Britten en Duitsers botsen VN vragen Nederland om extra troepen voor Bosnië SPRINT l Geïmproviseerd reddingsvlot $>3 Ipnieuw lechte jding 'hilips ANC waarschuwt president De Klerk RDM zou alsnog zes onderzeeboten aan Taiwan leveren VOOR DE BESTE KWALITEIT! EG-leiders willen Europese topconferentie na Frans referendum reportage 21 Vm 29 <Q> kijken: keuken korting! tJtjmjAsnmm Verhuizen is maatwerk eidelijk meer zon ochtends enkele wolkenvelden, kans op een bui, 's middags fzon, droog. Matige zuidwest- tot oind. Temperatuur 20 graden. «jaargang no. 222 dag 19 september 1992 Vlissingen - Middelburg - Goes Roosendaal Bergen op Zoom fondst van lOC-schip voor kust ran Oman pEN HAAG (ANP) - (tor de kust van de Ara- jische oliestaat Oman is iaarschijnlijk een -hip van de voormalige fireenigde Oost-Indi- yjje Compagnie (VOC) jevonden. x gaan om de Am- jjülveen, die in 1763 is Orgaan. Dat heeft am- iïssadeur C. Sanders in v hoofdstad Muscat imateur Isn half jaar geleden is ai Nederlandse ama- ïurduiker naai- de Am- jjlveen gaan zoeken. Toen het schip werd ge- randen, meldde de am- tessadeur dat aan de Omaanse overheid met je waag of Nederland bet schip mocht bergen. Hij heeft hierop nog geen raactie gehad. is de adjunct-di- jectriee van het Amster dams scheepvaartkun dig museum, Van Eijk van Heslinga, gaat het an een schip dat in 1747 is gebouwd voor de ka- :er van Amsterdam. Het is 1150 ton groot en s daarmee één van de gotere schepen uit die tijd-" Batavia de plaats waai- het' p gevonden is, con- dudeert zij dat het van- §j Batavia een „intra- iziatische" reis maakte en naar Mokka (Jemen) voer, om daar goederen op te halen. Italiaanse politie vindt duizenden nazi-vlaggen ROME (DPA) - De poli- lie 'n Rome heeft onge- J|eer 15.000 vlaggen met hakenkruizen en ander Materiaal met nazi-sym bolen in beslag geno- ®eU- Dit meldt de Cor- "eredella Sera vrijdag, •^spullen werden aan getroffen bij een groot- handel, waar met name Mbalsupporters hun Mkopen doen. eigenaresse toonde verrast. Regelmatig Kocht ze de goederen in 5jJ een fabriek in Napels. politie was de handel °P het spoor gekomen Mhdat in verscheidene delen van de stad straat met nazi-ar- waren aangetrof- AMSTERDAM (ANP/RTR/KRF /DPA/GPD) - Nu de valutamark ten weer wat tot rust lijken te zijn gekomen en de ontwrich ting binnen het EMS in kaart is gebracht, lijkt de chaos van de afgelopen week een meer poli tiek getint vervolg te krijgen. Met name de Duitsers en de Britten vliegen elkaar in de ha ren en trachten de schuld bij de ander neer te leggen. Bovendien lijkt de kans op een extra EG-topconferentie na het referendum in Frankrijk op zon dag toe te nemen, nu de Duitse Bondskanselier Kohl, de Franse premier Beregovoy en de Ita liaanse minister van buitenland se zaken Colombo zich daar sterk voor maken. Van zo'n bij eenkomst moet weer een dusda nig vertrouwen in het EMS af stralen dat de markten verder tot rust kunnen komen en de monetaire discipline in de EG wordt hersteld. Voorlopig wordt met spanning uitgekeken naar de uitkomst van het referendum van zondag over de vraag of Frankrijk tot ra tificatie van het Verdrag van Maastricht moet overgaan. Is de uitslag positief dan blijft de weg naar verdere monetaire en poli tieke samenwerking in Europa ten minste begaanbaar. Intussen hebben Duitsland en Groot-Brittanië elkaar publie kelijk verantwoordelijk gesteld voor de ontwrichting binnen het EMS. De Britse minister Nor man Lamont van financiën liet zich ontvallen dat de weigering van Duitsland om de rente ver der te verlagen ten grondslag ligt aan de monetaire chaos van deze week. Inflatie Bondskanselier Kohl reageerde daarop met de mededeling dat een dergelijke uitlating „onge past" is voor een minister en dat ieder EMS-lid orde op zaken dient te stellen in eigen huis. De opmerking van Kohl dat het pond waarschijnlijk weer snel binnen in EMS zal worden on dergebracht, werd door Lamont weer bestreden met de opmer king dat dit gebeurt zodra Duits land zijn monetaire politiek heeft aangepast. Lamont verklaarde later op de dag dat er ook in de regels van het EMS veranderingen moeten worden aangebracht voordat het pond weer mee kan draaien. Als het EMS goed werkt is dat stelsel het beste middel om de inflatie te bestijden en inflatie- bestrijding blijft voor de Britse regering de hoogste prioriteit, aldus de Britse minister. Intussen bleek op de valuta markten dat de druk op het Brit se pond bleef aanhouden. No teerde het pond donderdag avond nog f 2,9650, vrijdag ging SDH0VEN (ANP) - Met Phi- ifaat het nog veel slechter s 3enkele maanden geleden al mien. Opnieuw heeft het stern zijn winstverwachting arbeneden bijgesteld. In een Ma tussentijd bericht meldde pips gisteren thans te ver- Kbten, dat de nettowinst uit «one bedrijfsuitoefening »r geheel 1992 zal uitkomen ongeveer de helft van het in n" 81 behaalde niveau van f981 iljoen. i onderneming meldt dat het Momisch herstel inderdaad is Isfbleven. Ook houden de pro- iaën in de consumentenelek- aica aan en speelt de ver kering van de dollarkoers het begin van het derde niiaal een negatieve rol. De Sritieve cijfers over het derde firtaal maakt Philips op 5 no- 3ber bekend, ihet tweede kwartaal van dit s kelderde de nettowinst van R zwaar beproefde elektroni- soncern van 552 miljoen ^182 miljoen. De nettowinst het eerste halfjaar kwam koor uit op 256 miljoen te- a/687 miljoen in de eerste zes e- ®den van 1991. BAHAWALUR - Pakistaanse mannen brengen bij de ondergelopen stad Bahawalur gezinsleden in veiligheid op een van tafels en olievaten gemaakt vlot. Het gebied is getroffen door de enorme overstromingen die het noorden van Pakistan en India teisteren. De door de overvloedige regenval sterk gezwollen rivieren zetten het land steeds verder naar het zuiden onder water. foto AFP DEN IIA AG/GENE VE (ANP/ RTR/DPA/AFP) - Secretaris-ge neraal Boutros Ghali van de Verenigde Naties heeft Neder land officiéél gevraagd voor het voormalige Joegoslavië een transporteenheid van honderd vrachtwagens met bijbehorend personeel te leveren en een een heid verbindingstroepen. Het verzoek is vrijdag bij de Neder landse regering binnengeko men, aldus een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken. Het verzoek gaat verder dan het Nederlandse aanbod. Minister Ter Beek van defensie heeft eer der naast een verbindingseen heid een transporteenheid van zestig vrachtwagens en de bijbe horende 200 a 250 man personeel aangeboden. Ter Beek en zijn collega Van den Broek beraden zich thans op het VN-verzoek. De transporteenheid is bedoeld voor het vervoer van voedsel en medicamenten naar de getroffen gebieden in Bosnië. Nederland heeft al een verbin dingsbataljon van een kleine 400 militairen in het voormalige Joe goslavië. Waarschijnlijk zal het bij de uitbreiding om ongeveer 80 militairen gaan. In de loop van volgende week zal de Nederlandse regering een de finitief besluit nemen en zal de Tweede Kamer worden inge licht. Aangenomen mag worden dat daarna nog rond twee weken nodig is om het vertrek voor te bereiden. sche leider Radovan Karadzic zinspeelde op een onderhands akkoord met de Kroaten als de Moslims blijven weigeren te pra ten. Owen, Vance en de Finse onder secretaris Martti Ahtissari voer den vrijdagmorgen afzonderlij ke gesprekken met de partijen. Volgens conferentie-woordvoer der Fred Eckhard gaan Vance en Owen verder „met meer vastbe slotenheid dan optimisme". Vanmiddag volgt een nieuwe reeks gesprekken. De gevechten in de Bosnische hoofdstad Sarajevo gingen vrij dag onverminderd door. Ook werden gevechten gemeld in de Noord- en Centraalbosnische steden Jajce, Bihac, Doboj en Derventa. Nederland stelt 13 miljoen gul den beschikbaar voor hulpverle ning in het voormalige Joegosla vië. Dit hebben de ministers van buitenlandse zaken en voor ont wikkelingssamenwerking vrij dag bekendgemaakt. Twee miljoen wordt besteed voor het opknappen van een op vangcentrum van vluchtelingen te Djakovo in centraal Slavonië. Nederland levert hiermee een bijdrage aan de opvang van vluchtelingen in de regio. De andere 11 miljoen vormt de Nederlandse bijdrage aan de op roep van de VN om noodhulp voor ruim 2,7 miljoen mensen. De levensomstandigheden zul len nog verslechteren met het in vallen van de winter. het pond in Europa op f2,9365 de markt uit. De Franse frank na derde in de ochtenduren gevaar lijk dicht de bodemkoers van f 3,28475, maar massale interven ties van de Franse centrale bank wisten de frank overeind te hou den. Ook werd de daggeldrente in de strijd gegooid waardoor die even 80 procent bedroeg om daarna weer terug te vallen tot 22 procent. De Franse valuta sloot vrijdag al met al op f3,2890 tegen een officiële middenkoers donderdag van f3,3035. De Italiaanse lire, die nu niet meer gesteund wordt en dus een zwevend bestaan lijdt, sloot vrij dag op f 1,3420 per duizend tegen f 1,3365 op donderdag. De Spaanse peseta sloot op f 1,6100 per honderd tegen een vorig slot van f 1,6050. Loonmatiging De ontwikkelingen op de valuta markt moeten voor werkgevers en vakbonden een extra aanspo ring zijn om in de cao's voor 1993 te komen tot loonmatiging. De monetaire ontwikkelingen heb ben namelijk een negatief effect op ons concurrentievermogen en dus op de werkgelegenheid. Dit zei premier Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsbe raad. Omdat andere munten in verhouding tot de gulden min der waard worden, worden im porten uit die landen goedkoper. Onze export wordt echter duur der. Omdat de rentestand daalt, treedt er op termijn ook een fi nancieel voordeel op voor de Staat. Leningen ter dekking van de staatsschuld worden goedko per. Dat voordeel kan 2,5 miljard gulden per jaar zijn, ui taande van de half procent rentedaling tot nu toe. Overigens waar schuwde Lubbers ervoor „ons nu snel rijk te rekenen". Rottenberg heeft eigen assistente DEN HAAG (GPD) - PvdA- voorzitter Rottenberg heeft sinds 1 september een eigen as sistente bij de PvdA: Liesbeth Jansen (43). Mevrouw Jansen is afkomstig van De Balie, cen trum voor politiek en cultuur. Rottenberg was daar directeur totdat hij in maart werd geko zen als PvdA-voorman. Volgens een PvdA-persbericht is Jansen als 'assistent van de voorzitters' bij de PvdA in dienst getreden. Naast Rottenberg is dat Vreeman. Eerder dit jaar kondigde de PvdA-top aan dat er wegens een verlies aan leden fors gesneden moest worden in de staf op het PvdA-kantoor in Amsterdam, zetel van het partij bestuur. Daar moesten tien ar beidsplaatsen vervallen. Naar verluidt zijn er inmiddels 20 mensen verdwenen. De PvdA nam ook de rechter hand van fractieleider Wöltgens, Dick Benschop in dienst als di recteur, belast met de coördina tie tussen de PvdA-geledingen. Benschop krijgt Victor Verhoe ven als directeur bij de PvdA naast zich. Verhoeven, nu in dienst bij de universiteit Am sterdam, wordt directeur van de vereniging en secretaris van het partijbestuur. Het nieuwe partij blad Pro krijgt,Folkert Catz als hoofdredacteur. Hij kwam van de FNV. Gesprek In Genève zijn de voorzitters van de internationele conferen tie over Joegoslavië, Lord Owen van de Europese Gemeenschap en Cyrus Vance voor de Verenig de Naties, er vrijdag niet in ge slaagd de drie strijdende Bosni sche partijen aan één onderhan delingstafel te krijgen. De Servi- KING WILLIAM S TOWN (ANP) - Onder massale belangstelling zijn vrijdag 15 van de 28 slachtoffers van het bloedbad van Ciskei vorige week ten grave gedra gen. Tijdens de manifestatie liet het Afri kaans Nationaal Congres weten dat het zijn campagne van massale acties voort zet, ondanks de doden die daarbij vallen. „Jullie spelen met vuur", zo waarschuw de president Frederik de Klerk het ANC vrijdag op een bijeenkomst van zijn Na tionale Partij. „Het zijn niet de Nationa listen die aanslagen plegen, intimideren en politieke tegenstanders vermoorden." De drie politiebonden ACP, NPB en VMHP en de Anti-Apartheids Beweging Nederland (AABN) sturen een waarne mers-missie naai- Zuid-Afrika. Dat team gaat gedurende een maand onderzoek doen naar het geweld in de zwarte woon oorden. Dat maakte secretaris Geerlings van de Anti-Apartheidsbeweging vrijdag na mens de organisaties bekend bij terug komst van Boris Dittrich. Deze Alkmaar- se rechter onderzocht in Zuid-Afrika of de aanwezigheid van een dergelijk team nut heeft. PHUMLA NGOXÖLÖ Een erewacht staat met de namen van de slachtoffers achter de kisten bloedbad omgekomen ANC-aanhangers. Op de vlucht voor de gruwelen van Bosnië-Hercegovina. Ontheem den reisden deze iveek per trein uit Zagreb naar Nederland. Verder in de bijlage Reportage: Senator A.J. Kaland persoonlijk Opvang huilers ter discussie Mojo domineert markt popcon certen Rode Khmer lacht onze blauwhelmen uit Trouwen in Tokio Diplomaat in de 15e eeuw Belgische puzzels. Gullit Ruud Gullit is de grote afwezige in de selectie van het Neder lands elftal, dat woensdag in Os lo aantreedt tegen Noonoegen. De voetballer zegde wegens pri- vé-redenen af voor de kwalificatiewedstrijd O Q voor het WK. O w Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 9; Provincie: 11,13,15,17 en 19; Reportage: 21, 23, 25, 27 en 29; Vrije tijd: 31, 33, 35 en 37; Sport: 38 en 39. BRUSSEL (IPS) - De Rotter damse Droogdok Maatschappij (RDM) gaat alsnog zes duikbo ten aan Taiwan leveren. Dat is vrijdag uit diplomatieke bron in Brussel vernomen. Het be sluit is het resultaat van ge heime besprekingen tussen een RDM-delegatie en Taiwanese defensieautoriteiten in Taipei. Het is echter nog niet duidelijk of de onderzeeers op de Rotter damse werf zullen worden ge bouwd of in Taiwan worden geassembleerd. De transactie volgt op de be kendmaking van de Amerikaan se president Bush, dat de Ver enigde Staten 150 F-16's zullen, leveren aan Taiwan. China heeft daar fel tegen geprotesteerd en heeft aangekondigd dat het de VN-ontwapeningsbesprekingen zal boycotten. Behalve de VS heeft ook Frankrijk Mirage-2000 straalvliegtuigen met een waar de van 2,6 miljard dollar aan Tai- wan verkocht. Eerder dit jaar werden de plan nen van RDM om onderzeebo ten aan Taiwan te leveren door de regering getorpedeerd. Na di- plomatike druk van Beijing wei gerde het kabinet de noodzake lijke exportvergunning af te ge ven. Minister Hans van den Broek waarschuwde de Kamer dat levering van de duikboten Advertentie de relatie met China ernstig zou verstoren. Maar nu de VS zelf de diplomatieke betrekkingen met de Chinese Volksrepubliek in de waagschaal stelt met de levering van de F-16's is er voor Neder land een andere situatie ont staan. Haagse politieke kringen verwachten dat er voor de rege ring geen reden is om RDM nog langer een expotvergunning te weigeren. China had wegens het niet door gaan van de order beloofd dat het Fokker-vliegtuigen zou aan kopen. Taiwan is echter niet het enige Aziatische land dat in Eu ropa wapens aankoopt. Indone sië is van plan om Scud-raketten van Rusland te kopen, hetzelfde type raketten dat Irak gebruikte tegen Israel tijdens de Golfoor log. Indonesië wil verder marine schepen van Duitsland kopen, die door de Duitse hereniging overtollig zijn geworden. De wa penaankopen van Jakarta ko men op een moment dat de buurlanden Maleisie en Singa pore hun defensie ook aan het versterken zijn. Maleisie en Sin gapore hebben gevechtsjagers in Groot-Brittannie besteld. Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk Ba VDOH EEN SC8EBPE Offffiït 01100-20681 (Advertentie) Tot 1 november geven wij aantrekkelijke extra korting op onze Alrinette keukens Stanlcyweg 2 Lange Noordslnial 67 Goes Middelburg (bij de Zeelandhallen) - Geopend: di l/m za en koopavond - geijtenbeek goes b.v. verpakkers verhuizers Nieuwstraat 60-66 4461 CH Goo»/ Te». 01100-14967/ Advertentie KMJH Accountants Belastingadviseurs 's-Gravenpolder Tel. 01103-2120

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1