louwstop kust treft gemeenten Een 'feestelijke' ingreep Hoofdstad valt ten prooi aan Verloedering' MMMI )ames gaan voor bij acatures provincie Belastingbeleid Domburg goedgekeurd Computer Rijk wil gebouwen weren aan Schelde-oever Projecten in gevaar 9$ i "j|' 5, herenmode PZC zeeland VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 nnze verslaggever OSTBÜRG - De gemeenten ostburg. Temeuzen en Vlissin- n vrezen een 'enorme econo- ische strop' wanneer de rijks- trheid mocht beluiten een unstop af te kondigen in het esterschelde-oevergebied. sn dergelijk beleidsvoorstel is omentcel in Den Haag in de »ak, met als doel de risico's inhet vervoer van gevaarlijke loffen (met name LPG) over het iter voor omwonenden terug dringen. Gaan de plannen jor.dan zou dit betekenen dat binnen een afstand van één lometer vanaf de kuststrook meer mag worden ge- luwd. irgemeesters en wethouders n Oostburg, Temeuzen en issingen spreken in een brief n de ministers van VROM en rkeer en Waterstaat hun ver- trusting uit over het voorge- men rijksbeleid. De drie colle- sdoen een dringend beroep op bewindslieden om de bouw- jviteiten in ieder geval door laten gaan, zolang niet duide- E is in welke vorm het beleid icies wordt gegoten. Daar- last wijzen ze op het feit dat t de omgeving beperkingen oet worden opgelegd, maar de leepvaart. chorsing gemeentebestuurders reage- i met de brief op het schor- gsverzoek dat de Zeeuwse In- Ïtie voor de Milieuhygiëne a juli indiende bij de Raad in State. Volgens de inspectie jn de bouwplannen van de ge- eente Oostburg om bij Bres- ms 220 buitendijkse apparte- snten te bouwen en de jacht- ven verder zeewaarts uit te fiden (het zogeheten plan Wa- front) onverantwoord. De vestte wordt mogelijk deze land nog door de Raad van ate in behandeling genomen, drie colleges menen echter de milieu-inspectie te voor- rig te werk gaat. Minister H. Alders (VROM) wordt daarom gevraagd zijn provinciale in specteur tot 'de grootst mogelij ke terughoudendheid' te bewe gen in de schorsingsprocedure. ..Je kunt toch geen zaken gaan toetsen aan een beleid dat er nog niet is", liet burgemeester J. Kruize van Oostburg donderdag desgevraagd weten in een toe lichting op de brandbrief. „De beschikbare risico-analyses zijn onvoldoende. Daarom vinden wij het verstandiger als eerst de uitkomst van het nader onder zoek naar de veiligheid rondom het vervoer van LPG over het water wordt afgewacht. Maar dan nog. Zijn de risico's inder daad onaanvaardbaar, dan moet deze problematiek bij de bron worden aangepakt. Dus bij de scheepvaart. Het kan toch niet zo zijn dat de planologische ontwikkeling in het kustgebied onmogelijk wordt gemaakt. Dan krijg je de dood in de pan. Dat zou zowel voor Oostburg als Ter- sj'I -v f \.t Pal aan de Westerschelde-kust bij Breskens (foto boven) moet het Plan Waterfront verrijzen. Op de tekening is te zien hoe het project er na vol tooiing uitziet. foto's Camile Schelstraete lonze verslaggeefster WÊÊÊÊt WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊmiÊÊÊÊmiÊÊÊÊÊÊmmi neuzen en Vlissingen een enor me economische strop beteke nen." Door de perikelen rondom de ri sico-normen voor het kustge bied dreigt de uitvoering van het plan Waterfront tenminste een forse vertraging op te lopen. Kruize acht het bovendien niet uitgesloten dat projectontwik kelaar Port Scaldis BV als ge volg van alle gerezen onzekerhe den afhaakt. Voor Temeuzen zou het stren gere rijksbeleid een streep door de rekening halen van de ge plande uitbreiding van hoog bouw aan de voet van de Schel- dedijk Vlissingen vreest dat de verscherping van de veiligheids eisen ten koste gaat van de ver dere aankleding van de Schelde- boulevard met enkele flats en een hotel. Als de rijksplannen doorgaan en de milieu-inspectie bij de Raad van State z'n gelijk krijgt in de kwestie Waterfront, dan worden de drie betrokken gemeenten volgens hoofd milieuzaken T. Matze van de gemeente Vlissin gen louter het slachtoffer van een 'tussenoplossing'. „Oorspronkelijk was het de be doeling dat de maatregelen bij de bron (de scheepvaart) zouden worden genomen. Sinds enkele jaren beschikken we over de Oostgatnota. waarin wordt aan bevolen om de begeleiding van de gastankers vanaf de wal te in tensiveren. Het einddoel hier van is dat er in overleg met Bel- gie andere vaarroutes worden uitgezet. Maar iets dergelijks zal naar verwachting nog een hele tijd op zich laten wachten. Dus moesten ze een andere oplossing bedenken en zijn ze met een bouwstop op de proppen geko men", aldus Matze. Oostburg, Temeuzen en Vlissin gen weten zich in hun verzet te gen het rijksbeleid gesteund door gedeputeerde staten van Zeeland. Het dagelijks provin ciebestuur gaf in april z'n fiat aan het plan Waterfront DDELBURG - De provincie vacatures in de hogere dies voortaan uitsluitend r vrouwen openstellen. Ge- oleerde staten hebben be- dat de voorkeur in het ivinciaal benoemingsbeleid inikkelijk moet uitgaan ir vrouwen, zolang vrouwen een duidelijke achter- ndspositie innemen. Pas als een baan op hbo- of acade- isch niveau geen vrouwen be- ikbaar zijn, mogen mannen ermist Belgisch neisje terecht •STBÜRG - De 17-jarige «e de Zutter uit het Belgi- ie Sint Laureins is terecht, t meisje was al enige weken k Ze verblijft op Kreta. Men dit aan de weet omdat ze taf Kreta een kaartje aan een end in Belgie stuurde. Een ndin van de Belgische be ide aan de Rijkswacht dat ze een eerder verhoor niet de irneid had gesproken. De «dinwist toen al dat De Zut- op Kreta verbleef. 'Advertentie) !*pert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 solliciteren. Van de nieuwe re gel wordt afgeweken als amb tenaren binnen de provinciale organisatie moeten worden ver plaatst. Vrouwen die al bij de provincie werken, kunnen voortaan reke nen op studieverlof en een ver goeding van honderd procent van de studiekosten. Die regel geldt alleen als vrouwen stude ren om binnen de organisatie ho gerop te komen en als ze een baan hebben van ten minste vijf tig procent. Vrouwelijke amb tenaren die in deeltijd werken krijgen studieverlof naar gelang de duur van hun werkweek. Mannen Het aantal mannen en vrouwen dat bij de provincie een werk kring vindt is bij lange na niet gelijk. Zeventig procent van de werknemers is man en slechts dertig procent vrouw. Daar komt nog bij dat 44 procent van de vrouwen in de laagste salaris schalen zit en 48 procent in de middelste. De resterende acht procent van de vrouwen zit in de op één na hoogste salarisscha len, samen met 31 procent van de mannen. Van de mannen zit slechts 13 procent in de laagste schaal en 36 procent in de mid dengroep. De best betaalde ba nen zijn tot nu toe alleen voor mannen. Twintig procent van de mannen zit in de hoogste salaris schalen en bij de vrouwen niet één. Niet alleen de verschillen in sala ris baren gs zorgen, ook andere ongelijkheid doet het provincie bestuur de voorkeursmaatregel treffen. Zo werkt zestig procent van de vrouwen in deeltijd tegen vijf procent van de mannen. Van alle vrouwen heeft 29 procent een tijdelijke baan of een over eenkomst voor bepaalde tijd. Van de mannen leeft slechts twee procent in die onzekerheid. Bloemen voor Maaike de Brouwer na het vergruizen van haar nierstenen in Dijkzigt. Maaike was de tienduizendste patient die deze behandeling in het Rotterdamse ziekenhuis onderging. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ROTTERDAM - Nog versuft van de lich te verdoving kon ze de drukte om haar heen nauwelijks vatten. Een grote bos bloemen lag op haar bed. Haar moeder was, net als de uroloog, in het operatie- groen gestoken. Fotografen hadden haar in het vizier en verslaggevers stonden met pen en bloknoot in de aanslag. Maaike de Brouwer, een vijftienjarige scholiere uit s' Heer Arendskerke. werd donderdagmorgen in het Academisch Zie kenhuis Rotterdam (Dijkzigt) van twee nierstenen in de linkernier verlost. Voor haar was het de vierde niersteenvergrui zing binnen een jaar. Voor Dijkzigt was het echter de tienduizendste vergruizing, sinds het in 1985 als eerste ziekenhuis in Nederland de beschikking kreeg over een vergruizer. En dat wilde het ziekenhuis niet ongemerkt voorbij laten gaan. De niersteenvergruizer is een met water gevulde cylinder die tegen het lichaam ge plaatst wordt om daarmee schokgolven over te dragen. Deze schokgolven worden heel nauwkeurig gericht op de nierstenen, die daardoor langzaam maar zeker ver pulverd worden. De patient merkt er vol gens uroloog E. R. Boevé nauwelijks iets - van. „Het is een vriendelijke behandeling. Maar dat neemt niet weg dat patiënten behoorlijke pijn kunnen hebben. Die die nen we dan pijnstillende middelen toe." Vijf kwartier De vergruizing van de nierstenen duurt ongeveer vijf kwartier. De patient mag zich tijdens de behandeling niet bewegen, En dat dat niet gemakkelijk is, weet Maaike de Brouwer uit eigen ondervin ding: „De eerste keer had ik een bandje van de Doors meegenomen. Via een kop telefoon kon ik daarnaar luisteren. Maar blijkbaar was ik toen niet rustig genoeg." Na haar behandeling en enkele uurtjes bij komen kon Maaike weer naar de Bevelan- den. Opname is het ziekenhuis is tegen woordig nauwelijks meer nodig. Zeven jaar terug was dat anders. Toen kregen de patiénten de schokgolven te verwerken in een speciale badkuip. Een behandeling die gebeurde onder narcose of ruggeprik. waardoor een logeerpartij in het zieken huis onvermijdelijk was. Herhaling Of de nierstenen bij de Zeeuwse scholiere, die last heeft van stofwisselingsstoornis sen. niet meer terugkomen, valt moeilijk te zeggen. Statistisch gezien heeft zestig procent van de nierpatiënten na drie be handelingen geen last meer van stenen. Maaike heeft nu zes behandelingen achter de rug, waarvan twee in het Oosterschelde -ziekenhuis. In Goes is men op het gebied van nierstenen echter minder ver dan in Rotterdam. Mocht een nieuwe behandeling voor Maaike de Brouwer noodzakelijk zijn. dan hoeft ze niet lang meer te wachten. Door dat er in Nederland momenteel tien nier steenvergruizers zijn. is de wachttijd, die enkele jaren terug nog twaalf maanden bedroeg, nagenoeg verdwenen. De hoek met de kleding van klasse flange Delft 46-48/hoek Segeersstraat, Middelburg van onze verslaggever DOMBURG - Het tariefsysteem voor de toeristenbelasting in de ge meente Domburg is officieel goedgekeurd door het Rijk. De raad besloot in juli vanaf 1993 twee tarieven in te voeren. Campinggas- ten betalen vanaf januari 1.35 gulden per nacht, pension- en hotel gasten moeten 1,80 gulden neertellen voor hun verblijf. De beroep schriften die zijn ingediend tegen het raadsbesluit zijn alle onge grond verklaard. MIDDELBURG - Leuk. zo n Open Monumentendag in heel Nederland. Maar de ge meente Middelburg maakt zich volgens Jaap van Wal lenburg wel schuldig aan korte-termijnbeleid. „Het is natuurlijk politiek gezien best handig dat prinses Margriet voor de opening van de landelijke actie naar Middelburg komt. De ge meente haalt daar waar schijnlijk het NOS-journaal mee. Na een tijdje is ieder een Middelburg weer verge ten en dan gebeurt er dus he lemaal niets meer. 'Stil stand is achteruitgang' is een wet in de zakenwereld. Voor monumentenonder- houd geldt hetzelfde. Mid delburg verloedert in hoog tempo en het gemeentebe stuur doet er niets aan." Van Wallenburg, voorzitter van de stichting Vrienden van Middelburg, kan moei teloos plaatsen in de stad noemen die hem een doorn in het oog zijn „Overal en nergens hangen reclamebor den aan winkelpuien. Op de hoek van de Segeersstraat en de Lange Delft stoot je je hoofd tegen de leren tassen die buiten hangen en zo'n beetje elke winkelier zet de stoep vol met allerhande materiaal. Op zichzelf zijn het geen monumenten die verloederen, maar Middel burg als geheel is ook een monument, en dat verloe dert wel. Als je klaagt bij de gemeente verwijst iedereen naar elkaar." Vlag Overigens schudt Van Wal lenburg ook zonder pro bleem eën paar historische panden uit zijn mouw die te loor dreigen te gaan „Een winkelier in de Sint Jan straat heeft illegaal een vlag gespoten over de lengte van zijn muur. het gebouw De Gouden Poorte in de Wage- naarstraat is aan het verval len. het dak van het Schut tershof ligt al tijden van het gebouw en de eigenaar doet er niets aan. Middelburg maakt veel poeha over de in het oog springende monu menten. maar kleine dingen gaan onder de slopershamer of worden verwaarloosd. En het Abdijplein Dat is ook nog steeds niet af. De stoe pen liggen er nog net zo bij als vorig jaar. er staan nog geen behoorlijke lichtmas ten en de pomp ligt ook voor oud vuil in een depot." Van Wallenburg: „Vlak na de oorlog was de stad een voorbeeld voor heel Neder land. Zó kon je een stad res taureren. De laatste jaren concentreren ze zich alleen nog op nieuwbouw. Kijk maar naar het Maisbaaige- bied en de plannen voor het kunstencentrum. Middel burg rust op zijn lauweren. Het gemeentebestuur pronkt altijd met het feit dat Middelburg derde monu- mentenstad van Nederland is. maar een paar jaar gele den stonden ze nog op de tweede plaats." Richtlijn Dat er een monumentendag komt. vindt Van Wallenburg een aardig idee. Daar moet het wat hem betreft met bij blijven. De gebouwen die één keer in het jaar open zijn. zouden elke dag te bezichti gen moeten zijn. „In Middel burg ontbreekt een richtlijn met betrekking tot monu menten. De stad zou een voorbeeld kunnen nemen aan Veere. Daar is het veel schoner en staan de monu menten er veel beter voor. Ze hebben de straatnaambord jes bijvoorbeeld ook in stijl geschilderd. Hier duurt het eindeloos eer er een beslis sing genomen wordt. Het ar gument is vaak dat er geen geld is en dat de gemeente moet beknibbelen. Maar het gaat volgens mij gewoon om het stellen van prioriteiten Zo arm is Midelburg nu ook weer niet Ze katten hier al te graag op Vlissingen. Maar je kunt zeggen wat je wilt.- ze dóen in Vlissingen tenmin ste iets aan het leefbaar ma ken en houden van de stad. hoeveel geld ze dat ook kost Het kan dus blijkbaar wél." Advertentie Roompot Recreatie Familie Restaurant 12 september dansen m.m.v. PARDOES SEPTEMBER maandmenu: Tomaat gevuld met crab en Noorse garnalen Ossehaaspuntjes in Stroganoffsaus IJs met peer en chocoladesaus 29,50 p p (graag reserveren). Iedere zondag van 11.00 tot 14.00 uur brunch a 21,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel. 01107-4240. i Advertentie i -fcVSCSS. ojesK». DELS ER Op dat Vlissingse kantoor staat sinds kort een compu ter waarmee tijdingen van nabij en van verre kunnen worden opgeroepen. Als men de juiste toetsen in drukt, verschijnt op een scherm bij voorbeeld wat het ministerie van land- bouw.en visserij zoal te mel den heeft over de onder var kens heersende blaasjes ziekte. Door de officiële toestemming staat de gemeente Domburg veel ster ker in haar beleid ten opzichte van de horeca-ondernemers. Die ver klaarden zich fel tegenstander van het nieuwe systeem van toeris tenbelasting. Ze dreigden de regeling te boycotten en leverden hun administratiebriefjes demonstratief in. Het gemeentebestuur kan hen nu dwingen te betalen, zonder in lan ge beroepsprocedures verzeild te raken. Alleen tegen het aantal overnachtingen waarvoor de gemeente een ondernemer aanslaat, kan deze bij de rechter bezwaar indienen. Dezer dagen is onder des kundige leiding een demon stratie van de apparatuur verzorgd. De man die alles van computers weet, diri geerde de chef van de afde ling die met de machine is opgescheept achter het toet senbord. Onder het motto: 'Als die man ermee kan werken, dan kan iedereen het.' De medewerkers keken be langstellend toe hoe hun chef aan het manipuleren sloeg. „Er ivordt nu nage gaan of de computer idioot- proef is", fluisterde er één achter zijn rug. Hij liet zich niet van de wijs brengen en beroerde opge wekt de toetsen. Binnen tien minuten was de demonstra tie voorbij. Alle beschikbare informatie was definitief verwijderd. De man die alles van com puters weet. keek ernaar en zei: „Dit is ongelooflijk. Al les naar de knoppen. Hoe krijgt een mens het voor el kaar." De medewerkers op dat kantoor bejegenen hun chef thans wat meewarig. Hijzelf loopt rond met het gezicht van iemand die iets groots heeft verricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11