Milieu niet op waarde geschat Twee jaar geëist voor gijzelen automobilist In drie jaar de wereld rond Drie wereldtitels voor Middelburgse ligfietser Zeeland te laat met compost-installatie Bruse mosselvisser waagt een gokje aan een Ierse kust Bonden in verzet tegen ouderenbeleid i M ii i i 111 i i 11 i j i i i Baas Kritiek in milieraad op bezuinigingen Kerend Tij Autobranden vermoedelijk aangestoken PZC zeeland ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 n onze verslaggever MIDDELBURG - Het milieu is in het provincial geleid nog steeds een ondergeschoven kindje. Ge deputeerde staten hechten te veel waarde aan economische belangen, boven milieubelangen. Die kritiek kreeg milieugedeputeerde ing A. M. Dek (CDA) vrijdagmorgen in een vergadering van de provinciale milieuraad. •Het werd hem voor de voeten geworpen naar aan leiding van zijn voornemen om te bezuinigen op •jiet provinciaal milieuprogramma Kerend Tij. De kntiek kwam met name uit de mond van de regio naal inspecteur voor de milieuhygiëne. J. W. van Wallenburg, en de vertegenwoordiger van de Zeeuwse Milieufederatie, P. van den Berg. Ze vonden dat de trendbreuk die met de presenta tie van Kerend Tij was ingezet, weer is doorbroken door het voorstel van gedeputeerde staten om het milieuplan niet in vier, doch in vijf jaar uit te voe ren. Van Wallenburg constateerde dat de prioriteit niet bij het milieu is gelegd en dat was niet volgens de afspraken die in Kerend Tij zijn gemaakt. „Het college geeft de voorkeur aan sterk economisch ge tinte aspecten en dat is juist de trend die altijd bij de provincie heerste", aldus de milieuinspecteur. Volgens Van den Berg wil het college van gs nu het milieuprogramma met één jaar uitstellen, maar volgende keer kan dat wel oplopen naar drie jaar. Op die manier blijven de uitgangspunten van Ke rend Tij niet overeind staan, constateerde hij. Gedeputeerde Dek bestreed dat. Die uitgangspun ten blijven wel overeind, alleen doet de provincie er een jaar langer over om het programma uit te voeren, was zijn antwoord. Dek wees er verder op dat er wel degelijk nog steeds sprake is van een trendbreuk, omdat vooral de sector milieu van de provincie kan beschikken over een stijgend bud get. Zodanig dat in andere sectoren gezegd wordt: moet dat nu zo? De vertegenwoordiger van de Zeeuwse water schappen. ir P. J. Gruijters, had meer waardering voor de keuze die de gedeputeerde had gemaakt. Hij kon zich voorstellen dat bij gebrek aan finan ciële mogelijkheden bepaalde dingen af moeten vallen. Ook ir IJ. L. Boom van het Landbouwschap kon zich met de plannen van gs verenigen. Hij pleitte er wel voor bij de verdere uitvoering van Ke rend Tij vooral te kiezen voor plannen die een dui delijke voorbeeldfunctie hebben, zodat daar ook een stimulans vanuit gaat. Bezuinigingen in mi lieuplannen zijn niet goed voor de motivatie, gaf hij aan. Ha van onze verslaggeefster BRUINISSE - Hoe ze over drie jaar terug zullen komen? In elk geval per motor. Maar mis schien zijn Mary van der Meijde (23) en Gary Ridgewal (27) dan wel getrouwd. Per slot van re kening mogen ze als ongehuwd stel Iran niet in. En dat land wil len ze toch verdraaid graag aan doen op hun wereldreis van drie jaar op motor. „Dus wie weet wordt het nog snel trouwen in Turkije." De woonkamer van de ouderlij kewoning van Mary in Bruinisse ligt bezaaid met spullen. Onder weg van Rotterdam naar Bru merkten ze al dat ze veel te zwaar beladen waren. Dat moet nog even anders geregeld, voor dat ze maandag echt kunnen vertrekken. Ze kijken er enorm naar uit: „Je reist steeds in een andere omgeving, je ontmoet andere mensen. Dat trekt." Na een jaar denken en dromen, zijn ze vorig jaar echt begonnen met de voorbereidingen voor de reis. Dat betekende vooral veel werken, en weinig luxe. Uitgaan doen ze al een j aar niet meer. kle ren kopen ze evenmin. Ze bezui nigden ook op eten, maar toen dat al te ongezellig werd zijn ze daar weer mee opgehouden. Dan maar ietsje later weg. De reis wordt gedeeltelijk gesponsord door bedrijven uit de motor branche. Ze hebben een keurig gekregen setje schokbrekers voor de 'simpele en solide' BMW's in de koffers, voor de mo- torkleding hoefden ze niet het hele bedrag neer te tellen en zo hebben ze, in ruil voor stickers op de motoren, nog wel het een en andere kunnen regelen. De komende drie jaar zal het op ge zette tijden ook werken worden. In Australië blijven ze een jaar, en daar hopen ze op boerderijen aan de slag te kunnen. Mary gaat voor het ANWB-motorblad Promotor op gezette tijden ver slag doen van hun ervaringen. Kan ze mooi alvast een beetje aan 't schrijversvak wennen. „Want als we terug zijn op Schouwen schrijven we een boek." -. Gary Ridgewal en Mary van der Meijde aan de vooravond van hun wereldreis. foto Pieter Honhoff ftan een medewerkster MIDDELBURG - De 23-jarige D. P.M. uit Kruiningen, die vrij- voor de rechtbank in Mid delburg stond wegens het gijze len van een uit België afkom stige man, gaf als zijn visie op de zaak 'dat de Belg P. zo vrien delijk was geweest hem een lift legeven toen hij met pech in de polder was gestrand'. Maar de Belg had doodsangsten uitge staan tijdens een gedwongen auro-rit van Zuid-Beveland naar Antwerpen en terug, waar bij hij voortdurend door M. met een revolver onder schot werd ihouden. hoorde gisteren twee jaar ge- tegen zich eisen, plus een halfjaar voorwaardelijk pet verplicht toezicht van de re- ring in een tweejarige iroeftijd. 1 had zich op 28 mei (Hemel- 'aartsdag) een stuk in de kraag gedronken. Hij had al geruime lijd problemen met de politie. In januari had hij drie dagen vast gezeten op verdenking van een gewapende overval. Daarna had de politie hem naar eigen zeggen te pas en te onpas lastiggeval len. Hij had die week zijn rijbe wijs moeten inleveren omdat hem een rijontzegging was opge legd en zijn vriendin was de dag voor Hemelvaart klemgereden door agenten. Na een ruzie met zijn vriendin tijdens de drinkpartij op Hemel vaartsdag, besloot het paar naar huis te gaan. Toen ze onderweg een surveillancewagen tegen kwamen, keerde M. en achter- volgde de auto tot bij het politie bureau in zijn woonplaats. Daar stapte hij uit en richtte een vuur wapen op de twee inzittenden, onder het uiten van kreten als 'ik zal je omleggen' en 'ik schiet ze kapot'. Vervolgens reed M. alleen in zijn auto weg. Hij wilde via de pol derwegen naar België, maar door het slechte wegdek raakte de wagen dusdanig beschadigd Iffl cal r dc .kt» ed >1J' •tul van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland moet snel een knoop door hakken over een composte- rings-installatie voor groente-fruit-tuin-afval fgft). Dat was vrijdagmid dag de unanieme conclusie van de commissie milieuhy giëne van provinciale sta len. Gedeputeerde ing A. M. Dek (cda, milieu) was het daar mee eens, maar hij gaf aan dat er achter de scher men wel degelijk aan de in stallatie gewerkt wordt. Een voorbeeld daarvan is de procedure voor de Milieu Effect Rapportage (MER) die momenteel aan de gang is. De statenleden D. J. Holt- kamp (PvdA) en P. M. Woud stra (Delta Anders) consta teerden dat Zeeland achter loopt in vergelijking met an dere provincies. De verant woordelijk gedeputeerde zou het schaamrood op de kaken moeten krijgen, merkte Woudstra op. De CDA-er T. F, C. M. Baert pleitte voor meer voorlich ting, anders komt het er nooit van dat de mensen hun afval gescheiden aanbieden. Verder wilden verschillende leden van de commissie we ten waar de installatie komt te staan, in Zeeland of in Noord-Brabant. Verwerking Dek antwoordde dat met na me die laatste vraag nog vol op in studie is. Hij voelde er het meest voor om het Zeeuwse gft-afval in Zeeland te verwerken. Hij sloot niet uit dat verwerking in Noord -Brabant misschien enkele guldens op een bedrag van ongeveer 100 gulden per ton goedkoper is. maar daar zijn dan weer andere nadelen aan verbonden. Hij noemde onder meer het transport naar Brabant, wat weer ex tra milieuverontreiniging met zich meebrengt. Voorlichting achtte hij nog niet nodig, omdat het pas zinvol is het afval geschei den op te halen als het ook gescheiden verwerkt kan worden. De provincie streeft er naar in het voorjaar van 1994 gft-afval te kunnen ver werken. dat hij niet meer voor- of achter uit kon. Toen er een Belgische auto van de andere kant kwam ging M. midden op de weg staan en liet hem stoppen. Hij richtte de revolver op het hoofd van de bestuurder en dwong hem het rechter voorportier te openen. M. pakte uit zijn auto een doos munitie, ging naast de bestuur der zitten en gaf hem. met de re volver op hem gericht, opdracht naar Antwerpen te rijden. Onderweg zat hij voortdurend met het vuurwapen te spelen, klapte het open en dicht en deed er kogels in en uit. Daarbij liet hij P. luchtigjes weten dat hij diens weekeindje vissen in Zee land niet wilde bederven. Verder las hij hardop de teksten van P.'s autopapieren voor, met name zijn adres en voegde eraan toe dat hij hem zou weten te vinden als hij niet deed wat er gezegd werd. „Als ik naar de politie zou gaan zou ik sterven", verklaarde P. als getuige in de zaak. Net over de Belgische grens liet M. zijn slachtoffer keren en langs dezelfde weg terugrijden. Op dat moment dacht de man dat zijn laatste uur geslagen was. Aan het eind van de rit bood M. hem aan te betalen voor de moeite en de gereden kilometers. Dat was wel het laatste waaraan P. be hoefte had. Bij het eerste beste adres zocht hij hulp na het ang stige avontuur. M. werd snel ge pakt en een huiszoeking bij hem leverde een geweer met geluid demper en een dubbelloops jachtgeweer met afgezaagde lo pen op. In Duitsland is bij M. al eens na een autodiefstal een pistool af gepakt. Het bij de gijzeling ge bruikte wapen zou volgens M. een alarmrevolver zijn geweest, maar officier van justitie mr H. F. Mos maakte uit de be schrijving van het wapen door de Belg op dat het om een revol ver met scherpe munitie ging. Hij vond dat M. er een ziekelijke vuurwapenhobby op na hield en begreep niet dat hij die wapens niet direct in het water had ge gooid nadat hij verdacht was ge weest van een gewapende over val. Een psychiater beoordeelde M. als hoogstens licht verminderd toerekeningsvatbaar. Volgens mr Mos heeft het slachtoffer een ernstig psychisch trauma en le venslange onverdiende straf op gelopen. Zijn eis was twee jaar gevangenisstraf plus een half jaar voorwaardelijk met ver plicht toezicht van de reclasse ring in de proeftijd van twee jaar. De rechtbank doet 18 september uitspraak, Ligfietsbouwer Bram Moens: „Ik ben geen professioneel renner." foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burgse ligfietsenbouwer Bram Moens is donderdag als drievoudig wereldkampioen teruggekeerd uit de Verenig de Staten. Hij heeft daar we reldtitels in de wacht ge sleept op de tijdrit, de wegra ce en het criterium voor niet- gestroomlijnde fietsen die vallen buiten de regels van de internationale wielerfede ratie UCI. De snelheden die de coureurs met deze fietsen bereiken liggen aanmerke lijk hoger dan die van menige bekende profwielrenner in een tijdrit. In het plaatsje Montague in Noord-Californië zijn in de loop van augustus de races verreden die georganiseerd werden door de International Human Powered Vehicle As sociation. De wielrenners die hieraan meecloen beschikken over de meest revolutionaire fietsmodellen die er op de we reld bedacht worden. Bram Moens ontwerpt en bouwt zijn fietsen zelf. „Het is daar een enorm evene ment". vertelt Moens. „In de Verenigde Staten houdt een aantal universiteiten zich er intensief mee bezig. De ont werpers laten hun fietsen uit proberen door echte wielren ners. Zo heb ik in het crite rium tegen één van de offi ciële Amerikaanse Olympi sche equipes gereden. Zij wa ren met z'n drieën en twee mi nuten eerder gestart. Na twin tig minuten had ik ze ingehaald." Snelste Moens benadrukt dat zijn fiet sen weliswaar hard gaan. maar dat hij zelf geen profes sioneel wielrenner is. „Ik heb te weinig tijd om te trainen. Ik ben dagelijks bezig met ont werpen. bouwen en admini stratie bijhouden, dan blijft er niet zo veel tijd meer over. Met trainen kan je jezelf mis schien vijftien procent verbe teren." Moens' succesvolle optreden geeft daarom niet zozeer aan dat hij de sterkste wielrenner is, alswel dat hij over de snelste fiets beschikt, München Volgende week woensdag ver trekt Moens naar Munchen, waai- op de Olympische baan de Europese kampioenschap pen worden gehouden. Dat hij daar als wereldkampioen ver schijnt. wil niet zeggen dat hij de gedoodverfde winnaar is. Moens: „In Califomië waren er ongeveer tachtig deelne mers en hier zullen het er tweehonderd zijn, waaronder de Engelsman Pat Kinch, de houder van het werelduurre cord. Daar zal ik ook meedoen aan de gestroomlijnde klasse en ik ben erg benieuwd hoe mijn nieuwe aërodynamische kuip het doet." Moens heeft zijn kuip thuisge- laten toen hij naar Califomië ging, omdat de kosten al hoog genoeg waren. Een voordeel is dat hij als wereldkampioen de gepeperde inschrijfkosten te rug heeft gekregen. „Ik wilde dit jaar graag meedoen", zegt Moens. „want nu heb ik nog de kracht. Dat zal de komen dejaren minder worden. En je doet zoiets maar één keer. want het kost veel geld. Ge lukkig heb ik veel collega-ont werpers ontmoet en ook wat vakantie kunnen houden. Want het is een beetje onzin nig om zo'n trip alleen voor een wedstrijd te maken. Al leen al met het geld voor de vliegreis kan ik normaal ge sproken acht jaar mijn huis verwarmen." Mosselvisser Wout van de Berg voor de Bru 6. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Bart Mullink BRUINISSE - De Bruse mossel visser Wout van de Berg heeft iets nieuws ontdekt: mossels vissen voor de Ierse kust. Of het een succes wordt moet nog blij ken. „Het is een gokje, maar in Nederland zitje aan het plafond en dat komt ook nog steeds la ger te hangen." Zaadval die uit blijft, eidereenden die uit de ruif mee willen eten en door de overheid opgelegde beperkin gen, dringen de mosselvisser in een strak keurslijf dat in Ier land onbezwaard kan worden uilgetrokken. Hij is vol lof over de Ierse over heid. die van harte blijkt mee te werken. Bijvoorbeeld met ruime subsidies ten behoeve van de aanloopfase. In Nederland, smaalt hij, word je met onder meer WIR-premies geholpen een goed bedrijf op te zetten - en als het dan werkt wordt het weer af gebroken. Neem dan het plaatsje Youghal aan de zuidkust, waar hij rond Pinksteren met zijn oude kotter Bru 6 afmeerde. Omdat zijn boot niet al te zeewaardig is, moest hij nog speciaal rustig weer uitzoe ken. Hij had er een baai ontdekt waar de voor mosselteelt ge schikte banken nog niet werden benut. Met open armen is hij er naar zijn zeggen ontvangen. De Ieren hunkeren naar werkgele genheid en hij kon gelijk twee mensen in dienst nemen. Voor de verwatering gebruikt hij voorlopig de bassins van een krab verwerkend bedrijf in Youghal. De hele baai. ongeveer vijf kilo meter lang en anderhalve kilo meter breed, is voor zijn bedrijf gereserveerd. Hij heeft een con tract voor een proefperiode van vijf jaar. dat hierna in principe wordt verlengd tot twintig jaar. Om zijn produkt kwijt te kunnen zocht hij samenwerking met de Yersekse schelpdierenhandel Solidair, die ze als Ierse mossels verkoopt in met name Frankrijk en Duitsland. Van boze Ierse collega's die zijn activiteiten zien als een bedrei ging heeft hij niets gemerkt. In baaien verderop aan de zuid westkust zijn veel hangcultures, terwijl de bodemcultuur zich concentreert rond Wexford aan de zuidoostkust. Youghal is voor hen te ver weg. Dat afstanden er een belemmering zijn, heeft zo juist een Yersekse collega ont dekt. Ver ten noorden van Wex ford vist hij op zaad, dat hij le vert aan de Wexfordse kwekers. „Die heeft ook subsidie gekre gen." Van den Berg denkt niet dat Ne derlandse mosselvissers binnen kort massaal koers zetten naar de Ierse wateren. Het heeft jaren geduurd voor hij een geschikte lokatie vond voor het opzetten van een bodemcultuur. Facto ren als kwaliteit opbrengst en af zetmarkt zijn nog onduidelijk. „Het is een avontuur. Maar als het niet lukt, breek ik m'n nek ook niet." In de haven van Bru schittert al een paar jaar de nieuwe Bru 6. waarmee hij ge woon op de Waddenzee actief blijft. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De ouderen bonden in Zeeland zullen zich verzetten tegen de provinciale nota ouderenbeleid die in de maak is. Daarin wil de provin cie 130 tot 140 bejaardenoord plaatsen schrappen en compen seren met plaatsen in woon zorgprojecten. Aangezien de ministeries van VROM en WVC in vergaande onderhandelin gen verwikkeld zijn om de woonzorgplaatsen voortaan te laten betalen door de ziektekos tenverzekeraars, vrezen de bon den met lege handen uit de hele operatie tevoorschijn te komen. ANBO. PCOB. de Unie KBO en de pensioenorganisaties vinden dat de provincie de bejaar denoordplaatsen maar moet handhaven zolang niet absoluut zeker is dat de individuele huur subsidie voor woonzorgprojec ten gehandhaafd blijft. Die dreigt namelijk weg te vallen zo dra VROM niet meer voor woon zorg-plaatsen verantwoordelijk is. Het schrappe van bejaar denoordplaatsen komt dan neer op het verlies van 130 tot 140 plaatsen. Een plaats in een woonzorgproject is namelijk niet te betalen als alleen de zorg- component wordt vergoed. De Zeeuwse bejaardenbonden hebben al aangekondigd de bar ricaden te zullen beklimmen als het provinciebestuur de nota niet beter afstemt op het rijksbe leid. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Aan de reeks ver moedelijke brandstichtingen in Zierikzee lijkt nog geen einde gekomen. In de nacht van don derdag op vrijdag zijn op de Oude Haven twee personenau to's in vlammen opgegaan. Twee ernaast staande auto's lie pen flinke schade op. De brandmelding kwam om streeks half drie binnen bij de politie, die op haar beurt de brandweer waarschuwde. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. De rijkspolitie Schou- wen-Duiveland stelt in samen werking met de technische re cherche in Middelburg een on derzoek in. Gevraagd wordt of eventuele getuigen contact wil- len»opnemen met het bureau in Zierikzee. zeeuwse almanak Status is niet onbelangrijk in een mensenleven. En een mensenleven, dat weten we, begint bij de geboorte. Ber tus. pas vier, herinnerde ons daar deze week aan. Bertus gaat na het weekeinde na melijk voor het eerst naar school en het leek ons en ge past moment om eens naar zijn toekomstplannen te vra gen. „Wat word jij later, jongen? Je gaat nu 7iiet meer naar de peuterschool maar naar een school toaarje echt moet le ren", hingen wij de verstan dige volioassene uit. Bertus, verbaasd dat zijn doorgaans heldere familie zulke domme vragen stelde, liet weten dat hij baas ivordt. „Ik ga toch naar de baas-is- school."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 47