in PZC zeeland haven Vlissingen-Oost Gezondheid, geluk en harmonie As Sterke mannen steeds sterker We adviseren al een groot deel van het Nederlandse bedrijfsleven SEOZ kon voorbije jaar afsluiten met saldo van vier ton Verkeerseffecten van tunnel Liefkenshoek minder dan verwacht Muziek Project van 46 miljoen Aanleg na voltooiing Bijleveldhaven &INGEN - In 1996 zal het ichap Vlissingen over •uwe haven beschikken jen-Oost, de Westhof- Het dagelijks bestuur itHavenschap wil voor de fase van dit project over iaar46 miljoen gulden uit- De investering is drin- uodig, stelt het bestuur in [trjarenplanning 1992 tot tl 1997, om de bedrijvig- in Vlissingen-Oost te ver leg van de Westhofhaven aa voltooiing van de Bijle aren. De derde fase van de 1 iddhaven staat voor vol- Ijaar op het programma en jeen investering van bijna jjoen gulden. Het dagelijks van het Havenschap jn wil de komende tijd ileen geld in de natte infra- luur steken. De raad van mr van het Havenschap tzich woensdag 16 septem- cok over investeringen in ajpleiding voor koolwater- D-voor Eurogas - en in het ^emplacement. nstig gewonde botsing mze verslaggever ;e verslaggever IMSSE - Bij een botsing zogeheten Staphorster- ingin Bruinisse zijn zater- twee mensen gewond ge- l,van wie één ernstig, iiurder Van de B. uit Mui- itak met zijn personenauto de Rijksstraatweg de N59 en verleende daarbij geen mg aan een uit de richting erland naderende persone- bestuurd door S. uit n, De echtgenote van Van raakte ernstig gewond. Zij overgebracht naar het erscheldeziekenhuis in B. moest door de brand- van Bruinisse uit zijn voer- norden bevrijd. Hij werd ambulance overgebracht bet Rode-Kruisziekenhuis frikzee. Beide auto's wer- »aar beschadigd en moes orden weggesleept. iorsele na e 250 tanks ten gebruik mze verslaggeefster •fitter fond bij in schip Het bedrijf Eurogas heeft het Havenschap gevraagd bij te dra gen in de aanlegkosten van de pijpleiding, die Vlissingen-Oost verbindt met de chemische in dustrie op de Moerdijk, in Rot terdam en Antwerpen. Het Ha venschap investeert over het al gemeen niet in projecten van in dividuele bedrijven, maar het dagelijks bestuur heeft een uit weg gevonden. Het stuk van de leiding dat door het haven- schapsgebied loopt, wordt voor gefinancierd voor drie miljoèn gulden. Eurogas huurt de pijp van het Havenschap voor tien jaar en neemt hem dan over. Dankzij de leiding zullen de overslagactiviteiten met 1 mil joen ton stijgen, hetgeen 1 mil joen gulden extra aan havengeld oplevert. LPG De voorgestelde investering in het spoorwegemplacement in Vlissingen-Oost bedraagt 900.000 gulden, waarvan de Ne derlandse Spoorwegen de helft betalen. De uitbreiding is nodig, omdat het transport per spoor sterk is gegroeid (van 11.897 wa gons in 1987 naar 15.062 in 1990) en de verwachting is dat in 1995 20.000 wagons in Vlissingen- Oost worden verwerkt. Zo ver onderstelt het dagelijks bestuur dat de vraag naar LPG in de voormalige Oostblok-landen sterk toeneemt. Het Oostblok schakelt massaal over van het sterk vervuilende bruinkool op LPG. Als gevolg van de investeringen voorziet het dagelijks bestuur van het Havenschap Vlissingen een stijging van het exploitatie tekort. Uitzondering op deze re gel moet volgend jaar worden. In de ontwerp-begroting 1993 wordt rekening gehouden met een tekort van 3,9 miljoen gul den tegen een tekort van 4,5 mil joen over 1992. Na 1993 loopt het verlies volgens de meerjaren planning, op om in 1997 op 6,9 miljoen gulden uit te komen. Het dagelijks bestuur acht dat onontkoombaar. De investerin gen zijn noodzakelijk om Vlis singen-Oost in de race te houden temidden van andere Noordzee havens, de scheepvaartontwik keling bij te blijven en de grond- uitgifte aan bedrijven volgens de prognose te stimuleren. Betonnen kogels tillen: een van de onderdelen in de strijd om de titel 'sterkste man van Nederland', zaterdag in Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - De sterke mannen worden steeds sterker. Het niveau was deze keer hoger dan ooit tevoren, verklaart Avro- presentator Jack van der Voorn zaterdag na afloop van de opnamen in Zierikzee voor het programma De sterkste man van Nederland. De titel blijkt commerciële mogelijkheden te bieden en daardoor gaan ze er steeds' harder voor trainen, meent hij. Zaterdag tegen drie uur kon de winnaar officieel bekend worden gemaakt, maar eigenlijk was vrijdagavond al duidelijk dat de winnaar van vorig jaar, Ted van de Parre uit Vlaardingen, er opnieuw met de titel vandoor zou gaan. Tijdens een 'cruci fix' - met gespreide armen zo lang moge lijk twee gewichten van, vijftien kilo op houden - gaf hij zijn concurrenten voor de zoveelste keer het nakijken. Van de Parre mag eind deze maand in IJsland meestrij den om de wereldtitel. De Brit Jeff Kates is twee keer wereld kampioen geweest en treedt nu op als scheidsrechter. Hij beschrijft het gezel schap sterke mannen als een wereldwijd netwerk, dat als oogmerk heeft lichaams kracht op een positieve manier te benut ten. Volgens Van der Voorn trainen de kandi daten het hele jaar door drie tot vier uur per dag en nemen sommigen daarbij mis schien wel eens een 'pepermuntje' (,,Als je begrijpt wat ik bedoel.") „Maar de mees ten willen daar niet aan, omdat ze de risi co's te groot vinden." De uitzending is in middels verzet naar zaterdag 2 januari. Een week later wordt de strijd om de we reldtitel uitgezonden. KENSZAND - Ruim 250 Mn ondergrondse brand- inks in de gemeente Bor- ijnbuiten gebruik gesteld, meeste gevallen zijn de gevuld met zand. Bij vijf tot twintig opslagtanks de bodem vervuild. De sle verontreiniging strekt lit over een oppervlakte Ikubieke meter. 'I anzienlijk aantal vervuilde nen is al opgeruimd onder eziend oog van het bureau i van de gemeente, tonderd aangemelde tanks Ira nog buiten gebruik wor- Esteld. Dat staat in de noti- aluatie aktie Tankslag van meente Borsele. meente begon in het na- 1990 met de actie. Eige- van onder-en boven- brandstoftanks konden ^gemeentelijke subsidie - Kent van de totale kosten - 3ks buiten gebruik laten Als eindpunt, voor de ac- nkslag gold 1 juli van dit Op die datum zou een rijksregeling in werking die ondermeer bepaalt heugelijke tanks uit de I' 'verwijderd moeten wor- f Set BOOT (Besluit Opslag éergrondse Tanks) is in- uitgesteld tot 1 januari "jaar. De actie Tankslag afgesloten. Eigenaren die ingaan van de rijksrege- 2 tanks alsnog buiten ge iten stellen, krijgen te met hoge kosten. jWGEN - Bij een bedrijfs- f iJl aan boord van het bij ^?en voor anker liggende Mara (39.386 brt) heeft Worgen een 40-jarige ter een gecompliceerde re"k opgelopen. De man #omen in het Ziekenhuis [fen in Vlissingen. ichtoffer is kort na elf uur borgen in de machine van het vrachtschip uit fallen. De V85. het pa- (vaartuig van het Direc- Generaal Scheepvaart en fme Zaken <DGSM). was "urt en heeft de opvaren- üenomen. Omdat de red- Prinses Margriet uit Jjs sneller kan varen, is 'troepen. De bemanning rtddingboot heeft de ge- van de V85 gehaald en lens naar de Vlissingse Unshaven gebracht, k een ambulance gereed De belofte van Para Norma, onder protest van 250 christenen van onze verslaggeefster Mariëtte Woudenberg GOES - Gezondheid, geluk en harmonie; ze beloven het bij na allemaal. De een zoekt de oplossing in knuffelstenen, de ander in aardstralen en wate raders. 'Mevrouw Ria' - fel rode lippen, pittige coupe, ro- ze-wit ensemble - verricht wonderen met een pak kaar ten. De Belgische kan in twee talen het grote geluk èn het bittere onheil voorspellen. Hoe somber ook het lot, ze geeft altijd troost. „Ge ont moet uw ware lief later, véél later." Honderd standhouders gaven zaterdag en zondag tijdens de Para Norma in Goes duizen den bezoekers een kijkje in het oerwoud van bovennatuurlijke verschijnselen en alternatieve geneeswijzen. Zo'n 250 christe nen, afkomstig uit verschillen de Zeeuwse kerken, voerden buiten de Zeelandhallen actie tegen deze 'manifestatie van duivelse krachten'. Zij deelden folders met waarschuwende teksten uit aan bezoekers en hielden een gebedswake in een naburig bedrijfspand. In de Zeelandhallen drijft een doordringende geur van wie rook. Hoge boxen spuwen zachte pingelmuziek die uitno digt tot een lotushouding en diepe meditatie. De bordjes op de stands geven de precieze spelling van ingewikkelde the rapieën en geneeswijzen als irisdiagnose, numerologie, ma nuele therapie, reflexologie en magnetisme. Een nieuwkomer op de markt is de praktische kleurenfiloso- fie van Erik Visser uit Haar lemmermeer. Hij kan aan de hand van een zelf ontworpen kalender aflezen bij welke ge boortedatum, welke kleur en dus welke karaktereigen schappen passen. „Geboren op 4 februari 1962? Dat valt in het blauwe vak. U bent beheerst, kalm, objectief en wetenschap pelijk." Visser ziet een gouden toe komst: ,.U heeft alle kwalitei ten om directeur te worden. Of psycholoog of oogspecialist." Aura De buurman doet andere belof tes. Frans Allaert uit België biedt een gezond lichaam, veel energie en een schitterend aura. „Elk mens maakt electri- sche golven. Een ziek lichaam kan weinig energie produce ren. Als het inwendig fout zit, kun je dat gelijk zien aan het Handlezen bood tijdens de Para Norma de gelegenheid om meer over zichzelf te weten te komen. Frans Allaert uit Belgie demonstreert aan een bezoekster de metalen pyramide-pet, bedoeld om stralen in goede banen naar het lichaam te leiden. foto Pieter Honhoff aura." Allaert schrijft cliënten drie dingen voor om het vol tage op te peppen: een zuive rend dieet, een ionen-douche en een metalen pyramide-pet. De laatste twee middelen die nen om stralen van buiten te weren of in goede banen naar het lichaam te leiden. Zelf heeft-ie voor alle zekerheid een parabolantenne - een ronde hanger met drie omhoogstaan- foto Pieter Honhoff de staafjes - om de hals. „Een mens met verdriet seint nega tieve energie uit. Ik wil voorko men dat die stralen mijn li chaam ingaan." Dick de Wit van de Beroeps vereniging Klassieke Homeo pathie vindt al die 'mooie ver halen' rieken naar occultisme. Hij zet kritische kanttekenin gen bij Para Norma. „De ho meopathie vertegenwoordigt hier de nuchtere wetenschap. Wat ik om mij heen zie heeft daar niets mee te maken. Daar wil ik afstand van nemen." De Wit heeft begrip voor de protestactie van Zeeuwse christenen tegen de manifesta tie. „Ik zie best het gevaar, ik ben zelf ook een christen. Men sen richten hun hoop vaak op verkeerde zaken." Ondanks al zijn bezwaren, staat hij wèl achter een stand. „Het is één van de weinige manifestaties in Zeeland waar alternatieve geneeswijzen aan bod komen. Ik vind het belangrijk om de klassieke homeopathie be kendheid te geven. Bezoekers kunnen hopelijk zelf het onder scheid maken tussen betrouw baar en niet-betrouwbaar." MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stichting Economische Ontwikkeling Zeeland (SEOZ), die een cru ciale rol heeft gespeeld bij de in standhouding van de Koninklij ke Maatschappij De Schelde in 1983, heeft 1991 positief afgeslo ten. Alle Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland, die via SEOZ De Schelde een finan ciële injectie hebben gegeven van vijftig miljoen gulden, heb ben 467.335,51 gulden te verde len. Dat is het voordelig exploi tatiesaldo van SEOZ over 1991. Dat SEOZ vorig jaar zo goed heeft geboerd, is vooral te dan ken aan Thomassen Internatio nal in Rheden. Dat bedrijf heeft SEOZ-aandelen - 2450 stuks a duizend gulden - in de Gieterij Middelburg overgenomen en nog een honderdtal preferente aandelen. Thomassen bezit dankzij deze transactie meer dan de helft van het aandelenka-' pitaal van de Gieterij Middel burg. De Gelderse onderneming heeft ook in de gieterij geïnves teerd. waardoor de levensvat baarheid van het Middelburgse bedrijf is vergroot. De Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland delen elk in het voordelig exploitatiesaldo over 1991. De hoogte van de uit kering is afhankelijk van de le ning die door de diverse deelne mers is verstrekt. De provincie Zeeland heeft 34 miljoen gulden ingebracht en ontvangt 317.000 gulden. Van de gemeenten was Vlissin gen de grootste kapitaalver schaffer - goed voor een lening van 2.38 miljoen - en Sint-Phi- lipsland met 51.000 gulden de kleinste. Vlissingen krijgt 22.216.29 gulden uitgekeerd en Sint-Phxlipsland 476.06 gulden. Alle andere gemeenten krijgen bedragen die daartussenin lig gen. Alle op de tunnel aansluitende wegen zijn nog niet klaar, maar 'wel is het een aanwijzing dat de invloed waarschijnlijk niet is on derschat én uiteindelijk mis schien wat minder zal zijn dan eerder is aangenomen', zo wordt gezegd. Tien mille en sieraden buit in Vlissingen van onze verslaggever VLISSINGEN - Tienduizend gulden, twee gouden horloges, een gouden ring met een dia mant, een rij- en kentekenbe wijs en twee bankpasjes zijn za terdagmiddag gestolen uit een huis aan de Merkenburg in de Vlissingse wijk Bossenburgh. De inbreker heeft zijn slag gesla gen tussen twee uur en tien mi nuten over vier zaterdagmid dag. De bewoners waren weg en hij kon ongestoord zijn werk doen, omdat niemand hem aan de achterzijde van de woning be zig kon zien. De tuin van de wo ning is met een grote schutting omheind. De dader heeft een voorzetraam weggehaald, waar na hij via een schuifraam naar binnen kon komen. De waarde van de sieraden was bij de politie niet bekend. Uit een flatwoning aan de Schaepmanstraat in Vlissingen zijn tussen vorige week donder dag en zondag drie dozen met honderdtachtig cd-schijfjes meegenomen. De inbreker heeft vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse voordeursleutel. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Liefkens- hoek-tunnel bij Antwerpen, die een alternatieve uitweg vormt voor Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft een minder negatief effect op het verkeersaanbod voor het veer Kruiningen-Perkpolder dan verwacht. De provincie komt tot die conclusie eén jaar na de ingebruikname van de Liefkenshoek-tunnel. Voor de Westerschelde Oever Verbin ding (VVOV) is dat een gunstig te ken. De verkeersprognoses voor de WOV behoeven in elk geval niet te worden bijgesteld. De provincie had verwacht dat de veerdienst Kruiningen-Perk polder in 1991 ongeveer veertien procent minder verkeer te ver werken zou krijgen. Dat is in werkelijkheid uitgekomen op nog geen vier procent. Voor dit jaar wordt gerekend op een da ling met vijftien procentpunten. Onbekend is hoe dat echt uit pakt. Duidelijk is dat de Liefkenshoek -tunnel niet erg populair is. De prognoses, eerst 12.000 motor voertuigen per etmaal, zijn om laag geschroefd naar 6.000, maar zelfs dat aantal wordt niet ge haald. De toltunnel trekt elk et maal nog geen 5.000 voertuigen, waarvan slechts 10 tot 20 pro cent vrachtwagen is. Het aan deel van het vrachtvervoer was veel hoger ingeschat, op 40 pro cent. Voor vrachtwagens geldt een toltarief van 400 Belgische frank (21,84 gulden) en voor per sonenauto's 100 (5,46 gulden). Ondanks het kleinere effect van de Liefkenshoek-tunnel wil de provincie zich niet rijk rekenen. Accountants Belastingadviseurs Management Consultants Een passende vandaagnu in Zeeland deze maand de cultuur woedt. Die Middelburger zag er een mooie gelegenheid iji zijn twaalfjarige dochter Judith wegwijs te maken in de won dere wereld van de klas sieke muziek. Hij zette dus een van zijn fa voriete platen op de draai tafel, iets milds, en populair klassiek. Toen de eerste klanken de kamer inkwamen, gebeur den er twee dingen tegelijk. Judith riep: ..Niet vaag", en sloeg de handen rond de oren en de zwarte Europese korthaar Snoezel glipte haastig de kamer uit, de tuin in. Toen het weer stil was in de kamer, verdween ook Ju dith richting tuin, waar haar vader haar hoorde roepen: „Kom maar weer. Snoezel. 't Is afgelopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5