Touwtrekken om Poolse werkers voerilen belasten relatie Japan-Rusland Bewoners willen niet weg PZC Beroepsmilitairen moeten langer dienen S|W'« tl 1 ëtf'" -iSy.g fm Acteur Van Dreelen (70) overleden Studie: huisarts is taboe bij bijna helft aanvragers aidstest Italiaanse premier vraagt volmachten VS telt dertig miljoen ondervoede mensen binnen- en buitenland Buitenlanders binnen via maas in wet Rechter buigt zich over affaire r* VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 IS HAAG (GPD) - De Rotter- rechter zal zich dit jaar buigen over een zaak die or ongeveer 400 buitenlandse rknemers in ons land en voor werkgevers die ze in dienst - bbengrote gevolgen kan heb- - n-Lesman en Partners in Lek werk, met bureaus in Hoorn bet Westland, heeft het afge- «njaarzo'n 400 buitenlandse - ïknemers -voornamelijk Po naar ons land gehaald. Vol- 5 Lesman als medevennoten zijn bedrijf: volgens het ënbaar Ministerie en de mi- "^ies van Justitie en Sociale i Cn Werkgelegenheid ge- als illegale buitenlandse ïknemers. a tRotterdamse Openbaar Mi- [ene heeft besloten Lesman vervolgen: de dagvaarding eet nog worden uitgebracht, arbij zal de Officier van Justi- de rechter moeten bewijzen Lesman volgens Nederlands btniet kan spreken over me- rennoten. omdat ze geen rkelijke deelgenoten in zijn jrijf zijn. Ze worden door Les- alleen naar ons land ge ld om in de tuinbouw tewerk rorden gesteld. de Rotterdamse rechter in i uitspraak het eens is met de klachten en Lesman veroor- It, zijn de gevolgen voor 400 ry en en hun werkgevers groot. - n worden dan aange- ESZETH icdeadvi&sbiireau J »n chic bon genre NAJAARSSHOW Zondag 13 sept. aanvang 14.30 uur Maandag 14 sept. aanvang 20.00 uur Toegang gratis Reserveren gewenst. boor Loskade 9 ifroandog 4331 HV Middelburg zoteidag lel 01180-35047/23246 merkt als illegale buitenlandse werknemers en zullen worden opgespoord en het land uitgezet. De tuinders bij wie ze werkzaam zijn geweest zullen naar ver wachting worden vervolgd en voor het in dienst hebben van een illegale buitenlandse werk nemer een boete opgelegd krij gen van 2000 tot 4000 gulden. Bo vendien zal justitie deze werkge vers waarschijnlijk aansprake lijk stellen voor het niet inhou den en afdragen van belastingen en sociale lasten. Mocht de Rotterdamse rechter van mening zijn dat Lesman niet heeft gehandeld in strijd met de Wet Buitenlandse Werknemers, dan zit het ministerie van Justi tie met een groot probleem. ..Dan zal het voor ons zaak zijn de eventueel geconstateerde ga ten in de wet te dichten. Dat zou wel enkele jaren kunnen duren. Vooralsnog gaan we er van uit. dat we in onze stellingame door de Rotterdamse rechter worden gesteund", aldus een woord voerder. Justitie heeft deze zaak niet alleen bekeken. Ook Sociale Zaken en Werkgelegenheid is er bij betrokken. Naam Lesman en Partners hebben nog niet zo lang geleden de naam van hun bedrijf veranderd in „Uitzendbureau West Fries land". Zelf zegt het bedrijf in een aantal in het Westland verschij nende nieuwsbladen dat de werkzaamheden die door de me de-vennoten moeten worden verricht zijn aangenomen op ba sis van manuren. „Dit is voor de klanten (werkgevers) een veilig idee omdat de continuïteit en kwaliteit hierdoor wordt ge waarborgd". Werkgevers kunnen op project basis personeel, „allemaal mede -vennoten" inhuren. „In de prak tijk betekent een en ander dat U geen sociale lasten en verzeke ring behoeft af te dragen. Heeft U geen werk meer dan bent U ook geen salaris verschuldigd, omdat het personeel niet in vast dienstverband bij u gewerkt heeft". In een wervende tekst legt Lesman en Partners uit dat de Polen geen verblijfsvergun ning nodig hebben „Ook visum plicht komt voor de mensen met de Poolse nationaliteit niet meer aan de orde". „De Wet Buitenlandse Werkne mers is op de vennoten van een vennootschap onder firma niet van toepassing omdat er geen arbeidsverhouding bestaat", schrijft het bureau. En dan jui chend: Hoewel justitie aanvan kelijk pogingen ondernam voor dit soort praktijken een stokje te steken, kreeg zij nul op het re kest, Uit schriftelijke bevestigin gen van zowel de belasting dienst. advocaten, verzekerings maatschappijen en bedrijfsve- rengingen blijkt dat Lesman en Partners een honderd procent legale en betrouwbare onderne ming is. Dit werd onderstreept door het directoraat voor de ar beidsvoorziening van het Minis terie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid'. Deze laatste opmerking zal Les man wel eens behoorlijk kunnen opbreken. Een van de zaken die hem waarschijnlijk ten laste worden gelegd is valsheid in ge schrifte. Justitie zegt over bewij zen te beschikken dat Lesman de brief van de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft vervalst. Over de vervolging öp dit punt zegt het Rotterdamse openbaar ministerie: „Dat zou best eens kunnen". Wilmink (midden) draagt het commando over aan Couzy (geheel links). foto Frans Vanderlinde ANP DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Landmacht is in de huidige en ook in de tot nog toe geplande samenstelling onvoldoende in staat tegemoet te komen aan de nieuwe eisen die vredesopera ties stellen. Dat vraagt een groter aantal beroepsmilitairen dat voor een aantal jaren wil dienen. Anders zou er toe moeten wor den overgegaan dienstplichtigen verplicht uit te zenden. Dat zei de scheidende bevelhebber der landstrijdkrachten, luite nant-generaal M.J. Wilmink, donderdag in Den Haag bij de be velsoverdracht aan zijn opvolger luitenant-generaal H.A. Couzy. Wilmink gaat ervan uit dat de missies die in het verleden uitzon derlijk waren, tot het gewone werk van de krijgsmacht gaan ho ren. Wilmink wordt in het Duitse Heidelberg commandant van Land- cent, het nieuw te vormen NAVO-commando over de geallieerde landstrijdkrachten in Centraal-Europa. 5 EN HAAG (ANP) - De hoop lal de Russische president Bo- sJcltsin tijdens zijn voorge- 11 omen bezoek zondag aan To- o het territoriale conflict r; «erde Koerilen zou oplossen, - fas al niet hooggespannen. aar met de afgelasting van -njn reis heeft Jeltsin bij voor- haat toegegeven aan de druk an de conservatieven die van psgave van de vier eiland- sniets willen weten. tbs 1 Japanse premier Kiichi iyazawa kreeg woensdag van 1,11 dtsm te horen dat de reis erd afgeblazen wegens ver- iheidene binnenlandse pro- amen. Miyazawa verwacht 1 Erdoor geen verandering in t Japans-Russische betrek ken. „Rusland heeft te ma- 611 met bepaalde omstandig- <fen. dus laten we geduldig i'r «achten", aldus de premier. sar een functionaris van het fê imsterie van buitenlandse «en in Tokyo toonde zich t9 Mw optimistisch: „Het af- td ssten van het bezoek zal de ■f: «nationale geloofwaardig- van de Russische presi- iö ntondermijnen." De conservatieve media jui chen de annulering van Jelt- sins reis toe. terwijl de hervor- mingsgezinden in de verdedi ging zijn gedrongen. „Tegen standers van teruggave in de Veiligheidsraad hebben beslis sende stappen genomen", stelt de Komsomolskaja Pravda. De liberale minister Andrej Kozy- rev van buitenlandse zaken haalde zich enkele weken gele den al de toorn van de conser vatieven in het parlement op de hals, toen hij voorstelde om twee van de vier eilanden aan Japan terug te geven. „Het is onmogelijk de eilanden terug te geven, net zo goed als het on mogelijk is ze te houden", al- reden voor zijn afzegging c mde Jeltsin 'binnenlandse ®lemen'. Tokyo ziet dit als leken dat de macht van de lent afneemt en die van ervatieven groeiende is. m heette het dat Jelt- oensdag was teruggeflo- door de Russische Veilig- "3ad. een conservatieve luwregering" die van 3 Compromis over de Koeri- j.' pil weten. Inbeslaggenomen vaartuigen van Japanse vissers op het eiland Shikotan. foto Alexander Litskin/AP dus het liberale dagblad Neza- visimaja Gazeta. De afgelopen dagen waren in beide landen vaker geluiden opgegaan om maar van het be zoek af te zien. omdat de afgelo pen dagen geen der partijen maar één millimeter aan de an der wilde toegeven. „Verwacht van ons geen teruggave van de eilanden tijdens mijn bezoek", waarschuwde Jeltsin in een tv- debat dat in Tokyo werd uitge zonden. Minister Michio Wata- nabe van buitenlandse zaken diende hem van repliek: „We kunnen niet enorme bedragen geld van de belastingbetalers uitgeven voor Rusland zolang de illegale bezetting van de ei landen voortduurt". De woordvoerder van de pre mier benadrukte donderdag dat de regering in Tokyo haar standpunt over de Koerilen niet zal wijzigen, nu Jeltsins reis niet doorgaat. Bovendien zal de uitbetaling van honderd miljoen dollar aan reeds toege zegde humanitaire hulp aan Rusland nog langer op zich la ten wachten, evenals 700 mil joen dollar aan exportkrediet garanties. zo is van regerings zijde vernomen. Behalve Rusland zullen ook Japanse zakenlieden een finan ciële strop lijden door de afge lasting van het bezoek. Het Ana Hotel bij Tokyo loopt een reservering van 380 kamers voor Jeltsin en zijn gevolg mis, terwijl het staatsbanket van keizer Akihito voor zijn Russi sche gast en 170 anderen is af gelast. vier eilandjes ten noorden «pan. die het Sovjetleger r net eind van de Tweede innam, staan 1 in de moeizame be- pn tussen de twee lan- v'Okyo staat erop dat Rus- Qe eilanden teruggeeft 31 er sprake kan zijn van JrPse Japanse finan- Ui u aan Fius'and. Maar 4 had eerder verklaard n stap voor hem poli- ezelfmoord betekent. (lang f nationalistische krin- ii h. ie 1 Russische parle- staat yeel verzet tegen ffijke overdracht, van Vaito aan JaPan- De con- i even zeggen dat de Koe- n^1 "nationaal belang" enaive puur nationahs- ano on°°k een economisch |kp 7 Procent van de Rus- at: t,Hp„'fer'J is afhankelijk iden 3urenr°ndomdezeei- is j]jn "et nabijgelegen Sa- ITURUP (AP) - Pas dit jaar zijn de Koerilen opengelegd voor het toerisme. Tijdens de Koude Oorlog was dat ondenk baar. want in het gebied krui sen veel onderzeeërs met kern wapens. Nog steeds is bijna de helft van de 45.000 Russen op de Koerilen militair. Veel bui tenlanders zijn er nog niet. want er is een speciale pas no dig om de eilanden te mogen bezoeken en de reis er naar toe duurt lang. Maar Anatoly Samoljoek (35) wil op het eiland Iturup blijven. „Ik was 20 toen ik hier kwam. Mijn kinderen zijn hier gebo ren. Ik ga niet weg. of ik moet in de loop van een geweer kijken". Hij verwoordt de gevoelens van veel eilandbewoners, die vre zen dat ze onzekere tijden tege moet gaan als ze bij Japan zou den worden gevoegd Iturup en de andere omstreden eilanden werden in 1945 be stormd door het Sovjet-leger. In de twee jaar daarna werden alle 16.000 Japanse inwoners verdreven. Zij werden door Stalin vervangen door Russen, die vaak onder dwang van dui zenden kilometers ver werden gehaald. De Sovjetpropagan da bestreed decennia lang de Japanse claim op de eilanden. „Tot twee jaar geleden had ik er geen idee van dat ik op land woon dat door anderen wordt opgeëist", zegt Samoljoek. Op Iturup zijn ook nu nog res ten van het Japanse verleden te zien, zoals bunkers en een landingsbaan. De Sovjet-rege ring vond het blijkbaar geen prioriteit om iets aan het vlieg veld te doen. want nog steeds wordt de startbaan, toepasse lijk Stormvogel genoemd, ge bruikt. Dat betekent een onge regelde dienstregeling, want door de eeuwige mist in het ge bied is er soms dagen geen vliegverkeer mogelijk. Bonkig Behalve op de legerbasis zijn er op Iturup geen verharde we gen. Van Stormvogel naar Koe- rilsk, een afstand van vijf kilo meter. is het met een jeep een uur rijden over bonkige wegen. Koerilsk is het belangrijkste vissersdorp. De 8.000 inwoners hebben een school en een zie kenhuis. maar geen restau rants. Wel is er een bar en een „gastenhuis", waar behalve vulkaanexperts en gestrande piloten ook talloze kakkerlak ken thuis zijn. Hoewel de visin- dustrie stabiel is. is Iturup er nooit rijk van geworden. Veel vissers houden er thuis dan ook wat pluimvee en een melkkoe op na. Gennady Simonov. hoofdre dacteur van de plaatselijke krant Het Rode Baken, zegt dat sommige inwoners hopen op een economische impuls als het eiland bij Japan zou wor den gevoegd. Enkelen hopen volgens hem stilletjes dat Ja pan hun een uitreispremie zal geven van duizenden guldens als zij naar het Russische vasteland vertrekken. Simo nov benadrukt echter dat de grote meerderheid van de Itu- rupers op het eiland wil blijven, omdat velen vrezen dat zij on der de Japanners tweederangs burgers zouden worden, CAP DAGDE (ANP) - De acteur John van Dreelen is, naar eerst nu bekend is geworden, op vrij dag 4 september overleden in zijn woonplaats Cap d'Agde aan de Franse kust. De in Amster dam geboren Van Dreelen werd zeventig jaar. De acteur was internationaal ac tief en bracht een deel van zijn werkzame leven door in Holly wood. Hij werd geen echte ster. maar hij verdiende zijn brood en meestal ook rijkelijk belegd. Vooral voor rollen van nazi's werd hij. dank zij zijn accent, vaak gevraagd Volgens eigen zeggen had elke studio op een bepaald moment zelfs een Wehr- macht-uniform in zijn maat han gen. Verder viel hij op door zijn „gentleman-achtige" verschij ning en charme. John van Dreelen heette in werkelijkheid Jacques Theo dore van Drielen Gimberg. Hij was de zoon van de illustere Haagse acteur en regisseur Louis Gimberg. Meteen na de middelbare school kwam hij bij het Residentie Tooneel. waar hij in 1941 debuteerde in De Gele Nachtegaal. Acht jaar later nam hij min of meer afscheid van het Nederlandse toneel. Pas in de ja ren zestig werd hij in Nederland zelf bekend, doorzijn vertolking van Henri van der Welcke in de tv-serie De Boeken der Kleine Zielen naar Louis Couperus, met naast zich Ellen Vogel als Con stance. Van Dreelen vertrok in 1949 op uitnodiging van de toen al we- reldbefaamde Laurence Olivier naar Londen, waar hij meewerk te aan hoorspelen en engage menten kreeg bij theatergezel schappen. In die jaren maakte hij ook zijn filmdebuut. Hij speelde met onder anderen in Monte Carlo Baby en In enkele Duitse films. In 1957 maakte hij de overstap naar de Verenigde Staten Daar werd hij gevraagd voor films als Topaz (Hitchcock) en rollen in televisieseries als Charley's An gels. The Six Million Dollar Man en in de jaren tachtig -als bis schop- in Dynasty Van Dreelen was tot zeer recent actief, onlangs werkte hij nog in Duitsland. De acteur was ver schillende keren getrouwd, laat stelijk met een jonge Filippijnse. Archiefopname uit 1973 va John van Dreelen. UTRECHT (ANP) - De wens dat de huisarts niet op de hoogte komt van de uilslag van een aid stest is voor veel aanvragers van zo'n test een belangrijke re den om daarvoor naar een GG GD of een kliniek voor ge slachtsziekten te gaan. Van een groep van 326 mensen die zijn ondervraagd over hun motie ven voor een test, zei iets min der dan de helft (42 procent) om die reden niet naar de huisarts te zijn gestapt. De gedachte dat de familie via de huisarts op de hoogte zou komen, weerhield 32 procent ervan de huisarts in te schakelen. Elf procent achtte de huisarts niet deskundig genoeg. Een en ander blijkt uit een on derzoek van de Rijksuniversiteit Utrecht. De twee vakgroepen Homostudies en Algemene Ge zondheidszorg en Epidemiolo gie presenteerden donderdag de resultaten op een studiedag in Utrecht over HI V-test verzoe ken. Ook blijkt dat de groep mensen die zich laat testen de mografisch gezien duidelijk een bijzondere groep vormen, verge leken met de algemene bevol king. Zo zijn ze hoger opgeleid en houden ze er vrijere seksuele op vattingen op na. Iemand laat meestal een HIV- test doen ter geruststelling. De helft van de groep vraagt om een test omdat zij een nieuwe part ner hebben. Van de mensen met een vaste partner is die partner in ruim driekwart van de geval len op de hoogte van de test aan vraag. Mocht, de test uitwijzen dat de persoon sero-positief is. dan zullen de meeste dat wel ver tellen aan hun partner. Het me rendeel zou een losse partner echter niet op de hoogte bren gen. van onze correspondent ROME - De Italiaanse premier Giuliano Amato wil van het parlement speciale volmachten om de financiële en economi sche crisis het hoofd te kunnen bieden. In de komende 3 jaar wil hij de mogelijkheid hebben om, zonder raadpleging van de volksvertegenwoordiging, over te kunnen gaan tot bezuini gingsoperaties en de invoering van nieuwe belastingen. In het plan van Amato is een hoofdrol weggelegd voor de pre sident van de Italiaanse Bank. Azeglio Ciampi. Hij moet beoor delen wanneer er sprake is van een crisis die het regeren bij de creet rechtvaardigt. Ciampi. die al maanden in de weer is om de zwakke lire te behoeden voor een devaluatie en die pleit voor een sanering van de sterk toege nomen overheids-financien. was woensdag aanwezig bij het over leg van het Italiaanse kabinet Premier Amato zei dat zijn plan is geïnspireerd op het Duitse model, dat al 20 jaar bestaat en dat voorziet in speciale bevoegd heden van de bondskanselier tn geval van een economische cri sis. Tot nu toe is in Duitsland echter nog nooit gebruik ge maakt van deze mogelijkheid Alleen in Belgie werd. in 1981. een soortgelijke wet toegepast Het Italiaanse kabinet heeft woensdag nog een aantal andere maatregelen voorgesteld om de crisis te kunnen bezweren. Om de wijdverbreide belastingont duiking tegen te kunnen gaan. wordt de 'inkomensmeter' inge voerd. Op basis van het bezit wordt vastgesteld wat het inko men moet zijn van de belasting betaler. De fiscus zou zo kunnen zien of dat bedrag overeenkomt met dat wat wordt opgegeven. BOSTON (AFP) - Bijna 30 mil joen Amerikanen, op de totale bevolking van ruim 250 mil joen, eten door hun financiële omstandigheden onvoldoende of onvoldoende voedzaam om hun honger te stillen. Het zijn er bijna tien miljoen meer dan in de jaren tachtig. Dit staat in een onderzoek van de universiteit van Boston dat woensdag werd gepubliceerd. Het onderzoek, dat werd ver richt op verzoek van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den. geeft aan dat honger vooral bestaat in de grote binnenste den. maar zich de afgelopen ja ren heeft uitgestrekt tot het platteland in de VS. „Wij con stateren een toenemende ar moede en afnemende inkom sten". verklaarde de directeur van het onderzoekscentrum van de Tufts-universiteit van Boston over de studie. Deze toestand kan leiden tot een leer-achter- stand bij de allerjongsten, meer ziekten bij ouderen en vermin derde produktiviteit bij werkne mers. aldus directeur Larry Brown. In 1985 sloeg een onderzoeks team onder leiding van Brown alarm over chronische onder voeding bij ruim 20 miljoen Amerikanen. Bij dat vorige on derzoek werd ondervoeding ge definieerd als een toestand waarin de gezondheid van een individu wordt bedreigd door te kort aan voeding die voldoende voedende stoffen bevat Brown, die zich baseerde op drie verschillende berekeningsme thoden, zei dat 12 tot 18 miljard gulden extra nodig is voor het uitdelen van voedselbonnen Iran en China werken samen op nucleair gebied PEKING (DPA) - China en Iran hebben donderdag tijdens een bezoek van de Iraanse president Akbar Hashemi Rafsanjani aan Peking overeenstemming be reikt over nucleaire samenwer king. Dat heeft de Chinese staatsradio bericht. De Chinese premier Li Peng wil. aldus de radio, met Iran samen werken op het gebied van vreed zaam gebruik van kernenergie. Beide landen zullen hierover binnenkort een overeenkomst ondertekenen. China overweegt Iran een reactor te leveren van 300 Megawatt, aldus Li Peng. Rafsanjani zei dat zijn land be reid is inspectieteams van het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA) toe te laten. Eerder heeft China berichten in de Amerikaanse pers tegenge sproken dat Peking Teheran zou helpen met de ontwikkeling van een eigen kernwapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7