Eerste servicebureau patiënten patiënten Service Bureau Schotse bevrijder even terug in Kleverskerke Besturen doe je samen in plattelandsgemeente Zeeuws dialect in het Vestzaktheater Tentoonstelling over het boek dat blijft provincie 10 Ziekenhuis Walcheren heeft Zeeuwse primeur lezers schrijven WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Dr J. A. E. van der Feen, voormalig voorzitter van het Ziekenfonds Midden- en Noord-Zeeland en bestuurslid van de CZ-groep, heeft dinsdag het Patiënten Service Bureau van het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen geopend. Het Pa- tiénten Service Bureau is het eerste in Zeeland dat beschikt over een volledig geautomati- seeerd informatiesysteem. In het patiëntenrecht is vastge legd dat de patiënt atijd recht heeft op relevante informatie. Niet alleen behandelende artsen zijn daarvoor verantwoordelijk Kunstenaars in Domburg belicht OOSTKAPELLE - De workshop Kunstenaars in Domburg houdt vandaag (woensdag) en donder dag in het kader van Zeeland Cultuur Maand een aantal acti viteiten in Oostkapelle. Dom burg en Middelburg. Vanavond geeft Jacqueline van Paaschen in studiecentrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostkapelle de lezing 'Kun stenaars in Domburg - de wor ding van abstracte kunst.' De aanvang is om 20 uur. Donderdagmorgen om 9 uur wordt, eveneens in het studie centrum. de film 'Zeeuws Licht' vertoond. Aansluitend is er een wandeling door Domburg. Me vrouw Hester van den Donk geeft donderdagmiddag om 14 uur in het Zeeuws Museum in Middelburg een toelichting op de daar aanwezige kunstwerken van de schilders Toorop, Mon driaan en Van Heemskerk. Videofilm over vrouwen in techniek MIDDELBURG - Het Regio naal Educatief Centrum Wal cheren en de provincie Zeeland presenteren de videofilm 'Wie de overall past, trekke hem aan.' De film heeft als thema herintre dende vrouwen die kiezen voor een technisch beroep. De film wordt vrijdag vertoond in de filmzaal van het provinciehuis. De aanvang is 15.30 uur. maar ook instellingen als het zie kenhuis. Bij patiënten, die steeds mondiger worden, ont staat ook een grote behoefte aan die informatie, die niettemin soms moeilijk voor een leek toe gankelijk is. Bij de bouw van het ziekenhuis in Vlissingen werd al snel de be hoefte gevoeld aan een Patiën ten Service Bureau. De zieken huisdirectie voelde zich ge steund door het Ziekenfonds Midden- en Noord-Zeeland, dat zich als sponsor meldde. De kap salon, die oorspronkelijk in de centrale hal voorzien was. moest wijken en het bureau kon wor den ingericht. Patiënten, hulpverleners en be- Directeur patiëntenzorg van het Ziekenhuis Walcheren, mevrouw R. de Groot, en dr J. A. E. van der Feen bij de ingang van het Patiënten Service Bureau in het ziekenhuis te Vlissingen. foto Oscar van Beest van onze verslaggever VLISSINGEN - Liefhebbers van het Zeeuws dialect kunnen vrijdagavond in het Vlissingse Vestzaktheater hun hart opha len. Vier Zeeuwse verhalenvertellers lezen voor in dialect. Zij zingen ook bekende en minder bekende liederen, uiteraard in dialect. De verhalenvertellers komen uit bijna heel Zeeland, uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Schouwen-Duiveland. De vier zijn mevrouw Schippers-Le Bleu uit Breskens, mevrouw Jo- ziasse-Theune uit Serooskerke, de heer Leijdekkers uit Zierikzee en mevrouw Vos uit Burgh-Haamstede. De avond in het Vestzak theater staat onder leiding van twee dialectkenners bij uitstek. mevrouw A. F. van de Zande en de heer A. Francke, respectieve lijk voorzitter en wetenschappelijk medewerker van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek. Zij geven een toelichting over het dialect. Het initiatief tot de dialect-avond is genomen door de openbare bibliotheek van Vlissingen. Die heeft de bijeenkomst in het Vest zaktheater op touw gezet in samenwerking met enkele leden van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek. De activiteit, die de naam 'k Ebbe je wat te zehhen' heeft meegekregen, begint om 20.00 uur. De openbare bibliotheek van Vlissingen heeft speciaal ter gelegenheid van de dialect-avond een overzicht van uitleen bare Zeeuwse streekliteratuur samengesteld. De lijst omvat bij na 140 publicaties. langstellenden kunnen in het bureau terecht voor alle infor matie die direct of zijdelings met het ziekenhuis te maken heeft. Wie meer wil weten over een ziektebeeld, over ziekenhuispro cedures, patiëntenverenigingen of over hoe je een klacht moet in dienen. kan in het bureau wor den geholpen. Het bureau be handelt geen klachten, maar wijst wel de weg. Als klanten bij het bureau niet geholpen kun nen worden, krijgen ze in ieder geval het adres van de organisa tie of instelling die hen wel ver der op weg helpt. Het nieuwe Patiënten Service Bureau heeft daarnaast nog een belanrijke functie. Alle contac ten worden geregistreerd. Be leidsmakers kunnen in de toe komst rekening houden met on duidelijkheden en onvolkomen heden in voorlichting en organi satie. die door de klanten van het bureau worden gesigna leerd. Postcodeloterij sponsort project salamanders van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De in opspraak ge raakte Postcodeloterij is spon sor van een project voor kamsa- lamanders van de stichting Landschapsverzorging in Zee land. Staatssecretaris Gabor van na tuurbeheer draagt dit project in het Meerjarenprogramma Na tuur en Landschap aan als voor beeld van natuursponsoring, dat overigens steeds meer in op komst is. Verder meldt de staatssecretaris dat zijn depar tement bij zo'n 70 projecten op het gebied van Regionaal Inte graal Waterbeheer (REGIWA) is betrokken. Zeeland telt zeven projecten. Zo wordt de verdro ging in de Schouwse duinen en het duingebied Oranjezon be streden. In de Flaauwers-inla- gen en de Zwaakse Kreekrest is een project gestart om de eutro fiëring tegen te gaan. Bij het Vo- gelfort-Campen worden milieu vriendelijke oevers aangelegd. Projecten voor integraal water beheer worden uitgevoerd in Voorland Nummer Een en Ca- nisvliet. mm van onze verslaggever KLEVERSKERKE - „Naar Kle verskerke toe liep een ruige weg. Meer een strook los zand eigenlijk. Aan de toren van het dorp wapperde de witte vlag. De Duitsers wilden zich overge ven. Maar aan de ingang van het dorp was het doodstil. Ik ver trouwde het niet. Er moest iets mis zijn." James W. Carnegie (73) is voor acht dagen terug in Zeeland, in de dorpen die hij mee heeft helpen bevrijden. Zijn verhaal over de inname van Kleverskerke is bloedstol lend. Hij vervolgt: „De stilte werd plotseling verbroken door een stem uit de deuropening van een klein huis aan de noordzijde van de straat. Een kleine, wat oudere vrouw kwam ons tegemoet, met veel gebaren en veel woorden. Ze probeerde ons iets te vertellen. Het moest iets met de weg te ma ken hebben. Ze bukte en schepte met haar handen wat zand weg. James W. Carnegie: terug in Kleverskerke. foto Oscar van Beest Daar, een tiental centimeters onder het wegoppervlak, legde ze een Teller-mijn bloot, één van de dodelijkste Duitse landmij nen." De oude dame wees vervolgens negentien landmijnen aan die in de weg van Kleverskerke ver borgen lagen. Zodoende kon het peloton van het zevende batal jon The Cameronians ongedeerd het dorpje aan het Kanaal door Walcheren binnentrekken. Car negie: „Als de mijnen niet waren aangewezen, hadden we niet zo snel kunnen optrekken naar Veere. We verwachtten dat daar de slag om Walcheren uiteinde lijk zou worden uitgevochten. Het was duidelijk de bedoeling van de Duitsers om ons bij Kle verskerke op te houden." Memoires Carnegie is niet te stuiten wan neer hij eenmaal over zijn bele venissen in de oorlog begint te vertellen. In april van dit jaar schreef hij zijn belevenissen op in een boekje, getiteld 'The ser geant sang'. Voor het grootste gedeelte zijn deze memoires ge baseerd op zijn dagboekaante keningen uit 1944 „Op 5 novem ber trokken we Kleverskerke binnen. Dat was mijn verjaar dag, ik werd zesentwintig. Maar ik herinnerde mij dat pas om tien uur 's avonds." Carnegie is terug in Kleversker ke om meer te weten te komen over de oude vrouw die hem en zijn peloton destijds heeft gehol pen. Bij J. L. Kasse. één van de oudste bewoners van het dorp. probeert hij meer over haar te weten te komen. Maar ook Kas se kan hem niet helpen: „Ikzelf was met mijn vrouw en kinderen naar Amemuiden gevlucht, zo als zoveel Kleverskerkers. En hier zaten weer een heleboel vluchtelingen uit het onder wa ter gezette Middelburg. Dus mis schien was die vrouw geen in woonster van Kleverskerke." Bij het dorpskerkje, vertelt Car negie. werden alle uitgegraven mijnen verzameld. De soldaten stapelden ze op tegen de heg. Ongelukkigerwijze stootte een van hen echter tegen de stapel aan, waardoor alle mijnen ont ploften. Dat kostte twee Schot ten het leven. Carnegie woont in Zuid-Schot land, in een dorpje bij Dumfryes. „Het werk dat ik in de oorlog ge daan heb. is het belangrijkste dat er in mijn leven is voorgeval len. Ik heb het zo goed mogelijk proberen te doen. Toch heb ik me nadien vaak schuldig ge voeld over beslissingen die ik moest nemen. Na de oorlog was ik lange tijd depressief Dat was mijn eigen kleine oorlog." Burgemeester E. J. Hoogendijk-van Duijn: ...trots op het vertrouwen... foto Willem Mieras van onze verslaggever KORTGENE - Spijt? De vraag verrast haar merk baar. Nee. dingen waar ze achteraf echt spijt van heeft, zijn er niet. „Natuurlijk, de persoonlijke insteek had op enig moment misschien an ders gekund, maar het bestu ren van een plattelandsge meente is toch iets wat je sa men doet, een continu proces waarin je constant kunt bij sturen." Het compromismodel staat hoog in het vaandel van de vertrekkende burgemeester van Kortgene. Het politieke proces in de gemeente wordt volgens haar gekenmerkt door respect voor eikaars standpunten. „Een positieve, kritische. constructieve raad." Bovendien lopen de politieke overtuigingen mis schien uiteen, voor alle raads leden staat toch het belang van de gemeente voorop. „De verbouwing van de gymzaal, tja, dat willen we allemaal graag." Edith J. Hoogendijk-van Duijn verruilt binnenkort het burgemeesterschap van Kortgene (3600 inwoners) voor dat van Lochem (19.000 inwoners). Een grote sprong voorwaarts? Hoogendijk zegt met klem dat het 'beslist on zin' is dat ze het niet meer naar haar zin zou hebben op Noord-Beveland. De mogelij ke samenvoeging met de ge meente Wissenkerke had haar zelfs het burgemeester schap van heel Noord-Beve land kunnen opleveren. Maar de uitdaging van een nieuw gebied lokte blijkbaar toch. „Ik heb heel bewust gesollici teerd." Ze noemt zonder aar zelen een aantal dingen die haar trekken in de nieuwe ge meente: de aanwezigheid van industrie, de centrumfunctie die Lochem vervult voor de omgeving, de kastelen, de schakering van het land schap. Noord-Beveland ligt haar echter na aan het hart. „We hebben hier echt gewóónd." De afstand tussen de bestuur ders en de burgers is in Kort gene uiterst kort en dat bete kent in de opvattingen van Hoogendijk dat er voor be stuurlijke arrogantie nauwe lijks plaats is. „We doen het samen, dat is gewoon onze maat." Natuurlijk is het niet altijd koek en ei. Een keertje met de deuren slaan, vindt de burgemeester niet erg. „Daar moet je ook niet bang voor zijn. Als het goed is, is het de volgende morgen weer over." Hoe tevreden Hoogendijk ook terugblikt, in haar zittingspe riode moest Kortgene enkele onverkwikkelijke affaires meemaken. De vestiging van een camping in de Paarde- kuup bij Colijnsplaat bijvoor beeld is een kwestie die in tweede helft van de jaren tachtig heel wat stof deed op waaien. Camping Orisant kwam er, tegen de zin van na tuurbeschermers en de pro vincie in. De gemeente Kort gene gaf de betrokken onder nemer alle ruimte en trotseer de de storm van protest. Hoo gendijk staat nog steeds ach ter de aanpak die de gemeen te toen heeft gekozen. „Op dit moment gaat het beter met Colijn, maar destijds moest er iets gebeuren, ook in de sfeer van een stuk vertering. En - zo zeg ik het dan maar - ik was ingehuurd om dat element naar voren te brengen." Kortgene liet rapporten op stellen om te staven dat het bewuste deel van de Paarde- kuup best gebruikt kon wor den als camping zonder dat het natuurlijk evenwicht ver stoord zou raken. En hield voet bij stuk. „Ik ben blij dat toen de ruggen recht zijn ge bleven". zegt de burgemees ter. Ook een hooglopend con flict tussen de watersportver eniging en de gemeente ver hitte de gemoederen. Over het vertrek van wethouder G. Kraaijeveld. die eerder dit jaar vertrok nadat er kritiek was gekomen op zijn voortva rende wijze van besturen, is ze kort. „Een bedrijfsongeval, dat is niet structureel." Haar afscheid heeft Hoogen dijk al heel wat reacties opge leverd van mensen die het jammer vinden dat ze ver trekt. Ze is trots op het ver trouwen dat ze blijkbaar ge noot. Het zijn complimenten die ze anders niet in ont vangst had kunnen nemen: „Wat dat betreft is het ook wel eens goed om weg te gaan." Eén van de vitrines op de bijbeltentoonstelling in de Nieuwe Kerk in Middelburg toont enkele relikwieën. foto OscarvanBees van onze MIDDELBURG - De bijbel is het boek dat blijft. Daarom heeft de reizende tentoonstel ling van het Nederlands Bijbel genootschap de naam 'het boek dat blijft' meegekregen. Dins dagavond werd de expositie over belangrijke boek in de Wandelkerk in Middelburg offi cieel geopend. Oud-commissa ris van de koningin dr C. Boer- tien gaf het startsein met het in schakelen van de verlichting van de panelen waarop de ge schiedenis van de bijbel uit de doeken wordt gedaan. 'Het boek dat blijft', werd naar Middelburg gehaald door de plaatselijke afdeling van het Ne derlands Bijbelgenootschap. In middels zijn 56 scholen in Mid delburg en Vlissingen aange schreven om de tentoonstelling in groepen te komen bezoeken, waarvan er 11 hebben gerea geerd. Daarnaast kan iedereen met belangstelling de expositie in de kerk onder de Lange Jan bezoeken. „We hebben de expositie hier heen gehaald om de belangstel ling voor de bijbel te verlevendi gen. Veel mensen hebben wel een bijbel in huis. maar denken dat het een saai boek is. Voor mensen die de inhoud al kennen is het een mogelijkheid om de kennis op te frissen", legt domi nee M. de Boer, voorzitter van de afdeling uit. Panelen Op verschillende panelen wordt de inhoud van de bijbel en het ontstaan van het boek belicht, geïllustreerd met foto's en teke ningen. Zo krijgt de bezoeker een beeld van de slavernij van de Joden in Egypte, hun woestijn- tocht, het begin van de Joodse eredienst, de ontwikkeling van het volk Israël en de boodschap der profeten. Het tweede deel van de tentoonstelling gaat over het verhaal van Jezus en zijn profeten. Via de geschiedenis van de apostel Paulus en de Openbaring van Johannes loopt de tentoonstelling over in de ge schiedenis van het boek de bij bel en het werk van het Bijbelge nootschap. Alhoewel er veel te bekijken valt, waaronder vitrines met voorwerpen als een maquette en schrijfrollen, is 'Het boek dat blijft' niet echt geschikt voor Speurtocht langs de laagwaterlijn DOMBURG - De afdeling Wal cheren van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging houdt zaterdag een speurtocht langs de laagwater lijn van het strand tussen Dom burg en Westkapelle. Het strand is ter plaatse rijk aan fossielen en schelpen van miljoenen jaren, zo meldt de KNNV. De excursie begint op het parkeerterrein bij de golflinks in Domburg. De aanvang is om 13 uur. zeer jonge kinderen. Wel zijner speciale lesboekjes voor <jj schoolgaande jeugd. De ten-, toonstelling blijft tot en met donderdag 24 september in Mid delburg. De openingstijden zij; van 9.30 tot 17.15 uur en van 18.45 tot 21.00 uur, op zaterdy van 10.00 tot 17.00 uur. DISK praat over omschakeling in oorlogsindustrie TERNEUZEN - De werkgroep Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de Kerken (DISK) West-Zeeuwsch-Vlaan- deren houdt woensdag 23 sep tember een thema-avond over de omschakeling van militaire naar civiele produktie. Land bouwtrekkers in plaats van tanks, zo luidt het parool vande werkgroep. De thema-avond richt zich voor al op de defensie-portefeuille van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Tijdens de discussie wordt ingegaan op de wijze waarop iedereen DISK kan meewerken aan de zo geheten conversie van de mili taire industrie, de consequen ties voor het personeel van deze bedrijfstak en het aandeel van de kerken in het geheel. Het forum bestaat onder meer uit industriepastor Jan Schel- fers en David de Leeuw van de ondernemingsraad van de Scheldegroep. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt ge houden in het het gebouw van de hervormde gemeente in Oi burg aan het Kerkplein. Kindermiddag kynologenclub WILHELMINADORI' - De Kj nologenclub Zeeland begint za terdag het nieuwe seizoen o) het eigen terrein bij Wilhelmi- nadorp met een activiteiten middag voor kinderen en honden. De kinderen - niet ouder dan li jaar - en hun honden zijn wel kom om 13.00 uur. Vrijwilligers van de kynologenclub Zeeland leren de kinderen door middel van allerlei spelletjes hun hon den beter kennen en De deelnemers, de kinderen en de honden, krijgen na afloop een verrassing mee. Het terrein van de kynologen club Zeeland bij Wilhelmina- dorp bevindt zich aan de weg langs het Goese havenkanaal richting Goese Sas. Ruilbeurs modeltreinen 'S-HEER HENDRIKSKINDE REN - De 'Zeeuwse Trein Mo delruilbeurs' houdt voor de achtste keer een ruil beurs in het dorpshuis in 's-Hee -Hendrikskinderen. De deuren zijn geopend van 10.00 uur 16.00 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 111111111111111 ii i n r Para-Norma en de berichtgeving Met stijgende verbazing en groeiende ergenis heb ik de be richtgeving in uw krant gevolgd rond de Para-Norma-manifesta- tie in Goes op 5 en 6 september j.l. Deze manifestaie is door uw krant op zo'n eenzijdige manier belicht, dat de niet-geinformeer- de lezer een volstrekt vertekend beeld kreeg van wat zich dat weekend in en buiten de Zee landhallen afspeelde. Wie niet beter wist, zou warempel bijna gaan geloven, dat de duivel in hoogst eigen persoon daar rond waarde om de Zeeuwen de stui pen op het lijf te jagen. Als klap op de vuurpijl ver scheen vrijdag j.l. in uw rubriek Te gast het persoonlijk relaas van drs Martie Dieperink. Ieder een mag (gelukkig) denken en geloven wat hij wil, maar als krant draagt u de verantwoordt- lijkheid hoor en wederhoor toe te passen. U zou vele PZC-le®** (mijzelf incluis) een groot ple» doen door in dezelfde rubn" eens iemand uit het spiritui kamp aan het woord te laten, a-1 de opmerkingen van rnevrou Dieperink in een ruimer kan plaatsen. Nu. anno 1992. is toch zeU PZC voldoende ontwikkel^ geemancipeerd om er met ntf- als vanzelfsprekend vanuit gaan, dat de geschriften uk i Bijbel de enige maatstaf VJ voor ons denken en geloven I Als kind krijg je de waarSC I wing uit de buurt van het wa te blijven, omdat je anderS^| verdrinken. Maar kinderenflB den groot en wij kunnen als® I sen toch inmiddels zwemmen om zelf op onderzo-" uit te gaan? _j GerdittW Prins Hendrikstraat*' km,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 10