ergunning Dow aangevochten Een Bourgondische kennismaking Tweede Jazz by the Sea start in Domburgse cafés Zeeuwse gemeenten houden open huis Budgetfinanciering stelt voortbestaan Muziekschool zeker l P. de Haan wordt roorzitter Zeeuwind 'Dur is gin méns die 't verstaet'... provincie 15 fjlieu-organisaties voor Raad van State lezers schrijven 1 1 i 1 1 1 III 1 1 1 1 I 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De Zeeuwse Muziekschool wordt per 1 ja nuari 1993 financieel zelfstandi ger. De instelling krijgt voor taan een vaststaand bedrag van iedere gemeente. Overschrij dingen moet de school zelf op vangen behalve wanneer ze zijn ontstaan door salarisverhogin gen. De nieuwe regeling is inge steld om te voorkomen dal de school meer geld uitgeeft dan is toegekend. In voorgaande jaren was dit nogal eens het geval. Voor leerlingen van de muziek school heeft de financiële ver andering geen directe gevolgen, al kunnen de wachtlijsten wel iets oplopen. De zogenaamde 'budgetfinan ciering' werkt met lesuureenhe den. De muziekschool berekent wat een lesuur kost. De gemeen ten zijn vrij om te bepalen hoe veel uren muziekonderwijs ze kopen. Om leegloop te voorko men hebben de gemeenten zich wél verplicht minimaal 95 pro cent van het aantal lesuren te betalen dat ze vorig jaar afnam. Na een jaar maakt de muziek school een herberekening. Wan neer alle gemeenten in hetzelfde jaar besluiten minder af te ne men, mag het totaal niet lager zijn dan 98 procent van vorig jaar. Groepsles De wachtlijsten kunnen iets lan ger worden. De muziekschool heeft daar iets op gevonden en sinds 1 september nevenoplei dingen ingesteld. Hier krijgen leerlingen in groepjes van vier les. Zodra een plaats vrij is op de muziekschool, schuift een leer ling door. Zo hoopt de schoollei ding te voorkomen dat mu ziekliefhebbers naar particu liere lesgevers gaan. Mevrouw L. C. Poppe-de LoofT. wethouder van welzijn in Vlis- singen en tevens bestuurslid van de muziekschool, is tevreden over de nieuwe financierings- vorm. ,,'t Vormt de garantie voor het voortbestaan van de mu ziekschool." Administrateur H. Claassen van de muziekschool deelt de mening van de wethou der: Deze methode werkt veel flexibeler." Werkgroep voor alpineplanten houdt open huis NIEUWDORP - De werkgroep Alpineplanten Zeeland houdt open huis. Rotsplantenliefheb- bers kunnen op de zaterdagen 19 en 26 september een kijkje ne men in de ruim driehonderd vierkante meter kasruimte van de werkgroep. Een groot aantal verschillende rotsplanten is er te zien. Daar naast wordt onder meer infor matie en advies gegeven over het ontwerpen van een rotstuin. De kas van de werkgroep ligt aan de Halsweg 3 in Nieuwdorp. De kas is open tussen 10.00 en 16.00 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. Foutje Via ruim 100 bezwaarschriften en een toelichting in een open bare hoorzitting op 26 februari j.l. mochten belanghebbenden inspraak krijgen in de plannen voor de Dammen(auto)weg van Rijkswaterstaat. Deze plannen bleken verkeers kundig slecht onderbouwd te zijn, want gebaseerd op verou derde verkeerscijfers uit 1986 (zie PZC 14 febr.) Foute eindcon clusies uit het MER-rapport (mi lieu effect rapportage) zijn zelfs nooit gerectificeerd. Een klein berichtje uit de PZC van 16 september, n.a.v. de mil joenen nota, laat nu weten, dat de aanlegkosten niet tussen 126,2 en 137,6 miljoen gulden zul len liggen, maar boven de 184 miljoen. Het hoeft geen betoog dat met deze correctie alle eer dere voorlichting over maat schappelijke kosten en baten in een wat ander daglicht komt te staan. Naar onze mening zouden bur gers en democratische proces sen gediend zijn met beter on derbouwde plannen van beleids- voorbereidende ambtenaren zonder 'foutjes' van 50 miljoen. Ook een bestuurder als gedepu teerde ing. J. I. Hennekeij hoeft dan wat minder te vrezen, dat bij inspraakprocedures emoties het soms dreigen te winnen van fei telijke argumenten (PZC 11 sep tember). Soms blijken de 'feite lijke argumenten' van de over heid namelijk niet zo feitelijk te zijn. ir. A. D. F. Everaers, Wilgenhoek 31. 4353 RE Serooskerke <W.i Arneburch Gelijk heeft opa. die voor de school van zijn kleinkinderen opkwam! Maar er zijn meer redenen tegen sluiting van de Arneburch. Aan consequenties voor kinderen schijnt niet gedacht te zijn. Door schoolfusies nemen verkeers stromen toe; gevaarlijk voor ion- ge kinderen en de binnenstad verstoppend- Er is, naar ik vernam, van be voegde zijde om die reden ern stige kritiek geleverd op het voornemen, de Arneburch te sluiten en de leerlingen naar de binnenstad te dirigeren. Niemand begrijpt, waarom de zeer valide redenen, om de Arne burch open te houden, zo plotse ling ter zijde zijn geschoven, hoewel ze tot dusver het beleid hadden bepaald. Het betrof het modernste gebouw, recentelijk gerenoveerd. Nog zijn er schil ders bezig.. De plotselinge koerswijziging van 180 graden is een overval. En nauwelijks is er mogelijkheid tot inspraak geboden Dit komt mij voor als een zwalkend beleid en onbehoorlijk bestuur; juridisch aanvechtbaar. Men moet zich schamen.. In de wijk 'Nauw Middelburg' moet men zich lelijk genomen voelen door de verantwoordelij ke wethouders. Mensen met be scheiden beurzen worden op kosten gejaagd. Ik verwacht dit bij de eerstkomende verkiezin gen gehonoreerd te zien. Het ergst van al lijkt mij de te loorgang van een school met een rijke schat aan ervaring in har monieuze opvang van allochto ne kinderen. Op termijn zou de Arneburch nog van belang zijn voor de toekomstige wijk 'Veer- sepoort'. Me zou - mede met het oog daarop - van deze ervaring moeten profiteren, in plaats van juist deze school te sluiten. ds. M. C. Postema. Veersesingel 108. 4332 TD Middelburg 'Het boek dat blijft' en de Para-Norma Naar aanleiding van het schrij ven van Gerdi Preger in PZC 16 september j.l.. wil ik hier nog iets op aanmerken. Hier werd ge zegd. dat men de bijbel niet als enige maatstaf moet gebruiken, maar ik wil hierbij wel opmerken dat op diezelfde pagina aange haald werd dat de bijbel toch het enige 'Boek is dat blijft', on danks vele pogingen dit boek te negeren. Dit bewijst steeds weer dat God Zijn Woord in stand houdt. Wil men de bijbel en Para-Nor ma vergelijken met een kind dat gaat zwemmen, dan wil ik wel opmerken dat men die ook niet zonder zwembevoegdheid, of on- gewaarschuwd het water in stuurt. Want iedereen weet dat zelfs een ervaren zwemmer in problemen kan komen door 'onderstro ming' of draaikolken, waar men zich alleen tegen kan bescher men door die meestel bekende plaatsen te mijden. H. C. Furster-Vader, Nwe. Vlissingseweg 178. Middelburg Advertentiet Varel Security, Nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in uw regio gevestigd I INBRAAKBEVEILIGING I BRANDBEVEILIGING I TOEGANGSCONTROLE TERREIN BEWAKING COMMUNICATIESYSTEMEN BEZICHTIGING VAN SHOWROOM OP AFSPRAAK VAREL VAREL PLANO B V Posibus 344 CCr/ IRITV Livingstoneweg 42 JLOUn/ I I Teleloon 01100-120: 4460 AS Goes 4462 GL Goes Telefax 01100-32998 van een medewerker SINT ANNA TER MUIDEN - De nieuwe commissaris van de koningin, dr W. T. van Gel der. begon vrijdagavond in Sint Anna ter Muiden zijn kennismakingsronde langs de Zeeuwse gemeenten. Op uit nodiging van het Sluisse col lege van b en w nam hij deel aan de Bourgondische maal tijd, die daar ter afsluiting van het 750-jarig bestaan van het plaatsje werd genuttigd. Ruim 200 eetlustigen schoven met Van Gelder in d'Ouwe Schuure aan voor een uitge breide historische maaltijd. Een maximaal aantal, want al twee weken geleden moest de inschrijving wegens plaatsge brek worden stopgezet. Burgemeester M. L. Everaers kondigde in zijn welkomst woord met enige trots de aan wezigheid van de nieuwe com missaris aan. De leden van de werkgroep, die gezorgd had den voor een hele zomer festi viteiten in het jubilerende plaatsje, zette hij met een bos bloemen en complimenten ex tra in het zonnetje. Op het menu stonden een groot aantal historische ge rechten, waarvan sommige namen een aantal hongerigen van kleur deed verschieten. Pestkop, Patee Grootmoeder, witte- en bloedpens, overgo ten met een scheutje Hersen- saus waren culinaire speciali teiten die niet werden ver wacht. Maar na een eerste, soms wat voorzichtige kennismaking werd er volop geschranst, naar goed gebruik vergezeld door een stevige wijn. Commissaris Van Gelder ondervond tijdens het sfeervolle gebeuren dat het in Sluis in elk geval goed feesten is. Uitstapje Van Gelder zet zijn bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen vandaag voort met een uitstapje naar het Zwin en het daar gevestig de Bezoekerscentrum. Daar bij heeft hij een ontmoeting met vertegenwoordigers van Het Zeeuws Landschap. In Aardenburg wordt vervolgens een kijkje genomen in de Volkshogeschool Zeeland, waarna samen met burge meester E. F. Jongmans de Sint Baafskerk wordt bezocht. In de avonduren keert Van Gelder terug naar Sluis, waar hij een concert door het Zeeuws Orkest in de rk kerk bijwoont. „Ik kan op deze ma nier een indruk krijgen van datgene wat de cultuur en het landschap te bieden heeft. Of dit dan officieel of informeel gebeurt doet er niet zo toe- vindt Van Gelder. In Sint Anna ter Muiden vin den als onderdeel van het slui- tingsweekeinde vandaag ver schillende activiteiten plaats. Er staan ondermeer een wa genspel, muziek, ringrijden en exposities op het programma. fSen medewerkster haag/terneuzen - l aen vijf jaar moet de styro- ^fabriek van Dow Chemical ferneuzen werken zonder I die de ozonlaag aantas- t Pat eiste de Zeeuwse Mi- Federatie gisteren tijdens .jilting bij de Raad van Sta pt milieufederatie vroeg sa- ,-met de stichting Natuur en I. s,u om schorsing van de her- Jtvergunningen van het be- i il ^produceert met behulp van I blussysteem polystyreen Jjschuim, dat onder meer ge- 1 ij\ wordt als isolatiemiddel, .j fciblaasmiddel zitten stoffen ie ozonlaag aantasten. De j jjjnningen van Dow moeten worden, omdat het be- Jin mei dit jaar is overge- pi op een alternatieve stof. 1 lie ozonlaag minder aantast, isns Milieudefensie bestaat èternog een alternatief, dat conlaag helemaal niet aan haar nog wel bijdraagt aan zogenaamde broeikaseffect, steeds warmer worden van jtmosfeer. Daarom zou deze :een overgang moeten zijn rer een alternatief gevonden rat helemaal milieuvriende- i lis. Milieudefensie denkt, dat sdergelijk middel binnen vijf i gevonden moet zijn en sagt daarom de rechter om per januari 1997 een verbod op stoffen op te leggen, die de ozon laag kunnen aantasten. Noodza kelijk, volgens Milieudefensie, omdat het gat in de ozonlaag sneller groeit dan verwacht was. Dow gelooft niet in het opleggen van een dergelijke termijn. „U kunt ons net zo goed vragen om een middel tegen aids te vinden binnen vijfjaar", verklaarde ad vocaat Mentink van Dow. Vol gens Mentink bevindt Milieude fensie zich op een dwaalspoor wat de termijn van vijf jaar be treft. De speciale adviseur milieube heer van de Raad van State stelt echter ook dat binnen vijf jaar een verbod opgelegd zou moeten worden. Maar daarbij baseert, hij zich op een advies van de spe ciale CFK-commissie. wat vol gens navraag door Dow nooit uitgebracht is. Dow voelt er niets voor om op de door Milieu defensie geadviseerde alterna tieve stoffen over te stappen. Al le aanpassingen om weer over te stappen op een nieuw blaasmid- del vergen jaren. En dat proces heeft Dow nu bijna achter de rug voor de huidige overgang naar een ander blaasmiddel. De rech ter van de Raad van State zal woensdag een voorlopige uit spraak doen. Het duurt waar schijnlijk nog ruim een j aai- voor de bodemprocedure behandeld wordt. Commissaris der koningin dr W. T. van Gelder wordt geflankeerd door de Sluisse burgemeestersvrouw Everaers (1) en de echtgen- pote van wethouder Du Fossee (r). foto Camile Schelstraete in onze verslaggever ÜOES - De nieuwe voorzitter ,11 de vereniging Zeeuwind is ójtSchouwse dijkgraaf A. P. de j jan, Ze is de opvolgster van E. j,Hoogendijk-Van Duijn, die de bctie al een aantal jaren be- iiitfdde. Hoogendijk verruilt Fuenkort haar Kortgeense brgemeesterpost voor die in lil Gelderse Lochem en van- jiuruit kan ze de windenergie jZeeland moeilijk blijven be- i, nieren. Zeeuwind zocht naar Kivoorzitter die goede contac- lm heeft in het Zeeuwse en rond die in De Haan. „Ze heeft (oede bestuurlijke eigenschap- ,.jpen. Bovendien wilden we per ••neen vrouw als voorzitter", inklaart Zeeuwind-secretaris jlF.A.M. van Mierlo. De vereniging Zeeuwind beheert zes windmolens bij Westkapelle, het Goese Sas. Oostburg en Bath. Deze molens zijn gefinan cierd met geld dat de leden (par ticulieren en gemeenten) lenen aan de vereniging. De opgewek te stroom verkoopt Zeeuwind aan het nutsbedrijf. Zeeuwind is één van de 28 windmolenvereni gingen die ons land rijk is. De Haan vertelt dat het verzoek om het voorzitterschap van Zeeuwind op zich te nemen haar enigszins verraste. „Voordat ik ja zei, heb ik mij eerst verdiept in de doelstellingen van de vereni ging." Zij deelt de mening dat er nog meer windmolens in de pro vincie moeten komen. Over con crete toekomstplannen kon ze nog niets vertellen. ■■■BMMBBBMBWBWHWBBBBMMMIIIHIIIilllllllIllflIllllliflllllllllllllllllllMBlIIIWIlllllMlllllillltilllll ■HHÜ van onze verslaggever VLISSINGEN - „Dur is gin mens die 't verstaet, Iè stê die tpraet." Dat viel reuze mee vrijdagavond, want het Vest zaktheater in Vlissingen was tot de nok toe gevuld. Klap stoeltjes werden aange sleept, maar desondanks moesten zeker veertig men sen terug naar huis. De be langstelling was overweldi- ?end voor 'k Ebbe je wat te zehhen', een avond met ver halen en liederen in Zeeuws dialect. De avond was georganiseerd door de Openbare Biblio theek Vlissingen in samen werking met een aantal leden ran de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek. De hedjes en verhalen werden af gewisseld door korte uiteen zettingen van de deskundigen A. Franke en A. de Vin over al lerlei aspecten van het dia lect. Die waren niet diepgra vend, maar gingen bij voor beeld over de moeite die Zeeu wen hebben met de g en de h meen zin als: 'heen fietsen te ren 't gek. Verhalen De avond begon met een zestal liederen van Elvira Vos ut Burgh Haamstede. In de. net zelden humoristische, teksten werd de eenvoud van het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse mensen bezongen. Nergens groeit de terve mil der Nergens groener malser wei. Nergens lekkerder peta- ten Dan gegroeid in Zeeuwse "ei Het duurde niet lang of Elvira Vos had de hele zaal tot nazingen bewogen. Hetzelf de gebeurde toen ze na de Pauze terugkwam. Vervolgens kwamen er twee verhalenvertelsters. Me vrouw Schippers-le Bleu uit Breskens en mevrouw Jozias- se-Theune uit Serooskerke. Deze laatste, een krasse oude dame in klederdracht, gaf in haar aandoenlijke gestuntel met de moderne geluidsin stallatie een perfecte illustra tie van wat in de meeste tek sten betoogd werd: „wat een gezeur met zulke dingen, hè." Vervolgens begon ze aan een prachtig verhaal over een we duwnaar op zoek naar een 'wuuf. Mevrouw A. F. van de Zande benadrukte in haar inleiden de praatje dat het dialect ou der is dan schilderkunst of danskunst. Met woordenboe ken moet het voor het nage slacht bewaard blijven. Dat kan ook met cassettebandjes, zei Elvira Vos. „Ik stuur mijn liedjes naar Zeeuwen over de hele wereld. Van België tot aan Australië." Mevrouw Joziasse Theune leest zijn 'wuuf. haar verhaal over de boer en foto Lex de Meester Burgemeester H. Hietkamp luistert naar de New Orleans Red Beans bij de opening van Jazz by the §ea foto Lex de Meester van onze verslaggeefster DOMBURG - Terwijl burge meester H. Hietkamp vanaf het bordes van het Domburgse ge meentehuis de tweede editie van Jazz by the Sea aankondig de, swingden de kleine meisjes tussen de toehoorders vrijdag avond al ongedwongen op de di xie van the New Orleans Red Beans. De groengejaste jazzmu zikanten zochten direct na de opening van het tweede jazzfes- Sjjonze verslaggever j^SS'NGEN - Wie vandaag, Haamstede bezoekt, met een zakje bloemzaad a ^eren- 1° Terneuzen wflcn vijfhonderd zakjes met J0 compost uitgedeeld. De enken worden van ge- ffitewege verstrekt. g, rschouwen, waaronder rfv(mStecie valt- en Terneuzen nmet gulle hand in het ka tje 7*1 de 'andelijke gemeente- en van de dertig Zeeuw- J> meenten gooien de deuren Behalve Terneuzen en ^-•schouwen doen Aarden- tJKortgene, Oostburg, Sluis a»delijke gemeentedag is een initiatief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Deze organisatie heeft ook het thema van de dag aangedragen: veiligheid. De deelnemende ge meenten mogen het verder zelf invullen. Dat hebben de Zeeuw se deelnemers ook gedaan. In Terneuzen zijn van 10.00 tot 16.00 uur vrijwel alle gemeente lijke instellingen open voor het publiek. De eerste vijfhonderd bezoekers krijgen het beloofde zakje met één kilo compost. Een pendelbus wordt ingezet en rijdt onder meer langs het stadhuis, de kinderboerderij en het poli tiebureau. Westerschouwen houdt het op één locatie, bij het gemeente huis aan de Kloost-erweg. Mede werkers van de plantsoenen dienst beklimmen bomen. De voor- en nadelen van het toeris me worden uit de doeken ge daan. De brandweer geeft de monstraties. Kinderen kunnen zich tebuiten gaan op een groot springkussen. En dat allemaal van 10.00 tot 16.00 uur. Kortgene houdt dezelfde tijden aan, maar heeft zich niet tot grote activitei ten laten verleiden. Het gemeen tehuis is geopend. Wat histo risch materiaal is aanwezig en bezoekers kunnen een mini- stamboomonderzoek doen. Sluis presenteert zich in het 750-jarige Sint-Anna ter Mui den, van 10.00 tot 17.00 uur. Aar denburg heeft twee locaties be schikbaar. bij het gemeentehuis en de brandweerkazerne. Veilig Verkeer Nederland is met een voorlichtingsbus aanwezig en de brandweer houdt spuitwedstrij- den. De activiteiten in Aarden burg duren van 10.00 tot 16.00 uur. Oostburg houdt het be perkt, van 10.00 tot 13.00 uur bij het gemeentehuis. Rampenbe strijding. Strandbewaking. Gladheidsbestrijding. Het komt allemaal aan bod. In Veere pre senteren zich van 10.00 tot 15.00 uur de plaatselijke brandweer. EHBO en afdeling gemeente werken voor de secretarie. Het stadhuis van Veere is geopend. In Serooskerke geeft de brand weer bij de kazerne demonstra ties. tival in Domburg hun stand plaats van die avond op: cafe 't Groentje. Daar en in nog zes eta blissementen speelden even veel bands voor het publiek dat dwalend over straat en op de terrassen gezelligheid zocht. De 'kroegentocht' waarmee Jazz by the Sea opende is een noviteit voor het festival, dat zich dit jaar veel meer in de kern van Dom burg afspeelt dan vorig jaar. De grote zaal in recreatiecomplex De Parel wordt slechts één avond opgezocht, in tegenstel ling tot vorig jaar toen vrijwel al le jazz zich daar concentreerde. De Domburgse middenstand was positief over het muziekeve nement. maar stoorde zich wel aan de locatie die de mensen uit het dorp zelf wegtrok, vertelt or ganisator Bob van Koetsveld. ..Maar De Parel is de enige die grote zaalaccomodatie heeft." De Domburgse ondernemers ko men op dit festival niets tekort. Vrijdagavond trok de jazzy kroe gentocht enkele honderden mensen naar Domburg. Van daag, zaterdag, trekken de Ori ginal Haihepic Rototon Street Parade Jazzband, de Petite Fleur Straatterreur en de Salt Lake Jazz Band in Streetparade door het dorpscentrum tussen 15.00 en 19.00 uur. Om 20.30 uur begint zaterdag de concert avond in De Parel met de Engel se elfmansformatie Pasadena Roof Orchestra. De Duitse Ro ger and the Revolution en de Bredases Scat Cats. Trok vorig jaar het toen drie daagse festival ongeveer negen honderd mensen naar de concer ten. Bob van Koetsveld zegt dik tevreden te zijn als er zaterdag vijfhonderd afkomen op de grote trekpleister, de Pasadena Roof. „Dan zitten we goed vol." De organisator, afkomstig van de stichting Jasz, introduceerde vrijdag een nieuwigheidje op het gebied van jazzfeesten: drie hos- tessen die de bands begeleiden en van dienst zijn en die tegelijk gasten van informatie voorzien. „Komt de organisatie tijdens het festival zelf ongetwijfeld ten goede." meent Van Koetsveld. Kamerkring CDA bijeen GOES - De CDA-kamerkring Zeeland begint het nieuwe ver gaderseizoen woensdag met een bijeenkomst in de Prins van Oranje in Goes. De voorzitter van de kamer kring. A. Verb ree. opent de bijeenkomst en houdt een korte inleiding. Ook de voor zitter van de statenfractie. W. van Tatenhove, houdt een kort praatje. Daarna is er gelegen heid om van gedachten te wisse len. Belangstellenden zijn vanaf 19.30 uur welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15