Lot Arneburch in handen raad Spandoeken niet effectief Raadsels rond opgegraven skeletresten Middelburg Medisch Centrum in gebruik Fonds Aardbeving Limburg krijgt van Domburg vier mille Pi Bestaan volkstuinen in Nieuwland voor twee jaar verzekert Nachtbussen geliefd bij discobezoekers n streek 14 Besluit over voortbestaan valt op 21 september VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burgse wethouder F. Smits kamp (onderwijs) houdt vast aan sluiting van de openbare basisschool de Arneburch. Een hartstochtelijk pleidooi van ou ders, schoolleiding en medezeg genschapsraad is voor haar geen reden om de voorgenomen fusie met de Vrijburch en de Burch op te schorten. De wet houder maakte donderdag avond tijdens een commissie vergadering duidelijk dat het lot van de Arneburch nu in han den ligt van de gemeenteraad, die op maandag 21 september een definitief besluit neemt over de schaalvergroting in het basisonderwijs. Het al dan niet sluiten van de Ar neburch is al geruime tijd punt van discussie in de wijk Nieuw- Middelburg. In twee voorgaande nota's kon de school open blij ven. De Burch, gelegen in het centrum, moest dicht. In het raadsvoorstel is het standpunt van het college honderdtachtig graden gedraaid: de Burch wordt hoofdvestiging, de Vrij burch dependance en de Arne burch sluit. Het raadslid J. Goetheer (Groen Links) vroeg de wethouder 'alle mogelijkheden' te onderzoeken die er uiteindelijk toe leiden dat de Arneburch open blijft. Smits kamp voelde daar niets voor. „Je kunt geen besluit nemen om al ledrie de gebouwen open te hou den. Dan heb je overal leeg stand. Geen enkele school is dan zeker van het alleengebruik. Het ministerie van onderwijs zal huisvesting aanbieden in die leegstaande schoollokalen. Dan krijg je inwoning." Monumentendag; - in het kader van de landelijke monu mentendag geeft de kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Ritthem zaterdag gelegenheid tot het bezichtigen van het uit de veertiende eeuw stammende kerkgebouw aan de Dorpsstraat in Ritthem. De kerk heeft een sterk hellende toren. In het schip staat een preekstoel uit de tweede helft van de 17e eeuw. Tijdens de open dag. van 10 tot 17 uur, wordt een fototentoon stelling gehouden met een selec tie opnamen uit de regio Walche ren. In de consistorie worden di verse artikelen verkocht; de op brengst is bestemd voor restau ratie van de kerkramen. Bijbouwen aan de Amebuch is volgens de wethouder geen haal bare kaart. Het ministerie van onderwijs voert juist een schaal vergroting door om te bezuini gen. Smitskamp schatte de kans dat het departement toestem ming zal geven om nieuwbouw te plegen bij de Arneburch uiter mate laag in. Na de fusie-opera tie in Middelburg verliezen ne gen scholen hun zelfstandig heid. De vier nieuwe grotere fu- siescholen worden gehuisvest in acht gebouwen. De fusie levert in Middelburg jaarlijks honderd duizend gulden op. De Burch wil het liefst zelfstan dig blijven. De schoolleiding van de Arneburch steunt dat stand punt van harte. De directeur van de Arneburch zei donderdag avond 'geschrokken' te zijn van de opstelling van de schoollei ding van de Burch. Die zou wei nig constructief zijn. Wethouder Smitskamp erkende dat tussen de beide scholen sprake is van een 'cultuurverschil'. Ook in de wijk Dauwendaele le vert de schaalvergroting proble men op. Daar zijn nu nog drie scholen. Na de fusie in 1995 ont staat één school in één gebouw, de Oosterburch. De directies van de Rosenburch en de Een- dragtsburch, die moeten fuseren met de Oosterburch, zijn bang dat een leegloop ontstaat bij hun scholen of dat ouders ervoor kiezen hun kinderen naar een christelijke school te sturen. Dat kan gevolgen hebben voor het onderwijzend personeel. Te wei nig kinderen betekent inleveren op de formatieplaatsen. Rigoreus De raadsleden lieten donder dagavond niet allemaal het ach terste van hun tong zien. Behal ve Goetheer pleitten ook A. van der Toorn (SGP/RPF/GPV) en mevrouw C. Koster iWDi voor het openhouden van de Arne burch. „Sluiting lijkt me nog al rigoreus". meende Van der Toom. De Arneburch openhouden tot 1995 is geen reéle optie. Het mi nisterie van onderwijs wil uiter lijk augustus 1993 weten welke scholen dicht gaan. De nieuwe rijksvergoeding wordt daarop afgestemd. De vertegenwoordi gers van het CDA. D66 en de PvdA - een ruime meerderheid in de gemeenteraad - namen geen standpunt in. Zij willen eerst ruggespraak houden met de overige fractieleden. Wethouder Wouters deelt een folder over verkeersveiligheid en een pen uit. terwijl een agent een brom fiets controleert. foto Oscar van Beest van onze verslaggever WESTKAPELLE - In vrijwel el ke plaats op Walcheren hangen sinds een week spandoeken met de tekst 'Wij gaan weer naar school', om weggebruikers te attenderen op schoolgaande fietsers en bromfietsers, behal ve in Westkapelle. Niet zozeer omdat de doeken vorig jaar zijn stukgewaaid, maar omdat de gemeente voor een totaal ande re aanpak heeft gekozen. Don derdagochtend vroeg contro leerde de rijkspolitie op de uit valswegen van Westkapelle ze ker honderdvijftig fietsen en bromfietsen. Wethouder L. Wouters was aanwezig om een folder over verkeersveiligheid en een pen uit te reiken. „Wij kiezen bewust voor een per soonlijke aanpak, met een daad werkelijke controle op het fiets pad zelf. Dan kunnen we de kin deren aanspreken en bewust maken van de gevaren op de weg. We richten ons vooral op de brugklassers, die voor het eerst de weg opgaan", aldus F. R. Streng, coördinator van de ac tie. Vier agenten van het Centraal Verkeersonderdeel Zeeland hadden op twee plaatsen in Westkapelle controleposten in gericht. Bij de vuurtoren stond een rollenbank opgesteld om bromfietsen aan een controle te onderwerpen. In de J. Brasse- straat, waar grote groepen scho lieren 's morgens Westkapelle verlaten op weg naar scholen in Vlissingen en Middelburg, wer den fietsers gecontroleerd. Zichtbaarheid De politie lette met name op de zichtbaarheid. Fietsers die niet beschikten over goede verlich ting of reflectoren kregen een waarschuwing. „De komende weken, wanneer het weer vroe ger donker wordt, herhalen we deze controle, maar dan niet meer in preventieve maar in re pressieve zin", vertelde opper wachtmeester H. van der Poel. Dat, met deze controles en het ontbreken van de spandoeken, in Westkapelle de automobilist niet voor de aan het verkeer deelnemende scholieren wordt gewaarschuwd, ondervonden de gemeentefunctionarissen niet als een probleem. Wouters: „Die spandoeken zijn niet effectief. Bovendien, als je naar Middel burg rijdt kom je wel zes van die dingen tegen." van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burgse burgemeester mr Chr. G. J. Rutten heeft donderdag het nieuwe Medisch Centrum Mid delburg in werking gesteld. Hij maakte direct gebruik van de nieuwe voorziening. Chirurg A. Vos haalde ter plekke een aan tal hechtingen uit de neus van Middelburgs eerste burger. Na een val met de fiets waarbij mr Haaienshow op boulevard in Vlissingen VLISSINGEN - Op de boule vard voor het Strandhotel in Vlissingen is zaterdag en zon dag tussen 14.50 en 20 uur een show met haaien te zien. De broers Bugier uit Duitsland ko- mennaar de Scheldestad met een vrachtwagen, met daarop een groot zeewateraquarium. Achter zes centimeter dik ge pantserd glas zwemt een aantal haaien. De dieren komen uit de Verenig de Staten. Per dag eten ze twin tig kilo prooi. Aan de hand van expositiemateriaal en geluids opnames wordt een beeld ge schetst van het leven van de haaien. Een aantal duiksters dat zich tussen de haaien begeeft vormt het hoogtepunt van de show. Rutten verwondingen opliep aan zijn gezicht, was een aantal neuscorrecties noodzakelijk. Het Medisch Centrum Middel burg. gebouwd achter het be- Drs Woltering doet intrede in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Drs L. A. Woltering, gereformeerd predi kant te Tilburg, doet zondag in trede in Oost-Souburg. De dienst, waarin ook de bevesti ging plaats vindt door ds R. E. R. van Buinen. hervormd predikant in Oost-Souburg, be gint om 9.30 in de gereformeerde kerk. Ds Woltering, die op 30 mei 1949 is geboren, werd op 24 december 1978 in Wilnis in het ambt beves tigd. Sinds 19 augustus 1984 is ds Woltering verbonden aan Til burg. Hier heeft hij 5 juli afscheid genomen. SINT LAURENS Kerkdienst - In de Gerefor meerde Kerk te Sint Laurens wordt zaterdag een startdienst gehouden, die om 9.45 uur be gint. Thema van de dienst is: De wereld in de kerk - de kerk in de .wereld. D Westemeng is voor ganger. Het combo Salvation verleent medewerking' aan de dienst. staande Gasthuis, is een klein gebouw, maar met een grote functie voor Middelburg en de dorpen op Walcheren, aldus ge neesheer-directeur C. Kostense van het Walcherse streekzieken huis. In het centrum houden de specialisten spreekuur, kunnen röntgenfoto's worden gemaakt en vindt bloedonderzoek plaats. „Al met al een volwaardig ambu lant poliklinisch centrum, dat zijn weerga in Nederland niet kent." Patiënten Het centrum is al enige tijd in be drijf. Dagelijks bezoeken 250 pa tiënten het spreekuur van de specialisten, laten dertig men sen een röntgenfoto maken en komen honderd bezoekers voor een bloedonderzoek. Tussen de tachtig- a negentigduizend pa tiënten zullen het Medisch Cen trum bezoeken. Middelburg heeft lang getreurd en geprobeerd de hoofdvesti ging van het Streekziekenhuis in Vlissingen tegen te houden. Schaalvergroting en fusie waren nodig, meende voorzitter J. G. van Zwieten van het Streekzie kenhuis. Hij herinnerde aan de geschiedenis. Het Gasthuis ver dwijnt binnenkort onder de slo pershamer. Met de bouw van het centrum is de bittere pil enigs zins verguld, aldus Van Zwieten. „Pijn blijft het overigens doen voor velen, die zich bestuurlijk, of als werknemer verbonden wis ten met dit gebouw en daarin kenmerkende sfeer en cultuur." van onze verslaggever MIDDELBURG - Aan de Kous- teensedijk in Middelburg zijn donderdag schedels en botten van tenminste vijf en mogelijk zeven mensen gevonden. De skeletresten zijn aangetroffen in een bouwput tussen de Zeeuwse Bibliotheek en het Huis van Bewaring. Het is niet duidelijk hoe oud of van wie de menselijke resten zijn. De eerste drie schedels zijn aan getroffen door werklui die op het terrein bezig waren met graaf werkzaamheden. Werknemers van het Huis van Bewaring waarschuwden de politie, nadat een collega van zijn lunchpauze was teruggekomen met twee MIDDELBURG Rommelmarkt - Het Mid delburgs Muziekkorps houdt za terdag een rommelmarkt aan de Driewegenhof. die om 9 uur be gint. De opbrengst is voor het uniform- en instrumentenfonds. RITTHEM Dr Vos haalt hechtingen uit de neus van burgemeester Rutten. Rechts mevrouw Rutten. foto Ruben Oreel Oud papier - Leden van brassband ONDA halen zater dag oud papier en vodden op in Ritthem. De opbrengst is be stemd voor reparatie en vernieu wing van instrumenten en uni formen. schedels die hij onder de kraan had schoongespoeld. Een woordvoerder van de Middel burgse politie bevestigde de vondst van twee schedels en ver klaarde dat de zaak door de ge meente was afgehandeld. Donderdagavond echter lagen nog steeds schedels en botresten op het bouwterrein. Gemeen tearchivaris drs P. W. Sijnke kon niet verklaren waarom niet alle restanten verwijderd waren: „Normaal gesproken worden al le resten meteen meegenomen of wordt het terrein veiliggesteld. Uit piéteitsoverwegingen is het gebruikelijk menselijke botten opnieuw te begraven. Dat ge beurt in een knekelput op de be graafplaats. Dat. er skeletresten in de stad gevonden worden is niet zo bijzonder, maar wel dat het op deze plek gebeurd zou zijn. Bij mijn weten is daar in het verleden nooit een begraaf plaats of een executieplaats ge weest," Het leek Sijnke evenmin logisch dat het terrein ooit zou zijn opge hoogd met grond van een be graafplaats. omdat in dat geval hoogstens wat botfragmenten. maar niet hele schedels zouden zijn gevonden. „We gaan probe ren te achterhalen of hier ooit. le gaal of illegaal, mensen zijn be graven. Om het tijdstip te ach terhalen zijn we echter afhanke lijk van bijvondsten als munten of knopen. Maar aangezien de sporen op dit soort vindplaatsen meestal vernield zijn door zoge van onze verslaggever DOMBURG - De provincie Lim burg krijgt vierduizend gulden van de gemeente Domburg voor het Rampenfonds Aardbeving Limburg. De gemeenteraad vond dinsdag dat het zinvol is het geld over te maken. In de. vergadering van juni vroegen de fracties om een nader onder zoek naar de noodzaak van een gift, omdat er geruchten waren dat er ai meer dan voldoende geld was om de kosten te dek ken. Nu blijkt dat elke cent wel kom is, vond de raad een bedrag van een gulden per inwoner een verantwoorde besteding. In de eerste vergadering na het zomerreces maakten de raadsle den verder weinig woorden vuil aan de agendapunten. VVD'er G. C. van Malland vroeg zich af of de metershoge reclamebor den voor zwembad De Parel op de Schelpweg in Domburg de toets der kritiek konden d» staan. „We hebben in eerdere* vallen wel kleinere borden Ia, weghalen vanwege het aarc* ervan. Heeft het college stemming gegeven voor i borden?" Wethouder P. Overmeen a&r1 toe dat in het voorjaar het cc ge een beleidslijn presents?, waarover de fracties zeg^ schap zullen krijgen. Daanj zullen alle reclameborden inj gemeente getoetst worden, oj de borden die er al staan. A!$j uitingen van De Parel niet e ,r doen. moeten ze verdwijnen Vf M. L. Karelse-Welleman (hji wilde graag weten wat er ga gebeuren met het morning dat momenteel op de Hogeê staat. De meningen overt) werkstuk zijn nogal verdekt meende zij. Burgemeester dril sno W. Hietkamp beloofde haai" j korte termijn te laten wetent het college van plan is [API stsb roje« GOFS oor red- lerin «du ethli van onze verslaggever NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Het voortbestaan van het volks tuincomplex op de hoek van de Molendijk en de Molenweg in Nieuw- en Sint Joosland is voor tenminste twee jaar gegaran deerd. De gemeente Middelburg ziet af van woningbouw op het perceel en de grond is gekocht door de particulier M. Kroes, die hel grootste deel ervan voorlopig blijft verpachten aan de volkstuindersvereniging. Tot voor kort was de bestem ming van het complex onzeker. De gemeente Middelburg wilde er woningen bouwen, maar moest daarvoor het bestem mingsplan veranderen. Op het perceel rust de bestemming landbouwgrond. Een verande ring is door gedeputeerde staten tegengehouden in verband met de geluidsoverlast van de nabij gelegen rijksweg VlissingenS gen op Zoom en het Sloege:.- 5??e Mevrouw K. de Visser, voonr van de wijkvereniging en genote van de voorzitter va volkstuindersvereniging, isl met de nieuwe ontwikkelia „Dat er zelfs niet éen rijtje - woningen komt te staan va wel jammer. Dat zou narté lon geen bedreiging voor de ie tuinen zijn geweest. Maar; mij betreft is dit ook een cv "|e oplossing." Kroes, de nieuwe eigenaar: de grond, weet nog niet wat: in de toekomst mee gaat fa „Ik woon er zelf vlak achtrr tins da ET 1 lon 'nc bi je sch i Pre* deen rknj En hoop ooit mijn tuin in die; oncif ting uit te breiden, Misschiet •n'ei ik er een paard op of laat i schapen grazen. In ieder kan de volkstuindersveren.; n nu met een planning van O™ minste twee jaar gaan wol Zo zijn we allebei content.' van onze verslaggever MIDDELBURG - De discobus heeft deze zomer acht- tot tien duizend bezoekers meer ver voerd dan vorig jaar. Tegen de veertigduizend jeugdige cam- pinggastcn lieten zich tijdens de zomermaanden vervoeren van de campings op en rond Walcheren naar de discotheken De Hooizolder in Zoutelande en Cosmo in Vlissingen. Er zijn het hele seizoen geen noe menswaardige incidenten ge weest. Ook het 'surfen', waarbij de 'surfer' op het dak van een rij dende bus staat en het even wicht probeert te bewaren, bleef in tegenstelling tot het vorig sei zoen achterwege. Directeur C. W. Hage van Carlier Tours in Middelburg toonde zich tevre den over het project. „We heb ben geen enkele keer hulp van de politie moeten inroepen, ter wijl we in de drie topweken soms met vier gelede bussen moesten rijden." De theaterbus naar Antwerpen trok veel minder bezocl maar toch voldoende o project dit jaar voort te Het aantal reizigers was vol? Hage erg wisselend. „Eenooi keer hebben we twee reiaj gehad, maar er zijn ook weel den geweest waarin twee bil reden." De verhouding vanl terbezoekers en mensen die den uitgaan in Antwerpenbj veertig tegen zestig pro: Volgens Hage lag dat voorn lijk aan het feit dat vooralk'Jjoni theaters geboekt konden1*" den. Dit jaar moeten ook de sr: j theaters en de betere vi lingen in het aanbod kome: rzij dat lukt. is over ongeveerd weken duidelijk. Dan wordt duidelijk of de bussen voK het huidige schema blijve den. Vorig seizoen verin» middernacht en om half ói nachts een bus uit Ant- t|e naar Zeeland. Dit seizors ifu den die twee tijden mog# mengevoegd tot één tijdstifw dan rond half twee 's nacf jnie indhi idbi itl naamde schatgravers, acht ik de kans niet groot dat we dit raad sel kunnen oplossen." Open dag van Zilveren Schor van een medewerkster ARNEMUIDEN - Het nationaal centrum sportvorming Het Zil veren Schor in Arnemuiden houdt morgen, zaterdag, van 14.30 tot 16.30 uur een open dag. Zo zijn onder andere de bewo ners van Arnemuiden uitgeno digd te komen kijken op het voormalige vormingscentrum, hoe de stichting zich ten doen stelt mensen met een handicap of chronische ziekte, te stimule ren in het beoefenen van sport en spel. De ontwikkeling van Het Zilve ren Schor zal dan in historisch perspectief belicht worden, waarbij de nieuwe plannen uit gebreid aan de orde komen. Directeur M Boerman ontvangt tevens een groep Schotse oud strijders van de 52nd Lowland Division, het 4/5 Battalion van de Royal Scotch Fuseliers. Er wordt ook een film over de be vrijding van Walcheren getoond. Een kleine tentoonstelling geeft verder nog aanvullende infor matie. Tevens kan men kennis maken met het aangepaste sportmateriaal. 12 EN 13 SEPTEMBER 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: J. L. R. H. van Pelt, Julianalaan 7, tel. 12225. zon. 0.00-24.00 uur: G. de Greef, Willem Klooslaan 1. tel. 68021. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: P. de Doelder, Bel- linkplein 1, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: F. J. J Buijtendijk, Noorweg 353, tel. 39933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Patiënten Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuwland. tel. 01182-1340. zon. 0. 00-24. 00 uur: J. Visser, Wachttoren 19, Middelburg, tel. 01180-37431. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: G. C. M. Rullens en M. J. M. E. Mol. Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Domburg, Aagtekerke, Westka pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: A. A. v. d. Male. Duinweg 59. Zoutelan de. tel. 01186-1282. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: A. S> nen heim, Beukelmanstraat&k kerke, tel. 01186-1760. Tandartsen: Walcheren: P. de Boer.Rc- sekaai 23, Middelburg, 01180-13320. Spreekuur 11.00-12.00 uur Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-nia.! uur: H. Klompe. tel. 71 HU Middelburg, zat. 09.00-wd uur: M. de Jonge, p/a 0$ straat 5, tel. 16761. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: 01180-33803. Kleine huisdieren: M* Brink, Meanderlaan 326. delburg, tel. 01180-11011 Spreekuur 11.00-12.00 en: 18.00 uur. Dierenartsen praktijk pelle': Oude Domburg 33a te Oostkapelle, te! 1443' ma f*a Dierenartsenpraktijk W-- pjJt ke: R. Roskam, Kelder#*! jfijj 01189-2838. Dierenkliniek Walcher* te Noordstraat 61. Md» tel. 01180-37077. Spreek 10.00-11.00 uur. Apotheken: Middelburg: StrOlP^Bfefri, Zand, Maasstraat 56. tel Vlissingen: Apotheek gaaienburg. winkelöéöt» p,,,. pegaaienburg 24-26, tel Wijkverpleging: Voor geheel Waldiep Alarmcentrale tel. OU8*1* 8ZA uivd Pon haar Enkele van de skeletresten die zijn aangetroffen in een bouwput aan de Kousteensedijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 14