Viaij: privéfinanciering slibdepot Overtollige boeien verdwijnen Minder geld voor platteland PZC ervanger van de Zuiderkruis komt ater in de vaart Woonwagens: jaarlijks vijftien plaatsen erbij Als 't in de begroting staat, dan is 't zo Gezocht: foefje om mast snel te strijken miljoenennota 17 nvestering kan door heffing stortrecht worden terugverdiend lelatie boer-recreant moet hechter worden Burgemeestersposten WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 r.n7B Haagse redactrice HAAG - Minister Maij- fg»en(Verkeer en Waterstaat) Jbergingslocaties, zoals in de Isterschelde. voor vervuild i gedeeltelijk laten aanleg- umet geld van banken of pen- jjenfondsen. Voor storten van Kb dienen dan stortrechten te orden betaald om het geinves- Iterdegeld 'terug te verdienen', b bewindsvrouw schrijft in gr begroting voor 1993 dat ze oor onder meer een nieuw bag- frdepotin de Westerschelde op g is naar geldschieters. De toten voor de bouw van de de- ra (honderden miljoenen gul- easi kunnen niet door het mi- gterie van Verkeer en Water- at worden gedragen, aldus de sinister. 15 keuze voor de plaats van de ggerstort in de Westerschelde snog niet gemaakt. Eind van jjaar of begin volgend jaar zal cbasis van een milieu-effecten- spportage (mer), die nu nog ter ligt, worden gekozen voor een depot bij de Appelzak. in de Sloehaven, Staartse Nol of het Eiland Middelplaat. Zuivering Maij verwacht dat. gezien de stand van de techniek, in de ja ren tot 2010 slechts een beperkt deel van de aangeboden bagger specie gezuiverd kan worden. De rest dient opgeslagen te worden. Voor de aanleg van de depots is veel geld nodig. Geld dat minis ter Maij niet heeft. Haar begro ting staat bol van het begrip 'pri vate financiering'. Voor tunnels, wegen en nu ook baggerdepots grijpt de bewindsvrouwe naar het middel van financiering door banken of pensioenfondsen. Naast de baggerlocatie in de Westerschelde zullen ook depots in het Hollandsch Diep. het Ke telmeer en de Noordpier bij IJ- muiden op beschreven wijze worden gefinancierd. De voorbe reiding wordt door het Rijk voorgefinancierd. Die gelden zullen weer worden terugbe taald via stortrechten. i onze Haagse redactrice IEN HAAG - Het ministerie ai landbouw gaal zich met de riatie lussen de recreant en de «er bemoeien. In het Rijks- eeijarenprogramma Open- Khtrecreatie 1993-1997 staat een werkgroep wordt opge- ebt die het zogeheten 'agri- lerisme' inhoud moet geven, leden van de werkgroep zul- Ein de regio gaan zoeken naar tede voorbeelden van 'agri- erisme'. Diendien zal ter vergroting u het wederzijdse begrip tus- n de boer en de recreant - in menwerking met de stichting iMlc Relations voor de Land- iTuinbouw- een open dag van parische bedrijven worden organiseerd. De recreant kan aneen kijkje nemen bij de boer. ie dag wordt mogelijk gekop- eldaande landelijke fietsdag, erder zijn ambtenaren op het inisterie druk doende een bro- iiire 'kamperen bij de boer' te hnjven. Staatssecretaris Ga- t meldt dat hij goede hoop efl op een spoedige behande- i? van de Kampeerwet in de Jionze Haagse redactrice IN HAAG - De vervanger var t bevoorradingsschip Hr. Ms aiiderkruis wordt twee jaar la- gebouwd dan oorspronke- k de bedoeling was. Dal aakl minister Ter Beek (De biel in zijn begroting vooi 93 bekend. minister schrijft dat er een wdere daling van de defensie- tgaven is gepland. Die maat- (gelen moeten de marinepool ïn het departement in '93 76,4 liljoen gulden opleveren, envande manieren om die be ziging voor elkaar te krijgen, vertraging in de voorbereiding (2(ie aanbesteding van de ver- oervoor Hr. Ms. Zuiderkruis, at schip zou oorspronkelijk in W in de vaart worden geno- 8LNu wordt dat 2002. evervanger van het bevoorra- Bgsschip Poolster wordt op dit 'ammenroute pst vijftig liljoen meer igüge Haagse redactrice HAAG - Voor de aanleg de een-maal-twee-baans (binding Veersedam-Middel- 'f ide Dammenroute) heeft yer Maij-Weggen bijna 'g miljoen gulden meer op r begroting opgenomen dan ,r|g,laar. J de werkzaamheden aan weg58, die in 1998 van start n- wordt ruim 184 miljoen aria 8etr°kken. Vorig jaar minister nog slechts 137 W" gulden beschikbaar. De Jmoet in 2003 klaar zijn. sreoll ng is een gevol§ bherziening van de begro- - an verkeer en waterstaat. E2«.«!?ene Rekenkamer heeft geleden het ministerie Aptv ers getikt. Volgens de garner moet er beter be- Swinrf en cloor de ambtena- titie'c minister Om aan die tok» oor te geven zijn alle KELT? ?e begro,ingnog it<ÏÏTllcht" Daaruit bleek kn W eg 58 voor een te agwas opgenomen. Duidelijk is echter dat de bouw van deze vier baggerdepots niet geheel door het Rijk gefinan cierd kan worden. Hiervoor zijn honderden miljoenen guldens nodig. Thans wordt nagegaan welke juridische constructie daarvoor het beste gebruikt kan worden. Belangrijk is, aldus de minister, dat het Rijk verant woordelijk blijft voor een be hoorlijke bedrijfsvoering. Bin nenkort zal de minister een voor stel over private financiering van de depots naar de Tweede Kamer sturen. De minister schrijft in haar be groting ook dat de Westerschel- de-oeververbinding iWOVi ge bouwd zal worden in opdracht van de provincie met behulp van private financiers. Tot het jaar 1996 heeft zij voorbereidingskos- ten op haar begroting opgeno men. De Tweede Kamer heeft overi gens vorige week duidelijk laten weten niet zoveel te voelen voor private financiering. De Wijker- tunnel mag van het parlement wel door de ING-bank worden gefinancierd, omdat er op dat punt geen weg terug meer is. Maar het waarschuwende vin gertje ging richting de minister voor volgende projecten Tweede Kamer. In die wet is een verruiming van het aantal toe gestane kampeermiddelen bij de boer toegestaan. Eind juli is de wet voor advies naar de Raad van State gezonden. Jetski's Gabor meldt ook in het pro gramma Openluchtrecreatie dat met belanghebbende orga nisaties uit de watersportsector afspraken gemaakt worden over locaties waar jetski's mogen opereren. Daarmee hoopt de be windsman te bereiken dat de schadelijke effecten van deze snelle vorm van watersport be perkt worden. Behalve om jetski's gaat het ook om andere soorten boten met waterstraalaandrijving. Vol gend jaar hoopt Gabor met een plan te komen, waarin de meest geschikte locaties staan ver meld. Hij gaat daarover praten met betrokken provincies en ge meenten. De staatssecretaris is bezorgd over de schade die de snelle watersport berokkent aan de natuur en aan andere vormen van watersport. moment bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen ge bouwd. „We hebben er in onze planning rekening mee gehou den dat ook de vervanger van de Zuiderkruis bij ons terecht zal komen", laat woordvoerder Van der Poel van de Koninklijke Schelde Groep weten. De vertra ging in de aanbesteding heeft volgens hem geen gevolgen voor de werf Voorrang voor woningbouw in stadsgewest van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De stadsgewesten krijgen een belangrijke rol toe bedeeld om te voorzien in de woningbehoefte vanaf het jaar 1995. Dat geldt dus ook voor het nieuwe stadsgewest Vlissingen /Middelburg. Deze steden sa men krijgen meer subsidie voor woningbouw, zo melden minis ter Alders en staatssecretaris Heerma (VROM) in hun begro ting voor 1993. De bewindsmannen willen dat bij de verdeling van de woning bouwprogramma's over de ge meenten de provincie er vooi zorgt dat de huurwoningen vooi beleggers en de premiewonin gen isamen de licht gesubsdieer- de sector) voor minimaal 90 pro cent worden gebouwd in hel stadsgewest. I t ,0.1 IU Dankzij de moderne navigatiemiddelen is er steeds minder behoefte aan markering op het water, meent minister Maij. foto Oscar van Beest van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De vaarwegmarkering op de Waddenzee, Wester schelde en Noordzee wordt grondig onder de loep genomen. Alle overtollige boeien zullen worden verwijderd. Totaal liggen er 3000 boeien in Nederlands vaarwater. In de begroting voor 1993 van verkeer en waterstaat staat dat dankzij de moderne navigatiemiddelen er steeds minder be hoefte is aan markering op het water. Daarnaast wordt getracht de onderzeese obstakels van olie- en gaswinning zo af te schermen dat de visserij er geen last van heeft.. Als dat lukt. worden ongeveer tachtig lichtboeien overbo dig. Verder schrijft de minister dat in 1993 de Loodsenwet en de Scheepvaartverkeerswet (inzake de loodsplicht) worden herzien. De verkeersbeleidingen de tarieven daarvoor worden bijgesteld. De minister laat ten slotte weten dat de herziening van het Schei- deregelement, die in samenspraak met België geschiedt, nog steeds op obstakels aan de kant van onze zuiderburen stuit. Het woonwagencentrum in Vlissingen. foto Oscar van Beest van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Zeeland mag de komende jaren het aantal woonwagenstandplaatsen jaar lijks met vijftien uitbreiden. Daarnaast mo gen vier standplaatsen vervangen worden. Tot 1998 krijgen alle provincies samen jaar lijks een bedrag van 2,7 miljoen gulden voor het zogeheten 'deconcentratieproces', het op heffen van hele grote kampen en het creeren van kleinere. Om meerdere redenen, zo blijkt uit de begro ting van het ministerie van volkshuisvesting, dient het aantal woonwagens en het aantal standplaatsen te worden uitgebreid. De toe name van het aantal huishoudens, de soms te hoge bezetting van regionale woonwagencen tra en leegstand elders vragen om aanvullende voorzieningen. Het ministerie van VROM heeft daarom ook bepaald, dat er in Zeeland jaar lijks vijftien nieuwe woonwagens mogen bijko men en vier woonwagens mogen worden ver vangen. Vier ton voor onderzoek leefbaarheid Z-Vlaanderen van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister d'An- cona (WVC) heeft voor komend jaar twee ton minder voor voor lichting, onderzoek en experi menten op het platteland be schikbaar. Zij verlaagt haar budget voor de probleemgebie den op het platteland, waaron der Zeeuwsch-Vlaanderen. tot 2,3 miljoen gulden per jaar. De minister van VROM. Alders, blijkt voor onderzoeken naar de leefbaarheid op het platteland in Zeeuwsch-Vlaanderen tot 1995 jaarlijks vier ton uit te trek ken. Dat blijkt uit Alders' begroting. De bewindsman had in de Vier de Nota Ruimtelijke Ordening Extra (VINEX) aangekondigd dat de provincies steun zouden krijgen bij het zoeken naar ont wikkelingsmogelijkheden en de juiste ruimtelijke structuur voor het probleemgebied. Voor de ontwikkeling van een vi sie op het probleemgebied stel- van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het aantal burgemeestersposten in Zeeland is de af gelopen driejaar niet van politieke kleur veranderd. Het CDA heeft al drie jaar lang in 17 van de dertig gemeenten een burgemeester van de eigen partij kunnen plaatsen. In die gemeenten wonen sa men 198.637 mensen. De VVD telt zes gemeenten waar een burgervader van die partij aan het roer staat. Die gemeenten zijn samen goed voor 79.003 inwoners. Vier gemeenten isamen 68 898 inwoners) hebben een PvdA burge meester. De SGP levert al driejaar lang voor twee gemeenten (6.017 inwoners) een burgemeester, de RPF heeft een burgemeesterspost. Dit staat in een overzicht in de begroting van binnenlandse zaken. de de minister de gezamenlijke provincies tot 1995 3.6 miljoen gulden in het vooruitzicht. Naar het 'voorbeeldgebied' noordoost -Friesland/noordwest-Gronin- gen gaat jaarlijks acht ton. ter wijl voor de overige vijf pro bleemgebieden. waaronder Zeeuwsch-Vlaanderen. vier ton op de begroting staat Begin volgend jaar zal de com- mis'sie-Zijlstra, die in opdracht van de minister de problemen op het platteland inventariseert, verslag doen. Of de bewindsman dan aanleiding ziet om meer geld beschikbaar te stellen, is nog maar de vraag. van onze Haagse redactrice Miriam van Zuilen In de begroting voor 1993 staan geen wereldschokken de zaken. De meeste cijfers en voornemens van dit Kabinet waren al bekend. De regering heeft de afgelopen tijd immers keer op keer in nota na nota kond gedaan van haar voorne mens. Maar toch blijft die dikke halve meter papier op sommige pun ten verrassend. Op elk ministe rie zit wel een ambtenaar die nog net even dat kleine puntje in de begroting wil hebben of die ene zin niet geschrapt wil zien. Want als het in de begroting staat, is het zo. Dan kan niemand er meer aan tornen. En zo komt het dat een aantal zaken in die dikke boekwerken is opgenomen waar de gewone burger zijn schouders over zal ophalen. Of juist niet? Zoals.... In het Rijksmeerjarenprogram ma Openluchtrecreatie 1993- 1997 dat traditioneel bij de be groting van minister Bukman en staatssecertaris Gabor zit. Daarin staat het belangwekken de voornemen opgenomen om de fietsroute Middelburg-Venlo Geen rijksgeld voor betalen schadeclaims komst Covra van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De gemeente Bor- sele krijgt geen garantie meer van het Rijk voor eventueel uit te keren schadeclaims in ver band met de komst van de Co vra (Centrale Opvang voor Ra dio-actief Afval). In 1991 had de gemeente een bedrag van j' 10.109 gevraagd aan het Rijk als garantie voor een uitkering, die de gemeente zou moeten doen aan mensen die schade lij den door de COVRA. Dit meldt minister Alders in zijn begro ting voor 1993. In juli 1989 is aan de gemeente Borsele een toezegging gedaan om de kosten van de door de ge meente toegekende schade claims te vergoeden. In 1991 is door Borsele een verzoek inge diend om een kostenvergoeding van ruim tienduizend gulden voor advieswerkzaamheden, die verband hielden met een inge diende schadeclaim. Dat bedrag is in 1992 betaald. Omdat er geen andere schade claims zijn ingediend en de enige claim naar verwachting - na uit spraak door de Raad van State - wordt afgewezen, stelt het Rijk niet opnieuw een bedrag be schikbaar als garantie. Overdracht van Molukse huizen is bijna voltooid van onze Haagse redactrice DEN HAAG - In Middelburg zal dit najaar de renovatie van de Molukse Domeinenwoningen ter hand worden genomen. Mid delburg is een van de laatste ge meenten waar de overdracht van de Domeinenwoningen naar de gemeente plaatsvindt. Alleen in Assen is nog geen plan voor de overdracht en renova tie. In de gemeenten Vlissingen en Valkenisse is de renovatie in middels begonnen nadat de ver beteringsplannen waren goed gekeurd. Dit staat in de Rijksbegroting 1993, onderdeel volkshuisves ting. Op 1 januari 1992 werd de ter mijn van vijf jaar afgesloten waarbinnen, op grond van de ge zamenlijke verklaring van de re gering en de Badan Persatuan (Molukse regering in balling schap) van april 1986. de verbe tering en de overdracht van de resterende Domeinenwoningen hun beslag moesten krijgen. Overigens heeft de minister van WVC voor het Moluks Netwerk een bedrag van 1,6 miljoen gul den uitgetrokken. te voorzien van wegwijzers. Voor wie het helemaal tot in Venlo op de fiets uithoudt, is het wellicht erg belangrijk om te weten dat de route 'een internationaal ka rakter' krijgt. Want...zoek een stoel.het fietspad krijgt aan sluiting op een route in Duits land. En ja..dat is het buiten land, dus internationaal. Deftig In diezelfde nota staat te lezen dat het ministerie - het klinkt heel deftig - „platformorganisa ties per recreatievorm stimu leert." Zo werkt het ministerie graag mee aan de totstandko ming van de Stichting Lange-Af- stand-Wandelen, Stichting Fietsplatform en de Stichting voor Gezelschapsdieren, voor heen heette dat overigens 'Plat form voor Gezelschapsdieren'. Minister Dales merkt in haar be groting binnenlandse zaken op dat haar dringend is verzocht de regionale brandweren te voor zien van 345 kilometers brand weerslang. Op dit moment is er al 130 kilometer aan nieuwe slangen verstrekt. Het is natuur lijk ook van belang te weten dat de nieuwe slangen een doorsne de hebben van 150 millimeter. Minister Dales. zo staat er. zal dit jaar nog 15 kilometer slang vrijmaken. Jawel! En de vervan ging van de resterende 200 kilo meter oude slangen zal nog circa 17 jaar in beslag nemen. En voor de cijferaars. De bestrij ding van muskusratten. Eind 1991 waren er in ons land 321 vangers, zo staat vermeld in de toelichting bij de begroting ver keer en waterstaat. In dat jaar werden er 408.330 exemplaren gevangen. 44.450 meer dan in 1990. Ontleden Er zijn mensen in dit land die zo'n belangstelling hebben in de begrotingsstukken dat zij ze wil len bestellen. Alle stukken plus de handelingen (verslagen) van de Tweede Kamer zijn te verkrij gen voor 6500 gulden. Maar dan moeten deze geïnteresseerden ook zinnen ontleden zoals bij voorbeeld in het Meerjarenpro gramma Natuur en Landschap. Wat te denken van: „Van de 43 grensoverschrijdende verbin dingszones is het merendeel te typeren als corridor (30) en als stap-stenen (11). Slechts één zo ne heeft als hoofdkenmerk het opheffen van een barrière (een zone heefteen combinatie)." Als dan voor die 6500 gulden die hele begroting plus bijlagen in de bus zijn gevallen, kan ook eens nageslagen worden hoeveel een minister nu eigenlijk ver dient. Want ook dat bedrag hoort in een begroting te staan. Die verdiensten heten niet 'sala ris'. zoals bij de gewone burger, maar 'jaarwedde'. Een minister is goed voor 193.000 gulden per jaar plus 15.000 gulden vakantie toelage. Een staatssecretaris moet het met minder doen: 181.000 per jaar met een toelage voor vakantie van 14.000 gulden. In de begroting staan naast cij fers ook een heleboel letters. Een taaldeskundige kan z'n tanden stukbijten op begrippen en 'nieuwe' woorden. Ooit gehoord van het woord 'defleert'? Dikke van Dale blijkbaar niet. De op stellers van de Miljoenennota kennen het wel. Uit de zin valt echter niet op te maken wat het betekent. Ten slotte een voorbeeldje van pure politiek in een begroting. Minister Maij-Weggen staat er om bekend dat zij optimistisch van aard is waar het haar eigen beleid betreft. Hoe vaak heeft zij al in begrotingstukken gemeld dat de onderhandelingen met België over de waterverdragen (dus schoonmaak Schelde) in een 'afrondend stadium' verke ren? Ontelbare keren. Elke keer weer stelde ze een datum in het vooruitzicht. En even zo vaak moest ze de Tweede Kamer mel den dat er weer vertraging was ontstaan. Ze heeft er nu wat op gevonden. Ze schrijft: „De on derhandelingen met onze Zuiderburen staan dichtbij een oplossing". Daarmee kun je dus alle kanten op. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Een prijsvraag onder zeil fanaten en botenbou wers moet de oplossing brengen voor een oud en hardnekkig probleem: hoe strijk je zonder al teveel tijdverlies en irritatie de mast van een kajuitzeilboot. De prijsvraag is een initiatief van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Natuurbe heer. Gezocht wordt naar een technische voorziening die zo wel op nieuwe als op bestaande boten kan worden toegepast. Kennelijk geïnspireerd door de gedachte dat een technische verbetering aan zeilboten goed koper is dan peperdure nieuwe beweegbare bruggen en andere kunstwerken, willen de ministe ries op de volgende HISWA de uitslag presenteren van deze prijsvraag. Het initiatief heeft de steun van watersportorganisa ties. Een technische verbetering aan kajuitzeilboten waardoor de mast snel gestreken kan worden is een stuk goedkoper dan nieuwbouw van peperdure beweegbare bruggen. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 17