Zorgen over bewaking oesters PZC De taal van de beeldentaal uno Terneuzen heeft mammograaf Van Gelder moet dienstauto delen VVV eist 50 mille van provincie voor watersportbeurs Ucoholrijders [rijgen langdurige rijontzeggingen provincie 13 foor miljoenen guldens voor het oprapen je zomer Nieuwe dochteronderneming voor Sicon BV fnnnze verslaggever JERSEKE - De aanwezigheid „nmiljoenen oesters op de bo- ^nl van het Grevelingenmeer jpfrde opwinding onder Yer- „kse oesterkwekers op, maar pijl ook zorgen met zich mee. Pt oesters vertegenwoordigen M waarde van miljoenen gul- fcnsen liggen in feite op de bo- van het Grevelingenmeer oor het oprapen. Yersekse oes- trkwekers zijn echter niet ge- pl op het toezicht op het Gre- flingenmeer. Scheele van de oesterkwe- irsverenigingOstrea: „Hettoe- tht van de visserijkundig amb- par van het ministerie is in ie- geval al verminderd omdat VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 \lishandelde wethouder snel aan de slag en onze verslaggever IENESSE - Wethouder ir C. W. Veerhock van Westerschouwen al naar verwachting zijn be- sluurlijke werkzaamheden loor de gemeente volgende teek weer oppakken. De horeca ondernemer wil zich als de pro- Hemen omtrent de verkoop van je Rotterdamse discotheek To- norrowland eenmaal uit de we reld zijn. gaan wijden aan het telhouderschap. IndeSchouwse Westhoek blijft Ie mishandeling van Veerhoek bet gesprek van de dag. De par tijen in de gemeenteraad hou- ien zich echter afzijdig van de aak Veerhoek. De fractievoor- atters zeggen dat ze zich er niet nee willen bemoeien. In hun Dgen staat hetgeen Veerhoek op akelijk gebied is overkomen rolstrekt los van zijn functione ren als wethouder. Van zijn ei- en partij. de VVD. geniet Veer- loek het volste vertrouwen, al- lus fractievoorzitter C. A, Hoor- reg. ilanhuisconcert - Het ïiigdorkest Euphonia verzorgt ondag 20 september met mede- rerking van drumband Eupho- ua en Ons Genoegen het laatste lanhuisconcert van dit seizoen, let concert begint om 12.00 uur n duurt een uur. Bij slecht weer rordt uitgeweken naar de Grote !erk. die zijn aandacht over de Oos- terschelde en de Grevelingen moet verdelen. Vroeger was er één opzichter voor het Grevelin genmeer. Dat is een zorg voor ons, die bewaking." De oesters die op de percelen van de kwekers liggen zijn eigen dom van die kwekers. Op de ove rige plaatsen in het meer, de zo genaamde vrije gronden, bevin den zich echter nog veel meer oesters. Volgens sportduikers liggen ze bijvoorbeeld net buiten de haven van Bommenede als dakpannen over elkaar. De oes ters op de vrije gronden zijn ei gendom van de staat. Ook de oesterkwekers moeten die ko pen. Formeel moet er dan ook op worden toegezien dat de oester kwekers zich bij hun werkzaam heden op de Grevelingen niet op de vrije gronden begeven. Stropers Het toezicht op het Grevelingen meer is in de praktijk in handen van de rijkspolitie te water. In de zomermaanden is die perma nent op het meer aanwezig. Daarna zijn de politiemensen er te vinden als het werk dat ver eist. zo blijkt uit een toelichting van de rijkspolitie te water in Vlissingen. Dat politietoezicht nodig is blijkt wel uit het feit dat regelmatig oesterstropers ge pakt worden. Met name tegen de kerstdagen nemen dergelijke overtredingen toe. De zegsman van de rijkspolitie maakt duide lijk dat oesterstroperij op het Grevelingenmeer aanleiding is om op dat water verscherpt, toe zicht uit te oefenen. De stropers moeten op heter daad betrapt worden. Als de oes ters eenmaal worden vervoerd is het voor de politie erg moeilijk om na te gaan of het om een le gale of illegale vangst gaat. In het verleden was die mogelijk heid er wel. toen nog een ver- voersverbod voor oesters van kracht was. Dat hield in dat oes ters alleen getransporteerd mochten worden met een certifi caat van het produktschap. Was dat certificaat er niet bij en ging het om een aanzienlijke hoeveel heid oesters, dan wist de politie dat het een illegale vangst was. Het vervoersverbod was inge voerd omdat in de Öosterschel- de wel de oesterziekte Bonamia Ostreae heerste en in de Greve lingen niet. Het verbod moest voorkomen dat de zieke oesters de schelpdieren in het Grevelin genmeer besmetten. an een medewerkster IIDDELBURG - Officier van slilie mr C. van Ginkel eiste, anderdag op de zitting van de olitierechter in Middelburg tn jaar rijontzegging en twee itkcn gevangenisstraf tegen de -jarige J. G. M. van S. uit Oost iouburg voor rijden onder in- loed van drank. Hij slipte op 11 all op de Sloeweg in zijn woon- laatsen zijn auto werd bij een lap tegen de vangrail grondig traield. in ademalcoholgehalte was 5 microgram (gelijk aan 1.63 omille bij de bloedproef). Van erkende dat hij een paar bier- K had gedronken, maar hreef zijn microgrammen ^namelijk toe aan de alcohol en die hij op zijn werk ina- ®de. Volgens de officier was 1 onzin, daar het gerechtelijk oratorium dit soort verweren met proefnemingen had ont- Wht, Het zou zijns inziens ook ?ek zijn als mensen op de frkplek aan zoveel alcohol- mp worden blootgesteld dat dronken naar huis gaan. 11S raakte na zijn aanhou- ig direct het rijbewijs kwijt. had al twee veroordelingen ®°r alcohol-verkeersdelicten strafblad. Politierechter 'B J R. P. Verhoeven vonnis- conform de eis. maar stond 'toedat Van S. in plaats van weken zitten veertig uur octaald werk mag doen. J de K (38) uit Lewedorp ïpte op 11 juni met 955 micro- 1111 '2.17 promille) op de "we Rijksweg bij 's-Heer Midskerke op een vluchtheu- Hij bleef staan met een lekke cd en een beschadigde velg. «hij kon zijn rijbewijs meteen S'-en. zodat hij sindsdien op cets naar zijn werk gaat. Hij 'i al twee vonnissen voor al- "Olzaken op zijn naam. Het ZCAD beoordeelt hem als een gewoontedrinker en advi seert een sociale vaardigheids training om hem uit zijn isole ment te halen. De politierechter veroordeelde hem conform de eis tot twaalf maanden rijont zegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk mits hij deel neemt aan de alcohol-verkeers- cursus. Verder blijft er twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf gedurende een proeftijd van twee jaar boven zijn hoofd hangen en moet hij als bijzon dere voorwaarde bij dat onder deel van de straf de vaardig heidstraining volgen. L. H. K. (45) uit Westkapelle werd 13 juli om twee uur 's nachts op de Westkapelseweg in Zoutelande aangehouden om dat hij slingerend reed. Zijn ade malcoholgehalte was 755 micro gram (1.70 promille), voldoende om zijn rijbewijs onmiddellijk bij de politie te moeten inleve ren. De officier merkte op dat K. niets van zijn drie vorige veroor delingen heeft geleerd en ook niet van de twee weken die hij al heeft uitgezeten. Zijn eis was een jaar ontzegging en. met het oog op K.'s hoge inkomen. 5000 gul den boete. De politierechter leg de drie maanden van de ontzeg ging voorwaardelijk op met als bijzondere voorwaarde dat K. de ave met goed gevolg voltooit. H. M. J. van K. (42) werd op de Ringbaan-West in haar woon plaats Goes aangehouden om dat ze geen rechte koers kon houden. Zij had gedronken (705 microgram) en zat met man en dochter in de auto. Zij had nog geen strafblad en kwam er daar om van af met 1500 gulden boete, zes maanden ontzegging met aftrek van de tijd dat het rij bewijs ingevorderd is geweest en drie maanden van de resterende rijontzegging voorwaardelijk als zij de ave volgt. 'K. PAREL. Advertentie Dat kan nog in ons subtropisch zwemparadijs De Parel, geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Met zijn glijbaan, vvildwaterkreken, draaikolk, whirlpools, kuurbaden, sauna, rustruimtes, zonneterrassen en bikinibar. Dit alles in een omgevingstemperatuur van 31°C, en in een watertemperatuur van 29-36°C. Vanaf 19.00 uur afspoeltarief, d.w.z. halve BTDombure Pri)s- Volwassenen mogen zw< 7,50 en kinderen voor 5,- De semi-mobiele screening-unit blijft voorlopig een jaar in Terneuzen, zodat vrouwen niet meer naar Goes hoeven voor borstonderzoek. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Een forse dieplader en een mammoetkraan kwamen er donderdag aan te pas om de semi-mobiele screening -unit van de stichting Bevolkingsonderzoek Borstkanker Zuid- west-Nederland (een samenwerkingsverband van het Integraal Kankercentrum Rotterdam en de GGD's in de regio's) in Ter neuzen op zijn tijdelijke plaats aan de van Steenbergenlaan te zetten. De 14.000 kilo wegende unit blijft voorlopig een jaar in Zeeuwsch -Vlaanderen staan. Het is volgens Renee Poelman, voorlichter van de GGD-Zeeland, de bedoeling dat eind september begonnen wordt met een groot scheeps onderzoek naar borstkanker in de regio. Eind deze maand wordt de eerste groep vrouwen boven de 50 jaar aange schreven voor een onderzoek. Het gaat dan om bewoonsters van de Terneuzense binnenstad. „Daarna komen stap voor stap alle andere Terneuzense wijken en de dorpen in de regio aan de beurt. Het is overigens niet uitgesloten dat de unit ook elders in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt neergezet. Voorlopig blijft de mam mograaf (een speciale rontgen-apparaat voor borstonderzoek) echter in Terneuzenaldus mevrouw Poelman. Uitnodiging In totaal zullen 12.000 vrouwen in de regio voor een onderzoek worden uitgenodigd. „Vrouwen ouder dan 70 jaar kunnen ook onderzocht worden, maar zij moetèn dan bij de unit een afspraak maken", zei ze. De GGD in Zeeland is uitermate verheugd over de inzet van de semi-permamente onderzoeksmogelijkheid. „Tot voor kort moesten vrouwen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Goes om zich te onderzoeken. Voor velen was dat een bijkomend probleem. Ook voor ons. Van een echt bevolkingsonderzoek kan dan geen sprake zijn. Nu wel." De unit van 14 bij 3,5 meter werd door de stichting speciaal ge bouwd om ingezet te kunnen worden voor bevolkingsonderzoe ken naar borstkanker in heel Zuidwest- Nederland. De Zieken fondsraad maakte de aanschaf mogelijk Ds A. Otten voor de hervormde kerk in Ou werkerk. foto Pieter Honhoff Ds Otten begint cursus Bijbels Hebreeuws van onze verslaggever OUWERKERK - Om de Bijbel te begrijpen, moet je je ver diepen in de taal van het Oude Testament, vindt dominee A. Otten uit Ouwerkerk. Daar om komt hij met een cursus Bijbels Hebreeuws. De taal is namelijk anders dan de 'onze', legt hij uit. De verhalen zijn eigenlijk beelden. Daarbij spelen typisch Hebreeuwse woorden en lettervormen ook een rol van betekenis. „Versta de taal van de beeldentaal", doceert hij. Gelovigen van verschillende denominaties hoeven voor de cursus hun eigen uitleg niet aan de kant te schuiven, aldus Otten. ..De Thora (de eerste vijf Bijbelboeken, ofwel het oude testament, red.) heeft im mers zeventig gezichten. Ik ben ook niet voor één kerk want dan wordt het een grote eenheidsworst." Ze hebben al lemaal wel wat: ..De vrijzinni gen hebben voor ons de band met de cultuur bewaard en de orthodoxen de band met de Bijbel." Een vergissing die hij uit de wereld wil helpen is dat de Bij bel een louter historisch boek is. Wie dat denkt, is een mak kelijke 'prooi' van de weten schap. Die heeft sinds de ver lichting verhaal na verhaal als feitelijk, historisch onjuist van tafel geveegd. Het scheppings verhaal is zijns inziens als het letterlijk wordt opgevat moei lijk vol te houden. Maar vol gens ds Otten gaat het daar ook niet om. De letterlijke uitleggers van de Bijbel, volgens moderne taalbegrippen, komen in het nauw. Toch is hij over hen mild gestemd, want zij hebben vast een begin. „Het is net als met een sprookje. Als je Rood kapje letterlijk kunt geloven, kun je haar ook door het bos zien lopen Later kun je altijd nog bij diepere betekenissen komen. Van Bijbelse gebeurtenissen is de plaats in de tijd volgens hem niet essentieel. De beel den staan op zichzelf. Via stu die van woordbetekenissen en lettervormen komt hij uit op de diepere verbanden. Daarbij stuit de leek al gauw op para doxen Otten geeft aan tijdens zijn cursus niet zozeer naar de achtergrond van de teksten te willen kijken, maar. het is im mers een taalcursus, naar wat er letterlijk staat. Vervolgens haalt hij echter een bijbelana- lvse aan die is geschreven on der het motto: „Er staat'niet wat er staat." Waarmee hij te rug is bij zijn standpunt dat de Bijbel moet worden gelezen met in het achterhoofd dat het een joods boek is. dat niet te vee! moet worden gehistori seerd. Zowel gelovigen als niet-gelo- vigen kunnen de cursus vol gen. Vooropleiding is volgens Otten al evenmin nodig. Een echt eind zit er echter met aan. Bijbelstudie kan eindeloos doorgaan. van onze verslaggever VLISSINGEN - Schelde Industrial Construction BV (Sicon) heeft een nieuwe dochteronderneming. Het bedrijf heeft de zogenaamde 'on-site'-activiteiten overgenomen van Reekie Fijnmechanische Industrie BV in Eindhoven. Dat zijn machinale bewerkingen bij chemische bedrijven, energiecentrales, raffinaderijen en dergelij ke, zoals het zuiver vlak maken van flenzen, pakkingsvlakken. fun daties voor pompen en het aanbrengen van laskanten. Sicon. een onderdeel van de Koninklijke Schelde Groep, brengt deze werkzaamheden onder in de BV Spécam On Site in Eindhoven. Bij de nieuwe dochter werken twintig personeelsleden. De activiteiten van Specam On Site vormen een aanvulling op soortgelijke bezighe den van Sicon-dochter Leak Repears Holland BV. Volgens Sicon- woord voerder A. Lippens is het voor zijn bedrijf interessant een ster kere positie op de markt voor on-site-activiteiten te verwerven door de steeds strengere eisen die de milieuwetgeving aan chemische be drijven en dergelijke stelt. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het ziet et naar uit dat de nieuwe commis saris van de koningin, drs W. T. van Gelder, zijn dienstauto met de gedeputeerden zal moeten delen. De staten willen voor eens en altijd een einde maken aan de praktijk die de vorige commissaris, dr C. Boertien, er op na hield. Die had geheel voor zichzelf een dienstauto, een Mercedes 280-S. met chauffeur ter beschikking waarmee hij zich ook frequent tussen wo ning en provinciehuis heen en weer liet rijden. Gedeputeerde D. Bruinooge kondigde gisteren aan dat voor taan efficiënter met het 'wagen- parkje' van de Zeeuwse bestuur ders zal worden omgegaan. Boerticns chauffeur, die onlangs met pensioen ging, krijgt geen opvolger En van de drie Merce- dessen waarmee de bestuurders dienstreizen kunnen maken, zal er geen meer speciaal voor de commissaris ter beschikking zijn. Bruinooge zei dit ter geruststel ling van de statencommissie voor algemene zaken Diverse commissieleden hadden aange drongen op een 'genuanceerd' gebruik van de dienstauto's. Overigens is met de nieuwe com missaris Van Gelder nog niet ge sproken over deze vervoerspro- blematiek. Duidelijk moet in ie der geval zijn. zo was de teneur tijdens de commissievergade ring. dat het beschikbaar hou den van een dienstauto (met chauffeur) voor alleen de com missaris een te dure grap is. Versleten Overigens blijkt Boertiens 'com- misaris-auto' dringend aan ver vanging toe. De negen jaar oude Mercedes, die 335.000 kilometer op de teller heeft staan, is zo ver sleten dat er voor zo n 10.000 gul den aan gesleuteld zou moeten worden om het ding op de weg te houden. Zoveel geld is de hele auto nauwelijks meer waard. Men hoopt het voertuig nog voor een aardig prijsje te kunnen ver kopen. Resteren dus nog twee andere dienstauto's. Te weinig, vindt men. voor een druk bezet dage lijks provinciebestuur van zes gedeputeerden en een commis saris. Dus is inmiddels besloten zolang een derde 'gelijkwaar dige' dienstauto te huren. Kos ten: ruim 3000 gulden per maand. Het is de bedoeling om in overleg met de nieuwe com missaris, die volgende week wordt geïnstalleerd, een 'defini tieve oplossing' te zoeken voor het dienstauto-probleem MIDDELBURG - De Zeeuwse VVV probeert alsnog 50.000 gul den op de provincie te verhalen. Het gaat om geld dat is uitgege ven op de watersportbeurs Boot 1990 in Dusseldorf, waarop Zee land fors heeft uitgepakt. VVV- directeur R. ter Heide ving gis teren andermaal hot toen hij hij de statencommissie voor alge mene zaken het geld probeerde te incasseren. Daarop kondigde hij aan in beroep le gaan. De kwestie ontstond onder het vorig provinciebestuur. De toen malige gedeputeerde J. B. Ven- tevogel combineerde destijds zijn verantwoordelijkheid voor het provinciaal recreatiebeleid en de provinciale financiën met het voorzitterschap van de Pro vinciale VVV. Op de beurs Boot Dusseldorf probeerde de VVV extra veel aandacht te trekken voor Zee land als vakantieland. Volgens directeur Ter Heide gebeurde dat 'op uitdrukkelijk verzoek' van het provinciebestuur. Er wa ren aanzienlijke sommen geld mee gemoeid. Normaliter kost de deelname aan de beurs de VVV hooguit 15.000 gulden. Maar die keer moest 77.000 gul den op tafel komen voor een ex tra stand en 47.000 gulden voor de vervaardiging van een Duits talige Zeeland Waterland-krant. Ter Heide: „De VVV had dat geld in de verste verte niet." De toenmalige gedeputeerde en VVV-voorzitter Ventevogel vroeg aan de staten toestem ming om een groot deel van de kosten met provinciegeld te be talen Maar de staten wisten dat de WV nogal wat geld achter de hand had: door vacatures in de staf had men fors op salariskos ten kunnen besparen. Dus. zo oordeelden de staten, de VVV kon en moest de beurskosten zelf betalen. Fraude Volgens Ter Heide is destijds de toezegging gedaan dat de pro vincie alsnog over de brug zou komen in het geval de WV door 'onvoorziene omstandigheden' in financiële problemen zou ko men. En helaas, aldus Ter Heide, dergelijke omstandigheden de den zich voor. „Een frauderende boekhouder zorgde ervoor dat de hele financiële ruimte moest worden besteed aan extra boek houd- en accountantskosten." Of de provincie nu dus maar even 50 000 gulden wil betalen. Maar de staten, die de kwestie dit jaar al diverse keren op hun bordje kregen, voelen daar voor alsnog niets voor. Officieel, zo houden de staten vol, is nooit toegezegd dat de provincie de Brandstichter treinstel nog niet gevonden van onze vei VVV financieel tegemoet zou ko men. In ieder geval staat een dergelijke toezegging niet op schrift. Het kan best zijn. zo re deneren de staten, dat onder verantwoordelijkheid van gede puteerde Ventevogel mondeling het een en ander is afgesproken. Maar daar heeft men dan niets mee te maken: 'al dan niet ver meende mondelinge toezeggin gen' gelden niet. Maar VVV-directeur Ter Heide meent weldegelijk te kunnen aantonen dat hij in zijn recht staat. Hij gaat in beroep. Dat be tekent dat de arob-commissie uit de staten nu eerst zal moeten proberen de kwestie verder uit te zoeken. (Advertentie) OOST-SOUBURG - De spoor wegpolitie heeft nog geen flauw idee wie verantwoordelijk is voor de brand, vorige week vrij dagavond. in een treinstel te Oost-Souburg. Daarbij werd voor enkele duizenden guldens schade aangericht. Volgens een woordvoerder van de spoorwegpolitie is de brand vrijwel zeker aangestoken. Het vuur ontstond in een coupé waar het verboden is te roken. Uitge sloten is dan ook dat een niet-ge- doofde peuk tussen de wandbe- kleding terecht is gekomen. De spoorwegpolitie is op zoek naar mensen die in het betreffen de treinstel zaten. Ze wil daar naast in contact komen met eventuele getuigen De spoor wegpolitie is telefonisch te berei ken op 01650-95444 of 030- 354444 een primeur bas er> mar de jager brengen als één van de eersten m nederland het hele complete en totaal nieuwe UNO programma van interlubke in Kapeile1 een primeur tn het laten zien van het 'andere wonen' met een zeer eigentijdse uitstraling UNO geett iedere ruimte een totaal andere sfeer. UNO is eindeloos! het is zijn tijd ver vooruit, het is spelen met vorm. kleur en dimensie met het UNO programma kan men met alleen een garderobe samenstellen maar ook een boekenkast. een slaapkamer of een appartementwand om in te wonen, te werken en te slapen UNO is kwalitatief een écht interlubke product, héél mooi. duurzaam, efficient en de prijs is in tegenstelling laag uitersten' om in alle opzichten kennis van te nemen a> cn -05, CD ■o CO E w co -Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 53