m Schoenmaker duurder door EG PZC drinker aan bar van kroeg uitstervend ras Stevige bruine Slechts 12 procent voor bouw nieuwe kerncentrales WAO-zaak op scherp binnen- en buitenland Van Amelsvoort probeert besluit Brussel ongedaan te krijgen Ziekenhuis niet ingesteld op ex-Joegoslaven Gesprek over Golan-hoogvlakte Defensie leent helicopters Optimisme bij dagbladpers "DA en PVDA achter ouw Wijkertunnel VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 tot'HAAG (GPD) Staatsse- jaris Van Amelsvoort (finan- riênlgaat bij de EG proberen de «paratie van schoenen en kle- jjQcr jn het lage btw-tarief van 6 „r^ent le houden. Op basis van Li eerder EG-besluit zouden ^diensten met ingang van 1 jjjuari 1993 in het hoge btw-ta- riefterecht moeten komen. Be bewindsman gaf met zijn op- -f stelling gehoor aan de wens van pydA'er Melkert. gisteren geuit tijdens een kamerdebat over de bur Melkert kreeg steun van rnjwel alle fracties. In eerst in- öantie verzette Van Amelsvoort och tegen het plan. Volgens hem ton hij niets meer veranderen jan eerdere EG-besluiten jnjuli besloot de EG in het kader ran het wegvallen van de gren- a en tussen de lidstaten, een lijst temaken van goederen en dien- sten die onder het lage btw-ta- nef mochten vallen. Zaken die daar niet opstonden, mochten in de lidstaten niet meer onder het lage btw-tarief vallen. Van Amelsvoort gal aan gevoch ten te hebben voor het brengen onder het lage btw-tarief van ar beidsintensieve diensten, zoals de reparatie van schoenen en kleding. Hij zei die strijd echter verloren te hebben Daarente gen haalde hij wel binnen dat de sierteelt met een geringe btw werd belast. De staatssecretaris zei de unani miteit in de gemeenschap niet te hebben willen laten springen op de reparatie van schoenen en kleding. Hij erkende wel dat enige landen voorbehouden hadden gemaakt bij de beslui ten Een dergelijke houding wees Van Amelsvoort echter als „niet goed" en „te laken" af. Eind september zal de EG zich opnieuw over de zaak buigen. Dan moet Van Amelsvoort de DEN HAAG (ANP) - Een zeer pole meerderheid van de Ne- 5 derlandse bevolking is tegen de J"bouw van nieuwe kerncentra- les. Als die vraag per referen- dum zou worden voorgelegd, is H«i; leclils 12procent vóór de bouw Ic tan nieuwe eentrales en 88 pro- H<: ttni legen. Dat blijkt uit een 1H sleekproef/onderzoek dat is ver- ,"5 richt in opdracht van de minis- 1lerics van Economische Zaken b,,J, n Vrom en dat donderdag is ge- t ii publiceerd. IAdvertentie Veel bedrijven in Zeeland maakten I in 1992 gebruik van O.A.Z. om hun organisatie te verbeteren. TL VOOR INFORMATIE ORGANISATIE- EN ADVIESBURO ZEELAND B.V. 01100-12810 wens van de Kamer inbrengen. De bewindsman gaf in de Kamer overigens aan de kans van sla gen erg gering te achten. Met de wens de schoen- en kledingrepa- ratie onder het lage btw-tarief te houden., stfaat ons land in de EG alleen. Indien schoen- en kledingrepa- ratie inderdaad onder het lage btw-tarief blijft, scheelt dat de staat 30 miljoen gulden per jaar. De bewindsman beloofde de Ka mer ook een nota te maken over de mogelijkheden om toegangs kaartjes voor culturele zaken onder het lage btw-tarief te bren gen. Nu is dat het hoge btw-ta- Volgens een woordvoerder van Vrom kan uit de trends die uit alle cijfers naar voren komen worden opgemaakt, dat de te genstand van bevolking tegen de bouw van kern- en ook kolen centrales ongeveer gelijk blijft. Dergelijke onderzoeken zijn in voorgaande jaren ook gehouden en zullen in de komende twee jaar nog driemaal worden uitge voerd. De helft, van bevolking is voor sluiting van de bestaande cen trales. Het aantal tegenstanders van het grootschalig gebruik van kernenergie voor de produk- tie van elektricteit is de laatste jaren wel gedaald en ligt nu op 56 procent. Het aantal tegenstan ders van ruime toepassing van kernenergie voor de stroomop wekking lag in 1990 nog op 63 procent en vorig jaar op 60. Zowel de grootschalige inzet van aardgas als van windenergie kan rekenen op flinke steun, van res pectievelijk 82 en 97 procent. Ook de invoer van stroom, opge wekt met waterkracht wordt po sitief beoordeeld (88 procent). Een Bosnische familie na aankomst in Zeewolde. foto Raymond Rutting/ANP DEN BOSCH (GPD) - Het 'Bosch Medisch Centrum' vindt dat Justitie, WVC en het Rode Kruis zich goed moeten beraden over de vraag wat voor soort zieken en gewon den uit het voormalige Joego slavië naar Nederland wor den gehaald. De patiënten die deze week werden opgeno men, hebben de werkdruk in het ziekenhuis enorm ver groot. In het medisch centrum in Den Bosch liggen elf vluchte lingen. Er was plaats voor 30 gewonden. Toch wil de direc tie er liever geen nieuwe vluch telingen bij, want de huidige elf behoeven veel meer verzor ging dan was verwacht. „Ik had eigenlijk een ander ty pe patient verwacht", zegt woordvoerder P. Holland. „Wij rekenden op oorlogsslachtof fers die operatief behandeld zouden moeten worden. We kregen echter patiënten die al langdurig in ziekenhuizen hebben gelegen en vooral re validatie nodig hebben". Met name de zeven vluchtelingen die een dwarslaesie hebben, vragen veel aandacht. Inmiddels zijn weer nieuwe vluchtelingen in ons land aan gekomen. Gisteren arriveer den 650 Bosniers in dertien bussen. Ze werden verspreid over vijf opvangcentra Het gaat om ruim 200 mannen die betrokken waren bij een aan tal Bosnische milities, maar die de wapens hebben neerge legd en niet van plan zijn naar het front terug te keren. De rest van de groep bestaat voor namelijk uit familieleden- In de loop van volgende week vertrekt weer een trein van hel. Rode Kruis naar Kroatië om daar 500 van de meest kwets bare vluchtelingen op te ha len. Later deze maand zal nog een derde transport plaatsvin den.' Zes Bosnische soldaten, een vrouw en een kind zijn gister middag vanaf Schiphol terug gekeerd naar Zagreb. De Bos niers zaten in het opvangcen trum in Roermond. Aanvan kelijk hadden acht van de 26 soldaten die vorige week met het. eerste Rode-Kruistrans- port naar Nederland kwamen, gezegd terug te willen. Twee hebben zich echter bedacht. JERUZALEM - Druzische leiders donderdag bij hun terugkeer op Israëlisch grondgebied na een ontmoeting met de Syrische president Hal'ez Al Assad. Ongeveer vijftienduizend Druzen. die de Israëlische nationaliteit hebben afgewezen, wonen op de door Israel bezette Golan-hoogte. In middels hebben zich ook twaalfduizend Israëliërs in he gebied gevestigd. De Israëlische pre mier Yitzhak Rabin heeft donderdag voor het eerst expliciet de bereidheid uitgesproken om een deel van de Golan-hoogvlakte aan Syrië terug te geven in ruil voor een sluitend vredesverdrag met dat land. foto EPA per couvert pit dan verschei dene malen 50 gulden. De gehele horeca-sector moet de komende jaren rekening houden met teruglopende rendementen. Zowel stijgende gemeentelijke en provinciale heffingen als ho gere personeelskosten en infla tie drukken toekomstig sterker op de resultaten. Voor 1993 re kent Horeca Nederland voorals nog op een minder gunstig jaar waarbij ook een gebrek aan gro te toeristische evenementen in Nederland een rol speelt. Deson danks gaat de organisatie uit van een omzetstijging van onge veer 6 procent. Vestigingseisen In de eerste zeven maanden van dit jaar boekte de Nederlandse horecabranche een omzetstij ging van 6 procent. Vooral het gunstige weer en het wegebben van economische gevolgen van de Golfcrisis waren daaraan de bet. Opvallend was het herstel DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van defensie wil voor de lucht mobiele brigade een beroep doen op bondgenoten zoals Frankrijk en Duitsland om in 1993 en 1994 voor oefeningen transporthelicop- ters beschikbaar te stellen. Dat is nodig omdat de luchtmobiele bri gade pas in 1995 over eigen transporlhelicopters zal kunnen be schikken. Een woordvoerder van Defensie benadrukt dat deze tijdelijke oplos sing het mogelijk maakt de handen vrij te houden bij de keuze van de eigen helicopter. Het eerste bataljon van de uiteindelijk 2100 infante risten sterke brigade, de snel inzetbare speerpunt van de geherstruc tureerde landmacht, moet begin volgend jaar operationeel zijn. van de hotelsector in Amster dam die de omzet met 8.2 pro cent zag toenemen. De organisatie is fel gekant te gen het mogelijk wegvallen van de vestigingseisen binnen de branche. „De overheid zet daar mee de sluis open voor avontu riers waardoor wij de kwaliteit binnen de branche absoluut niet meer kunnen bewaken." Dat zei voorzitter G. van der Veen don derdag bij de presentatie van het jaarverslag Volgens Van der Veen zijn plan nen hieromtrent van minister Andriessen van economische za ken te theoretisch en niet te rij men met ander overheidsbeleid ..Hoe kan de overheid van de ene kant het horeca-onderwijs finan cieel steunen en aan de andere kant zeggen dat iedereen zijn gang kan gaan? Bovendien druist het in tegen het beleid met betrekking tot het matigen van het alcohol- en drugsge bruik en het indammen van de goklust. Doelstellingen die we juist door eisen te stellen aan on dernemers willen bevorderen." rief van 17,5 procent. De verla ging zou op 1 januari 1994 in moeten gaan Het scheelt de schatkist 170 miljoen gulden per jaar Een bedrag waar Van Amelsvoort erg tegenaan hikte. Eisen tot 5 jaar in zaak Ghanese drugsbende AMSTERDAM (ANP) - In de zaak legen de zogenoemde Gha nese drugsbende is donderdag voor de rechtbank van Amster dam tegen zeven verdachten tot vijfjaar gevangenisstraf geeist. De 25-jarige L.F. hoorde de hoogste straf tegen zich eisen, wegens het vervoeren - in Am sterdam - van ruim éen kilo he roïne en wegens de helpende hand die zij toestak bij de voor bereiding van een koerierstrip naar New York. Officier van justitie mr. N. Schaar heeft na vier procesda- gen in totaal een kleine tachtig jaar gevangenisstraf gevorderd tegen de achttien verdachten die deze week terechtstonden. Woensdag sprak hij de zwaarste eis (twaalf jaar) uit tegen hoofd verdachte Y.D. 37), die op de voet werd gevolgd door twee vrouwelijke verdachten, tegen wie elk tien jaar werd geeist. De zaken, waarin het onderzoek ter terechtzitting donderdag middag werd afgesloten, betrof fen alle verdachten die ofwel bij een eenmalig drugstransport als koerier zijn opgetreden, ofwel de transporten op enigerlei wijze hebben helpen voorbereiden. De laagste straf - achttien maan den - werd geëist tegen een 32-ja- rige vriendin van een nog voort vluchtige man. die zich tijdens het politie-onderzoek als een van de leidinggevende figuren in het vermeende drugsnetwerk heeft geprofileerd. De overige ei sen bedroegen twee en drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank doet in deze zaken uitspraak op 24 september. Op maandag 14 september staan nog eens drie verdachten te recht. die rechtstreeks te maken hebben met de veelbesproken Ghanezen-zaak. Veroordeling voor rellen in Rostock BERLIJN AFP) - Drie weken na het begin van de gewelddadig heden tegen asielzoekers in Rostock, eind augustus, heeft de rechtbank in deze Oostduitse havenstad donderdag drie rechts-extremistische jongeren veroordeeld. Een 18-jarige inwoner van Dres den kreeg negen maanden ge vangenisstraf voor verstoring van de openbare orde. Hij was met opzet uit het zuiden van de voormalige DDR naar Rostock getrokken om deel te nemen aan de rellen. Een leerling-metselaar werd veroordeeld tot drie maan den cel en een leerling-kok tot twee maanden cel en sociale dienstverlening. Het opvallend positieve advies van de Raad van State over het wetsontwerp van het kabinet dat de ingrepen in de WAO moet regelen, laat politiek J Den Haag geen ruimte om nog langer verstoppertje te,spelen. Een jaar na alle rumoer rondom de eerste voornemens van de CDA PvdA-regeerclub om stevig te snij den in de uitkeringen van arbeidsongeschikten, staat de WAO-kwestie opnieuw op scherp in politiek Den Haag. En daarmee de regeringspartijen in de Tweede Kamer tegen over elkaar. Wie al had gehoopt dat de Raad van State ern stige juridische bedenkingen zou opperen, is bedrogen uitge komen. Het conflict dat in de 'hete sociale zomer' van 1991 tot een uitbarsting kwam en de PvdA ernstig heeft ontregeld, is nadien een tijdje toegedekt. Al waren er. ook na de onder grote druk aangepaste WAO-plannen. soms van die onver wachte oprispingen. Zoals in mei van dit jaar. toen de PvdA- fractie in de Tweede Kamer via haar vice-voorzitter Leijnse liet weten dat zij bevriezing van de WAO-uitkering voor ar beidsongeschikten jonger dan 50 jaar niet zou accepteren Leijnse kreeg voor zijn opstelling applaus van VVD. D66 en Groen Links, samen goed vooreen kamermeerderheid PvdA -staatssecretaris Ter Veld kon weinig anders dan Leijnse af wijzen: de vakanties braken aan en de politieke tegenstellin gen over de WAO-ingrepen raakten even in de schaduw. De inhoud van het advies van de Raad van State zet de WAO-kwestie met al haar haken en ogen nu weer in de felle zon. De adviseurs van het kabinet hebben geen bezwaar tegen het meest heikele onderdeel uit dc WAO-voorstellen de gewraakte bevriezing - en dus op termijn verlaging - van de uitkeringen. De raad ondersteunt de voornemens van het kabinet juist van harte Maar daarbij gaat het wél om het pijnpunt waartegen half Nederland vorig jaar te hoop liep Zo levert het advies geen handvat om uit de politieke proble men te komen. Het sluimerende conflict is terug bij 'af. De coalitie van CDA en PvdA als geheel zit met dit standpunt, van de Raad van State klem. Het. CDA vindt er een bevesti gingvan de eigen opstelling in: de plannen kunnen onverkort doorgaan. De PvdA op haar beurt zal zich gesterkt voelen om het verzet ertegen te handhaven. De sociaal-democraten vin den dat er in een jaar tijd rondom de WAO veel is veranderd, dat de grote stijging van het aantal arbeidsongeschikten voorbij is en dat er reden is om na te gaan of niet langs een andere weg, zonder aan de uitkeringen te morrelen, fors kan worden bespaard op de WAO. Daarmee komt de PvdA-lïac- tie in rechtstreekse aanvaring meL de eigen bewindlieden, zoals minister en partijleider Kok en staatssecretaris Ter Veld. Voor de PvdA. die net weer een beetje op adem dacht te komen, liggen de problemen opnieuw op straat. Wan neer het CDA en de eigen sociaal-democratische bewindslie den in het kabinet niet zijn te vermurwen tot enig compro mis, krijgt ze voor de tweede keer het geharnaste verzet uit vakbewegingen achterban van de partij over zich heen. Maar wanneer Kok en Ter Veld binnen het. kabinet opnieuw een gevecht moeten aangaan zonder uitzicht op enige souplesse bij het CDA, zijn schade en gezichtsverlies voor de PvdA als coalitiepartner ook langzamerhand in omvang niet meer te meten. Dat is met de naderende verkiezingen van voorjaar 1994 (volgens het normale parlementaire spoorboekje ten minste) geen aanlokkelijk vooruitzicht. De positie van Kok komt dan in het geding, het laatste wat de net weer wat op krabbelende PvdA kan gebruiken. Daarom zal de neiging- groot zijn om toch vooral tijd te rekken, om het niet op bui gen of barsten te laten aankomen. Maar dat lost het WAO- conflict als zodanig natuurlijk nooit op. Want heeft het So ciaal Cultureel Planbureau niet juist vorige week de ver wachting uitgesproken dat in de komende jaren nog sterker in de WAO zal moeten worden ingegrepen? En heeft toekom stig CDA-leider Brinkman niet vlak voor Prinsjesdag zijn ei gen boodschap gelanceerd, met daarin de nadruk op minder collectieve uitgaven? Als de PvdA wil blijven regeren met het CDA staat ze voor pijnlijke keuzes en veel tegenwind. vdM. AMSTERDAM (GPD) - De dag bladpers is als bedrijfstak ge zond. Voorzitter J. de Vries van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) zei dat gisteren op de jaarvergadering van de krante nuitgevers. „Maar die gezond heid is nog steeds niet onbe dreigd", liet De Vries ook we ten. Advertentie-omzetten da len, het aantal lezers groeit nau welijks, het probleem van de bezorging wordt alleen maar groter en de overheid voert een warrig beleid als het gaat om de mogelijkheden voor uitgevers hun activiteiten uit te breiden. Het 'gematigde optimisme" van de uitgevers is opmerkelijk, om dat de laatste jaren verschillen de kranten moesten verdwijnen Door bezuinigingen hebben de grote uitgeverijen, ondanks de teruglopende inkomsten, hun winsten het laatste jaar echter op peil kunnen houden. Het ministerie van WVC vindt ook dat kranten in zoveel moge lijk varianten te koop moeten zijn. Het departement heeft daarom aan de NDP een rege ling voorgesteld die de vorming van uitgeverijen die meer dan 25 (of 30) procent van de markt be heersen. moet voorkomen. Directie K Scherphuis. W F. de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas hoofdredacteur commentaar: A L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt. Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Terneuzen Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel 01150-94457 Hulst Servicepunt. Boekhandel Duermck. Gentsestraat 12. Tel 01140-14058 Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee Tel 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. s avonds op zondag t/m vrijdagvanaf 19.00 uur. in het weekeinde venwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag I'm vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79,30. franco per post 100,00. per maand 28.00. automatische afschrijving 27.50: jaarabonnement 307.50. automatische afschrijving 307.00; laarabonnement franco per post 390.00: losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p.st(alle bedragen inclusief 6 pet btw), Postrek nr 3754316 t n v PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23.40. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pel. blw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. HAAG (ANP) - Ondanks itedruk van de oppositiepar en zijn de regeringsl'racties IA en PvdA donderdag ak- ord gegaan met private fi- ncicring van de Wijkertun- De bouw van de tunnel on- rhel Noordzeekanaal bij Ani- rdam kan nu in maart 1993 ns« [innen. TK PvdA-fractie. over het alge- en geen voorstander van pri- financiering, ging aarze- id akkoord. Woordvoerder R. 23):PGijzel zei- De PvdA heeft staan trappelen om dit )rt constructies af te sluiten, ivate financiering is namelijk i 'Jd duurder dan financiering lor het rijk". DAen PvdA gingen donderdag akkoord met de definitieve ounan de Wijkertunnel nadat mister Maij (verkeer) op ver lek van de Kamer de onder- «delingen met het internatio- iv bankconsortium onder lei- van de ING-eroep iNMB- lAdvertentie) Postbank) heropende. Maij slaagde er naar haar zeggen pas na de zomer in om een 50 tot 60 miljoen gulden goedkopere overeenkomst af te sluiten. Voor CDA. PvdA en SGP was dat vol doende. VVD en Groen Links vinden pri vate financiering te duur. De VVD vindt het verschil in meerkosten tussen private fi nanciering en financiering door het rijk 14 procent) niet verant woord. Met name de berekenin gen over de rentevoet zijn vol gens woordvoerder Lauxter- mann nogal speculatief. Hij vreest dat het contract voor de aanleg en exploitatie van de Wij kertunnel nogal wat risico's voor de staat met zich meebrengt. Minister Maij zegde de Kamer donderdag een brief toe waarin ze de mogelijkheden voor tolhef fing voor de Wijkertunnel op een rij zal zetten. Zelf behield Maij haar twijfels maar op verzoek van de CDA-fractie zal de minis ter de mogelijkheden voor tol heffing nog eens bekijken. Maij wil de kosten van de aanleg en exploitatie van de Wijkertun nel (aanvankelijk geraamd op 560 miljoen gulden) via spitshef- fing terugbetalen. DEN HAAG (ANP) - De stevige drinker aan de bar van een bruine kroeg wordt een zeld zaamheid. Toekomstige horeca- bezoekers komen op steeds la tere tijden in lichte, open thema -etablissementen en drinken ge matigd alcoholvrije cocktails en eten „smakelijke vinger- en vorksnacks" met extra aan dacht voor 'slow food'. Daarbij staan behoud van smaak en ver se natuurlijke ingrediënten voorop. Dat blijkt een toe komstvisie die de ondernemers organisatie Koninklijke Horeca Nederland uiteenzet in het jaar verslag over 1991. De nieuwe identiteit van de ho- reca-bezoeker vergt aanpassin gen van de branche in aanbod en openingstijden Daarnaast moe ten restauranthouders en an dere maaltijdverstrekkers zich bewust worden van de kritische opstelling van de klanten met betrekking tot de kwaliteit en prijs van het voedsel. De „nieuwe" klant wil kwaliteit en geeft liever één keer 120 gulden ^raag't uw slijter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3