Feestkleding voor kinderen Dieren sieren baby, peuter en de kleuter Jeugd volgt de lijnen van de volwassenen Najaar VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 33 Bonte taferelen op het schoolplein als gevolg van de vele speelse combinaties, zowel in kleur als dessin. Elementen uit spelletjes zijn door middel van prints en applicaties ver werkt en zorgen voor een flitsend uiter lijk. In de kleurstelling amarena-rood. zwart en off-white zijn er sweaters met ringel-boorden, een halsverwerking met capuchon-optiek en opdrukken van wekkers, letters en strips. De gewatteer de jacks, sweaters en pull-shirts vallen zeer ruim en vorm een aardige combina tie met de bijpassende leggings en zwar te spijkerbroeken. De meisjeskleding is overwegend spor tief. De kleur rood voert de boventoon, in verrassende combinaties met verschil lende tinten groen, blauw, zwart, bruin en geel. De dessins bestaan veel uit bloemmotieven, ornamenten en grap pige dierenafbeeldingen. Beren zijn heel populair. Deze motieven komen ook voor als applicaties, borduursels of in- breimotieven, ook bij jurkjes, grappige rokjes en strakke leggings. De Scandinavische trend is een echt meisjesthema: zachte tinten met wolwit als ideale combinatiekleur. Veel lieve bloemenprints. pastel-ruiten en ja- quards. Niet alleen de kleuren zijn zacht, maar ook de gebruikte materialen Wol lige stoffen, soepel corduroy, veel brei werk, knuffelzachte bontranden en poe zelige pompons zijn veelvuldig verwerkt. Het thema leent zich ook uitstekend voor applicaties, inbreiwerk en prints met winterse voorstellingen. De jongens volgen de mannen met hun stevige sobere kleding, die er niet nieuw maar enigszins gedragen uitziet, met veel praktische details, zoals grote zak ken. ritsen en drukknoppen. Sportieve kleding ook. geïnspireerd op Amerikaan se sporten als base-ball, ijshockey, foot ball en motorraces, waaraan badges, borduursels en ruiten zijn toegevoegd. Het kleurgebruik is klassiek: warm-rood, flessgroen. blauw, grijs en geel. Denim is de belangrijkste stof voor bluawe, zwarte en gekleurde jeans. Peuters Peuters dragen deze winter dikke flaus sweaters, gecombineerd met een nauw sluitende legging of een stoere spijker broek die op zijn plaats wordt gehouden met bretels in bijpassende print. De top per lijkt het gewatteerde lak-jack met klepzakken, drukkers en een stevige rits. Voor baby's zijn er overalls met grappige verwerking van zakjes en bijpassende ballonmutsjes, kleine parka's inclusief houtje/touwtje sluiting, stoere corduroy broekjes met bijpassende sweaters, aleemaal in kleuren variërend van abri koos/lila tot roodyzwart. In de onder- en nachtmode voor meisjes heerst de romantiek. Schattige body's, nachtjaponnetjes, hemdjes en slipjes met stralende strassteentjes, hartjes en nopjes in wit en mint voeren de meisjes naar dromenland. De jongens slapen sportief in wijde pyjama's met opvallen de prints van auto's en sporters in paars, rood. blauw en groen. Ook in de slips met bijpassende hemden zijn sportieve op drukken verwerkt. Tevens wordt er ge speeld met kleurvakken en ringels. Irene van der Luit denkt met haar Ate lier Marleentje 'een gaatje in de markt' te hebben gevonden. Ze maakt feestkleding voor kinderen. Marleentje kleedt bruidsmeisjes en bruidsjonkers, evenals communicantjes en dopelin gen. Het opmerkelijke daarbij is. dat Van der Luit als woon- en werkplaats het dorp Kalenberg (bij Steenwijk) in De Weerribben heeft uitgekozen. Toch mag zij zich verheugen in nationale be langstelling en dat doet haar deugd. De ontwerpster en haar echtgenoot oogstten aanvankelijk grote verbazing, toen zij drie jaar geleden hun vrienden en kennissenkring vertelden de Rand stand te verlaten om zich in De Weerrib ben te vestigen. Irene van der Luit com bineerde het gezin, dat inmiddels twee kinderen telt, met het beheren van een kinderkledingzaak in Leiden. Dat heeft ze twee jaar volgehouden. Toen rijpte het plan thuis tot een exclusief pro- dukt te komen." Van der Luit was van huis uit al heel handig met naald en draad en weet uit ervaring hoe kinderkleding in elkaar moet steken. „Ik heb geen vakoplei ding, maar het talent heb ik van mijn moeder geërfd", verklaart ze desge vraagd. De collectie in haar 7 bij 4 meter grote atelier - „een schuurtje dat we in grijpend hebben verbouwd" - oogt zeer professioneel. Wie zich als bruid op de trouwdag wil laten vergezellen door mini-bruidjes en -bruidegommen. is bij Marleentje aan het verkeerde adres, want Van der Luit houdt niet van „die opgeprikte kinder tjes." Sterker nog, ze is van mening, dat ,je een kind dergelijke kermisjurken met veel nylonkant. ruches en glitter- tjes niet mag aandoen." Haar collectie past naar haar zeggen „bij een geheel ander type bruidskleding." Lady Diana zette destijds een trend door te trouwen in een zijden japon en zijde is in de bruidsmode nog steeds een topper. Vandaar dat in Kalenberg veel roze. blauwe en naturelkleurige zijde in combinatie met Engelse kant wordt ver werkt. naast mooie Amerikaanse bloe- mendessins, Engelse imprimés en bro derie. Meisjes Rollenpatronen of niet, het is Van dei- Luit als professioneel verkoopster en als moeder duidelijk geworden dat heel kleine meisjes, maar ook die van een jaar of zes, zeven graag jurkjes dragen. Voor de laatste groep is dat zelfs hele maal geen discussiepunt: jongens dra gen broeken en meisjes jurken en zo zit dat! Ook een belangrijk punt is de kleur. Meisjes vallen in het algemeen op roze en de Kalenbergse ontwerpster kan ook aan die wens voldoen. Zo is een oudroze jurkje afgezet met pareltjes en is een ro ze gebloemd jurkje voorzien van een ou droze jasje. Maar er zijn ook heel andere mogelijkheden. Van een fleurig Ameri kaans bloemdessin maakte Van der Luit een vlot pantalonpakje met een los hangend taillehesje. Wie van blauw houdt, komt tevens aan zijn trekken want ook daarvan zijn in zijde en in bloemdessins vele ontwerpen uitge werkt. met 'kwikjes en strikjes', zonder dat die toevoeging als suikerzoet kan worden gekwalificeerd. Doopjurkjes Doopjurkjes vormen een ander verhaal. Natuurlijk zijn er velen die traditiege trouw gebruik maken van 'de familie jurk'. wanneer zo'n plechtigheid zich aandient, of van een trouwjapon een dergelijk jurkje laten maken. Maar 'fa miliejurken', die soms generaties lang meegaan, zijn onderhevig aan slijtage En er komt nog een factor bij: de baby's van tegenwoordig zijn over het alge meen wat forser gebouwd dan hun ou ders en voorouders en dus komt het meer dan eens voor dat zo'n met zorg be waard jurkje helemaal niet meer past. In Kalenberg vindt men een heel aan sprekende collectie doopjurken, die zeer eigentijds mag worden genoemd, maar wel de romantische uitstraling van vroeger heeft. Van der Luit besteedt eveneens veel aandacht, aan accessoires. In haar ate lier zijn strohoedjes, bloemenmandjes en tasjes te vinden, maar ook met bloe metjes afgezette kammetjes, bloemen- kransjes, zijden haarbanden die in de hoofd)kleur van de jurk kunnen worden gekozen en 'jongenstaillebanden' en vlinderdasjes. Kritisch Kinderen zijn over het algemeen zeer kritisch wanneer ze naar hun mening worden gevraagd, maar in dit atelier is hun inbreng meestal van ondergeschik te aard. De ontwerpster: „Het is immers de bruid die kiest en betaalt." Op het moment dat de kleding wordt aangeschaft, is de keuze voor de bruids japon al gemaakt. Samen met de bruid gaat Van der Luit dan nauwgezet na wat daar het beste bij past. Wanneer op ter mijn wordt gekocht - ..ik ontmoette laatst iemand, die eind 1993 zal trou wen", illustreert Van der Luit - moet zeer zorgvuldig de maat in de gaten wor den gehouden. Dat is overigens bij kin deren altijd een klus. want in de leeftijd van twee tot tien jaar worden wel tien a twaalf maten gehanteerd. Is de prijs van een gemiddelde trouwja pon 2000 a 3000, een bruidsmeisjes jurkje komt gemiddeld op 250 a 300. Het goedkoopste jurkje is op 200 ge prijsd, het duurste (zijden) japonnetje op 400. Prijzen die naar de mening van Van der Luit „heel redelijk" zijn. „want tenslotte is het geen confectie," In het atelier kan de klant een keus maken en zijn bestelling plaatsen. Slechts zelden wordt er rechtstreeks verkocht, indien mogelijk worden suggesties in de aan koop verwerkt. Marleentje is derhalve geen zaak waar men kant en klaar 'even' een jurkje koopt. Van der Luit is voortdurend be zig met het maken van de opdrachten en het- ontwerpen van nieuwe modellen. Dat „heel creatief bezig zijn" boeit haar in hoge mate. Zelden komt er echter iets op papier. Het kopen van stoffen vormt haar grootste inspiratiebron, want „dan ontstaat er al iets in mijn hoofd." Een maal thuis rest dan nog het uitwerken op grond van een aantal basispatronen. Jeanette Stuurop De kinderkleding volgt in grote lijnen de trend van de volwassenen. De combinatiemogelijkheden zijn legio. Dat betreft ook de dessins en de sprekende kleuren. De Schotse ruit wordt uitgebreid toegepast bij de meisjeskleding en de jongens zijn even stoer als de mannen in hun nonchalante werkmanskleren. De spijkerbroek is niet weg te denken van het schoolplein, maar voor alle kleding geldt, zij is comfortabel, warm en biedt veel bewegingsvrijheid en dus alle gelegenheid voor uitbundig spel. Schotse ruit is in veel meisjeskleding terug te vinden, met rood als belangrijkste Weur. De truien zijn voorzien van vrolijke wintertaferelen (links) en bloemen •rechts). foto's Floor Heijn Jongetjes die op de trouwdag een hoofd rol krijgen toebedeeld moeten zeer ze ker niet gestoken worden in een mini- smoking. vindt Van der Luit. Ze biedt tal van andere mogelijkheden als alter natief. Zo werd een beige-bruin ge streept katoenen pak afgezet met. 'feestelijke' zij en gecompleteerd met een in de kleur gekozen zijden taille band. Soms ook kan worden volstaan met de aanschaf van een pittig zijden 'herenvestje' met of zonder mouwen, dat het uitstekend doet op een effen pantalon. In de bruidsmode is daarnaast de 'Ot en Sien-outfit' niet weg te denken. Hoewel de ontwerpster zelf daar geen fan van is. zitten in haar collectie hier en daar mo delletjes in die stijl. Broderie is daarvoor een zeer geliefd materiaal. Desgewenst worden gebloemde jurkjes voorzien van een broderie-schortje, maar Van der Luit maakte ook een katoenen, met bro derie afgezette 'overall', waarover een lange broderieschort behoort te worden gedragen. Uiteraard is het moeilijk hele kleintjes te kleden, maar als moeder van twee in die leeftijdscategorie vallende kinderen heeft ze zich niet. alleen laten leiden door haar gevoel voor mooie kleding, maar tegelijkertijd is aandacht besteed aan de praktische kant. Zo zagen we voor een piepklein peutertje een van een ko ket kraagje voorziene, gebloemde over all, waarin voldoende ruimte zit voor een luier, maar ook een schattig tweede lig gebloemd pakje, waarvan het bloesje was opgesierd met een kraagje van tul peblaadjes. Van der Luit werkt graag Twee creaties uit de collectie van Marleentje. Links een zijden japonnetje met een ceintuur met een schootje: rechts een jongenspaktje met bijpassend vlinderstrik je en ceintuur. f0to L. C. van der Veen Soms hebben broer en zus dezelfde smaak. Hij draagt een groene jack over ee geruit overhemd en jeans. Zij voelt zich prima in een rood geruite ski-broek wollen parka in fel rood, groen en kobaltblauw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 61