anpak milieu op de lange baan Mensen stappen zonder na te denken op die planken Gs: aquacultuur verdient meer aandacht Rijk panse prijs voor Jmduo De Nooijer Kistemaker Prijs voor W. C. Sinke Waarschuwing I Mes in Kerend Tij door fors tekort Uitvoering jaar vertraagd rouwen met z'n zessen jk dwarsboomt aonwagenbeleid a provincie PZC zeeland WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 onze verslaggever - Gedeputeerde rillen fors snoeien in het iale milieuprogramma Tij. De financiële posi- de provincie maakt het lijk om Kerend Tij vol- in uit te voeren, betekent dat het provin- milieubeleid met een ver van een jaar te kampen ngv financiële problemen het I te bieden willen gs er een jaar langer over doen (tot en met 1995) om Kerend Tij uit te voe ren. De financiële problemen zijn een gevolg van een 300.000 gulden la ger dan verwacht uitvallende rijksbijdrage en van bezuinigin gen die gedeputeerde staten in juni met elkaar hebben afge sproken. Zuiveringsslib Door Kerend Tij met een jaar te vertragen wordt in ieder geval voorkomen dat het programma inhoudelijk wordt aangetast, la ten gs weten. Enkele gevolgen van de bezuinigingen op Kerend Tij in 1993: de stimulering van afvalinzameling bij recreatiebe- drijven wordt beëindigd; het project afvalpreventie in de in dustrie komt later, evenals de aanpak van het kabelbranden; zuiveringsslib wordt op een later tijdstip aangepakt; vertraging van het project bodemkwaliteit landelijk gebied; vertraging in passing Interimwet Bodemsa nering; minder geld voor de aan pak van incidenten en meldin gen op het gebied van bodemsa nering; minder geld en vertra ging voor projecten duurzame landbouw en het project terug dringing vermesting; minder geld voor milieuvoorlichting; minder structureel geld voor een milieufonds; geld voor een mi lieu-educatiecentrum wordt een jaar opgeschoven, en de stimu lans van milieuzorgsystemen voor het midden- en kleinbedrijf wordt uitgesteld. Gedeputeerde staten achten in spraak en raadpleging van be- langhebben over de voorgeno men wijzigingen niet nodig, hoe wel eerder was bepaald dat za ken die met het provinciaal mi lieuprogramma te maken heb ben de zogenaamde zware pro cedure moeten doorlopen. Dat wil zeggen dat de Provinciale Milieuraad, de Milieu-inspectie en belanghebbenen over de wij zigingen gehoord moeten wor den. Omdat er volgens gs bij de wijzigingen geen specifieke be langengroep aan de orde is en de inhoud van Kerend Tij niet wordt gewijzigd, vinden ze die inspraak niet nodig. Alleen de Provinciale Milieu raad en de Milieu-inspectie zijn gehoord. Wijzigingen Het college van gs heeft de wijzi gingen van Kerend Tij dinsdag middag vastgesteld. Commen taar van de zijde van het college: weliswaar worden verschillende dingen uitgesteld, maar er wordt en is ook heel wat uitgevoerd. |m onze verslaggeefster Mmon MOES - Drie bruidstaarten, drie bruidsauto's, drie bruidsjurken en zes De zusjes Riemens uit Burgh-Haamstede, Kapelle en Middel- Wtfgdenken in het groot. Jaqueline, Bianca en Elona treden vrijdag alle- !|lietegelijk in het huwelijk op het stadhuis te Goes. „Of je nou met z'n reeën of met z'n zessen voor de ambtenaar staat", zegt Bianca (23 jaar), T et blijft je eigen dag: héél speciaal en liefst héél romantisch." tidee voor de niet alledaagse trouwpartij borrelde vorig jaar zomer op iens een vakantie. „We dachten eerst: dat krijgen we nooit voor elkaar", rinnert Jacqueline Riemens (28 jaar) zich. „Uiteindelijk hebben we de mop doorgehakt. Waarom niet Het klikt goed tussen ons, we hebben uitruzie. Toegegeven: de organisatie kostte handenvol werk, maar we óben twee goede ceremoniemeesters opgescharreld. Zij nemen het leeu- deel voor hun rekening." ;s trouwlustigen vonden bij het plaveien van hun uitzonderlijk brede lielijkspad wel enkele obstakels. Het stadhuis van Middelburg bleek n te voren volgeboekt. Als alternatief kwam Goes naar voren. „Het is gok", geeft Bianca toe. „Ik weet dat Middelburg een schitterend stad- |isheeft en hoe dat in Goes er uitziet, geen idee We vonden die plaats |ker centraal liggen. We wonen tenslotte Verspreid over Zeeland." aiboek in jaar ploeteren is het draaiboek voor de grote dag dan eindelijk ar. Niets is aan het toeval overgelaten. Zelfs de compositie van het staat vast. „Noodgedwongen", licht Elona (2D toe. „De udsjurken van Jacqueline en Bianca vloeken bij elkaar. De ene is wit, andere is crèmekleurig. Als zij naast elkaar op de foto worden gezet, ftje niet watje ziet. Gelukkig heb ik voor zalrhkleurig gekozen. Ik kan oi tussenin staan." wie heeft de leukste bruidegom De drie bruiden giechelen. „Ik", zegt queline. „Je eigen vriend heeft altijd een streepje voor." Bianca en doen er het zwijgen toe. „Daar geven we geen antwoord op." Jacqueline (28), Bianca (23) en Elona (21) Riemens (vlnr): UK nze verslaggever IELBURG - De Middel filmers Paul en Menno iooijer hebben op het Ih International Anima- ilmfestival in het Japanse lima de eerste prijs ge- J en in de categorie anima- pjes onder de vijf minu et maar dertig seconden filmpje Think gaat jeen wereldprobleem en plossing daarvan, idden er totaal niet op ge- aldus Menno de Nooij- éker niet met zo'n kort Hij kreeg het verras- rnieuws dinsdagochtend te van zijn vader die momen- Hiroshima verblijft. Aan jfdprijs is geen geldbedrag (iden. „Mijn vader vertelde ij opeens veel aandacht van de media daar en dat igen naar ander werk van Van een jurylid kreeg Paul sijer te horen dat hij zeer te in was over hun inzending, ag ons als vernieuwers op bied van de animatie." is gemaakt voor de Britse nder MTV. Paul en Menno óijer schreven vorig jaar in ■e wedstrijd om een story- een geschreven en gete- draaiboek, te leveren. Bij iwamen meer dan zeshon- iizendingen binnen. Vader behoorden tot de tien torenen die hun idee kon- tvoeren. Het filmpje is ge maakt in Middelburg. De opna men duurden één dag. Eisen MTV stelde aan het filmpje ei sen, aldus Menno de Nooijer. „Je moest in dertig seconden een wereldprobleem laten zien en di rect een oplossing geven." De Middelburgers kozen voor on derdrukking en discriminatie. De titel Think verklaart de op lossing. „Denk na, wordt wak ker, de problemen liggen bij je zelf. Je moet de oplossing dus ook bij jezelf zoeken", aldus Menno de Nooijer. Het filmpje laat een vastgebon den man zien in een vieze cel. Op de achtergrond is een raampje met tralies te zien. Om de man heen komen woorden in beeld. Het filmpje moest een interna tionaal karakter hebben, dus ge bruikten de twee Middelburgers Duitse, Zweedse en Engelse woorden, zoals terror, violence en torture. De man komt close up in beeld en wordt aangeval len door de woorden. Hij schreeuwt het uit. Uit zijn mond verschijnt vervolgens het woord 'wake up' dat het beeld vult en verandert in 'think'. De tweede scène laat dezelfde man zien in een strandstoel. De ruimte is be kleed met foto's van een palmen strand. Langs de zijkanten ko men een negerkind achter een kinderwagen en een blanke vrouw met een zwarte man in beeld. ^verslaggeefster ELBURG - Het verde- 'ogramma voor woonwa- 'standplaatsen voor 1993 1996 van het ministe- VROM vormt een be- voor het Zeeuwse ^genbeleid. Nu de pro gemeenten er, met °dte en hier en daar wat van heeft weten te over- dat standplaatsen moe iden gesaneerd en ver- i komt het ministerie veel te klein quotum op Ppen. ^teerde staten tellen in standplaatsen die vervangen of ingrijpend aPt moeten worden, beeft er maar 29 in de verdeelsleutel opgeno- 'aardoor komt de ophef- een aantal slecht gele gen standplaatsen in gevaar, maar ook de broodnodige reno vatie van het Woonwagencen trum in Goes. Ook wat betreft de uitbreiding van standplaatsen wordt Zee land stiefmoederlijk behandeld. Eenvoudige sommen leren dat er in Zeeland, rekening houdend met de opgelopen achterstand, 92 standplaatsen bij moeten ko men. In Den Haag vinden de VROM-ambtenaren 55 wel ge noeg. Gs hebben er bezwaar te gen als de middelen voor woon wagens en standplaatsen uit de toewijzingen voor woningbouw worden gehaald. Zo'n vetpot is dat in Zeeland niet en het gevaar bestaat dat burgers woonwa genbewoners daardoor nog min der gaan accepteren. Gs probe ren de minister van VROM met een brief op andere gedachten te brengen. Gevaren van het surfen worden dikwijls onderschat van onze verslaggeefster Claudia Sondervan IJMUIDEN/VLISSINGEN - Een mens, een plank, een zeil ën de zee: echte surfers krij gen er een kick van. Surfen op zee is een uitdaging, maar niet een die je aangaat door stom weg op een goed moment in je zwembroek de zee in te lopen en op je plank te stappen. Vooral toeristen hebben het idee dat het grote verschil met surfen op meren vooral de moeilijkheidsfactor van de golfslag is. Maar ook ervaren surfers die meer notie hebben van wat de zee inhoudt, raken regelmatig in problemen. Elk jaar vallen er slachtoffers, vaak jonge mensen. Op piekdagen in het hoogsei zoen krijgt het Kustwachtcen trum in IJmuiden zestien tot twintig meldingen per dag van vermissingen en ongevallen op zee. Ieder jaar trekken de reddingboten van Noordland op Neeltje Jans, in Westkapel- le, Breskens en Cadzand er op uit om surfers en hun planken op te pikken. Zaterdagavond werd een ne gentienjarige Limburger ern stig onderkoeld uit zee gevist- De jongen werd tegen de avond verrast door een zware bui die gepaard ging met flin ke windstoten terwijl hij bij het Zuiderstrand bij Westka- pelle surfde. De zeestroming nam de jongen mee richting Noordzee. Een toevallig passe rend plezierjacht redde hem het leven. Veruit de meeste meldingen over surfers in moeilijkheden komen van der den: van achterblijvers aan de wal of schepen. Weersomslag „Ga nooit de zee op zonder dat je de weersvoorspelling kent," zegt P. Verburg, coördinator dienstverlening van het. Kust wachtcentrum in IJmuiden. „Mensen stappen op die plan ken zonder na te denken. Dan blijkt er een oostenwind te staan, het gaat lekker hard. maar ze realiseren zich niet dat ze tegen die wind in terug moeten. Er kan van alles ge beuren: weersomslag, stro mingen, vermoeidheid, mate- riaalpech. Ik heb wel meege maakt. dat we surfers tot vier. vijf kilometer uit de kust op pikten. Ze hebben geen radio, geen alarmmogelijkheid. Sur- Maak je bekend met de stro mingen, hou getij en wind in de gaten. Neem minimaal één andere surfer mee en hou el kaar in de gaten. Vertel ie mand op het strand waar en hoe lang je gaat surfen en kleed je op de omstandighe den op zee: doe altijd een pak aan. Zeesurfen in je zwem broek bestaat niet. Dat zijn de regels die Versteeg surfers voorhoudt. De zestienjarige Remco Ro binson. die dinsdag 11 augus tus tijdens een surftocht. bij Vrouwenpolder verdronk, was bekend bij de surfschool bij de Schotsman aan het Vecrse Meer als een redelijk ervaren surfer die wist wat stromingen waren. Hoewel hij slechts in zwembroek zee koos, nam de jongen tenminste één veilig heidsregel in acht door niet verder dan tweehonderd me ter uit de kust te varen. Maar vermoedelijk heeft er een ver keerde wind gestaan, denkt Cees Versteeg. „Ik ken de zee daar, ik weet. dat je altijd aan de landzijde van de zandbank moet blijven. De stromingen zijn verraderlijk." Trapeze Surfers op zee moeten bekend zijn met de stromingen en het getij en de wind in de gaten houden. foto Ruben Oreel fers zouden zich meer als zei lers moeten gedragen. Onge lukken hebben ook geen enkel effect op het aantal meldingen dat we binnen krijgen." Beveiliging van surfers is moeilijk. Er zijn signaalappa raten in de handel die de posi tie op zee kunnen aangeven, maar de aanschaf is kostbaar. Vuurpijlen zoals schepen die aan boord hebben zijn voor surfers beschikbaar, maar in structeur Cees Versteeg van surfschool De Schotsman heeft reserves bij het gebruik ervan. „Je kunt ze in een tas op je rug dragen. Maar je kunt op zulke rare manieren vallen, dat ik altijd bang ben dat ze af gaan." Het internationale symbool voor surfers in nood is het zwaaien met de handen boven het hoofd. „Maar je moet dan wel zichtbaar zijn vanaf de wal. Bovendien zijn veel moderne planken zo klein en licht datje er nauwelijks op kan zitten," Een ander nadeel van de moderne surfplanken zijn de trendy, transparante zeilen. „Ik neem altijd een fel gekleurd zeil als ik de zee op ga. Dan ben je zichtbaar tegen de golven." Stromingen Ga nooit verder dan een paar honderd meter uit de kust, surf alleen als er een aanlan- dige wind staat of de wind langs de kust afwaait, zodat je altijd aan land kunt komen. De trapeze (een tuig dat de surfer verbindt met de giek) die de jongen gebruikte heeft wel iets drijvend vermogen, maar niet meer dan vijf kilo, schat Versteeg. „Reddings vesten zijn onbruikbaar voor surfers: ze belemmeren ge woon je bewegingen te veel. Zwemvesten hebben niet zo veel drijvend vermogen, maar hinderen minder en helpen al tijd wat als je in het water ligt." Versteeg is zelf enthousiast zeesurfer en verheelt niet dat hij ook wel eens in problemen is geraakt. „Als je alleen surft, spreek dan iemand aan op het strand en vraag hoe de condi ties zijn en of ze je in de gaten willen houden. Zeker als je er gens als toerist komt Veel mensen zien bijvoorbeeld bij Domburg allerlei surfers heen en weer varen maar weten niet waar je voor op moet passen. Daar zijn paalhoofden bijvoor beeld. Je moet altijd zo begin nen dat je naar buiten kunt surfen, weg van de palen. Ik heb wel eens Duitsers wegge stuurd die duidelijk niet wis ten hoe ze weg moesten varen. Gelukkig luisterden ze." van onze verslaggever VLISSINGEN - De in Vlis- singen geboren dr W. C. Sin ke, verbonden aan het Ener gie-onderzoek Centrum Ne derland (ECN) in Petten, krijgt de Jacob Kistemaker Prijs 1992. De prijs is Sinke (36) toegekend voor zijn on derzoek naar eigenschap pen van silicium en het ver beteren van het rendement van polykristallijn silicium zonnecellen. Minister dr J. E. Andriessen van Economische Zaken reikt morgen, donderdag, de prijs uit in het FOM-Insti- tuut voor Plasmafysica Rijn huizen in Nieuwegein. Aan de prijs, die door de Stichting voor Fundamen teel Onderzoek der Materie (FOM) eens in de drie jaar wordt toegekend, is een geldbedrag verbonden van 25.000 gulden. De Jacob Kis temaker Prijs beoogt onder zoek te bekronen dat nieuwe wetenschappelijke inzich ten heeft opgeleverd en bo vendien heeft geleid tot ge bruik of toepassing daarvan in andere vakgebieden, de techniek of de industrie. van onze verslaggever MIDDELBURG - Minister Buk man van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij moet meer aan dacht besteden aan de moge lijkheden voor aquacultuur en in het bijzonder visteelt in Zee land. Dat schrijven gedeputeer de staten in een reactie op de Structuurnota Zee- en Kustvis serij van de minister. Ze pleiten voor specifiek onderzoek door instellingen als het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek, TNO, extra financiële stimulan sen voor experimenten van het bedrijfsleven en medewerking bij pogingen op Neeltje Jans een infrastructuur op te bouwen voor praktijkonderzoek. Gs constateren dat door de on zekerheden als gevolg van de Deltawerken het innovatiepeil bij het bedrijfsleven laag was. Nu de Deltawerken zijn voltooid en de consequenties daarvan steeds duidelijker worden kan volgens gs gesproken worden van toegenomen kansen. Als be schut waterrijk gebied lijkt de provincie Zeeland bij uitstek ge schikt voor activiteiten op het gebied van aquacultuur. Het be drijfsleven alleen, inclusief pro vinciale steun, is onvoldoende bij machte het noodzakelijke ba sisonderzoek te verrichten. Daarom moet het ministerie bij springen, zo wordt in een brief aan de minister geopperd. Streefbeelden In de reactie op de Structuur nota staat verder dat voor de vis serijsector onvoldoende wordt aangegeven waar de vissers zich - als het aan het Rijk ligt - aan moeten houden. Gedeputeerde staten missen 'streefbeelden' in de vorm van maximaal toege stane produktie-cijfers. Dat klemt volgens gs vooral omdat de vangstcijfers voor de visserij afhankelijk worden gemaakt van andere maatschappelijke belangen. Dat doet zich onder meer voor als de minister het heeft over het beleid in voedse- larme jaren. Ten aanzien van de zeevisserij merken gs op dat een groepsre geling om te komen tot vangst- Medeplichtige bankoverval aangehouden VLISSINGEN - De Vlissingse gemeentepolitie heeft dinsdag ochtend de 21-jarige S. A. F. uit Dordrecht aangehouden. De man heeft bekend medeplichtig te zijn geweest aan de ban koverval vorige week vrijdag op een filiaal van de Verenigde Spaarbank aan de Alexander Gogelweg. Volgens de woordvoerder van de politie heeft F. het vuurwapen geleverd aan de hoofdverdachte, die een dag na de overval werd gearresteerd. De inwoner van Dordrecht streek bovendien een deel van de buit op. F had het vuurwapen nog in zijn bezit. beperkingen alleen maar kan slagen als het bedrijfsleven be reid is zich daarvoor in te zetten. Gs: „De verantwoordelijkheid die bij deze sector wordt gelegd is zwaar. Als daarvoor geen goede voorwaarden worden ge schapen dreigt een met moeite verkregen samenwerking verlo ren te gaan en het systeem van de groepsregeling bij voorbaat tot mislukken gedoemd." Ze verzoeken de minister dan ook zijn besluit op dit punt te her overwegen. Verder maakt het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland zich 'ernstig zorgen' over het voorstel van de minister om in EG-verband het gebruik van kettingmatten voor de boom- korvisserij te verbieden en het aantal wekkers aan boomkor- tuigen te beperken. Dit verbod zal, volgens gs. vooral de Zeeuw se tongvisserij treffen, die voor namelijk in de zuidelijke Noord zee wordt uitgeoefend. De eco nomische consequenties zullen naar het inzicht van gs zwaar moeten wegen bij de afweging om tot zo'n verbod te komen. Daarom wordt nog eens aan dacht gevraagd voor de speci fieke belangen van de Zeeuwse visserij op dit punt. In de reactie aan de minister wordt ook gepleit voor voldoen de onderzoek naar de relatie na tuur en visserij als het gaat om het afsluiten van delen van de Waddenzee, Oosterschelde en Voordelta voor de visserij ten be hoeve van de natuurontwikke ling. Naar de mening van gs zijn er voldoende aanknopingspun ten om met de kustvisserij-sec tor tot een aanvaardbare oplos sing te komen, maar dan is wel onderzoek nodig. Politie-auto beschadigd bij achtervolging van onze verslaggever VLISSINGEN - Een surveillan cewagen van de Vlissingse ge meentepolitie is maandag avond tijdens een achtervol ging beschadigd geraakt bij een aanrijding op de Troelstraweg. De auto liep zondag al lichte schade op bij een eerdere ach tervolging. Beide wagens moes ten worden weggesleept. De politie kreeg maandag om streeks 19.45 uur een melding binnen dat een groep jongens zich ophield in Paauwenburg. Eén van hen zou in het bezit zijn van een vuurwapen. Toen de surveillancewagen arriveerde had het groepje zich al ver spreid, onder meer naar de wijk Rosenburg. De politie zette de achtervolging in, nam de bocht iets te snel, raakte op de Troel straweg in een slip en botste te gen een andere auto. Beide wa gens raakten aan de zijkant be schadigd. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Zeer erkentelijk zijn wij daarom de inwoners van Hoedekenskerke. Zij hebben bij de ingarig van hun dorp een bord ge plaatst: 'Pas op voor onze kmderen'. luidt hel waarschuioende tekstje. Wij nemen dat advies in elk geval zeer ter harte. In Hoedekenskerke. daar zien ze ons voorlopig niet meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9