Hommage aan stoere werklieden PZC Het gemak dient de man tfetXSies Ungaro II, een fris geurtje voor mannen Najaar 35 De^ézn d Uw eigen "Haute Couture" met Husqvarna i een kreatie van titanium sieraden en horloges isi VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 Wat draagt de man naar z'n werk? Gemakkelijke kleding. En wat draagt hij in zijn vrije tijd? Dezelfde gemakkelijke kleding. Gemak dient per slot van rekening de mens. En waarom zou je het jezelf moeilijker maken dan nodig is. Dat lijkt de boodschap die de mode voor herfst en winter '92/'93 voor de man in petto heeft. Een mode met een natuurlijke belijning, een scala van diepe, subtiele kleuren en vooral zachte materialen. Met een duidelijk klassieke inslag, maar ook met veel sportieve trekjes, waardoor zowel binnen als buiten de kantoormuren met dezelfde garderobe een goed figuur wordt geslagen. Het verschil tussen formele kleding en vrijetijdskleding is daarmee vrijwel volledig vervaagd. Niet zo vreemd overigens dat in het nieuwe modebeeld het woordje comfort met een hoofd letter wordt geschreven. De he dendaagse man is immers allang van het idee afgestapt dat een stijf driedelig pak statusverho gend zou werken; dat kleding be palend zou zijn voor zijn 'image'. Anno 1992 komt het op heel an dere waarden aan. Op innerlijke rust en harmonie bij voorbeeld. Op je goed voelen in je eigen huid... En daar behoort die twee de huid - de kleding - uiteraard ook bij. Dat de man-van-deze-tijd het niet langer zoekt in allerlei poes pas valt duidelijk aan z'n kleding af fe lezen. Een colbert is weer 'gewoon' een colbert en een broek is een broek. Zonder veel details. Eenvoudig, misschien zelfs een beetje traditioneel, maar wel praktisch. En warm. Vooral lekker warm. Die behaaglijkheid straalt als het ware van de kleding af. Ongeacht voor welke trend men ook kiest, de zachte, geruwde of juist ste vige stoffen, de veelheid aan brei- sels en de diepe, donkere kleuren zijn kennelijk bedoeld om de meest barre winterkou te trotse ren. Sommige kleding lijkt zelfs spe ciaal ontworpen voor deze strijd met de elementen. Een belangrij ke trend voor komende herfst en winter is dan ook volledig afge stemd op de dracht van de man nen, die met zwaar werk in de buitenlucht hun boterham ver dienen: vissers, havenarbeiders, houthakkers en jagers. Een 'pro letarische' trend haast met een sobere, enigszins versleten en verweerde optiek, alsof de kle ding al een hele geschiedenis achter zich heeft. Aanmerkelijk klassieker is de formele trend, hoewel de man ook daarin niet echt 'op chic' gaat. Traditionele vormen voor jassen, kostuums en combinaties in donkere, amper te definiëren kleuren zorgen voor een vrij on opvallend beeld. Spannender is de meer sportieve trend, waar voor het hoge Noorden met zijn kale bergen en mistige sneeuw vlakten als inspiratiebron heeft gediend. Niet alleen vanwege de fraaie dessins in de vele breisels, maar ook door de zachte verijsde pastelkleuren. De jeansmode en de mode voor de jonge man sluit komende herfst en winter zeer goed aan bij de eerstgenoemde 'werkman strend'; de kleding heeft een dui delijk 'doorleefde' uitstraling, een traditionele vormgeving en is vooral soepel, zacht en warm. Kleuren Donkere kleuren domineren het nieuwe mannenmodebeeld; veel zwart, antraciet en grijstinten, marineblauw, maar ook taupe, diep bordeaux-rood, donker fles- se- en olijfgroen, petrol en auber gine. alle een tikkeltje vergrijsd. Maar er zijn ook warmere kleu ren, zoals de vele nuances van het herfstbos met allerlei bruintin ten en rood- en groenschakerin- gen, zoals roest, terra cotta, den- negroen, mosterd en hazelnoot, maar ook maïsgeel en oranje. Hier en daar aangevuld met echt levendige kleuren rood, geel, grasgroen en aqua. De vergrijsde ijspastels (veel ecru, wit, rozen- hout. ijsblauw en grijs) nemen een heel aparte plaats in het kleurengamma in. De dessinering varieert van zeer ingetogen tot juist uitbundig, waarbij de ruiten een belangrijke rol spelen. Ingetogen zijn allerlei minuscule werkjes, zoals faux- uni's. vage krijtstreepjes. vis- graatjes, micro-Vichy-ruitjes. pied-de-poules en geleidelijk aan wat grotere pied-de-coq-ruiten (behalve in zwart/wit ook in bij voorbeeld groen/zwart en rood/ zwart) en prince-de-Gallesruiten. Een stuk uitbundiger zijn de vele Schotse ruiten, de deken- en hou thakkersruiten, die we niet al leen op overhemden, maar ook op jassen en colberts tegenko men. De breisels vertonen boven dien nog een veelheid aan Noorse motieven, ijskristallen en folklo ristische randdessins. maar ook de ingebreide kabelpartonen le veren hier een levendig beeld op. Uit Helemaal 'uit' zijn de geborduur de en geappliqueerde voorstel lingen van dieren of sporten op truien. Hier en daar komen we nog wel kleine geborduurde em blemen en teksten tegen, maat niet meer zoals in voorgaande seizoenen. Alleen in de jongeren- mode vinden we nog grote tek sten en nummers of 'plaatjes' op baseball-jacks. motorjacks en denimjasjes en -hemden. De overhemden voegen nog wat extra dessins aan het geheel toe. Behalve veel ruiten keren daarop ook de traditionele strepen, maar tevens de vage vlek- en veegdes- sins in allerlei variaties terug. In een warm modebeeld kan het niet anders of de stoffen hebben een behaaglijke uitstraling. De gladde wolkwaliteiten lopen dan ook wat terug ten gunste van de wat ruwere varianten met een duidelijk hogere 'aaibaarheids factor'. zoals de mengingen van wol met cashmere en de 'deken- stoffen'. Flannel is bijna letterlijk een 'hot item', zeker de zware flannelkwaliteiten. Ook ribcord neemt een belangrijke plaats in het stoffenbeeld in, maar opval lender nog zijn de stevige, ge coate materialen met een vettige finish met was, zoals oliedoek of nylon. De microfibres rukken ook verder op. Denim is speciaal voor het ko mende wintermodebeeld aange past. Dank zij een nieuwe weef- techniek en herhaalde wassingen is het denim komende winter fij ner van structuur en vooral veel soepeler in het dragen. Dat laat ste geldt ook voor de vele. vooral dunne tricots. Jassen De verscheidenheid aan jasvor- men is komende winter groot Overigens zonder dat er allerlei nieuwe modellen op de markt ko men. Eerder is gekozen voor een herinvoering van reeds bestaan de. maar wat in de vergetelheid geraakte jassen. Zo zien we vol gende winter een grote verschei denheid aan traditionele wollen winterjassen met een knoopslui- ting middenvoor en een kleine kraag, maar uiteraard ook redin- gotejassen met een lange revers- kraag en een ceintuur, alsmede trench-coats. De lange jas wordt vaak vervan gen door een halflange caban met grote opgestikte zakken, vierkante dekenjasjes met ruit- dessin of fantasiemotieven en drie-kwart montycoats, al dan niet met capuchon. Nog popu lairder is de parka met een koord je in de taille en soms een afrits- bare capuchon. De parka's heb ben. net als de kortere, dik gevul de jacks doorgaans veel diepe zakken (met ritsen) en dubbele sluitingen. Onmiskenbaar conventioneel. maar toch weer helemaal nieuw zijn de verweerd uitziende 'wax- coats' en 'schippersjassen', die niet zelden van een geruite wol len voering zijn voorzien. De details zorgen met name bij de jacks voor enige levendigheid, zoals de verschillende kleurvlak ken, de applicaties op kragen (van suède of ribcord) en de vele stiksels, onder meer op de mou wen. Voor de jongeren worden hieraan nog eens allerlei baseballjacks met contrasterende mouwen en gebreide boorden toegevoegd. De colberts zijn vrij slank gesne den, maar bieden voldoende be wegingsvrijheid en reiken tot royaal over de heupen. Een broek is een broek, zonder veel details, eenvoudig, misschien zelfs een beetje traditioneel, maar wel praktisch en warm. foto Mexx Foto boven: Traditionele vor men voor jassen, kostuums en combinaties in donkere, nauwe lijks te definiëren kleuren zor gen voor een onopvallend beeld. Foto linksonder: Een belangrij ke trend is afgestemd op de dracht van mannen, die met zwaar werk in de buitenlucht hun boterham verdienen: vis sers, havenarbeiders, houthak kers en jagers. foto Amici bv alsmede stoere leren motor- en bomberjacks, versierd met meta len ritsen, drukknopen en stik sels. Veel minder rijk gevarieerd is het aanbod aan colberts en kos tuums. De colberts zijn vrij slank gesneden, maar bieden voldoen de bewegingsvrijheid en reiken tot royaal over de heupen. De jas jes hebben merendeels een slui ting middenvoor met één, twee of drie knopen of een overslagslui ting met zes knopen en opstaan de revers of haakrevers. Slechts hier en daar vallen nieuwe jasjesmodellen op, zoals de colberts met een ritssluiting middenvoor, maar deze lijken vooralsnog alleen voor de avant- garde te zijn weggelegd. De broeken zijn vrij royaal, met bandplooien, en vallen ruim over de schoenen. Sluitender zijn de ribcordbroeken. terwijl de jeans juist zijn teruggekeerd tot de oor spronkelijke vorm, strak met rechte pijpen tot op de schoenen De overhemden kunnen geheel in stijl met het jasje of de broek worden gekozen. Voor onder klassieke kostuums zijn er even eens klassieke overhemden, uni- kleurig of met een decent streep jesdessin, dan wel een onopval lend jaquardmotiefje. Sommige van deze gekleurde hemden zijn afgewerkt met een wit boord en witte manchetten. Maar voor wie iets sprekenders zoekt zijn er volop geruite over hemden, zowel met fijne (Vichy- )ruitjes als met Schotse ruiten of houthakkersruiten. Met name de dikke flanelhemden lijken be doeld om over de broek te wor den gedragen. Het achterpand is om die reden dikwijls langer dan de voorpanden. De modische hemden - dus ook de shirts met bonte vlekdessins, al dan niet ge combineerd met jaquardmotie- ven - vallen ook ruimer dan de 'gewone' overhemden. Vrijwel alle hemden hebben enigszins verlengde boordpun- ten. Ook buttondown-kragen ko men veel voor en nieuw zijn de 'wide-spread-boorden' met uit staande punten. In plaats van een overhemd wordt steeds vaker een dunne pulli met een col of turtle-neck. dan wel een poloshirt gedragen. Sterk in opmars zijn de geribbel de pulli's met een ritsje aan de hals of een knoopsluiting, die in de verte doen denken aan ouder wets jaegerondergoed. Truien In het wintermodebeeld is voor de trui een hoofdrol weggelegd. Heel authentiek zien de stoere Ierse visserstruien met hun inge wikkelde kabelpatronen er uit, maar ook de stevige, geribbelde truien met een opstaande hals met knopen of een ritsje. Aan het hoge Noorden doen de pullovers met ingebreide ijs kristaldessins en Noorse rand- motieven denken, maar daar naast zijn er ook tal van truien met ingebreide geometrische of abstracte desins. Deze modellen hebben doorgaans een ronde hals of V-hals. Dassen Zo traditioneel als de nieuwe mannenmode over het algemeen mag zijn, zo weinig conventio neel zijn de accessoires. De hu mor in de mode heeft- zich kenne lijk verplaatst naar de dassen en de sokken. Hoewel deze laatste doorgaans verborgen blijven on der de broekspijpen zijn ze het aanzien zeker waard. Steeds meer sokken vertonen namelijk opvallende, vaak komische des sins met afbeeldingen van bij voorbeeld stripfiguren. Soms zijn de afbeeldingen zelfs zo ge plaatst, dat er duidelijk sprake is van een linker en een rechter sok. die samen een symmetrisch beeld opleveren. De dassen zorgen al evenzeer voor vrolijkheid. Ook hierop vin den we soms humoristische prints terug, maar ook opvallen de vlekmotieven, grote noppen, geometrische dessins en afbeel dingen die aan moderne kunst doen denken. En dat alles in vrij sprekende, zij het geen harde kleuren. De breedte van de das. die best royaal kan worden ge noemd. draagt er nog eens toe bij dat deze goed zal opvallen in het over het algemeen toch wat so bere en sombere herenmode beeld voor herfst en winter '92/ Kittv van Gerven Advertentie IN WEAR MATINIQUE ESPRIT SISSY BOY DIESEL REPLAY SPECIAL BASICS POTTENMARKT 7 MIDDELBURG 0 1 1 8 0 - 1 3 6 5 2 Schoenmode Vraag voor meer informatie uw Husgvarna dealer WILBRINK NAAIMACHINES Segeersstraat 24, Middelburg, 01180-12127 Lange Zelke 95, Vlissingen, 01184-13694 Husqvarna KWALITEIT UIT ZWEËEDEN fAdvertentie nenk&mgidlhHB van Oer kooi] van de sande haarverzorging intercoiffure - interbeautè syndicat de la haute coiffure francaise vlasmarkt 35 - telefoon 01180 -1 26 92 4331 pd middelburg kanaalstraat 87 - tel. 01184^70704 4388 bl o -souburg Als je Ungaro II net op hebt gedaan, lijkt het een ge wone frisse eau de cologne maar een kwartiertje later komt de echte, zeer subtiele geur te voorschijn. Het is een geur die je met een gerust hart aan mannen kunt geven die al tijd roepen: „Nee, asjeblieft geen geurtje, niets voor mij", of degenen die juist de neiging hebben er wel zeer royaal mee om te springen. Ungaro II is een verfijnde geur waarin onder meer rozemarijn, tijm, kaneel en kruidnagel is verwerkt, bestanddelen die sa mengaan met sandelhout, ho ning. patchouli en hooi. Door toevoeging van vanille is de geur heel zacht. Naast de eau de toilette, de kleinste violet-kleurige fles (75 ml) kost 74,-, zijn er produk- ten voor bij het scheren, een douche-gel en een deodorant. Ungaro II (in september in de winkels) zit in een geel-bruin gemarmerde verpakking, dui delijk te onderscheiden van nummer I. Met deze twee geuren denkt Ungaro. vooral populair in het Midden- en Verre Oosten, de hele geurenmarkt voor man nen te kunnen bestrijken; want zo heeft onderzoek uitgewezen, mannen kiezen voor een frisse of een zeer opvallende (Ungaro I) geur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 35