IVranghe is uniek milieuproject o lennekeij zoekt teun voor beleid ij bedrijfsleven Expositie over Bernstein primeur voor Terneuzen Prijsverschil remt ierkoop biologisch geteelde produkten nwoner Ovezande echt gebruik van PG-leiding aan Actie moet regeling voor orgaandonatie geheel veranderen Vliegeraars strijden om Europese titel bij Vrouwenpolder provincie 15 inder grondwater voor industriële doeleinden nodig w Heerlijk s VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 „mtze verslaggever llPELLE - „Een geweldige nu lspanning." Zo omschrijft H j. l. de Kraa van Delta [ifcedrijven het Wranghe- «jttt. Het gaat om de bouw Len pompstation in het pol derland tussen Kapelle en 's- Gravenpolder en om aanleg van een transportleiding voor aan voer van oppervlaktewater uit spaarbekkens in de Biesbosch - via de Wranghe - naar de indus trie in het Sloegebied. Dankzij het project hoeft er minder l?nonze verslaggever cq£S De hoge prijs vormt veel consumenten nog jrtds de belangrijkste belem- pinj om biologisch geteelde «dukten te kopen. Bovendien fctten veel consumenten weï- Ivaarde aan de diverse keur den die milieuvriendelijke dukten worden opgeplakt. (Biimentendcrzockcr drs T. lierman zei dat donderdag «Goes tijdens een studiedag («r de afzet van biologische todbouwprodukten. jgerman baseerde dat op de citaten van een enquête, die stituut voor consumenten boek SWOKA vorig jaar een met het Landbouw Eco- msch Instituut 1LEI1 hield. 1 dat onderzoek onder onge- sr 1200 consumenten bleek, (ongeveer tweederde van hen pooit een vorkje had gezet in in biologisch geteeld aardap- iiljej of van een ander ecolo- Bcli verantwoord produkt had ■proefd. De voornaamste oor- ilen. de hogere prijs, beperkte dnjgbaarheid en de geringe fcndheid. Het onderzoek eideook aan. dat de consu- Bten weinig vertrouwen heb- ïi'velen zien het alleen als re- ne'i in de diverse keurmer- n die de milieuvriendelijker «jukten dragen. erwarring Wesseloo van het Centrum ndbouw en Milieu (een insti- at dat ongeveer tien jaar gele gerd opgezet door milieube- lemiers en boeren) stelde in vast. dat in brede kringen e steeds veel verwarring be- staat over het begrip milieu vriendelijk. „Vanuit verschillende hoeken worden produkten aangeboden die 'milieuvriendelijker' zijn ge produceerd. maar voor de afne mer (tussenhandel, winkelier, consument) is onduidelijk waar dat precies voor staat. Het risico bestaat, dat de klant door de bo men het bos niet meer ziet. Ook voor de producenten is dat las tig; de consument vraagt dat re kening wordt gehouden met het milieu, maar wat wil die consu ment nu eigenlijk precies? Het is daarom belangrijk, dat duidelijk wordt wat precies wordt ver staan onder 'milieuvriendelijk'. De producent weet dan waar hij naar toe moet werken en de con sument weet wat hij koopt als er 'milieu' op staat. R. van de Winckel (verbonden aan de afzetorganisatie Eko Check) 'voorspelde donderdag dat het marktaandeel van biolo gisch geteelde produkten de ko mende vijfjaar niet boven de vijf procent zal uitkomen. Ook hij noemde de prijs als voornaam ste hobbel. Volgens Van de Winckel zijn vooral de handel en de verwer kende industrie schuldig aan de hogere prijzen die in de winkel worden gerekend voor biologi sche produkten. „De enige ma nier om da^r iets tegen te doen is dat boeren zelf een stuk van de handel en verwerking naar zich toetrekken." Van de Winckel toonde zich een groot voorstan der van de invoering van heffin gen op milieu-onvriendelijke produkten. Hij meent dat derge lijke heffingen een probaat mid del zijn om de biologische land bouw te stimuleren. onze verslaggever DDELBURG - Gedeputeerde J. I. Hennekeij (VVD, ver ft einvaterstaat) zoekt steun Wzijn beleid bij het bedrijfs- t". Hij pleitte er donderdag ir dal economisch Zeeland meer van zich laat horen tois inspraakprocedures grote (bouw)werken. Het Bliemopgevallen dat tijdens «Ierecente procedures voor effect rapportages (mer) bedrijfsleven niet reageer- Hennekeij hield donderdag •inleiding voor het departe- Zeeland van de Maat- Wi oor Nijverheid en •tel. ^deputeerde waarschuwde j*het effect van inspraakpro ces en -bijeenkomsten. aanleiding daarvan drei- Bemoties soms te winnen van ïhjke argumenten. Als voor noemde hij een boer die op 1 '^praakavond - soms tot ongeroerd - komt pleiten 1 een verandering van de Ken. Als er dan alleen een feZANDE - Eurogas in ^«dorp mag een nieuwe on- Wwidse gaspijp niet in ge- nemen, totdat onomstote- 'aststaat dat de leiding gevaar oplevert voor de oners van een huis in Ove- Mt Dat eist R. Jensma uit «ande woensdag 30 septem- 'ö|]de rechtbank in Middel- "ij heeft Eurogas laten Dürden omdat hij vindt dat JjPtedicht bij zijn huis ligt. 'W op zes meter afstand, "entuele calamiteiten zo- '•plosies of lekkages ou 5f"n gevaar lopen. I^noner van Ovezande wil Rechtbank een aantal des- i%n 6V- - aanwijst, die op kos- niü °8as moeten uitzoe- 0 deafstand tussen de LPG cJJJn woning wel voldoen de gasleiding mag niet in rJi,Worden genomen totdat jjjaten van het onderzoek l»iiH n'Een langsom van ,1 n per dag bij overtre ft Eurogas ervan weer- ae Pijp eerder in werking kostbaar grondwater voor in dustriële doeleinden gebruikt te worden en kunnen de klein verbruikers langer gezuiverd grondwater ontvangen. Wanneer het pompstation begin 1993 in bedrijf komt. kan de ont trekking van grondwater in het Brabantse pompstation Schijf van 10 naar 7 miljoen kubieke meter per jaar worden verlaagd- Dat is volgens De Kraa pure winst voor het milieu. Hij vindt dat van het project een prima voorbeeldfunctie uitgaat. Het is voor het eerst in Nederland dat op zo'n grote schaal een pomp station en leidingnet speciaal voor verwerking van industrie water worden aangelegd. Capaciteit Delta Nutsbedrijven begon en kele jaren geleden al met de ge scheiden levering van drink- en industriewater, door bouw van het pompstation Kraaijenberg bij Bergen op Zoom en aanleg van een leiding naar het chemie bedrijf General Electric Plas tics. Sinds 1988 wordt aan dat bedrijf gedeeltelijk gezuiverd Bies- boschwater geleverd. Het gaat om ruim 3 miljoen kubieke me ter per jaar. Het pompstation de Wranghe krijgt in de eerste fase een capaciteit van 8 miljoen ku bieke meter water per jaar. Ver dubbeling is mogelijk. Ook wordt rekening gehouden met aanleg van twee zuiveringseen heden voor drinkwater. De eerste fase bestaat uit een op slagruimte voor gezuiverd wa ter, een pompenruimte en een filtergebouw. Evenals in Kraaij enberg ondergaat het opper vlaktewater uit de Biesbosch in de Wranghe een eenvoudige zui vering. Daarna gaat het naar de afnemers in het Sloegebied Zes bedrijven nemen voorshands 4.5 miljoen kubieke meter per jaar af. via een nieuw aangelegd dis tributienet. De bedrijven beta len voor het gedeeltelijk gezui verde produkt aanzienlijk min der dan voor het drinkwater: 1,15 tegen 2 gulden. Vormgeving Aan de inpassing van het pomp station in het landschap wordt bijzondere aandacht besteed. De gebouwen worden overkapt met een metalen stolp, die de kleuren blauw en grijs krijgt. De overkapping wordt half septem ber aangebracht. „Door de vormgeving vind ik het een spectaculair gebouw voor een pompstation", zegt ir De Kraa. „Deskundigen menen dat het complex goed in het land schap past." Met name het toe passen van ronde vormen ziet hij als iets bijzonders voor technici, die gewend zijn met simpele, hoekige gebouwen te werken. In oktober zijn de gebouwen en het leidingwerk klaar. De rest van het jaar wordt gebruikt voor het testen van de installaties. Ter hoogte van Kruiningen wordt een aftakking van de Bies- boschleiding gemaakt. Dat ge beurt voor het aardappelverwer- kende bedrijf Meijer. Dat is één van de grotere drinkwaterafne mers van Delta Nutsbedrijven, ongeveer 800.000 kubieke meter per jaar. Ongeveer 200.000 ku bieke meter zal worden vervan gen door oppervlaktewater. Voor de resterende 600.000 ku bieke meter overweegt Meijer bouw van een klein zuiverings station. waar oppervlaktewater kan worden gezuiverd. Ook dat is milieuwinst, beklemtoont De Kraa: het inruilen van grond- voor oppervlaktewater. Het filtergebouw van het nieuw e pompstation de Wranghe wordt binnenkort vo ien van een metalen stolp. foto Willem Mieras overheid zoals provincie of ge meente aanwezig is om die plan nen te verdedigen is de kans gro ter dat de tegenstanders meer indruk maken en hun zin krij gen. Hij riep de vertegenwoordi gers van economisch Zeeland dan ook op van zich te laten ho ren, ook als ze het met bepaalde plannen eens zijn. Het was hem overigens opgeval len dat als het bedrijfsleven eens reageert, hij vervolgens twee verschillende geluiden beluis tert. Als voorbeeld noemde hij de inspraak over de Wester- schelde Oever Verbinding (WOV). De Maatschappij voor Nijverheid en Handel schrijft een rapport waarin de voordelen van de WOV op een rijtje worden gezet. Maar de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- Vlaanderen en de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone la ten weten dat een WOV niet hoeft, als niet aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De gedeputeerde maakte duidelijk dat hij daar niet zo gelukkig mee was. te stellen. De leiding moet geslo ten blijven als het onderzoek uit wijst dat de risico's te groot zijn met, de huidige marge van zes meter. Uit verschillende beleids documenten zou blijken dat de veilige afstand ten opzichte van woonhuizen minimaal 100 tot 150 meter bedraagt. Jensma meent dat het niet strikt nood zakelijk was de LPG-pijp vlakbij zijn woonhuis te leggen. Er wa ren alternatieven met minder ri sico's. De inwoner van Ovezande wil een schadevergoeding voor eventuele waardevermindering van zijn woning. Eurogas laat een ondergrondse buis aanleggen voor het trans port van LPG van Nieuwdorp naar Antwerpen. De werkzaam heden aan de gaspijp zijn inmid dels bijna afgerond. Jensma is ervan overtuigd dat Eurogas nooit echt grondig onderzoek heeft gedaan naar de veilig heidsaspecten. De zaak komt voor bij de arrondissements rechtbank te Middelburg. De zit ting begint om 9.00 uur. Cultureel attaché Kate Delaney van de Amerikaanse ambassade bekijkt tijdens de opening van de expositie samen met wethouder Hamelink een gemeenteshawl. Links wethouder W. de Zeeuw. fotoCamileSchelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Als eerste in Europa presenteert het VVV- kantoor aan de Burg. Geill- straat vanaf donderdag een fototentoonstelling over het leven en werk van de Ameri kaanse componist en diri gent Leonard Bernstein. Be langrijkste motief om deze expositie naar Terneuzen te halen is het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens dit muzikale evene ment. dat donderdagavond in IJzendijke van start is gegaan met Bemsteins Tweede Sym fonie. wordt namelijk een om vangrijk retrospectief aan de Amerikaanse componist ge wijd. „Ook op tal van andere Euro pese muziekfestivals wordt dit jaar veel aandacht aan het werk van Bernstein besteed vertelde cultureel attaché Kate Delaney van de Ameri kaanse ambassade donder dagmiddag tijdens de ope ning van de expositie. „De Amerikaanse overheidsin stantie die verantwoordelijk is voor de culturele voorlich ting in het buitenland heeft daarom het Bernstein-insti- tuut in New York benaderd. Deze organisatie, die na het overlijden van Bernstein in 1990 diens belangen behar tigt. heeft de opdracht gekre gen om speciaal voor Europa een expositie over het leven en werk van de Amerikaanse componist samen te stellen." Foto's Bij het verzamelen van mate riaal over de componist heeft het Bernstein-instituut onder meer beslag weten te leggen op een groot aantal foto's uit het familiebezit van de Bem steins en de originele affiches van films als West-Side story, waarvoor Bernstein de mu ziek componeerde. Verder kunnen belangstellen den in het Terneuzense VVV- kantoor naar een vijf kwartier durende videofilm over het le ven en werk van Bernstein kij ken. Delaney: „Deze film is ze ker de moeite waard. Want aan de hand van onder meer interviews en muziekfrag menten wordt er een heel goed beeld van het werk en le ven van Bernstein gegeven." De expositie over Bernstein is tot en met 27 september te zien tijdens de openingstijden van het wy-kantoor. De toe gang is gratis. Advertentie Wereldklasse die u toekomt De Jager Tolhoek GOES Stanleyweg 2 tel 01100-46600. MIDDELBURG Lange Noordstraat 67 tel. 01180-36254. Advertentiei .DE. PAREL, Sunday-surprise-buffet Iedere zondagavond van 17.00 tot 21.00 uur staat er in ons restaurant een verrukkelijk koud en warm buffet voor u klaar. Met o.a. heerlijke soepen, een keur van koude voorgerechten, diverse warme hoofdgerechten en uiteraard een grote keus aan frisse nagerechten Prijs f 32,50. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. SOVASMBAhS* La douce France Op zaterdag 12 en 26 september en 3, 10, 17 en 24 oktober staat er van 18.00 tot 22.00 uur een koud en warm buffet voor u klaar met overheerlijke Franse specialiteiten. Prijs f 37,50 incl. "Le Papilion" cocktail. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen f 40,00 p.p. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Inl. en reserveringen 011SS-3230 7a. V. T-SATCn.CAfÊSENBESTAUIWNTS^t**'»*® van onze verslaggeefster LEWEDORP - De Nierpatiën tenvereniging LVD is een hand tekeningenactie begonnen om de regeling voor orgaandonatie te veranderen. In Nederland is een regeling van kracht waarbij donors nadrukkelijk toestem ming moeten geven om na hun overlijden organen uit te ne men. De LVD wil dat voortaan bij iedere overledene organen kunnen worden uitgenomen tenzij deze daartegen nadruk kelijk bezwaar maakt. Jeanette de Jong uit Lewedorp. coördinator van de Nierpatien- tenveremging LVD voor zuid west-Nederland. is ervan over tuigd dat door het veranderen van de regeling veel meer orga nen beschikbaar zullen komen. „Veel mensen hebben er hele maal geen bezwaar tegen als hun organen na het overlijden voor donatie worden gebruikt. Maar toch dragen ze geen codicil bij zich. Meestal komt dat voort uit praktische overwegingen. Zonder codicil kunnen artsen echter nooit een orgaan uitne men. Wij willen dat Nederland, in navolging van andere Europe se landen, een regeling maakt waarmee iedere overledene in principe donororganen kan leve ren. Wie dat absoluut niet wil. draagt daarvoor een verklaring bij zich." Effecten Volgens De Jong heeft het ver anderen van de regeling in ande re landen enorme effecten ge had. „In Oostenrijk hebben ze zelfs een kinderklinick kunnen sluiten omdat de wachtlijsten verdwenen als sneeuw voor de zon. Ook in Nederland zijn er lange wachtlijsten voor alle or ganen. Transplantatie is niet al leen vaak het verschil tussen le ven en dood. maar het is dikwijls ook aanzienlijk goedkoper Zelf is Jeanette de Jong nierpa- tiënte en ze wacht al twee jaar op een geschikte nier. „Ik heb der tien jaar met een getransplan teerde nier geleefd en het is moeilijk uit te leggen hoe fantas tisch dat is als je jaren daarvoor gedialyseerd hebt Dialysepa- tienten moeten iedere week drie of meer keren naar een centrum om de stoffen uit hun bloed te la ten spoelen die anders door de nieren worden verwijderd. Bui ten dat zijn ze ook vaak ver moeid en beperkt in hun dage lijks leven. Ik dialyseer nu al weer twee jaar en ik zal blij zijn als er een nier voor mij beschik baar komt." Hartpatiënten De Nierpatientenvereniging wil voor de handtekeningenactie andere patiëntenverenigingen benaderen. Ook hart- en lever patiënten bijvoorbeeld zijn erg gediend met een andere rege ling. De handtekeningen moe ten 14 oktober, tijdens de lande lijke donordag. aan de regering worden aangeboden. Ook de col lecteweek van de Nierstichting, die 20 september begint, staat in het teken van de orgaandonatie. Behalve op de noodzaak tot ver andering wil de Nierpatienten vereniging ook wijzen op de wachtlijstproblemen. Artsen zijn. vindt Jeanette de Jong. niet altijd even alert op de mogelijk heden van orgaandonatie Het komt nog steeds voor dat orga nen van overledenen die wel toe stemming hebben gegeven tot uilname, verloren gaan VVD: rijk moet de kokkelvloot helpen saneren van onze verslaggever MIDDELBURG - Het rijk moet met een saneringsregeling ko men om de kokkelvloot te ver kleinen. Dat zou een logisch ge volg zijn van een visserijbeleid waarin de belangen van natuur en recreatie naast die van de visserij een rol spelen. VVD-statenlid mr ir J. Huisman bepleitte donderdag tijdens de behandeling van de provinciale visserijnota in de commissie economische zaken financiële steun van het rijk bij de vermin dering van het aantal kokkel schepen. Huisman vestigde er de aan dacht op dat de kokkelvissers dit seizoen zélf al maatregelen hebben genomen om de capaci teit van de visserij op het schelp dier te beperken. Vorige week zijn tweeëntwintig van de in to taal zesendertig schepen tellen de kokkelvloot aan de slag ge gaan op een kokkelbank voor Voorne-Putten Deze verminde ring heeft evenwel geen blijvend karakter. Huisman zei zich voor te kunnen stellen dat volgend jaar toch weer alle schepen zullen uitva ren, bijvoorbeeld omdat de eco nomische omstandigheden de kokkelvissers daartoe nopen. Daarom achtte hij een sane ringsregeling op zijn plaats. Deze suggestie kreeg bijval in de commissie. Ir D. Eveleens (PvdA) vond dat financiële tege moetkomingen aan kokkel- en mossel vissers een onderdeel ho ren te zijn van het visserijbeleid, dat immers een evenwicht na streeft tussen visserij en natuur. Gedeputeerde D. J. P. Brui- nooge kon zich zo'n inbreng van het rijk ook goed voorstellen. Hij verwees naar de bijdragen die boeren ontvangen wanneer ze beheersovereenkomsten sluiten voor een zodanige agrarische be drijfsvoering dat natuur en land schap in stand worden gehou den. van onze verslaggeefster VROUWENPOLDER - Bad- strand Breezand bij Vrouwen polder vormt vanaf vandaag, vrijdag tol en met zondag bel decor van de derde Europese kampioenschappen sportvlie- geren. In spectaculaire wed strijden zullen 99 deelnemers uit negen landen strijden om de ze titel. Een tiende ploeg vor men twee Amerikaanse deelne mers. Zij doen wel mee aan de wedstrijden, maar uiteraard niet aan hel kampioenschap. De vliegerstrijd werd al eerder in Frankrijk en Engeland gehou den. De vliegeraars komen in vijf on derdelen tegen elkaar uit: twee keer individueel, twee keer in teams (minimaal drie deelne mers) en een keer met paren. Vrijdag rond half tien 's och tends begint de strijd rondom de masters individual. Vierentwin tig deelnemers nemen het tegen elkaar op in Freestyle en ver plichte figuren. Bij dit eerste on derdeel komt het er op aan in een tijd van dertig seconden tot twee minuten zoveel en zo moei lijk mogelijke figuren in de lucht te zetten. Het tweede onderdeel bevat drie internationaal voor geschreven vormen. Hierbij gaat het onder meer om het zo zuiver mogelijk vliegen. Ook de teams en de paren strijden in deze on derdelen. Bijzonder is het vliegerballet dat de paren zaterdagmiddag of zon dagmorgen uitvoeren. Twee 'ki tes' vliegen synchroon op mu ziek die de deelnemers zelf kie zen. Zondag staat verder in het teken van de showelementen. Op deze dag beslissen de vliege raars zelf hoe ze vliegen: meerde re vliegers door een persoon on afhankelijk bestuurd, twee vliegers die met de staarten aan elkaar vastzitten, alles mag Een zevenkoppige internationale ju ry beoordeelt, alle wedstrijdon derdelen Zondag om half vijf maakt, zij de uitslagen bekend. Naast de wedstrijden worden za terdag en zondag - rond half vier - verschillende demonstraties gegeven Een octopus van vijfen dertig meter lengte gaat de lucht in. een jeep trekt dertig tot veer tig matrasvormige sportvliegers omhoog en vijftig vliegeraars doen zondag om tien voor half vier een gooi naar het wereld kampioenschap synchroonvlie- geren. Het besturen van een sportkite is niet makkelijk. De spanwijdte varieert van anderhalve tot ruim twee en een halve meter, waar door een enorme kracht op de vlieger komt te staan. Om de snelheid en trekkracht onder controle te houden moet de be stuurder constant in beweging blijven. Deelnemende landen aan de Eu ropese Kampioenschappen zijn Nederland, Belgie, Italië. Duits land, Zwitserland. Oostenrijk, Finland. Frankrijk en het Ver enigd Koninkrijk Autobezit minima In uw krant van zaterdag jl las ik een artikel met als kop CDA wil controle op autobezit van de mi nima. De CDA-fractie in de Tweede Kamer zou van mening zijn dat de regering moet nagaan of mensen met een bijstandsuit kering een auto bezitten. Als je zoiets leest dan vraag je je toch af wie er nu weer een kronkel in zijn hersens heeft gekregen een dergelijk voorstel te lanceren. Is deze fractie van mening dat deze mensen in een benijdenswaar dige positie verkeren dan zou ik willen voorstellen dat de gehele fractie eens één jaar verplicht wordt te leven van een bij standsuitkering. Mensen die veelal op allerlei manieren moe ten bezuinigen, zich veel moeten ontzeggen dat voor een ander vanzelfsprekend is. worden met een dergelijke maatregel nog eens extra aangepakt. Het zou misschien verstandiger zijn om te kijken of de mogelijk heid bestaat deze mensen een korting aan te bieden op hun we genbelasting. Er zijn bij de so ciale diensten toch wel andere wegen om te beoordelen of hun klanten terecht een uitkering ontvangen. Ffraudeurs zitten bo vendien bepaald niet alleen bij mensen met een bijstandsuitke ring. Het zou dan ook verstandig zijn een dergelijk voorstel met een in de prullemand te laten verdwijnen. Lezende in eerl krant of kijkende naar te tv valt het steeds weer op dat mensen die zelf een riant in komen genieten zo gemakkelijk oordelen over anderen die deze voorrechten niet bezitten. A. Fonteync Van Ostadcstraat 21 Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41