m (Vardenburg haalt broekriem aan Animo voor Vrije School in Terneuzen neemt toe Van grof geld heb ik nooit gedroomd Een meester in het ongewisse We runnen met 3400 professionals een goed geoliede organisatie Tentoonstelling over hulp aan vluchtelingen Combinatie Loco winnaar Chartres Half miljoen nodig voor wegen bij Axel provincie (rhogingen gemeentelijke leges overwogen rouw bij welier jan handtas „roofd MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 «lonze verslaggever jnENBURG - De gemeente \rM*nhurg moet drastisch be- .j^Ejeji, Volgens het krcdiet- C (jiucht over de eerste zeven ""n Ijdeii van dit jaar stevent de ^jCiele huishouding van de iftnte af op een tekort van kwart miljoen gulden. De van 1991 laat boven- een gat zien van 325.00 %ve moet terstond worden pen en op een groot aan- posten van de begroting een taÜngsstop van kracht wor- I stellen burgemeester en p'JLiriers in een voorstel aan consultatief overleg van de gemeente weer op het spoor te krijgen, wil het e dit jaar geen geld meer Ken aan het onderhoud van •n, plantsoenen en sportter- Sen Op het bezuinigingslijst- M tevens een verlaging van bijdrage in het jumentenfonds. CF agSL« nrr.i n,Ü Li F slaipsiNGEN - Op klaarlichte zaterdagmiddag een gestolen uit een juwe- nsdJgaak aan de Badhuisstraat Jr «lissingen. De tas, eigendom ,mevrouw M. J. P. de B. (53) Hulst, is zaterdagavond in «-Souburg teruggevonden. Hjuesen duizend gulden \va- I eruit verdwenen. Waarde leren. zoals een rijbewijs en jtekenbewijs. en twee bank- fees zaten er nog in. Tinwoonster uit Hulst had jr handtas neergezet, toen zij 5e Vlissingse juwelierszaak «den uitzocht. Ze voelde een kte streling, keek automa- m naar beneden en zag dat tas was verdwenen. Van de jerwas geen spoor meer te be- jnen. De Vlissingse politie tnoedt dat andere klanten in pak de dief hebben gezien en 8gt daarom eventuele getui- izich te melden (01184-15050 Voor 1993 kondigen b en w onder meer maatregelen aan om de personeelskosten van de ge meente terug te dringen. Ge dacht wordt hierbij aan het aan pakken van het langdurig ziek teverzuim. De hoge vervan- gingskosten van de ambtenaren zijn volgens het college éen van de belangrijkste redenen die Aardenburg in het dal hebben doen belanden. Tegenover de reeks bezuinigingen staat een verhoging van de leges. Dat het zo ver heeft kunnen ko men wijt het college aan een combinatie van factoren. Ge noemd werden al de extra kos ten voor vervanging van langdu rig zieke ambtenaren. Bovenaan de zwarte lijst staan de 'niet afla tende bezuinigingen' van het Rijk op de uitkeringen uit het gemeentefonds. Maar omdat dit voor alle ge meenten geldt, zoeken b en w de oorzaak ook bij de lagere rente inkomsten, veroorzaakt doordat de algemene reserves moesten worden aangesproken voor het wegwerken van tekorten in voorgaande jaren. De problematiek komt donder dag 10 september aan de orde in het consultatief overleg van raadsleden. De openbare verga dering in het gemeentehuis be gint om 19-30 uur. Zoutelandenaar wereldkampioen jeugdhengelen van onze verslaggever ZOUTELANDE - Alexander Pattenier van De Knor'aene uit Zoutelande is Jeugd Wereld kampioen Zeestrandvissen in dividueel geworden. Hij be haalde zijn titel tijdens wed strijden in Berck sur Mer in Franrijk, afgelopen zaterdag. Het jeugdteam tot achttien jaar van Nederland (waarin ook Knor'aene-lid Willem Riemens meevist) behaalde een eerste plaats. Er deden tien landen mee aan het wereldkampioen schap. De kampioenen worden van daag, maandag, om 19.00 uur feestelijk ingehaald en rondge reden door het dorp met mede werking van muziekgezelschap Luctor et Emergo. Om 19.30 uur. begint de huldiging van de kam pioenen in café Royal in Zoute lande. Omer Gielliet onthult het naambord van de Zonneschool in Terneuzen. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - De animo voor de zogeheten vrije school aan de Handellaan in Terneuzen stijgt. Begon de particuliere onder wijsinstelling vorig jaar met zes kleuters, dit seizoen telt de Zonneschool achttien leerlingen. Verwacht wordt dat daar te gen het eind van het schooljaar nog eens minimaal vijf bij zul len komen. „Het gaat goed", concludeert lerares Marianne Dieleman. „Het eerste jaar was het natuurlijk even wat wennen, maar nu de men sen ons een beetje hebben leren kennen, komen de kinderen van zelf." De Terneuzense vrije basisschool begint deze week het schooljaar met een nieuwe kleuterklas (4 tot 6 jaar) en een eerste klas (6 en 7-jarige kinderen). „De groei heeft veel energie en moei te gekost, maar we hebben het met veel plezier gedaan", aldus één van de medewerkers. Het schoolgebouw werd zaterdag opgesierd met een eigen beeld merk van de hand van de Bressiaanse kunstenaar Omer Gielliet. Het uit een wortel van een Cederboom gesneden naambord sym boliseert de 'zoektocht naar het licht', zo verklaarde Gielliet de betekenis van zijn creatie tijdens de officiéle onthullingsplech tigheid. Het bord is een kunstzinnige voorstelling van de zon, waarin onder meer kinderen en dieren in zijn verwerkt. (er Scaldis en Mioburgum rug uit Polen WELBURG - De Zeeuwse ïelzakband Inter Scaldis Pi- MDrums en de volksdans- fp Medioburgum zijn zater- pruggekeerd na een succes- prblijf van een week in Po- De groepen werden onder pacht in het kasteel van Jan fee. De groepenn verzorgde peks optredens in Poznan Richten een beleefdheids- aan de zusterstad van r'burg, Glogow. De ver- Ken waren daar op uitno- pfvan de academie Lany in tn. Scaldis was dinsdagmor- pnwezig bij de opening van Pote Poolse textielbeurs, 's pgs werd muzikale mede- Png verleend bij de opening pia '92, de grootste Ooster- pus ooit in Polen gehouden boogwaardigheidsbekle- «aren daarbij aanwezig, penement werd op de Pool- «evisie uitgezonden. Medio- P trad op voor een zaal 'Jongelui van de Poolse Aca- Joensdag werd besteed aan wzoek aan het muziekmu- Pln Poznan, waarna een op- °P de markt volgde, dagavond verzorgden groepen voor een overvol- Jr ln 'let Kuituur Paleis op- psmet een kindergroep uit Slowakije en een folklo- p uit Polen. Mag Werd een bezoek aan nationale monument in ^-Lednicki gebracht, waar F* Poolse burgers hun ne- F'ng hadden gebouwd. f= vo'gde een bezoek aan Pno Beido groepen werden sen door het gemeente van deze stad. waarna I ndnt door Glogow werd r} en voor het kasteel 'opgetreden. •denherdenking pbe soldaten W?! V0reni8'ne 'Axel-Po- naar programma voor rn bevrijdingslwr- "'"dag 19 septem- M. De herdenking beginl r_ met een bioemleg. taria' 8raafP|aals aan de Mftien volgt een Eucharis tie m de rk-kerk. De of- Mtvangst van de Poolse jmoverige genodigden in famuisisom 10.30 uur. Om J™ vertrekt men naar de E* begraafplaats aan de G5£„ïïïï „bIoemll?eging r "«ing bij de graven van 1 hn K e PooIse soldaten. 'J het Poolse monument Oranjestraat worden tok- Sdegd. De herden- wordt om 20.00 uur be- EvntT^een taPtoe op de **or het stadhuis. Charles Burnett in Black Cinema-programma van onze MIDDELBURG - Promotie van de zwarte film. Daarvoor is Charles Burnett helemaal van Los Angeles naar Middel burg gekomen. En niet alleen voor zijn eigen film 'To sleep with Anger', die zaterdag avond het Black Cinema-pro gramma van het Filmfestival Zeeland opende. „Die droom heb ik allang opgegeven, om een film te maken die grof geld oplevert. Beter gezegd: Ik heb daar nooit van gedroomd. Het gaat er mij - en met mij een he le rij onafhankelijke zwarte filmers - om een beeld te scheppen van een heel groot deel van de samenleving in de Verenigde Staten. Een soort tegengif voor Hollywood." Wat Hollywood doet heeft, vol gens Burnett, een niet te ver- vanwege de inkomsten. „Heel vroeg, in het begin van de ne gentiende eeuw. was er een zwarte pionier. James Bac- kworth. die een bergpas ont dekte in het westen, de Bac- kworthpas. Die pas was vrese lijk belangrijk voor de pioniers want nu konden ze in de win der naar het zuiden. Voor de ontdekking verhongerde de helft van de bevolking. Die Backworth was een romanti sche figuur. Hij vocht met de indianen en tegen de indianen, naar gelang zijn eigen gevoel voor rechtvaaridigheid hem in gaf. Een schitterend personage voor een western. Die is ook ge maakt. in Hollywood. Maar wel met een blanke acteur in de hoofdrol." Dergelijke ge schiedvervalsing heeft, vindt Burnett, wel degelijk invloed op de Amerikaanse samenle ving. „Jonge kinderen hebben be hoefte aan helden met wie ze zich kunnen identificeren. Blanke jongetjes hebben een hele reeks van zulke, tot de ver beelding sprekende, personen waarover ze de ene na de an dere film kunnen zien Zwarte kinderen zien alleen die drug verslaafde, vechtende, hoere rende zwarten en blanke kin deren ook. Ik wil hen op z'n waarlozen invloed op de sa menleving. Ook op zwarte Amerikanen. „Film. daar ben ik van overtuigd, draagt in be langrijke mate bij tot het beeld wat de samenleving van zich zelf heeft. Mensen identificeren zich met filmsterren en hun ge drag wordt erdoor beïnvloed. Daarom is film ook een me dium bij uitstek om de samen leving te veranderen. Holly wood voelt die verantwoorde lijkheid niet. Je kunt het verge lijken met de poppenkast. Jan Klaassen, Katrijn, de veld wachter en alle poppen hebben al sinds mensenheugenis de zelfde karakters. Ze gedragen zich altijd op dezelfde manier en in het verhaal zit ook weinig variatie. Succes verzekerd. Maar zwarten hebben in de poppenkast van Hollywood al tijd een negatieve rol. Ze verte genwoordigen drugs, geweld, prostitutie en hooguit zijn ze slachtoffer van het sociale of raciale systeem. Een zwarte is nooit de held." Ergernis Het ergert Burnet dat de ge vestigde filmindustrie zelfs zwarte helden confisqueert Charles Burnett: „Een soort tegengif voor Hollywood." foto Lex de Meester minst de helden teruggeven die hen zijn afgepakt." Charles Bumet sluit met uit dat hij ooit zelf nog eens een film over Backworth maakt. Nu is hij bezig met een film die The Glass Shield gaat heten. Het gaat over een zwarte foot- ball-held. iemand die door de negatieve beeldvorming was heengebroken Tijdens rasse- nonlusten werd hij opgepakt. Het politiekorps, dat als ui terst rasistisch bekend stond, bleef volhouden dat hij zich aan het touwtje van zijn sport- broek had opgehangen. Heel California weet dat hij is ver moord. Makkelijk is het voor Burnett en zijn collega's niet. „Wij kun nen niet filmen in de grote stu dio's want ze zijn niet ginteres- seerd in onze onderwerpen. Een verhaal over het leven van een zwarte familie is de moeite niet. Aan de andere kant geeft dat ook weer een heleboel vrij heid. In die studio's moetje al tijd concessies doen. Dat hoe ven wij niet. Voor To sleep with Anger heb ik alleen concessies gedaan wat betreft de lengte De film moest korter omdat de distributeurs er anders niks in zagen. Dat kon zonder het pro- dukt geweld aan te doen. Maar dan nog ging mijn film in 18 theaters in premiere. Een Hol- lywoodfilm draait meteen in duizend theaters." Burnett is niettemin blij met het grote succes dat zijn film bij het zwarte en blanke publiek had. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Na 110 minu ten To sleep with Anger, stapt de bioscoopbezoeker een beetje onzeker het licht van de foyer in. Wie is die Harry, die we aan het begin van de film joviaal het leven van een zwarte familie zien binnen stappen? En die aan het eind als lijk in in het gat van de keukendeur blijft liggen, ter wijl iedereen opgelucht gaat picknicken? Is hij de duivel, de Hairy Man uit de Afrikaan se mythologie, die je te slim af moet zijn om te voorkomen dat hij er met je ziel vandoor gaat? Of is het gewoon het noodlot dat Harry in verband brengt met ongelukkige ge beurtenissen. Moet de toe schouwer medelijden hebben met het massieve lijk op de keukenvloer of is het beter op gelucht de bioscoopstoel te verlaten? Charles Burnett, schrijver en regisseur van To sleep with An ger, toont zich een meester in het ongewisse. Hij vertelt het verhaal van een familie in Los Angeles, die het over de oevers van de Mississippi heeft als het over 'thuis' gaat Echt boteren doet het niet. De ene zoon er gert zich groen en geel aan de ander, van wie alleen de moe der vindt dat hij deugt. Deze Babe Bro heeft nooit tijd om eens een klusje op te knappen maar werken laat hij aan zijn vrouw over. Terwijl iedereen een mening heeft in dit sluime rende conflict, komt Harry lo geren. Hij komt van 'thuis' en neemt al zijn voodoo-kunsten en bezweringen mee. Zijn komst markeert het begin van een reeks onaangename voorvallen. De vader krijgt een beroerte. Babe Bro gaat steeds meer zijn eigen gang en slaat zelfs een keer zijn vrouw. Harry zien we intussen laadjes door zoeken en - helemaal zeker weetje het niet - stoken tussen de familieleden Telkens als de conclusie dat Harry een boos wicht moet zijn. op het puntje van je tong ligt. doet hij weer iets wat hem kwetsbaar maakt. Als hem uiteindelijk de deur wordt gewezen, vertelt hfj wat vriendschap inhoudt. Door de hele film speelt een buurjongetje hard en vals trompet. „Als hij onze vriend was. zegt Harry, „zou zijn trom petspel ons niet irriteren. Hij kan ophouden met oefenen en bevriend met ons raken maar dan wordt hij nooit de goede trompettist die hij worden wil". Die opmerking is de sleu tel tot Harry's gedrag maar ook dat van de rest van de fa milie. die zich van hem af wendt. Burnett heeft met een mini mum aan middelen een maxi mum aan suspense, humor en schoonheid in zijn film weten te brengen Prachtig en ontroe rend is het feestje dat voor Har ry wordt aangericht, waarin een heel stel oude zwarte ac teurs de sterren van de hemel speelt To sleep with Anger draait woensdag 9 september nog een keer in 't Beest in Goes, dat in het kader van het Filmfestival ook Burnett's Kil ler of Sheep en My Brothers Wedding vertoont. To sleep with Anger begint woensdag om 20.30 uur. van onze verslaggever AXEL - Burgemeester en wet houders van de gemeente Axel willen een half miljoen gulden uittrekken voor het wegwerken van achterstallig onderhoud van verschillende wegen buiten de bebouwde kom. Het voorstel wordt donderdag 10 september besproken in de commissie fi nancien. De openbare vergade ring in het gemeentehuis begint om 20.00 uur. De opknapbeurt moet gebeuren omdat het beheer van de wegen in het kader van een landelijke regeling binnenkort wordt over gedragen aan de provincie en het waterschap. Volgens de overeenkomst moe ten de betreffende trajecten voor de overdracht plaatsvindt kwa litatief in orde zijn. De gemeente is nog in overleg met waterschap De Drie Am bachten over de hoogte van de afkoopsom voor de Overslagse en Zuiddorpseweg. Het schap wil beide wegen 'op termijn' as falteren. Potje De nodige half miljoen gulden willen b en w putten uit de spe ciale pot die is aangelegd voor het wegenonderhoud. Wanneer de overdracht van de wegen ach ter de rug is, zal de voorziening worden opgeheven. Het college heeft overigens berekend dat de gemeente er financieel niet op vooruit zal gaan. Dit ondanks het wegvallen van de onder houdskosten. Door het uittrekken van het kre diet en het opheffen van de voor ziening. loopt de gemeente dit jaar 35.000 gulden aan rente mis. Volgens de optelsom komt daar jaarlijks nog eens 13.000 gulden minder aan inkomsten bij. van onze verslaggever SINT ANNA TER MUIDEN - De Stichting Vluchtelingenwerk West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een uitgebreide expositie opgezet over de opvang van de zogeheten ontheemden. De rei zende tentoonstelling zal ver schillende kerken in de streek aandoen. De kerk in Sint Anna ter Muiden krijgt zaterdag 12 september de primeur. Op twintig panelen wordt in beeld en tekst een indruk gege ven van het moderne vluchtelin genvraagstuk van de wereld. West-Europa, Nederland en West-Zeeuwsch-Vlaanderen Daarnaast wordt teruggeblikt naar de zeventiende en achttien de eeuw en naar de Eerste We reldoorlog. periodes waarin de Zeeuws-Vlaamse kuststreek een toevluchtsoord werd voor tal van Franse Hugenoten. Oosten rijkse Luthersen en Belgen. West-Zeeuwsch-Vlaanderen biedt momenteel onderdak aan dertig vluchtelingen uit Oost- Afrika. Oost-Europa en Irak. Ze wonen verspreid in zeven huizen in diverse kernen. Vrijwilligers van de stichting maken hen bij hun komst wegwijs in de Neder landse samenleving en staan de mensen bij met juridische en maatschappelijk adviezen. De tentoonstelling van de stich ting wordt gehouden in het ka der van het 12.5-jarig bestaan van de landelijke Vereniging Vluchtelingen Werk. De exposi tie in Sint Anna ter Muiden is te zien tot zaterdag 19 september Daarna verhuist het overzicht naar de gereformeerde kerk in Oostburg (27 september), de Ne derlands hervormde kerk in Wa terlandkerkje 11 oktober), de rk kerk in Groede (18 oktober) en de rk kerk in Oostburg (15 no vember). Tevens worden er tijdens de ten toonstelling in de verschillende kerken themadiensten gehou den over het vluchtelingen vraagstuk. van een medewerker SINT-JANSTEEN - Zaterdag werden de duiven van het bondsconcours Chartres om 8.30 uur gelost. Aan het con cours namen 1586 Zeeuwse jon ge en oude duiven deel. De voor al westelijke wind deed het me rendeel van de vroege prijzen in het oosten van de provincie val len. De combinatie Loco (Sint- Jansteen) had twee oude duiven ingemand en won zowel de eer ste als derde prijs. Zijn eerste vogel klokte hij om 12.58 uur en deze maakte een snelheid van 1356 meter per mi nuut M. van Iwaarden, Kruinin- gen, bevestigde de goede condi tie waarin zijn duiven verkeren door beslag te leggen op de twee de plaats Aan het door de afdeling Zee land Zondagvliegers georgani seerde bondsconcours Chartres namen circa 5000 duiven deel. De eerste twee plaatsen zijn voor M. Kennis (Hilvarenbeek) en L. Stabel (Goirle). beiden met 1401 meter per minuut. De vroegste Zeeuwse meldingen per centra zijn Comb Loco, St Jansteen 12 58u/ 13-Olu-1356m/1333m; M van Iwaar den. Kruiningen 13.15u/13 37m B van Leemput, Stoppeldijk 13 06u/ 1331m, C A Meesters, Rilland 13.18u/1331m; Adrie Thijs, Heikant 13.02u/1330m, P Baecke, Westdorpe, 12.57u/1327m; R. Herman, Axel 13 02u/1322m; R Mahu, Walsoorden 13.14u/1318m; M. Dieleman, Axel 13 03u/1316m; R. van Damme, Koewacht 13.02u/1316m: Comb. Buyze en Zn. Terneuzen 13 06u/1315m; D de Smet, Terneuzen 13.06/1313m, J Verplanke, Terneu zen 13.07u/1311m: H Calon, Hoofd plaat 13 05u/1311m; De Visser, Phi lippine 13.02u/1307m; A van Muiken, Groede 13 04u/1307m; Th van Dam me. Boschkapelle 13 11/1306m A Hi- bels. Souburg 13 13u/ 1300m, H Del- laert, IJzendijke 13 02u/1298m; G de Boevere IJzendijke. 13.04u/1297m. J Elegeert, Koewacht 13 16u/ 1296m, G Schner, Cadzand 13 03u/1296m. P Rokven, Graauw 13 15u/1293m, De Mul-Kop. Zuiddorpe 13 06u/1289m. J du Puy. Sluiskil 13 08u/1289m. P Ridderhof. Yerske 13.31u/1284m. H Simpelaar 13 09u/1284m. M. P de Putter. Hoedekenskerke 13 23u' 1279m. Joh de Smet. Oostburg 13 06u'1276m. R Braet. Sluis 13 02u 1269m; M Buysse Oostburg 13 08u/ 1268m, Zuiddijk/Zn. Wemeldinge 13 36u/1264m, Aart Vasseur 13.10u/ 1264m. P van de Waart, 's Heerenhoek,13 27u/1256m, Hiel- brink-Ventevogel Nieuw en St Joos- land 13 27u/125Gm, J van Hekken, Goes I3.36u/1247m. Th Weening. Kapelle 13.36u/1247m. A Uytterhoe- ve. s Heer Arendskerke 13 34u 1246m. E Rammelaere, Eede 13.06a' 1241m; Danker-Rijk. Heinkenszand 13.38u/1222m. C. de Ridder, Vlissin- gen 13.44 u/1196m: Vlissinger na diefstallen uit auto's gepakt MIDDELBURG - De Vlissinger H. van I. (48) is in de nacht van zaterdag op zondag in Middel burg aangehouden op verden king van de diefstal van gereed schap uit drie auto's. De verdachte was actief aan de Nieuwe VUssingseweg in Mid delburg. Twee automobilisten maakten het hem erg gemakke lijk. Ze hadden hun auto open la ten staan. De derde is door de Vlissinger opengebroken Hij had gemunt op autogereed schap en dat had hij ook bij zijn aanhouding bij zich. Accountants Belastingadviseurs Management Consultants

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 29