Passende stappers symbool van status De ogen zijn niet meer als gebrandschilderde ramen Zwart hoofdkleur van schoenen Bally pik je er altijd uit Fors in de buidel tasten 37 Najaar- VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 Bally, de echte liefhebber weet dan onmiddellijk waarover het gaat: schoenen. Vrij klassiek, maar de laatste jaren toch ook steeds meer een design-produkt, waarvoor de beste leerkwaliteiten worden gebruikt. Echt bizarre modellen hoef je van Bally- ontwerpers nog steeds niet te verwachten, maar hun ontwerpen hebben altijd allure en zijn door hun subtiel lijnenspel te herkennen. Bally blijft Bally, wat de modetrend ook is. Jftaar het belangrijkste van de schoen is de perfect pasvorm (leest) en zorgvuldige afwerking. Bizarre modellen hoefje van de Zwitserse schoenfabriek Ballv niet te verwachten, maar de ontwerpen hebben altijd allure. Een statussymbool en tegenwoordig niet alleen voor schoenen maar ook voor accessoires en kleding. Aan de to tale omzet (in 1990 ruim een miljard Zw. Fr.) van het bedrijf, met 500 verkooppun ten in 70 landen, dragen die een kwart bij. En toch is het puur toeval dat de naam Bally is verbonden aan een Zwit sers topprodukt. De eerste Bally. Franz Ulrich. metselaar van beroep, kwam vanuit het Oosten rijkse Vorarl-gebergte naar Zwitserland. Al snel ontdekte hij dat het heldere wa ter van de Aare, de rivier die langs zijn nieuwe woonplaats Schonenwerd stroomde, zich bij uitstek leende voor de linnen-produktie en dus gingen de Bal- ly's 'in de textiel'. Bij de kleutersehoenen is nubuck in fris se modekleuren verwerkt, vaak in com binatie met leer. Mannenschoenen (veelal met veter) heb ben een voering, binnenzool en loopzooi van leer. Sportieve en elegante enkellaarsjcs in leer. met in het oog springende details. foto's C A Eenvoudig en comfortabel, zo valt de schoenmode voor het komend sei zoen het best te omschrijven. Vooral de vele hakvormen moeten voor variatie zor gen. Nu de rokken weer langer worden, zie jeook hogere hakken, maar ook dan blijft Waagcomfort voorop staan. Vaak zijn die «oge hakken gezichtsbedrog, want veel 'aarsjes en schoenen zijn voorzien van een Plateau-zool. Maar juist omdat het alle maal zo fundamenteel is, hebben de ont werpers gebruik gemaakt van luxe leer- - soorten ivaak hoogglanzend), kroko- Prints, fijne suèdc. nappa, nubuck en lakleer. Voor het stoere schoeisel, de pa raboots en de hikers, komt daar dan nog geolied leer en vette nubuck bij Broek pakken, wintershorts en lange rok ken schreeuwen om vrij hooggesloten, mannelijke veterschoenen of enkelhoge ■aarsjes met een vierkante, maar toch af geronde neus Vooral veel laarsjes. Die zijn echt te kust en te keur te koop. Van zeer elegant, met een als kant uitgesne den bovenrandje: in lak met een (imitatie- ibontrandje of van zacht suède met bor duursel langs de bovenrand tot heel stoer met een enigszins bolle neus en een grof- getande zooi Degenen die de jaren zestig bewust heb ben meegemaakt kennen ze nog wel. de over-de-knie-laarzen zijn terug. Uitge voerd in nubuck of nappa, met een vrij platte hak doen ze het vooral goed in com binatie met een dikke maillot en een win- tershort of met een skibroek. De pumps, met een hakhoogte die va rieert van 3.5 tot 4.5 cm. vallen op door een asymmetrische belijning en een vrij lange leestvorm. De modellen die meestal ver over de wreef komen ihoogfronti. heb ben vaak met leer beklede elastieke ban den. Voor jongeren zijn er pumps met dik ke porozolen en een getand profiel. Naast pumps zijn er ook veel balerina's te koop bijvoorbeeld met soepele latexzolen en een wanne voering. Mannen Sportieve mannen kunnen de komende winter kiezen uit hikers, paraboots of ge woon sportieve schoenen met grove stik sels en ferme rubberen profielzolenVoor dit type schoeisel wordt vaak een vettige, dus waterafstotende, leersoort gebruikt. Voor onder het nette kostuum is er nog altijd de brogues-achtige schoen en het type met neusdoorsnijdingen. Wat geldt voor volwassenen geldt natuur lijk ook voor kinderen: draagcomfort is nummer een. Vandaar dat de meisjes on der hun leggings en skibroeken kleurige laarsje met fun-fur dragen: of madonna achtig schoeisel met vetersluiting. Voor de jongens zijn er paraboots en hikers. Zijn neef Carl Franz zette de familie op het spoor van de schoenen Voor zaken in Parijs, zijn vader was elastiekfabrikant. zag hij voor het eerst in de fabriek ge maakte schoenen Het vervaardigen van schoenen was in de 19de eeuw nog voor een groot deel maatwerk. Natuurlijk nam hij enkele paren mee voor zijn echt genote Aangemoedigd door haar enthousiasme stortte Carl Franz zich op het vervaardi gen van schoenen. Dat was gemakkelij ker gezegd dan gedaan, want wat wist de zoon van een elastiekfabrikant van schoenen? Aanvankelijk had dan ook niemand vertrouwen in het Bally-pro- dukt. De in 1851 opgezette fabriek zou roem loos ten onder zijn gegaan als niet een naar Argentinië geemigreerde Zwitser zich de onderneming van Carl Franz had herinnerd. Hij bestelde - ongezien - schoenen voor vader, moeder en kind. Keurig verpakt in houten kisten werden deze naar Zuid-Amerika verscheept. En daarmee was de onderneming - die nu koninginnen en filmsterren schoeit - van een vroegtijdige ondergang gered. Toch moest Bally aan het einde van de 19de eeuw eerst nog naam maken in Groot-Brittannië (toen nog een wereld rijk) en Frankrijk voor het produkt ook het vertrouwen kreeg van de Zwitserse consument Omzet Vandaag de dag heeft Bally - sinds 1977 onderdeel van de Oerlikon-Buhrle-groep - fabrieken in Zwitserland. Frankrijk en Engeland, waar per jaar ongeveer vier miljoen paar schoenen worden vervaar digd. de helft van de totale omzet van het concern. De andere helft wordt voor 90 procent in Italië en voor 10 procent in Spanje gemaakt, alles naar de strenge maatstaven van Bally. Dat niet alle Bally's in Zwitserland wor den gemaakt heeft te maken met de pro foto GPD duktiekosten. die zeer hoog zijn Pers voorlichting Landau: ..In de toekomst worden alle onderdelen voor schoenen gemaakt waar dat het goedkoopst kan. Gespen voor bepaalde schoenen worden nu al in Italië vervaardigd. Waarom zou je trouwens buitenlanders naar Zwitser land halen of mensen uit Tessin naar het noorden. Je kunt beter het werk naar de mensen brengen. Het Noorden (Scho nenwerd) zal in de toekomst het design, de modelijn en de kwaliteitseisen moe- ten vaststellen, de produktie kan wel er gens anders plaatsvinden rtenriëtte van der Hoeven Voor een paar 'gewone' Bally-schoe- nen moet al een flink bedrag worden neergeteld, maar wie een paar Scribes wil bezitten, moet helemaal fors in de buidel tasten. Deze serie handgemaakte herenschoenen, die sinds enige tijd in de handel zijn. moeten zo rond de 1000 gul den kosten. Voor die prijs heb je wel een jaar garantie en kun je ze voor een op knapbeurt naar de fabriek opsturen. Wie erg veel geld te besteden heeft, zoals de klant die in één klap voor 45.000 Zwit serse francs aan Bally-artikelen kocht, kan in de vestiging aan de Bahnhofstras- se in Zürich gebruik maken van de VIP- room. Hier kan in alle rust en met een zeer persoonlijk advies een keus worden gemaakt. „Maar", zegt pr-man Landau „Veel VIPS geven er de voorkeur aan ge zien te worden in de winkel." Maar Bally is er niet alleen voor de VIPS. Ook de Zwitserse Jan Soldaat draagt Bally In 1990 plaatste het leger een order voor 94.000 paar laarzen. Aan het opmaken van de ogen komen dit seizoen geen vier of vijf kleuren te pas De tijd van ogen als gebrandschil derde ramen is voorbij. De ogen worden vrijwel in één kleur, maar in verschillende nuances, opgemaakt. Wel komt er al tijd een eyeliner aan te pas en worden de wimpers sterk aan gezet. waardoor sommige oogmake-ups vrij zwaar ogen. Maar de donker geschilderde lippen zijn toch de blikvanger. De to tale make-up geeft het gezicht een verfijnde, elegante uitstra ling. Demi-teints. ingetogen, neutrale kleuren beheersen de make -up van Christian Dior. Voor het opmaken van de ogen is er één doosje Effects d'Ombre met: drie oogschaduwkleuren, een highlighter en een eyeliner, genoeg om elk gewenst effect aan te brengen. De doosjes zijn er in drie uitvoeringen: grijs blauwtinten met een zwarte eylmer; gedekt roze-bruin met een bruine eyeliner, en bruinnuances met een blauwe eyeli ner. De eyeliner kan droog worden gebruikt. Voor de lippen en nagels zijn er vier roze tinten, die aan de donkere kant zijn. Nieuw bij Dior is de matte lipstick: Rouge Accent, waarmee scherpe contourén kunnen worden gete kend en die de mond een dramatisch accent geeft Ook bij Sans Soucis wordt voorzichtig met kleuren omge sprongen. De oogleden worden alleen met een waas van kleur (grijs, roze of petrol) aangezet. Accenten ontstaan uit een ge raffineerd kleurenspel, meestal ton-sur-ton. De oogschaduw wordt met een vochtige applicator aangebracht Wel worden de ogen met kajal omrand en de wimpers sterk aangezet. Al leen de lippen springen er bij Face Fashion 92/93 uit: die zijn stralend cyclaam, azalea of bronskleurig, vrij donker dus Een licht en stralend gezicht: de ogen krijgen nadruk door zachte tinten, de lippen zijn zeer sprekend. Dat is Imaginai- res. de herfst-wintermake-up van Helena Rubinstein. Er zijn drie variaties; tai ogen: matzwart. nagels en lippen: granaat- of vermiljoenrood; blusher: roestrode tint. <bi ogen: violet- bruin. nagels en lippen: vurig-roze of matroze met een vleugje bruin; blusher: roestrood: ic ogen1 warm-bruin: lippen en na gels: vermiljoenrood: blusher: een sprekende koperkleur. In het nieuwe oogmake-updoosje (f 65.-1 van Rubinstein een kleur oogschdaduw en een bijpassende eyeliner Bij de make-up van Shiseido The Dreamtime ligt het accent vooral op de wenkbrauwen. Om die nadruk te geven is de eye- brow-shadow-liner ontwikkeld. Een doosjes met twee kleuren bruin (licht en donker) samengeperst poeder en een fijnpen seeltje om het op te brengen. Voor het in model brengen van de wenkbrauwen is er de shapeliner, een kleurloze 'finish' die in de wenkbrauwen wordt gekamd. De ogen worden opge maakt in beige, gecombineerd met het paars van pruimen: terwijl de nagels en lippen worden afgewerkt met een bruin roze of bruin-oranje tint. Kleuren die respectievelijk door het leven gaan als antique brown en antique. Ook bij Chanel Précieux ligt de nadruk op de mond. die wordt gekleurd met acht nieuwe, vrij donkere tinten, met als uitzon dering een stralend fuchsia-roze. De ogen kunnen worden op gemaakt in nuances van grijs, gecombineerd met roze of bruintinten met perzik-, beige- of beige-roze tinten Maar het mooiste nieuwtje van Chanel is de prachtige 'kleurdoos' met oog- lip- en wenkbrauwpotloden in alle modetinten Een doos waarmee je voorlopig niet bent uitgespeeld. Maria Galland biedt vier kleurnuances om mee te spelen ia) Capucine: oogschaduw blauw, zachtgeel, eyeliner blauw; mascara zwart; lippen/nagels amber-roze (b) Terra Ocre: oog schaduw bruin en oranjeachtige tinten, eyeliner bruin; mas cara bruin met zwart; lippen/nagels oranje, waarbij voor de lippen een bruin-rood contourpotlood wordt gebruikt (c) Graphite: een lijn.waarin de oogmake-up in paars en grijstin ten is uitgevoerd en de lippen en nagels roze-rood worden ge verfd (di Sepia: een lijn waarin roze. bruine en rode kleuren een kopereffect hebben Nieuw van Maria Galland is de lippenpoederstift. Top-man- nequins poederen hun lippen om de make-up perfect in orde te houden. Tegelijk krijgt de mond daardoor een geheimzin nige uitstraling. De stift wordt over de gewone lipstick aange bracht of alleen gebruikt Dat laatste geeft de lippen een zij dezachte glans. Henriëtte van der Hoeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 45