodt. Toen we met de opvang stopten, heeft Lenie 't Hart geprobeerd zeehonden vanuit Dene marken per vliegtuig op te halen en naar Pieterburen te brengen. Daar heeft de Deense regering een stokje voor gestoken. Die wil geen gezeul met zeehonden." Nationaal park Uit Duitsland komen eveneens berichten over pogingen tot 'kidnapping' van zee honden door Lenie 't Hart. Niet iedereen in Sleeswijk-Holstein is het eens met het beleid zoals dat door de staf van het natio naal park is uitgestippeld. De Duitse die renbescherming bij voorbeeld heeft er veel moeite mee. Dierenbeschermers pro beren zieke zeehonden en 'huilers' waar van vermoed wordt dat ze hun moeder kwijt zijn uit handen van de jagers en het personeel van het Nationaal Park te hou den en naar Pieterburen over te brengen. Volgens Grimm is Lenie 't Hart van rege ringszijde gewaarschuwd zich te beper ken tot het Nederlandse deel van de Wad denzee- en de Noordzeekust. De douane langs de Duits-Nederlandse grens heeft opdracht gekregen scherp op te letten. Grimm verwijt Pieterburen ook een veel te actief opvangbeleid. De crèche zou 'hui lers' maken. Als er maar even het idee is dat een zeehondje zijn moeder kwijt is, wordt het opgehaald. Langs de Neder landse kust heeft Pieterburen een uitge breid netwerk van 'scouts' opgebouwd en getraind. Verder zouden jonge grijze zee honden uit voorzorg van zandplaten weg gehaald worden die als 'gevaarlijk' be kend staan, in verband met hoge water standen en verstoring door recreanten. Een dergelijk actief ingrijpen door de mens is in Duitsland en Denemarken uit den boze. Een overstromingsramp, die tientallen jonge dieren het leven kost, is een natuurlijk gegeven. Een soort sterft er niet door uit. En verstoring van zeehon- denbanken door te nieuwsgierige wad dentoeristen moet bij de bron aangepakt worden door deze gebieden voor de ple- ziervloot hermetisch af te sluiten. Oplappen Vooral in Duitsland zijn wetenschappers nogal huiverig voor het oplappen in op vangcentra en vervolgens weer loslaten van 'huilers' en zieke zeehonden. Ze wij zen op de genetische en ecologische risi co's. Het zijn over het algemeen niet de sterkste en beste dieren die hun moeder kwijt raken, na de zoogtijd uit de koers ra ken, of als volwassen zeehonden doodziek op een strand aanspoelen. In een ruig en ongetemd gebied als de Waddenzee, waar natuurlijke elementen het voor het zeg gen hebben, kunnen alleen de allersterk - sten overleven. Opgelapte en teruggezet te dieren zijn daarom een risicofactor. Ze kunnen ziekten, waarvan ze zelf hersteld zijn - bij voorbeeld door vaccinaties - door geven Zeehondenwaamemers in Dene marken zeggen ook dat opgevangen en te ruggezette zeehonden bovendien ander sociaal gedrag vertonen. Ze zijn minder reislustig. De Nederlandse wetenschapper dr Nor- bert Dankers vindt een en ander niet vreemd. „De genetische risico's houden alle zeehondenonderzoekers bezig. Daar over is nog nauwelijks iets bekend. Maar ze zijn er zeker en in het licht van zuiver natuurbeheer moet je je daarom afvragen of het verstandig is om zieke zeehonden op te lappen in aquariumbakken en terug te zetten. Kan dat in de toekomst niet al te gemakkelijk leiden tot een nieuwe uit braak van bij voorbeeld het zeehondenvi rus. met een ineenstorting van de zeehon denpopulatie als gevolg0 Ik moet hier wel bij aantekenen dat uit onderzoek van ons eigen instituut blijkt dat opgevangen en teruggezette zeehonden indiVidueel wèl normale overlevingskansen hebben. De eeste weten zich zonder verdere hu van de mens te redden. Je kunt de kwestie daar om van twee kanten bekijken Uit oog punt van natuurbeheer en populatie-ont wikkeling is opvang en terugzetten niet meer nodig en zelfs ongewenst. Uit oog punt van dierenbescherming kun je zeg gen dat het geen kwaad kan Dankers streeft naar een beleidswijziging in Nederland. In die zin datn ons land eveneens het accent gelegd zal worden op de principes van zuiver natuurbeheer en de nauw aan dierenbescherming verwan te zeehondenopvang tot een minimum wordt beperkt. De cijfers in Duitsland en Denemarken bewijzen dat een ander be leid niet slecht uitpakt voor de zeehon denpopulaties. In Pieterburen worden nu per jaar pakweg 100 zeehonden opgevan gen. op een in het Nederlands deel van de Waddenzee aanwezige populatie van bij na 1000 gewone zeehonden. Jacht In Sleeswijk-Holstein leven tussen de 2800 en 3000 gewone zeehonden, terwijl er in het opvangcentrum Friedrichskoog afge lopen jaar slechts acht dieren zijn opge vangen. Met een populatie die slechts een derde van de populatie in Sleeswijk-Hol stein is. toch tien keer zoveel zeehonden opvangen: dat wekt heel sterk de indruk dat de crèche in Pieterburen jacht maakt op zielige en zieke zeehonden Langer dan een kwartier alleen0 Verder dan tien me ter verwijderd van de moeder0 Zielig kij ken0 Hup. naar de crèche. Volgens Dan kers worden in Pieterburen nogal wat zee honden uit onder andere Frankrijk. Bel- giè. Schotland en Engeland opgevangen waarvan een deel na verloop van tijd wordt losgelaten in de Waddenzee. „Dat. is uit ecologisch oogpunt al helemaal ver keerd". aldus de Texelaar. Geconfronteerd met bovenstaande kri tiek staat Lenie 't Hart het huilen nader dan het lachen. „Het zijn valse en gemene beschuldigingen. Norbert Dankers weet niets van zeehonden. Zijn collega Peter Rijnders bij het IBN voert nota bene on derzoek uit dat voor de helft door Pieter buren betaald wordt. Desnoods trekken we onze financiële steun terug. Norbert Dankers, Helmut Grimm en Sven Tou gaard - de laatste heeft wat hij van zeehon den weet van mij geleerd - hebben natuur lijk het recht anders te denken dan wij in Pieterburen. Maar uit ethisch oogpunt hebben ze niet het recht zo kil en hard te handelen. Het is dieronwaardig. De Wad denzee is geen zelfregulerend ecosys teem." Lenie 't Hart zegt te zullen blijven vechten voor 'haar' zeehonden. Zo lang de zee nog zo smerig is en er. bij voorbeeld via olie- en gasboringen, nog zoveel andere aanslagen op de Waddenzee gepleegd worden, zal de mens de dieren te hulp moeten schieten. Dat is een dure plicht. „We helpen in Ne derland niet alleen zeehonden Er zijn overal langs de kust ook vogelasiels. In Duitsland draaien ze olievogels gewoon de nek om." Volgens Lenie 't Hart is het werk van de zeehondencrèche niet alleen van belang voor de individuele dieren die er verzorgd en opgelapt worden. Het is tevens van gro te educatieve waarde. „Oeral in de wereld is men thousiast over onze inspanningen. We doen niet alleen aan opvang, we ver richten hier veel en belangrijk weten schappelijk werk. Onder andere in samen werking met het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoe (IBNi. de Universitet van Groningen en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) In heel veel landen neemt men onze aanpak over. Alleen in Duitsland en Denemarken niet. Maar dat geeft ze niet het recht Pieterburen in diskrediet te brengen." Bert de Jong Lenie 't Hart: gemene beschuldigingen. foto's archief PZC Mojo Concerts uit Delft. Een bedrijf' met een omzet van enkele tientallen miljoenen guldens, behaald met de organisatie van popconcerten. Een directie, die het liefst geen enkel geluid voortbrengt. Een instituut als het gaat om de organisatie van popconcerten in Nederland. Michael Jackson, Guns 'n' Roses, Genesis, Dire Straits, Eric Clapton en Elton John speelden de afgelopen zomermaanden inde Rotterdamse Kuip - Mojo regelde het. Vanzelfsprekend, want Mojo is betrokken bij elk groot popconcert in Nederland. Het impresariaat is al actief sinds het einde van de jaren zestig. Léon Ra makers en Bern- Visser, allebei direc teur. krijgen van alle kanten lof toege zwaaid voor de perfecte wijze waarop ze hun zaakjes runnen. De organisatoren uit de hippe jaren zestig zijn inmiddels miljonair. Want popconcerten zijn big business en Mojo pikt een graantje mee Tel het aantal bezoekers van de twintig grootste popconcerten bij elkaar op. ver menigvuldig dit getal met de prijs van het concertkaartje en doe er dan nog een paar miljoen bij. Deze formule om de jaaromzet te becijferen van Mojo Con certs BV, werd ooit gegeven door Léon Ramakers, samen met. Berry Visser di recteur van het impresariaat. Een ver dere toelichting verstrekt Mojo niet. Geen interviews, zegt Ramakers vrien delijk maar zeer beslist. Een financiële toelichting wordt evenmin gegeven. Ra makers beperkt zich aanvankelijk tot deze summiere verklaring: „We zijn een gezond bedrijf. De afgelopen tien jaar hebben we, voor zover ik weet, geen ver lies geleden." Uitverkocht Met gebruikmaking van Ramakers' ei gen formule valt toch vrij simpel uit te rekenen dat Mojo Concerts per jaar een bruto-omzet boekt van enige tientallen miljoenen guldens. De afgelopen zomer maanden organiseerde Mojo negen con certen in de Kuip in Rotterdam. Volgens stadiondirecteur G. van der Vegt was de Feijenoord-tempel telkens uitverkocht (46.000 bezoekersi: vier avonden Dire Straits, twee maal Michael Jackson en verder optredens van Eric Clapton en El- ton John. Guns 'n' Roses en Genesis. In totaal goed voor 414.000 bezoekers, becij fert Van der Vegt. Maal vijftig gulden voor het concertkaartje levert een omzet van ruim 20 miljoen gulden op. Ook de veertig a vijftig concerten die Mo jo jaarlijks organiseert in sportpaleis Ahoy' trekken enkele honderdduizen den bezoekers. Vorig jaar werd de zaal, met een maximale capaciteit van 10.400 concertgangers, vijftig keer gehuurd door Mojo. Natuurlijk was het niet elke keer uitverkocht, maar een geschatte ge middelde bezetting van zestig procent is aan de veilige kant. Aan bruto-recette le verde Ahoy' zo minimaal 12.5 miljoen gulden op. Daarnaast organiseert Mojo nog vele. ve le, kleinere concerten in het clubcircuit. Honderdduizenden popliefhebbers bezoeken jaarlijks de vele concerten, die door Mojo worden georganiseerd. foto Frans Schellekens In totaal gaat het om een slordige twee honderd optredens, groot en klein, per jaar. Al met al zijn die dus goed voor een omzet van ruwweg 35 miljoen gulden. Daarbij moet wel bedacht worden dat de omzet voor meer dan de helft wordt ge haald uit de optredens van megasterren in de Kuip. Vorig jaar werd er geen enkel concert in het stadion gegeven. Keihard Mojo heeft een absoluut monopolie op het gebied van de grote popconcerten in ons land. Tot nu toe is geen enkele an dere impressano erin geslaagd die al leenheerschappij te doorbreken Enkele jaren geleden ondervond Bauke Algera uit Sneek dat Mojo het keihard speelt als iemand een aanval op hun handel lan ceert. Algera liet zich iets te vroeg ont vallen dat zijn bureau Diba Concerts in onderhandeling was met de 'Godfather of Soul" James Brown. Een dag later was hij de artiest kwijt. Overgenomen door Mojo, die domweg meer geld bood. Niettemin: van Algera geen kwaad woord over Ramakers en Visser, „hele goede vrienden van me". Alle collega's annex concurrenten steken overigens de loftrompet over Mojo. Daarbij speelt on getwijfeld het feit een rol, dat Mojo an dere organisatoren wel eens een concer tje toespeelt. „Leven en laten leven", is Algera's motto. Hij heeft het vizier ver legd naar het buitenland en organiseert Europese toemees van artiesten als B.B King en Fats Domino. „Mojo is gewoon nummer één in Nederland", erkent Al gera. De jarenlange ervaring en de uitsteken de reputatie van Ramakers en Visser is daarbij van doorslaggevend belang, al dus Rob Berends. In Nijmegen runt hij het impresariokantoor Paperclip Agen cy. Berends heeft een vrij sterke positie in de kleinere zalen in Nederland, het clubcircuit. Maar ook daar moet hij de suprematie van Mojo erkennen. Evenals Diba richt Paperclip zich daarom voor een belangrijk deel op het buitenland Van Finland tot Griekenland organi seert het Nijmeegse bureau optredens van stevige gitaarbands als Nirvana en Buffalo Tom. Onaantastbaar Maar mocht Nirvana het tot 'mega-act' schoppen en in aanmerking komen voor een Kuipconcert. dan zal Paperclip dat niet organiseren. „Dat heeft twee oorza ken". legt Berends uit. ..Als Nirvana zo groot wordt, is het zeer waarschijnlijk dat de groep overstapt naar een van de hele grote 'agencies' in Engeland of de Verenigde Staten. Die zijn al actief sinds het begin van de jaren zestig en hebben een onaantastbare positie. Die mensen doen ook al jarenlang zaken met Mojo die kennen Paperclip helemaal niet." Daar komt bij dat een impresario enor me financiële risico's draagt bij zo'n groot concert. Algera: „Een Bruce Springsteen eist van de impresario een garantie dat het stadion is uitverkocht. Anders komt 'ie niet eens". Op basis van die garantie bepaalt zo'n topster zijn re cette: 85 tot 90 procent van de bruto-op- brengst, van tevoren te betalen. Van het resterende bedrag moeten alle onkosten betaald worden: de huur van het stadion, podium, licht, geluid, beveiliging, publi citeit etcetera. Bij een concert in de Kuip lopen al gatiw tussen de honderd en hon derdvijftig man ingehuurd personeel rond. terwijl Mojo slechts een handjevol personeel in vaste dienst h?eft. Als dan in plaats van vijftigduizend kaartjes maar veertigduizend worden verkocht, zit de organisator al gauw met een verlies dat in de tonnen loopt Ramakers wijst erop dat alle onderne mingen van hem en Visser in Nederland staan ingeschreven. „Wij hebben geen BV'tjes in Liechtenstein of op de Kaai maneilanden. Over geld dat we hier ver dienen. betalen we ook hier belasting. We vinden dat dat zo hoort - typisch onze jaren-zestig-mentaliteit." Het netwerk van bedrijfjes op naam van Ramakers en Visser, waaraan ook weer bedrijven van andere samenwerkende impresario's zijn gelieerd, roept een beeld op van slimme zakenlui. Rama kers en Visser hebben zich ontwikkeld tot The Boss en de Prince van het Neder landse concertleven. Hun persoonlijke BV'tjes staan er zeer florissant voor „Mojo Concerts is er voor de artiest" Maar samen met zijn compagnon Visser zit Ramakers al heel lang op de eerste rang. Maarten Pennewaard Zeehond in de crèche te Pieterburen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 25