ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Lastendruk moet omlaag Boutros-Ghali vraagt voor Bosnië extra VN-troepen dagmenu... Winnie Mandela geeft alle ANC-functies op Iscale fraude door erkers in thuiszorg Protest Franse boeren tegen 'Maastricht' Rechter verwerpt beroep Luitjens v VA VS bieden Suriname hulp bij defensie CDA en WD voor afspraken in harde guldens kunst cultuur 21 t/m 29 31 t/m 39 Proe abonnement Kins op onweersbuien Zonnig en warm, in de middag meer |èiaolking en kans op onweer, 's Mid- dogs vrij krachtige zuidwestenwind, dagtemperatuur 23 graden. 35e jaargang no. 215 Irijdag 11 september 1992 Bel voor informatie Tel 01100 - 39666 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand PARAMARIBO (ANP) - De Verenigde Staten willen nauw met Neder land samenwerken om de Surinaamse regering bijstand te verlenen op defensiegebied. Dit ver klaard gisteren John Leonard, de Amerikaan se ambassadeur in Para maribo. Washington en Parama ribo legden gisteren de basis voor hernieuwde samenwerking op het ge- van defensie. Dat gebeurde tijdens het be zoek van Amerikaanse legerofficieren aan Suri name, 'Volgens de Surinaamse minister van defensie, Siegfried Gilds, past de samenwerking in het raamwerk van het door breken van het isole ment waarin het natio naal leger kwam te ver keren in de jaren tachtig, toen er geen gekozen re- I gering was. De legerleiding neemt niet deel aan activiteiten in verband met het ver blijf van de Amerikaanse officieren in Suriname. [Het is Gilds niet gelukt de legertop tot andere •gedachten te brengen. De houding van de leger leiding doorkruist vol gens Gilds het beleid van jde regering op het gebied jvan defensie. zegt die opstelling niet „ten eeuwigen dage ongestraft" te zullen to lereren. DEN HAAG (GPD) - CDA en VVD zijn het erover eens dat on der een volgend kabinet de las tendruk jaarlijks met een be paald percentage omlaag zou moeten. Dat percentage zou dan ook in ronde guldens vertaald moeten worden om het hard te maken. Dit bleek gisteren in een kamer debat over de btw-verlaging met Zwaardere eisen uitstoot industrie DEN HAAG (ANP) - De indus trie wordt met ingang van 15 oktober geconfronteerd met zwaardere eisen aan stookin- stallaties. De uitstoot van zwa veldioxide (S02) en stikstofoxi den (NOX) moet stapsgewijs af nemen. De aanscherping van deze emissie-eisen was al aan gekondigd in het milieuplan NMP-plus en krijgt gestalte door wijzigingsbesluiten van de Wet Luchtverontreiniging en van de Hinderwet, die donder dag in het Staatsblad zijn gepu bliceerd. De verscherping van de stiksto- foxyden-eisen gaat op 15 okto ber direct in voor nieuwe stöok- installaties. Voor bestaande in stallaties worden de eisen aan gescherpt zodra de branders worden vervangen, maar uiter lijk op 1 januari 1998 moeten ze aan de nieuwe eisen voldoen. De zwaveldioxyde-eisen zijn vooral van belang voor raffinaderijen en elektriciteitscentrales. De kosten van de maatregelen worden geschat op 80 tot 120 miljoen gulden voor de elektrici teitssector en op ongeveer 180 miljoen gulden voor de indus trie. 1 procent op 1 oktober. In hét de bat zëi CDA'er Terpstra dat er onder een volgend kabinet be halve een norm voor het jaarlijks verlagen van het financierings tekort, ook een norm moet ko men voor de lastendruk: bij voorbeeld met een half procent per jaar. De christen-democraat verwees voor zijn stellingname naar het betoog van zijn fractieleider Brinkman in het CDA-jaarboek 1992-1993. Ook CDA-minister Andriessen (economische za ken) heeft soortgelijke ideeën eerder geopperd. Onder druk van VVD'er De Kor te gaf Terpstra toe dat procen tuele normen op zich niet zo veel zeggen. Het was beter om de af spraken in ronde guldens te ver talen, zo gaf de CDA'er toe. De Korte zei het daar roerend mee eens te zijn. Dat deed ook staats secretaris Van Amelsvoort (fi nanciën). Zekerheid Terpstra betoogde verder dat een deel van de sociale zeker heid in de ogen van het CDA de verantwoordelijkheid moet wor den van de sociale partners: werkgevers en vakbonden. Niet alleen de overheidsrol moet klei ner, er moet ook nog gesneden worden in subsidies. Het kamerlid stelde dat de voor zieningen goedkoper kunnen, als de burger zich meer verant woordelijk weet voor de kosten van bepaalde zaken. Bovendien hoeft er minder van overheids wege gefinancierd te worden, zo dat de lastendruk automatisch kan dalen. Zeker als collectieve voorzienin gen overgenomen worden door anderen, worden de kosten meer zichtbaar. Dat zal leiden tot een creatiever gebruik van de voor zieningen, hetgeen een bespa ring zal opleveren, aldus Terp stra. De Kamer ging overigens ak koord met de btw-verlaging van 1 procent op 1 oktober. Alleen D66 en Groen Links waren te gen. Hoe de maatregel gefinan cierd wordt, moet blijken uit de Miljoenennota 1993 die volgen de week dinsdag openbaar wordt. De PvdA had gisteren geen com mentaar op de wensen bij CDA en VVD aangaande het volgende kabinet. Binnen deze partij be staat op zich geen bezwaar tegen het verminderen van de collec tieve lastendruk. De sociaal-de mocraten willen zich daar mo menteel echter niet op vastleg gen, omdat nog onduidelijk is wat voor maatregelen nodig zijn om deze doeleinden te bereiken. N HAAG (GPD) - Verpleeg- ndigenen verzorgenden in de iszorg hebben door inkom- te verzwijgen de belastin- voor miljoenen guldens op- cht. onderzoek van de Fiscale chtingen en Opsporings- ist(FIOD) heeft dit uitgewe- De resultaten zijn bekend naakt in het blad Verpleeg- ide Nieuws. FIOD is twee jaar met het on- zoek bezig geweest. Het gaat mensen die werkloos zijn en ast hun uitkering 'zwart' bij tonen in de thuiszorg. Het it echter ook voor dat de be kkenen een vaste baan heb- bijvoorbeeld in een zieken den in hun vrije tijd nog bij dienen in de thuiszorg. tschrokken ben zelf geschrokken van de vangende bedragen die som- |e verpleegkundigen verzwij- Advertentie gen voor de belastingdienst", al dus de leider van het FIOD-on- derzoek, G. Kuijper. „De belas tingontduiking blijkt veel om vangrijker te zijn dat we in eer ste instantie dachten. We praten niet over tonnen maar over mil joenen guldens". De betrokkenen werken via be middelingsbureaus in de thuis zorg. Deze bureaus bemoeieh zich meestal niet met de beta ling. Dat wordt tussen degene die hulp nodig heeft en de ver zorger onderling geregeld. In het blad stellen zegslieden van het Netwerk Thuiszorg Ne derland (NTN) en de Landelijke Vereniging Thuiszorg (LVT) dat mensen die via hen aan werk worden geholpen, altijd gewezen worden op de plicht om de in komsten bij de belastingen op te geven. Zij schrijven de situatie toe aan het toenemende aantal kleine particuliere bemiddelaars die al le regels aan hun laars lappen. Daardoor is een 'grijs' circuit ontstaan, aldus NTN en LVT. FEUCI-IEUROLLES - Een Franse boer leunt donderdag op zijn tractor tijdens een protestbijeenkomst tegen het Verdrag van Maastricht. Die vond plaats in een agrarische streek op ongeveer 30 kilometer ten oosten van Parijs. Op de achtergrond een galg waaraan 'de laatste boer' bungelt. De Franse bevolking spreekt zich zondag 20 september in een volksraadpleging uit over het verdrag. foto Jack Dabaghian/Reuter DEN HAAG (GPD) - Boutros Boutros-Ghali, secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft de Veiligheidsraad giste ren voorgesteld rond 6000 extra VN-militairen naar Bosnië-Her- cegovina te sturen. Het zou moeten gaan om vier of vijf in- fanteriebataljons en een batal jon aan- en afvoertroepen plus ondersteunende eenheden. Daarnaast vroeg de VN-chef om twee gepantserde verkennings compagnieën, twee pantser- hei juiste rcecpl voor de "ling, woonkumcr, sloap- Psnlmsvan „u> ,v én w„I nE' Woonkamer, 'M n cr ccn bezoek aan e iW ^l-iTrbclCCn,rUm Kfuin-ngen ,n wpijl en gordijnen te Clbur8 hcbbcn voor u de «oplossing E&lnb"^uur:ukun,bb°n^- &3w-^---8CVCn graae JOHANNESBURG (AP) - Winnie Mandela heeft don derdag al haar functies in het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) neergelegd nadat zij in het nieuws was gekomen in verband met vermeend mis bruik van ANC-fondsen en geruchten over een verhou ding die zij zou hebben met een jongere man. In een donderdagavond vrij gegeven verklaring van het ANC werd gezegd dat de orga nisatie haar vertrek „met een gevoel van spijt en verdriet" aanvaardde. In bittere bewoordingen stel de Winnie Mandela het slachtoffer te zijn geworden van vijanden binnen en bui ten het ANC, dat wordt geleid door haar echtgenoot Nelson Mandela, van wie zij sinds een halfjaar gescheiden leeft. Zij zei niets verkeerds te hebben gedaan, maar zich door kwaadaardige roddels ge noopt. te hebben gezien haar ANC-functies neer te leggen. Zondag publiceerden Zuid- afrikaanse kranten een brief die Winnie ,(58) geschreven zou hebben aan de 30-jarige Dali Mpofu. In de brief maak- VVinnie Mandela te zij gewag van haar angst voor een onderzoek van het ANC naar misbruik van fond sen. Eerder al was in de pers gesuggereerd dat Winnie en Mpofu een verhouding heb ben, hetgeen door beiden is ontkend. In de brief verweet Winnie haar geliefde er meer dere vriendinnen op na te houden en werd de indruk ge wekt dat het huwelijk van de Mandeia's was stukgelopen op Winnie's liefde voor de jon gere man. Winnie's politieke carrière liep ernstige averij op toen zij in 1991 werd veroordeeld we gens haar aandeel in de ont voering en mishandeling van vier zwarte jongeren, van wie er een later dood werd terug gevonden. Eerder dit jaar maakte het echtpaar Man dela bekend gescheiden van elkaar te gaan leven, hetgeen de indruk wekte dat het ANC zich van de eens als „de Moe der van de Natie" geroemde Winnie wilde distantiëren. compagnieën en specialisten in het ruimen van landmijnen. Boutros-Ghali benadrukt in zijn rapport dat de troepen alleen uit zelfverdediging het vuur mogen openen, zoals bepaald in Artikel zes van het Handvest. Dat gaat over het 'handhaven van vrede'. Maar volgens Boutros-Ghali moet 'zelfverdediging' ook in houden dat er geschoten mag worden op gewapende groepen die de blauwhelmen verhinde ren hun doel te bereiken. Dat wordt gesanctioneerd onder Ar tikel zeven over het 'afdwingen van vrede'. VN-afgezant Cyrus Vance en EG -bemiddelaar Lord David Owen hebben donderdag in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo een staakt-het-vuren bereikt. Dit werd bekend gemaakt door het Franse ministerie van defensie. De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft de beide voor zitters van de permanente vre desconferentie voor Joegoslavië beloofd volgende week donder dag een delegatie naar het Ge- neefse vredesoverleg te sturen. De leider van de Serviërs in Bos nië. Radovan Karadzice, moet een dergelijke toezegging nog doen. Vance en Owen waren met een pantserwagen naar Sara jevo gekomen omdat het vlieg veld nog steeds gesloten is. Wapens uit Iran Het Kroatische ministerie van defensie heeft donderdag be kend gemaakt dat vorige week vrijdag op de luchthaven van Zagreb een grote hoeveelheid wapens en munitie is aangetrof fen in een uit Iran afkomstig De Blaeu-atlas is al eeuwenlang het boegbeeld van de Nederlandse cartografie. Binnenkort zijn de kaarten verkrijgbaar in een boek werk. dat nu eens niet bedoeld is voor gefortuneerde verzamelaars. Verder in de bijlage Kunst Cultuureerbetoon voor John Cage Annie M.G. Schmjdt duikt in haar Zeeuwse verleden roddels binnen de grachtengordel poëzie van Jean Pierre Rawie Meindert Inderwisch neemt de trein laaglandse hoogten van Digna Sinke Martin van Amerongen volgt Freud en Mahler pinteren met Rijk de Gooyer België overvleugelt Nederland in Venetië uit-agenda, exposities en filmwijzer. Mode Het T-shirtje en de spijkerbroek- heersen wereldwijd. De ontwer pers van de haute-couture wei geren de handdoek in de ring te gooien en gaan in de' tegenaan val. vliegtuig. De lading zou be stemd zijn voor de moslims in Bosnië-Hercegovina. De presi dent van Iran, Hashemi Rafsan- jani, reageerde op deze schen ding van het VN-wapenembargo door te zeggen dat „als zij (de moslims in Bosnië - red.) wapens van Iran willen, dan zullen we dat overwegen". De leiding van de VN-vredes- macht in het voormalige Joego slavië (Unprofor) stelde gisteren de troepen van de Bosnische president Alija Izetbegovic ver antwoordelijk voor de aanval van dinsdag op het VN-konvooi, De Unprofor-commandant, de Indische generaal Satish Nam- biar, heeft de Bosnische presi dent Izetbegovic schriftelijk ver zocht de schuldigen voor de rechter te brengen. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en econo mie: 6; Varia: 9; Provincie: 11,13,15 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst en cultuur 21, 22, 23, 25, 27, 28 en 29; Mode: 31,33, 35, 37 en 39 OTTAWA (AFP) - Het Canadese Hooggerechtshof heelt donderdag de intrekking van het Canadese burgerschap van de Nederlandse nazi-collaborateur Jacob Luitjens bekrachtigd. De rechtbank ver wierp het beroep dat Luitjens tegen de beslissing van de federale regering had ingediend. De Canadese regering ontnam Luitjens het burgerschap vorig jaar omdat hij dat op frauduleuze manier had verkregen door bij aan komst in Canada vanuit Paraguay in 1961 zaken uit zijn verleden te verzwijgen. Nederland heeft om uitwijzing van Luitjens verzocht op basis van een verdrag tussen de twee landen dat vorig jaar van kracht werd. Hiertoe kan echter niet worden overgegaan voor de uitspraak in een andere procedure waarin de nazi-medewerker heeft gevraagd om een heronderzoek van zijn geval door de immigratierechter. De 73-ja- rige botanicus is in 1948 in Nederland bij verstek tot levenslang ver oordeeld wegens samenwerking met de nazi's en de arrestatie van verzetsmensen en joden. Na een verblijf in Paraguay emigreerde hij naar Vancouver waar hij in 1971 de Canadese nationaliteit verwierf. Advertentie r J i F..rOPese Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02* vier weken de PZC voor f I 2,50 (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 Prijs per dag bi| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1