ursus drankrijders verplicht Theorie opwarmen aarde wankel PZC binnen- en buitenland Dodental watersnood Pakistan naar 2000 lodereportage blad iails 'onbetamelijk' Verpleegkundigen spreken lief, managers praten deftig Camping wijkt voor Hoogovens ivies rechterlijke macht, ondanks grote kans op herhaling SMOG Vandaag Een lagedrukgebied west van Noorwegen trekt langzaam naar het oosten teeg en het weer wordt de komende dagen be paald dooreen hogedrukgebied. dat ons vandaag vanuit het zuidwesten bereikt. Afgelopen nacht passeerde nog een zwak koufront met wat wolkenvelden Vandaag trekt dit koufront vrij snel naar het zuidoosten weg. waarna opklaringen volgen. Door het naderende hogedruk gebied neemt de wind geleidelijk af van matig naar zwak en wordt eerst variabel en van avond oost tot zuidoost Hier door wordt geleidelijk drogere, stabiele en iets warmere lucht aangevoerd Hierdoor zal van daag het kwik nog rond de 20 graden blijven hangen, de ko mende dagen komen ive er weer boven, 's Nachts kan het tijdens opklaringen flink afkoelen, waardoor de kans op mist weer toeneemt. Nautisch bericht Wind: westnoordwest 3 tot 4. af nemend variabel 1 tot 3. in de avond oost tot zuidoost 2 tot 4 Bft.. zicht: matig tot goed. tempe ratuur kustwater: 16 graden, af wijking waterstanden: enkele decimeters verhoging, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: 's ochtend driekwart meter. 's middags een halve meter Vooruitzichten Voor morgen: perioden met zon. ook enkele wolkenvelden, droog, tegen de ochtend kans op mist. Matige oostzuidoosten wind. middagtemperatuur 22 graden, 's nachts rond 12 gra den. Voor vrijdag tot en met zondag: perioden met zon. in de middag en avond meer bewolking en toe nemende kans op een regen- of onweersbui. Vrijdag en zater dag middagtempertauur rond 22 graden, zondag koeler. ZON EN MAAN 17 september Zon op 07.17 onder 19.49 Maan op 21.36 onder 13.28 Hoog water uur cm Woensdag. 16 september Vlissingen 05.06 237 Temeuzen 05.26 259 Bath 06 25 298 Roompot-buiten 0505 179 Zierikzee 06 50 166 Yerseke 06 55 172 Philipsdam-West 07 00 172 Donderdag 17 september Vlissingen 05.37 229 Temeuzen 05.56 251 Bath 06 56 288 Roompot-buiten 05.40 174 Zierikzee 07.15 159 Yerseke 07 10 166 Philipsdam-West 06 55 169 Laag water Woensdag. 16 september Vlissingen 11.26 172 Temeuzen 1152 184 Bath 00.55 228 Roompot-buiten 11 10 121 Zierikzee 00.30 145 Yerseke 00 35 150 Philipsdam West 00.35 153 Donderdag 17 september Vlissingen 11 56 170 Terneuzen 00 16 199 Bath 01 26 216 Roompot-builen 1140 124 Zierikzee 00.55 141 Yerseke 0055 147 Philipsdam-West 00 55 151 17 16 238 17 40 261 18 41 297 17.20 179 1855 164 1845 171 18.35 174 17.52 234 18 13 257 19 13 293 17.50 179 19 20 163 19 15 172 19 05 177 2345 188 13.00 201 23.30 141 12.30 121 12 35 126 1240 130 1226 181 13.31 197 1300 123 13 05 129 13 05 133 Vooruitzichten Weersvooruitzichten, geldig tot en met donderdag: Belgie en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Duitsland: Woensdag wolken velden. maar vrijwel droog. Ver der zuidwaarts flink wat zon. Donderdag droog en zonnig Ma xima 19 tot 25 graden. Madeira: Wolkenvelden, maar vooral in de middag ook af en toe zon en droog. Maxima circa 25 graden. C'anarische Eilanden: Wolken velden, ook regelmatig de zon en droog. Maxima ongeveer 27 gra den Frankrijk: Flinke zonnige pe rioden, maar donderdag later op de dag in het westen meer bewol king en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur 30 graden in het zuiden. Spanje: In het noordwesten en kele wolkenvelden en in de loop van donderdag kans op een bui Verder droog en tamelijk veel zon met landinwaarts 's-mid- dags wat stapelwolken. Maxima van 22 graden aan de kust van Biskaje tot tegen de 30 graden aan de costa's en op de Balearen en tot 35 in Andalusie. Portugal: Vooral woensdag nog wat zon Donderdag meer bewol king en later op de dag een paar regen- of onweersbuien. Warm, met een middagtemperatuur van 24 graden bij Opporto tot bijna 30 in het zuiden. Zwitserland: In de dalen in de nacht kans op mist. Overdag vooral op hogere delen flink wat zon. Middagtemperatuur 25 tot 28 graden. Oostenrijk: In de nacht in de da len kans op mist. Woensdag vooral in de omgeving van We nen nog wolkenvelden elders al vrij zonnig. Donderdag overal flink wat zon Maxima rond 25 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. In de dalen van de Ita liaanse Alpen en op de Po-vlakte Weerrapporten 15 sep 20 uur; °C Amsterdam licht bew 16 Aberdeen zwaar bew 16 Athene onbewolkt 23 Barcelona licht bew 25 Berlijn half bew 17 Budapest onbewolkt 18 Bordeaux onbewolkt 21 Brussel licht bew 16 Cyprus onbewolkt 25 Dublin zwaar bew 14 Frankfurt licht bew 17 Geneve onbewolkt 18 Helsinki regen 13 Innsbruck onbewolkt 17 Istanbul onbewolkt 21 Klagenfurt zwaar bew 18 Kopenhagen zwaarbew 15 Las Palmas onbewolkt 24 Lissabon zwaar bew 35 Locarno onbewolkt 19 Londen zwaar bew. 17 Luxemburg licht bew 15 Madrid onbewolkt 31 Malaga zwaar bew. 25 Mallorca half bew 25 Malta licht bew 24 Moskou onbewolkt 12 Munchen onbewolkt 18 Nice half bew 22 Oslo regen 11 Parijs onbewolkt 19 Praag half bew. 14 Rome licht bew 24 Stockholm half bew 11 Warschau zwaar bew 13 Wenen zwaar bew 18 Zurich onbewolkt 18 Hulpverleners delen voesel uit aan slachtoffers van de watersnood in Wara Balian in de Punjab. NEW DELHI (IPS) - In Pakistan is het dodental als gevolg van de zware regenval en de overstromingen gestegen tot 2000, al dus meldden de persbureaus dinsdag. De stortregens die het berggebied in de noordelijke Indiase deelstaat Kashmir en in het buurland Pakistan al dagen teisteren hebben geleid tot overstromingen en landverschuivingen. In Pakistan wordt de ramp de ergste van deze eeuw genoemd. Met man en macht proberen reddingswerkers de bedreigde be volking te helpen. Hun werk wordt bemoeilijkt doordat bruggen en wegen door het wassende water zijn weggeslagen. Tienduizen den mensen zijn afgesneden van de buitenwereld. Het dodental stijgt met de dag. Het water bedreigt nu ook het zuiden van de Indiase provincie Punjab en de zuidwestelijke regio van Sindh waar inmiddels een half miljoen mensen geëvacueerd zijn. In Punjab zijn grote delen landbouwgebied met katoen, rijst, suikerriet en groente onder gelopen. Ongeveer 75 Nederlandse toeristen zitten vast in het noorden van Pakistan als gevolg van het noodweer en de overstromingen. De Nederlanders waren van plan om via een deel van de klas sieke Zijderoute per bus naar het westen van China te reizen. Volgens een woordvoerster van VNC Travel zal geprobeerd wor den de groep per vliegtuig vanaf een lokaal vliegveld in noord- Pakistan naar China te vliegen. De woordvoerster benadrukt dat niemand gevaar loopt. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 legale tong op omgevlagd schip RINGEN (ANP) - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ^lerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft in het seinde aan boord van een onder Engelse vlag varende kotter goO kilo illegaal gevangen tong in beslag genomen. De partij |Sn waarde van ongeveer 45.000 gulden. .©heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de schipper van de a.een Brit. De rest van de bemanning heeft de Nederlandse snaliteit. De kotter is „omgevlagd". Het schip heeft een Neder- is eigenaar. "ütste jaren zijn tientallen Nederlandse schepen omgevlagd. .-schepen onder de vlag van een ander land te laten varen, probe- j ij eigenaren de Nederlandse visserijregels te ontwijken. Sche- 'flier Engelse vlag moeten van de Britse overheid een Brit als f hebben. STERDAM (ANP) - Met de S (Satie van de moderepor- f ijressed to kill"in het blad j" de grenzen van het be- Klijke overschreden. Dat !<ihet FNV-vrouwensecreta- 3 iidinsdag betoogd bij de Re- EfCode Commissie. De re- T neis volgens de vakbond in 7 ijd met de goede smaak en T jeloos kwetsend. I èproduktie „dressed to kill" - ha augustus-nummer van L i te zien hoe een gangster- i door een huurmoordenaar lawnvolgens wordt be- ai. geboeid, mishandeld en ijf. coord Gewelddadige sce- iar worden gebruikt om he- Op hiding aan te prijzen. iar Ens het FNV vrouwensecre- ien üt is de reportage door veel ■lo- men en mannen als schok- tif, S ervaren. Het gaat volgens lef. daagster om stereotiepe f: forming. Mannen in be paalde kleding zijn stoer en vrouwen in bepaalde kleding krijgen een lesje geleerd. De re portage legitimeert naar de me ning van het vrouwensecreta riaat seksueel geweld tegen vrouwen. De produktie staat daarmee haaks op initiatieven geweld tegen vrouwen te bestrij den. Rails wordt in de trein verspreid. De redactie werkt onafhankelijk van de spoorwegen. Volgens klaagster heeft NS het FNV la ten weten de produktie niet te vinden passen in een blad als Rails. Uitgever Multi Magazines ziet de produktie als een karikatuur van een thriller-film. Volgens de uitgever is het verder niet aan de Reclame Code Commissie over de klacht te oordelen. Het zou hier gaan om een artikel, niet om een reclameuiting. Uitspraak over zes weken. riHAAG (ANP) - De Alcohol sHjr Cursussen (AVC's) rttn definitief landelijk deningevoerd. Na een expe rt van drie en een halfjaar jllf arrondissementen blij- ivtrdachten. veroordeelden, itffiijke macht en reclasse- j inreden over de cursus. Kde cursus kunnen rechts- a efficiënter verlopen. Het hoger-beroepszaken 0i erdoor af. I stelt de begeleidingscom- {e Alcohol Verkeer Cursus jaar eindrapport, dat de ze week aan staatssecretaris Kosto van justitie en de verga dering van procureurs-generaal is aangeboden. Dat de kans op herhaling van het rijden onder invloed door de cursus nauwelijks daalt (van 11 zonder curusus naar 9 procent met cursus) is volgens de com missie geen reden om van de cur sus af te zien of hem te verzwa ren. Als voorlichtingscursus blijkt de cursus volgens de com missie goed te werken: de kennis over alcoholgebruik in het ver keer wordt vergroot en de hou ding van de veroordeelden te genover alcoholgebruik blijkt te veranderen. Minder straf De Alcohol Verkeer Cursus is be stemd voor rijders onder invloed met een promillage vanaf 1.31. die geen lichamelijk letsel heb ben veroorzaakt. Tijdens de cur sus, die twee werkdagen duurt, wordt geprobeerd de deelne mers iets bij te brengen over de risico's van alcoholgebruik in het verkeer. Deelname aan de cursus leidt tot vermindering van straf Tijdens het experiment werd de cursus door ongeveer 6000 men sen gevolgd. Dat was twintig procent van alle bekeurde rij ders onder invloed in de experi mentperiode. Vijf procent van de deelnemers voltooide de cur sus met. De begeleidingscommissie meent dat de bereikte effecten van de AVC de definitieve lande lijke invoering rechtvaardigen. Daarbij zou de huidige strafcom- pensatie en de bestaande prak tijk dat de cursus zowel vóór als na de rechtszitting kan worden gevolgd, moeten worden ge handhaafd. Hartpatiënt serkoopt huis voor operatie BELFAST (RTR) - Voor hartpatiënten is een «achttijd van drie jaar een operatie een ïhrikbeeld. Een snel de behandeling, bij iwrbeeld in een privé- lliniek, is echter aan- nenlijk duurder. Derge lijke omstandigheden hebben George Jamison, een 45-jarige Noordier, ertoe gebracht zijn huis eerkopen om een «odzakelijke by pass- operatie te bekostigen. Jk vind het niet leuk. ik kan niet langer vachten Ik haal mis- Mien met eens het ein- <ievan het jaar", zo zegt Jamison, vader van drie kinderen. Jamison nam de stap na- van artsen te ho st had gekregen dat aIthart het ieder mo- kon begeven. Met k opbrengst van de wo- ög hoopt hij genoeg Ski binnen te krijgen 'Wr de medische in- die ongeveer 8.000 Wd iruim 26.000 gul- tb kost. j irding trekt ding tegen ronica in hSUM (ANP) - Lex Har- bekteen kort geding tegen "lca in. Radiodirecteur "Sismet de Veronica Om- ürganisatie overeengeko men dienstverband per i a-s- met onderling rinden wordt beëindigd, blijft tot het einde van ^verband op non-ac- N "toet bij Veronica ver- nadat het. Commissa- oor de Media daartoe Wende omdat Harding •net Sky Radio en RTL nJ aan opzet van wmercieel radiostation. iAdvertentie wiwkeukens idie u toekomt uwvoori. de Hoop Geuzen fehofweg 32 1 ^0-80315. AMSTERDAM (ANP) - Men sen hebben niet alleen de nei ging om zich in hun manier van kleden en optreden aan te passen aan een bepaalde rol. maar ook in hun manier van spreken. Verschillen in de ma nier waarop mannen en vrou wen spreken, worden dan ook meer bepaald door omgevings - dan door biologische facto ren. Die conclusie trekt M. Tielen in het proefschrift „Male and fe male speech; an experimental study of sex-related voice and pronunciation characteris tics". waarop zij morgen pro moveert aan de Universiteit van Amsterdam Naast akoestische metingen deed Tielen luistertests en pro beerde zij door middel van in trospectieve beoordelingen meer inzicht te krijgen in de verwachtingen van luisteraars ten aanzien van stem en uit spraak. In het algemeen ble ken de luisteraars redelijk goed in staat om de sekse van de sprekers te identificeren, evenals de leeftijd en de be roepsgroep. De promovenda had drie beroepsgroepen gese lecteerd: verpleegkundigen, leidinggevenden en mensen werkzaam in de informatiever- lenende sector. Uit haar onderzoek blijkt dat izowel mannelijke als vrouwe lijke) managers inderdaad def tig spreken en verpleegkundi gen lief. Niet waar is dat vrou wen verzorgder en mannen met meer autoriteit spreken. Op dat gebied houden de sek sen elkaar in evenwicht. De toonhoogte is het belangrijk ste verschil in spraak tussen mannen en vrouwen. In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, blijken man nen even goed verstaanbaar als vrouwen. Tielen noemt dat interessant, omdat op de arbeidsmarkt mensen soms worden geselec teerd op grond van toegeschre ven spraakkenmerken. Voor omroepfuncties in warenhui zen gaat de voorkeur vaak uit naar vrouwen. Dit onderzoek toont aan, aldus Tielen, dat de verstaanbaarheid niet de ware reden kan zijn waarom vrou wen in bepaalde beroepen te recht komen waarbij veel infor matie moet worden verstrekt. Wetenschapper laakt beleid minister Alders DEN HAAG (ANP) - Met zijn strijd tegen de opwarming van de aarde als gevolg van het zo genoemde broeikaseffect is mi nister Alders van Milieubeheer volkomen verkeerd bezig, vindt prof. dr. C. Bóttcher, een van de oprichters van de Club van Ro me. Wetenschappelijk is vol gens hem geenszins aangetoond dat er enig verband is tussen de uitstoot van kooldiox.vde en een warmer klimaat. „Laat hij zich druk maken over de werkelijke milieuproblemen, zoals de verontreiniging van het water en de luchtvervuiling met echt schadelijke stoffen", zegt de emeritus-hoogleraar. De vasthoudendheid waarmee de bewindsman de energiebelas ting in verband met de uitstoot van kooldioxyde wil doorvoe ren, acht hij een volkomen zin loze inspanning. „Er is geen wetenschappelijke overeenstemming over de op warming van de aarde door het broeikaseffect. Integendeel, een meerderheid van de klimaatspe cialisten zijn sceptisch over het volgens politici en beleidsma kers urgente probleem van het broeikaseffect", zegt de deskun dige op het gebied van de fysi sche chemie. Als bestuursvoor zitter van de door hem opgerich te Global Institute Foundation in Den Haag schreef hij een rap port over de wetenschap en fic tie van het broekaseffect en kooldioxyde. dat dezer dagen zal worden gepubliceerd. Misverstanden Er zijn volgens Bottelier tal van misverstanden over de opwar ming van de aarde en de mogelij ke gevolgen daarvan. Zelfs de geloofwaardigheid van het In- tergovernental Panel on Cli mate Change (IPCC) is in het ge ding. „Het comité moet ophou den de groeiende oppositie van De alarmerende beweringen dat de opwarming van de aarde zou leiden tot een aanzienlijke stij ging van de zeespiegel, is vol gens de emeritus-hoogleraar een van de zwakste punten in de voorspellingen over de gevolgen van de toename van de broeikas gassen in de atmosfeer. „Als er sprake is van een opwarming van de aarde, dat is het waar schijnlijker dat de zeespiegel daalt. Dit komt omdat de opwar ming van de aarde leidt tot een aanzienlijke toename van de sneeuwval in de poolgebieden. Dit leidt dan tot een netto groei van de ijslagen." Pseudo-religie De discussie over de onheils voorspellingen heeft volgens de deskundige weinig van doen met wetenschap en veel met po litiek. „Degenen die er niet in ge loven. worden beschouwd als conservatief en de gelovers als progressief." Dit leidt volgens Bottcher tot twee soorten mi lieubeschermers. De een baseert zich op degelijk wetenschappe lijke kennis en de ander belijdt een „pseudo-religie", gebaseerd op pseudo-wetenschap en irra tionele gevoelens van zonde, schuld en angst. Zelfs het zogenoemde Brundt- land Rapport van 1987 ontkomt niet aan de kritiek van de voor malige hoogleraar Het heeft vol gens hem in belangrijke mate bijgedragen aan het idee dat de opwarming van de aarde gezien moet worden als een groot pro bleem waarmee de mensheid wordt geconfronteerd. „Ook het Klimaatverdrag van de Verenig de Naties presenteert weten schappelijke veronderstellingen als wetenschappelijke zekerhe den." Wetenschappelijk gezien is het Klimaatverdrag volgens hem gebouwd op drijfzand de wetenschappelijk gemeen schap te negeren. Ze zouden daarmee juist in discussie moe ten gaan." De uitspraak van het IPPC dat de temperatuur op aarde de af gelopen honderd jaar met 0.3 tot 0.6 graden is gestegen, heeft naar de opvatting van de voor malige hoogleraar niets te ma ken met de toename van de uit stoot van kooldioxyde door menselijke activiteiten. „De temperatuurstijging deed zich hoofdzakelijk voor in de pe riode van 1890 tot 1930. Dat was dus nog vóór de snelle toename van de emissies van kooldio xyde. Toen de verbranding van fossiele brandstoffen sterk steeg, dat is de periode tussen 1930 en 1980, nam de gemiddelde temperatuur zelfs in lichte mate af." Niet bevestigd Ook de conclusie van het IPPC dat de temperatuur de afgelo pen tien jaar is toegenomen, kan door de zeer precieze metingen met behulp van satellieten niet worden bevestigd. „De veronderstelling dat de hoe veelheid kooldioxyde in de loop van de volgende eeuw verdub beld wordt, onderschat het regu lerend mechanisme van het aardse systeem", aldus Bótt cher. Grote hoeveelheden van de stof worden opgenomen door de wereldzeeen. bossen en plan ten. WIJK AAN ZEE - Dinsdag zijn de laatste caravans weggehaald van de camping Rolandsduin in Wijk aan Zee. De vele vaste klanten, die jarenlang hel terrein gebruikten, moeten wijken voor de uitbreiding van Hoogovens. foto Herman Pieterse/ANP (metingen van gistermiddag) T Maximale Ozon -concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5