Twijfels over landbouwplan EG Raad van State wil herziening kabinetsplan ziekteverzuim PZC (oos en de vuist rug bij PvdA Bed Madonna voor Unicef De Milliano voorziet fellere strijd Somalia ukman zet vraagtekens bij kosten en uiteindelijk effect binnen- en buitenland )e Vries: alleen extra geld voor remigratie rij uitbannen fraude SMOG IS HAAG (ANP) - Minister pkman (landbouw) heeft don- •-:» de Tweede Kamer op- rrdag i Jvï zijn twijfels geuit over effect van de hervormingen iohet Gemeenschappelijk Eu- „jes Landbouwbeleid. Hij erwacht ..dat bet heel kost- ,arwordt", terwijl één van de mistellingen juist is de uitga- in in de hand te handen. Van andere doelstelling, beper- jj van de produktie in secto- !n met een overschot zoals de aansector, heeft hij „niet zo'n a„ jjepclop". het overleg met de vaste ka- ,.,'i ercommissie voor landbouw de nationale invulling van VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 Brusselse maatregelen uitten ook enkele kamerleden hun twij fels. Van Zijl (PvdA): ,,Ik heb ge rede twijfel of de kosten in de hand kunnen worden gehou den." Blauw (VVD): „Het rende ment is onvoldoende." Alom was er steun voor de suggestie van de christen-democraat Van Noord om al snel een evaluatie te maken „om te kijken of het doel wordt bereikt". Voor de uitvoering heeft Buk man gekozen voor een nationale benadering („regionaal" in EG- termen). Grofweg komt het er op neer dat Nederland wordt gezien als een grote akkerbouwer, die zijn produktie van zaken waar- ENHAAG(ANP)-Minister De (sociale zaken) stelt voor- geen extra geld beschik- |jr voor de remigratie van ilenlandcrs. Antillianen en rijbanen. De Vries wil de rege- ig eerst minder fraudegevoe- ;maken. Een voorstel om de tgtling een wettelijke grond- le geven zal spoedig bij de jnigratie naar ieuw-Zeeland ïoeilijker ïN' HAAG (ANP) - Nederlan- die naar Nieuw-Zeeland illen emigreren, doen er ver- andig aan hun aanvraag voor oktober te verzenden. Na die wordt delinitieve vesti ng in Nieuw-Zeeland vooral or lager opgeleiden en jonge •rh tnsen aanzienlijk moeilijker ids ordat ons land onlangs be de emigratie-overeen- imsl met Nieuw-Zeeland te 'uw breken. Nederlands Migratie Insti- irfcptverwacht dat 30 tot 40 pro- ntminder mensen naar Nieuw eland kunnen emigreren dan wjci orheen. Met name lager opge- i/ii-jden kunnen niet meer vol- i de (financiële) toela- jseisen van Nieuw-Zeeland. HAAG (GPI)) - De PvdA leuwt. Onder leiding van voorzittersduo Rottenberg ri i Vreeman moet de PvdA een ;,pl nieuw imago krijgen, dat te bereiken hebben de nilters een groot aantal ac- ;c ik'ien ontwikkeld, waarvan jPMeren in een brief kond kfn gedaan aan het partij- - nieuwe logo van de PvdA; - buist in de roos. KlDER interieur Noordweg 125 SEROOSKERKE W I' vr(djg koopavond 1 '61:01189 - 3030 U*'2stoplicht links L r^5l3e' 1* stoplicht rechts Wat meteen opvalt is dat het lo go van de partij weer is veran derd. Onder luid protest ver dween enkele jaren geleden de roos in de vuist als logo. Welnu de roos en de vuist zijn terug. De vuist zit nu echter in de roos ver werkt. tenminste als je goed kijkt. Maar Felix Rottenberg en Ruud Vreeman hebben ook serieuzere initiatieven genomen. „Meer in formatie, meer debat, beter con tact tussen politiek en maat schappij. Daar gaat het allemaal om", aldus de voorzitters. De PvdA zal naar aanleiding van prinsjesdag geen saaie partij raadsvergadering meer houden (de partijrtaad bestaat trouwens niet meer), maar kamerleden het land in sturen om 'dicht bij huis' kiezers en andere geïnteresseer den te informeren. Ook zullen in de toekomst meer bezoekers- groepen in de Tweede Kamer worden ontvangen. De publiek svoorlichting zal worden verbe terd en kamerleden zullen nieuwe en vertrekkende leden opbellen. In een 'honderdtal PvdA-cen- tra', plaatsen waar de PvdA het goed of juist slecht doet, worden extra activiteiten ontwikkeld. Rottenberg en Vreeman zullen iedere maandagavond een be zoek brengen aan één van de centra. Een projectgroep zal de centra ondersteunen. Boven dien zal op al die lokaties een plaatselijk 'team 1994" worden gevormd. Daarin zitten organi satoren. lokale bestuurders en een kamerlid! Van die teams wordt verwacht dat zij leden werven en meewerken aan de verkiezingscampagnes die in 1994 moeten worden gehouden. Thema-manifestaties moeten het geheel completeren. Onderzoek naar F-16-training op Curasao DEN HAAG (ANP) - De Konink lijke Luchtmacht onderzoekt of een onderdeel van de training van Nederlandse F-16-jacht- vliegers op Curasao kan wor den gevestigd. Dat deel van de training, waarbij de vliegers omschakelen van trainings toestellen op de F-16 vindt thans plaats in de Ameri kaanse staat Arizona. Het con tract met de Amerikaanse Air National Guard loopt over en kelejaren af. voor de EG steun verleent, zoals graan, moet verminderen. Bukman heeft bewust gekozen voor de nationale benadering, omdat de regeling dan zo flexi bel mogelijk kan worden uitge voerd. Binnen de nationale pro duktie kan nog worden gescho ven. Bij een individuele benade ring ligt de hoeveelheid die een akkerbouwer mag produceren vast. In ruil voor produktiever- mindering, door het uit produk tie nemen van grond („braakleg- gen") ontvangen de boeren di recte inkomenssteun. Volgens de liberaal Blauw zal snel blijken dat het systeem niet beheersbaar en niet controleer baar is. Andere, soortgelijke re gelingen in de EG, bijvoorbeeld de quotering in de visserij, zijn daar volgens hem het bewijs van. De regeling is naar zijn oor deel ook juridisch niet in stand te houden. Hij verwacht dat een aantal ondernemers dat het minder nauw neemt, snel zal zoeken naar mazen in de wet. Met minister Bukman denkt de Kamer dat er binnen een paar jaar weer onderhandelingen in Brussel zullen moeten worden gevoerd over nieuwe aanpassin gen van het EG-landbouwbe- leid. Dan zal er ook een koppe ling kunnen worden gelegd met het milieu, aldus Van Zijl- Dit Tweede Kamer worden inge diend. De Vries zei dit donderdag tij dens een commissievergadering in de Kamer over de problemen rond de remigratie. Het geld dat dit jaar beschikbaar is (8 mil joen) is op. Het beroep op de sub sidie is de afgelopen jaren sterk toegenomen. Daarnaast heeft de Rekenka mer zeer harde kritiek geleverd op de uitvoering van de regeling. Een deel van de mensen die een remigratie-subsidie krijgen, keert na korte tijd weer terug naar Nederland. Controle hierop vindt nauwelijks plaats en is haast niet mogelijk, zeker niet bij mensen met een Nederlands paspoort (vooral Arubanen en Antillianen). De Tweede Kamer is zeer onge lukkig met deze gang van zaken. De Kamer heeft er begrip voor dat De Vries eerst orde op zaken wil stellen, maar vindt tegelij kertijd dat de remigranten die te goeder trouw zijn niet de dupe mogen worden van het gebrek aan geld. Op aandringen van de CDA- fractie zal De Vries zijn collega Hirsch Ballin vragen of het mo gelijk is een beperkte visum plicht voor Arubanen en Antil lianen in te stellen om zo fraude bij remigratie tegen te gaan. AMSTERDAM - Dit bed van Madonna is een trekker op de muziekveiling die volgende week woensdag wordt gehouden in de Centrale Studio's in Utrecht. De fameuze zangeres sliep hierin tijdens haar tournee 'Blond Ambition' en in de film 'In Bed With Madonna'. Andere zaken die onder de hamer komen zijn de stoeltjes van Jan Lenferink, bril en strohoed van Elton John en overhemden van Roger Moore. De opbrengst is bestemd voor Unicef. foto Hans Steinmeijer/ANP Advertentie S maandags na 1300 out geopend kerkplein 57 kapelle (eleloon 01102 43810 De Milliano op Schiphol. foto Hans Steinmeijer/ANP SCHIPHOL (GPD) - Het VN- plan om nog eens 3000 VN- troepen naar Somalia te stu ren zou wel eens een desa streus effect kunnen hebben. Het zijn te weinig militairen om op effectieve wijze vredes operaties uit te voeren. Tege lijkertijd neemt de kans al leen maar toe dat de eenheid bij incidenten betrokken zal worden. „Er dreigt in Soma lia een licht ontvlambare si tuatie te ontstaan. De span ningen zullen toenemen, en daarmee groeit de kans op in cidenten." Dat zegt Jacques de Milliano. hoofd van de Nederlandse af deling van Artsen zonder Grenzen. Hij keerde gisteren terug van een bezoek aan het door een burgeroorlog ver scheurde land in de Hoorn van Afrika. Verschillende groepen ('clans') bestrijden elkaar, en sluiten ook telkens weer nieuwe coalities. Daar- komen de VN-blauwhelmen midden in te staan. „De opdracht is beperkt. De troepen moeten voedseltrans- porten beveiligen. Maar daar mee los je de conflicten niet op. Een kleine strijdmacht kan nauwelijks zichzelf be schermen, kijk maar naar wat in Sarajevo gebeurt. De kans is groot dat de strijd na de komst van de militairen nog wordt verhevigd," zegt De Mil liano. Hij vreest dat het VN-legertje snel op de proef zal worden ge steld Wat te doen bij inciden ten? Trekt de VN zich terug of besluit ze een veel grotere, vre destichtende, rol op zich te ne men? De Milliano gelooft dat het be ter was geweest eerst goede af spraken te maken met de be langrijkste leiders van de strijdgroepen Pas daarna had de eenheid naar Somalia ge zonden moeten worden. Hij vreest een herhaling van wat er in het vroegere Joegoslavië gebeurt, waar de VN ook niet effectief kan opereren. De hulpverlening in een deel van Somalia (langs de kust en het zuiden) komt redelijk op gang. Maar in het centrale deel van het land, rond de plaatsen Baidoba. Bardera. Wajir en Hoddur, gaat het nog steeds slecht. Daarop wil Artsen Zon der Grenzen haar hulp nu gaan concentreren. Naar die streken moeten de voedsel- vluchten verlegd worden. De particuliere hulporganisa ties hebben forse kritiek op het optreden van de Ameri kaanse regering. Deze had toe gezegd 45.000 ton voedsel ex tra naar Somalia te brengen. Daar is nog geen gram van bin nen. „Het was een publiciteits stunt," zegt De Milliano. „De Amerikaanse vliegtuigen vliegen nu halfleeg heen en weer met voedsel van het World Food Program. Het lijkt erop dat er meer vliegtuigen zijn dan voedsel". DEN HAAG (GPD) - De Raad van State heeft ernstige kritiek op de plannen waar mee het kabinet het ziekteverzuim wil te rugdringen. Het voorstel de werkgever de eerste zes weken van het verzuim te laten betalen, noemt de raad juridisch en wets technisch onvoldoende onderbouwd. De raad adviseert het kabinet de plannen grondig te herzien alvorens ze naar de Ka mer te zenden. De invoering ervan per 1 ja nuari is daarmee bijkans onhaalbaar. Het kabinet wil met. een grotere financiële verantwoordelijkheid de werkgever aanspo ren tot een strenger beleid om het ziektever zuim terug te dringen. In plaats van de be drijfsvereniging betaalt de werkgever straks de eerste zes weken (kleine bedrijven drie weken) ziekte-uitkering. De werkgever is al leen gehouden aan het burgerlijk wetboek, dat 70 procent loonbetaling bij ziekte ver plicht. Na deze periode neemt de bedrijfsver eniging de betaling weer over. Die voert de Ziektewet uit waarmee 100 procent loonbe taling weer mogelijk is. De Raad van State noemt het juridisch inef ficiënt de ziektewetrechten via twee ver schillende wetten te regelen. Een woord voerder van het ministerie bevestigt de kri tiek in het nog niet openbare rapport van de Raad van State. Ook het plan van het kabi net de begeleiding van zieke werknemers de eerste zes weken weg te halen bij de bedrijfs verenigingen. vindt geen genade in de ogen van de raad. Het is bureaucratisch en weinig effectief die begeleiding onder te brengen bij aparte bedrijfsgezondheidsdiensten, aldus het advies van de raad. De geplande bezuini ging van de ziektewetplannen (structureel 1.6 miljard gulden) acht de raad te optimis tisch. FN V-woord voerder H Muller stelt dat de kritiek van.de Raad overeenkomt met die van de vakbeweging. Hij wijst erop dat de rechtspositie van de werknemer bij ziekte zwakker is onder het burgerlijk wetboek dan onder de ziektewet. Het kabinetsvoorstel de bestaande WAO- uitkeringen van arbeidsongeschikten jon ger dan 50 jaar te bevriezen, krijgt wel de goedkeuring van de Raad van State. Het sterk gestegen aantal uitkeringen maakt een dergelijke ingreep gerechtvaardigd. Cri tici van de kabinetsplannen menen dat het ingrijpen in verworven rechten, waarvoor ja renlang premie is betaald, niet door de beu gel kan. Ook zou de bevriezing van de uitke ring strijdig zijn met door Nederland mede ondertekende verdragen van de ILO «Inter nationale Arbeidsorganisatie). De Partij van de Arbeid houdt vooralsnog vast aan haar voornemen de bestaande WAO'ers te ontzien idee heeft Bukman afgelopen zondag aangekaart tijdens een internationale bijeenkomst van politici, landbouwbestuurders en het bedrijfsleven. De huidige wijze van inkomenssteun zonder feitelijke tegenprestatie is velen een doorn in in het oog. Blauw: „Compensatie zonder tegen prestatie is een groene Sin terklaas. Dat kan niet." Maij-Weggen slechte boerin DEN HAAG (GPD) Minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat blijkt volgens de vaste commissie van landbouw in de Tweede Kamer een slechte Rijksboerin te zijn. Haar Rijks dienst voor de IJsselmeerpol- ders beheert namens haar de nieuwe polders in de voorma lige Zuiderzee. Zij weigert tot nu toe deel te nemen aan de braaklegrcgeling waardoor de graanproduktie drastisch moet worden verminderd. Boven dien weigert ze dierlijke mest te gebruiken. Ze gaat op haar lan derijen rustig door met het strooien van kunstmest. Het weigeren om mee te doen aan het uitgestippelde beleid viel donderdag niet goed bij de Tweede Kamer. Minister Piet Bukman van Landbouw. Na tuurbeheer en Visserij wist op al deze opmerkingen geen ant woord. Hij zegde wel toe bij Maij -Weggen te zullen informeren. Vandaag Hogedruk boven Oost-Europa geeft vandaag langzaam terrein prijs en beweegt oostwaarts. Wel zorgt het nog voor een zuidelijke aanvoer van warme lucht. Van uit het westen nadert, enigszins afgeremd door het wegtrekken de hogedrukgebied, een kou front. Hierdoor neemt behalve de bewolking, ook de onstabili teit en de wind toe. Door de war me lucht kunnen dan ook in de loop van de middag enkele on weersbuien tot ontwikkeling ko men. De wind begint de dag vrij matig uit zuid tot zuidoost, in de loop van de dag neemt hij toe tot vrij krachtig en ruimt geleidelijk naar zuidwest, langs de kust is hij 's middags enige tijd krach tig. De temperatuur loopt op naar een graad of 23. komende nacht wordt het achter het kou front een graad of tien. Nautisch bericht Wind: zuidzuidoost 3 tot 4. kust toenemend 4 tot 5. in de middag ruimend zuidwest, kust 5 tot 6 Bft. Zicht, in ochtend oplopend van matig naar goed Tempera tuur kustwater: 16 graden. Af wijking waterstanden: 0 tot 3 de cimeter verlaging Maximum golfhoogte monding Scheldes: oplopend naar ruim anderhalve meter. Vooruitzichten dag: Kans op een enkele bui. overwegend wisselend bewolkt, middagtemperatuur rond 19 graden, 's nachts rond 11 gra den. Meest matige zuidwesten wind. ZON EN MAAN 12 september V.M. 04.17 Zon op 07.09 onder 20 01 Maan op 19.36 onder 07.38 Hoog water Vrijdag, 11 september vlissingen 02.39 Temeuzen 03.01 Bath 04 00 Roompot-builen 02.45 Zierikzee 04.20 Yerseke 04.20 Philipsdam-West 04 35 Zaterdag, 12 september Vlissingen 03 10 Temeuzen 03.28 Bath 04 30 Roompot-buiten 03 15 Zierikzee 04 50 Yerseke 04.55 Philipsdam-West 05.00 223 14.56 2 245 15.12 2 289 16.16 2 171 15 00 1 168 16.30 1 177 16.35 I 180 16.40 1 VM 04.16 232 15.19 2 253 15.41 2 296 16 43 2 178 15 25 I 171 16.55 I 180 17.05 I 184 17 15 I Voor morgen: Wisselend be wolkt. kant op een enkele bui. Middagtemperatuur 19 graden, matige westzuidwestenwind Voor maandag tol en met dins- Laag water Vrijdag. 11 september Vlissingen 0846 162 Temeuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 10 10 123 Zaterdag. 12 september VM Vlissingen 09 11 170 Temeuzen 09 42 182 Bath 10 48 205 Roompot-buiten 09 15 118 Zierikzee 10 35 116 Yerseke 10 35 123 Philipsdam-West 10 40 127 10.16 201 8.46 113 10.05 114 10.10 120 21.12 1 21.36 2 22.43 2 2105 1 22.25 I 22.30 1 22 25 1 04.16 21 46 2 22 08 2 23.15 2 21 35 1 22.55 1 22.55 1 bas mar de jager en in europa 111111111111 11 1111 i m 111 1111 - Bran' KNMI/AM» Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag Britse Eilanden: Vrijdag op veel plaatsen enkele buien, in Zuid en Oost-Engeland ook onweer. Zaterdag eerst zonnige perio den, later in Ierland, Schotland en Wales af en toe regen. Ma xima van 13 graden in Schot land tot 20 graden in het Engelse Kent. Duitsland: Vrijdag zonnig, warm met maxima van 25 tot 29 graden en in de Bovenrijnse Laagvlakte een lokale onweers bui. In de nacht van vrijdag op zaterdag op meer plaatsen on weer. Zaterdag koeler en in de nieuwe deelstaten nog enkele buien. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Maxima rond 30 gra den. Tunesische kust: Zonnig en heet. Maxima circ. 35 graden. Frankrijk: Vrijdag warm en vooral de tweede helft van de dag op veel plaatsen onweer Za terdag in de Jura en de Savoie nog een enkele onweersbui, el ders zonnig en met uitzondering van de zuidoosthoek wat koeler. Spanje: Langs de Atlantische kust bewolking en kans op re gen. Elders droog en afgezien van enkele wolkenvelden, zon nig. Maxima aan de costa's rond 30 graden, in het Andalusische binnenland rond 35 graden. Por tugal: Ten noorden van Lissa bon bewolking en mogelijk wat regen. In de Algarve overwegend zonnig. Maxima van 22 graden bij Porto tot 28 in de Algarve Zwitserland.en Oostenrijk: Pe rioden met zon. Vooral in het bergland enkele flinke onweers buien. Maxima in het laagland 25 tot 30 graden, zaterdag aan de noordkant van het Alpenmas sief iets minder warm. Italië: Overwegend zonnig, maar in de berggebieden in het noorden kans op onweer. Ma xima rond 30 graden. Griekenland en de Turkse west en zuidkust: Zonnig. Maxima van 25 graden aan de noordkant van de eilanden in de Egelsche Zee tot ruim 30 graden landin waarts. Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurl Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorea Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Tunis Vancouver onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew onbewolkt regen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. licht bew zwaar bew zwaar bew licht bew half bew. zwaar bew licht bew. half bew licht bew onbewolkt zwaar bew onbewolkt zwaar bew regen onbewolkt licht bew licht bew. licht bew licht bew niet ontv zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew zwa r beu, (metingen van gistermiddag) T Maximale Ozon-concentratie regionaal meetstation VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog geen smog geringe smog matige smog ernstige smog <120: 120-180: 180-240: 240-360:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5