ervuilers van Schelde binden in Van der Doef bemiddelt n geschil Neeltje Jans Actie 'Let op landbouwtrekkers' Anton Stoffels geridderd Rechtbank laat verdachte van bloedschande vrij Inbraak als wraak voor discriminatie lis vier maanden oor gewelddadige beroving in Sluis Vlissinger opnieuw op het dievenpad provincie 13 ridische stappen milieu-organisaties Veertien maanden voor ^jzeling en bedreiging iCOLIJN ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 onze verslaggever RINGEN - De Belgische jjxid gaat de cokesprodu- Carcoke in Brussel dwin- Kn eind te maken aan de vailing van de rivier de Zen it in de Schelde uitmondt, dit jaar moet de lozing van kervenvekkende PAK's met mtig procent verminderen, (rtke zal daarmee voldoen een norm die nog altijd een 3ial grotere lozing toelaat toepassing van de 'huidige d van de techniek'. ■nationaal is overeengeko- dat bedrijven trachten hun ötromen zoveel mogelijk te ■^en volgens de 'huidige id van de techniek'. In België echter de bepaling aan ^voegd 'mits dat econo- chverantwoord is'. maatregelen die Carcoke t nemen zijn wel een belang- tverbetering, omdat uit een irzoek van de Belgische jdieid is gebleken dat Car- een van de belangrijkste ^aken van de verontreiniging ode Schelde met PAK's is. milieuorganisaties. Rein- ter, Natuur en Milieu, de rjwse milieufederatie en Het tnifse Landschap, hebben in II en 1992 het teerdestillatie- bedrijf Sopar Chemie in Zelzate en de cokesproducent Carcoke in Brussel in kort geding voor de rechter gedaagd. Ze wilden dat de bedrijven een eind maken aan de lozing van de polycycli sche aromatische koolwater stoffen (PAK's). De president van de Middelburgse rechtbank wees de eis van de milieuorgani saties af. De milieuorganisaties zijn tegen deze uitspraak van de rechter in hoger beroep gegaan. Druk Toch namen de bedrijven, ook door druk van de Belgische over heid, maatregelen. Sopar loost afvalwater in het kanaal van Gent naar Terneuzen. Het be drijf installeerde een nieuwe zui veringsinstallatie en beeindigde in februari van dit jaar een om vangrijke illegale lozing. De juridische acties tegen Sopar en Carcoke maken deel uit van de actie 'Schelde Schoon', waar in de vier milieuorganisaties sa menwerken om met juridische procedures sanering van indus triële lozingen in het Scheldege- bied af te dwingen. Nu blijkt dat dergelijke procedures voor de bedrijven in ieder geval aanlei ding zijn om stappen te nemen, is dat voor de milieuorganisaties reden meer vervuilers aan te pakken. bh een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr J. J. A. Groen heeft nijdag tegen de 21-jarige M. de uil Sluis voor een geweldda- lijf beroving acht maanden ge- nogenisstraf, waarvan viei manden voorwaardelijk, en vergoeding aan het slacht- ifler van 1250 gulden geëist. De beroofde op 12 juli een voor- ijganger in de Kapellestraat in p woonplaats nadat hij de unbewusteloos had geslagen. L. was dronken en voelde :h'opgefokt' omdat zijn vrien- hem in de steek hadden ge- n, Omdat hij geen geld op iihad en toch bier wilde drin ken, viel hij het nietsvermoeden de slachtoffer aan. Hij sloeg hem tegen de grond en vroeg hem om geld. Toen de man zei dat hij niets had schopte hij hem tegen het hoofd tot hij niet meer be woog en doorzocht vervolgens zijn zakken, wat hem 25 gulden opleverde. Het slachtoffer dien1 de op de zitting van de Middel burgse rechtbank een schade claim in voor gederfd loon als ge volg van vier ziektedagen en voor een vernield kostuum. De eis tegen De L. bleef beperkt om dat hij nog niet eerder met justi tie in aanraking was geweest. De rechtbank doet 2 september uitspraak. Een aantal instanties waarschuwt weggebruikers de komende tijd voor de gevaren van slik op de weg. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - De risico's voor het verkeer op de platte landswegen nemen de komen de maanden weer toe. Slecht zicht, lagere snelheden van landbouwvoertuigen en slik op de weg zijn daar enkele oorzaken van. In de oogstpe- riode tot en met november ge beuren de meeste (65 procent) ongevallen met landbouw- verkeer. In diezelfde periode is bij ongeveer 8 procent van de verkeersongevallen buiten de bebouwde kom, langzaam gemotoriseerd verkeer be trokken. Dat zijn voorname lijk landbouwvoertuigen. Om aandacht te vestigen op de verkeersproblematiek in het najaar wordt in Zeeland een actie gehouden onder het motto 'Let op landbouwtrek kers' en 'Slik op de weg'. Aan die actie doen mee het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ), de ge meenten, de waterschappen en het wegschap Walcheren, Rijkswaterstaat, de provincie, het Landbouwschap, justitie en Veilig Verkeer Nederland. ZLM verzekeringen en Inter polis ondersteunen de actie. De actie heeft vooral een waar schuwend en informerend ka rakter. Daartoe zullen be drijfswagens van politie, wa terschappen, rijkswaterstaat en provincie voorzien worden van stickers. Daarop staat een verkeersbord met een alge meen gevaarteken en daaron der het woord 'slik'. Het is de bedoeling de weggebruiker op die manier te waarschuwen voor gevaarlijke situaties. Ver der worden op verschillende plaatsen in Zeeland grote bor den geplaatst met de teksten 'Let op landbouwtrekkers' en 'Oogsttijd! Pas op slik'. Agra riërs kunnen grote stickers krijgen die ze op een bord kun nen plakken. Die borden moe ten geplaatst worden bij plek ken waar slik op de weg ligt. Dat ontslaat de agrariërs ove rigens niet van de verplichting die slik zo snel mogelijk op te ruimen. De politie en de weg- beheerders ontroleren daar in de actieperiode ook op. Het ROVZ heeft 15 zogenaam de spruitstukken met kets- plaat beschikbaar gesteld aan loonwerkbedrijven voor het reinigen van met slik vervuil de weggedeelten. Ook is een veegmachine beschikbaar. eer uitstel besluit Neeltje Jans ionze verslaggever Ï1DDELBURG - De Vlissingse Npmeester J. van der Doef als bemiddelaar optreden teen de stichtingen Delta en Delta Expo. De twee Mitingen hebben elk een plan 'oorbereid voor een dagrecrea tie voorziening op het voor- uiige werkeiland Neeltje as. Ondanks druk vanuit «ral de provinciale politiek kt het Delta Park en Delta Ex- 'aiet die plannen te bundelen. Under Doef moet als onafhan- telijk voorzitter de twee partij- rondde tafel krijgen en ze tot ■Menwerking trachten te be legen. fee meuwe ontwikkeling leidt :eder geval tot uitstel van een over Neeltje Jans. Naar verwachting zullen provin ciale staten zich in januari over eventuele plannen voor het ei land in de Oosterscheldemon- ding uitspreken. De bereidheid om onder leiding van de Vlissingse burgemeester te praten is in ieder geval bij de twee stichtingen zeer duidelijk aanwezig, maakte gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes vrijdagmiddag in een vergade ring van de proviniale staten commissie economische zaken bekend. De leden van de com missie zouden met elkaar praten over de plannen van de twee stichtingen en over de toekomst van de NV Beheermaatschap pij Neeltje Jans. Maar na de be kendmaking van mevrouw De Vries over de bemiddeling van Van der Doef besloten de ver- r. gjeen medewerkster DDDELBl'RG - De rechtbank 'Middelburg heeft de 23-jarige feininger D. P. M. veroordeeld maanden gevangenisstraf 'tevan zeven maanden voor- gelijk voor wederrechte- ^'vrijheidsberoving, het met dood bedreigen van twee po tenten, vuurwapenbezit heling van twee gestolen rij wijzen. had al geruime tijd last met Politie gehad, die hem 'te pas «onpas' staande hield en na- hij zich op Hemelvaartsdag •"'tuk in zijn kraag gedronken tohldlefstai beveiligingsgroep 01100-13720 Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm 51,31 Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service -Jwesiraai 43. Goes/Kloetinoe had. stuurde hij het zelf op een nieuwe confrontatie aan. Op weg naar huis kwam hij een sur veillancewagen tegen, keerde en reed er achteraan naar het poli tiebureau. Hij stopte naast de politiewagen en toen de agenten met het pistool in de hand op hem afkwamen trok hij ook een vuurwapen en dreigde hen te zullen'omleggen'. Geluiddemper Daarna wilde hij naar Antwer pen rijden, maar zijn auto begaf het op een hobbelige weg. Hij dwong een tegemoetkomende auto te stoppen en liet zich met zijn revolver op de man gericht naar België brengen en vervol gens terug naar zijn woonplaats. Na M.'s aanhouding bleek hij ook nog te beschikken over een geweer met. geluiddemper en een dubbelloops jachtgeweer met afgezaagde loop. Het op Hemelvaartsdag ge bruikte wapen is niet terugge vonden. Volgens M. was het een alarmrevolver, maar de officier van justitie was van oordeel dat het een echt vuurwapen met scherpe patronen was geweest. Daarvan vond de rechtbank het bewijs niet geleverd. Wel van het agressieve en angstaanjagende gedrag van M. tegenover de agenten en de gegijzelde auto mobilist. Er was dertig maanden waarvan zes maanden voor waardelijk tegen M. geëist, maar de rechtbank hield bij de uit spraak rekening met zijn jeug dige leeftijd. schillende fracties de beoorde ling van de plannen maar even op te schuiven. Ze sloten niet uit dat die plannen, naar aanleiding van de gesprekken, wel eens zou den kunnen wijzigen. Alleen het statenlid C. T. A. van Water schoot (Delta Anders) hief een waarschuwende vinger. Dat ze met elkaar gaan praten wil niet automatisch zeggen dat ze ook samen zullen gaan werken, merkte hij op. Aanpassing Tot een echte discussie over de toekomst van de beheersmaat- schappij kwam het ook al niet. „In feite stelt het college van ge deputeerde staten voor de maat schappij niet op te heffen. Dan kunnen we net zo goed geen be sluit nemen", vatte de WD-er mr ir J. Huisman samen. De meerderheid van de commissie voorzag het voorstel van gs uit eindelijk toch van een positief advies, maar paste het zodanig aan dat de strekking veel alge mener werd. Van Waterschoot wilde verder nog één ding rechtzetten en dat was de suggestie van gs dat pro vinciale staten ingestemd zou den hebben met de bouw van een hotel op Neeltje Jans. Dat had hij in ieder geval niet ge daan. maakte hij duidelijk, en ook andere fracties lieten een dergelijk geluid horen. Alleen de WD had er geen moeite mee. Mevrouw De Vries gaf aan dat het niet gaat om een grootscha lig accommodatie en zeker geen jachthaven, zoals Delta Park al heeft laten doorschemeren. Er is in het streekplan Zeelan alleen ruimte gelaten voor een klein schalig hotel en dan alleen nog als het themapark wordt gereali seerd. verduidelijkte ze. Een trotse Stoffels met zijn koninklijke onderscheiding. foto Camile Schelstraete van een medewerker TERNEUZEN - Directeur An ton Stoffels van de Stoffels Groep in Terneuzen is bij zijn afscheid benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Na ssau. Burgemeester drs. R.C.E. Barbe spelde Stoffels vrijdagmiddag, tijdens een afscheidsbijeenkomst. de versierselen op. Samen met zijn vader en beide broers begon Anton Stoffels 38 jaar geleden met het lappen van ramen. Na bij na veertig jaar verliet hij het hoofdkantoor aan de Mr. Haarmanweg als ridder en di recteur van een florerend be drijf met ruim tweeduizend werknemers. Stoffels bleef ook als directeur altijd een 'gewone jongen', met hart voor het bedrijf, maar vooral voor zijn personeel. Een so ciaal bewogen mens. met als grootste verdienste dat hij in goede en slechte tijden ieder een toch steeds het gevoel kon geven dat iedereen er bij hoorde en dat hij zich altijd bewust was van zijn verant woordelijkheid voor het per soneel en hun familie. Hij was een echte baas tussen zijn mensen. Dat viel te beluiste ren uit de woorden van de vele sprekers die elkaar verdron gen om de loftrompet over de scheidende directeur te ste ken. Barbé schetste Anton Stoffels als het prototype van de Zeeuws-Vlaming. Altijd opti mistisch en sfeerbrengend. „Bij het lezen van de verschil lende afscheidinterviews. waarbij u overigens onze wet houder W. de Zeeuw uit de krantenkolommen wist te verdringen, wat op zichzelf al een enorme prestatie bete kent. is mij opgevallen de van zelfsprekendheid waarmee u vindt dat alles tot stand is ge komen. De uitbreiding van de industrie in de kanaalzone, de toenemende woningbouw, de fusies met andere bedrijven. Maar ook voor andere bedrij ven gold deze ontwikkeling. Het is dan ook niet zo van zelf sprekend als u doet voorko men. Neen. de Stoffeltjes had den kwaliteit in de diensverle ning hoog in het vaandel staan. En dat stelde hen in staat om al die nieuwe bedrij vigheid aan te trekken." Doorslaggevend Naai' de mening van Barbé en de vele andere sprekers was de inbreng van de scheidende directeur van doorslaggevend belang voor de ontwikkeling het Zeeuwse Cleaningbedrijf. Ooit begonnen als machine bankwerker bij de l'Azote. het tegenwoordige Hydro Agri, speelden bij Anton Stoffels de toepassing van de modernste technieken en de tengevolge daarvan verhoogde veiligheid en het welzijn van het perso neel een grote rol. Barbé: „Stoffels is altijd een bedrijf geweest dat als een van de eerste moderne apparatuur toepas'te en ook niet bang was om soms dure investeringen te doen om dit te verwezenlij ken". van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen de 25- jarige B. A. L. uit Vlissingen is vrijdag voor de rechtbank in Middelburg vier maanden ge vangenisstraf en tenuitvoerleg ging van vijf maanden voor waardelijk geeist voor drie diefstallen. L. liep nog in de proeftijd van het voorwaarde lijk deel van een straf die hem in 1990 voor soortgelijke feiten was opgelegd, toen hij in mei opnieuw in de fout ging. Hij stal toen in een warenhuis in zijn woonplaats kleding. Een maand later kreeg hij ruzie met een bekende, die hem nog twin tig gulden schuldig was. Hij stompte de man in het gezicht waardoor hij viel en haalde vier tientjes uit diens achterzak. L. maakte zich uit de voeten met de mededeling dat hij later op de avond twee tientjes zou terugge ven. maar dat kwam er niet meer van. Eind juli zat hij weer in geldnood en zocht toen een slachtoffer in het Vlissingse Nollebos. Wetend dat daar vaak homosexuele mannen contact zoeken, ging hij daar naast een man op een bank je zitten Hij stelde voor samen een eindje te gaan lopen. Op een bospaadje 'omhelsde' hij hem en graaide intussen de portemon nee uit de achterzak van het slachtoffer. Hij gaf de man een forse duw en ging er vandoor. De buit bedroeg 60 gulden. L. is in zijn tienerjaren al vaak voor diefstallen veroordeeld. Na zijn twintigste ging het een tijd goed met hem. maar sinds hij aan drugs verslaafd is - dat is volgens hem zelf het laatste jaar zo - is hij opnieuw een klant van justitie geworden De rechtbank doet 2 september uitspraak. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen de 40- jarige M. J. G. uit Vlissingen is voor de rechtbank in Middel burg vijf jaar gevangenisstraf geëist voor incest met zijn doch ters van 10 en 14 jaar. Met beide kinderen zou hij vanaf hun vier de jaar ontuchtige handelingen hebben gepleegd en het jongste kind zou hij bovendien hebben verkracht en mishandeld. On danks de hoge eis heeft de recht bank de verdachte op verzoek van zijn advocaat onmiddellijk na de zitting op vrije voeten ge steld. G. ontkent dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan sexueel mis bruik van de meisjes. Hij geeft uitsluitend het mishandelen van het tweede kind toe. „Ik had een hekel aan haar", gaf hij als re den, „ze is moeilijk opvoed baar." Hij had gehoopt dat de tweede een zoon zou zijn en toen dat niet zo was kon het kind geen goed meer bij hem doen. Zo werd zij, zoals officier van justi tie mr J. F. C. van Gelder het uit drukte, de zondebok van het ge zin. Het oudste kind had tegenover de politie verklaard dat G. met de sexuele handelingen begon nen was toen de moeder in het ziekenhuis lag in verband met de geboorte van het tweede kind. Het sexuele misbruik van beide kinderen zou zijn doorge gaan tot eind vorig jaar. Nadat G. de jongere zus op 20 fe bruari een aframmeling had ge geven omdat ze lippenstift van een vriendinnetje had gekregen, zette zijn vrouw hem een dag la ter het huis uit ofwel pakte hij volgens zijn lezing van de feiten zelf zijn biezen. Pas na het vertrek van G. kwa men bij de kinderen de verhalen over het sexuele misbruik los. Hij zou beiden aan de meest uit eenlopende sexuele mishande lingen hebben onderworpen en zou, om te voorkomen dat hun gegil werd gehoord, daarbij soms een prop papier in hun mond gestopt hebben. Buren hoorden desondanks vaak ge schreeuw van G.'s dochters. Een onderwijzeres van de jongste stelde vast dat zij vaak onder de blauwe plekken zat. Tegenover de politie legden de kinderen na de aangifte in april gedetailleer de verklaringen af. Onderzoek van G. in het Pieter Baan Centrum leidde tot de con clusie 'verminderd toereke ningsvatbaar als gevolg van langdurig alcoholgebruik'. G. weigerde daar tijdens de opna me op het sexuele misbruik in te gaan omdat hij dat steeds conse quent heeft ontkend. De officier vond het alcoholgebruik geen reden voor strafvermindering omdat G. tijdens de ontucht niet steeds dronken was geweest en als dat wel zo was. dan was - zo vond mr Van Gelder - het drin ken toch zijn eigen keuze. G.'s advocaat mr J. A. M. Diet- vorst wees erop dat zijn cliënt de beschuldiging van incest steeds als pure leugens had afgedaan. Hij voerde aan dat twee jaar ge leden alle mogelijke hulpverle ningsinstanties zich met het ge zin bemoeid hadden, maar dat niemand iets van incest was op gevallen. Ook huisarts en schoolarts hadden niets ge merkt en op de school van de oudste werd gewerkt aan een in- cestproject zonder dat zij signa len uitzond dat haar iets derge lijks overkwam. Hij vroeg vrij spraak. De vrijlating van G. be tekent vrijwel zeker dat de rechtbank het bewijs voor de in cest onvoldoende vindt Uitspraak 2 september. van een medewerkster MIDDELBURG - De 24-jarige Goesenaar F. J. S. brak op 2 juli Jaar voor serie inbraken en beroving van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 30-jarige Vlissinger M. L. voor inbraken en diefstallen in zijn woon plaats veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voor waardelijk. Hij beroofde een man in diens woning van zijn portemonnee en pleegde inbra ken in een hotel, een bakkerij en in een schuurtje in Oost-Sou burg. Uit een winkel nam hij een paar honderd gulden weg en hij maakte zich schuldig aar! een serie autokraken. Er was twee jaar tegen hem geëist. De 19-jarige M. C. P. L. uit Vlis singen kreeg eveneens achttien maanden waarvan zes voor waardelijk opgelegd voor cocaï nehandel. twee gewapende bero vingen en bedreiging met de dood van de eigenaar van een su permarkt. die hem betrapt had bij een winkeldiefstal. L. pro beerde een Vlissingse familie on der bedreiging met een vuurwa pen sieraden afhandig te maken. Hij nam een vrouw twintig gram hasj af terwijl hij een pistool in haar rug duwde. Zijn neef G. A. P. werd veroor deeld tot veertien maanden voor handel in heroïne en cocaïne en het bezit van vuurwapens en munitie. P. en L. verkochten co caïne in een woning aan de Meindert Hobbemalaan. P. be middelde bij een deal van 70 gram heroïne waarna de 'kopers' de dealer van het spul beroof den. P. had de wapens aange schaft omdat hij zich bedreigd voelde nadat hij bij een schiet partij in de randstad in het hoofd was getroffen. Er was zeventien maanden tegen hem geëist. in een supermarkt in zijn woon plaats in om zich te wreken op de eigenaar, die hem naar zijn zeggen had gediscrimineerd vanwege zijn homosexualiteit. S. had daar een poos gewerkt maar was er met ruzie vertrok ken. Hij ging samen met een maat - en gewapend met een breekijzer - naar de winkel, waar hij een auto vol spullen weghaalde. S. gaf toe dat hij heel wat had meegenomen, maar het zou toch veel minder zijn dan de besto lene in zijn aangifte had ver meld. De flessen whiskey, de pakken koffie en de blikjes fris drank klopten wel. maar van bier en thee was volgens hem geen sprake. Die artikelen had hij niet meer in zijn auto kunnen stouwen. Tien dagen nadien pleegde hij met een vriend twee autokra ken. Voor dat doel had hij een schroevendraaier bij zich gesto ken. Uit één auto haalden zij de geluidsinstallatie weg. Bij het openbreken van de tweede wer den ze gepakt. Verder was hem het bezit van tien verboden luchtbuksen ten laste gelegd. Ze waren van een krachtig soort, dat niet is toegelaten ingevolge de Wet Wapens en Munitie. S. had ze gekocht om ze met winst te verkopen. Officier van justitie mr C. van Ginkel eiste voor de luchtbuk sen geen straf omdat het in be slag nemen ervan al een fikse schadepost voor S. betekende. Voor de andere drie feiten was de eis naar verhouding fors: acht maanden waarvan de helft voor waardelijk met als bijzondere voorwaarde dat S. in de proeftijd van twee jaar de aanwijzingen van de reclassering moet opvol gen. Dat zou moeten garanderen dat S. zich voor zijn persoonlijke problemen onder behandeling stelt. Een psychiater adviseerde opname in een therapeutisch centrum, S. heeft tot dusver één vonnis van 40 uur dienstverle ning op zijn strafblad staan. De rechtbank doet 2 september uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13