Vakbeweging reageert verdeeld m 1 V Kamer krijgt per dag 12.000 poststukken PZC Wachten op de kamerleden Kok en Lubbers hekelen tweespalt sociale partners Landbouw voelt zich onevenredig gepakt Ondernemers zien meer in kabinet van centrum-rechtse snit CDA en PvdA samen in peiling op weg naar meerderheid miljoenennota 19 FNV negatiever dan CNV VNO: onzekere stap in goede richting M WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 .„ECHT (ANP) - De Miljoen- ,1993 heeft bij (1e vakbe we lnu iiiken'°Pende reacties op roepen. De grootste vakcen- de FNV, is over het alge- L,ii bijzonder negatief, ter- Jdekleinste, de MHP (hoger fioneel). vindt dat het kabi- op de goede weg" is. Het sv"neemt een middenpositie •«ens de FNV vergroot het ka- met zijn inkomensbeleid rost de inkomensverschillen, centrale noemt dat onaan- ardbaar. te meer omdat de so- de minima er niet in inkomen irooruit gaan. ..Een beleid van y. deien in de welvaartsont- ïieling wordt om zeep gehol- a -stelt de FNV in een verkla- R fjCNV laat zich op dit gebied voorzichtiger uit. De „jtelijke vakcentrale bena- •ukt dat de minima er in ieder val met in inkomen op achter baan. Hoewel het CNV het in- mensbeleid van kabinet ken- hetst als „tweede keus", heeft centrale er toch vrede mee. jit CNV vindt het echter „ver- nt erpelijk" dat het kabinet niet nt ingeeft hoe de sociaal zwakke en de toekomst beschermd oeten worden. MHP is juist positief over het 23 iomensbeleid. De kleinste icentrale vindt dat het kabi- blijk geeft van ..een gezond terne". door niet langer prio- s'. te geven aan „het verklei- i van de inkomensverschil- Tegen het slechts gedeelte- doorgaan van de inflatiecor- ae en de voorgenomen verho- g van het huurwaardeforfait- g"t de MHP evenwel „princi- ie bezwaren". centrale voor hoger perso- if concludeert uit de Miljoe- )r, nr.ota dat centrale afspraken lie tr loontmatiging en bevorde- 5u- van de werkgelegenheid i nodig zijn. Het „niet onrea- ttsche inkomensbeleid" leidt ïolgens de MHP vanzelf toe t de vakbonden de looneisen «kt zullen houden. Een «ontwikkeling van 4,25 pro- it is volgens de MHP overi- is wel erg optimistisch inge- het aantal banen te vergroten", stelt de FNV. „De volstrekte wei gering van de werkgevers om op dit terrein ter zake te komen, wordt door de opstelling van het kabinet feitelijk geaccepteerd". Met dat laatste is het CNV het niet eens. Volgens de christelijke vakcentrale is de boodschap van minister De Vries (sociale zaken i juist, dat overheid, werkgevers en vakcentrales met elkaar om 'tafel moeten gaan zitten om de problemen van werkgelegen heid en loonontwikkeling geza menlijk aan te pakken. Eind vo rige week nog concludeerde FNV-voorzitter Stekelenburg dat de voorbereidingen voor het centraal overleg op dood spoor zitten, waardoor de looneisen van de vakbonden wel eens tot 5 procent zouden kunnen stijgen. Dat is een vol procent meer dan wat De Vries voor de nog af te sluiten cao's voor volgend jaar wenselijk acht. De grootste werkgeversorgani satie in ons land VNO vindt de Miljoenennota 1993 een „onze kere stap in de goede richting". De koers naar „Europa", die loopt via lagere lasten, meel mensen aan de slag, gezonde overheidsfinanciën, een even wichtig inkomensbeleid en be tere verbindingen in'ons land. is juist. Onzeker is de koers omdat duidelijke maatregelen nog ont breken. De werkgevers benadrukken dat de concurrentiepositie van de bedrijven moet worden ver beterd. De gemiddelde presta ties van ons land liggen boven het EG-gemiddelde. Dat komt echter omdat de ondernemin gen met minder winst genoegen nemen. Doorgaan op deze weg betekent uitholling van het toe komstige draagvlak van de eco nomie. aldus de organisatie. Het VNO wil een meerjarige af spraak over de verlaging van de lastendruk, maar ziet niets in centraal overleg met de vakbe weging. Dit nog afgezien van de noodzaak om het eerst in de SER eens te worden over het be leid op de wat langere termijn. De vakbeweging moet eerst maar eens haar ideeen over het begrip „loonruimte" los laten, vindt het VNO. Bij een loonstijging van 4 pro cent zullen de winstmarges op nieuw afnemen en dan is er geen ruimte voor extra geld voor scholing en werk. Dat geld is er niet. tenzij de bonden bereid zijn om bijvoorbeeld in verslechte ringen van de vut geld vrij te ma ken, zeggen de werkgevers. Eerst afspraken maken over werk en scholing en dan nog eens een looneis formuleren die boven de prijsstijging uitkomt breekt werk af. in plaats van het te scheppen. De uitspraak van FNV-voorzitter Stekelenburg dat zonder afspraak de loonstij ging tot 5 procent zal stijgen, ge tuigt volgens het VNO van wei nig verantwoordelijkheidsge voel Rijk De christelijke werkgeversorga nisatie NCW vindt het kabinet te optimistisch over de economi sche ontwikkeling en acht de kans dat een aantal voornemens bewaarheid wordt niet groot. „Het kabinet rekent zich rijk in de begroting", aldus het NCW. dat hoogst waarschijnlijk dit na jaar al een aanpassing van de plannen verwacht. lerleg IV en CNV dringen echter rk aan op centraal overleg, laar het kabinet is volledig ge- eerd op het prikkelen van rklozen en doet te weinig om Sommigen sturen kamerleden resten vlees, stukken oude koek door Klaas Salverda A DEN HAAG - Minister Kok van financiën, bijna verscholen achter zijn befaamde koffertje, in gedachten tijdens het wachten op de parlementariërs voor het aanbieden van de begroting. foto Raymond Rutting/ANP Het NCW vindt dat het kabinet bij het opstellen van de begro ting niet steeds is uitgegaan van de meest realistische gegevens. Naast het uitblijven van een dui delijk herstel van de internatio nale economie, heeft het ook geen rekening gehouden met het risico van tegenvallende ontwik kelingen in de sociale zekerheid en volksgezondheid en de ont wikkeling van de ambtenaren salarissen. De christelijke werkgevers heke len verder de bijdrage van de overheid aan de geldontwaar ding (de belastingopbrengst stijgt met twee miljard) en de nog altijd met magische krach ten bedeelde koopkracht- plaatjes. Ambtenaren De ambtenarenbonden vrezen moeizame en conflictrijke on derhandelingen over hun - ar beidsvoorwaarden. waarin ze zullen moeten trachten hun loonstijging op te krikken tot het niveau in de marktsector. Het kabinet heeft 3 procent ruimte beschikbaar; het Plan bureau schat de loonstijging in de marktsector op 4,25 procent. De grote CNV-ambtenarencen- trale CCOOP verwijst naar het sociaal akkoord van eind 1989. dat bepaalt dat de gemiddelde loonruimte in de bedrijven be schikbaar komt voor de collec tieve sector. Gebeurt dat niet. dan zal de ambtenaar fors ach terblijven in koopkracht, vreest de CCOOP In 1993 wordt voor het eerst niet langer centraal voor alle amb tenaren onderhandeld. De cen trale voor middelbaar en hoger personeel CMHF (MHP) hoopt dat de onderhandelaars in de acht sectoren beter dan de mi nister van Binnenlandse Zaken beseffen dat de ambtelijke ar- beidvoorwaarden moeten spo ren met de marktsector. Dat is nodig om goede medewerkers te krijgen en te houden. De CMHF zal opnieuw extra inkomen ei sen voor het hogere personeel. De CNV-bonden gaan er overi gens niet zonder meer vanuit dat het opsplitsen van het overleg zonder meer doorgaat. Voor waarde is dat het pensioenfonds ABP wordt verzelfstandigd. Daarvoor is wel nodig dat het door de overheid veroorzaakte miljardentekort wordt wegge werkt. DEN' HAAG - „Onlangs was er (en actie van de minima", «eet Gerard de Gier, chef van de postkamer op het Binnen hof. ..Toen kwamen hier alle maal dozen binnen met ge bruikte strippenkaarten, stuk ken ouwe koek en zelfs resten vlees. Binnen de kortste keren raten de vliegen erin. Zoiets kun je toch moeilijk meer aan een commissie voorleggen. Dus hebben we het maar door de huishoudelijke dienst laten weghalen..." balie van de postafdeling van de Tweede Kamer vormt letterlijk de grens tussen poli heken maatschappij. Over die grens schuift het postverkeer tussen kiezers en gekozenen heen en (soms ook) weer. Op Kn gemiddelde Kamerdag groeit de stroom al gauw uit tot Kn file van twaalfduizend stuks 'documenten', zoals de medewerkers de brieven en hukken zelf noemen. 5 Morgens negen uur. Het is ?!tsuur in de postkamer van het parlement. Kamerleden of hun persoonlijk medewerkers jjruppelen achter elkaar naar Pinnen om hun vakje te komen «gen. De Gier ziet aan het ge- acnt welke rij hij moet hebben. Deselectie van de post begint dikwijls meteen aan de andere «nt van de balie, bij de oud pa- F-erbak. „Het is soms wel fru- syrend". zegt de beambte. 'J zijn vanaf half acht bezig geweest het er allemaal in te stoppen," ?a' Kamerleden bestookt wor- dh" met post is geen nieuws. Ze Jnnen zelf ook dat hen veel onder ogen wordt gebracht. aar ze zullen zelden in bet TOaar toegeven dat ze maar uï.een deel belangstelling Ba u Een kamerlid, zo ver dunt de buitenwacht, moet ""ners altijd en overal in geïn- Nseerdzijn. Hartekreet jj te stuurt die buitenwacht J|an alles toe- Niet alleen «mrijnende hartekreet van and die persoonlijk ergens Boni0 00§zit (Kamerleden J yn geconfronteerd met za- -'aar de plaatselijke Riagg c£r*erker hechts met ön{^nangende schaamte yginti. maar ook glanzen- orochiires. jaarverslagen suften80 stukken Heel veel hitf Pt ael hoeveel bomen er feakipW°Kden doorgemaald. Wvani, benieuwd naar wat ^'mtcadeautje van Groen Een klein deel van de enorme hoeveelheid post die dagelijks bij de Tweede Kamer arriveert. Sommige mensen denken dat Den IJyl nog leeft, of dat premier Lubbers in de Tweede Kamer zit. Weer anderen onderscheiden zich door bizarre zaken op te sturen naar kamerleden. foto Roland de Bruin/GPD Links voor de nieuwbouw (een milieu-inventarisatie in het Kamergebouw, red.) terecht komt". verzucht De Gier. „Echt. ze verzuipen in de rot zooi. Thuis hoef je al die goed bedoelde reclametroep allang niet meer. Maar deze brieven bus blijft wagenwijd open staan." Negentig procent van de jaar verslagen en tijdschriften die in honderdvijftigvoud aan de Tweede Kamer worden ge stuurd. verdwijnt meteen na ontvangst in het 'ronde ar chief. zo weet de postkamer uit eigen waarneming en uit de op brengst van het oud papier voor het personeelspotje. Een beetje Kamerlid ontvangt per week al gauw een stapel van één tot anderhalve meter post. Zelfs hengelsportverenigingen ontbreken niet met uitslagen van hun viswedstrijden. Som mige stukken hebben de meest uitzonderlijke vormen Het blad Piazza, dat op een pallet naar binnen moet worden ge bracht. is zo groot dat het on mogelijk in de toch niet klein uitgevallen vakjes past. Alleen al in het afgelopen zo merreces werden 1250 dozen post naar de huisadressen van de Kamerleden doorgestuurd Om tijdens het dagelijkse werk aan de nog steeds toenemende dagelijkse papiermassa het hoofd te kunnen bieden, zijn vorig jaar aan de medewerkers van de Kamerleden zelfs twee schoudertassen verstrekt. Zo houden ze in hun dagelijkse loop naar hun bureau tenmin ste de handen vrij als hun pie per - goed voor een ander soort verkeer - gaat. Wie van de Kamerleden de meeste post krijgt? „Dat hangt af van wat er in het nieuws is", weet De Gier. „Maar door gaans heb ik grote bewonde ring voor een Schutte (GPV), die vaak zelfs de avondpost nog mee de trein in neemt Om vaste stukken als de Ka meragenda voortaan nog snel ler te kunnen verspreiden, wordt binnenkort zelfs een po- strobot aangesteld. Het me chaniek zal. als alles tenminste gaat zoals het op papier be dacht is. langs de postvakken glijden om net op tijd zijn 'groentjes' uit te braken. Voor Den Uyl Het handwerk zal echter nooit verdwijnen, verzekert de chel van de afdeling. Daarvoor is het postverkeer te persoonlijk. Zo komen er pijnlijk genoeg nog altijd brieven voor Joop den Uyl binnen Kortgeleden schreef iemand VN-rapporteur Max van der Stoel aan. Wan neer de postkamer de afzender had moeten geloven, moest de oud-politicus in de Hofvijver worden getraceerd. Anderen denken dat Ed Nijpels nog steeds minister is. En het aantal keren dat premier Lub bers wordt geacht in het ge bouw van de Tweede Kamer te zitten, geeft inmiddels een re delijke indicatie van hoe droe vig het anno 1992 met de ken nis over onze staatsinrichting is gesteld. En dan de scheldbrieven. Al zijn ze anoniem - en dat zijn ze meestal - als ze een beetje te ontcijferen zijn. belanden ze echt wel bij degenen voor wie ze bestemd zijn. De vrijheid van meningsuiting wordt wel degelijk serieus genomen. Ob scene brieven, al of niet verge zeld met plaatjes van blote da mes. gaan keurig naar de afde ling registratuur (de naam zegt al wat ze daar doem om vervol gens voor de wettelijk voorge schreven vijftig jaar het archief in te gaan. Racistische en zeer beledigende brieven worden zonodig naar de beveiligings dienst doorgesluisd. ..Die heeft overal contacten, tot aan de BVD toe", is het enige wat de chef Postzaken hierover kwijt wil. Dubbeltjes Maar er zijn ook brievenschrij vers die het heel goed voorheb ben met de volksvertegen woordiging. Een van hen stuurt met zekere regelmaat een bemoedigende kaart waar op een aantal dubbeltjes met plakband is bevestigd. Het cu rieuze poststuk is versierd met bijbelteksten, opmerkelijk ge noeg bijna altijd uit Corin- thiers. De echt reclame-achtige uitnodigingen voor het bijwo nen van de openingen van win kels en restaurant mag de afde ling postzaken in goed overleg met het presidium van de Ka mer afleggen. Voor het overige gaat alles door Want een postkamer be hoort, zeker in de politiek, ner gens de hand in te hebben Vooral rond de jaarwisseling is het raak. Dan staan de dozen wijn zelfs op de postrekken. Aan de vorm te zien werd me nig Kamerlid reeds na het jong- se reces op een doosje Nipo- wijn gefêteerd. Zijn mening doet er kennelijk wel degelijk toe Overigens neemt ook het fax- verkeer richting Kamer de laatste jaren stormachtig toe. „De tijd dat een faxbericht per definitie een spoedstuk was. ligt ver achter ons", stelt Ge rard de Gier vast. Toch heeft de nieuwe verreschrijver in geen enkel opzicht een synchrone af name van het postverkeer te weeggebracht. De Gier weet op grond van ja renlange praktijkervaring wat er moet gebeuren om de onren dabele en uitdijende post- stroom in te dammen. „Afzen ders zouden zich moeten rea liseren: wat wil ik met mijn stuk bereiken? Denk na. bel op. Dan kun je precies te horen krijgen welke Kamerleden je moet hebben, hoeveel stukken je op de post moet doen." Bedankbriefje De chef postkamer heeft echter ook voor de ontvangers een welgemeend advies in petto: „Als alle Kamerleden een stan daard bedankbriefje zouden gebruiken voor post die hen wordt toegezonden en waar ze absoluut niets mee kunnen, zou mij dat anderhalve man schelen. Hetgeen in praktijk wil zeggen dat ik niet meer zal aandringen op uitbreiding", voegt De Gier er diplomatiek aan toe. Alsof het in de sterren stond heeft kortgeleden ëén Kamer lid de daad bij het woord ge voegd. Geschrokken door de stapel post die hij aantrof toen hij van vakantie terugkwam, is de Friese parlementariër Joop van den Berg (PvdA) inmiddels een eenmansactie begonnen om de informatiestroom in zijn richting te beperken. Van den Berg heeft de griffie, dat is het secretariaat van de Kamer, ge schreven voortaan niets meer te willen hebben van commis sies waar hij geen deel van uit maakt. Deze maand gebruikt hij om te bekijken hoeveel zijn post daardoor slinkt Daarnaast overweegt hij rond de Kerst al le maatschappelijke sectoren aan te schrijven die hem goed bedoelde maar volstrekt over bodige post sturen. Van den Berg is niet bang dat de "afzen ders vervolgens zullen zeggen dat hij lui is: „Ik denk dat ze best zullen begrijpen dat een Kamerlid eenvoudigweg niet overal in geïnteresseerd kan zijn." En dan te bedenken dat in dit verhaal nog met geen woord over het telefoonverkeer is ge rept. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers en vice-premier Kok maken zich zorgen over de ver deeldheid binnen het kamp van werkgevers en vakbonden over het nut van centraal overleg. ..Ik maak mij grote zorgen over die verdeeldheid aldus pre mier Lubbers gisteren bij de NOS-tv. Kok zei dat de hoofdrol spelers er verstandig aan zouden doen elkaar niet op hoge toon de les te lezen maar het eigen ver stand te gebruiken. De top-politici van CDA en PvdA reageerden op een felle discussie tussen VNO-voorman Rinnooy Kan en FNV-voorzitter Stekelenburg over het nut van en centraal overleg. Rinnooy Kan verweet zijn FNV- collega kortzichtigheid door nu voor een dergelijk overleg te pleiten, De werkgeversvoorman wees er op dat de overlegecono mie in een crisis zit. Eerst moet volgens hem uitgemaakt wor den hoe we met het model verder gaan. „Wat kunnen wij eigenlijk cen traal nog? Die discussie moet eerst gevoerd worden. Het is gro te flauwekul nu een rituele dans op te voeren die toch weer geen doorwerking heeft in de cao-on derhandelingen". meende Rin nooy Kan. Hij stelde dat de laatste jaren wel is gebleken dat centraal overleg niets heeft opgeleverd. De afspraken die werkgevers, vakbonden en kabinet plechtig maakten werkten onvoldoende door in de cao's. „Het is gewoon misluktstelde de VNO-voor- man. Stekelenburg noemde de situa tie van de laatste jaren 'inciden ten'. Ook hij keerde zich tegen een rituele dans. Van de andere kant noemde hij „een zekere centrale aansturing" van de cao -onderhandelingen in bedrijven en bedrijfstakken nodig Zonder die centrale aansturing zullen de afzonderlijke bonden aanhaken bij cao's die er al voor 1993 zijn en die een loonstijging van gemiddeld 5 procent in zich bergen Het eerst praten over de lange termijn, de toekomst van de overlegeconomie, duurt te lang. aldus Stekelenburg. Lubbers zei te hopen dat de slechter wordende internatio nale situatie ook tot werkgevers en vakbonden zal doordringen en dat zij alsnog tot het besef zul len komen dat zij er samen te genaan moeten. Hij gaf echter toe dat het nu een probleem kan zijn voor sociale partners om hun koers te bepalen. Kok erkende dat werkgevers en vakbonden met op ëën lijn zit ten. „Maar de grondverf is er wel. of overleg nu centraal of niet- centraal plaatsvindt". DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap is bezorgd over de bezuinigingen en verschuivin gen op de begroting van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij. De bezuini gingen op landbouw zijn op nieuw verhoudingsgewijs zwaarder dan op andere depar tementen. De verschuivingen van landbouw naar natuur en landschap zetten het econo misch functioneren van land en tuinbouw ernstig onder druk, meent het schap. Met het terugdringen van het fi nancieringstekort is het kabinet op de goede weg. Voor andere doelstellingen is dat nog maai de vraag. Het schap zegt dat prognoses over uitbreiding van de werkgelegenheid en het ver beteren van de infrastructuur met tal van onzekerheden zijn omgeven. Met de bezuinigingen op de ge zondheidszorg voor dieren neemt het kabinet een groot ri sico. Het schap vindt dat dit een gezamenlijke verantwoordelijk heid van bedrijfsleven en over heid moet blijven Volgens het Produktschap Vee en Vlees lei den de bezuinigingen voor de producenten van vee. vlees, pluimvee en eieren tot een extra lastenverhoging van 60 tot 80 miljoen gulden Voorzitter R. Tazelaar heeft sterk de indruk dat minister Bukman en staats secretaris Gabor zich tijdens de begrotingsbesprekingen heb ben laten uitkleden door hun collega's Hij verbaast zich er over dat de bezuinigingsopera tie van 100 miljoen gulden niet gepaard gaat met een behoorlij ke inkrimping van het ambtena renapparaat. De Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (VNZ) becij fert dat de gezondheidszorg er volgend jaar per saldo ruim 100 miljoen gulden op achteruit gaat. Voor nieuw beleid in 1993 is weliswaar 690 miljoen gulden beschikbaar, maar tegelijk wor den ombuigingsmaatregelen met een „waarde" van 721 mil joen aangekondigd. De VNZ tekent hierbij aan dat veel geld uit de pot voor het nieuwe beleid al is vastgelegd voor bij voorbeeld de bouw van voorzieningen. Volgens de ziekenfondsen wordt er teveel gekort op de kosten van noodzakelijke zorg. De VNZ vindt bovendien dat verzeke raars en aanbieders van zorg worden gestraft voor afspraken die ze hebben gemaakt om wachtlijsten te bekorten. DEN HAAG (ANP) - Van de Ne derlandse ondernemers ver langt meer dan de helft terug naar het kabinet Lubbers/De Korte (CDA/VVD). Van de in een NCW-onderzoek ondervraagde ondernemers vindt 55 procent namelijk dat dit kabinet hen de meeste aanleiding tot tevreden heid geeft. Lubbers/Kok be koort maar 22 procent. Dit duo krijgt bovendien maar een ma ger rapportcijfer: een 5.9 of wel „een krappe voldoende." Uit het dinsdag gepubliceerde onderzoek blijkt dat de onderne mers ook nu de voorkeur geven aan een centrum-rechts kabinet. Volgens 23 procent is een CDA' VVD-coalitie het best opgewas sen tegen de problemen van de jaren '90.30 procent vindt dat D66 daarbij kan aanhaken. De huidige coalitie wordt door maar 19 procent geschikt geacht voor deze klus. Een meerderheid van onder vraagden (58 procent) wil Lub bers aan het roer houden als de huidige coalitie zou worden voortgezet. In een centrum rechts kabinet is Brinkman voor hen de aanvoerder (46 procent), met Wiegel als tweede f 18i. Als er nu verkiezingen zouden zijn. stemt 47 procent van de onder nemers op de VVD en 42 procent op het CDA. HILVERSUM (ANP) - Voor het eerst sinds de discussie over de WAO/Ziektewet-voorstellen vorig jaar zomer neigt de rege ringscoalitie CDA/PvdA in de peilingen weer naar een meer derheid. Wanneer er nu verkie zingen zouden worden gehou den voor de Tweede Kamer, zouden CDA en PvdA samen 75 van de 150 zetels halen. Dit blijkt uit een peiling van het bu reau Interview, die gisteravond op televisie in Vara's Achter het Nieuws werd bekendgemaakt. Er is bovendien sprake van enig herstel van het vertrouwen van de kiezers in het huidige kabinet Lubbers/Kok. Nu zegt 39 pro cent van de ondervraagden ver trouwen te hebben in het kabi net. terwijl een half jaar geleden 30 procent zei in meer of mindere mate vertrouwen te hebben in het kabinet. Bij het aantreden van het kabinet bedroeg dat per centage overigens 60 procent. Volgens de peiling staat het CDA nu op 46 zetels en de PvdA op 29 zetels. Vergeleken met het huidige aantal zetels in de Ka mer betekent dat voor het CDA een verlies van 8 en voor de PvdA een verlies van 20 zetels. Op basis van deze en eerdere pei lingen komen de onderzoekers van Interview tot de conclusie dat het CDA een bestendig en re gelmatig verlies lijdt, terwijl de dramatische neergang van de PvdA in de peilingen enigszins tot stilstand lijkt te komen. De oppositiepartijen VVD. D66 en Groen Links staan alle nog steeds op winst. De VVD zou 25 zetels halen <nu 22) D66 31112) en Groen Links 9 (6) Voor D66 bete kent dat nog steeds een specta culaire winst, maar iets minder fors dan een half jaar geleden toen D66 uitkwam op 35 zetels. De winst van Groen Links lijkt zich te stabiliseren op 3 zetels, aldus de onderzoekers. De kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF staan samen op 7. een winst van 1 zetel. De CD van Janmaat staat volgens de InterView-peiling op drie zetels, een winst van 2 zetels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 19