Bruinvis zwemclub met traditie Blue Diamonds vol vertrouwen seizoen in Handbalteams maken sprong in het duister Bedrijfsvolleybal Terneuzen gestart Samengestelde wedstrijd in Hulsterse Bos streek Ere-voorzitter Michel Remery lid vanaf eerste uur van zestig jaar jonge vereniging van onze medewerker SAS VAN GENT - Het is inmid dels 42 jaar geleden, maar het staat de 87-jarige Michel Re mery nog altijd helder voor de geest. De ere-voorzitter van zwem-en poloclub De Bruinvis staat niet bepaald bekend als een onruststoker, maar kreeg in 1950 pas na maanden van heibel en bekvechten zijn zin. Michel Remery slaagde erin de ge meenteraad van Sas van Gent achter zijn geesteskind te krij gen: een heus wedstrijdbad van 50 meter. De Bruinvis was daar mee trendsetter in eigen pro vincie en profiteerde in die ja ren nog net van een lichting, die sportief gezien lot de beste in het bestaan van de dit jaar jubi lerende club moet worden gere kend. Het waren de jaren van Piet Nee- teson, die 25 jaar lang Zeeuws re cordhouder was op de vrije slag en de bij leven al legendarische Raymonda Vergauwen, die in 1950 in Wenen Europees kam pioen op de 200 meter schoolslag werd. Het was net na de periode waarin een zeer sterk waterpolo- team onder aanvoering van de Belg Johan van der Steen tot op vallend goede prestaties kwam. Het was ook in de tijd van radio verslaggever Dick van Rijn. die destijds een waterpolo-inter- land tussen Nederland en België in het splinternieuwe bad van Sas van Gent rechtstreeks voor de Nederlandse Radio Unie ver sloeg. Veel later, nadat ook De Bruin vis niet aan een minder succes volle periode had kunnen ontko men, werd in dat bad opnieuw de basis gelegd voor een aantal glansrijke jaren. Onder leiding van trainer Henk Goethals deel de De Bruinvis in het begin van de jaren tachtig in eigen provin cie de lakens uit en werd ook bui ten de eigen streek menig succes geboekt, De namen van de zus jes Goethals, Van Haelst en Cleemput en lange baancrack Edwin de Causmaecker spreken in dat opzicht nog altijd tot de verbeelding. Het staat allemaal opgetekend in het clubblad van De Bruinvis, dat zaterdagavond tijdens een receptie (van 19.00 tot 21.00 uur) ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan in hotel La Bourse in Sas van Gent vers van de pers klaar ligt. Michel Remery komt er vanzelfsprekend in aan het woord, zoals vele anderen die het verenigingsleven door de ja ren heen van heel dichtbij heb ben meegemaakt. 'De Bruinvis- story', zoals de rode draad door het jubileumnummer heet, komt van de hand van de 56-ja- rige Wim Remery. Michel Remery is vanaf het al lereerste begin lid van De Bruin vis en viert dus in zeker opzicht dubbel feest. Zijn zoon Wim kreeg met name het waterpo loën met de paplepel ingegoten en maakte evenals de hoogbe jaarde ere-voorzitter vele jaren deel uit van het bestuur. Michel en Wim Remery zetten zich ove rigens niet alleen voor De Bruin vis in. Samen hanteerden ze te vens een kleine twintig jaar de voorzittershamer van de kring Zeeland en ze leidden vele jaren waterpolowedstrijden tot een goed einde. „Mijn vader was lid van de zwemclub en ik moest dus jong leren zwemmen", weet Wim Re mery nog goed. „Ik ging al vroeg mee naar allerlei wedstrijden. Je moest twaalf jaar zijn om lid te kunnen worden en toen ik een jaar of dertien was. ben ik een beetje gaan trainen voor het wa terpolo. Op een bepaald mo ment kwam er tijdens een toer nooi een ploeg niet opdagen", vertelt hij. „De toenmalige bad meester Piet de Vries (die 59 jaar lid is van De Bruinvis) stelde een ploeg samen van spelers die wel eens trainden. Johan van der Steen was als toeschouwer aan wezig. Hij had deel uitgemaakt van een ploeg van De Bruinvis, die in de jaren net voor en net na de oorlog onklopbaar was. Ze speelden in België tegen de Gentse zwemvereniging. Die club kwam in de eredivisie uit. maar verloor van De Bruinvis. Johan van der Steen had de Bel gische nationaliteit en is in die wedstrijd ontdekt. Hij had een verschrikkelijk schot en heeft la ter met de Belgische ploeg vijf keer de Olympische Spelen mee gemaakt. Wij verloren in de fi nale van dat toernooi van De Bruinvis, maar ik was vreselijk trots dat ik met een Belgische in ternational had gespeeld." Eerste wedstrijdbad Dat speelde zich allemaal af in het huidige Sasse zwembad, dat naar een idee van Michel Re- aaiSSBBSB mery werd aangelegd. „Het eer ste zwembad (in 1932) was aan de Draaiput", vertelt de ere voorzitter. „Dat was een inham van het kanaal recht tegenover de stijfselfabriek. Het was een betonnen bak, die aan ijzers was opgehangen. Later, na de suc cessen van Raymonda Vergau wen, is er een nieuw bad aange legd. Het was het eerste officiële wedstrijdbad in Zeeland." Wim Remery: „Toen het zwemmen in Zeeland begon te evolueren, vond mijn vader het nodig dat er een 50-meter bad kwam. De li mieten voor een NK moesten bij voorbeeld in een 50-meter bad worden gezwommen, maar er werd nergens in Zeeland een half voetbalveld aangelegd." Michel Remery, destijds secre taris van de club: „Ik heb drie maanden ruzie gehad met de ge meenteraad, want ze wilden er een 25-meter bad van maken. Al le plaatsen die een 25-meter bad hadden, kregen na vier, vijfjaar spijt. Na drie maanden heb ik te gen burgemeester De Boer ge zegd: Ik zal zorgen dat hier een nationaal kampioenschap of een officiële waterpolo-interland komt. Ik had als kringvoorzitter natuurlijk veel relaties bij het bondsbestuur." Nadien, toen hij voorzitter was van De Bruinvis, plukte de club de vruchten van die wijze beslissing. „De Bruin vis leefde in die periode op zijn top", kijkt hij terug. „Ik vond het erg leuk om zo'n vereniging te leiden." Beleidsnota Zoon Wim hanteerde later de voorzittershamer en gaf binnen de kring Zeeland de aanzet tot een grotere waardering voor de zwemmers, die op een kam pioenschap net naast de hoofd prijs grepen. Hij noemt het één van zijn mooiste successen op bestuurlijk vlak. „Ik vond dat er maar wat aan gerotzooid werd en ik ben een beleidsnota gaan schrijven. Er moest wat aan het uiterlijk vertoon rondom een kampioenschap worden gedaan. We zijn toen bij De Bruinvis be gonnen met een schavotje te timmeren voor de nummers één. twee en drie. Ik heb ook gepleit voor gouden, zilveren en bron zen medailles, omdat het voor die kinderen ^toch een bepaajd hoogtepunt is* De Zeeuwse kam pioenschappen hebben er een plechtiger en statiger cachet door gekregen." Rugbyclub uit Temeuzen begroet aantal nieuwe spelers van onze medewerker AXEL - Een plaats in de top van de derde klasse moet komend seizoen voor de Terneuzense rugbyclub Blue Diamonds haal baar zijn. Dat is de mening van speler en jeugdtrainer Walan- tien de Groote aan de voor avond van het nieuwe seizoen. De Groote baseert deze optimis tische voorspelling op de ver richtingen van het voorbije sei zoen en de versterkingen die zich bij de Terneuzense club hebben aangemeld. „Er zijn enkele spelers van het Belgische Eeklo overgekomen. Tijdens de voorbereiding op het nieuwe seizoen bleken zij een duidelijke versterking. Ook twee studenten, die stage lopen bij Dow-Benelux, blijken een aanwinst." „Doordat een groot aantal spe lers in de continu-dienst werkt, kwamen we vorig seizoen nogal eens met een gehavend team binnen de lijnen. De basis was gewoon te smal en dat brak ons telkens op. Dat behoort nu tot het verleden. We beschikken nu over een aantal gelijkwaardige vervangers. Vandaar ook mijn hoge verwachtingen. Het mooi ste zou een kampioenschap zijn, want we vieren ook ons tien-ja rig bestaan. Dat zou fanstistisch zijn, maar dat is net iets te hoog gegrepen, denk ik." Te kwetsbaar Ook de wijze waarop de training op dit moment wordt aangepakt stemt de 20-jarige rugbyspeler uit Axel tot tevredenheid. „Met Andrew Jolly heeft Blue Dia monds vorig seizoen een trainer met een rijke ervaring binnenge haald. Jolly is afkomstig uit Ier land. Hij kent het spelletje door en door en beschikt over een goed tactisch inzicht. Hij staat ook open voor een gesprek en ie dere speler is voor hem gelijk. Vedettes kent hij niet, terwijl er toch enkele spelers duidelijk bo ven de rest uitsteken. Dat komt de sfeer binnen de ploeg ten goede en begint zijn vruchten af te werpen. Daar wil ik overigens niets ten nadele zeggen van zijn voorganger Jean Louwie Le Grande. Die kende ook de kneepjes van het vak, maar maakte in mijn ogen de fout om zelf regelmatig mee te spelen. Dan stel je te kwetsbaar op." De Groote vindt het jammer dat de versterkingen voor de Ter neuzense rugbyclub nog steeds van buitenaf moeten komen en niet uit eigen kweekvijver. „Nog steeds wordt rugby gezien als een sport voor een stelletje ruwe Walanlien de Groote: „Rugby is nog altijd heel wat vriendelijker dan voetbal." foto Camile Schelstraete kerels die er genoegen in schep pen om elkaar met alle zich ten dienst staande middelen de grond in te boren. Maar niets is minder waar. Rugby is nog altijd heel wat vriendelijker dan voet bal. Er is inderdaad veel licha melijk contact, maar dat is aan strenge regels gebonden. Elkaar een doodschop geven, zoals sommige denken, is er niet bij. Daarom vind ik het zo jammer dat slechts met mondjesmaat jeugdleden komen binnendrup pelen. Daardoor beschikken we ook niet over een specifiek jeugdteam, wat uiteindelijk toch de basis moet vormen voor een vereniging." Levensvatbaar „Ook het onderwijs werkt be paald niet mee aan een verbrei ding van de rugby-sport", zegt De Groote. „In tegenstelling tot bijvoorbeeld Ierland, waar rug by tot een van de populairste schoolsporten behoort, wordt men hier vanaf de kleuterschool met het ronde leer inplaats van het ovale ei opgevoed. Jammer, want onlangs kregen we in Oost burg op de technische school de kans een dagje met de leerlingen over rugby van gedachten te wisselen. En die bleken toen na afloop erg enthousiast. Er zijn nu ook enkele jongens lid gewor den. En een uitnodiging van een tweede school om een middagje te komen praten ligt al op het se cretariaat. Dus je ziet dat rugby ook hier wel degelijk levensvat baar is. Het gaat er maar om hoe je het brengt." De Groote ziet de toekomst van het Zeeuwse rugby desondanks met vertrouwen tegemoet. „Oe- moemenoe, Tovaal en Blue Dia monds hebben hierin een be langrijke taak. Een goede sa menwerking tussen deze drie rugbyclubs kan er toe bijdragen dat Zeeland als volwassen rug- byprovincie wordt aangezien. Het aantal clubs is hierbij niet belangrijk, want ook in de rest van het land zijn die niet zo dik gezaaid. Belangrijk is welke uit straling wij aan onze sport kun nen geven." Zeeuws-Vlaamse ploegen in Belgische competitie van onze medewerker TERNEUZEN - Dit weekeinde begint voor een deel van de Zeeuws- Vlaamse handbalploegen het seizoen al. Zes weken vroeger dan ge bruikelijk moeten de vroegere afdelingsteams aan de bak in de Bel gische competitie, wat het gevolg is van het uiteenvallen van het Zeeuwse afdeling. Het blijkt voor de meeste betrokkenen een regel rechte sprong in het duister. Dat het niet goed ging in het Zeeuwse handbal was al enige jaren een gegeven. Vooral bij de jeugd waren er te weinig ploegen om van inte ressante competities te kunnen spreken, zodat de afdeling Zeeland toenadering zocht tot West-Brabant Die afdeling zag niets in een fusie, zodat er een andere constructie bedacht werd: de afdelings teams van boven de Westerschelde zouden in de afdeling Rotterdam gaan meedraaien. De Zeeuws-Vlaamse verenigingen vonden onder dak in België, Spelen in België betekent onder andere dat er zes weken eerder dan vroeger moet worden begonnen. Aanstaande zaterdag al beginnen Hontenisse, HVSV en Hulst al aan hun avontuur bij de zuiderburen. Vraagtekens Hontenisse-voorzitter Hans van der Linden zit nog met de nodige vraagtekens. „Het is echt een sprong in het duister Je speelt alle maal tegen onbekende ploegen, dus ik heb eigenlijk geen idee wat ons te wachten staat." Echt optimistisch klinkt Van der Linden nog niet. Brabant was voor hem in eerste instantie een stuk interessanter geweest „Met name voor de meisjes jeugd", stelt hij. „In Belgie zijn er weinig meisjesploegen, zodat het goed mogelijk is dat we in een gemengde competitie moeten uitkomen." wo promotie van de Hontenisse-dames zijn het bij de senioren enkel de mannen, die vanaf zaterdag over de grens aan de bak moe ten. Het feit dat de Belg Willy Verlé aangebleven is als trainer (bij de dames werd hij opgevolgd door Jaap Kwinten uit Goes) zal zeker niet in het nadeel werken, want hij heeft de nodige ervaring met het Belgisch handbal. „Maar waar we zullen eindigen Ik heb geen idee", aldus Hans van der Linden. „Clubs als Distelgem, Izegem, Lo keren, Lebbeke, Bugenhout. Eeklo. Ik ken ze niet. dus ik kan ook totaal geen voorspelling maken." Hulst Hulst was de enige Zeeuwsvlaamse ploeg die graag aan het Belgi sche avontuur begon. „Voor ons is Belgie. vooral financieel, een stuk interessanter als Brabant en Rotterdam", aldus trainer René de Bart. „Hulst ligt gunstig en de afstanden zijn voor ons niet zo groot." De samenstelling van de mannenploeg heeft is in Hulst al geruime tijd rond. Vorig jaar kwam het team voor het eerst in de competitie uit en slaagde er zowaar in om zich in de tweede klasse'best aardig te redden. Met dezelfde selectie hoopt De Bart verder uit te kunnen bouwen. „Gemakkelijk zal dat dit jaar echter niet gaan", verwacht hij. „We zitten in dezelfde competitie als HVSV en Hontenisse en dat niveau is wel wat hoger dan wat we vorig jaar gewend waren." Eerste vier De nieuwe HVSV-trainer Rudi Boerjan heeft voor zichzelf wel al uit gemaakt welke positie op de ranglijst zijn club aan het eind van het seizoen zou moeten innemen. „Bij de eerste vier moet kunnen", ver klaart hij zelfverzekerd. Hij put zijn optimisme uit resultaten van de oefenwedstrijden, die de Temeuzenaren in de voorbereiding ge speeld hebben, waaronder zaterdag nog een toernooi in Gent. „Qua niveau stond dat toernooi net iets boven dat van de klasse, waarin van onze medewerker HULST - Voor de derde maal houdt de Ruiterver- eniging Hulst een Samenge stelde Wedstrijd (SGW). Twee jaar geleden werd er in het Hulsterse bos aan de Waterstraat een oefenter rein uitgezet: inmiddels is dit concours uitgegroeid tot een echte wedstrijd. Voor aanstaande zaterdag wacht de deelnemers een volwaar dig cross-circuit met een aantal pittige hindernissen. Hiermee bewijst de Hulster ruiterclub weer eens, waar in een kleine club groot kan zijn, want voorlopig is Hulst de enige vereniging in Zeeuwsch-Vlaanderen die zo'n omvangrijke organisa tie op zich durft te nemen. „Het is inderdaad een berg werk. voor een relatief klein aantal deelnemers", zegt voorzitter Paul Burm. „Toch vormt dat vele werk geen probleem. De formule is een voudig; bij ons in de club moet niets, maar kan bijna alles. Wat dat alles is, bepa len de leden zelf. Vandaar ook dat we de beslissing om zoiets op touw te zetten aan hen overlaten. Als bestuur zorgen we voor de nodige fa ciliteiten. Het werk moeten ze zelf opknappen. En dat systeem werkt prima. Dat blijkt, want ondanks het ve le werk is de cross dit jaar toch weer met enkele hinder nissen uitgebreid. Ik durf zelfs te stellen dat we over een volwaardig parcours be schikken." Belangstelling Dat de ruiters vertrouwen hebben in de Hulsterse orga nisatie blijkt uit de toene mende belangstelling. Zelfs van buiten de provinciegren zen staat er dit jaar een tien tal combinaties op de start- lijst- Paul Burm: „Ook dit is een stimulans om door te gaan. Er spreekt een stuk waardering uit en het schept vertrouwen voor de toe komst." „Maar ondanks dit verwacht ik in de SGW-sport nooit, die spectaculaire groei als in de dressuur en het springen", gaat Burm verder. „Een cross rijden is machtig mooi. maar je moet toch over een paard beschikken met een apart karakter. Een paard met lef, dat bereid is om te werken. Het tempo ligt ho ger dan in een springwed- strijd, waardoor je minder kunt regelen, dus moet het paard een beetje meeden ken. Ook de vaste hindernis sen maken het moeilijker. Dus moet zo'n beest ook met bang zijn van het het hout werk. Je komt in de SGW dan ook nogal wat van die 'bloedkikkertjes' tegen. He! nadeel hiervan is, dat ze meestal dressuurmatig moeilijk zijn te rijden. En juist op dat onderdeel, dien je de basis te leggen vooreen goed resultaat in het verdere verloop van de wedstrijd. Vandaar ook mijn bewering, dat je toch over een beetje apart paard moet beschik ken. De SGW wordt niet zo maar het predicaat veelzij digheidswedstrijd opge plakt." Indoorwedstrijden Eveneens een rem op de SGW-sport is volgens pen ningmeester Ivonne de Schepper het toenemend aantal indoorwedstrijden „Sinds de opkomst van de maneges overlappen de pro grama's van het outdoor-en indoorseizoen elkaar. De rui ters en amazones, die niet over een echt SGW-paard beschikken, trekken naar binnen. Dat was vroe-' ger niet zo. Men reed in het 'groepe' seizoen slechts een wedstrijd of acht en dan was de cross in de winter een leuk alternatief. Maar daar is geen sprake meer van. Wie wil kan een heel jaar doorie- der weekend springen of dressuurrijden." Wie denkt dat de SGW met zijn vaste hindernissen dier onvriendelijk zou zijn, volgens beide bestuursleden de plank finaal mis. Burm „De hindernissen zijn zo ge bouwd dat ieder paard deze normaal kan springen. Bo vendien is er veelal een alter natief ingebouwd zodat men via een lager obstakel het parcours kan vervolgea Ook is er een veterinaire keuring,-zodat paarden die niet in goede conditie verke ren vooraf al van deelname worden uitgesloten." De veelzijdigheid (dressuur, terreinrijden en springen! is de drijfveer voor de ruiters om voor de SGW-sport te kiezen. Paul Burm en zijn ploeg hebben dag en nacht gewerkt om de obstakels op te bouwen. Zij zijn er in ge slaagd om weer een fraai par cours op te bouwen. De lief hebbers kunnen zaterdag hun hart weer ophalen. Een fraai dagje paardesport ligt dan ook in het verschiet. Dat ruiters al vanaf vrijdag in Hulst hun bivak opslaan is hiervan het beste bewijs. wij gaan uikomen. Omdat we daar best goed konden meekomen ver wacht ik dat we ons op z'n minst al een goede middenmoter zullen manifesteren." Boerjan begint zijn eerste jaar als trainer van de HVSV-heren met een praktisch nieuwe eerste selectie. De Terneuzense handbalver eniging zag trainer-speler John Roelofs vertrekken naar EMM, waar hij de dames onder zijn hoede heeft genomen. René Neyts en de beide doelmannen Jan Harte en Ronald Verseput stopten helemaal met het handbal en Patrick Verburg zette er voorlopig een punt achter om zich volledig te kunnen weiden aan zijn HTS-studie. Vanuit het tweede team bleven gelukkig voor Rudi Boerjan genoeg spelers over om toch nog over één vrij brede selectie te kunnen beschikken. Operatie Operatie '71 komt dit seizoeen niet meer in de competitie uit. De grotere afstanden bleken voor de meeste Oostburgse spelers een pro bleem. Een toen bleek dat na de overstap naar België een viertal van de tien spelers ermee zou stoppen, heeft het bestuur van Operatie de knoop doorgehakt en is Operatie voor de tweede maal in haar ge schiedenis opgehouden te bestaan. Hoewel de Zeeuwse afdelingscompetitie ter ziele is, behartigt het afdelingsbestuur nog steeds wel de belangen van de Zeeuwse teams. De Zeeuws-Vlaamse deelnemers in de Belgische competitie hoeven derhalve niet bang zijn vergeten te worden. De weg naar Nederlands handbal op landelijk niveau blijft open. Om die promotie te maken moet de hoogst geklasseerde Zeeuwse ploeg in de Belgische compe titie twee beslissingswedstrijden spelen tegen de hoogste Zeeuwse afvaardiging uit de Rotterdamse afdelingscompetitie. De winnaar daarvan mag zich volgend jaar weer derde-divisionist noemen. van onze medewerker TERNEUZEN - In de hoofdklas van het Terneuzense bedrijfs volleybal (Bevobo) heeft kam pioen Dees de laatste jaren al leen in het Hulster Stuntmarkt en Lichtland uit Terneuzen te genstanders van formaat. Dees -Stuntmarkt had deze week, bij de start van het nieuwe seizoen, dan ook voor een knallende ope ning moeten zorgen. Maar de 3-0 zege voor Dees - met 15-4,15-6 en 15-1 als setstanden - maakt wel duidelijk dat die er niet kwam. De beschamende nederlaag was vooraf al te voorspellen: Stunt markt kon, ruim zes minuten na het startsein, slechts vijf spelers in het veld brengen. „Een speler van de ploeg is verhuisd, we kon den zijn woning niet vinden", gaf de Stuntmarkt-woordvoerder als verklaring. Een bijzonder knullig excuus, waar Dees overi gens geen boodschap aan wen ste te hebben. De overige hoofdklassers pres teerden naar verwachting: Het pas gepromoveerde De Pooter ni ttki deed het niet onaardig te? ;.?1 Broodje Ben. maar bleef W met lege handen (0-3) en® Lichtland bevestigde de tie door een versterkte^ ploeg met 3-0 te verslaan. V® deden de kampioenen van^ seizoen het, na promotie. M» i uitzondering uitstekend hogere klassen: InterverSS!» (nu PTT Post). Rabobanken- ter gingen met 3-0 naar dew® j-, w kamer, Dow moest het metC- 1-zege ietsje minder doen,® R het debuut in 2B was all® hoopgevend. In de wedstnp sen Westerscheldecollege Neelemans waren de speet* laire momenten niet van lucht: 17-16 en 15-13 voor Ne»*, mans. Uitslagen: Broodje Ben-De PoNJ Wera -0; Lichtland-Dow 3-0; SeM™' Scharmga 2 3-0; Westerscne lege-Neelemans 0-2. StunW - 1— 'rOlDO Dees 0-3; PTT Post-Zeevla3-0.^_ -PSV 1 0-3. Phillps-Deltan 2 - Hoop-Beldo 2-1Gemeente 1 l. Voorwaarts-'Arnro-Deltan Rabobank-NHI 3-0; Dees 3 D 2. Aster-VC Schelde 3-0; Lid»— et B.& S. 2-2. iflan lanj «e (kef foto Camile Schelstraete Vader Michel en zoon Wim (rechts) Remery zijn verknocht aan De Bruinvis. Het parcours wordt door Jo de Vetter (links), Patrick de Kind en Paul Burm in gereedheid gebracht. foto Camile Schelstraete VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 58