OURANT Ultimatum aan Serviërs Arrestatie topgangster Madonia is gevoelige slag voor de mafia dagmenu... Massaal drumconcert op de Maas Blonde jongens als koerier drugslijn Ramp met bus eist 21 slachtoffers VdA'er valt ver controle uto's minima Vóór zaterdagmiddag moeten zware wapens onder toezicht staan 13 en 15 Regenachtig yeel bewolking en af en toe enige lichte regen. Matige tot krachtige zuidweste- jtjke wind, later mimend west. Tempe ratuur 18 graden. 35e jaargang no. 211 laandag 7 september 1992 KODAK EXPRESS KWALITEITS KLEURENFOTO'S Klaar terwijl u winkelt FOTOlVERSCHOORE tfss ITO'S VERSCHO I EttenLeur Goes Huls! Middelburg Middelhorr Vlissingen Zierikzi Mafia stort giftig afval in Somalia NAIROBI (DPA) - De Italiaanse mafia maakt gebruik van de burger oorlog in Somalia om in dat land giftig afval te storten. Dat heeft het hoofd van het Milieu- progamma van de Ver enigde Naties (UNEP), Mostafa Tolba. ver klaard tegenover een krant in Kenya. Bedrijven uit Italië ma ken met de transporten van gifafval naar het Oostafrikaanse land winsten van miljoenen dollar, aldus de directeur van het in Nairobi geves tigde UNEP. Naar zijn zeggen bestaat in Soma lia het gevaar dat men sen niet door burgeroor log of honger sterven, maar doodgaan als ge volg van het storten van giftig afval. olitie vindt chaamsdelen ÏSTERDAM (ANP) - De Am- rdamse politie heeft zondag- ddag in de Lauriersgracht en Egelantiersgracht delen ge ilden van het stoffelijk over- lotvan een vrouw. De politie rd gewaarschuwd toen een orbijganger rond twaalf uur idagmiddag op de walkant de Lauriersgraeht, vlakbij I water, twee handen aantrof. ikers dregden vervolgens te onderbenen op. Rond drie werd in de Egelantiers- icht een koffer gevonden met arm een deel van een mense nromp. Het enige dat de poli- lot nu toe heeft kunnen vast- llen is dat het gaat om een inke vrouw die al geruime tijd odis. DDERKERK (ANP) - Het dA-Tweede Kamerlid hoots is „verontrust" door l voorstel van het CDA om de jevensbestanden van de so- dediensten en de Rijksdienst or het Wegverkeer aan elkaar koppelen. Daardoor zou kun- worden nagegaan of men- met een bijstandsuitkering auto hebben. De sociale tnsten zouden dan volgens CDA ook beter kunnen oordelen of hun „klanten" te- ht een uitkering ontvangen verzwegen bijverdiensten )ben. een open brief aan zijn CDA- Hega Doelman-Pel, die het orstel deed. schrijft Schoots l het CDA-voorstel iedere uit- nngsgerechtigde met een io bestempelt tot een poten- !e fraudeur. Schoots vindt het rendien niet terecht dat de udebestrijding op die manier wit beperkt tot mensen met Duitkering. „Komen jullie nu met voorstellen voor con- i van mensen die een boot ï>«i of meer dan één keer per met vakantie gaan aagtSchoots in zijn open brief. iPvdA-er wijst er op dat de ge- enten al voldoende mogelijk- fen hebben om fraude op te ®en. Daarbij hebben ze ook §ang tot de gegevens van de fedienst voor het Wegver- i CDA-voorstel zal de fraude lens Schoots juist in de hand mensen kunnen dan 3auto op naam van een ander to of in de auto van een an- 'gaan rijden. vertrokken m>uw Doelman-Pel zei zon- 'voor de Avro-radio dat ze de dies op haar voorstel nogal «rokken vindt. Zij wil niet ie- uitkeringsgerechtigde tot "deur bestempelen. „Het 5' ons er om de fraudebestrij- izo effectief mogelijk te ma- h". zei ze. Wssecretaris Ter Veld van fele zaken weigert inhoude- ;Mmmentaar te geven op het Wel van het CDA. De Ka- 1 heeft als eerste recht op een jnftelijk antwoord in het ka- r van de voorbereiding van 'debat over de herinrichting 1 de Bijstandswet, meent zij. Advertentie) REPARATIE GOES - TERNEUZEN AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse politie heeft bij het oprollen van een Surinaams/Antilliaanse cocaïnelijn 64 verdachten aangehouden in Amsterdam, Parijs, Frans- Guyana en de Antillen. De politie beschouwt de organisatie als ontmanteld. In totaal werden 269 kilo cocaïne, drie auto's, een vuurwapen, sieraden en 2,5 ton aan baar geld in beslag genomen. De smokkel werd geleid vanuit Suriname. Veel van de 44 koeriers die de cocaïne vervoerden, waren blanke Nederlandse jongeren tussen 17 en 23 jaar. Tijdens het onderzoek, dat een week geleden uitlekte, bleek dat de jongeren op hun blonde 'Hollandse' uiterlijk waren geselec teerd en geronseld in Amsterdamse discotheken, coffeeshops en bars. De Amsterdamse politie raakte einde vorig jaar op het spoor van de organisatie na een tip van de Franse politie, die in Parijs een Surinaamse vrouw en vijf Nederlanders had aan gehouden. van onze correspondent ROME - De Italiaanse politie heeft zondag de mafia een ge voelige slag toegebracht. In de buurt van de Noorditaliaanse stad Vicenza arresteerde de po litie Giuseppe Madonia, na To to Riina de belangrijkste baas van Cosa Nostra. De 45-jarige Madonia was acht jaar voort vluchtig en wordt er onder an dere van verdacht de moord op de onderzoekrechters Falcone en Borsellino te hebben georga niseerd. Madonia werd gearresteerd door een politiemacht, die bestond uit 55 agenten. Hij reed in een Mercedes en was in het gezel schap van twee zwagers. Opval lend was dat geen van de man nen gewapend was of verzet bood. Ook de villa waar Mado nia was ondergedoken, bleek geen bijzondere veiligheidsvoor zieningen te hebben: gewapend glas. televisiecamera's of geblin deerde deuren ontbraken. Giuseppe Madonia is een telg uit een berucht mafïageslacht. dat zijn basis heeft in de Siciliaanse stad Caltanisetta en het zuidelij ker gelegen Gela. De familie heeft echter ook grote belangen in de steden Palermo en Cata nia. Giuseppe Madonia heeft zich gelieerd aan de Corleonesi, Vulkaan Pinatubo roert zich weer MANILA IAFP/UPI) - Tiendui- zenden Filipino's zijn op de vlucht geslagen voor de mod derstromen die neerdalen van de vulkaan de Pinatubo. Presi dent Fidel Ramos van de Fili- pijnen heeft het leger opdracht gegeven de bedreigde dorpen te evacueren, desnoods met ge weld. zo is zaterdag van officie- Ie zijde vernomen. I Advertentie zou aanwijzingen hebben gevon den dat het vliegtuig is getroffen door een hittezoekende raket, vermoedelijk een Amerikaanse Stinger of een Russische SAM-7. Welke van de strijdende partijen de raket heeft afgevuurd, is nog steeds niet duidelijk. De vier Ita liaanse bemaaningsleden zijn gisteren in hun eigen land begra ven. De gevechten in Bosnië zijn het afgelopen weekeinde opnieuw opgelaaid. Jajce. dat al weken lang door Serviërs wordt bele gerd, werd met zware artillerie beschoten. De aanval van de Serviërs zou zijn afgeslagen. Zo wel aan Servische als aan Bosni sche kant zouden zware verlie zen zijn geleden. Ook de stad Gradacac in het noorden van Bosnië kwam onder Servisch vuur te liggen, maar ook hier slaagden moslims en Kroaten erin de aanvallers te verjagen. In de Bosnische hoofdstad Sara jevo was het tamelijk rustig. Er werden slechts af en toe schoten gehoord. Wel wordt de situatie voor de bewoners steeds penibe ler nu de winter met rasse schre den nadert. De toppen van de bergen rond de stad zijn reeds bedekt met een laag sneeuw. Water en electriciteit worden steeds schaarser en door de op schorting van de VN-luchtbrug komen ook geen hulpgoederen meer naar de stad. De Beweging van niet-gebonden landen heeft Servië dit weekein de veroordeeld wegens de etni sche zuiveringen in Bosnië. De Beweging, die haar topconferen tie in Jakarta zondag afsloot, riep de Serviërs op de gevechten in Bosnië onmiddellijk te sta ken, de gevangenen vrij te laten en de kampen te sluiten. De ver gadering wees er opnieuw op dat het veroveren van grondgebied door middel van geweld onaan vaardbaar is. Ja-stemmers in Frankrijk nu 56 procent PARIJS (REUTER) - Met 56 pro cent voor en 44 tegen gaan de Fransen op 20 september het Verdrag van Maastricht over de Economische en Monetaire Unie aannemen. Dit blijkt uit een opiniepeiling waarvan de uitslag zaterdag bekendge maakt is. De peiling, die gehouden is door het instituut IPSOS en die zon dag wordt afdgedrukt in de krant Journal du Dimanche. geeft de grootste meerderheid voor het verdrag in recente me tingen van de Franse publieke opinie. De vorige peiling van IPSOS. die woensdag uitgebracht is, voor spelde een meerderheid van 53 tegen 47 voor het Verdrag van Maastricht. Para Norma de clan die al tien jaar heer en meester is op Sicilië en onder lei ding staat van Toto Riina. Deze 'baas der bazen' is al 23 jaar on vindbaar. De activiteiten van Madonia en zijn 50 man tellende 'familie' be staan uit drugs- en wapenhandel en de controle van openbare aanbestedingen. Madonia heeft de faam behalve een gevaarlijke misdadiger een begenadigd za kenman te zijn. die zijn 'smerige' geld weet te investeren in tal van banken en bedrijven. 'Koepel' Giuseppe Madonia maakt deel uit van de 'Koepel', het mafia- syndicaat. waarin de belangrijk ste clanleiders zitting hebben en dat beslist over grote transac ties of moorden op politici of rechters. Het was Giovanni Fal-' cone die het bestaan van de Koe pel wist te onthullen aan het be gin van de jaren '80. Uit die tijd stamt ook het arrestatiebevel dat Falcone voor Madonia uit vaardigde. De mafïoso verliet echter zijn villa in Caltanisetta en dook onder. Volgens alle spijtoptanten, ver klikkers van de mafia, is Mado nia mede-opdrachtgever van de moord op Falcone en Borsellino. Op de dag toen Falcone om kwam, trouwde een neet van Giuseppe in de gevangenis van Palermo met de dochter van een andere boss. Er werd een brief in omloop gebracht, waarin stond dat de moord op Falcone het hu welijksgeschenk was van de fa milie Madonia. De plaats van de aanslag, nabij het dorp Capaci. geldt als het territorium van de Madonia-elan. zoals dat ook het geval is met de wijk in Palermo waar rechter Borsellino de dood vond. De arrestatie van Madonia is een succes voor de Italiaanse staat, .die na de moord op beide rech ters met meer overtuigings kracht te werk gaat. Dat actie van de overheid noodzakelijk is, mag ook blijken uit een gisteren door het onderzoeksinstituut Is- pes gepubliceerd rapport over de mafia. Volgens Ispes beschikt de Siciliaanse mafia over een 'le ger" van 45 000 man. die verdeeld zijn over 150 'families'. Over het hele land verspreid werken nog eens 500.000 personen indirect voor de mafia. Tussen 1986 en oktober van het vorig jaar ver moordden de verschillende ma fia's van Zuid-Italië 2500 perso nen. Vorig jaar maakte de mafia twee slachtoffers per dag. Israëli's doden Duitse toerist JERUZALEM (DPA/REUTER) - Israëlische soldaten hebben za terdag een Duitse toerist dood geschoten bij de grens met Jor danië. Hij wilde op eigen houtje de grens met Jordanië passeren, zo heeft een militaire woord voerder meegedeeld. De 31-jarige Duitser, die vrijdag uit Egypte in Israël was gearri veerd. heeft eerst geprobeerd een gat te graven onder het hek dat de grens vormt. Het incident gebeurde een km ten noorden van de Dode Zee. Het motief van de Duitser is on bekend. Nadat het hem niet ge lukt was onder het hek door te komen, klom hij erover. Hierbij stelde hij een alarm in werking. DEN HAAG (GPD)- De strijden de Serviërs in Bosnië-Hercego- vina moeten hun zware wapens vóór komende zaterdagmiddag 12.00 uur onder toezicht van de Verenigde Naties stellen. De voorzitters van de Joegoslavië- conferentie, Cyrus Vance (VN) en David Owen (EG), hebben dat laten weten aan Radovan Karadzic, de leider van de Ser viërs in Bosnië. Tijdens de con ferentie in Londen, anderhalve week geleden, hadden de Ser viërs al ingestemd met het on der toezicht stellen van hun wa pentuig. Maar over het moment waarop bestond lange tijd onduidelijk heid. Vance en Owen hebben aan die onzekerheid nu een ein de gemaakt. De wapens waarom het gaat, bevinden zich rond de steden Sarajevo. Goradze. Bi- hac en Jajce. De harde stellingname van VN en EG komt op een moment, dat meer en meer getwijfeld wordt aan het resultaat van de Lon- dense vredesconferentie. De strijd in Bosnië heeft zich de laatste dagen alleen maar ver hard met als dieptepunt het neerschieten afgelopen donder dag van een VN-vliegtuig met hulpgoederen. Daarbij kwamen alle bemanningsleden om het le ven. De opperbevelhebber van de Italiaanse luchtmacht, generaal Nardini. heeft verklaard dat het toestel door draagbare lucht doelraketten is neergeschoten. Een Italiaans onderzoeksteam Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02' Pro? abonnement vier weken de PZC voor f I 2,50 (éénmalig binnen zes maanden) Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Pnjs per dag bi| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Een klein deel van de honderden drummers tijdens het concert in Rotterdam. foto Ed Oudenaarden/ANP ROTTERDAM - Welgeteld 939 drummers op vijf pontons in de Nieuwe Maas aan de Rotterdamse Boompjes en een eenzame collega onder water in een groot zee-aquarium zorgden zater dagavond voor een uniek concert. De vele honderden amateurs, conservatoriumstudenten en professionals kregen de handen op elkaar met overbekende thema's als 'Dit-is-het-begin! Wij- gaan-door-met-de-strijd!' en met een door geroffel onderstreep te 'wave' van links naar rechts. Dirigent en bedenker van het project '1000 drummers op de Maas', Golden Earringdrummer Cësar Zuiderwijk, werd luid ruchtig bedankt door muzikanten en massaal opgekomen pu bliek. Vanaf een hoogwerker en een enorm videoscherm dirigeer de hij de wereldpremière van het massa-gebeuren, waarin hij zo en nu dan ook zelf optrad. „De herinnering aan dit concert is onuitwisbaar", zei Zuiderwijk na afloop van het project waarmee de Wereldhavenweek en Open Haven Dag in Rotterdam werd afgesloten. De drummanifestatie was tegelijk een geslaagde poging om in het Guinnes Book of World Records te komen. Tot zaterdag telde het grootste drum orkest maar 109 muzikanten. Het concert is voor de televisiekijker in zijn geheel te zien op 24 september, wanneer het wordt uitgezonden door Veronica, dat met zeventien camera's opnamen maakte. De beurs Para Norma heeft afge lopen weekeinde in de Goese Zeelandhallen duizenden bezoe kers getrokken, onder protest van enkele honderden mensen die met folders en 'n gebedswake in actie kwamen tegen de 'manifestatie van C duivelse krachten w WK-wielrennen Gianni Bugno bezorgde Italië zondag in Benidorm de zesde wereldtitel op de weg in de vijf tienjaar van het bewind van Al fredo Martini. Bugno. vorig jaar al goed voor de mondiale titel, zoon de sprint van een kopgroepje, ivaarin ook Steven Rooks zat. Amateurvoetbal Hoek is het avontuur in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal begonnen met een nederlaag. Rijnsburgse Boys zoon in Zeezizosch-Vlaanderen met 0-2. Zondag-eersteklasser Middel burg versloeg UDl '19 door een treffer van Pazil Schipper met 1- Radio en tv: 2; Binnen- en Buitenland: 3; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 19 Brandweerlieden en politiemannen rond het wrak van de bij Donau-Eschingen verongelukte bus. foto Winfgried Rothermel/AP DONAU-ESCHINGEN (RTR DPA/AP) - Bij een busongeluk in de buurt van Donau- Eschingen in de zuid-Duitse deelstaat Baden-Wurttem- berg zijn zondag 21 mensen om het leven gekomen. Dertig mensen raakten gewond. In de bus zaten voornamelijk be jaarde vakantiegangers uit de Beierse stad Hof die een reis maakten naar het Zwarte Woud. Het ongeluk gebeurde op een toegangsweg naar de auto snelweg. De bus werd geraakt door een snel rijdende perso nenauto die in dezelfde rich ting reed. De klap was zo hevig dat de bus met een zijkant op de vangrail terecht kwam. De touringcar werd daarbij open gereten. aldus de politie. Veel inzittenden zaten be kneld in het wrak. Het dak moest van de bus worden ge sneden om de slachtoffers te bereiken. Bij een aantal men sen moesten ledematen wor den afgezet. Er werden heli kopters ingezet om een deel van de gewonden naar zieken huizen over te brengen. De chauffeur van de bus werd ge wond, evenals twee volwasse nen en een kind in de persone nauto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1